SS Geef de kinderen elke dag een uurtje tv TV-SPEL OVER WARENHUISROOF IPuzzelhoek m es de stad en dokter Moore Vurige wens van vele ouders DONDERDAG 20 JIT1.1 106? 99 CONTRAST Gisteravond hadden we niet te kla gen over goed contrast op de beeld buis, al kwam het allemaal neer op doodslag-en andere misdaden. Je kon er in feite uit leren hoe het volks vermaak op elk niveau, in ernst en amusement altijd dezelfde zaken heeft geraakt, tweeduizend jaar ge leden en nu: het aantonen van men selijke hartstochten in conflictsitua ties. Nu is het afwijsbaar, een opge smukt en onwaarschijnlijk, zuiver op spanning gericht verhaal van de modeschrijver Durbridge, met tal van technische foefjes handig op film vastgelegd, te vergelijken met een half-mystieke, symbolisch-filo sofische tragedie uit het begin van onze jaarteling, maar het valt niet temin op dat altijd liefde, jaloezie, zucht naar macht en het vernietigen van degene die daarbij in de weg staat, tot de oogmerken van de op het kwade pad geraakte mens be hoort. Voor ons, mensen van de 20ste eeuw. is zo'n Durbridge-fibn licht amusement en zo'n klassieke trage die als Thyestes een brok cultuur. Zal men over twintig eeuwen Dur bridge als een klassiek drama bestu deren? Het valt nauwelijks aan te nemen dat er dan ook maar iets van is overgebleven. En daarmee is het contrast tussen beide uitzendingen voldoende aangetoond. De opname van Thyestes kwam zeer suggestief door: close-ups bij dc gedragen monologen gaven de uitbeelding nog extra kracht. Maar 99 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Als ze een kopje boven de Minimolen uit groeien, heb je de ellende. Dan mogen ze twee minuten tele visiekijken en 't is op. Dan wil len ze meer, vooral in de zomer. Maar dan komt er een juffrouw zingen of er komt een film waarvan ze niets begrijpen en dan geeft dat tranen en narig heid kan er nu niet elke dag iets voor de kinderen op de tv zijn?" Dat is de klacht van één van vele moeders. Nu ja, dat uurtje op woensdag- en op za terdagmiddag, 't is de moeite waard. Maar die andere da gen kinderen zijn geboeid door het lichte scherm en hoe gaat dat? Eindelijk is het 's avonds zover en meteen is het weer voorbij. In theorie heeft zo'n klagende moe der ongelijk. Je betoogt dan: de avondtelevisie is niet bedoeld voor kleuters, maar voor volwassenen en het is al heel mooi, dat de kleintjes vreemd: hierbij voelden we toch weer behoefte aan kleuren om de figuren tegen het decorloos grijs sterker tot leven te brengen. j£Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De toneel schrijver Eberhard Fechner heeft in de gevangenis een ge- Kruiswoord-puzzel F Horizontaal: 2. eiland van Grieken- li' land, 7u reukhoutboom, 8. hoekbalkon, pf 9. devies, 10. kikkerkuit, 12. sociëteit (afk), 13. Jongensnaam, 15. doornachti- K ge plant, 17. stap, 19. dam langs een j? water, 20. voorzetsel, 21. jon- gensnaam, 24. een weinig scheel. 26. F deel van het oor, 27. plaats in Gel- F derl., 29.. voorzetsel ,30. myth, figuur, 32. dorp in N.Brab., 33. dorp in Gel- S derland, 34. stuk bouwland. Verticaal: 1. gekleurd weefsel (Ind), 2. heks, 3. riviertje op de grens van V Drente en Over., 4. bijwoord, 5. vo- F gel, 6. verheffing van de ziel tot God, 10. pookijzer, 11. hijswerktuig, 13. p. Spaans, rijpaardje, 14. als 3. vert.,' 16. F zot, 18. rivier (Spaans), 22. pluim van F een vogel, 23. rivier in Rusland, 24. benedendeel v.d. rug, 25. ijverig, 28. lidwoord, 30. meisjesnaam, 31. ach- F ting. J; OPLOSSING VORIGE PUZZEL F Horizontaal: 1. Waspik - kap. 2. F. idee - do - ora. 3. Leda - Eerde. 4. 5 glas - Agnes. 5. kan - para - ga. 6. lade - laken. 7. are - retina. 8. armee F - inkt. 9. sein - ns - are. Verticaal: 1. wilg - Klaas. 2. ade- f laar - re. 3. Sedan - demi. 4. p.e. - F Asperen. 5. ideaal - een. 6. koe - F gratis. 7. kornak - Ina. 8. ar - degen - kr. 9. pa - es - An - Ate. sprek gevoerd met twee jonge inbrekers, die hun straf uitzit ten omdat zij twee jaar geleden een brutale, goed-voorbereide inbraak in een warenhuis heb ben gepleegd. Wat hij toen hoorde, heeft hij mede ver werkt in het televisiespel „Zelf bediening", waarin deze op zienbarende zaak wordt nage speeld. Het gebeurdé in 1965 in* Berlijn. Fechner heeft de feiten in grote lij nen gevolgd, namen en situaties ver anderd en er een beetje romantiek aan toegevoegd. In een januarinacht dringen drie jeugdige knapen het wa renhuis (in het spel Zelfbediening ge heten) binnen en proberen tevergeefs de kluis open te breken. De volgende dag lezen zij in de krant, dat zij in die kluis een half miljoen mark had den kunnen vinden. Dit verdriet de jongens zo, dat zij besluiten hun poging te herhalen. Maandenlang organiseren zij alles en zij kiezen een gunstig tijdstip: de nacht voor Hemelvaartsdag, zodat zij, als het nodig is, 36 uur ongestoord kunnen werken. Aangezien koningin Elisabeth van Engeland die dag juist een bezoek aan Berlijn zal brengen, menen zij, dat de politie wel andere dingen heeft te doen dan op gesloten waren huizen te letten. Slaan ze him slag inderdaad en ma ken ze bijna een half miljoen buit? Worden ze gegrepen en komt het geld tevoorschijn? Dat zijn vragen die het spel beantwoordt. U kunt het vanavond in anderhalf uur tijd bij de VARA zien en beleven. Ook kunt u in die tijd bij de NCRV op Ned. 2 weer zo'n aardig program ma „Weet je nog wel?" volgen. Dick van Bommel laat oude opnamen zien van tv-successen, door de NCRV ge boekt en hij ontmoet enkele perso nen, die daarbij waren betrokken. O.m. komt de eerste aflevering van Swiebertje ter sprake, alsmede een herinnering van ongeveer tien jaar geleden, toen Pi Scheffer en zijn or kest „Muziek voor U" verzorgden. naar bed kunnen gaan met een dage lijks „welterusten". Maar de praktijk ligt anders. Er zijn pedagogen die zeggen: je mag een kind nooit straffen met de tele visie. Niet zeggen: pas op hoor, als je vervelend bent vanavond géén Mini- molen! Dan rem je het kind in zijn artistieke en culturele ontwikkeling! Ach... kom er maar eens om! Tallo ze ouders onderkennen in de Minimo len geen kiem van culturele ontwik keling, en dus wordt er gew.oon gestraft met „vanavond niet kijken". Want dat is een straf, en een gevoeli ge, want verreweg de meeste kinde ren zijn dol op de tv. Zomaar, omdat het een feestje is. En dan duurt dat feestje te kort. Als ze even zijn afgeleid is het al bijna voorbij. Ze kunnen er de tijd niet voor nemen. Dan begint het gebe del van „nog eventjes"... en dan is er niets geschikts te zien. Nu is het natuurlijk belachelijk, terwille van kinderen die om 7 uur in bed moeten liggen, het avond- amusement van volwassenen af te brokkelen. De pijn zit voornamelijk in de gezinnen, waar kinderen de kleuterleeftijd voorbijschieten en de bedtijd eigenlijk wel naar half acht verschoven zou mogen worden. „We hebben toch twee netten?" zeg gen de ouders dan, „kan er op het ene nu niet eens iets onschuldigs zijn zo'n half uurtje, zoiets als Comedy Capers of een eenvoudige dieren film?" Er zou iets voor te zeggen zijn, maar natuurlijk kan dat geen regel worden. Een veel betere oplossing zou zijn, eindelijk eens hel kinderpro gramma stiefkind-af te maken in de vaderlandse tv. Geen enkel televisieland doet zo weinig aan kinderprogramma's als Nederland. Met een uurtje .voor de kleintjes die nog geen huiswerk heb ben, zo in de namiddag, zou alles zijn opgelost. Dan konden ze kijken... en dan was de Minimolen om kwart voor 7 het voldoende besluit. Vóór het eten aan de tv en na het eten nóg een ogenblikje, dat zou een complete bediening van de tv-min- nende kleuter zijn. Men vergete niet, dat de vijf- of zesjarige op tv-gebied lang geen baby meer is. Voor hem (of haar) hoeft het niet meer zo zoet en lief te zijn. er mag best een markante uitzending tussendoor komen. wél een behoorlijke portie. Waarom dan bij ons niet? Vanouds heeft het er hier in geze ten, dat de kindertelevisie met een handomdraai werd afgedaan. Natuur lijk zijn er uit Amerika en uit Enge land en meer tv-landen ruim voldoen de kinderprogramma's in te voeren. Men zegt dan: „Ja, maar dan kun nen ze de teksten niet verstaan en een kleuter kan geen onderschriften lezen. Het wordt veel te duur, als alles moet worden nagesynchro niseerd. En voor eigen produkties hebben we geen mensen, geen studi o's, geen schrijvers... hetgeen alle maal terug te brengen is tot: geen geld. Als het betaald kon worden, was het er wél! Vreemd Zo wijs avontuurlijke produkt^n, die al- lesbêhalve des kleuters zijn. Maar er zijn altijd wel een paar kinderen, die onverstandig lang worden opgehou den en maar zitten mee te kijken. Er de helft niet van snappen, maar... ook grotere broers en zusjes hebben, die het ze wel vertellen. In geen geval zouden we een lans willen breken voor het kinderen la ten kijken naar volwassenen-televi sie. maar wel zouden we wat meer begrip wensen voor de misdeeldheid van het jonge kind, waar het tv be treft. De omroepen zien het zelf wel zo half en half in; ze schermen dan vlug met „geen geld en geen zendtijd". Maar in andere landen vat men deze zaken anders op; daar krijgt het kind Eurovisiedienst uit Amsterdam (Van o s radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op de ochtend van zondag 30 juli a.s. zal het IKOR tussen 10 en 11 uur een Eurovisie-uit zending maken van de in Amsterdam te houden dienst waarin het 8e Doopsgezinde Wereldcongres wordt besloten. Duizenden Mennonieten uit alle continenten zijn in de week van 23 tot 30 juli gast in het Amsterdamse Congrescentrum. De sluiting van deze wereldbijeenkomst gebeurt in een kerkdienst, te leiden door ds H. Bre mer, met medewerking van aanwezi gen uit vele landen. Een kopersextet zorgt voor muzika le begeleiding, Wim Mesdag bespeelt het orgel en er is koorzang. Dr Vin cent Harding reageert op de preek van ds Bremer. De uitzending gaat ook over de ra dio: Hilversum I. Het is vreemd gesteld met onze Nederlandse tv-opvattingen. Geen geld voor dit, geen geld voor dat. Wél geld voor kleurentelevisie, waar aan we in feite nog niet toe zijn. Komt er zendtijd bij, dan worden de avondprogramma's langer. Op zich zelf een loffelijk streven, maar nog altijd ten koste van het kind. Terecht wordt gezegd, dat ouders het kij- ken-door-kinderen in de hand moe ten houden. Dat het niet aangaat, kleintjes laat op te laten blijven van wege het kijkkastje. Maar wat houd je in de hand, als er niets is? Als een kind beneden 10 a 12 jaar het in feite moet doen met twee uurtjes per week en drie minu ten per avond, terwijl het hele gezin is ingesteld op al dat gekijk 's a- voftds? Daar zit Iets scheef. Kan je tegen een kind zeggen: „voor jou is het 's middags televisie, voor de groten 's avonds", dan heb je houvast. An ders niet of nauwelijks, vooral omdat er steeds meer kinderspeelgoed wordt aangepast bij... de volwassenen-televi sie. Geen knaap van 15 wenst zich een Batnian-autootje, wél een kleu ter... en die zou in feite niet mogen weten, dat Batman bestaat. Om even terug te komen op die ondertiteling: gebleken is. dat dit ook wel een tikkeltje meevalt. Welke kleuter die nog niet kon lezen, minde Flipper niet uit de grond van zijn hart? En toch was Flipper niet na-gesynchroniseerd. Het verhaal sprak voor zichzelf, uitleg van groten of de kinderfantasie vulde de rest aan. Bij een goed-beeldende strip be hoeft men niet al te bang te zijn voor niet-begrijpen. En dan nog beter een verteller bij een film dan helemaal niets.." Wij geloven dat het hard nodig is, dat er eens iets meer aan kindertele visie wordt gedaan. Zo m dat uurtje tussen half vijf en half zes. als moe der in de keuken moet zijn en de grote kinderen huiswerk maken. Dat zou de gewenste voldoening geven. Dan kan men eindelijk eens uit de weg met het kleine kind en zou me nig huiselijk probleem opgeruimd zijn. Wat elders kan, moet bij ons ook kunnen! (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM Patricia Paav is er het meisje niet naar, zich te laten verslaan door een nederlaag in Knok- ke: zij beschouwt die festivalweek als een plezierig avontuur, waarbij zij haar best deed. De uits'ag heeft haar noch haar platenfirma af geschrikt en ook de TROS heeft zijn belangstelling niet laten varen. In elk geval maakte Patricia al weer twee platen, één met twee En gelse liedjes, één met twee Neder landse: „Als dat zou kunnen" en „Je bent niet hip". rfoor Agatha Young HILVERSUM I NCRV 19.00 Nieuws praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal ensemble met orgel. 20.00 Stereo: Gevarieerd mu ziekprogramma. 20.30 Zomera- vondmozaiek; gevarieerd pro gramma. 22.15 Internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 22.30 Nieuws en her haling SOS-berichten. 22.10 Boekbespreking. 22.45 Haar lemse orgelmaand 1967: Kerkor gelconcert. 23.15 Klassieke pia nomuziek met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m.: A- VRO 18.00 Nieuws. 18.15 Actua liteiten. 18.30 Licht orkest. 18.55 De gesproken brief. 19.00 Stereo: Altviool en plano. IKOR: 19.30 Protestantse korte vesperdienst. 19.55 Kerk verat en dichtbij. AVRO: 20.00 Nieuw». 20.05 Kunstkroniek. .20.30 Stereo: Omroeporkest en zangsollste. 22.20 Nabeschou wing over de Ronde van Frankrijk. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55-24.00 Nieu we grammofoonplaten. -J.50 journaal. - I STER: 18.55 Reclame. NTS: STER: 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. zu.« Voordracht. 20.50 Zelfbedie ning. TV-spel. (Produktle NEDERLAND II: NTS: 30.00 Nieuws ln 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Geen be ter leven dan buitenleven, TV-fllm. 20.30 Programma- Journaal. CVK/IKOR 22.30-23.00 Gesprek tussen Da- - n dr. Ramsey. NALEN: 2 en 10. verkeersdeelnemer». 20.30 ïurovlsle: Tour de France. 0.40 Dr. Klldare. 21.05 Mijn [eweten en Ik; musical herh. 2.45 Fllmfragm. 23.10 Nws. Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening 7.15 Stereo: Lichte orkestmu ziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Radio- krant. 7.50 Stereo: Licht Instru mentaal sextet. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantletips. 8.45 Lichte grammof oonmuzlek. 9.00 Stereo: Londens Festival orkest (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Moderne grammofoonmu- zlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte grammofoonmuzlek. 12.00 Accordeonmuzick (gr.). 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualitelten of grammo foonmuzlek. 12.50 Moder~ strijkkwartet (gr.). 9.40 Stereo: Fluit, altviool en harp. 10.00 Lichte grammofoonmuzlek. 11.00 Nieuws. 11.02 Liedjespro gramma. AVRO: 11.30 Kerkor gelconcert (opn.). 11.55 Beursbe richten. 12.00 Licht instrumen taal ensemble. 12.27 Mededelln- Iand- i Voor de landbouw. 12.40 13.45 Jazzmu- Frank- iuzlek ziek 14.05 Ror rijk. 14.10 Muz. over de zee. 14.30 oiereo:- me- tropole-ork. 15.05 Ronde van Frankrijk. 15.10 Stereo: Operct- teklanken (gr.). 15.25 Stereo: oudere luisteraars 18.00 Runde van Fra 17.30 Kerkorgelconcei t 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo foonmuzlek. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Sportrevue. 13.00 13.30 Cultureel IS: FM-kanalen. Nieuws. 9.02 Vrolijk .0.02 Arbeidsvlta- tenlandse pers. de grammofoonplaten. 16.30 Licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Pop Party. TELEVISIE nom.l A Nederland I: NTS: 16.30-17.15 Eurovisie: Tour de France. België: plm. 16.30 plm. 17.15 Eurovisie: Tour de Fran- OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantle-adre» via de ui» de krant geknipte bon die w!J regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven Indien deze schriftelijke op. gave niet tijdig in ons bezit Is. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. Vrijdagavond tweemaal de fameuze Georgie Fame op de beeldbuis, Georgie, die het ooit klaarspeelde met zijn liedje „Yeh Yeh" de Beatles van de eerste plaats op de Engelse hitparade te verdringen en daarmee even voorpaginanieuws werd. Dat was in 1965, toen hij al een héle carrière had opgebouwd, sinds hij als Clive Powell fabrieksarbeider iuas in Leigh. In zijn vrije tijd speelde hij piano bij een plaatselijke band en hij zong wel eens een liedje. Plotseling, tijdens een talentenjacht in zo'n befaamd Brits familiekamp, werd hij ..ontdekt" en toen ging het heel vlug: in 1960 had hij, 17 jaar oud, al een eigen ensemble „The blue Flames waarin hij zong en piano speelde. Drie jaar la ter maakte hij zijn eerste platen en nu is hij arrivé. Vrijdagavond is hij eerst te zien en te horen in „A thing of beat" en later in de Zomercaroussel. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en l ARA 7.10 uur gewestelijk nieuws. 7.30 uur Chaplin-film. 8.20 uur Achter het nieuws. 8.50 uur Duits tv-spel „Zelfbediening". 10.20 uur De Amerikaanse Jeanne Lee zingt jazz. Ned. 2 NCRV 8.05 uur feuilleton „Geen beter leven". 8.30 uur „Weet je nog wel", herinneringen aan oude programma's. 9.20 uur buitenlandse documentaire over de ontdek king van de zee, deel 1. 10.30 uur CVK/IKOR), vraaggg^rek van David, Frost met de aartsbisschop van Canterbury - (december 1966). VANAVOND TE HOREN Hilversun 7.30 uur 8.50 uur 10.45 uur 11.15 uur Hilversun 7.30 uur 8.05 uur 8.30 uur 10.55 uur I NCRV Vocaal Ensemble zingt, amusementsprogramma met veel muziek, concert van de Haarlemse Orgelweek; Gott- hard Amèr bespeelt het orgel van de St. George van Renesse over Chopin-vertolking. 7 II AVRO (IKOR) avondgebed, kunstrubriek. operaconcert door het Omroeporkest en de sopraan Martina Arroyo (stereo), nieuwe platen in Discotaria. Dokter Perkins vulde de deuropening, want hij was net alt Moore een flinke kerel. De mensen vonden hem zelfs nog groter, omdat hij altijd zijn borst vooruitduwde en rechtop liep, waardoor de indruk van een grote man verstefkt werd. Hij keek kwaad, wat niet ongebruikelijk was, en Moore't gezicht kreeg één minzame uitdrukking. „Hallo, Howard, kom binnen. Ik sprak net met Ianthe over dat gezwel onder Nats sleutelbeen dat jij zou verwijderen. Ik zei dat het een vetknobbel was." „Je weet heel goed dat het dat niet is, en als ik me niet vergis weet Nat dat ook wel." Perkins liet zich op een stoel neervallen, sloeg zijn benen over elkaar en sloeg zijn han den kletsend op de houten leuningen. „Spreek me maar niet tegen, als je een van de Nortons mocht tegenkomen. De Nortons moeten zoveel mogelijk gerust gesteld worden." „Ik kwam je vertellen dat het rot apparaat het halverwege de morgen erbij liet zitten. Ik opereer al meer dan een maand alleen terwijl jij al een maand een vervanger voor die waardeloze ellendeling die ziek geworden is, probeert te vinden en tot overmaat van ramp brandt mijn elektrische apparaat door waardoor ik de bloedvaten stuk voor stuk met de hand moet afbinden." „We krijgen het apparaat wel weer gerepareerd, Howard, en intussen kunnen wé er een lenen van de Warwick kli niek. Dat hebben we al eerder gedaan. „Lenen? We moeten een nieuwe hebben, Ed." „Ik geloof dat je het niet helemaal begrijpt." „Nee, dat kan ik niet. Herinner je je onze afspraak? Vijftigduizend dollarj al het geld dat Adele erfde, al het kapitaal waarpver wij beschikten, dat was allemaal nodig." Moore zuchtte. „Nog wat?" vroeg hij sarcastisch. „Zeker", antwoordde Howard Perkins. „De operatietafel ls dump' 'uit de oorlog. Er zit een lek in de autoclave, er ontsnapt stoom en Helen heeft zich gebrand. Geen assistent, een geleende anaesthesist, omdat die oude vrouw met alle geweld dood wou gaan op een operatiemorgen en je het haar niet alleen wilde laten doen. Geen apparaat om de bloedva ten mee dicht te schroeien, en een operatiezuster met een verbrande hand. Je moet drastische stappen nemen, Ed, of we gaan de soep in." „Je weet dat ik plannen heb." „Plannen. Je bent een dromer. Je..." Buiten klonken haastige voetstappen, de deur ging open en Edna Judson keek naar binnen. „Neem me niet kwalijk, dokter Perkins. Het kleine meisje van Jones bij wie de amandelen zijn weggehaald, is gaan bloeden." Perkins stond op. „Goed, Edna. Breng haar naar de opera tiekamer." Hij -ichtte zich tot Moore en sprak gezellig alsof ze geen woorden hadden gehad. „Herinner je je nog die goede oude tijd toen wij die nabloedingen niet hadden? Ik veronderstel dat de bacillen aan het veranderen zijn. Ik zal zelf de narcose wel toedienen ik hoef je niet lastig te vallen. Ik veronderstel dat je. genoeg te doen hebt voor je morgen naar New Vork gaat' Toen hij alletn was zat Moore enige tijd voor zich uit te kijken zonder zich te verroeren, het hoofd gebogen, in diep gepeins verzonken. Hij draaide zijn stoel naar zijn bureau en vond na enige tijd wat papieren die aan elkaar gehecht waren, waarop met de schrijfmachine kolommen cijfers aan de rechterkant van het tyepwerk stonden. Het typewerk was niet onberispelijk, want het meeste kantoorwerk van het ziekenhuis werd door Helen Pierce gedaan, de operatie- zuster, op haar vrije middagen. Het speet hem alleen voor Helen. Hij bestudeerde deze papieren, draaide ze om en om. Zo nu en dan fronste hij de wenkbrauwen, want rekenen was niet zijn sterkste kant. Na een poosje aanvaardde hij met tegenzin de conclusie dat zijn berekeningen veel te optimistisch waren geweest toen hij de laatste banklening aanvroeg. - Hoewel Moore vaak op.de bank kwam. voelde hij zich er' altijd vreemd. De magere, uitgestreken gezichten van de kassiers, allemaal in glazen hokjes, beschouwde hij als van vreemde wezens, hoewel hij de mannen bij hun voornaam noemde. Hij stak zijn hand op als hij langs hen liep, zich bewust van de tegenstelling tussen hun netjes opgeperst» donkere pakken en zijn eigen lichte tweed. De deur naar het ouderwetse goed gemeubileerde kantoor van Timothy Stoner stond open en toen Stoner Moore'» voetstappen hoorde draaide hij zijn bureaustoel om en stond óp. „Kom binnen. Ed." Stoner, mager, bleek en lang. kwam enkele pasjes naar voren en stak bestudeerd zijn hand uit In dit stadje waar de belangrijke mannen elkaar vaak tegen kwamen was Tim Stoner de enige die steeds vormelijk handen bleef schudden en altijd was Moore, die dit vergat, er niet op vooiu d. De hand die Stoner gaf was mager, lang, benig en vochtig. Stoner wuifde naar een groen leren fauteuil. „Ga zitten, Ed. Wat is er aan de hand?" ffordt vervolgd ig-pong bebbe°e°£«£ Zee punt van het Mexicaan se schiereiland Baja Californias 2000 lekke tafeltennisballen in zee gegooid. Het doel is meer te weten te komen over de herkomst van het zand op de stranden, in bijzon derheid het oliehoudend leisteen- zand. Deze lekke ballen vertonen namelijk dezelfde hydrodynamische eigenschapen als fijn zand. Het experiment dreigt echter te mislukken omdat grote vissen een deel van de ballen heben opgege ten, waarschijnlijk in de veronder stelling dat het schildpadeieren SUKKELTJE EN BRUUNKE 6. „Dan moet ik het zélf nog maar eens proberen!" mompelt de Klusjesman. Hij zoekt en zoekt de hele dag, maar kan de fout niet vinden Hij zucht; „Het wordt donker, ik ga maar naar huis. Ik zal er nog eens over nadenken, wat het kan zijn!" Daar stappen ze heen. „Kijk: in de huizen ste ken ze nu kaarsen aan. dat staat wel gezellig'" wijst Bruunke. „Dat wel, maar je kunt er niet mee stofzuigen of het wasmachientje laten draai en", zegt Stikkeltje. De kruidenier Pietersen staat voor zijn deur. „Mogen wij by u nog eens bellen naar de tove naar? We kregen straks geey gehoor!" zegt Stik keltje. „Ga je gang", zegt hij Maar het is weer tevergeefs! „We gaan allemaal maar vroeg naar bed; morgen komt er weer een dag", zegt Pietersen berustend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7