RADIO Boeiend slot zangers- en dirigentencursus Slotconcert Holland Festival een climax en David Frost naar commerciële tv LONDEN Het is een harde noot om te kraken voor de BBC, dat David Frost (goudwinnaar in Montreux) zowel ais twee andere belangrijke tv-mede werkers Michael Peacock en David Montagu, zich hebben laten „wegko pen" door een nieuwe commerciële Britse tv-maatschappij „London Teie- visium Consortium", die medio 1968 in de ether komt. Zoals wij u enige tijd geledn meld den moet de Britse ITA, overkoepelend orgaan van de commerciële zend- maatschappijen die een apart net bezet ten. concessies voor de zendperiode 1968-1974 uitgeven aan haar dochter maatschappijen. Deze moeten echter kunnen bewijzen, voldoende sterkte te bezitten. Wie er niet in slaagt program ma's op voldoende niveau te brengen, moet verdwijnen. Lord Hill, de grote baas van de ITA, 1 heeft aangekondigd dat de nodige ingre pen zijn gedaan. Enkele ondernemingen hebben het loodje moeten leggen, ande re zijn gedwongen tot fusie met krachti ger maatschappijen. De vrijgekomen plaatsen zijn aan nieuwe gegadigden vergeven. Een van deze nieuwelingen is London Televisium Consortium, die over veel kapitaal beschikt, de zaken groots wil aanpakken, maar daarvoor bij de BBC de beste talenten en de knapste orga nisatoren weglokte. Piratenzenders willen bases in Nederland LONDEN De twee grootste Britse piratenzenders radio-Caroline en ra dio-London zijn niet van plan het hoofd in de schoot te leggen wanneer op 15 augustus in Engeland de nieuwe wet van kracht wordt die het werken voor. bevoorraden van en adverteren via deze en andere illegale stations ver biedt. Ze hebben aangekondigd bases in het buitenland te gaan gebruiken om hun winstgevende stroom van popmuziek en advertenties op gang te houden. Ze willen kantoren vestigen in Nederland, Frankrijk en Canada, en hun stations voor de Britse kust vanuit Nederland laten bevoorraden. De Britse minister voor de posterijen Edward Short, ver klaarde de afgelopen week in het par lement dat het van de medewerking van de andere Europese landen afhing of de zenders spoedig het zwijgen zou kun nen worden opgelegd, en hij noemde daarbij Nederland met name. Lou van Burg uit de gratie MAINZ f=» „Om het gevaar van een schandaal te vermijden heeft het Tweede Westduitse Televisienet de Ne derlander Lou van Burg ontslagen, die het populaire programma Het gulden schot leidde. Nadere bijzonderheden zijn niet verstrekt, maar het schijnt dat de maatregel is genomen naar aanlei ding van reacties van het publiek op enkele recente incidenten in het pri- vé-leven van de spelleider, die breed zijn uitgemeten door de sensatiepers. Een andere Nederlander. Rudv Car- rell, zal de eerstvolgende uitzending van Het gulden schot, op 25 augustus in de Deutschland-Halle in West-Ber- lijn. presenteren, tevens de première van de kleurentelevisie in de bondsre publiek. DEN HAAG De studiedagen die nu voor het derde achtereenvol gende jaar onder leiding van prof. Kurt Thomas uit Keulen in Scheve- ningen worden gehouden, eindigden zaterdagavond in de Oude Kerk suc cesvol met een openbaar concert, waarop zes cursisten een gemengd en een kamerkoor ad hoe, vier zangso listen en twee instrumentale solisten en het Zuid-Hollands orkest een even variabel als aantrekkelijk program ma uitvoerden. Het zou het bestek van deze bespre king ver te buiten gaan alle verrich tingen afzonderlijk kritisch te bezien. In Vivaldi's Magnificat dat even als Bach's Pinkstercantate door twee verschillende dirigenten werd geleid - werden muzikaal en technisch uitstekende dingen gedaan. Uiteraard was er verschil tussen de, wat het orkest betreft, wat te neutrale magni ficat-dirigent (Hans Smout uit Ber gen op Zoom) en de dynamischer en positiever leidende Utrechtenaar René Verhoeff. Richard Heidema uit Hillegom en André S Jongsma uit Redland (Cali- fomië) ontliepen elkaar weinig in de op de begeleiding van de basaria na voorzichtig gedoseerde Bachcan- tate, maar bij de Brahms werken a cappella door een kamerkoor spande de Hagenaar Huub Kerstens wel de kroon in muzikale verfijning en tekst behandeling, al bleef Daniël Dekker uit De Lier hem in zijn koordirectie dicht op de hielen. Een opmerkelijk resultaat na twee weken cursus, al hoewel de vocale geschooldheid van deze a cappella zangers de dirigenten een heel eind op de goede weg hielp. Vanzelfsprekend was de directie van prof. Thomas in zijn eigen com positie een hoogtepunt van klankge middelde en illustratieve romantiek. Jaap Hillen aan het orgel en Jean W Felder aan het klavecimbel assisteer den naar vermogen. Bij de drie vrou welijke zangsolisten in Vivaldi en Bach was het opmerkelijk, dat hun vocaal timbre congrueerde met de kleur van hun robes, nl. rood voor de sonore als markante Dieleman, wit voor -de voix blanch-sopraan Karin Ostar en blauw voor haar wat in halftinten zingende stemcollega Quiri- ne Elias. Tegenover dit waarschijn lijk onopzettelijke rood wit blauw stond de bas Cor Niessen, een vak- ipan zonder meer. Op enkele honderden meters ten i zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea zijn giste ren vroeg drie Amerikaanse soldaten gedood bij een aanval van Noordkore- aanse infiltranten, die granaten en auto matische wapens gebruikten. Een Zuidkoreaanse militair werd ge wond. ROTTERDAM Claudio Mon teverdi en Juriaan Andriessen wa ren de pijlers van de brug, die het Rotterdams Philharmonisch Orkest zaterdagavond op het slot concert van het Holland Festival in de Grote Doelenzaal sloeg over drie eeuwen muziek. Beide pijlers hadden gemeen, dat zij uit het zelfde materiaal, klanken, beston den, maar overigens verschillen zij zóveel, als drie eeuwen dat maar mogelijk kunnen maken. Fraai was de breed melodische Sin- fonia uit Monteverdi's „L'incoronazio- ne di Poppea" (De kroning van Pop- pea), prachtig klonken daarna de wis selzang en de duetten van Poppea en Nero. en subliem was de muziek van het tweede deel uit deze opera na een, nu korte, Sinfonia. Zowel de so praan Elly Ameling (Poppea) als de tenor John van Kesteren (Nero) heb ben zangkunst van de hoogste orde laten horen, en dat heeft laatstge noemde ook gedaan in een deel van een andere opera van Monteverdi. „II ritorno d' Ulisse in patria" (De terug keer van Ulysses in het vaderland), dat hij temperamentvol zong. De bewerking van deze oudste ope ramuziek door Erich Kraack leek mij bijzonder fijnzinnig: vooral de bege leiding van het eerste deel met twee harpen en strijkinstrumenten was van een intense schoonheid, die diri gent Franz-Paul Decker en zijn musi ci ten volle wisten te realiseren, wat ook in de andere delen het geval was. Geen wonder, dat de zeer volle zaal zich uitermate dankbaar toonde voor zoveel schoons. Gelukkige pauze Het was gelukkig, dat er tussen de uitvoering van Monteverdi's muziek en het in opdracht van de Rotter damse Kunststichting door Jurriaan Andriessen gecomponeerde „Concerto Rotterdam voor jazzcombo en symfo nie-orkest" door het neerzetten van de lessenaars en 'de stoelen voor de jazz-spelers een lange tussenpoos ontstond, want het verschil was heel erg groot. Hier geen verfijning, geen rust. maar een aaneenschakeling van sterk ritmische klanken met so listische uitschieters, die door het opstaan van de blazers nog geaccentu eerd werden. Er waren geestige geluidseffecten te over in en de componist heeft het samengaan van twee zo geheel an ders geaarde orkesten uitstekend tot stand weten te brengen. Het „Concer to Rotterdam" werd voortreffelijk uit gevoerd met als combo Piet Noordijk, Toon van Vliet, Cees Smal, Frans van Luin, Gerard van Bezij en Jacques DJAKARTA De Indonesische pre sidentiële paleizen zullen tijdelijk voor staatsdiensten worden gebruikt, heeft de Indonesische minister van buïten- lahdse zaken Malik zaterdagavond vol gens Antara gezegd. In het Dierenpark Wassenaar is een zwart pantertje, dat zater dag werd geboren door zijn moe der verstoten. In het radiopro gramma „Weer of geen weer" deed Bert Garthof zondag een oproep om een zogende hond als pleegmoeder te laten fungeren. Die tweede moeder kwam heel snel. Op de foto: de hondemoe der met haar eigen twee kinde ren en het pleegkind (rechts) in de mand. Schols, en het had zo'n succes, dat de componist er op het podium vobr kwam bedanken. Dirigent Franz-Paul Decker bleek ook deze combinatie geheel in de hand te hebben en gaf na de pauze nog een staaltje van zijn grote kunstenaarschap door het orkest van Moessorgski's ..Schilderijenten toonstelling" in de bewerking van Maurice Ravel een vertolking te la ten geven, die het slot van het Hol land Festival tevens tot een hoogte punt maakte, subliem van klank en vol geest. Een laaiende ovatie, die de dirigent verscheidene malen terug riep. was de dank er voor. Na afloop van het concert ontving het Gemeen tebestuur in de persoon van de heer J. Reehorst, wethouder van Kunstza ken en van Financiën, zijn gasten in een gedeelte van de feestelijke foy ers. waar zeer velen nog heel lang bijeen bleven. G. M. Dersjant Commentaar Sensatie Nadat mr. Hiltermann zaterdag avond voor de AVRO weer eens de puntjes op de i had gezet waar het „de toestand in de wereld" betrof en AVRO's Televizier (de actualiteiten rubriek, niet te verwarren met het programmablad) aandacht had be steed aan de resultaten van een jeugdenquête over tv-programma's, op losse schroeven gezet door de so cioloog drs. Bakker die dit in nogal vrijmoedige en daardoor minder sympathiek klinkende taal deed, werd het moeilijk kiezen tussen twee Duitse dramatische produkties. Op Nederland 1 vertoonde de AVRO een lange film in de serie „De vijfde kolonne" met spionage- zaken die men niet helemaal se rieus mocht nemen en op Neder land 2 de KRO een kluchtige sa tire waarin de de heldenverering ten tijde van Stalin aan de kaak werd gesteld middels de hoogvlie gende avonturen van een banket bakker-partisaan. Beide films had den niet veel om 't lijf en waren zuiver gericht op een flink tijdje ontspanning, zodat het er weinig toe deed, waarop de keus uiteindelijk viel: wie het ene zag kon het an dere wel missen. Vooraf had de AVRO een heel fij ne show van Juliette Gréco, die een aantal van haar lievelingsliederen zong. Uitstekend camerawerk en fraaie belichtingseffecten verhoog den het boeiende van dit optreden. HAZEL WEG Op het tweede net liet de KRO ons afscheid nemen van de aantrekkelij ke serie „Hazel" waarin de gezellige Amerikaanse actrice Shirly Booth triomfen heeft gevierd. Als_bazige, hartelijke en hóogst-slimme huis houdster kwam zij .in de afgelopen jaren met grote tussenpozen op het scherm, maar altijd was zij amu sant, want „Hazel" is een van de meest geslaagde Amerikaanse fami liefeuilletons die wij in Nederland hebben kunnen volgen. Jammer, dat „Rosie's contract" het slot heeft moe ten zijn. Voor de liefhebbers van een goede detective zond de VARA zondag avond een film in de serie „De laatste v\jf minuten" uit. Prima Frans werk met de nodige camou flage en zijsporen, toch logisch lei dend naar een oplossing die ditmaal niet zo erg moeilijk was te vinden. De kwaliteit van deze verhalen zit in het feit, dat de politie niet bij ver rassing een onverdachte persoon als dader herkent, maar wel degelijk de zaken uitzoekt. SCHRIJFSTER Dit is Jennifer, een pittig meisje, dat er alles voor over had, een eigen carrière op te bouwen. Zij was oorspronkelijk danseres en lid van een goede groep, i maar dat was haar niet genoeg. Zij wou zelfstandig zijn en alleen het applaus in ontvangst nemen. Daarom ging zij een artistieke stap verder en nam zang- en voordrachtlessen. Ze heeft er voor moeten ploeteren, maar tenslotte werd haar doel bereikt: ze is nu een steeds meer bekend wordende vocaliste en U zult haar kunen horen en zien in een aflevering van KRO's internationale Zomer car roussel, die vrijdagavond 21 juli op het scherm komt. De opnamen zijn gemaakt in het Casino in Knokke, dat U deze week elke avond via de buis hebt kunnen bezoeken.: Jennifer maakt in dit programma deel uit van een bonte rij vedettenop vocaal en instrumentaal ge bied. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 TROS en KRO 7.00 uur Kenmerk (kerkelijke zendgemachtigden). 7.30 uur film over een vliegavontuur. 8.20 uur aflevering van „Een reis naar de bodem van de zee". 9.10 uur actualiteiten van de Tros. 9.20 uur vervolg familieserie „Lekkere diertjes". 10.10 uur oud-KLM-gezagvoerder A. Viruly in Sil houet. Ned. 2 AVRO 8.05 uur film over Thailand. 8.25 uur cowboyfilm „Johnny Guitar". VANAVOND TE HOREN er sum l NCRV uur muziek uit Portugal. 5 uur hoorspel „De Gast" naar een verhaal van J. K. van Eerbeek, (stereo) uur rubriek Promenade van prominenten. uur amusementsprogramma uit Noorwegen. er sum 11 NRl) uur Symphonie-orkest en koor van de BRT in moderne werken. uur documentaire over Friesland (deel 2). i uur klankbeeld over „Het schip van de week" (herhaling), i uur internationale amateurkoren zingen, i uur Iks. een sprong in het duister. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, ow vakantle-adrei via de uit de krant geknipte bon die wij regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op gave niet tijdig in ons bezit is. kaD de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. SUKKELTJE EN;:?^;:; BRUUNKE KADI» VAVAVO.M» TELEVISIE VANAVOYI» RAI1IO MORGEIN' MAANDAG 17 JULI 1967 54 Ik zou u willen verzoeken meneer Van Boord te vra gen of hij in het bezit is van een grote, zwarte paraplu! Nee, snauwde hij. De man, meneer de commissaris, vervolgde Jek Groot rustig, die na de dood van Hooftman en Bolink door Jan Frens in het stadhuis werd betrapt bij het stelen van het raadsstuk, verloor bij die worsteling die paraplu. Ik kreeg het ding later in bruikleen van de assistent-bode, die hem in de hal had gevonden. Ik gebruikte de paraplu toen ik op bezoek ging bij mr. Ubbink en toen ik daar vertrok was de paraplu spoorloos. Hij zweeg even en keek Van Boord aan. Vandaag ontdekte ik. dat Van Boord alleen in de vestibule van mr. Ubbink is geweest toen ik daar binnen zat. Hij is weggegaan zonder door iemand gezien te worden. Ik neem aan, dat hij mij met de vermiste paraplu heeft zien lopen en me gevolgd is om dat ding weer in zijn bezit te krijgen. Van Boord sprong opnieuw driftig overeind. Hoe wil je dat ooit bewijzen, snotaap? schreeuwde hij. Jek Groot keek de inspecteur in het gezicht en richtte zich toen weer tot commissaris Akkerman. In de greep van die paraplu bevond zich zoals getuigen kunnen verklaren een merkwaardig tekentje. Een soort eigendomsmerkje. Het was een cirkeltje met twee kleine cirkeltjes daarin. Dat, meneer Akkerman, is het astrologische symbooltje dat het dierenriemteken van de Kreeft aanduidt. Kreeften zijn mensen, die geboren zijn tussen 22 juni en 22 juli. En de heer Van Boord is, dat heb ik vanmiddag op het bureau van de burgerlijke stand erva ren. geboren op 30 juni. Hij is een Kreeft! Van Boord lachte honend. Moeten we deze onzin nog langer aanhoren? sneerde hij. Jek Groot ging er onmiddellijk op in. Ik weet niet of dat nodig is, meneer Van Boord. Want het is wel heel erg toevallig, dat ik vanmiddag, toen ik met Frans bij u op bezoek ging en u niet thuis trof vrouw liet ons in uw kamer wachten in de kachel in uw werkkamer asresten zag, waartussen zich niet verbrande delen bevonden van het mechanisme van een paraplu! Het was de laatste verpletterende schok! Van Boord scheen een moment ineen te schrompelen in zijn stoel. Toen hief hij langzaam het hoofd op. Zijn ogen ontmoetten die van commissaris Akkerman en de inspecteur las daarin genadeloosheid. Hij stond op en deed twee, drie stappen in de kamer, van het met stomheid geslagen gezelschap af. Toen hij zich omkeerde blonk in zijn rechterhand zijn grote dienstrevolver. Zijn ogen glinsterden kwaardaardig, maar zijn stem klonk vast toen hij begon te spreken. Ik geef het toe, zei hij, zich tot Akkerman richtend. Ik heb Hooftman gedood... Bolink's dood heb ik niet gewild. De commissaris maakte een beweging, maar zonder aarze ling richtte Van Boord zijn revolver op hem. Geen moeite doen! zei hij dreigend. Ik ga straks de kamer uit en sluit de deur aan de andere kant Wie mij volgt., enfin... Hij liep langzaam achteruit naar de deur. Hooftman wilde zijn geld onmiddellijk terughebben en ik had het niet Hij dreigde, dat hij alles aan mijn chef zou zeggen, zei hij op uitdagende toon. Daarom heb ik hem vermoord. Hij opende de deur en stapte snel de hal in. Beweegt u zich de eerste minuut niet! zei hij met een dodelijke dreiging in zijn stem. Toen was hij weg. De reur viel dicht... Akkerman bewoog zich bliksemsnel. Hij was met twee grote sprongen bij de deur, maar hoorde op hetzelfde mo ment het slot klikken. Is er een andere uitgang? riep hij de burgemeester toe. Alleen het raam, antwoordde deze, verstard van ontzet ting. Op dat moment hoorden ze op het plein voor het sta.dhujs een woest rumoer en het geluid van een revolverschot. Akkerman sprong naar het raam en wriktq hej /ppt hulp van Frens en Groot omhoog. Op het donkere plein zagen ze een wild rollend kluwen. Boven woedende kreten uit hoor den ze het gegrom van een hond. De drie mannen wrongen zich snel achter elkaar door het opgeschoven raam en lieten zich op de bovenste trede van het brede bordes vallen. Jan Frens was de eerste, die het plein bereikte. Hij onderscheid de de op de grond liggende figuur van inspecteur Van Boord. Over de inspecteur heen stond grauwend, een grote hond en daarnaast... Ceesje Beukebos, die geagiteerd gillend tegen het lichaam van de hond stond te schoppen. Laat los, brulde hij tevergeefs. Dat heeft die rothond nou nog nooit gedaan. Hij viel hem zo maar aan.laat los! Hou maar vast, zei Jan Frens, bedaard de op de keien liggende revolver van Van Boord oprapend. Hou maar vast beestje. En zich tot de stomverbaasde Ceesje wendend, die per plex naar de naderbij snellende commissaris Akkerman en Jek Groot keek, zei Jan Frens: Die hond van jou heeft ie alleen maar willen wreken, Ceesje. Hij heeft de Kreeft herkend, die jou eens in een donker straatje in z'n scharen nam. EINDE Het bezoek aan de 70-jarige schrijf ster Annette Nijhoff was niet het beste werk van de VARA-intervie- wer Henk de By. Wel kreeg men een ontmoeting met de auteur Theun de Vries toe, maar wat er over en met haar werd besproken bleef hangen op het filosofische vlak en onthulde te weinig over de persoon van de ja rige. Men leerde haar niet werke lijk kennen. Wellicht was dit haar eigen wens en dan hebben we die te eerbiedi gen. Over haar 34-jarig huwelijk met de dichter Marinus Nijhoff sprak zij nauwelijks, over zijn per soon in 't geheel niet. Mevrouw Nijhoff, die meestentijds in Athene en ter afwisseling eens in haar huis in Biggekerke woont, is weinig in de openbaarheid getreden Daarom was het goed gezien van de VARA, te meer daar haar roman „Twee meisjes en ik" nu in pocket- uitgave is herverschenen, haar voor de camera te halen. Nederland moet ook zijn bescheiden auteurs kennen! TELEVISIE MORGEN Het speur- Recht per werJ. n?ar aen juridische m- eomputer terpretatie in een of ander land kan in ingewikkelde zaken soms weken duren. Rechters en ad vocaten uit meer dan honderd lan den hebben daarom op een congres in Genève besloten de wetten van alle landen onder te brengn in één computer. Men zal in 15 seconden via de telex weten wat de wet zegt in een bepaald land over een bepaalde zaak. Het revolutionaire plan zal alleen dan slagen als de afzonderlijke lan den bereid zijn een band met de ge programmeerde wetboeken beschik baar te stellen. 3. „Laten we dan maar gauw de elektricien gaan halen; als we hem te pak ken kunnen krijgen, ten minste. Hij heeft het altijd zo druk!" zegt Stikkeltje. „Kijk eens. al die men sen daar bij elkaar", zegt Stikkeltje. „Wat zou er aan de hand zijn?" Dat horen ze gauw genoeg: „Er is geen stroom meer; we denken dat er een storing is in het elektrische net!" zegt iemand. De burgemeester komt erby. „Stikkeltje, wil jij met je vriendje even voor me naar de Gemeente klusjesman gaan? Hij woont op het Zandpad, weet je wel?" vraagt hy. Wég hollen de vriendjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9