In Singapore ontmoeten oost en west elkaar c#IÉ!§I& Eerst be dan Bruinisse zien Twee broertjes verdronken INDUSTRIALISAJÏE EERSTE VOORWAARDE Delgado nog in leven? DINSDAG 18 JULI 1967 PROBLEMEN VAN EEN MINIATUURSTAAT door Link van Bruggen SINGAPORE Een Stad. maar nok een lelfstandige republiek, die lijkt te zoemen van aktiviteit. Op de rivier, die zwart is van het vuil en de modder, liggen de tongkangs met hun zwa re lasten aan rubber, copra, teakhout, tin en kof fie. De koelies, broodmagere Chinezen, loopt het zweet tappelings langs de borst. Ze bezwijken bij na onder de rieten manden en juten zakken, maar weten door handig gebruik te maken van het doorzwiepen van de loopplank toch nog licht voetig op de hoger gelegen kademuren te komen. Een kleurige, veelrassige samenleving, dat Singapore. De op vijf na grootste haven van de wereld ook als ten minste niet de tonnage van de te verladen goederen wordt geteld, maar het aantal binnenkomende schepen (zo'n 23.000 per jaar). Als handels- en bankierscentrum geniet het al sinds decennia naam en faam. Voor de toeristen, die men er bij bosjes ziet, is het een winkelparadys, omdat er geen invoerrechten en geen weeldebelasting behoeven te worden betaald. Dit betekent overigens niet dat iedereen altijd even goedkoop uit is. Zowel de Chinezen als de Indiërs doen in niets voor elkaar onder als het om de vorming van strikt persoonlijke prijzen gaat. Door de woelingen in het Nabije Oosten, waardoor de scheepvaartroute om de Kaap weer moest worden ge bruikt, heeft de toeristenindustrie zware klappen moe ten incasseren. Alleen het wegblijven van het P O- passagiersschip Canberra, dat in de tweede helft van juni in Singapore had moeten arriveren, heeft een ge schat verlies aan omzet van 3,5 miljard gulden opge leverd. Van de vorig jaar beëindigde confrontatiepolitiek van Soekarno in de eerste plaats tegen Ma leisië gericht, waar Singapore tot 1965 deel van uitmaakte heeft de handel veel last gehad. Hij heeft dit nog trouwens, want voor vele Indonesische produkten zijn nieu we, officiële kanalen gevonden. Zo op 't oog is hier weinig van te merken. De havens liggen vol Suma- traanse zeilschepen, die gronstof- fen, halffabrikaten of specerijen ko men brengen. Hun aanwezigheid is niet langer illegaal, beter gezegd: de aanwezigheid van de mééste van deze kleine koopvaarders is tegen woordig geoorloofd. Tientallen Indonesische schepen echter zijn gewoon smokkelvaarders. Al of niet met medeweten van de betrokken autoriteiten zijn ze naar de overkant gestevend. Het goede geld, dat daar wordt betaald, lokt aan. Nog meer trouwens de goede ren, die hierdoor verkregen kunnen worden zoals textiel, transistor-ra dio's horloges, camera's enzo voorts. Op de Indonesische zwarte markt, die 't grootste deel van de behoefte van de bevolking dekt, vin den deze gretig aftrek. In de Straat van Malakka, tussen Sumatra en Singapore dus, gebeuren ondertussen de vreemdste dingen. Be kend is dat de anti-smokkèlcomman- do's van de Indonesische marine er geen been in zien op alle mogelijke wijzen mee te profiteren van de ille gale handel, die ze juist moeten bestrijden. Vaak spelen deze Indonesische ma rinemensen met de smokkelaars on der één hoedje. Roof en plundering behoren ook niet tot de uitzonderin gen. Singapore is het om 't even wat er met de waren, die geruild zijn, ge beurt, of waar de grondstoffen, die afgeleverd worden, vandaan komen. Zolang er aan de Indonesische pro dukten grof geld kan worden ver diend, is er voor de handelaars meestal Chinezen geen vuiltje in de lucht. Rubber Waar nog wel eens een vuiltje in zit, is de Indonesische rubber, die wordt ingevoerd. Deze grondstof, die in platen binnenkomt, is van uitzon derlijk slecht gehalte. Op de Suma- traanse rubberplantages, die vroeger de beste naam van de wereld hadden, ontbreekt kennelijk elke kwali teitscontrole. De grootste vraagstukken van Sin gapore zijn op dit moment de overbe volking (bijna 3.500 personen per vier- werkgelegenheid. Als het geboorte- kante kilometer!) en het gebrek aan Mil joenen mensen in VS slachtoffer van spoorwegstaking NEW York In New York, Chica go. Philadelphia en andere steden kampen miljoenen mensen met ver voersproblemen als gevolg van ctn spoorwegstaking. Op nieer dan dertig lijnen wordt niet gereden De staking begon zondag in het westen en midden-westen en breidde zich snel over het hele land uit. Zij heerst op 80 procent van de lijnen en is de grootste spoorwegstaking sinds 1946. Oorzaak is een loonconflict dat al een jaar hangt. De afspraak met het Congres om niet in staking te gaan, liep dit weekeinde af. De Se naat heeft intussen met grote meer derheid een wetsontwerp goedge keurd, dat voorziet in een afkoe lingsperiode van negentig dagen waarin gewoon wordt doorgewerkt terwijl bemiddelaars het conflict tot oplossing pogen te helpen brengen. Zijn directies en vakbonden ook dan nog niet tot een akkoord gekomen dan zal een regeling worden voorgesohre- ven. Het ontwerp behoeft nog de hand tekening van president Johnson. Bezoek "MEDERLAND HEEFT dezer dagen hoog bezoek uit Roemenië, dat de banden met de westelijke landen wil verstevigen om zich onafhanke lijker tegenover de Sowjetunie te kunnen opstellen. Het maakt daar overigens geen ge heim van. En het gebruikt alle mid delen, die het ten dienste staan om de nationale onafhankelijkheid te de monstreren. Zo heeft het zich verzet tegen uit stoting van communistisch China om langs een omweg te voorkomen, dat de Russen opnieuw hun greep op de landen van Oost-Europa verstevigen. Het knoopte diplomatieke betrekkin gen aan met West-Duitsland, terwijl Moskou alles deed om een dergelijke stap te verijdelen. Het verzette zich tegen eenzijdige veroordeling van Israël, die de Rus sische premier Kosygin in zijn rede voor de Algemene vergadering van de VN had geëist. Op dit punt was Roemenië zelfs veel gematigder dan het Joegoslavië van president Tito dat zich plotseling geroepen voelde, één lijn te trek ken met Moskou. Het feit, dat Nederland de Roemeen se delegatie hartelijk welkom beet, houdt vanzelfsprekend niet in, dat het geen bedenkingen heeft tegen de gang van zaken in Roemenië zelf. Dit neemt echter niet weg, dat de koers, die de leiders van dat land be wust aanhouden, voor het Roemeen se volk van betekenis kan zijn. Het Westen zou er verkeerd aan doen, de Roemenen niet in staat te WAARSCHUWINGSBORD DOOR JEUGD GEBRUIKT ALS VLOT (Van een onzer verslaggevers) WOUDRICHEM In de Bo ven Merwede bij het strand van Woudrichem zijn gisteren twee broertjes verdronken. Het zijn de 12-jarige Martinus Meester en zijn 11-jarige broertje Cor- nelis uit Oosterhout. Het gezin Meester maakte een uitstapje naar Woudrichem. Terwijl de heer Meester bezig was een tent op te zetten, do ken de kinderen op deze ge vaarlijke plaats, waar al meer personen zijn verdronken, in het water. Hoewel voor het zwemmen een toegangsprijs wordt be taald, is dit strand aan de Mer wede niet beveiligd. Enkele dagen geleden stond hier nog een levensgroot bord met de waar schuwing dat zwemmen op deze plaats levensgevaarlijk Is. De Woudrichemse jeugd heeft dat bord weggehaald en het gebruikt als vlot. De familie Meester was ter plaatse niet bekend en wist niet dat het rond de kribben in de rivier bijzonder ris kant is om te zwemmen. Een man uit Dordrecht heeft het on geluk uit een rubberbootje zien gebeu ren. Hij waarschuwde direct de politie, die tien minuten later de lichamen van de kinderen heeft geboren. Zwembad Het strand werd door de NV Horok stellen, hun nationale onafhankelijk. I wTTze heid te handhaven en te vergroten.' NV vertelde dat er destijds plannen zijn overschot blijft zoals het is, zal de 2 miljoen zielen tellende bevolking zich over 15 jaar verdubbeld hebben. De roep naar geboortebeperking, naar ge zinsplanning, klinkt in deze vroegere Engelse kroonkolonie steeds luider op. De regering voelt er veel voor een grootscheepse voorlichtingsactie op touw te zetten. Dit kost echter veel geld. Het ene bureautje, dat er op 't ogenblik is, en de enkele plakka ten, die men ziet, hebben bewezen drijven op elk gebied. Singapore leeft uitsluitend van de in- en uitvoer, en van alle transacties, die daartussen liggen. Op geen enkel terrein is het zelfverzorgend, behalve misschien op het vlak van de krokodillenkweek. Van de huid van deze monsters wor den tasjes, schoenen, portemonnaies, portefeuilles, broekriemen en wat weinig of niets op dit moeilijke vlak dies meer zij gemaakt, te kunnen uitrichten. Duidelijk is dat het politieke wel en wee van Singapore zal worden bepaald door het al of niet handha ven van de arbeidsrust. Elk jaar moe ten circa 80.000 jonge mannen en vrouwen in het arbeidsproces worden opgenomen, van wie er momenteel nog geen 60.000 kunnen worden ge plaatst. Het industrialisatieprogram van de bekwame premier Li Kwam Yoe is dan ook van groot belang, evenals de andere voorzieningen, welke in de so ciale sector worden getroffen, en die bij elkaar meer dan de helft van het 600 miljoen gulden grote staatsbudget verslinden. Oppositie De door Peking beïnvloede opposi tiepartij, de linksradicale Barisan So dalis, tracht door middel van de monstraties en protestmarsen, waarin men duidelijk de communistische hand herkent, roet in het eten te gooien. Singapore, hoewel inderdaad een Chinese stad en staat, is echter geen Hongkong, waar de rode oproerkraai ers van Mao en masse kunnen infil treren. Het is een eiland, dat slechts met een dam met het sultanaat Johore verbonden is. Het achterland is het anti-communistische Malakka, ter wijl daar weer achter het pro-Ameri- pore een ware kapitaalsvlucht op kaanse Thailand ligt. gang is gekomen. in Singapore zullen Oost en West elkaar voorlopig dan ook wel blijven inUUStrte ontmoeten. Jammer voor Rudyard Kipling, hoewel de toekomst zal moe- Waar de jonge republiek behoefte ten leren of hij misschien toch niet aan heeft zijn arbeidsintensieve be- eens een keer gelijk krijgt. Woningbouw De woningbouw wordt bijzonder energiek ter hand genomen. Hele nieu we woonwijken zijn verrezen: hoge torenflats, die met staatssubsidies werden neergezet. Elke maand ko men er 1.200 huizen bij, wat uitzon derlijk veel is voor een minia- tuurstaat. Ook educatieve voorzieningen en vooral de industrialisatie genieten topprioriteit. In Joerong, in het hart van de nog geen 600 vierkante kilome ter grote dwergrepubliek, wordt een groot en modern industrieterrein aan gelegd, dat op het moeras veroverd moet worden. In politieke zin is het industriële klimaat in Singapore voor buiten landse firma's nog vrij aantrekkelijk. De wervingsteams, die de wereld doortrekken, of die, zoals in Amerika, zelfs permanente bureaus hebben geo pend. zijn er alleen dit jaar in geslaagd ongeveer 150 adspirant-in- vesteerders te vinden met een geza menlijke inbreng van bijna 500 mil joen gulden. De interessenten zijn voornamelijk in de Verenigde Staten en in Groot-Britannië gevestigd, Sinds de onlusten daar echter ook in Hongkong, waar, te oordelen tenminste naar de bankoverschrijvingen naar Singa- Afgesloten mosselstad Familiebezoek kost sreld geweest voor een geheel nieuwe opzet van dit recreatiegebied. Doordat er echter nog contracten liepen met twee andere exploitanten konden deze plan nen niet worden gerealiseerd. De NV Horok heeft nu in overleg met het gemeentebestuur van Woudri chem een nieuw plan gemaakt. Met de uitvoering ervan zal waarschijn lijk volgend jaar een begin kunnen worden gemaakt. In dit plan is ook een zwembad opgenomen, omdat het zwemmen in de rivier bijzonder ge vaarlijk is Namens de NV Horok werd gezegd dat toezicht eigenlijk wel nodig was geweest, maar dat dit moeilijk is omdat er verschillende exploitanten zijn. Men ontkende overigens dat de exploitatie in handen van de NV Horok is. De rijkspolitie heeft verklaard dat geen aangifte is gedaan van het ver nielen van het waarschuwingsbord. De politiemannen wezen er op dat voor een stuk strand, waarvoor vijftig cent en tree moet worden betaald gezorgd moet worden voor de nodige veiligheids- DOORN Mejuffrouw G. M. de Vos uit Rotterdam is gisteren in het zwembad Woestduin te Doorn ver dronken. Zij begaf zich van het ondie pe bad naar het diepe en gleed uit. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet meer baten. GIETHOORN De 33-jarige Arend Nagelhout uit Ommen is giste ren in Giethoorn bij het zwemmen verdronken. Hij was de zwemkunst niet meester en sprong in een diep gedeelte van het Molengat uit een bootje in de veronderstelling dat hij in ondiep water was. De heer Nagel hout laat vrouw en drie kinderen ach ter. GORINCHEM Bij een poging zwemmen te leren is de 25-jarige vee houder H. Korevaar uit Giessen-Ou- dekerk in het meer dan tien meter diepe zwembad van recreatieoord De Put te Ottoland in de Alblasserwaard verdronken. Na een uur dreggen werd de drenkeling gevonden. LOPIK De bestuurder en de bij rijder van een tractor met twee aan hangwagens zijn gisteren bij Lopik verongelukt toen hun voertuig van de weg raakte, kantelde en in een sloot terechtkwam. Zij kwamen on der de tractor en waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 55-jarige auto handelaar A. Richel uit Lopik en de 22-jarige J. D. Smit uit Westzaan. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Wie heeft nooit van de mosselfeesten van Bruinisse gehoord? Het zullen er niet veel zijn en bij de arge loze vakantieganger, die dit jaar voor het eerst het „open gestelde" Zeeland met een be zoek vereert, gaat een lampje branden als hij, komend over de dijk naar Schouwen-Duiveland, reeds van ver de vrolijk gepa- voiseerde vloot ontdekt. Hij vermoedt een folkloristisch ge béuren, waaraan ons land toch niet meer zo rijk is. Hij wil er bij zijn. Maar dan heeft hij toch buiten dc waard, in dit geval het gemeente bestuur van Bruinisse. gerekend. De vroede vaderen van dit schone plaatsje hebben hun kans schoon ge zien. Een vakantieganger, zo redene ren B. en W. van Bruinisse, is maar al te graag bereid om te betalen voor zijn genoegens. Zo gaat het tegen woordig: niets voor niets. En daarom werd Bruinisse zater dag hermetisch afgesloten. IJzeren hekken, slagbomen, controleurs met mooie ronde trommels voor kaartjes een robuuste agent, voorzien van walkie-talkie. De controleurs kijken een beetje vreemd op als je Bruinisse niet in wil tegen betaling van 1,50 per persoon. „Het is een Koninklijk Besluit, meneer. Er is niets aan te doen". Ze hanteren dat K.B. of het een op scherp gestelde granaat is die de vakantieganger wel tot betere ge dachten zal brengen. Terug! „Maar", protesteert de vasthouden de bezoeker, „ik wil helemaal die mosselfeesten van jullie niet zien. Ik ga op familiebezoek", en hij noemt een naam die in het mosselplaatsje niet onbekend is. Er is echter geen doorkomen aan: tel maar zes gulden neer, als je met je gezin die oude tante in Bruinisse wilt bezoeken. Zo niet, deze zijweg in, dan kom je weer i op de provinciale weg. De agent verontschuldigt zich: „Ik heb het vanmorgen pas gehoord. Het schijnt een Koninklijk Besluit te zijn. Ik mag niemand doorlaten die geen kaartje koopt". Aangezien die tante hen toch niet verwachtte en Bruinisse hen met hun lange gezichten (na betaling) best zal kunnen missen, zijn ze maar terugge- De vakantieganger bleef zich toch afvragen: „Stel je nu eens voor dat de reden van je bezoek aan Bruinisse werkelijk dringend was geweest? Dan had je toch moeten betalen. Wat voor soort belasting is dat? Is Bruinis se werkelijk zo'n openluchtmuseum als de verkoop van kaartjes sugge reert?" Waar moet dat naar toe? De carna valsplaatsen kunnen hetzelfde gaan doen. Een Den Helder met zijn vloot dagen. Den Haag op de derde dinsdag in september. (Dat mag dan wat duur der zijn, want de stad is een stukje groter dan Bruinisse). En de vakantieganger denkt een beetje verdrietig: „Ik heb altijd ge dacht dat je in Nederland vrij was om te gaan en te staan waar je wil de, behalve dan op particulier ter rein". Gemeentemaatregel Burgemeester Van der Linden van Bruinisse zegt: „Ja, een maatregel van de gemeente. Officieel toestem ming gevraagd en gekregen van het ministerie. Je zet als gemeente derge lijke feesten op en dat kost alleen maar geld. De gemeentekas is nu een maal niet zo groot en daarom hebben we op deze manier getracht het ontstane tekort te dekken". „Het is toch niets bijzonders, in Zundert bij het bloemencorso gebeurt het ook. En als je nu van toeristenbe lasting spreekt, het is toch zonne klaar, dat een gemeente die bepaalde voorzieningen treft, die zij zich finan cieel eigenlijk niet kan veroorlo ven, de tekorten probeert te stoppen. Dan moet een gedeelte van, bijvoor beeld het kampeergeld, ten goede ko men aan de gemeente". Beetje nauw De burgemeester wil dan wel toege ven dat anderhalve gulden een beetje veel is. „Er zijn ook al stemmen opge- RABAT Een Portugese verzetsbe weging, het Nationale Bevrijdings front genaamd, heeft gisteravond in de Marokkaanse hoofdstad Rabat een communiqué uitgegeven volgens welk generaal Humberto Delgado, de oppositieleider die naar werd aangenomen in 1965 vermoord was, nog in leven is en wordt vastgehou den door de Portugese politie. Het lijk dat in april 1965 bij het dorp Villanueva del Fresno aan de Spaans-Portugese grens was gevon den. was niet van de generaal, zo zegt het Portugese Bevrijdingsfront. Dat was dan niet gebeurd. „Ach", zegt de burgemeester, „het is alle maal een beetje nieuw. Het moet nog wat wennen en de controleurs (jongelui meestal) moeten nog maar eens geïnstrueerd worden." Bij de navraag bleken verschillende ministeries van niets te weten. Tot De mosselvloot vaart uit! gaan om het bedrag wat lager te de aap uit de mouw kwam: het bleek stellen". Hij ontkent dat Bruinisse za- een bijzondere belastingverordening terdag afgesloten was. Iemand die op te zijn. speciaal afgegeven met het Nu de avonden als een koele hand over de dag vol warmte en benauwenis strijken en Pipo om kwart voor zeven onze aanwezig- beid voor het scherm niet meer verlangt, is de aloude wande- ling-na-het-eten weer ingevoerd. Met strategische redenering heb ben we het etensuur zo vervroegd, dat iedere stedeling zich rond de tafel schaart als wij de huisdeur dicht trekken. Zo missen we ten minste iets van de knetterende, daverende stroom die over de we gen trekt. Het is ook de enige tijd. dat trams en bussen richting Scheve- ningen op tussenhaltes nog een plaatsje bieden. En de enige tijd, dat die bussen en trams uit Sche- veningen niet bezwangerd zijn met de weeë geuren van zonne brandoliën en niet bevolkt door een geïrriteerde moede massa, die bij ellke bochtbots kreunende kre ten slaakt wanneer een pijnlijk verbrande arm een oplawaai krijgt door een rieten strandtas van een stanghanger, die tegelijk ertijd op de tenen getrapt wordt. Iedere avond een klein stukje avontuur, een miniatuur tochtje met onbekende bestemming dal wonderlijke ontdekkingen kan op leveren. Bijvoorbeeld, dat in het parkje rond het Vredespaleis al sinds meer dan een week een keurige, gave kapokmatras ligt, met blauw damast overtrokken, in drieën ge vouwen en vakkundig met touw tot een pakket geknoopt. Gewoon te vondeling gelegd op het pad. door een opruimende geest nu ter zijde in het struweel gegooid. Wachten tot het omhulsel ver gaan is en dan denken dat er kapokbomen groeien. Wereldwonder Of konijntjes zien springen in de Scheveningse bosjes, of denne- geur ruiken bij de oude Bel vedère. Noem mij een stad in Ne derland, waar zo iets te beleven Maar de meest overrompelende belevenis kwam na het simpele plan een kopje koffie op de boule vard te halen. Dat bij de halte Westbroekpark opeens omzwaaide. ..Hier eruit en even het park in." Veel geparkeerde auto's op de oprijlaan, mini-golf spelenden op het rode gravel, wat hollende kin deren op de weiden. En dan op eens... de gloed... Een laaiende brand van rood en oranje, witte flitsen, smeltend rose, juichend geel en statig paar?.. Bedremmeld staan we aan de poort, maar de nuchtere wachter zegt: „Open tot vanavond half ne gen..." Dan veren de voeten over het gras. Een wereld van weelde, wijd te en rust. Lopen er nog andere mensen? Misschien, even verloren als wij in deze arabesken van niet te vol gen lijnen, die tovermuren trek ken tussen de vergezichten. Zich openen en buigenen sluiten en strekken. En stil, zo stil, is het er. We willen een woord van bewonde ring zeggen, maar er komt alleen een fluister. Als zou een trilling deze onwerkelijkheid, die toch pu re werkelijkheid is, kunnen doen breken. Lang. lang daarna, wanneer we terug zijn in "net vertrouwde huis, als de nacht gekomen is met kleur loos donker dan schemert nog de glans voor onze gesloten ogen. In de nieuwe ochtend, denk ik: ..Dit moest iedereen kunnen bele ven. indrinken, zien..." Zeven we reldwonderen zijn er. het West broekpark n iuli is het achtste...

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5