MOSKOU ZOU BIJDRAAIEN usw Mf lléi Geen schot meer op Vlieland Veel landen geven minder voor ontwikkelingshulp JAMIN! Engeland: 500.000 werklozen Commentaren Nog kans op een compromis Bestaansrecht voor Israël 'i:'4 m Likmf Miljoenenorder Philips voor Vrijdag 21 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD I oe Rotterdammer Oorrits Oagblld Raagae Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NEW YORK In geheime gesprekken met westerse di plomaten heeft de Russische minister Gromyko laten weten, dat zijn land geïnteresseerd is in een compromis, dat kan leiden tot vrede tusen Israël en de Arabische landen. Het omvat de volgende punten terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette ge bieden beëindiging (door de Arabische landen) van de staat van oorlog met Israël. Gromyko zou zijn suggestie verge zeld hebben doen gaan van de waar schuwing, dat de Arabische landen op grote schaal herbewapend zullen worden, als het voorstel zou worden verworpen. Op het ogenblik zijn er aanwijzin gen, dat Rusland zich verzet tegen dringende Arabische verzoeken om fcjji Él !i i;, Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sièrknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze snelle en grote wapenleveranties. De totdusver geleverde wapens compen seren slechts ten dele de geleden verliezen. De reacties in de Arabische wereld zijn niet gunstig. President Nasser zou hebben gezegd, dat Egypte zich desnoods tot in Soedan zal terugtrek ken, maar nooit de staat Israël zal erkennen. Algerije heeft Gromyko reeds laten weten, elk compromis van de hand te wijzen, dat beëindiging van de staat van oorlog tussen de Arabische landen en Jsraël (en dus in feite er kenning van deze staat) bevat. De Algerijnse delegatie heeft voor de bijeenkomst van de Algemene vergadering van vanavond 8 uur (Ned. tijd) om een spoedvergadering van de Arabische afgevaardigden ge vraagd. Deze wachtten vanochtend nog op nadere instructies van hun regeringen. Rusland zou nu proberen, de Ara bische leiders ervan te overtuigen, dat zij alleen door beëindiging van de staat van oorlog met Israël een regeling van de geschillen kunnen be reiken. Israël moet er toe gebracht worden de veroverde gebieden prijs te geven. Voordat het nieuws over een mo gelijke wijziging in de Ruj^gische houding bekend werd, had Gromy ko een langdurig gesprek met Gold berg, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN. Toen later op de dag de Algeme ne Vergadering bijeenkwam, stelde Finland voor, de afgevaardigden nog een dag tijd te geven om te pogen, de impasse te doorbreken. De zitting werd daarop tot vanavond ver daagd. Finland handelde op verzoek van de Sowjetunie. Analyse Te Kaïro wordt grote aandacht besteed aan een politieke analyse van de hand van Nassers persoon lijke vriend Heikal, in het semi-of- ficiële Al Achram. Hierin zegt Heikal, dat de Arabi sche wereld haar betrekkingen met andere landen moet bestuderen om haar zaak in een nieuw licht te kun nen plaatsen. Hij voegde er aan toe: „Mensen, die hun doel bereiken, zijn gewoon lijk in staat, een soort van harmo nie in hun denken en dat van de omringende wereld tot stand te brengen. Indien zij deze harmonie verliezen, isoleren zij zich". Twee medewerkers Duvalier gedood PORT AU PRINCE Twee voorma lige medewerkers van president Duva lier van Haiti, onder wie een vroegere minister, zijn gefusilleerd en vijftien officieren zijn ontslagen. Deze berichten zouden ten grondslag hebben gelegen aan de geruchten, dat het bewind van Duvalier ten val was gebracht en dat hijzelf dood was. An dere berichten maken er melding van dat deze week drie Haitiaanse volks vertegenwoordigers zonder vorm van proces zijn geëxecuteerd. Goudgeel is het koren in deze prachtige zomerse weken gerijpt. De vakantieganger die al dat wuivende graan ziet staan, be grijpt vaak niet wat er voor de landbouwer aan vast zit om de rijke oogst tijdig binnen te krij gen. Want plotseling kan een slag regen vallen, die de halmen plat slaat en dan is er op de boer derij een alarmtoestand. De ma chines blijven in de schuur en met handkracht moeten de hal men worden gesneden. Dat vergt menige zweetdruppel. In Twente kwamen vele boeren voor dit feit te staan. Boer Paskamp uit Wiene en zijn personeel waren gedwongen op de ouderwetse te oogsten. Gemeente sluit na brand - inrich ting: VLIELAND De Konink lijke luchtmacht en de marine zullen op Vlieland voorlopig geen schietoefeningen meer mo gen houden. Burgemeester en Wethouders van het Wadden eiland hebben het ministerie van defensie gisteravond laten weten dat de Vliehorst is ge sloten. Het gemeentebestuur heeft het besluit genomen op grond van de Hin derwet, waarin staat dat de gemeente een inrichting mag sluiten als zij meent dat die levensgevaar voor de omgeving oplevert. Zoals bekend, zijn woensdag op on geveer 800 meter van een cavale- rieschietkamp en het badgastencen trum Het Posthuis twee rookbommen in de voor het publiek toegankelijke Meeuwenduinen terechtgekomen. Bij de brand, veroorzaakt door een van de oefenbommen, zijn vier hectaren duinhelm in de vlammen opgedaan en werden veel jonge meeuwen ge dood. In de brief aan het ministerie staat, dat als er toch vliegtuigen zullen gaan oefenen, de inrichting zal wor den verzegeld. Het college wijst erop dat in de oefenvergunning staat, dat tussen 1 maart en 15 september op het schiet kamp niet met explosieve bommen mag worden geopereerd. Zij vinden het gebruik van rookbommen dan ook niet in overeenstemming met de verleende vergunning. Ook houdt volgens burgemeester G. Rombout de schietvergunning niet in, dat buitenlandse mogendheden op het eiland mogen komen schieten. Een Cfl04-vliegtuig van de Canadese luchtmacht heeft, door een radarfout de oefenbommen te vroeg losgelaten. Het schijnt echter niets bijzonders te zijn. dat vliegtuigen in NAVO-ver- band schietoefeningen in eikaars lan den houden. Luchtmacht en marine zullen weer op de Vliehorst mogen gaan schieten, als zij op de schietinrichting zodanige wijzi gingen aanbrengen, dat deze overeenkomstig de verleende vergunning in werking kan wor den gebracht. Goudprijs in Londen steeg LONDEN Gisteren heeft de goudprijs in Londen zijn hoogste stand voor de afgelopen 6Vs jaar be reikt. De stemming voor het pond sterling bleef echter uiterst zwak. Dr. G. de Ru en kardinaal Alfrink waren gisteren duidelijk blij. Het „topgesprek" tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Rooms-Ka- tholieke Kerk (op zichzelf al uniek in de historie), in het Utrechtse hotel DEN HAAG „Nederland is een van de weinige landen die de laatste jaren hun bijdrage voor de ontwikkelingshulp hebben verhoogd. Zelfs de vier grote mogendheden hebben dit niet gedaan. Toch zijn wij niet tevreden over de bereikte resultaten. Wij wil len naar een bijdrage van één procent van het nationale inkomen toe, alleen al uit de overheidsmiddelen". De minister zonder portefeuille be last met de ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, die gisteren in Parijs een vergadering van de Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling over de ontwikke lingshulp heeft bijgewoond, zei dit bij zijn terugkeer in ons land. Hij voegde eraan toe: „Wanneer wij de definitie zouden aanleggen die in internationale kringen wordt EINDHOVEN Philips tele-in- dustri a.b. in Stockholm, behorende tot het Philipsconcern, heeft zowel van de Noorse als de Zweedse marine orders gekregen tot een gezamenlijk bedrag van ca. 25 min voor de leve ring van radar- en vuurleidingappara- tuur. De Noorse marine heeft tot een bedrag van 35 miljoen Noorse kronen (ruim 17 miljoen gulden) verschil lende typen besteld van wapencontro lesystemen voor de kustartillerie en torpedoboten. De Zweedse marine heeft voor een bedrag van 10 miljoen Zweedse kronen (ca. 7 miljoen gul den) dezelfde apparatuur voor haar marine-eenheden besteld. gebruikt, namelijk de hulp met inbe grip van de particuliere middelen, dan komt ons land al boven die één procent en dan staan wij na Frank rijk op de tweede plaats." Prioriteiten Nederland heeft vier prioriteiten op zijn ontwikkelingsprogramma staan: voor de internationale ontwik kelingsassociatie, voor India, voor Indonesië en voor de voedsel- en landbouwproduktiehulp. Minister Udink heeft er bij de ande re (veertien) OESO-landen sterk op aangedrongen, dat zij ook duidelijk hun prioriteiten bekend moeten ma ken en dat die dan moeten worden gecoördineerd, „want daaraan ont breekt nog wel het een en ander." Ten aanzien van het voedselpro bleem na het jaar 2000 is de be windsman zoals hij zei de schrik om het hart geslagen. De ver wachting is dat in het jaar 2050 er negen miljard mensen zullen wonen in de onderontwikkelde gebieden. En zoals de zaken nu staan zal de Ivoedselproduktie met zo'n groei nooit gelijke tred kunnen houden. Voor vervolg zie pag b Slachtoffers Duits verzet herdacht WEST-BERLIJN In West-Ber- lijn is gisteren een gedenkteken ont huld voor de slachtoffers van het Duitse verzet, die na de mislukte aanslag op Hitler in 1944 bijna alle in de gevangenis Plötzensee werden op gehangen. In het voormalige leger hoofdkwartier aan de Bendlerstrasse zijn vijf kamers ingericht ter herinne ring aan kolonel Claus Schenk, graaf Von Stauffenberg en andere samen zweerders die werden doodgeschoten nadat de bomaanslag op de dictator was mislukt. Pays Bas, had zojuist geleid tot de bekrachtiging van een gemeenschap pelijke regeling inzake de erkenning van eikaars doop. Zie pagina Kern- merk. Jaar bestedingsbeperking LONDEN Engeland heeft een jaar bestedingsbeperking achter de rug. Het resultaat van deze regeringsmaatregel is geweest, dat het land nu 500.000 werklozen telt. Dat is twee keer zoveel als in juli van het vorige jaar. De con clusie van de parlementaire oppositie uit dit alarmerende cijfer is, dat de Engelse economie nog lang niet op de goede weg is. Men voorspelt, dat Enge a land in december liefst 700.000 werklozen zal tellen. Prins Claus in vierdaagse ft CVKenlKOR moeten te veel films kopen pag. Radio TV. Dooperkenning TAE rel rond de voorwaardelijke herdoop van prinses Irene, nu drie jaar geleden, heeft toch nog een goed gevolg gehad. In nuchter overleg zijn de Nederlandse Her vormde Kerk en de Nederlandse kerkprovincie van de Rooms-Ka- tholieke Kerk gekomen tot de vast stelling van gemeenschappelijke regels inzake de erkenning van el- kaars doop. In principe was die erkenning na tuurlijk nooit een vraag, maar in dc praktijk deden zich nogal eens r c^iiijkheden voor, doordat men vau rooms-katholieke zijde meer naar de persoon van de betrokken bedienaar van de doop keek, dan naar de kerk met haar ambten en belijden. De wijze waarop de dooperkenning nu tot stand is gekomen, impliceert een erkenning van eikaars belijde nis, eikaars ambten, kortom eikaars Jcerk zijn. Dat kan voor het verdere gesprek wij denken met name dat over het avondmaal van grote bete kenis zijn. Versplintering Centrum Nederland heeft zich de zoveelste club aangediend, die een bijdrage wil leveren tot ver nieuwing van ons partijstelsel. Het centrum zoekt daartoe aansluiting bij andere groepen, maar zal ook zijn eigen politieke organisatie (een „schaduwpartij") oprichten als stok achter de deur. Op deze plaats is de noodzaak van politieke vernieuwing nooit ont kend. Integendeel. Maar wel vra gen wij ons af of al die elkaar ver dringende hervormingsclubs (zo langzamerhand een hele waslijst) niet bezig zijn de duivel van de be staande verdeeldheid met de Beël zebub van een nieuwe versplinte ring uit te drijven. Elke nuance in het vernieuwings- streven heeft nu een eigen groep. Iedereen wil op eigen wijze ver nieuwen. Pogingen om tot concen tratie van gelijkgezinden te komen, worden pas ondernomen nadat de eigen club is opgericht. Alsof dat de zaak zou vergemakkelijken. Denkt men hiermee nog pressie te kunnen uitoefenen op de grote par tijen? Dat moet een misverstand zijn. De verwarrende veelheid van vernieuwingsacties maakt het ge vestigde groeperingen wel heel ge makkelijk om in alle gemoedsrust de eigen koers te volgen en een werkelijk diepgaand gesprek met de hervormers te mijden. Als de zaak dan grotendeels bij het oude blijft, hebben de vernieuwers dat aan zichzelf te danken. Wat in de presentatie van het De mocratisch Centrum Nederland vooral opvalt, is de voorbarigheid. Het centrum moet nog gaan zoeken naar „nieuwe verzamelpunten" voor ons partijwezen. Wettigt dat zoeken de stichting van een „eigen politieke organisatie"? Het centrum weet al wel waar het tegen is, nl. tegen confessionalisme, socialisme, liberalisme en pragma tisme als uitgangspunten voor par tijvorming. Maar het weet nog niet waar het vóór is. Dat moet nog ge zocht worden. En toch maar alvast met een eigen „schaduwpartij" dreigen. Riekt dat niet een beetje naar politieke tin negieterij? W eersver wadi i i Veranderlijke bewolking met Strandweer Vooruitzichten: Een storing trekt van de Golf van Biskaje naar Enge land en zal tijdens het weekeinde de onweerkans tijdelijk doen toene men, maar overigens blijft het zo mers. LONDEN In het Noordzeegebied voor de Oostkust van Engeland is door Signal Oil and Gas, de Brftse j dochtermaatschappij van de Ameri- j kaanse Signal Oil and Gas Company, aardgas aangeboord. De maatschappij maakte dit gisteren te Londen be kend. OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN 140 x 180 12Bi— 89,50 170 x 240 1§V— 139,50 200 x 290 194,— 225 x 315 33£L— 244,— MOOGPOOL SMYRNA 170 x 240 252^- 198,— Twee-zits bank 975,688,— Mahonie dressoir 458,— Fauteuil 1>1(L— 348,— Schemerlamp 78,— Coupons tapijt vinyl gordijnstof tegen spotprijzen. BULTHUIS Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1