Oppositie tegen Da jan TE VEEL POLITIEKE ASPIRATIES AKKOORD AANSCHAF NORTHROPS India wil sterilisatie bij wet verplichten Meerderheid in Senaat achter natte mijnwet Uit de Haagse hof geplukt 63 Jehova's getuigen in gevangenis „Asiel beter bewaken" 5 WOENSDAG 19 JULI 1967 (Van een medewerker) TEL AVIV Hoewel de bevolking van Israël de laatste tjjd zeer eensgezind is, blijven de politieke tegenstellingen voortdu ren. Hierbq komen nog de persoonlijke controversen. Een van de stenen des aanstoots is minister van defensie Mosje Dajan, van wie zich steeds meer politieke figuren afkeren. Niettemin wordt hij gezien als de komende man in Israël. Dajan is één van de weinig in Israël op de voorgrond tredende Sa- bres (in Israël geboren). Dit op de voorgrond treden is er echter de oor zaak van, dat velen zich van hem afkeren. Na de Sinai-campagne in 1956 heeft Ben Goerion, toen minister van defensie, alle eer gegeven aan de toenmalige opperbevelhebber Mosje Dajan. Maar nu zelf minister van defensie heeft Dajan slechts weinig eer ge gund aan de tegenwoordige opperbe velhebber Jitschak Rabin. Wanneer Rabin ergens verscheen, was Mosje Dajan steeds bij hem. Om zelf de hulde in ontvangst te nemen. Afstraffing Premier Levi Esjkol heeft intussen Dajan gevoelig in het openbaar af gestraft. Niet alleen doordat hij open lijk eer toezwaaide aan opperbevel hebber Rabin, maar ook door mi nister van buitenlandse zaken Abba Eban te feliciteren voor de wijze waarop hij Israëls zaak in de Veilig heidsraad verdedigde. Bovendien, Esj kol huldigde eveneens dr Zwi Dinstein, diestaatssecretaris van defensie is. Verder heeft de regering getoond niet gediend te zijn van de politieke uitspraken, die Dajan zich veroorloof de over de Arabische vluchtelingen Vurige oven Drie politieagenten moeten zich voor de Amsterdamse rechtbank ver antwoorden, omdat zij bij een rel rake klappen hebben uitgedeeld. Het alge meen belang is mijns inziens niet ge diend met een vervolging, vooral niet omdat een belangrijk deel van de Amsterdamse jeugd de behandeling met even groot welgevallen zal volgen als de Chaldeeën lachten toen de drie jongelingen in de vurige oven werden geworpen. Wij wensen de drie poltie- mannen sterkte toe, wanneer zij zich voor de aardse rechter hebben te ver antwoorden en hopen, dat zij evenals de drie jongelingen in de vurige oven de vuurproef glansrijk zullen doorstaan en dat God hen kracht zal schenken, om ook daarna de zaak van Vorstenhuis en Vaderland en van orde en vrijheid te blijven dienen en dat zij met Luther voor het gerecht zullen kunnen getuigen: „Hier staan wij, wij kunnen niet anders." Ooltgensplaat P Bom Van Selms (3) De mening van dhr. De Wit betref fende de hoogleraars Van Selms en Geyser is m.i. niet juist. Toen Geyser als kerkelijk hoogleraar werd geschorst, verklaarde Van Selms zich met hem solidair. Kort geleden richtte prof. Pont een felle aanklacht tegen Van Selms. Doordat Van Selms staatshoogleraar is, kon er van kerke lijke zijde weinig tegen hem worden gedaan, behalve kerkelijke censuur. Zijn bedanken als lid van de Neder duits Hervormde Kerk is dus al leszins verklaarbaar. Rotterdam P. van der Wenden Koningin op fiet* Toen ik onze koningin zich al fietsend zag voortbewegen met haar man achter zich, kon ik een gevoel van vreugde niet onderdrukken. Het staat voor mij vast, dat de koningin hiermee de automobilisten aan wilde moedigen ook te gaan fietsen en hun auto's te verbranden of in zee te gooi en. Dit is voorbeeld geven aan het volk. Misschien zie ik prins Bernhad ook nog eens de vierdaagse meelopen. Natuurlijk moet hij dan eerst trainen, maar hij is sportief, omdat hij ook vaak gaat jagen. Den Haag P. Pannebakker en de annexatie van grondgebied. Het regeringsstandpunt, zo is thans bepaald, is alleen officieel, wanneer ze door de premier, Eban of andere vertegenwoordigers van de regering naar voren wordt gebracht. De figuur van Dajan blijkt wat de binnenlandse politiek betreft een sa mensmelting tussen de vier socia listische partijen in de weg te staan. De minister van defensie is de expo nent van de Rafi (10 zetels in het Parlement) Bij de Mapai is de vrees ontstaan, dat de Rafi minder streeft naar een machtig socialistisch bol werk en veel meer er op uit is van Dajan de toekomstige man van Israël te maken. Aalleen Esjkol Nog voor de samensprekingen be gonnen werd de Rafi duidelijk ge maakt, dat alleen over samensmel ting kon worden gesproken, wanneer men er van uitging, dat Esjkol het hoofd van de regering bleef. Rafi be loofde dit plechtig, maar hield zich op de vlakte over de opvolging van Esjkol. De sympathie voor Dajan groeide niet binnen de socialistische gelede ren. Ook de Mapam, links socia listisch met acht afgevaardigden in het parlement, kwam in het geweer. Deze partij zei wel voor een fusie te voelen. Maar dan moest Dajan niet worden bestempeld als de „Napoleon van Israël", die de eerste viool speel de. Het dagblad van deze partij schreef zelfs „Wij" moeten Israël be hoeden voor Dajan." De Mapam volgt nu een houding van afwachten. Het secretariaat gaf nog deze veelzeggende verklaring uit: „Wij zijn klaar voor een fusie met Mapai. Maar als zij tot overeenstem ming komt met Dajans partij zullen wij oppositie blijven voeren. De be langen van Israël om vrede te berei ken met de Arabieren zijn ons te waardevol, dan dat wij zouden sa mensmelten met de Rafi, die figuren als Dajan belangrijk vinden." Castello Branco verongelukt RECIFE Maarschalk Humberto Castello Branco (67) van april '64 tot maart '67 president geweest van Bra zilië, is gisteren bij een vliegtuigonge luk om het leven gekomen. Zijn toestel, waarmee hij een bezoek wil de brengen aan het noordoosten van het land, botste bij het opstijgen met een ander legervliegtuig. Tijdens zijn bewind is een ptiïitieke zuivering uit gevoerd, is de grondwet gewijzigd en zijn maatregelen genomen om de eco nomie te verbeteren. Zijn broer Placido, gouverneur van de deelstaat Ceara, en de schrijfster Mauro Frota zijn bij het zelfde onge val omgekomen. DRIE MENSEN VERDRONKEN KERKDRIEL Bij het zwemmen in de dode arm van de Maas te Kerk- driel is gisteren de 17-jarige A. Pom pen uit Kerkdriel verdronken. UITGEEST Gisteren is op het Uitgeestermeer de 17-jarige J. J- Mooij uit Linne verdronken. 's-HERTOGENBOSCH Gisteren is in het zwembad „De ijzeren man" te Vucht het stoffelijk overschot ge borgen van het tienjarige jongetje J. Strik uit Elshout. Het werd door an dere zwemmers in het diepe bassin aangetroffen. De ouders, die met nog vijf kinderen in het zwembad aanwe zig waren, hadden het kind in de drukte nog niet direct gemist en kon den eerst enkele uren later van het ongeluk worden verwittigd. MOSJE DAJAN Waarom zal ik bij deze hitte op de normale afstandsbediening werken, vroeg deze oppasser van de dierentuin in Frankfort zich af. Hij stapte in het verkoe lende water van het zeehonden bassin en voerde zijn gladde vrienden voor één keer van heel dichtbij. Luns: actie tegen Griekenland niet verstandig DEN HAAG Minister Luns (buit zaken) acht het niet verstandig dat Nederland als enige land zich tot de Europese commissie voor de rechten zal wenden om Griekenland aan te klagen wegens het niet naleven van het verdrag voor de rechten van de mens door het militaire bewind in Griekenland. Geen der bij dit- verdrag aangeslo ten partijen heeft ons land benaderd met een verzoek om aan een derge lijke actie mee te doen. De regering meent dat een actie bij voorkeur moet uitgaan van een grote groep. Een actie uitgaande van Nederland alleen acht de bewindsman daarom niet verstandig. Minister Luns zei dit in antwoord op schriftelijke vragen van een aantal Tweede-Kamerleden Gardisten trokken de Russische grens over MOSKOU Demonstrerende rode, Gardisten zijn op enkele plaatsen de Chinees-Rusissche grens overetrok- ken, aldus het Russische dagblad Prawda. „De Gardisten kamen naar onze oever, riepen leuzen en reden met vrachtwagens in op grenswach ten, die hun de weg versperden." De Russische soldaten worden ge prezen om hun ijzeren zelfbe heersing, die voorkwam dat er zich werkelijke militaire schermutselin gen voordeden. Eerste-Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren met 33 tegen 11 stem men haar goedkeuring gehecht aan de aanschaf van 105 Northrop F-5 straaljagers voor de Koninklijke Luchtmacht. Hiermee is een bedrag van 600 miljoen gulden gemoeid. Voor stemden de KVP, WD, ARP, CHU en de socialisten Meester, De Loor, Mazure en mejuffrouw Tjeenk Willink. Tegen waren de PSP en de overige leden van de PvdA-fractie. In de Tweede Kamer had de PvdA in haar geheel tegengestemd. Mr. Burger (soc.) zei dat zijn frac tie weinig technische bezwaren had tegen de aanschaf van de Northrop F-5 maar een deel van zijn fractie had de indruk dat deze aanschaf niet paste in het totale NAVO-beleid. Minister Den Toom ontkende dit. Als in het najaar de defensienota verschijnt zal blijken dat deze aanschaf volledig verantwoord is ook binnen de NAVO-politiek. aldus de bewindsman. De heren Geuze (ch), Van Riel (lib.), Matser (kath.v.) en Algra (ar) legden de nadruk op het belang dat de veiligheid van de pilo ten heeft bij vervangen van de oude thans in gebruik zijnde toestellen. Bo vendien zal met de aankoop van deze toestellen een belangrijke levering van Canadese tegenorders gepaard gaan, die van groot belang zijn voor de werkgelegenheid in ons land. Minister Den Toom deelde mee dat Fokker bij de bouw van dit vliegtuig ook ingeschakeld zal worden. Hier mee zijn 116.000 manuren gemoeid en een bedrag van 213 miljoen gulden. RHODESISGH GELD NIET WETTIG SALISBURY/LONDEN De in Londen gevestigde Bank of Rhodesia, die voor de afscheiding van Rhodesië als circulatiebank voor dit gebied op trad, heeft gisteren laten weten dat alle bankbiljetten die het bewind in Salisbury uitgeeft, beschouwd zullen worden als onwettige betaalmiddelen. Zoals bekend heeft Rhodesië eigen geld in omloop gebracht, gedrukt in het land zelf. TWAALF BLANKEN IN VS GEARRESTEERD WASHINGTON In de Ameri kaanse staat Noord-Carolina zijn gisteren twaalf blanken gearresteerd. Zij zouden met geweld de rasintegra tie op de scholen hebben willen ver hinderen, evenals de uitvoering van federale plannen voor hulpverlening aan negers. NIEUW DELHI - De India se regering wil sterilisatie bjj de wet verplicht stellen voor alle mannen die drie of meer kinderen hebben. Dit werd gis teren vernomen van ambtena ren van het ministerie van volksgezondheid te Nieuw Delhi. Volgens deze ambtenaren hadden alle premiers van de deelstaten op twee na hun volle steun gegeven aan het regeringsvoorstel, dat een onder deel vormt van het geboortenrege- lingsprogramma. Een wetsontwerp waarin dit voorstel is vervat zal, alvo rens het aan het parlement wordt voorgelegd, ter kennis van het pu bliek worden gebracht om de openba re mening te peilen. Intussen heeft de Indiase minister voor geboortenregeling dr. Sripati Tsjandrasechar, goedkeuring van de regering gevraagd voor een plan om elke Indiër die zich laat steriliseren, als beloning een transistorradio te schenken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Eerste Kamer bleek gisteren een dui delijke meerderheid te bestaan voor de Algemene Maatregel van Bestuur die de voorwaar den voor de ontginning van het continentaal plat regelt. Woord voerders van KVP, WD. ARP, en CHU verklaarden zich ak koord met deze maatregel. Kri tiek kwam er slechts van PvdA en PSP. Zoals bekend kan volgens deze AMVB de staat voor 40 procent deel nemen in de winning van aardgas bij grote vondsten. Aan de winning van aardolie zal de overheid niet deelne men. Wel krijgt zij een recht op een aandeel uit de winst. Tijdens de regering van het kabi- net-Cals had minister Den Uvl het voornemen de staat zowel aan de win ning van aardgas als olie te laten deelnemen, voor 50 procent. Het kabi- net-Zijlstra heeft deze ontwerp AMVB echter gewijzigd. De heren Bührmann (ch), Delprat (lib.), Raedts (kath.v.) en Albeda (ar) zegden de regering de steun van hun fracties toe. Zij informeerden of het niet wenselijk is ook het gedeelte van de Noordzee, boven Terschelling voor exploratie vrij te geven. Dit deel wordt thans gereserveerd voor schietoefeningen van de marine in Den Helder. Mr. Bührmann deed de suggestie hiervoor te trachten een deel van het Duitse continentale plat, dat niet wordt onderzocht, te verkrij gen. Uitermate kritisch toonde zich de socialist Vos. Naar zijn oordeel be hoorden alle bodemschatten aan de staat. Particuliere maatschappijen moeten zijns inziens niet op een be voorrechte wijze aan de ontginning van het continentaal plat deelnemen. Bovendien had hij staatsrechtelijke bezwaren. Volgens de mijnwet be- Federale luchtmacht beschiet Enoegoe LAGOS De federale règering van Nigeria heeft gisteren voor het eerst sedert de strijd tegen het af gescheiden Biafra haar luchtmacht in geschakeld. Federale toestellen zijn nu begonnen met de beschieting van de Biafraanse hoofdstad Enoegoe, zo deelde een woordvoerder in Lagos mee. De zegsman zei voorts dat er bewij zen zijn dat de Biafraanse strijd krachten geholpen worden door een handvol Westeuropese huurlingen. Enige van hen waren gevangen geno men. Hij wilde echter geen nadere bijzonderheden verstrekken. DOOR Als het een beetje wil krijgen we En de mooiste zonsondergangen uurtje konden n*a Pr.ecies veer*ig jaar een oude en slootwater dat op winteravonden senomen worden, strijd terug. fosforiseerde, een natuurverschijn- Waarmee we dan bij de tijd zijn. sel, dat men beleven moet om hei De zomertijd. te geloven. Wie weet nog dat we behalve boer Welnu in Groot-Schermer vonc' Koekoek een boer Braat hebben ge- men die klokkeverzetterij van een had? Hij had een wijder terrein dan uur ongezond voor de koebeesten de Boerenpartij, namelijk de Platte- Men nam het eenvoudig niet. Maar heel de wereld rondom ver wel bij de neus landersbond. De zomertijdstrijd herinner ik me nog goed, maar wel ben ik vergeter of Boer Braat nu voor of tegen was De zomertijd hield verband met het melken van de koeien. Het vóór of tegen zijn dus ook. In die tijd was ik vóór. Niet door de koeien, maar omdat we heel goed koop een tennisbaan na zessen kon den huren en een uur langer lich' was een uur-cadeau. Maar jaren daarna werd ik teger Fel tegen. Dat was toen ik terecht kwam op het dorp der dorpen Groot-Scher mer. Het had een torentje als raad huis, een verlaten pastorie, een nota ris in Schermerhom en maar één weg die er in leidde, maar ergens tussen de boerderijen oploste in hel niet, zodat je nooit aan de andere kant het dorp weer uit kon. Zomertijd zette de klok en het uur-voor-dorp kon de stroom niel tegen houden. Maar toegeven? Nooit. Geen Groot-Schermer liet ich ooit door iets of iemand op dc 'top zitten. Vóór alles gingen de koeien. Nu is een koe een langzaam dier En al wat langzaam is kijkt niet op een kwartiertje. Zo werd er iets heel slims verzon nen. Het compromis was: de klok geen uur, maar een half uur verzetten. Wie dus om negen uur bij de Friese brug in Alkmaar in de bus stapte en om kwart over negen Stompetoren passeerde kon het bele ven om vijf vóór negen bij het Groot-Schermerse bruggetje af te stappen. Andersom deed je dan wel over de Alkmaarse tocht bijna een uur, maar dat was niet erg, want hoogstens een koe die naar het slachthuis moest had daar weet van -achter-of- en elk uur uitstel van executie is er tenslotte één. De S.E.R. zal nu onderzoeken wat staatssecretaris Van Son het beste met de zon kan doen. En hoe laat rolgend jaar de zon in zee zal zak ken. Maar er zullen er, hoe het advies I mag uitvallen, weer velen zijn die I de zon anders in het water willen doen schijnen. Wie weet wat ons wacht aan plaatselijke tijden. Dat op dit gebied wat. te versieren valt heeft de ge schiedenis in Groot-Schermer bewe- hoort de inmiddels opgeheven mijnraad over de AMVB die de win- ningsvoorwaarden regelt te worden gehoord. Dit was wel door minister Den Uyl gedaan maar niet door mi nister Bakker. Hierdoor komt deze AMVB juridisch op losse schroeven, aldus ir. Vos. Minister De Block zal de senaat volgende week dinsdag antwoorden. GROTE SCHADE BIJ BRAND IN VILLA MAARTENSDIJK Een groot deel van een villa aan de Dorpsweg in Maartensdijk is gistermiddag uitge brand. De schade aan de villa, die aan de arts H. Boer toebehoort, wordt door de politie op 150.000 geschat Wegens dienstweigering DEN HAAG Er zitten op het ogenblik 63 Jehova's getuigen in de gevangenis wegens dienstweigering. Op 1 januari waren het er 49. Dit betekent niet, dat het aantal wegens dienstweigering gestrafte Je hova's getuigen zich in een stijgende lijn beweegt: dit aantal varieert van jaar tot jaar, doch sedert 1952 is er haast geen jaar geweest, dat de mili taire rechter geen gevangenisstraffen oplegde aan Jehova's getuigen. Een en ander is af te lezen uit een statistiek van de strafzaken tegen Je hova's getuigen en de hun opgelegde gevangenisstraffen in de periode van '52 tot en met '66. In deze periode werden in totaal 459 Jehova's getuigen veroordeeld tot celstraffen wegens dienstweigering. Deze straffen varieerden van „zes maanden of minder" tot drie jaar. 95 kregen een straf van minder dan een jaar, 14 een jaar en de rest langer dan een jaar. Twee jaar en drie maanden was de straf, die 196 Jeho va's getuigen tegen zich hoorden uitspreken, 29 kregen twee en een half jaar en 3 kregen drie jaar. DOETINCHEM Drieëntwintig mensen, die in de buurt van het rijks- asyl „De Kruisberg" in Doetinchem wonen of werken, hebben minister Polak gevraagd spoedig het toezicht op de terreinen en gebouwen van het asiel „De Kruisberg" in Doetinchem inrichting verblijvende verpleegden, te verscherpen. Ze willen dat alle gronden, die bij het asiel behoren, goed worden afge rasterd en dat de verpleegden niet zonder toezicht op die terreinen mo gen werken. De adressanten hebben de minister voorgerekend dat het aantal „offi cieel" genoteerde deserties uit het asiel steeds groter wordt: in 1960: 3, 1961: 10. 1962: 22. 1964: 34 en 1965: 30. AMRO-bank doet mee met nieuwe combinatie AMSTERDAM De AMRO-bank, de Deutsche Bank. de Midland Bank, de Société Générale de Banque en Sa muel Montagu en Co. Ltd. hebben besloten te Brussel op te richten de Bannue Européenne de Crédit a Mov en Terme. De bank zal zich in hoofdzaak bezig houden n\et het verstrekken van middellang krediet. Het ligt in de verwachting dat in de toekomst andere Europese banken zich bij deze nieuwe instelling zullen aansluiten. Vijf Britten gewond bij auto-ongeluk HORN Gistermiddag zijn te Horn bij een autobotsing op het kruispunt Napoleonsweg - Heythuy- serweg vijf Engelse militairen van de vliegbasis Wildenrath in West- Duitsland ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis te Roer mond. Een houtopslagplaats van de Firma Simonsz in Zaandam is dinsdagavond door een hevige brand totaal verwoest. Langs de Provinciale Weg brandde het complex over de gehele lengte van het terrein en de brandweer stond tegenover deze vuurzee volkomen machteloos. Ongelijkheid TAE DRAMATISCHE gebeurtenissen in Newark hebben opnieuw de aandacht gevestigd op het grootste probleem, waarvoor de Amerikanen zich in eigen land geplaatst zien. Wat zich daar heeft afgespeeld was als verschijnsel niet nieuw. Bijna twee jaar geleden maakte de neger- wijk Watts in Los Angeles er al ken nis mee. En naar het zich laat aan- zien, wordt dit het beeld van de toe komst. Het is een beklemmende gedachte, dat er van toenadering tussen de beide rassen," die ongeveer drie jaar geleden nog tot de mogelijkheden be hoorde, geen sprake meer lijkt te kunnen zijn. De geweldloosheid, gepredikt door Martin Luther King, heeft terrein verloren in de strijd voor de burger rechten. Het gebruik van geweld gaat meer en meer tot de strijdme- thoden van de negers behoren. De blanken, die zich op hun beurt bedreigd voelen in steden waar de negerbevolking talrijk is, zijn niet bereid hun bevoorrechte positie op te geven en beantwoorden geweld met nog meer geweld. Men zegt wel dat de oorlog in Viet nam oorzaak is van de rassenonlus- ten, omdat het geld, bedoeld voor be strijding van de armoede, nu wordt besteed voor voortzetting van de strijd in dat deel van Azië. Dit is echter niet de hele waarheid. De diepe oorzaak van het rassencon flict in de Ver. Staten is nog altijd de weigering van de blanken, de negers als medeburgers met gelijke rechten te beschouwen. Zolang deze ongelijkheid voortduurt en in omvang toeneemt, moet Ame rika rekening houden met ontwikke lingen, die onrustbarende vormen kunnen aannemen. Terugtocht J7NGELAND heeft een stap ge daan, die het vorig jaar nog niet aandurfde. Het uitblijven er van had zelfs een crisis in het socialisti sche kabinet als resultaat. Er moeten dan ook dringende rede nen geweest zjjn voor het besluit de Britse militaire verplichtingen „ten oosten van Suez" drastisch te be perken. De belangrijkste oorzaak is onge twijfeld de economische toestand in Engeland. Het land moet bezuinigen en de defensie moet haar aandeel leveren Premier Wilson heeft nu een conces sie gedaan aan de linkervleugel van zijn Labourpartij, die al vele jaren het opgeven van de Britse posisties „ten oosten van Suez" eist. Er is echter nóg een belangrijke reden. Deze moet in Europa worden gezocht. Een van de bezwaren van generaal de Gaulle tegen het Britse lidmaat schap van de Europese economische gemeenschap is dat Engeland geen Europese mogendheid is. Het (gelei delijk) opgeven van de rol van we- reldmogendhcid, die het toch niet kan volhouden, zal Engeland meer en meer het karakter van een Euro pese mogendheid geven, die voldoet aan de voorwaarden van de Gaulle. Wilson heeft er goed aan gedaan een onvermijdelijke stap niet langer uit te stellen. Ongeacht de consequen ties voor de verdediging van de ge bieden, die voortaan op zichzelf aan gewezen zullen zijn. Wat dit laatste betreft: de Britse te rugtocht kan voor de betrokken lan den een stimulans zijn, naar nauwe re onderlinge samenwerking te stre ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5