JAN JANSSEN IN DE GROENE TRUI KOGELS VLOGEN OM ONS HOTEL Molenbaas heeft niets van gijzeling gemerkt Nederland verloor slag in de bergen Ziekte hielp hem uit Guinee Uitslagen van N HAMERTJE TIK V OOR GIMONDI de grote Tour POSITIE PINGEON VERSTERKT Eén van cle ontsnapten zat in kartonnen doos Staatssecretaris vraagt advies over zomertijd Uitslagen van de kleine tour DINSDAG 18 JULI 1967 (Van een onzer verslaggevers) SLIEDRECHT Molenbaas E. Middelkoop (48) zit weer rustig thuis in de Havenstraat 44, te Sliedrecht. Na een reis van twee dagen is hfj zondagavond met de IJmuidense werktuigbouwkun dige T. M. J. Herinx teruggekeerd uit Guinee, waar hij met veer tien andere baggeraars voor het Beverwijkse baggerbedrijf Van Hattum en Blankevoort werkte. Sinds enige tijd werden zij met enkele andere Nederlanders vast gehouden omdat de heer Middelkoop last kreeg van een lever- aandoening mocht hij het land verlaten. I Een van de mensen, die vorige week al in Sliedrecht verwacht wer- hf. bê ~Roó~~5.49.n.~"4ir den, is de 24-jarige Teunis de Graaf i S.1.")0",?1 (Iti =c5?14' 51 I uit de Jan Steenstraat. Zijn verloof- j 78.^iarln|c zt. 'H' de. de negentienjarige Wilma Dane Algemeen kiasscmcm uit de Rubensstraat vindt het hele- ?Bi2euets)2'op Tos!8 4. 'bj maal niet leuk dat hij nog niet terug j ra) op 5.48. 5. Aimar <i is. Hij is nu al meer dan een half i "Ps) °op 8i?42 7 8 VMaru jaar weg en dat vindt zij lang ge- op 15^ 9. Gimondi at) noeg. Bij ons bezoek werden wij bij de deur tegengehouden door een ver tegenwoordiger van het baggerbe drijf Van Hattum en Blankevoort. Hij vertelde dat de heer Middelkoop niet te spreken was. Geluk baggeraars zich in Guinee helemaal niet gevangen voelen. Zij mogen gewoon blijven werken en kunnen zich vrij bewegen. In hun hotel is nooit een politieman te zien. Verder kunnen de baggeraars regel matig met de familie thuis telegra feren en ook het briefcontact gaat geregeld. Alleen dit laatste contact gaat wat moeilijker sinds de K.L.M. niet meer op Guinee vliegt. In de eerste plaats was hij ver moeid van de lange reis en boven dien had de dokter hem aangeraden naar bed te gaan om geheel van zijn liektf te genezen. De vertegenwoor- ..1 diger zei ^\^jderx^^ _de ^ziekte van vertrekken. De andere baggeraars blijven volgens contract toch nog eni- Van de baggeraars zijn er op dit moment maar vier die aan hun ver lof toe zijn en deze kunnen nu niet Mocht haar verloofde bij zijn te rugkomst toch weer besluiten om weg te gaan. dan was het plan dat zij eerst zouden gaan trouwen. Wilma zou dan met hem meegaan naar Freetown in Siera. maar zolang Ivoorkust de VN-delegatie vasthoudt, zullen de Nederlanders ook wel niet vrijgelaten worden, meent de moeder van Wilma. Maar Wilma ziet het alle maal wat optimistischer en hoopt binnenkort haar verloof de weer gezond en wel terug te zien. de heer Middelkoop zijn geluk is ge weest, want anders wat hij nu niet hier. Uit de mond van de heer Middel koop had de vertegenwoordiger van het baggerbedrijf vernomen dat de ge maanden in Guinee en zij maken zich helemaal geen zorgen. Degenen die nu met verlof zouden gaan. blij ven werken tot ze het land mogen verlaten. Journalist vertelt over de strijd in Kisangani De Romeinse couturiers zijn al enkele weken bezig om succes sievelijk hun visie op de mode van het komende najaar en de winter daarna te geven. Over het geheel genomen kan worden ge zegd, dat de toonaangevende huizen in de Italiaanse hoofdstad de neiging naar „aanzienlijk lan ger" tonen. Zij rekenen op hun manier af met de mini-mode en vervallen vaak weer in het an dere uiterste: rokken tot over de kuit of zelfs_tot de enkels. Ont werper Patrick de Barentzen poseerde trots met zijn manne quins, die het „hele korte" niet meer hebben. Rectificatie in wedstrijdprogramma (Gaston Bunnens. redacteur van het Brusselse dagblad Lc Peuple, was een van de twaalf journalis ten die door de huurlingen in Ki sangani (Oost-Kongo) werden vastgehouden. Bij zijn aankomst in Brussel gaf hij het volgende re laas) BRUSSEL De straten van het zon-overgoten Kisangani lagen verlaten toen onze DC-3 van Air Congo boven de stad cirkelde. Niets wees op de nachtmerrie die ons beneden wachtte. Het was woensdag 5 juli. half twee 's middags, 's Morgens waren wij uit Kisangani, vertrokken voor een be zoek van een dag aan Kisangani, de hoofdstad van Oost-provincie, het voormalige Sfanleystad. Wij waren met. zijn dertienen, een gids en twaalf journalisten. Wij maakten deel uit van een grotere groep van zestig verslaggevers die op uitnodiging van president Moboe- toe een rondreis maakten door Kon go. Hij had ons uitgenodigd om met eigen ogen te kunnen zien hoe de rust in het binnenland was weerge keerd. Daarom gingen wij naar Ki sangani. Verborgen Toen wij onderweg waren naar deze stad brak de opstand uit van blanke huursoldaten tegen de rege ring van president Moboetoe. Direct na de landing werd ons toestel om singeld door huursoldaten die zich verborgen hadden gehouden in de struiken rondom het vliegveld. Een van hen klom de vliegtuigtrap op en zei dat wij onder arrest stonden. Een mitrailleur hielden zij gericht op de vliegtuigdeur en zo verlieten wij het toestel. Overal in de muur van de aan komsthal zaten kogelgaten en op de grond lagen twee gewonde Ka- tangese militairen. Een van ons ver leende hem nog medische hulp. De Katangese troepen hadden zich al achter de opstandige huurlingen ge schaard. De (Zuidafrikaanse) huursoldaat die ons gearresteerd had. kwam na enige tijd terug met een Katangese kapitein, Monga, die verklaarde: „De generale staf heeft bevolen dat u als gijzelaars gevangen zult worden gehouden. U leven is afhankelijk van dat van president Tsjombe" (die en kele dagen tevoren naar Algiers was ontvoerd). Papieren Direct daarna vernietigden wij alle papieren die bezwarend voor ons zouden kunnen zijn als ze ge vonden werden. De snippers gooi den we in het toilet. Met een jeep. die een van ons. die een vriend had bij de huurlingen, wist los te krijgen, gingen we naar het stadscentrum. Een jeep met huursoldaten achtervolgde ons. In een van de hotels kregen we kamer^ toegewezen, een suite op .de vijfde verdieping. In deze suite bleken zich twee officieren van de generale staf van Moboetoe's natio- na Kongolese leger verborgen te houden. De gehele nacht klonk geweer vuur. Ik kon de kogels horen af ketsen tegen de muur van ons ho tel. Ook de volgende dag duurden de gevechten voort. Kolonel Bob Denard, een van de officieren van de huurtroepen, kwam die dag ons hotel binnen. Hij had een schotwond aan het hoofd opgelopen. Hij deed een beroep op ons objectief te zijn. „Wij strijden niet tegen de rege ring (van Moboetoe), maar er moet iets veranderen", zei hij Begin Uit oe^e informaties is :ebleken, {lat d« opstand door zeven huursol daten is begonnen. Geld kan niet de oorzaak zijn geweest, want de sol dij was betaald tot begin juli. Officieren van het huurleger ver telden dat zij de gehele stad onder controle hadden en dat de opstand naar andere steden was overgesla gen, onder andere Loeloeaburg en Loemoembasji. Later kwamen wij er achter dat dit niet waar was. De huurlingen beheersten alleen het gedeelte van Kisangani dat op de rechteroever van de Kongorivier ligt. En zelfs daar hield het natio nale leger stand. De huurlingen en de Katangezen hebben verschillende keren gepro beerd om het kamp van hel natio nale leger te bezetten. Juist als zij binnen waren raakten de Kongole zen met een voltreffer een munitie opslagplaats van de huurlingen. Al spoedig gaven de huursoldaten hun pogingen om het kamp in te nemen op. Toen waren er al veel doden gevallen. Donderdag Donderdag kwam er een Franse officier van het huurleger naar het hotel om te controleren wie er wa ren. Ik zag kans om mij te verschui len op de vierde verdieping. Ik wil de niet dat ze mij zouden vinden, omdat ik nogal eens onvriendelijk over de huursoldaten heb geschre ven. Ook de Kongolese officieren die zich in mijn kamer verborgen hielden, wisten aan de controle te ontsnappen. Dagenlang hebben wij ons hotel j alleen verlaten om voedsel te kopen. De gevechten bleven voortduren. Ons enig contact met de buitenwe reld was de radio die echter de meest tegenstrijdige beriohten om riep. Zaterdag hoorden we dat radio- Zuid-Afrika omriep dat alle journa listen in Kisangani waren omgeko men. Dit bericht werd toen ook door radio-Kinsjasa verspreid. Pas aan het eind van de vol gende week slaagden wij er in via een vertegenwoordiger van het Rode Kruis te laten weten dat ons niets was overkomen. Dinsdag 11 juli wist de regering van Moboe toe een staakt-het-vuren te berei ken. Het bestand werd redelijk goed nageleefd. Korte tijd later braken echter op nieuw gevechten uit. Geruchten deden de ronde dat de huurtroepen de stad verlieten. Ondanks het feit dat zij uit Boekavoe versterkingen hadden ontvangen zag het er weinig rooskleurig voor hen uit. Donderdagmorgen kwamen de Kongolese troepen schietend ons hotel binnen. We moesten allemaal aantreden. Toen wij weer in het hotel mochten bleken alle levens middelen verdwenen te zijn. Plunderend trokken de militairen door de stad. Een Kongolese gene raal kwam ons verzekeren dat zijn troepen in de stad waren om onze levens te beschermen. Spoedig daar na trokken de huurlingen weg uit Kisangani. Alle blanken hebben nu de stad verlaten. Ze zijn met C-130 toestel len van de Amerikanen geëva cueerd. Zelf heb ik met de andere journalisten Kisangani met het laatste vliegtuig verlaten. Het was voor de zesde maal dat ik Kongo bezocht. Ik denk niet dat ik nog terugga. Als Belg of als Europeaan in het algemeen is men er zijn leven niet zeker, zolang de Kongolezen elke blanke verantwoordelijk stellen voor de daden van de huurlingen. DOVER De 21-jarige Britse studente Laine Gray heeft maandag een geslaagde poging gedaan om het kanaal over te zwemmen. Ze zorgde voor een nieuw record voor dames in de richting FrankrijkEngeland door na 10 uur 24 min. voet op En gelse bodem te zetten. Het oude re cord stond sedert 1958 op de Ameri kaanse van Deense afkomst Greta Andersen met 11 uur 1 minuut. LUCHON De kaarten zijn nu wel geschud. Aan het eind van de eerste Pyretneeën-etappe over de Portet d'Aspet, de Col de Mente en de Col du Portillon zijn veel zaken duidelijk geworden. Er moet een wonder gebeuren wil Roger Pingeon de gele trui niet tot in het Pare des Princes dragen. In de eerste plaats omdat de, tricolore de ze zware rit weer gelijk eindigde met zijn naaste concurrenten Jan Janssen, Lucien Aimar, Desiré Letort en Franco Balmanion. Neen, Gimondi komt niet meer op het lijstje voor. De slanke Italiaan, dit jaar een grandioos winnaar van de Giro, kwam van daag „met een beest op zijn rug", zoals de wielerwereld schilder achtig zegt, in Luchon aan. De grote Gimondi was op de Mente en de Portillon op tien minuten gefietst en kan zijn illusies op een wielerdouble (Giro en Tour winnen) definitief opschorten. Dat Julio Jimenez bijna drie minuten voor Pingeon over de eindstreep ging zijn landge noot Fernando Manzaneque, die 150 km op kop had gereden, won overigens de rit vormde in feite ook geen ernstige aantas ting meer van de positie van Pingeon. Want hoewel Jimenez in het klassement nu Pingeon tot op 2.03 is genaderd moeten de kansen van de Spanjaard op een zege, zelfs indien hij dins dag in de etappe over de Tour- malet en de Aubisque weer zal toeslaan, nihil worden gechat. Zeer teleurstellend was de klas sering van Cees Haast in deze rit. Hij arriveerde in Luchon in de groep van Gimondi en klaagde er over, dat hij zijn benen niet rond had kunnen krijgen. Gerben Karstens hoorde hej; Jan Janssen recht* me4 achter Pingeon en link# Poulidor in achtervolgende groepje op weg de finish. Poulidor zou later moeten lossen en kwam zelfa en achterstand van 25 seconden. en vloog op hem af: „Wat, niet rond krijgen? Je rijdt veel te klein. Nog drie Nederlanders, Huub Zil verberg, Jos van der Vleuten en Huub Harings (het eerste wat de Limburger zei was: „Zijn we op tijd binnen?") kwamen ruim binnen het tijdslimiet in Luchon aan. Zij waren al lang weg toen Bas Malie paard het negental volmaakte. De Brabander stond zielig in zijn een tje aan de finish. Niemand van de leiding van de Nederlandse ploeg had de moeite genomen om even op hem te wachten Viertal na vlucht uit elkaar gegaan (Van onze correspondent) GOUDA De twee uit de strafgevangenis in Schevenin- j gen gevluchte delinquenten, die gistermorgen in Gouda zijn ge- j grepen, hebben niets los gela- ten over de eventuele verblijf plaats van de nog steeds voort vluchtige 22-jarige H. C. H. uit Arnhem. De beide mannen, de 19-jarige M. A. S. uit Tilburg en de 21-jarige W. F. uit Den Haag. verklaarden tegenover de Goudse politie, dat zij na de ge slaagde ontsnapping uit de ge vangenis hun eigen (vlucht)weg hebben gezocht. Volgens hun summiere verklarin gen is het viertal van Scheveningen naar de Haagse binnenstad gelopen en daar uit elkaar gegaan. S. en B. wisselden 's nachts in een kroegje kleren. Een paar uur later ten B. cn S. via de keukendeur het huis uit. B. verborg zich in het schuurtje achter de woning, waar hij in een grole kartonnen doos, waarin een gashaard had gezeten, kroop. Hij kon zich kennelijk moeilijk stilhou den, want bij het uitkammen van de omgeving zag een hoofdagent de „be wegende doos". B. gaf zich gewonnen en verzette zich niet bij z'n arresta tie. S., die over een schutting was geklommen, werd in een aangrenzen de tuin gegrepen. Ook hij pleegde geen verzet. Beiden bleken geen wa pens bij zich te hebben. Nog meer De politie zocht daarna nog verder naar de andere ontsnapte gevange- nen. maar dit leverde geen enkel resultaat op. De politie onder leiding van hoofdinspecteur W. Beekman deed dit. omdat omwonenden hadden verklaard alle ontsnapten te hebben i gezien. Tijdens het verhoor op het Goudse B. en S. vol, PINGEON FAVORIET In de laatste tijdrit immers gaat hij tenminste drie tot vier minuten verliezen. Men moet er dus ernstig rekening mee houden, dat de win naar van de Tour de France 1967 Roger Pingeon heet, de man die in de gerucht-makende vijfde etappe van Roubaix naar Jampes de basis voor zijn zege legde. Noch Janssen, noch Balmanion, noch Letort volgens Janssen maandag de beste man van het veld mogen in staat worden geacht de positie van Pingeon nog in gevaar te kunnen brengen. Jan Janssen, die. zoals we gisteren aankondigden, in Luchon de groene trui veroverde, vertelde daar al nu verder voor het puntenklassement en een goede plaats in de indivi duele eindklassering te zujlen rijden, niet meer om de tour te winnen. „Morgen loop ik nog verder uit en dan moet die trui wel veilig zijn", aldus de Ossendrechter. WIM SCHEPERS STERK Rini Wagtmans ivaagde teveel LUCHON Op de dag dat Piet Tesselaar van een ernstige zorg is verlost zijn vrouw heeft maandag het leven ge schonken aan een jongen en een meisje zijn de zorgen van de Nederlandse ploeg in de Ronde van de toekomst op een ver schrikkelijke manier toegeno gen zij aldus nog steeds hun eigen lezing van onbekenden een lift naar Gouda, waar B. bij zijn voorma lige hospita achtergelaten kleding wil de ophalen. Omstreeks tien uur stopte de auto, waarin volgens ooggetuigen nog drie of vier mannen en één vrouw zaten, voor de woning van die hospita, me vrouw Zwanenburg, aan de Gerard Leeuwstraat in het westelijk stadsdeel de Korte Akkeren. B. kreeg evenwel geen toegang tot de woning. Hij liet zich toen naar de Woudstraat rijden, waar twee zoons i justi- kre- Polit'ebureau hielden zij de overige inzittenden van de auto niet kenden. Zij hadden de lift in de Haagse binnenstad aangeboden gekregen. Stuiver had zelfs nog 13.50 van deze mannen ontvangen om „in z'n eerste levensbehoeften" te kunnen voorzien. Volgens hoofd inspecteur Beekman, moeten beiden echter door goede bekenden zijn ge holpen. Direct na het verhoor zijn B. en S. weer naar de strafgevangenis in Scheveningen overgebracht. Weer verrasten Wim Schepers en Jo de Roo het oranjekamp. Schepers durfde nu te dalen en won in de laatste tien kilometer op Gimondi maar liefst vijf minuten. Hij gunde zich daarbij nog de tijd om vijf ki lometer voor de meet Gerben Kar stens, die daar een lekke band kreeg zijn reserveband en pomp te geven. Karstens, die weer beter had ge reden dan de laatste dagen, was overigens niet zo gelukkig met de verpakking. „Ik heb me naar staan peuteren om dat pakje uit elkaar te krijgen. Het leek wel een sinter klaassurprise''. zei hij. Voor Kar stens op 10.52 van Manzaneque, was De Roo al over de eindstreep gegaan. Nog nooit in zijn wieier- loopbaan heeft de Zeeuw zo goed geklommen als in deze Tour de I France. In actie B. en S. gingen het huis van de gebroeders Zwanenburg binnen, waar na de auto met de overige (onbekend gebleven) inzittenden snel wegreed. De politie was inmiddels in aktie ge komen. Omwonenden hadden B„ die lange tijd in Gouda heeft gewoond, herkend en de politie onmiddellijk telefonisch gewaarschuwd. De politie zette de Woudstraat en naaste omge^ ving af en deed toen een inval huis, waar de twee ontsnapte nen nog steeds verbleven. Zij waren DEN HAAG Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son heeft de Sociaal eco nomische raad gevraagd wat voor gevolgen een eventuele invoering van de zomertijd zou hebben voor met name de landbouw, het horecabedrijf, de in dustrie. de detailhandel en het particuliere vervoerswezen. De regering heeft geconstateerd dat de gehele toeristische en recreatieve het sector vrijwel eenstemmig zich een voorstander heeft betoond van de invoe- an- ring van de zomertijd. Het vervoerswezen, vooral dat deel dat volgens vaste dienstregelingen de gebroeders Zwanenburg ge- personenvervoer op het buitenland verricht, zoals de spoorwegen, de lucht- gaan om hen te bewegen de kleren van B. uit het huis te halen. Toen de politie arriveerde, aart en de zeescheepvaart, zou echter bezwaren kunnen hebben als alleen hun moeder Nederland een aparte zomertijd zou invoeren. Het zou dan wenselijk zijn dat een eventuele invoering zou gebeuren op internationale schaal en met dezelfde begin- en einddata. Na de vijfde etappe, de eerste rit door de Pyreneeën, over de passen van de Portet d'Aspet, de Mente en de Portillon, is Nederland zijn aan trekkelijke positie in het algemeen klassement volledig kwijt geraakt De slag in de bergen is verloren, het verlies van de Nederlandse ploeg moest in minuten worden uitgedrukt. Rini Wagtmans liep een achter stand van meer dan een kwartier op. i, als laatste van de Nederlanders, met meer dan twin tig minuten achterstand binnen. Jef Jansen, die tot gisteren een voorzichtige ploegleider leek. kan nu met recht een ploegleider met inzicht worden genoemd, want hij heeft de I optimistische verwachtingen van zijn renners voortdurend getemperd. Optimistisch was het Nederlandse zevental overigens nog onmiddellijk j na de start. Opnieuw zocht de Oranje- ploeg de strijd in de voorste linies. Meteen na het startschot sloeg de vlam van de strijdlust al in de groep en drie Nederlanders wakkerden het i vuur aan. nl. Rini Wagtmans, Fedor I den Hertog en Hans Tesselaar. I Zij maakten deel uit van een groep van acht man, bij wie de Belg Van Impe. de Fransman Ricci, de Span jaard Alvelda en de Italianen Bianco en Pecchielan. Het groepje draaide goed en nam op de langzaam stijgen de kilometers naar de beklimming van de Col du Portet d'Aspet een voorsprong, die langzaam groeide tot dicht bij een minuut. Wagtmans ging door. Hij droomde van een machtsgreep maar het werd een misgreep. Want op de hellingen brak plotseling het ritme in de bewe gingen van Wagtmans. Snel ver dween zijn voorsprong tot 45 secon den. De grote groep die de vluchte lingen allang had opgeslokt achter haalde de voortploeterende Neder lander. Wagtmans zag achterwielen voor bijrollen, hij probeerde er aan vast te plakken, maar het was voor hem een onmogelijkheid. Hij werd ach terhaald door minder talentrijke, maar in ieder geval behoedzamer landgenoten, die rustig aan de klim waren begonnen. Maar waar de macht ontbreekt, helpt de fortuin niet. Op het smalle weggetje waar verscheidene renners onder wie de Belg Van Impe die het eerst boven was gekomen, vielen, kreeg Wagtmans pech. Zijn tegenslag was lang zo groot niet als die van Lucien van Impe, die moest opge ven, net als nog zeven andere ren ners. Want de pech van Wagtmans werd onmiddellijk verholpen door de prille vader Piet Tesselaar, die hem zijn achterwiel al was het dan met een ander versnellihgsapparaat afstond. Voor Rini Wagtmans was de lij densweg nog niet afgelopen. In de laatste beklimming, die van de Por tillon, werd hij nog gepasseerd door Leo Duyndam, die zijn krachten beter had verdeeld. Dat gebeurde echter op ruime afstand van het lei dende trio Mascaro (Spanje) Pecchie lan en Cattelan. die zich in de be klimming van de Spaanse kant van de Portillon het snelst toonden. In de afdaling had Pecchielan de meeste durf. hij won nog ruim een minuut op zijn twee gezellen en in totaal 1.42 op Constantin Conti, die na de eerste bergetappe weer een landgenoot als zijn voornaamste be lager voor de gele trui heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6