Dominee ging de beren even Tijd voor tempel nu nog niet rijp Een woord voor vandaag Interessante gegevens over Friese Zuidoosthoek Colleges voor predikanten aan de VU Meerderheid Joden: Anti-modernisteneed wórdt vervangen Daar is het eten! Uw probleem is het onze.... Om niet hebt gij het ontvangen, geeft het om niet. Voorziet u niet van goud of zilver of koper in uw gordels, van geen reiszak voor onderweg, geen twee hemden, geen sandalen, geen staf, want de arbeider is zijn voedsel waard. (Mattheüs 10:8—10) Bode van Jezus zijn geeft geen persoonlijke rechten of aan spraken. De discipelen mogen met alle rijkdom, die zij te geven hebben, niets voor zich begeren, geen bezit of aanzien, maar ook geen waardering, zelfs geen dankbaarheid. Geeft het om niet. Onverdiend zijn zij zelf tot Jezus' dienst getrok ken. Op welke gronden zouden zij dan ergens aanspraak op kunnen makenAlles, wat hun aan eer ten deel zou vallen, zouden ze in feite ontroven aan hun Zender. Jezus regelt hun bezit tot in de details. Niets mag aan hen gezien worden, wat hun zending ongeloofwaardig maakt. Daarom beveelt Hij hen armoede. In het dienstkleed van de armoede moeten ze getuigen van de rijkdom van hun Heer. Ze moeten zo weinig bij zich hebben, als iemand die weet, dat hij tegen de avond bij vrienden voedsel en onderdak zal vinden. Zo moeten ze vertrouwen, niet op mensen, maar op hun Heer, die zijn arbeiders aan het eind van de dag het welverdiende loon op hun arbeid uitbetaalt. Ze moeten leren handelen in afhankelijkheid van hun hemelse Vader, leren leven zonder bezorgd te zijn voor hun leven. Zij, die boden van Jezus in deze wereld zijn, hebben reden om op Hem te vertrouwen. Hij zal hen geen gebrek laten lijden. Als •wij zorgen ons werk door God ons opgedragen trouw te doen, kunnen we alle andere zorgen op God werpen. Wij lezen vandaag: Romeinen 117. QUDEHORNE (Fr.) Onlangs is er een interessant en merk waardig boekwerkje verschenen in een oplaag van niet meer dan drie exemplaren. Een daarvan is in het bezit van de ker- keraad van de Gereformeerde Kerk van het Friese plaatsje Oudehorne, terwijl de schrijver, de heer J. Keizer, de andere twee heeft. Of voor het manuscript een uitgever zal kunnen worden gevonden is nog niet bekend. Hoewel het onderwerp het ontstaan en de ontwikkeling van de Gereformeerde Kerk in Oudehorne is wordt tegelijk veel verteld over het leven in de arme zuidoosthoek van Friesland. Armoede De schrijver komt tot de conclusie, dat het eeuwenlang een onrustig ge bied is geweest, waar armoede heers te en waar de contrasten tussen bezit- tenden en niet-bezittenden zeer schrijnend waren. Het huisvestingspro bleem werd „opgelost" door het bou wen van plaggehutten. In een boekje uit de vorige eeuw werd geschreven over deze streek: „Hoe verder door Mildam, hoe schra ler de bomen en bruiner de landen, hoe lediger de weg, tot zich een uit gestrekt heideveld vertoont. In de verte ziet men dan nog wat hutten of huisjes". En als de reiziger dan in Mildam vroeg, wat er verderop naar het oosten lag, dan kreeg hij ten ant woord, dat daar Rusland lag. Men kwam dan in streken terecht waar slechts zelden vreemd volk kwam. Het gereformeerde blad De Heraut schreef in 1905: „De zuidoosthoek van Friesland is droef vermaard. Dat land van donkerheid en van schadu wen des doods, die bevolking in wier midden de diepste armoede met haar vlijmend zwaard heerst, dat volk in wier hart - hoe kan het ook anders? - het verderfelijke socialisme en ru we anarchisme zo vruchtbaar bodem vonden." Sleutel AMSTERDAM Het komende na jaar zal de theologische faculteit van de Vrije Universiteit beginnen met het geven van colleges voor predikan ten. Evenzeer als op het terrein van de andere wetenschappen doen zich ook op het gebied van de theologie be langrijke ontwikkelingen voor, zodat vooral zij, die hun studie al enige tijd geleden hebben beiëindigd zich opnieuw zouden moeten oriënteren. Het is de bedoeling, dat de colleges tijdens het studiejaar 19671968 op een vijftal maandagen worden gege ven. Zij zullen aanvangen om elf uur en worden gevolgd door een bespre king. Bovendien zullen in de middaguren werkgroepen bijeenkomen. Drie soor ten werkgroepen zullen worden ge vormd: over Het Nieuwe Testament (de betrouwbaarheid van de evange liën), Dogmatiek (het gezag van de Schrift) en Kerkgeschiedenis (bron nenstudie over Luther tegen de ach tergrond van de vijftiende eeuw: of over de ontwikkeling van het monni kendom in de tijd van de oude kerk). De data zijn vastgesteld op 20 no vember. 11 december. 22 januari. 19 februari en 18 maart Men kan zich opgeven bij het bureau van de facul teit (De Boelenlaan 115. Amsterdam- Buitenveldert, postbus 7161. De opga ven worden verwacht voor 1 septem ber. RIJSSEL De politie van de Franse plaats Halluin heeft dinsdag de Schiedamse vrachtwagenchauffeur L. T. aangehouden. De man had daar een aanrijding veroorzaakt met een Belgische motorrijder. Over de toe stand van de motorrijder is niets be kend. HET WEER I\ EEROPA Amsterdam Luxemburf München türlch £«Bève Inrwbruck Rome as» Nu nog wordt het oude slot ge bruikt van de hervormde kerk van Nieuwehorne (of Nijehorne), dat verkeerd om werkt om de duivel te misleiden. In dit gebied werd in 1778 de her vormde kerk van Nieuwehorne ge bouwd. Het slot werd verkeerd om in de kerkdeur bevestigd, zodat ook de sleutel in het Slot moest worden gestoken. De bedoeling was, om de duivel te misleiden en zo de toegang tot de kerk te verhinderen. Nog steeds werkt het slot op deze wijze. De eerste gereformeerde kerk in deze omgeving ontstond in 1836 in Wolvega, waar dertien mannen en zes vrouwen een kerk stichtten.' De leden van de gemeente woonden zeer verspreid. Er was geen predikant, maar de ouderlingen traden op als oefenaars. Men had te maken met veel tucht- gevallen, doch die betroffen voor een deel het „verzekeren tegen brandscha de". Dit was geen vertrouwen op de Here, maar op mensen. De catechisa ties werden door de ouderlingen gege ven. Oude boeken vermelden dat een ouderling daar 75 cent per week voor kreeg. klommen tot driehonderd. Besloten werd tot splitsing over te gaan en in 1839 waren er vier gemeenten: Wolve ga, Rottum, Tjalbert en Joure. Onder Rottum viel ook Heerenveen. De naam Rottum werd voor de kerke lijke gemeente later gewijzigd in Kat- lijk. Brandewijn Interessant zijn enkele gegevens over d*- Gereformeerde Kerk van Mil dam, waar bij de vertimmering van een hüsje voor kerkgebruik de tim merlieden een fles brandewijn van 36 eert kregen. Ook waren hier veel „tuchtgevallen". Een broeder, die niet ter kerke en catechisatie kwam, verontschuldigde zich: „daar hij lijdende is aan een buitengewone slaapziekte, waartegen hij niets vermag en die hem zelfs etende en rokende kan overvallen." In december 1905 werd in Oudehor ne een Gereformeerde Kerk gesticht, maar daar ging reeds tientallen jaren gereformeerd leven aan vooraf. De heer Keizer vertelt dat aan de hand van gegevens, die hij in boeken van de kerken heeft kunnen vinden. Een bunder In 1837 werd in Oudehome een stuk grond van ruim een bunder aan Johannes Willems de Jong verkocht. Hij moest er zeventig gulden voor betalen in zeven termijnen. Jaren la ter werd hierop een huis gebouwd, dat nu nog bestaat. Veel kerkelijke arbeid werd van hieruit gedaan. Op 27 december 1905 kwam de Ge reformeerde Kerk van Oudehorne of ficieel tot stand. Daarvoor had men van een lokaaltje gebruik gemaakt. De ambtsdragers werden bevestigd en er waren 41 lidmaten. De predikanten worden in het boek genoemd, die de gemeente hebben ge diend. Amusant is het verhaal van een dominee, die halverwege de dienst de kansel verliet, tussen de banken doorwandelde naar buiten en bij de buren naar de w.c. ging. De kerk had blijkbaar zelf een derge lijke gelegenheid niet... De nationale christen onder-offi cieren vereniging/christelijke sociale onder-officieren vereniging, die 65 jaar bestaat, heeft na een ledenwerf actie de grens van 5000 met 400 leden overschreden. Het huisvestingsprobleem werd opgelostdoor het bouwen van plaggehutten. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Joodse kringen in Nederland zjjn ver rast door het bericht in onze bladen, dat er vergevorderde plannen zjjn, om de tempel in Jeruzalem te herbouwen. Zjj achten het in elk geval ondenk baar. dat deze herbouw binnen afzienbare tjjd kan plaatsheb ben. Rabbijn J. Soetendorp verklaarde ons desgevraagd, wel haast zeker te weten, dat de Israëlische regering en het opperrabbinaat geen plannen in deze richting hebben. Hun politiek is juist gericht op de volledige beveili ging van de heilige plaatsen. Her bouw van de tempel op de plaats, waar nu de islamitische Rotskoepel staat, zou zeker nooit door de rege ring worden bevorderd, meende hij. Wel achtte hij het goed mogelijk, dat een of andere (chassidische) groep van Amerikaanse Joden dit op touw heeft gezet. Als dit een initia- IFES-congres in Wuppertal LONDEN Voor het eerst in haar geschiedenis zal de IFES, de internati onale gemeenschap van evangelische studenten, een internationaal congres in Duitsland beleggen. Meer dan hon derd afgevaardigden uit veertig lan den worden verwacht op het congres, dat van 4 tot 12 augustus in Wupper tal wordt gehouden. Het congres bespreekt de mogelijkheden tot ver breiding van het evangelie in de aca demische wereld. tief van de staat Israël zelf was, zou men nooit Amerikaanse steen, maar Jeruzalem-steen gebruiken, aldus rab bijn Soetendorp. Opperrabbijn A. Schuster zei ons „op het ogenblik het realiseerbare van de herbouw van de tempel te ontkennen." De meerderheid van de Joodse gemeenschap in de wereld acht de tijd daarvoor nog niet aange broken, zo zei hij. R.K. belijdenis uit 1910 (Van onze kerkredactie) ROME Paus f*aulus heeft de „anti-modernisteneed" afge schaft. In plaas daarvan komt een nieuwe, in algemene bewoor dingen gestelde, betuiging van trouw aan de leringen van de kerk en het primaat van de paus. De antimodernisteneed is in 1910 door paus Pius X ingevoerd ter bestrijding van het overigens niet met name in de tekst genoemde, mo dernisme (vrijzinnigheid). Deze eed werd geëist van alle pro fessoren aan seminaries en universi teiten, benevens voor de toelating tot hogere wijdingen, van biechtvaders voor het aanvaarden van hun functie, van pastoors, kanunniken en andere kerkelijke waardigheidsbekleders en religieuze oversten aan het begin van hun ambt. Later werd hij ook voor geschreven voor het krijgen van aca demische graden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Engwierum (Fr.): kand. R. E. R. v. Buiren te Rotterdam. Aangenomen naar Oosterland (Z.): kand. H. Ommering te Schiedam, die bedankte voor Andijk (Fr.-toez.) en voor Aagtekerke: naar Durgerdam: vic. P. Feenstra te Krommenie; naar Axel (2e pred.pl.): J. Verheul te Julianadorp en Callandsoog. Benoemd tot hulppredikant te Fin- kum en Hijum (Fr.): L. J. v. d. Kam te Blija. GEREF. KERKEN Beroepen te Colijnsplaat Geers- dijk Wissenkerke: kand. P. Blokland te Goudriaan; te Mechelen (België): A. J. Verbeek te Hoek (Z.). Bedankt voor Hillegom: A. Trapman te Velp: voor Zuidwolde (Dr.): H. Makkinga te Koudekerke a.d. Rijn. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Leerdam (voor arbeid van de zending in Zuid-Afrika)kand. R. Keesenberg te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Zendingsarbeiders zijn vertrokken UTRECHT Twee zendingsarbei ders met hun gezinnen zijn voor het eerst naar Zuid-Amerika ver trokken. Het zijn ds. P. Gilhuis, die naar Cacavel in Brazilië is gegaan en dr. L. Schuurman, die zich heeft ingescheept voor Ar gentinië. Ds. Gilhuis is in dienst van de zen ding van de Gereformeerde Ker ken en van de Igreja Evangelica Reformada do Brasil. Dr. Schuurman is door de generale deputaten van de gereformeerde zending ter beschikking gesteld als docent aan de theologische fa culteit te Buenos Aires. Daar kijk je naar uit, als je op bed ligt. Een gebeurtenis, elke dag drie keer. Het eten moet goed zijn. Zorgvuldig bereid, keurig geserveerd. Dat ge beurt achter de schennen, in de ziekenhuiskeuken. Zeven dagen per week is de keukenstaf in aktie om te zorgen voor patiënten en perso neel. Het werk gaat altijd door, maar ieder heeft op haar beurt twee dagen per week vrij. Huishoudkundigen die dit jaar af studeren kunnen nog geplaatst wor den. Vraag eens om gegevens aan de directrice, zr. W. Deurman. DIACONESSENHUIS BREDA Langendijk 75. telefoon (01600) 22133 vei. WOENSDAG 19 JULI 19< l CSF R-conf erentil over verzoening HUIS TER HEIDE De zomerco, I ferentie van CSFR was dit jaar gi wijd aan het thema Verzoening. Dr. H. Schroten, hervormd predikaij j te Rotterdam, sprak over Openbd ring van de verzoening. Hij zei dt de profeten geen nieuwe verzot} ningsleer verkondigen, maar ht i volk opriepen tot bekering. Go4 liefde openbaarde zich in Chrii Die door God geroepen was hogepriester van het nieuwe bond. Dr. J. J. Buskes refereerde over Ruin te van de verzoening. De mogeljw heden om de leefbaarheid van oni tegenwoordige wereld te verga ten liggen in de oplossing van J problemen armoede-rijkdom en ooi log-vrede, stelde hij. De ruimte u de verzoening bestaat hierin dat wereld mag blijven bestaan. I Christus schept God mogelijkheda tot rechte verhoudingen. Ds. H. A. van Bemmel stipuleer! dat in het denken over de verzo# ning een ontwikkeling is aan ij wijzen in de kerk en de dogmew geschiedenis vanaf oud-christeljjMi kerk tot heden. Tenslotte spraken dr. Griend te Oegstgeest. plaatsvervais. gend hoofd van de directie gevas geniswezen, over de vrijheidsstr doelstelling en executie en prof. d. Velema te Apeldoorn (voor! reünisten) over de beleving van j verzoening. De gereformeerde kerk van Oudehorne kwam in 1905 officieel tot stand. De eed-formule bevatte een plechti ge belijdenis van de rooms-katholie- ke leer en met name van die waarhe den, waartegen actueel dwalingen heersten: de bewijsbaarheid van Gods bestaan uit de schepping, de bewijswaarde van de tekenen van Gods openbaring, de hiërarchische instelling van de kerk onmiddellijk door Christus tijdens zijn leven op aarde, de onveranderlijkheid van de zin der geloofsschat bij haar over dracht en het intellectueel karakter van het geloof als een onderwerping van het verstand op gezag aan de door God van buitenaf meegedeelde waarheid. Het Vaticaans concilie had aange drongen op herziening van de belofte en het aan de paus overgelaten, om handelend op te treden. Een woordvoerder van de congrega tie voor de geloofsleer deelde mee, dat het desbetreffende dekreet bin nen enkele dagen zal worden uitge vaardigd. De nieuwe formule zal nog maar honderd woorden tellen, tegen 600 in de oude eed. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niel ln bebandellng worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vrz- gen die niet onderling mei elkaai in verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- ten Vraag: Als ik een stukje aan mijn buurman verkoop, kan i dan in de koopakte de vo> stellen, dat hij de bestaande bom en hagen moet verwijderen en i de nieuwe grens noch bomen, nod hagen, noch een gesloten plan kenschutting mag aanbrenge maar slechts een heining of afras... ring van harmonicagaas, ook gta hoge heesters doch slechts bloemt}' met een maximumhoogte van cm? Antwoord: Als de buurman reid is op deze voorwaarden te kui pen, is dit zeker mogelijk. Vraag: In het midden van d doorgebroken kamer, vier mel( 1 van de ramen, heb ik een plantoi- bak, waarop een rek en er bovo een lichtbak met twee schitterlicü ten (60W). Er staan zogenaanii schaduwplanten in: Een syngoniui die prima groeit, een philodendn (waarvan ik 3 blaadjes zend), d het minder doet. Voorts staan er ii Tien geboden, fatshedera lizei (öi niet erg groeit), een kokospalmpji sansevieria, ficus pumila, phalangi um (variegatum), nestvaren (nephro lepis), een ficus cissus, die het het slecht doet en langzaam afsterf: hoewel het een gemakkelijke plan is. Ik meende boven de planten ee verlichting met daglichtlampen aa te brengen aan een snoer dat opge haald kan worden. De armature zijn nogal prijzig, doch ik zou d fitting kunnen laten solderen in ee choco-poederbus (wijdte 8 cm e welke lengte?). In welke kleur ma ik deze bussen lakken? Antwoord: Op deze plaats be hoort de sansevieria niet thuis dai zij van veel licht en zon houdt. D overige zijn bladplanten en doe het met minder licht. (Wel moet i erop bedacht zijn, dat ze daar nie te veel water moeten hebbet Waarschijnlijk is dit de reden dl de cissus het minder goed doet. Ti kunnen ook te weinig licht krijger Daglichtlampen zullen goed vol doen. De armaturen van de door genoemde breedte en bijvoorbeel 75-100 cm lang. U kan er dan i nodig meer aanbrengen. Naar ondi wijd laten uitlopen en wit lakke om zoveel mogelijk licht op te van gen. Met deze verlichtingsappara tuur kan u ook bloeiende plante als primula's, cyclamen, begonias plaatsen, die het zonder verlichtin slecht zouden doen. De toegezonden cissusbladeren z» ten volop onder de spinnende mij (spint). Spuiten met basudinespuit bus of stuiven met bijvoorbeeld pi rox. Na 8 a 10 dagen herhalen. Ge regeld sproeien met water op zonn: ge dagen. De philodendron is aangf tast door een bladvlekkenziekte. De ze treedt veel op bij sterk schomme lende temperaturen of door het ge bruik van te veel water. U diei dus gunstige voorwaarden t scheppen en ook te spuiten met 3 g kopercarbonaat per 10 liter watfl Vraag. In het door mij verhuurd huis heeft steeds hetzelfde gezin ge woond. Thans is alleen nog d /rouw des huizes (weduwe) ovei Deze wil thans inwoning geve# Kan ik dan de huur verhogen? Antwoord: Dat is op deze grow niet mogelijk. Vraag: In een zijden kap van e« schemerlamp zitten vlekken v» amaryllis-bloemen. De kleur is ef fen beige. Hoe verwijder ik die? Antwoord: De vlekken kan u ver wijderen met een dik galzeepsopj# De zijde, die daartegen bestand i* kan u bewerken met een hard» borstel, bijvoorbeeld een tanden borstel. Na de behandeling met eea doek, in warm water gedompeld uitspelen. Vraag: Als ik tatoeëringen van mijn arm wil laten verwijderen moet ik dit dan betalen of het zie kenfonds? Antwoord: Uzelf. He' ziekenfond» betaalt alleen kosten, die in het be lang van de gezondheid zijn ge maakt. Denk er aan dat dit werk voor een arts is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2