GEEN WERK VOOR JEUGD ij $0 Uitkeringen aan jonge werklozen JAMIN? Commentaar Onzeker of 40.000 ex-scholieren in grbeidspwces Jumnen worden opgenomen President van Haiti gedood? Nieuwe onrust in Amerika IJsverkoop per dag: één miljoen gulden Pro-Soekarno samenzwering verijdeld Donderdag 20 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 nijn h«rt In teghempoatl" Haags, Cooranf ADonnementspri|zen p. w. f 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De beroepsbevolking in het binnen land zal naar verwacht wordt met netto 40.000 man toenemen. Voor de ze 40.000 man, die voornamelijk on der de oud-scholieren gezocht moet worden, zal de nieuwe werkkring een groot probleem w.orden. Uit de cijfers van Sociale Zaken over de maand juni blijkt, dat de Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Voor tienduizenden jongelui, die thans de scholen verlaten en op zoek zijn naar een geschikte haan, drei gen grote moeilijkheden. Voor tenminste 40.000 jongelui is het onzeker of zij er in zullen slagen een plaats in het arbeids proces te veroveren. Volgens de prognose van het Centraal Planbureau steeg het aantal arbeidsplaatsen in 1966 nog met 47.000, maar valt voor 1967 geen stijging maar zelfs een daling met 10.000 te venvachten. werkloosheid van mannelijke perso-, nen beneden de leeftijd van 19 jaar is gestegen van 4100 tot 4800 en bij de vrouwen van deze leeftijdsgroep van -1000 tot 1400. Met belangstelling wordt uitgezien naar de ontwikkeling van het werkloosheidscijfer voor jeugdigen in de komende maanden. Verontrustend Verontrustend is, dat het aantal werkloze jongeren onder de 25 jaar thans reeds" groter is dan in 1958, toen zich ook een economische inzin king voordeed. Bedenkelijk is eveneens, dat in de afgelopen twaalf maanden de werk loosheid onder de jongeren beneden 25 jaar procentueel driemaal zo sterk is gestegen als onder de groep van personen van 50 jaar en ouder. De groepen van jongeren en ouderen ma ken nu elk ongeveer 25 pet. van de totale werkloosheid uit. Een veeg te ken is voorts, wat in de bouwnijver heid is gebeurd. Niet mirtder dan 500 werkgevers hebben de contracten niet leerlingbouwvakkers eenzijdig opgezegd. De jongelui, die hier na hun schoolopleiding een bedrijfsoplei ding kregen, waarbij zij in het pro ductieproces waren opgenomen, wor den nu plotseling met werkloosheid geconfronteerd. Gelukkig zijn uit an dere bedrijfstakken deze geluiden nog niet gehoord. Hoopgevend is, dat de duur van de werkloosheid onder jongeren over het algemeen kort blijkt te zijn. Eind februari van dit jaar bleken 3069 jeugdige werklozen slechts een maand zonder werk te zijn. Voor 4316 jongelui bedroeg de werkloze periode 1 tot 3 maanden, voor 1271 personen 3 tot 6 maanden, voor slechts 97 duur de de werkloosheid 6 tot 12 maanden en voor 95 jongelui een jaar of lan ger. In totaal waren er in februari bijna 9000 jongeren als werkloos in geschreven. Boven de 50 jaar was het aantal werklozen toen 23.700, terwijl thans de werkloosheid onder de jon geren en de ouderen ongeveer gelijk is. Voor vervolg zie pag. 2 i SAN DOMINGO In de hoofdstad van de Dominicaanse republiek doen hardnekkige maar onbevestigde ge ruchten de ronde dat in het naburige Haïti het bewind van president Du- valier omver is geworpen en dat Duvalier zelf is gedood. De Haïti- aanse ambasade in San Domingo weigerde commentaar te geven. Reizigers, die gisteren uit Haïti in de Dominicaanse republiek aankwa men, noemden de toestand daar vol komen kalm. W eersvernach ting Zwakkere wind DE BILT Het weersverloop werd de afgelopen 24 uur bepaald door een depressie ten oosten van IJsland en hogedrukgebieden met centra boven Oost-Europa en de Golf van Biskaje. De scheidingslijn tussen warme tot zeer warme en koelere lucht lag gisteren boven België en het uiterste zuidoosten van ons land. Het komende etmaal wordt de nog plaatselijk voorkomende buienvor ming geheel onderdrukt in verband met de nadering van een hogedruk- gebied, dat nu boven de Golf van Biskaje gelegen is. DE BILT In de avond en nacht nog enkele verspreid voorkomende buien. Morgen droog weer met flinke zonnige perioden. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak uit wes telijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. Strandweer Het mooie strandweer kan deze zomer niet op. Ook morgen zonnig en droog bij een zwakke tot matige zeewind. Temperatuur ruim 20 gra den, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een nieuw hoge- drukgebied nadert uit hetzuidwes- ten en geeft ook de komende dagen weer stabiel en langzaam weer iets strandweer. In Den Haag is woensdag op Duindigt de „Dag van het Paard" gevierd, maar het paard van politieman Pedro Garcia had een heel slechte dag. In de Venezo laanse hoofdstad Caracas kwam een grote slee aansuizen, die man en paard schepte. Er was ook nog een fotograaf, die het duo in de vlucht onder schot nam. En na afloop kwam het bon boekje van Pedro Garcia eraan te pas om de onbesuisde automo bilist, wegens roekeloos rijden een fikse bekeuring te presen teren. betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Siërknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn na. straat: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze 21 juli 2 10.47; i UTRECHT Voor jeugdige werk lozen, die zich bij een arbeidsbureau aanmelden, maar geen werk krijgen, bestaat een speciale uitkeringsrege ling. Hebben deze jongeren nooit eerder gewerkt en vallen zij dus niet onder de werkloosheidswet, dan geldt voor hen de rijksgroepsrege ling. De eerste drie maanden, dat deze ex-scholieren bij een arbeidsbureau staan ingeschreven, krijgen zij geen uitkering. Gedurende deze periode ontvangen de ouders immers voor deze kinderen veelal nog kinderbij slag (soms dubbele) en kinderaftrek voor de loon- en inkomstenbelasting. Daarna komen de jeugdige werklo zen in aanmerking voor een basisuit kering van 29.35 per week. Meer derjarigen, of jongelui die niet meer bij hun ouders inwonen, of van wie de ouders ouder zijn dan 65 jaar, krijgen ƒ45.60 per week. De gemeen ten kunnen bovendien nog een be paalde huurbijslag toekennen. Zijn de jongelui kostwinner, dan hebben zij recht op een uitkering van 65.65. Na 26 weken vervalt de uitkering krachtens de Rijksgroepsregeling. De jeugdige werklozen komen dan in aanmerking voor een uitkering op grond van de Algemene Bijstands wet. Hebben jongelui een werkkring gevonden en worden zij na korte tijd ontslagen dan komen zij uiteraard wel in aanmerking voor uitkeringen krachtens de werkloosheidswet op basis van het verdiende loon. NEW YORK Terwijl de toestand in Newark na een week van bloedige onlusten langzamerhand weer nor maal schijnt te worden dreigt in an dere Amerikaanse steden nieuwe on rust te ontstaan. In Cairo (Illinois) maken sluip schutters de stad onveilig en zijn brandbommen geworpen. In Plain- field (Connecticut) waar twee dagen geleden tijdens een oproer een politieman werd doodgeslagen, heb ben politiemannen en leden van de nationale garde een negerwijk afge zet en elk huis doorzocht op wapens die zondagavond uit een wapenfa briek waren gestolen. In Erie (Pennsylvania) zyn in ver scheidene stadsdelen branden ge sticht. Er zijn echter geen slachtof fers gevallen. Terwijl minister-president De Jong en minister Luns nog even nakaartten over wat binnenshuis werd besproken, poseerde H. M. de Koningin in de tuin van pa leis Soestdijk met haar gasten uit Roemenië. Rechts: premier Maurer (die zijn glaasje veilig in de hand geklemd hield) en links: minister van buitenlandse zaken Manescu. UTRECHT Op (warme) top dagen geeft Nederland voor een miljoen gulden uit aan ijs. Dat is gemiddeld acht cent per in woner. Onze ijsindustrie fabriceert jaarlijks zo n 65 miljoen liter ijs. Daarvan is 40 miljoen liter in dustrie-ijs. 20 miljoen (Italiaans) schepijs en 5 miljoen liter soft-ijs uit de automaten. Dat betekent een ijsverbruik per jaar van vijf liter per man. (De Amerikanen „verwerken" jaarlijks twintig liter per persoon). Fabrikanten verwachten dat juli een topmaand zal worden, die het gemakkelijk zal kunnen opnemen tegen de zonnige zo mers van 1959 en 1947. Zij hopen echter, dat er nu wat koeler weer zal komen. „Wan neer het drie weken achtereen mooi weer is geweest, wordt het publiek ijsmoe. De vermoeidheid gaat dan een woordje meespre ken en men heeft zich dan zó langzamerhand op het warme weer ingesteld. Bij een ijsfabriek in Rotter dam is he volgens de directie een „gekenhuis". De laatste we ken is er honderd procent meer ijs afgezet dan normaal. Het is moeilijk om dagelijks aan de vraag van de duizenden weder verkopers te voldoen. Men kan zich niet heugen het zo druk ge had te hebben. De vraag naar duurder ijs neemt nog steeds toe. Vooral roomijs van 50 en 60 cent gaat grif van de hand. Frisdranken De frisdrankenfabrikanten zijn ook goed te spreken. Een grote „Losgeld" voor zusterschip Torrey Canyon LONDEN De Britse regering heeft reeds 30 miljoen gulden binnen als schadevergoeding voor de vervuiling van hei strand door de Torre Canyon. Men had het zusterschip van de Tor rey Canyon, de supertanker Lake Pa- lourde in Singapore aan de ketting ge legd. Het schip verliet vandaag weer de haven, nadat de reder, de Barracuda Tanker Corporation in Bermuda, de vereiste borgsom had gestort. Zoals bekend, strandde de Torrey Canyon in maart voor de Zuidwest-kust van Engeland. De olie stroomde uit de reuzentanker en besmeurde de stran den van Cornwall In de tobbe zonder tobben: verkoeling voor de in-en uit wendige mens fabriek meldt een verdubbelde omzet: per dag anderhalf miljoen flesjes. Een Haagse limonadefabriek zal, als het zo doorgaat, niet meer aan de overstelpende vraag kunnen voldoen. Ook de bierfabrikanten mel den een belangrijke hogere ver koop dan in de zomer van het vorige jaar. Nederlands vliegtuig in Aden geboycot ADEN De regering van de Zuidarabische federatie heeft giste ren geweigerd een Nederlands vlieg tuig 650 kisten sigaretten te laten lossen, omdat het in Israël een tus senlanding had gemaakt. Om dezelf de redenen weigerde het Arabische personeel van Shell het toestel van brandstof te voorzien. Een Britse sigarettenfabriek had het vliegtuig, een DC-6 van de Ne derlandse maatschappij Transavia, gehuurd. Nadat het toestel gisteren de gehele dag was vastgehouden, mocht het vertrekken. Het toestel is naar Frans Somaliland gevlogen. Grote duinbrand Oefenbommen suizen over Vlieland VLIELAND De duizenden va kantiegangers op Vlieland zijn gis termiddag opgeschrikt door twee oefenbommen, die over het eiland suisden en tenslotte een grote brand in de duinen veroorzaakten. De bommen waren afkomstig van straaljagers van de Koninklijke luchtmacht en werden gemikt op het oefenterrein Vliehorst. Maar de projectielen kwamen op een afstand van slechts 150 meter van het bad gastencentrum Het Posthuis terecht. Ruim vier hectare duirïhelm ging in de vlammen op, ondanks een snel- te actie van de brandweer, militairèn en vele badgasten, die na de eerste schrik, graag de helpende hand bo den. De toeristen lieten zich zelfs met bussen naar de brand brengen om niets van deze sensatie te mis sen. Het duurde uren voor het vuur was gedoofd. Rusk: VS bereid tot stoppen van bom ba rdementen WASHINGTON Minister Rusk heeft gisteren gezegd, dat Amerika bereid is de bombardementen op Noord-Vietnam te beëindigen „als iemand ons kan bewijzen dat dit een stap in de richting van de vrede is". Rusk herhaalde dat er geen pauze in de bombardementen zal komen zonder dat Noord-Vietnam tevoren heeft verzekerd dat het óók wat wil doen. Hij verwierp de bewering dat de Vietnamese crisis in een impasse is geraakt. Rusk zei tenslotte dat Amerika en Zuid-Vietnam vorderingen maken in hun strijd tegen de „communis tische verovering" Aan de Noord- vietnamezen en de Vietcong zyn „zeer zware verliezen" toegebracht President Johnson heeft generaal Maxwell Taylor, tot voor kort am bassadeur van de VS in Saigon, ge vraagd een speciale missie te leiden, die gaat praten met de landen, die Amerika bij hun oorlog in Vietnam helpen. Nieuwe aardgasvondst in Britse Noordzeegebied LONDEN In het Noordzeegebied voor de Oostkust van Engeland is door Signal Oil and Gas, de Britse dochtermaatschappij van de Ameri kaanse Signal Oil and Gas Company, aardgas aangeboord. De maatschappij maakte dit gisteren te Londen be kend. Jongeren vragen werk T/ERDIENT werkloosheid altijd de grootst mogelijke aandacht, te meer geldt dat voor de jeugd die de school verlaat en niet aan de slag kan komen. Enerzijds kan men stellen dat werk loosheid onder ouderen die een ge zin te onderhouden hebben, ernsti ger is. Anderzijds heeft jeugdwerk loosheid een uitermate demoralise rende invloed, evenals het onvol doende vormen van jonge vaklieden voor het bedrijfsleven in de toe komst ernstige gevolgen heeft. Nu vele tienduizenden jongelui de school verlaten en werk zoeken, is deze zaak weer dringend. In het bouwbedrijf zijn in vijfhonderd ge vallen de opleidingen voor vaklieden gestaakt. Die ontwikkeling is gevaarlijk. Te waarderen is dan ook, dat de Stich ting vakopleiding in het metaal bedrijf de werkgevers voor een der gelijke ontwikkeling ernstig heeft gewaarschuwd. Om een nare zaak als de jeugdwerk loosheid te bestrijden, zou de over heid alles moeten doen om de op leiding via subsidies te verlengen. Het aanbod van arbeidskrachten wordt op deze wijze verminderd en voor beroepsopleiding van jongeren gaat geen kostbare tijd verloren. Wie hiervoor niet in aanmerking komt, zou aangespoord moeten wor den elders te gaan werken, waar genoeg vraag naar arbeidskrachten bestaat. Overplaatsing van jongelui is over het algemeen minder kost baar en ingrijpend dan het verplaat sen van gezinnen. Met betrekkelijk geringe middelen zou men via subsidieverlening de werkgelegenheidssituatie aanmerke lijk kunnen verbeteren. Ds. Korvinus terug uit Indonesië - pag. Kernmerk. Geelde kinderen elke dag een uurtje t.- pag. Radio TV. DJAKARTA Een communis tisch komplot om Soekarno weer aan de macht te bren gen is verijdeld, zo onthulde gis teren procureur- generaal Soegi- harto in Djakar ta. Een aantal militairen en burgers is gearresteerd. Volgens de procureur-generaal blijft de communistische partij in Indonesië steeds proberen de vroegere regering en zichzelf weer aan de macht te brengen. Soegiharto zei nog dat twee maanden geleden eveneens een pro-Soekarno komplot werd ontdekt, waarbij verscheidene militairen waren gearresteerd. De goeverneur van Djakarta. Sadi- kin, heeft ale burgers met inbe grip van buitenlandse diplomaten gelast hun tuinmuren voor 8 augustus tot 1.50 meter te verlagen. Alle muren die na die datum hoger zijn. zullen zonder pardon worden neergehaald. Deze maatregel is voornamelijk ge richt tegen de rijke Chinezen die ge woonlijk hoge muren om hun huizen in de Chinese wijk optrekken. Het tot nu toe enige vrachtschip met kernvoortstuwing, de Savannah, zal nog een jaar blijven varen. Het Amerikaanse schip zou in augustus uit bezuinigingsoverwegingen uit d« vaart worden genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1