ZOMERTIJD Golden Fiction eigenlijk waarom niet? yiillfk Tiener heeft plichtsbesef VLIEGRAMPEN IN VS EN AFRIKA: 123 SLACHTOFFERS Nass0r zal \v00r récte zondag houd0n s DONDERDAG 2(1 JIT.I 1167 (Van een onzer redacteuren) WAT zou er tegen pleiten om de zomertijd weer in te voeren? Een grote meerderheid is vóór. Wie wil niet een uurtje meer zon in de zomer; hoeve- len zouden de lange (re) avond niet gebruiken voor recreatie, «port en wandelen? Het I» een beetje vreemd dat we '9 zomers pas opstaan als de zon al enkele uren schijnt, 's Avonds is het helemaal om dol van te worden: als de heer des huizes van zijn werk thuis komt, kan hij met een beetje geluk de zon nog net over het dak van de achterburen zien verdwijnen. En dat, terwijl we 's winters toch al zo'n tekort aan zonuren hebben. Het systeem Is eenvoudig: zet de klok een uur voor en we krijgen in de zomer dat uurtje meer dag in de schoot geworpen. Maar dan moet ie dereen het wel doen. want anders wordt het een janboel. Daarom heeft de regering ook aan de Sociaal-econo mische raad om advies gevraagd. Boer Braat De gedachte is niet nieuw. Tot de Tweede Wereldoorlog hadden we zo mertijd, maar de Duitsers vonden het nodig Midden-Europese tijd in te voe ren. Voor de oorlog was het voorna melijk dé landbouw die oppositie voerde tegen de zomertijd. De twist liep zo hoog op, dat de plattelan- dersbond, die met dit punt de verkie zingen in ging, boer J. Braat van de Zuidhollandse Eilanden in de Kamer wist te krijgen. Hij had geen succes met zijn actie tegen de zomertijd, ontstaan in de Eerste Wereldoorlog toen Midden- en West-Europa een uurtje zon meer uit dachten om uit te sparen op verlich ting. Misschien is de aversie van de Duitsers in 1940 tegen de zomertijd nu te begrijpen. Landbouw Na de oorlog werd de maatregel niet opnieuw ingevoerd, mede uit sympathie met de agrarische bevol king. Of dat verstandig was is een Vakantie in juni steeds meer in trek UTRECHT Uit een onder zoek van het Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie (NIPO) is gebleken, dat veel mensen, vooral kleine gezinnen en jongelui, de voorkeur geven aan de maand juni als vakantie maand. De Stichting Recreatie, die op dracht gaf voor deze opiniepei ling, concludeert dat het werk van de stichting op het gebied van de vakantiespreiding nu ein delijk vruchten begint af te wer pen. Er is al een grotere sprei ding bereikt: de bedrijfsvakan- ties zijn verdeeld over zes we ken, in 18 grote steden begint de schoolvakantie al begin juli (vo rig jaar in 13 steden). Een kwart van de Nederlandse vakantiegangers is vrij in de keuze van de vakantiedatum. Een miljoen mensen zou in ieder geval de drukste tijd kunnen ontlopen. Gegevens van onder andere de spoorwegen tonen aan dat steeds meer mensen er in juni al op uit trekken. De driejarige Sandra Haan is gisteren van de waranda van haar ouderlijke woning drie hoog in de Laurierstraat in Amsterdam op een ijzeren plaat gevallen. Ze overleed aan haar verwondingen. Herwaardering TNE ontwikkelingen in Zuid-Viet. nam zijn niel bemoedigend. Zo- uit. De oorlog tegen de Vietcong en Noord-Vietnam wordt voornamelijk door Amerikanen gevoerd. Steeds meer militairen worden ingescha keld om de vijand een nieuwe kans op succes te ontnemen. Een politieke oplossing van het flict lijkt uitgesloten, ook al zijn er nieuwe geruchten over verwijdering tussen Noord-Vietnam en China. Nog ernstiger is echter het feit, dat in Zuid-Vietnam geen vorderingen worden gemaakt op de weg naai herstel van normale politieke ver houdingen. McNaraara, de Amerikaanse minister van defensie, moest na zijn bezoek aan Zuid-Vietnam vaststellen, dat het pacificatie-programma niet van de grond was gekomen. De macht van de Vietcong, die zwa re verliezen leed, blijkt vooral op het platteland nog zo groot te zijn, dat de bevolking de kat uit de boom blijft kijken. Ontmoedigend werkt ook de gang van zaken te Saigon, waar de gene raals weigeren de macht over te dra-: gen aan een burgerlijke regering, die1 een groot deel van de bevolking ach ter zich zou kunnen krijgen. De kandidaatsstelling voor de presi- j dentsverkiezingen, die met militairl machtsvertoon gepaard ging, ver-i sterkt de indruk, dat alles bij het; oude zal blijven. Intussen zijn er aanwijzingen, dat de: strijd in Vietnam in omvang en he- vigheid zal toenemen. Amerika komt daardoor in een bijzonder moeilijke ^0(101*1311(180 ctlpïïllSt in Beieren vermist tweede, omdat juist in die jaren be zuiniging op verlichtingskosten wel kom zou zijn geweest. Over het algemeen zijn de bezwa ren van de landbouw wel wat minder geworden. De mechanisatie, de ar beidstijden (niet meer van zonsop gang tot zonsondergang), hebben veel ten goede veranderd. Het machinaal melken doet de boeren wat later dan eertijds opstaan. Toch zegt de landbouw nog niet con amore Ja. Want de mechanisatie houdt ook in, dat de grond geschikt moet zijn om met zware trekkers op te werken. En als de grond 's mor gens nat is, moet er gewacht worden met het gevolg: 's avonds langer door werken. Voor de tuinbouw gelden de bezwa ren van het zeer vroeg opstaan ook. Tuinders zijn om vier uur al aan het werk om de veilingen te halen. Zo mertijd betekent dus: nog vroeger opstaan, met de kans dat de grond te nat is om te bewerken. „Een duur uur", zegt de agrarische bevolking, die ongeveer tien procent van de totale bevolking van ons land vormt. Men kan echter aannemen, dat de landbouw invoering van de zomertijd daarop niet zal laten af springen. Toeristen Wie is er dan wel voorstander van zomertijd ,en waarom? We nemen aan een groot deel van de resterende negentig procent Nederlanders, de toeristenindustrie, de horecabedrij ven, recreatieve organisaties, artsen. Misschien ook wel de politie en het Verbond voor Veilig Verkeer: een uur meer zon kan grotere veiligheid op de weg betekenen (in de schemeru ren gebeuren de meeste en ernstigste ongelukken). Nog meer voordelen: betere werk omstandigheden voor scholen en be drijven: een slaapverwekkend warm uur in de middag kan door een koel morgenuur worden vervangen. En we hebben al genoemd de besparing op verlichtingskosten. De toeristenindustrie en de horeca zullen echter wel het meest enthousi ast zijn: men heeft berekend, dat het hoogseizoen met zo'n twee tot drie weken verlengd kan worden, plus nog eens een week in voor- en nasei zoen. De grote bestrijder van de zomer tijd is nu geworden het vervoerswe zen, in het bijzonder dat deel, dat internationaal aan afspraken is gebon den: spoorwegen, luchtvaart, scheep vaart. Nederland is namelijk geen eiland je meer, door de Eropese samenwer king is het meer dan ooit op zijn buren aangewezen. Het antwoord van de SER ligt dan ook al besloten in de aanvrage zelf, waarin staatssecretaris Van Son overweegt: wanneer het doorgaat, moet het gebeuren op rui me, internationale schaal en op uni forme wijze, met dezelfde begin- en einddatum. Hoewel Italië, toch ook een EEG-land, deze samenwerking aan zijn laars lapt en al enkele j jaren zomertijd heeft ingevoerd. Trouwens Engeland. Polen, Portugal en 28 staten van de VS, om maar enkele voorbeel den te noemen, h'ebben die ver voersproblemen kennelijk ook niet doorslaggevend bevonden. Ook daar is zomertijd. positie te verkeren. Washington mag zich niet recht streeks mengen in de politieke aan gelegenheden van Zuid-Vietnam. De inspanningen, die het zich getroost om het uit handen van de nisten te houden, geven het echter recht van spreken. De tijd lijkt aangebroken, dat Ame rika zijn politiek met betrekking tot Vietnam een grondige herwaarde ring doet ondergaan. Zonodig zonder rekening te houden met de generaals te Saigon. MüNCHEN De 31-jarige Neder landse bergbeklimmer Harry Breed wordt in de Beierse Alpen vermist. Hij is zaterdag vertrokken voor een tocht in het Wettersteingebergte. Gisteren was hij nog niet terug. Hij staat als geroutineerd alpinist be kend. Zaterdag is hij voor het laatst gesignaleerd in een berghut op 2600 meter hoogte. Men is begonnen naar hem te zoe ken. Breed is afkomstig uit Hoog woud en woont in München. LONDEN Het overgrote deel van de Britse tieners heeft een sterk verantwoordelijkheidsgevoel en zij moet ook verantwoordelijkheid dragen. Dit is de conclusie van een door de Britse regering ingestelde commissie, die twee jaar lang de gedragingen van de Britse tieners heeft bestudeerd. De commissie, bestaande uit elf volwassenen, beveelt dan ook aan de meer derjarige leeftijd te vervroegen van 21 tot 18 jaar. Als ze achttien zijn, moeten de jongelui ook kunnen trouwen zonder toestemming van de ouders. De elf verwerpen het denkbeeld van een verplichte verlovingstijd van een half jaar voor tieners die willen trouwen; dat zofi meer problemen scheppen. HENDERSONVILLE (N. CAROLINA) B(j een vliegramp in de VS zjjn gisteren 82 mensen om het leven gekomen. Een Boeing 727 van Piedmant Airlines met aan boord 74 passagiers en 5 bemanningsleden botste kort na het opstegen van het vlieg veld Hendersonville tegen een Cessna-310 toestel waarin zich drie personen bevonden. Niemand overleefde de ramp. De wrakstukken van beide vlieg tuigen kwamen terecht in de nabijheid van een zomerkamp voor jongens van wie velen op dat rampzalig ogenblik buiten aan het spelen waren. Niemand van de kinderen werd echter gewond. De tweemotorige Cessna explodeer de direct na de botsing. Maar de Boeing vloog nog. volgens ooggetuigen, een stuk door alsof er niets was ge beurd. Toen volgde de ontploffing. Pas benoemde minister Onder de omgekomen passagiers van de Boeing bevonden zich de pas benoemde Amerikaanse minister van Marine, John McNaughton, .diens vrouw en elfjarige zoon. McNaughton was een belangrijke adviseur van president Johnson en minister van defensie McNamara. Op 12 juni werd hij benoemd tot minister van marine. Op 1 augustus zou hij deze post aan vaarden. Het passagiersvliegtuig van de bin nenlandse luchtvaart maatschappij Piedmont Airlines was van Atlanta op weg naar Washington. Eerste ramp Eerder op de dag verongelukte bij Tananarive (Malagasie) een DC-4 van Air Madagascar. Er kwamen 41 inzit- Amerika lanceert maanverkenner KAAP KENNEDY De Amerika nen hebben gisteren vanaf Kaap Ken nedy een maanverkenner van ruim 100 kg. gelanceerd. Het is de bedoe ling dat het windmolenvo'rmig toestel over drie dagen in een baan om de maan komt. Twee a drie jaar wil men via deze maanverkenner allerlei waarnemingen verrichten die nodig zijn voor een bemande ruimtereis naar de maan. tenden om het leven: 35 werden gewond, van wie zeker vijftien ernstig. In het toestel zaten 76 mensen onder wie vier bemanningsleden. Onder de slachtoffers was de minister van buitenlandse za ken van Malagasie, Albert Sylla. De DC-4 was van Tananarive op weg naar Tamatave. Het kwam terecht in een moeras aan het einde van een rol- baan van het nieuwe vliegveld Ivata. Kamervragen over Boudewijn H. DEN HAAG Werd voor het aan vragen van speciale gunsten e.d. in het geval van Boudewijn H. afgewe ken van de procedure welke Hij is vrij om te kiezen uit metaal, steen, glaseen architect schept steeds weer nieuwe woon-, werk-, leefruimteont werpt altijd andere, individuele bouwwerken. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAURENSPRODUKTj Voor rokers met een eigen stijl KAÏRO Na afloop van het Arabische topgesprek is aange kondigd, dat president Nasser Van der Hoevenkliniek normaliter j zondag een „belangrijke politie- geldt? Dit de vraag die het Tweede ke rede zal houden". Kamerlid de heer Wiegel (lib) schrif telijk heeft ingediend bij de minister van justitie, de heer Polak. De heer Wiegel wil voorts weten of de minister op de hoogte was van het feit dat Boudewijn H. nog geen jaar nadat hij in de der Hoevenkli niek wa» opgenomen aan een zeil kamp heeft deelgenomen, dat hij bin nenkort wederom aan een dergelijk zeilkamp zou deelnemen en of het voorts waar is dat Boudewijn re gelmatig speciaal verlof geniet en o.a. zonder geleide studiegenoten in Utrecht des avonds mag bezoeken. 20 INDIËRS GEDOOD DJAMMOE Tussen Djammoe en Srinagar in Kasjmier is gisteren een autobus in een 100 meter diep ravijn gereden, waardoor 20 mensen om het leven kwamen en vijf werden ge wond. de eerste toespraak van het Egyptische staatshoofd, sinds hij op 9 juni meedeelde, te zullen aftreden. Israël heeft snel gereageerd op de brief, die Rusland aan de Veilig heidsraad heeft gezonden. Hierin werd Israël verantwoordelijk ge steld voor de jongste bestands schendingen. In een brief aan de voorzitter van de raad zegt Israël, dat Rusland er beter aan zou doen, een evenwich tige en objectieve houding aan te nemen en de Arabieren er op te wij zen, dat z(j de rechten van Israël op een nationaal bestaan moeten erken den zei de Amerikaanse minister Rusk op een persconferentie, dat zijn land verplicht is, bepaalde lan den in het Nabije Oosten van wa pens te voorzien, als zich een be langrijke verstoring in het machts evenwicht voordoet. Nederland heeft ontkend, dat tus senpersonen wapens (o.m. uit Er was eens een jongen, die een moord gepleegd had. Hij werd ge arresteerd. Ontvluchtte uit het po litiebureau, waar hij voorlopig was ondergebracht. Iedereen dacht dat hij in eigen huis wel een schuil plaats gevonden zou hebben en in derdaad was dat zo. Hij werd ont dekt. En natuurlijk volgde weder om zijn arrestatie. Maar... tussen ontdekking en ar restatie werd zoveel tijd gelaten, dat de jongeman met de ijlings geroepen advocaat kon praten. Er was nog een jongen. Ook hij had een moord gepleegd. Werd veroordeeld en in de gevangenis gezet. Ook hij ontsnapte. Zwierf een nacht en een dag rond. Belde toen aan bij een pastoor. Iemand zag hem op de stoep staan en riep de politie. Die, begrijpelijkerwijs toesnelde. Maar de jongen wou praten, uit huilen, een houvast hebben in zijn verwarde gebroken leven. De stem van moeke, daar ginds in Brabant horen. „Wacht even", zei de pastoor tegen de politiemannen „Tien minuten dan", zeiden die. Er was een derde jongen. Hij had een moord gepleegd. Samen met de eerste jongen. De eerste studeerde voor de moord en stu deerde door. De derde jongen ech ter was opeens van een goede leer ling op de H.B.S. een slechte leer ling geworden en kort na zijn toen nog onontdekte daad, liep hij weg van school, ging werken er gens anders. Om te vergeten, wat hij niet vergeten kon. Ook hij werd veroordeeld. Drie jongens die met een onuit wisbare en gruwelijke herinnering in hun jonge leven toch een toe komst voor zich hebben. Een toekomst, waarin ze zo graag weer „gewoon" willen zijn. Een mens die zijn buren groet en te rug gegroet wordt. Die een dage lijkse taak heeft en daarin gewaar deerd wordt. Misschien dromen ze van een vrouw, die het alles be grijpen en vergeven kan. Aan die toekomst behoeven ze niet alleen te werken. De straftijd is niet alleen maar een vergelding, het is de bedoeling deze tijd ook dienstbaar te maken aan de eisen die de toekomst zal stellen. De eerste jongen mag studeren op universitair niveau. Omdat men concludeerde dat hij psychisch zwaar gestoord was, wat niemand die zijn geval kent, zal betwijfelen werd hij opgenomen in een specia le kliniek. Van daaruit volgt hij nu de practica aan de universiteit van Utrecht. De derde jongen, die het nor maalste reageerde zit gewoon in een jeugdgevangenis. Hij mag schriftelijk studeren voor het H.B.S.-diploma. Dat niveauverschil in studie is logisch. De eerste was nu eenmaal al verder. Pas na het behalen van het H.B.S,-diploma zal kunnen blijken of nummer drie ook de kansen van één krijgt. Dat moet men wel verwachten, immers rang, stand en geld zijn niet meer van belang wanneer men eenmaal voor de rechter staat en evenmin wanneer men veroordeeld is. Het enige wat ik me afvraag is. wie het meeste vakantie nodig heeft. De student, die hoe dan ook die practicumbezoeken als aflei ding heeft of de jongen met zijn schriftelijke cursus. En. wie het meeste behoefte had aan een extra half uurtje voor zijn tweede arrestatie: de jongen, die zijn advocaat moest spreken of de jongen, die bij de pastoor zijn hulp zocht Maar ja. ik ben geen psychiater, psycholoog, pedagoog of socioloog, maar een gewoon mens met een hart in haar lijf, dat veel aan die drie ongelukkige kinderen denkt. Frankrijk) via Nederland aan Israël leveren. Een dergelijke doorvoer be staat niet en wordt ook niet toege staan, aldus een woordvoerder. Na de inzameling in Suriname is een cheque van bijna 40.000 dollar gezonden aan het Israëlische Rode kruis. Het geld werd bijeengebracht door kerken, verenigingen, bedrij ven en particulieren. Spanje 47 graden in de schaduw MADRID In de Andalusische stad Ecija. in de zomermaanden als „braadpan" berucht, steeg het kwik gisteren tot de recordhoogte van 47 graden Celsius in de schaduw. De inwoners van Madrid waren in ver gelijking hiermee nog goed af: 39 graden. Op de Zuidspaanse plantages val len de door de hitte snel rijpende citroenen in massa's van de bomen. In sommige streken heerst waterge brek. Het heeft sinds weken niet meer geregend. SS-ers (2) Dhr. Boshuis gaf ons zijn uiteenzet ting en doelstelling van het SS-keur- j corps. Ik geloof niet, dat thans nog i maar één weldenkend Nederlander i ook maar de geringste belangstelling heeft voor dit satanisch gespuis. Ik zou dhr. Boshuis willen aanraden eens een kijkje te nemen op een der vele oorlogskerkhoven en daar een lauwer krans te leggen ter ere van hen, die hun leven hebben ingezet voor onze vrijheid. Den Haag D. Knoestcr H pI pil Het grote gezin mag als een buiten gewone zegen van God worden gezien, maar als mensen begaafd met een re delijk verstand mogen wij God niet verzoeken. Herhaald moederschap kan voor de niet sterke vrouw funest we zen. Niet minder geldt dit voor hen, die wat het inkomen betreft op een minimum leven. Waar ons iets op de a mTwwTTfc i Weg wordt gebracht, dat veel leed kan A NWR ll'fllrlo i«i, ,jest>aren' mogen wij hiervan gebruik z~X-L N TT mj lid ctlULt~ J.I1I maken. Wij moeten dit als medicijn beschouwen. Ter voorkoming van de het buitenland 80 gezinnen op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB heeft sinds het begin van dit jaar 80 keer een chauffeur naar het buiten'nnd gestuurd om gezinnen op te halen waarvan iemand of ernstig ziek werd of in de vakantieplaats overleed. In meer dan 90 gevallen werd een I chauffeur uitgezonden om de auto's j te besturen van vakantiegangers die door ziekte of een ongeval niet in staat waren dit zelf te doen. Ongeveer 500 auto's, die door panne of een ongeluk ergens waren blijven steken, zijn naar Nederland i teruggehaald. De betrokkenen had- 1 den bij de ANWB een reis- en kre- dietbrief afgesloten, aldus de alarm- centrale van de toeristenbond. Dieven profiteren van de warmte UTRECHT De 26-jarige timmer man F. van den H. uit Rotterdam heeft vannacht met een „collega" in Loenen op zes plaatsen ingebro ken. De twee dieven maakten in totaal 2.000 buit. Ze profiteerden van het mooie weer: veel ramen stonden vanwege de warmte uitno digend open. Bij de zesde inbraak werden de bewoners wakker. Ze waarschuwden de politie en gingen de dieven ach terna. De politie greep de Rotter- damer in de kraag. De ander is voort vluchtig. TILBURG Het echtpaar Knrse- makers-van Leeuwen uit Tilburg is gistermorgen omgekomen bij een au to-ongeluk in Tilburg. Hun wagen kwam op een kruispunt in botsing met een auto, bestuurd door de heer S. uit Oisterwijk. die geen voorrang verleende. S. werd licht gewend. Het echtpaar laat drie kinderen achter. zedeloosheid alleen o verstrekt. Den Haag A. van Die Vakantiegeld In een commentaar betitelt u de niet georganiseerde werknemers in het bouwbedrijf als profiteurs Deze bena ming is bepaald ongelukkig. De ongeor ganiseerde werknemers willen alleen maar vakantiegeld Hoe ze dit geld in nun bezit krijgen zal hun een zorg zijn De bonden vinden deze manier van uitbetalen echter prachtig. Zo hou den ze nog een vinger in de pap La ten we maar hopen, dat het eeen hele 'and wo-.-'t zoals ir> <\merikf. Zwijndreoht J. L. Zijdcrveld Boudewijn Geestelijk gesio-'i oen nijver naluur- ijk studeren. Het lijkt mij echter een 'qer verontrus'cnde zaak lat Boude wijn H.. een ernstig ^eestes"lf e, wordt toeges.aan de kh. ek vrijelijk in en uit te lopen om coi'eges te vol gen. De mogelijkheid van een volgen de misdaad is bepaald niet denkbeel dig. Zijn he'an" noch opI algemeen belang is er mee gediend, dat ver keerd gerichte deernis of heroepsijver 'eidt to» ppo nieuwe moord Rotterdam P. Weipclsfelder Israël bedreigd (44) „Israël gaat niet onder totdat het zijn historische mening heeft ver vuld." Deze woorden van dr. Rijnsdorp in het laatste zondagsblad vind ik vreemd De Bijbel zegt toch, dat Israël nooit onder '.al gaan9 Inte gendeel Is-aël zal hpt middelpunt der ranse aarde worden Om Israël zal o'le? draaien, mdra het zijn God en Meegas gevor-'pp heeft Vandaar die -.not pHprwegp Lelden Fis van liouwelingen (Dinsdag pub"ee brlek een react'" i brief van een a,a-i treft hle- <ie lieer dam en dus niet dr Red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5