Carolus Magnus Barth verschalkte de SD... Gesprek Hanoi- SUPERTANKER AAN KETTING IN SINGAPORE Een woord voor vandaag Uw probleem is het Puchinger-gesprek met prof. Miskotte onze.... Protestanten in Spanje blijven liever illegaal Vloot van IJsselmeer- kotters bekeurd Predikanten moeten meer mediteren Kamervragen over uitbraak 4 personen met auto vanaf f307.- Limburg bang voor beeldenrovers Arabische kerken vragen conferentie Wereldraad Geneest zieken, wekt doden op, reinigt melaatsen, drijft bo ze geesten uit. (Mattheüs 10 8) Jezus beveelt zijn discipelen niet alléén de komst van het Koninkrijk te verkondigen. Hij geeft hun ook macht, om de ze boodschap door bijzondere tekenen te bekrachtigen. Ook hier is weer bepalend de opdracht, die de Meester hun geeft. Het is niet de bedoeling, dat zij door spectaculaire mirakelen de aandacht trekken, bijvoorbeeld door bergen te verzetten of vuur van de hemel te laten komen. De tekenen moeten de boodschap onderstrepen. Termen als Gods Rijk, het koning schap van Christus, vergeving van zonden, rechtvaardiging van de zondaar uit het geloof moeten de discipelen „verta len" in aanschouwelijke taal. Hun prediking bedoelt toch de macht van de duivel te vernietigen, zieke zielen te genezen en mensen op te wekken, die dood zijn in de zonden? Wij moeten ons op die tekenen bij de prediking van de apos telen niet verkijken. Lucas vertelt ons, hoe ze terugkwamen bij Jezus, blij omdat ze de tekenen gezien hadden. Maar dan zegt Jezus: Verheugt u niet hierover, dat de geesten zich aan u onderwerpen, maar verheugt u, dat uw namen staan opgetekend in de hemelen. Ook Judas heeft duivelen uitge worpen. De macht om kinderen Gods te worden is hoger, dan de macht om wonderen te doen. En vergeten wij niet, ook als vandaag gepreekt wordt: als woord van de almachtige God, het scheppende en verlossen de woord, is de prediking zelf al daad, gebeuren, wonder. Wij lezen vandaag 1 Samuël 15 17-35. _DINSDAGJ8_JÜLI_W«Kj Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Deventer (vac. G. D. J. Dingemans): J. v. Hartingsveld te Lut- telgeest (N.O.P. Aangenomen naar Uskwerd en Rot tum: kand. H. R. Mulder te Groningen; naar Steggerda: kand. L. A. Nell te Utrecht, die bedankte voor Nieuwen— dijk. Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven (wijkgem. Tussendijken vac. J. D. v. Hof nadere beslissing): J. J. v. d. Krift te Ermelo; voor IJsselstein (vac. E. R. Damsté toez.): L. Blok te Rid derkerk; voor Tweede Exloërmond (toez.): P. C. 't Hooft te Kollumer- zwaag. Eervol ontslagen: ds. H. J. Diekerhof, legerpred. te Eindhoven en ds. A. v. d. Ven. pred. bij de Ned. Prot. Gem. te Stockholm (voorheen te Rozendaal). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Beverwijk (vac. Joh. Knol): drs. B. Wentsel jr. te De Lier; naar Idskenhuizen: kand. K. W. Kakas te Kockengen (U.), die bedankte voor Lioessens, Oostwold. Tzummarum en Zwammerdam. Bedankt voor Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): J. M. Vlaming te Groningen- zuid. Examen Aan de VU is voor het doet. ex. theologie geslaagd: A. Brou wer te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Leerdam (vac. C. A. Versluis miss. pred.): kand. R. Kee- senberg te Zwolle. (Van kerkredactie) Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling mei elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden tngeslo- Vraag: We hebben een ceropegla sandersonii ofwel lantaamplantje. Dit staat 's zomers op het zuiden in een serre. Nu komen er wel veel knopjes aan, enkele zelfs tegen het opengaan, maar alle vallen af. Wat is hiertegen te doen? Antwoord: De standplaats is goed, daar dit vetplantje van veel licht en zon houdt. Het afvallen kan gevolg zijn van te veel vocht, daar het plantje daarvoor zeer ge voelig is. Het verlangt weinig wa ter, vooral in de winter, daar an-,, d'ers die knolletjes in de grond spoe dig gaan rotten. Echter kan het ook gevolg zijn van te weinig gieten bij deze warme en zonnige stand. Hoe «taat het voorts met de grond en bemesting? Als de plant in volle groei is, moet men om de 14 dagen bijmesten. Is de pot te klein dus als er te weinig grond ter beschikking is moet men haar verpoten in verse grond, die niet al te vet mag zijn, bijvoorbeeld in bloemistengrond met wat scherp zand. Is de plant te lang, dan moet men haar terugsnijden, waardoor nieuwe stengels ontstaan, die bij goede be handeling wel zullen bloeien. Vraag: Is er een reisbeschrijving te krijgen van de expeditie, die Dar win gemaakt heeft met het schip de Beagle? Antwoord: Het boek van Oh. Dar win is getiteld: „De reis om de we reld; dagboek van de onderzoekin gen in de Nat Historie èn Aard rijkskunde van de landen, bezocht op de reis rondom de wereld van „The Beagle", uit het Engels ver taald door J. Brandt (in twee de len). Uitgave van de Mij voor goede en goedkope lectuur, Amsterdam. Het boek is aanwezig in openbare leeszalen en bibliotheken. Het is niet meer in de handel; men komt het wel in de tweedehandshandel tegen. MADRID De belangrijkste protestantse kerk in Spanje, de Spaanse Evangelische Kerk, zal zich niet in het register van het ministerie van justitie laten in schrijven als godsdienstige ver eniging. Dit blijkt uit een schrijven, dat de ze kerk aan de minister van justitie heeft gericht. Het is tegelijk uit naam van enkele andere, kleinere ker ken. De nieuwe wet bp de- godsdienst vrijheid schrijft een dergelijke inschrijvirté in hét 'register" voor, wil men verlof krijgen kerkelijke activi teiten te ontplooien en deze van staatswege gegarandeerd zien. Deze kerken hebben dus verkozen liever een „illegale organisatie" te blijven met alle gevolgen van dien, Gereformeerde in bestuur van Kerk en Vrede DRIEBERGEN Voor het eerst is een gereformeerde lid geworden van het 'bestuur van Kerk en Vrede. Het is de heer J. Simonse te Dordrecht Hij is een van de leden van de studie groep Gereformeerd Vredesberaad, dat onlangs een brief aan de gerefor meerde synode heeft geschreven. Er maakte reeds een rooms-katho- liek deel uit van het bestuur van Kerk en Vrede: pater S. Jelsma. Hij heeft nu versterking gekregen van pater T. Veelenturf te Amsterdam. Politie was vissers te slim af SCHIPHOL De water- politie, geassisteerd door de dienst luchtvaart en de rijks politie, is gisteren de IJsselmeer- vissers te slim af geweest. Schippers van 59 kotters werden bekeurd omdat zij te vroeg naar de centrale visgronden waren vertrokken. Elke visser weet dat wie het eerst de wateren tussen Enkhuizen en de Noord-Oost-Polder weet te bereiken de meeste kans maakt om de nog dromerige visscharen in de netten te verstrikken. Teneinde geen enkele visser te be nadelen is bepaald, dat de vissers uit Kampen en Lemmer niet voor 3 uur een bepaalde boei in de nabijheid van hun havens mogen passeren, ter wijl de dichter bij de centrale visgronden gereed liggende Ur- ker-kotters niet voor 4 uur mogen uitvaren. De concurrentie is dus groot. Maandagmiddag is voor hen telkens een opwindende bootrace naar het midden van het IJsselmeer. Concurrentie Van lieverlede echter werd het Jachtinstinct sterker dan de burger lijke gehoorzaamheid: de vissers be gonnen uit concurrentie vroeg uit te varen. Dit was de inspectie wel be kend, maar de moeilijkheid was ech ter hoe men de overtreders op heter daad kon betrappen. Pogingen om de controle uit te voeren met een schip van de rijkspolitie hadden weinig suc- De vissers mogen dan eikaars con currenten zijn, zij voelen zich één, zodra de mast van de politieboot bo ven de kim verschijnt. Dan alarme ren zij elkaar over de boordradio, bv. met dé code-waarschuwing: „de stoomboot is uitgevaren" en nemen dan volle kracht de wijk. Veel verba len kon de eenzame politie dan niet uitdelen. Gistermiddag was de waterpolitie ze echter te vlug af. De niets ver moedende vissers zagen plotseling boven zich een Cessna vliegen die ze niet meer konden ontvluchten. Omdat ze een uur op het tijdschema voor waren kwamen ze allemaal op de bon. Op overtredingen van de be palingen staan boeten van ettelijke honderden guldens. de acht gevangenen, die de zegd dat de brand moedwillig gestoken. Bij de brand in de Ameri kaanse gevangenis kwamen 37 gevange- Het Lagerhuis heeft vannacht met 202 tegen 146 stemmen de regering ge- machigd een loonstop af te kondigen, als zij dat nodig vindt. VOORST (Gld.) In 1942 kreeg prof. Miskotte bezoek van een hem onbekende student, die hem een dik medisch studiewerk aanbood: het bleek de verkiezingsleer van Barth, de K.D. II, 2 te zijn. Het was over de grens gesmokkeld, werd geëxerpeerd door Berkhof, en aan diverse vrienden per post verzonden als het werk van Carolus Magnus Zollikonensis, die de SD inderdaad schfjnt gehouden te hebben voor een onbekend middeleeuws scholasticus. Uit het vele, dat dit gesprek biedt, doen wij slechts een willekeurige greep, door te citeren wat Miskotte zegt over de vernieuwing van Rome. de preek en de predikant. Over Rome: Vele tekenen wijzen er op, dat er groot gevaar dreigt voor de theologische vernieuwing in Rome, als men niet minstens zo dogma- tisch-beslist, men kan ook zeggen christocentrisch blijft denken als Bal- thasar, Küng, Otto Karrer en Karl Rahner. Anders treedt er een repeti tie op van de modernisten in de vori ge eeuw, waartegen vandaag geen an- ti-modernisten-eed zal baten als Ik het goed zie. dan hun beginsel prijs te geven, dat zij ook kerk zijn in de ware zin van het woord, evengoed als de Rooms-Katholieke Kerk. Het schrijven van de Spaanse Evan gelische Kerk protesteert tegen het feit, dat artikel 13 van de wet de protestantse kerken niet als kerken erkent en daarmee ontrouw is aan de beslissingen van het concilie. Ook wensen de protestanten niet te aanvaarden, dat hun kerken, door zich te laten inschrijven, onderwor pen zijn aan staatscontrole. Deze staatscontrole is uitvoerig omschre ven in artikel 15. Onder, meep wordt daarin "een volledige opgaaf geëist van bestuursleden, leden, bezittingen en statuten. Jehova's getuigen De Franse radio heeft verleden week in een uitzending onthuld, dat minstens 67 Jehova's getuigen oj het ogenblik in Spanje als dienst weigeraars straffen uitzitten, varië rend van zes maanden tot veertien jaar. Vier van hen zijn wegens hetzelfde delict al twee maal eerder gestraft en hebben daarom al acht tot veer tien jaar in de gevangenis doorge bracht. DÉN HAAG De Tweede-Kamer leden mr. G. A. A. M. Boot en dr. Th. E. E. van Schaik (beiden KVP) heb ben de minister van justitie gevraagd waarom het publiek tot gistermiddag nog geen kennis heeft kunnen nemen van de foto's van de vier gisteren uit de Scheveningse gevangenis ontsnap te delinquenten. Zij dringen er bij de bewindsman op aan, dat bij uitbraak van gevaar lijke delinquenten in de toekomst on middellijk foto's worden verspreid met een officieel communiqué, ter waarschuwing van het publiek. De Kamerleden willen voorts we ten, of in het onderhavige geval het beveiligingssysteem heeft gefaald dan wel incidentele fouten zijn gemaakt die de ontsnapping hebben vergemak kelijkt.. Ten slotte wordt gevraagd of de personeelsbezetting, evenals dat te Veenhuizen het geval was, reden tot bezorgdheid geeft. Ongedeerd na botsing trein UTRECHT Bij Apeldoorn is een automobilist gistermiddag onder de dalende halve overwegboom doorgere den. Hij botste tegen de andere inmiddels gesloten overwegboom op en vernielde deze grondig. Tege lijkertijd werd zijn wagen aangere den door de trein Den Haag Rotter dam ==i Enschede. Ondanks alle klap pen stapte de bestuurder ongedeerd uit het wrak van zijn auto. De trein werd licht beschadigd en kreeg twin tig minuten vertraging. Dat is een van de anekdotes, die prof. dr. K. H. Miskotte aan drs. G. Puchinger vertelde in het kader van een gesprek over Christen en Secula risatie. Dit gesprek, in de bekende serie Puchinger-gesprekken ter voor bereiding van het congres van de SSR-reünisten, duurde maar liefst twee dagen en is verschenen in Liber- tas ex veritate en in Woord en Dienst. Beide bladen hebben er een volle dig nummer aan gewijd, waarvoor Libertas zelfs in dubbel formaat uit kwam. Losse nummers van Woord en Dienst kunnen worden besteld bij de administratie van dat blad Boeken centrum NV te Den Haag (giro 363400) tegen de prijs van vijftig cent. In 1939 kwam Barth in Nederland spreken over de rechte staat. Hij kon slechts in besloten kring zijn mening zeggen, omdat de Nederlandse rege ring hem had opgelegd te zwijgen over actuele politiek. Bij zijn spreek beurt in de sociëteit van de Vrije Universiteit waren zelfs rechercheurs aanwezig. De vergadering werd op verzoek van Barth ontbonden en el ders officieus voortgezet. Overigens onthulde prof. Miskotte, dat reeds plusminus 1948 er op de Amerikaanse ambassade in Bern een zwaar en bezwarend dossier over Barth werd bijgehouden. ,,Hij was dus ook in de ogen der grote politici toch wél een actuele, althans een ge vaarlijke knaap." Heilige Oorlog Op de vraag van Puchinger „Welke impressies hebt u ondergaan van Kuyper, H. Bavinck, Schilder en Ber- ,ko-uwer?'' antwoordde dé hooglèraar;; „Kuyper heeft de, heilige oorlog uitge roepen. en hoogstens de andere^ „Sohriftbezitters'' gespaard, dat wil zeggen als bij Mohammed net niet sdhatplichtig gemaakt. Bavinck was bij het Rode Kruis of, als wel in uniform, een hospitaalsoldaat te vel-, de. Schilder heeft a:lle waarheid, die hij maar zag of raadde op haren en snaren gezet, tot berstens toe. Berkouwer is rondgegaan tussen de strijders en gewonden, om ze op te zoeken, om contact met hen te ma ken, altijd met groot geduld en eer- beid, telkens maar weer een nieuw contact scheppend om opening. Hij verdient de Willemsorde als onver vangbare verbindingsofficier bij de bestandscommissde." PEKING Volgens een correspon dent van het Franse persbureau A.F.P. houden de Chinese leiders re kening met de mogelijkheid dat Noord-Vielnam, onder Russische druk, met Washington zal gaan onder handelen over een nieuwe verdeling van Vietnam. De correspondent leidt dit af uit geschriften, die in Peking zijn uitge geven en waarin indirecte waarschu wingen staan aan het adres van de Noordvietnamese leiders. Daily Express: Brits leger laat 30.000 man gaan LONDEN De Britse strijdkrach ten zullen volgens de Daily Express met ruim 30.000 officieren en manschappen worden ingekrompen. Volgens het blad zal de maatregel bekend worden gemaakt in een wit boek over defensie. De Britse strijd krachten tellen thans 180.000 man. De afvloeiing zal worden bereikt door het niet opvullen van opengeval len plaatsen door pensionering en i ontslagverlening. Per AUTO naar Groot-Brittannië tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur voordelige retours per dagboot Hoek van Holland-Harwich Situatie Over de preek: Waarom dat preken vanuit de situatie, alsof die een norm voor het Woord Gods zou kunnen zijn? Men mag en moet wel spreken in de situatie, maar vandaaruit? Dan kan men alleen registreren en inter preteren naar eigen vinding; en on dergraaft men zo ook niet het geeste lijk gezag van de Verkondiging? Waarom die eenzijdigheden als „het gaat niet om de ziel, maar om de aarde", „niet om God, maar om de toekomst", „niet om het getuigenis, maar om de daad". Het valt me op, dat de kanon zelden fungeert in de preek, anders zou er veel meer uit de Schrift geciteerd worden om het een en ander te laten belichten, zodat ve le apostelen en profeten blijken sa men te stemmen. Waarom al die actualiteit, die al leen genoemd wordt, maar niet ge peild uiteraard niet! Telkens treft me een journalistieke trek in de op maak, bij de aanloop, bij de blikvan ger, bij de overgangen. Mediteren Tenslotte over de predikanten: zij kunnen volgens prof. Miskotte niet werkelijk mensen bereiken en helpen in de ontmenselijkte verhoudingen van onze wereld, als ze niet opnieuw leren te mediteren. Als iemand meent: „dat riekt paaps", dan zeg ik ronduit: dat is ón'zinnig gezégd en krom gedacht. Wat mij betreft: ik begrijp niet, hoé men zijn priesterlijk werk kan vol houden, zonder déze tucht en leiding en inspiratie. Dat de roomse broeders en de angli canen dit al lang' beter hebben gewe ten, moge ons aansporen bij hen te rade te gaan over deze hulp, die mis schien het meest onmiddellijk tot heil strekt. Ook dit is een sector van het leven in medemenselijkheid. „Het Leerhuis Jeruzalem niet van Joodse volk te scheiden AMSTERDAM Het Joodse volk, het beloofde land en de stad Jeruza lem zijn bijbels en historisch op bij. zondere wijze met elkaar verbonden Het losdenken of losmaken van he Joodse volk van dit land en van Jeru zalem zou een aanslag betekenen O] de Joodse identiteit. Een autonoom bestaan van Joodse volk in een eigen land met hoofdstad Jeruzalem wordt als le vensvoorwaarde voor het bestaan varen door de overgrote mèerderheii van het Joodse volk in de gehelt wereld. De erkenning van het internatio nale karakter van de heilige plaatsei mag geen miskenning inhouden vai de bijbelse en historische banden het Joodse volk met het onverdeelde Jeruzalem. Dit wordt gezegd in een verklarii van een aantal rooms-katholieke protestantse theologen, verbondi aan „Het Leerhuis" te Amsterd: De verklaring is ondertekend door prof. dr. M. A. Beek, dr. J. ran Goud oever, prof. J. Groot, prof. dr. L. J. van Hoik, prof. dr. Th. de Kruijf, dj F. Kuiper, prof. dr. F. W. Mönnich, dr. C. A. Ramselaar en prof. dr. A. Fiolet. De echtgenote van de voormalig» Griekse minister van coördinatie, Mit- Ul sotakis. heeft wegens belediging maanden gekregen. Kerk in Venray dicht (Van t e correspondent) VENRAY Pastoor deken P. A. H. Loonen heeft besloten de grote en druk bezochte St. Pe trus Banden kerk na de morgen diensten voorlopig gesloten te houden. Deze beslissing is genomen uit angst voor diefstal van beelden uit deze oude kerk. Het gebouw dateert uit 1462 en bevat tiental len heiligenbeelden, welke heel oud zijn en practisch niet in geldswaarde kunnen worden uit gedrukt. Kapelaan J. P. Driessen deelde ons mede dat de beelden voor enkele miljoenen verzekerd zijn. „Het is eigenlijk jammer dat de kerk nu odk overdag dicht is, Tvant- ze werd druk bezocht. Maar nu in de ,.vakantiptijd ko men er veel vrêemdelingen. Óm geen risico te lopen, is de kerk zeker voorlopig ook overdag gesloten", aldus de kapelaan. Overigens heeft men intussen alle kostbare beelden uit de di verse kapellen in Venray wegge haald en veilig opgeborgen. De heer B. Kruysen, voorzitter van de Oudheidkundige Kring Ven ray, is al enkele jaren bezig met het inventariseren van de vele kruisen welke te Venray in het veld langs de weg staan op gesteld. „Ik krijg een complex van al die kruisen", aldus de heer Kruysen. Naar zijn mening zullen het gemeentebestuur en kerkbestuur, samen met de oud heidkundige Kring bij elkaar moeten komen om te overleggen wat er gedaan moet worden met al die beelden. Opvallend is, dat de diefstal van beelden in Limburg enkele maanden geleden pas goed begon en wel na een.film via de Duitse T.V., waarin mannen antieke beelden stalen uit kerken en van de opbrengst goede sier maak ten.. Over conflict met Israël (Van onze kerkredactie) GENEVE De kerken in de Arabische landen willen zo snel mogelijk de bijeenroeping van een conferentie, die hen de gelegen heid zal geven hun zienswijze in het Arabisch-Israëlische conflict Vergoeding voor bevuiling strand LONDEN De Britse regering heeft de onder Liberiaanse vlag va rende tanker Lake Palourde (61.275 ton) in Singapore aan de ketting laten leggen. Deze aanhouding maakt deel uit van een juridische actie om vergoeding te krijgen voor de enorme olieschade die in maart van dit jaar werd aange richt voor de kust van Cornwall door haar zusterschip de Torrey Canyon, De Britse regering eist een schade vergoeding van ongeveer dertig mil joen gulden. Men verwacht dat de reders voor de vrijlating van het schip voldoende geld op tafel zullen leggen om de schade te vergoeden. Het schip is eigendom van de Barracuda Tanker Corporation. De Lake Palourde was op weg van Los Angeles naar de Perzische Golf. Het was niet de bedoeling dat het schip Singapore zou aandoen, maar omdat het dringend een paar trossen nodig had zette het (zaterdag) onver wacht koers naar dezze haven. aan de westelijke kerken mee te delen. De Egyptische bisschop Anba Samuel is naar het hoofdkwartier van de We reldraad van Kerken in Genève ge gaan, om deze wens over te brengen. De orthodoxe patriarchaten van Syrië en Libanon hebben secretaris-generaal dr. E. C. Blake schriftelijk laten weten, dat zij voor een dergelijk overleg zijn. Uit schuldgevoelens tegenover de Jo den steunt Europa thans de staat Israël op kosten van de Arabische volken. De politieke spanningen dreigen in Egypte de godsdienstige tegenstellingen te ver diepen. De situatie van de Koptische Kerk is moeilijker geworden, omdat de Arabieren de christenen en het westen in één adem noemen, aldus bisschop Samuel. Loyaal Hij wees er echter op, dat de Kopten zich tijdens de gevechtshandelingen als loyale Egyptische staatsburgers hebben gedragen. Zij vervulden hun dienst plicht en ook heeft de Koptische Kerk aan de regering haar hulp aangeboden bij de opvang van de vluchtelingen. Bij zijn vertrek .uit Genève vertelde de bisschop, dat hij van plan was nog een aantal Westeuropese landen te be zoeken. Daarbij noemde hij ook Neder land. In ons land is echter niets van zijn komst bekend. Prof. P. J. Bouman neemt ontslag (Van i onderwüsredactie) Ook de Britse premier zal ws schijnlljk spoedig over een direkte te lexverbinding met het Kremlin be schikken. Een groep Russische verbin dingsdeskundigen hebben onlangs in Londen de mogelijkheden hierover be studeerd. GRONINGEN Prof. dr. P J. Bou man is met ingang van 16 januari van het volgende jaar eervol ontslag ver leend als hoogleraar in de sociologie te te Groningen. Dit verzoek is gedaan om zowel gezondheidsredenen als om meer tijd beschikbaar te krijgen voor het schrijven van boeken. Prof. Bouman werd in 1946 hoog leraar in Groningen. Hij promoveerde i in 1931 op een dissertatie over Rotter- '- I dam en het Duitse achterland. Van 1926 tot 1944 is hij leraar geweest aan de hbs te Middelburg. In Londen volgde hij colleges bij prof. Ginsberg, die zijn belangstelling voor de sociologie wekte. Jeugd Even een kleine opmerking omtrent» het openingsartikel in uw' blad van juli: „Vakantieweer blijft mooi warm." Waarom vraagt u zich eigen-ij lijk af, waar de jeugd verblijft zij last van de warmte heeft? Waaron moet de lastige jeugd, zoals altijd, hi weer ontgelden? Het is toch rustig» zoals u beweerde? Nou dan!! Den Haag C. Proni Paus (2) Dr. Hagen heeft de brutaliteit <k paus de „antichrist" te noemen. Dat erger dan dief of moordenaar. Hij lastert openlijk van de paus en diens goede naam aan. Dat is zelf» i strafbaar bij de aardse rechter. Luthi zou paus Leo X reeds de antichrist genoemd hebben? Ik las veel over Lu ther, maar dit nooit. Luther was heer en zou zijn toevlucht nooi: grofheden hebben genomen. En al had Luther dit gezegd, geeft het geen recht de tegenwoordige paus de anti christ te noemen. In de Roomse Kerk is veel veranderd. De heer Hagel moet zich diep schamen. Spijkenisse G. D. van Bueren Jaar 1975 (2) Als de Jehova's getuigen thans hel jaar 1975 propageren, moeten zij dit ontleend hebben aan een Amerikaans sekte, die het blad Plain Truth uit geeft en geleid wordt door Herbert Armstrong. Deze sekte is een soort mengelmoes van Zevendedags- adven- tisme en Brits- Israëlbeweging. Vol gens een brochure van Armstrong (ge titeld „1975 in Prophecy") zal eerst een derde deel van de wereldbevol king sterven door hongersnood. Vervol gens sterft een derde deel door d! derde wereldoorlog, die gevoerd za! worden tussen Amerika en Engelaw aan de ene kant en aan de andere kant een Verenigd Europa onder lei ding van een nieuwe Führer als de antichrist. Het resterende derde ded zal vervolgens drie-en-een-half iaar zwaar verdrukt worden als slaven van de Führer en daarna zal Christui komen. Armageddon breekt aa volgd door het Koninkrijk Gods op aarde. Weten al deze cijferaars niet, dat Christus zal komen als een dief in de nacht? Het zou vandaag nog kunnen gebeuren! Rotterdam C. de Wit

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2