Kadervorming voorlopig het allerbelangrijkste Oude gasleiding kapot: weduwe omgekomen Niet bezuinigen op vakopleidingen zonder werk Ds. Korvinus na reis door Indonesië: Het zijn massale niet zozeer bekeringen Uw probleem is het onze.... Kleine toename zielental Ger. Gem. Nederland Wees zuinig met water Met een A.B.N. Spaarbiljet 196772 groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwart iaar van f.100,-naar f.133,- Algemene Bank Nederland Negers plunderden joodse winkels Ds Petter (31) in zee verdronken DONDERDAG 20 JULI 106? Em woord voor vandaag En groet niemand onderweg. (Lucas 104) Dit merkwaardige verbod vinden we niet in het verhaal van de uitzending van de discipelen, zoals Mattheüs het heeft beschreven, maar alleen bij Lucas. Het lijkt wel heel vreemd, alsof Jezus zijn boden zou bevelen ruw, onhoffelijk, stuurs, ongemanierd te zijn. Tot we bedenken, hoe uitgebreid een begroeting in het oosten verloopt. Daar wenst men elkaar zegen en geluk toe. Men vraagt naar de welstand van de begroete en zijn familie. Daar hoort een uitvoerig gebarenritueel bij: het vatten van de hand of van de baard, men omarmt, omhelst, kust elkaar. Groet maar niemand onderweg, zegt Jezus. De discipelen heb ben een opdracht. Die opdracht heeft haast, zodat zij het zich niet kunnen veroorloven hun tijd te verknoeien met dingen, die niet belangrijk zijn. Kunnen' onze medemensen het ook aan ons merken, dat wij boden zijn van een Koninkrijk, dat met haast komt? Vooral in de vakantietijd iets, om over na te denken. Wij lezen vandaag: Romeinen 1 817. Athenagoras zal tegenbezoek afleggen ISTANBOEL Patriarch Athena goras, de geestelijke leider van de Öosters-orthodoxe Kerk, zal een maand na het bezoek van paus Pau- lus aan Turkije een tegenbezoek af leggen aan het Vaticaan om te spre ken over de hereniging van zijn kerk met de Rooms-katholieke Kerk. Enke le orthodoxe patriarchen zullen hem vergezellen. Zoals bekend zal de paus op 25 en 26 juli naar Turkijke gaan. De hoofd punten van de bespreking zullen zijn: Jeruzalem en de hereniging van de beide kerken. De 81-jarige patriarch zei tevens dat hij steun zal verlenen aan de oproep van de paus voor vrije toe gang voor alle godsdiensten tot Jeru zalem. „Wat de paus ook denkt en doet, ik volg hem," zei Athenagoras vol ver trouwen over de status van Jeruza lem. Dr. P. Rot, zendingsarts verbonden aan het ziekenhuis Labuang Badji te Makassar (Indonesië) is met zijn gezin met verlof in ons land. medewerkers) denis wilden afleggen. En daarmee basta. Wij zullen onze nieuwe leden juist na deze stap(pen) zo goed mogelijk begeleiden. De Javaanse kerken zijn in dit opzicht zeer waakzaam". „Voor Indonesië en Nederland houdt dit in dat beide de handen ineen zullen moeten slaan. Dat beide Christus blijven begeleiden op zijn tocht door Indonesië. NIJMEGEN Hij begrijpt het niet. Schudt zijn hoofd zachtjes] heen en weer. Merkt op: „Wat zijn er op het ogenblik een moge-j lijkheden voor het christendom in Indonesië." Dominee L. W. Kor-1 vinus (57), gereformeerd predikant te Nijmegen en voorzitter van de sinds 1966 aan de gereformeerde kerken van Gelderland en Utrecht toegewezen Sumatra-Makassar-zending, spreekt met gezag. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Onze buren hebben een muur op de rand van hun eigendom gezet en daar loopt ons pad langs. Nu hebben wij aan ons pad nog raampjes. Die muur is wel twee me ter hoog en neemt wel twee derden van het licht weg. Op die muur heb ben ze nog een hek geplaatst en nu krijgen wij, als het regent al dat water van dat hek en die muur op ons pad. Het is dan bijna geen doen over het pad te lopen. Is hieraan nog iets te doen? Antwoord: Als de buurman be hoorlijk vergunning voor de muur heeft gekregen, is er op zichzelf geen bezwaar tegen het plaatsen van een muur op zijn eigen terrein. Hij mag echter de natuurlijke wa teroverlast niet verzwaren en moet dus zorgen dat het water afstroomt naar zijn kant. Dat uw ramen geen licht ontvan gen, is een andere zaak. Over het algemeen mag men geen rechtstreeks uitzicht over het erf van de buurman hebben binnen de afstand van twee meter, tenzij u daartoe bij servituut het recht ver kregen heeft of de vordering tot wegneming van deze ramen reeds verjaard is. Dan nog heeft u tegen de buur man geen aanspraak op voldoende licht, tenzij u dat recht bij servituut verworven heeft of wanneer het gaat om kennelijke plagerijen. De mogelijkheid bestaat echter dat deze bouwwijze in strijd is met gemeentelijke verordeningen of dat de buurman zonder vergunning heeft gebouwd. Het beste is uw licht eens op te steken bij de gemeente en tevens de eigendomsakten eens te bestuderen. Wij nemen aan dat het huis uw eigendom is. Is u huur der, dan kan u zich tot de verhuur der wenden. Vraag: Een huurder woont in een woning, die in verband met gebre ken niet in aanmerking kwam voor huurverhoging. Nu wordt het huis opgeknapt, maar de gebreken zijn niet weggenomen. Een muur in de huiskamer is nat en een kleerkast, die er bij gemaakt is, is tegen een buitenmuur geplaatst met het ge volg dat het weer in de kleding komt. Verschillende dingen zijn nog niet gereed gekomen. De huurder kreeg desniettemin bericht, dat de werkzaamheden praktisch gereed zijn en dat de huurprijs met een bepaald bedrag verhoogd wordt. De huurprijs wordt bijna verdubbeld. Antwoord: Wanneer de huurad viescommissie heeft verklaard dat het huis niet in aanmerking komt voor huurverhoging, kan de ver huurder als de gebreken zijn wegge nomen, bij de huuradviescommissie vragen dat de verklaring wordt in getrokken. De huurder kan daartegen weer zijn argumenten aanvoeren. Alles kan natuurlijk ook onder ling geregeld worden, maar het is raadzaam eerst eens de huurad viescommissie de brief van de ver huurder te tonen en daar de zaak te bespreken omdat men uit een brief nooit alle omstandigheden leert kennen. Het is dus altijd raad zaam waakzaam te blijven, beste is te beginnen met de ver huurder er op te wijzen dat niet alle gebreken zijn weggenomen. Jaarboekje verschenen (Van onze kerkredactie) VEENENDAAL Het zielen tal van de Gereformeerde Ge meenten in Nederland is het afgelopen jaar met 1,6 procent gestegen van 14.258 tot 14.489. De gemeente Ede werd opgeheven, maar een nieuwe gemeente werd geïnstitueerd in Yerseke, zodat het aantal gemeenten ongewijzigd bleef (49). Het aantal predikanten daalde door het overlijden van dr. C. Steenblok. Deze gemeenten hebben nu nog maar vier predikanten. Er zijn twee stu denten in opleiding en er is nog een emeritus-predikant als hulpprediker werkzaam. De vier gemeenten die een predi kant hebben (Barneveld, Opheusden, Terneuzen en Veenendaal) tellen sa men 4983 zielen. Hendrik de Coek nu interkerkelijk (Van onze kerkredactie) GRONINGEN „Hendrik de Cock", de vrijgemaakt^ sfudeVlWnier- eniging in Groningen, heeft nu offi cieel een interkerkelijk karakter aan genomen. In een groot aantal gereformeerde en christelijk-gereformeerde kerkbla den in het noorden des lands is een oproep verschenen aan hen, die in Groningen gaan studeren, om van de ze vereniging lid te worden. Daarin wordt onder meer gezegd: „Hoewel voorheen het lidmaatschap der vereniging was gebonden aan het lid zijn van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt), is thans dit eksklusie- ve kriterium weggevallen. Door de gerezen moeilijkheden in de vrijge maakte kerkelijke situatie was dit' kriterium toch al moeilijk hanteer baar. Allen die werkelijk aan het doel willen meewerken, zijn bij ons hartelijk welkom". Tegelijk vindt men in de vrijge maakte kerkelijke pers een oproep van de vorig jaar opgerichte „Gere formeerde Studentenvereniging te Groningen", om zich hier bij aan te sluiten. Hendrik de Cock telt ongeveer 110 leden. Ds. P. G. van Berge teruggekeerd BAARN Uit Argentinië is ds. P. G. van Berge gearriveerd. Begin van dit jaar vertrok hij naar Suriname, waar hij het zendingswerk onder de daar verblijvende Javanen in ogen schouw nam. Daarna verving hij in Sao Paulo (Brazilië) gedurende enige maanden ds. J. J. Oranje. Tenslotte bracht hij een kort bezoek aan Argentinië. Op de synodezitting van de Gere formeerde Kerken in juni is hij benoemd tot conrector van het Zen dingsseminarie van deze kerken. Per 1 september treedt hij in functie. Radio-Bremen heeft uit haar da gelijkse morgenwijdingen het kerk lied geschrapt en verplaatst naar een later tijdstip. Het dient nu als inleiding op een felicitatierubriek voor bejaarden. Het nieuw verschenen Kerkelijk Jaarboekje bevat naast de gewone gegevens een Hemelvaartspreek van ds. F. Mallan. Voor het eerst wordt ook een zustergemeente in Canada vermeld met 186 zielen. Aero, Not en Teleac gaan samenwerken (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De stichtingen Academische Radio Omroep, Neder landse Onderwijstelevisie en Teleac zullen in de toekomst regelmatig overleg plegen op bestuurs en directieniveau. Doel van dit overleg is gezamenlijk de mogelijkheden van instructie via radio en televisie te verkennen. De noodzaak hiertoe doet zich gevoelen, omdat er ten opzichte van andere Europese landen reeds een achter stand is te constateren. Hij is juist vorige week uit Indo- sië teruggekomen, na een oriënta tiereis van twee maanden. Ds. Kor vinus strijkt eens langs z'n neus. „Ik heb in die twee maanden zo'n 40.000 kilometer afgelegd. Per vliegtuig, autobus, speedboat. Ook achter op een motor". De opdracht voor het maken van de reis kreeg ds. Korvinus van de Sumatra-Makassar-zending. „Om te kijken hoe we voor 1968 de begro ting in elkaar moeten draaien, „drukt hij het hard - „maar zo is het" uit. Licht toe: „Sinds de staatsgreep in 1965 is Indonesië opengebarsten. Duizenden mensen verloren hun houvast, of dat nu de leer van het communisme of de verheerlijking van Soekarno was. Deze mensen sloegen ontredderd om zich heen. Velen grepen het christendom, waar in de liefde centraal staat. Een geweldige taak is het om deze men sen op te vangen". Ds. Korvinus spreekt de berichten tegen, volgens welke er sprake zou zijn van massale bekeringen. „Dat gaat alleen op voor de stam van de Karo Bataks. Van deze tot voor kort voor het christendom ontoegankelij ke stam bekeerden er zich vorig jaar tienduizend. Meestal echter zijn 'iet gezinnen of hooguit groepjes van gezinnen, die de doop aanvragen. Wel geeft hij toe en graag dat deze bekeringen bij elkaar genomen een massale bekering kunnen wor den genoemd. „We moeten niet zeggen dat het alleen de coup is geweest, die hier van de oorzaak is geweest", gaat hij verder. „De wrede uitroeiingsmaat regelen, die de communisten met de christenen voorhadden: de felle Is- ROTTERDAM Nu de „aard gasslag" bijna is afgelopen en Rot terdam en omgeving bijna geheel zijn aangesloten op het aardgasnet is het bijzonder tragisch dat er nog een dodelijk ongeluk is gebeurd door het afbreken van een leiding, die nog het giftige stadsgas bevatte. Woensdagmiddag tegen een uur of één waarschuwde een bewoner van de Eerste Schansstraat de po litie en het GEB, omdat deze man zijn bejaarde buurvrouw die och tend niet had gezien, het vermoeden kreeg dat er wel eens iets met haar zou kunnen zijn gebeurd, een ruitje insloegen werd ontvangen met een hevige gaslucht. De politie vond mevrouw G. van Vliet, 76 jaar, een alleenwonende weduwe, dood op haar bed liggen. Een onderzoek door technici van het GEB bracht aan het licht dat de aanvoerleiding onder het pand, die de verbinding vormde tussen de on der de straat gelegen hoofdleiding en de gasmeter, was afgebroken. De buurman, die politie en GEB had gewaarschuwd, zei. dat hij me vrouw Van Vliet al een paar dagen niet had gezien. Daaruit trok men de conclusie, dat het ongeluk reeds enkele dagen geleden was gebeurd. Briefje De directie van het GEB acht dit noogst onwaarschijnlijk. Want hoe wel de bovenburen van mevrouw Van Vliet met vakantie zijn en het huis boven haar woning dus leeg was, vond men in de voordeur van de daar weer boven gelegen woning een briefje, waarop als waarschu wing aan thuiskomende huisgeno ten was geschreven, dat de bewoon ster die ochtend vroeg de deur uit moest, en dat er geen gas was. Dat briefje zou een aanwijzing zijn, dat de breuk eerst diezelfde nacht was ontstaan. Het huis van mevrouw Van Vliet ligt niet op de hoek. De windrich ting was van haar huis naar de hoek, en in de omgeving van het hoekpand werd eerst vanmorgen gaslucht waargenomen. In ieder geval stelt de recherche een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de breuk van de aanvoerleiding. „Geen sehuld" Van de zijde der directie van het Rotterdamse GEB werd ons meege deeld, dat volgens de algemene le veringsvoorwaarden van gas de ge meente Rotterdam alle aansprake lijkheid voor een dergelijk ongeluk afwijst. „Inderdaad is zo'n aanvoerleiding een leiding van het GEB." verklaar de een woordvoerder van de GEB- directie, „maar als zo'n leiding een maal ligt is controle daarvan onder een woonhuis een onmogelijkheid. Als bijvoorbeeld de vloer boven de ze leiding regelmatig wordt ge schrobd, komt er schrobwater op de leiding. Dat kan corrosie bevorde ren: Er kunnen ook allerlei andere oorzaken zijn, waarop wy niet de minste invloed hebben". Dit betekent een samengestelde interest van 6 Ji°/o per jaar. Na 15 juli wordt rente bijberekend. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een i l extra premie van f20.-. Dan is het rendement Inruim 9Ji°/o- Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. UTRECHT Door het war me en droge weer van de laat ste dagen krijgen sommige ge meenten watergebrek. Vooral door een langdurig besproeien van de tuinen wordt veel meer water gebruikt dan onder nor male omstandigheden. Een bijkomend gevolg is, dat de snelheid van het water in de leidingen zo hoog oploopt, dat deeltjes van de inwendige aan slag van de buizen worden mee gevoerd. Dit geeft weer aanlei ding tot klachten over bruin water. Vooral in de steden Utrecht, Hilversum, Tiel en het grootste deel van de provincie Utrecht kunnen er langdurige storingen in de watertoevoer ontstaan, om dat in deze gebieden op het ogenblik het waterverbruik ab normaal hoog is. In het westen van het land hebben zich, voor zover bekend, nog geen moei lijkheden voorgedaan. lamitische propaganda-actie tegen het christendom, deze facetten spelen mee. Ze zijn niet allesbepalend ge weest. GODS GEEST „Ik kan niet anders zeggen dan dat het Gods Geest is geweest. Met alle mogelijke wetenschappelijke, politie ke zowel als economische verklarin gen kom ik er niet uit. Niet na mijn reis aan Indonesië, waar ik de mensen zag en nu eens niet de cijfers". Zo meende hij voordat hij uit Nederland vertrok dat er onder de bekeerlingen wel veel ex-sympa thisanten van het communisme zou den zitten. Mensen, die een politiek alibi zochten. Of mensen, die een veilig dak boven hun hoofd wilden hebben". Nu zegt hij: „Ik ben blij dat ik met eigen ogen heb gezien dat dat niet het geval is. Althans niet in die mate als ik het verwachtte. Het was een aaneenschakeling van vreugde en blije emotie". De reis begon in Medan. Ds. Korvinus vertelt: „Ik kwam om ze ven uur aan. Om acht uur zat ik in een soort kamp voor politieke ge vangenen, waar juist zestig mannen krachtig ik was er geweldig van onder de indruk hun geloof beleden". „Aan de grens met Atjeh. waar ik tot 1958 vanaf '38 heb ik als missionair predikant op Java ge werkt geen voet'aan de grond kon krijsen, doopte een Javaanse collega vijftig volwassenen en dertig kinde ren". KADER Wat zal nu voor 1968 op het zendingsprogramma dienen te staan? „Kadervorniingswerk", is het resolu te antwoord. „Hier en in Indonesië zelf. Maar vooral in Indonesië. In de oudere, christelijke gemeepten, ,irc,de nieuwe gemeenten. We moeten voor al de natuurlijke leiders er uitpik ken". „De opvang van alle nieuwe be keerlingen, dat is voor de toekomst het belangrijkste", meent ds. Kor vinus. En hij zal deze conclusies ook verwerken in rapporten aan de Raad van Samenwerking, de generale de- putaten van de gereformeerde ker ken, het vrouwenzending-thuisfront, het algemeen diaconaal bureau, de hervormde zending Oesst?eest en het Nederlands bijbelgenootschap. Van het hart moet ds. Korvinus nog: „Er zijn duizenden bekeerlingen. Het is echter niet- zo geweest dat gejaagd is op mensen die gedoopt wilden worden, op mensen die belij- In Indonesië en Kongo groeit het Leger des Heils LONDEN Ondanks de politiek» ontwikkeling is er zowel in Kongo als in Indonesië een krachtig en groei end Leger des Heils. Hierover spreekt generaal Frederick Coutts van het Leger des Heils zijn dank baarheid uit in het laatste nummer] van de Strijdkreet. Dat het Leger in beide landen niet kleiner maar groter wordt wijt hij ook aan de tientallen jaren oude be-, leidslijn om zoveel mogelijk de antwoordelijkheid te geven aar de betreffende landen afkomstige offi cieren. Daardoor is het Leger des Heils geen vreemd element in het volksle ven. maar het hoort er echt bij. Men wil echter beslist niet los van de internationale eenheid. Prof. dr. J. F. Staal neemt ontslag (Van onderwijsredactie) AMSTERDAM Prof. dr. J. F. Staal, hoogleraar in de systematiek van de wijsbegeerte aan de universiteit van Amsterdam, krijgt per 1 september eervol ontslag. Hij heeft daar zelf om gevraagd om dat hij met een aantal collega's zowel op het persoonlijke vlak als zakelijk niet bevredigend kan samenwerken Met name met prof. Aijer bestond er een slechte verhouding. Men neemt aan dat prof. Staal in Amerika zal blijven, waar hij nu een gasthoogleraarschap gaat vervullen. Amerikaanse joden zijn verbitterd JERUZALEM De Ameri kaanse joden zijn verbitterd en ontgoocheld over de negerbe- weging voor de rechten van de mens, die gepaard gaat met heftige anti-semitische uitla tingen door militante neger leiders en aanvallen op joodse winkels tijdens de onlusten in New York. Aldus heeft Jacques Torczyner, president van de Zionistische orga nisatie Van Amerika verklaard.W' Torczyner staat'aan het hoofd van ?an de organisatie bijwonen, die in Jeruzalem wordt gehouden. De pre mier van Israël, Levi Esjkol; zal de belangrijkste rede houden en men verwacht dat dit een politieke verkla ring zal zijn. Crisis Torczyner zei ook teleurgesteld te zijn „over de plotselinge verdwijning van de oecumenische geest" in Ameri ka bij het uitbreken van de crisis in het Nabije Oosten. Volgens hem is kardinaal Cushing de enige voor aanstaande rooms-katholiek ge weest, die een vriendschappelijke ver klaring over Israël heeft afgelegd. In een boodschap aan de conventie zegt president Johnson: „Het Nabije Oosten staat op het ogenblik op een beslissend kruispunt tussen groot ge vaar en belofte." Hij deelde verder mee, dat het het „vurig verlangen van Amerika is dat alle landen in dat gebied dit histo risch ogenblik met visie en edelmoe digheid benutten. Ik verzeker u, dat als u uw aandeel levert om een blij vende vrede te verzekeren uit de angstige wapenstilstand u verzekerd tyunt zijn van' ot$$ blijvend meelëvèit Verzoek aan metaalwerkgevers (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Ook in het metaalbedrijf maakt men zich thans ongerust over het toene mend aantal jeugdige werklo zen. De Stichting Bedrijfs opleiding Metaal- en Electro- technische Industrie heeft zich in een schrijven tot alle bij deze stichting aangesloten onderne mingen gericht, met het ver zoek de inkrimping of stopzet ting van de vakliedenopleiding niet aan te grijpen als mogelijk heid tot bezuiniging. In het bouwbedrijf hebben werkgevers reeds 500 leercontracten verbro ken. In het metaalbedrijf zijn op het ogenblik aanwijzingen, die op derge lijke maatregelen wijzen. Bij de leer lingenopleiding gaat het om de plan ning op midden-lange termijn. Juist nu is deze bedrijfsoDleiding nodig, omdat de lagere technische school geen vakopleiding geeft in de engere zin van het woord, maar een algeme ne technische basisopleiding. Een onderbreking van de bedrijfs opleiding zou kunnen betekenen, dat het bedrijfsleven bij een opleving van de economische bedrijvigheid, met een ernstig tekort aan geschool de vaklieden komt te zitten. *- In Engeland is een grootse actie gestart om het maatschappelijk werk van het Leger des Heils volledig te vernieuwen. Tientallen topmensen uit de wereld van de reclamefotografie en die van de advertenties werken gratis mee om dertig miljoen gulden bijeen te brengen. nen van een economisch herstel zich voordeden, bleek de produktie niet van de grond te kunnen komen, om dat er onvoldoende vaklieden waren. Van de zijde van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfsbond deelde men ons mede, dat het initiatief van het stichtingsbestuur met algemene stemmen is ondersteund, zowel van de zijde van de werkgevers als van de werknemers. Beroemn gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Deurne (toez.i; kand. R. E. R. v. Buiren te Rotterdam: door de gen. synode tot bgw. werkz.h. (arb. onder in Ned. studerende Afro-Azia- tische studenten): kand. T E. v. d. Brug te Aapeldoorn: idem tot zendingspred te Kameroen: N. T. Bakker, eervol ontsl. pred. te Vriescheloo. wonende te Oegst- geest. Bedankt voor Dordrecht (vac. A L. ,v. d. Smit): G. v. Estrik te Genemuiden. Beroepbaarstelling: ds. A. Veldstra, pred. voor bgw. werkzaamheden, «secr. gemeentecommissie - Oec. Raad van Kerken in Ned.), Koningsweg 157 te Utrecht is beroepbaar GEREF. KERKEN (vrygem.) Aangenomen naar Leerdam (vac. C. A. Versluis - zendingspred. voor Zuid- Af rika): kand R. Keesenberg te Zwol le. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen aan Boskoop: kand. J. Manni te Amsterdam, die bedankte voor Vlissingen. Bedankt voor Drogeham: J. M. Vis ser te Broeksterwoude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veen (N.B.): kand. N. W. Schreuder te Amersfoort. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Enschede: T. J. Prins te Meppel; te Amersfoort: P. E. v. Staveren te Oude Bildtzijl. Aangenomen naar Wormerveer: J. A. Hamers te Amsterdam. (Vervolg van pag. 1) Ernstig probleem Mocht de werkloosheid onder de jongeren langer gaan duren dan in februari het geval was, dan wordt de werkloosheid onder jongeren een ernstig probleem. Tengevolge van de toevloed van jeugdige arbeidskrachten (100.000) en hét afnemen van het aantal ar beidsplaatsen in 1967 (10.000), wordt de zaak al bijzonder moeilijk. De overheid kan hiervan 10.000 netto opnemen. Wanneer we aannemen, dat be drijfsleven en overheid nog 6 man kunnen gebruiken ter vervan ging van hen. die de actieve bevol kingsgroep verlaten, dan resteert over 1967 een gemiddelde toeneming van de werkloosheid met 40.000. Over 1966 was het werkloosheidscij fer gemiddeld 45.000. zodat voor 1967 een cijfer zou gelden van 85.000, De ontwikkeling is echter ongunsti ger dan het Planbureau heeft ge raamd. zodat het gemiddelde dicht bij de 100.000 kan uitkomen ei aan het eind van het jaar boven tie 100.000 uitstijgen. Voor de jongelui, die de scholen hebben verlaten en thans een werk kring zoeken, is deze situatie van hoopgevend. De overheid zal hier de ontwikkeling nauwlettend moeten volgen om zoveel mogelijk te voorko men. dat de werkloosheid de meeste slachtoffers gaat maken onder de jon geren. Ook uit het metaalbedrijf ii met betrekking tot de dreigende jeugdwerkloosheid al een ernstige waarschuwing geJkomen. VLIELAND Op een onbewaakt strandgedeelte is gistermiddag om streeks vier uur de 31-jarige vrijge- maakt-gereformeerde predikant ds. J. A. Petter uit Musselkanaal ver dronken. Ds. Petter had zich te ver in zee gewaagd en werd door de sterke stroom meegesleurd. Zijn stoffelijk overschot spoelde ongeveer drie kwartier later nagenoeg op dezelfde plaats aan. Zijn vrouw was getuige van het ongeval. Ds. Pettër was nog maar een half jaar dominee. Hij werd geboren op 24 april 1936. Vorig jaar voorjaar voltooide hij zijn studie. Uit vijf be roepen nam hy dat naar Musselka naal aan, waar hy op 4 december werd bevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2