KATWIJKSE REDDINGSBRIGADE IN TOUW VOOR PRINS CLAUS Weekagenda Huisdier heeft ook in vakantie recht op goede verzorging in helikopter, laag en nat in motorboot Toenemend kwaad: droppen van dieren uit rijdende auto Hoog en droog Inbrekers stalen voor f 6650 aan horloges NIEUWE LELDSE COURANT Drenkeling met brancard en al opgepikt van brandend schip MAANDAG 17 JULI 1967 den, die tijdens de demonstraties rijen dik op en bij de boulevard stonden, de uitleg volgen. Na wat reddingsacties op kleine schaal volgde het pièce de resistance: de redding van drenkelingen van een brandend schip. Daarbij kwamen beide reddingboten in actie, evenals twee lichtkogels uitwerpende vlieg tuigen en drie helikopters. Behalve de redding van een drenkeling per bran card werd ook een dubbele redding per sling gedemonstreerd. Prins Claus volgde een en ander. Om drie uur ging de Prins naar het «and ter hoogte van het zeehospi- hum. Zestien kinderen, die elk een leletterd bord in de hoogte staken, lieten prins Claus daaT weten, dat hii welkom was. Aan de demonstraties werd deelge- lomen door de Scheveningse redding- I wot Bernard van Leer, de Katwijkse eddingboot en door helikopters en rliegtuigen van de Marineluchtvaart- iienst. Het hoogtepunt van de de- nonstratie werd gevormd door de edding van een drenkeling, die met irancard en al door een helikopter werd opgepikt van de Scheveningse boot. Vanuit een andere helikopter kon de Prins van dichtbij zien hoe een 1 in ander in zijn werk ging. i Behalve in een helikopter stapte de 'rins ook in een motorboot, waarmee lij een minuut of tien dc (niet al te 1 loge) golven doorkliefde. Helemaal iroog bleef hij daarbij niet, ondanks een lange plasticjas en een zuid- wester. ROEIWEDSTRIJD gen het tijdschrift De Auto en tegen de Bovag, zal op 25 juli dienen voor de president van de Haagse recht bank. Namens de eisers treedt op mr H. Kruizinga uit Leiden en namens gedaagden mr T. Schaper uit Den Haag. Zoals bekend eisen de witte-pomp- houders dat de verspreiding van een in De Auto verschenen artikel on middellijk wordt gestaakt. In dat ar tikel waarvan door de Bovag over drukken zijn verspreid, wordt gesug gereerd dat witte benzine schadelijk kan zijn voor automotoren. week na ongeluk overleden LEIDEN In het academisch zie kenhuis is gistermorgen de 27-jarige E. J. Zandbergen uit Stompwijk over leden. De heer Zandbergen werd maan dagavond 10 juli zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij op het rijwielpad in de Dr Kortmannstraat in Zoeterwoude met zijn bromfiets frontaal op een andere bromfiets was gebotst. De bestuurder van de andere bromfiets raakte bij het ongeluk even eens ernstig gewond. Het slachtoffer was gehuwd. LEIDEN Het algclopen weekeinde is ingebroken in het warenhuis van V. en D. waar inbrekers hun slag sloe gen op de afdeling goudwaren. Zij na men uit een vitrine 36 horloges en drie gouden horlogebanden mee met een gezamenlijke waarde van f 6650 Verleden jaar werd ook ingebroken bij V en D. Toen maakten inbrekers voor f 10.000 aan horloges en sieraden buit. Deze inbraak is nog niet opgelost. Of deze inbraken met elkaar in ver- Ds. Roos bedankt DE KAAG Ds. C. B. Roos heeft be dankt voor de toezegging van beroep van de Herv. Gemeente te Workum. band staan is dus nog niet bekend. De inbrekers kwamen binnen na verbre king van een ruit. Zwemtas gestolen LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een garage aan de Middelstegracht. Uit het kan toor werd een geldkistje meegenomen, waar vermoedelijk geen geld in zat Uit een auto op de Maredijk is een blauwe tas gestolen met het opschrift „Leidse Zwemclub". In de tas zaten een stopwatch en zwemkleding voor 'n waarde van f 250. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE Evenals een paar jaar geleden prins Bernhard heeft zaterdagmiddag ook prins Claus een demonstratie van de Katwijkse reddingsbrigade bijgewoond. Duizenden Katwijkers en vakantiegangers verdrongen zich achter de hekken langs de boulevard, toen de Prins om kwart voor drie bij restaurant De Zwaan arriveerde. Hij was in gezelschap van zijn secretaris, baron Van Asbeck- Namens het Katwijkse gemeente bestuur werd de Prins verwelkomd door wethouder H. Haasnoot. Deze verving loco-burgemeester C. van der Plas, die met vakantie is. De com missaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, die wel zou komen, was nergens W bekennen. Prins Claus op weg naar de motorboot voor een tochtje door de golven. Foto Kruvt Zeven Voorschoters naar de jamboree VOORSCHOTEN Op 1 augustus zal in Idaho in de Verenigde Staten van Amerika de Wereldjamboree wor den gehouden. Onder de 16.000 pad vinders zijn 90 Nederlandse jongens, van wie maar liefst 7 uit Voorschoten. Elke jongen heeft in de afgelopen maanden zelf het reis- en verblijf- geld bij elkaar gewerkt n.l. f 1.800,- per persoon. Dat gebeurde in samen werking met de Voorschotense pad- vindersgroepen „Prinses Beatrix'* en „Prinses Marijke". De Voorschotense jamboreedeelne mers zijn: Jan-Willem Franken, Paul van der Hilst. Guy Molenaar en Eddy van Seters. allen van de Prinses Beatrix groep, en Wim van Aalderen, Gerard Witter en Menno Witter van de Prinses Marijkegroep. De jongens vertrekken op 25 juli met een chartervliegtuig. Het Nederlandse contingent staat onder leiding van mr. J. W. M. Rade- makers. hoofdkwartiercommissaris van de Katholieke Verkenners. Plaats vervanger is drs. H. Vermeulen, hoofdkwartiercommissaris van de Ne derlandse Padvindersvereniging. Burgerlijke stand van Voorschoten GEBOREN: Angelique E P J dv: J C de Bruyn en van C M van den Assem. Hendrik M zv- F T Zilveren- tant en van H H van Reenen. Vera C dv H A J Velthuizen en van H C van Egmond. Arie H zv C J Dompeling en van A van Tol. Doeko J B zv Ph M Bosscher en van C A Boon. Bianca F dv F L Oostendorp en van W Koudijs. ONDERTROUWD. Wilhelmus G L Kouwenhoven te 's-Gravenhage en Louise G de Mink. Dick Spoor en Mireille Sloot te 's-Gravenhage. GEHUWD: Petrus J Huisman te 's-Gravenhage en Anna G C de Bruijn. Robert Bakhuizen te 's-Gra venhage en Martirax P Kloosterman. Arie W. Gorgel en Wiepkje J Arense Johannes M Meijering te Katwijk en Fenna Meijering. Hans J de Man te Ithaca (New York) en Martina C Oosterlaan OVERLEDEN: Antonie Ph A Roesit oud 84 iaar (Wijneaardenlaan 105). VOORSCHOTEN De postdui ven houdersvereniging ,,De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Eindhoven. Afstand 104 km. In concours 501 duiven. Gelost 8 uur met z.w. wind. Aankomst 1ste prijsduif 9 47.53. snelheid 966.87 m.p.m.; aan komst laatste prysduif 10.05.38. snel heid 792,54 m.p.m. De prijzen werden als volgt behaald: Joh. Westenbrink 1; Joh. Zandber gen 2; D v d Maat 3; P J de Jong 4-10; K v d Akker 5; J. Bartels 6-7; G L Schrijvers 8; J Dijkman 8. behalve de redding per brancard, vanaf een stoel op het strand. Tegen vijven waren de demonstraties achter de rug en ging het gezelschap weer naar restaurant De Zwaan, waar het nog enige tijd bijeen bleef, voordat de Prins na zijn Katwijkse uitstapje weer naar Drakensteyn terugreed. De Katwijkse fanfare DWS luisterde de demonstraties muzikaal op. Op de weg in 't Harde werd onlangs een hond gevonden met vastgebonden poten. Op de Persant Snoepweg in Leider dorp werd vorige week een hond uit het portier gewerkt, getrapt en de chauffeur spurtte zonder omzien weg. Vrijdag hadden wij over dit „ver schijnsel" een onderhoud met de heer J. de Ren, voorzitter van de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl. Nog geen uur daarna belde hij ons op: „Op de Leid- seweg in Voorschoten zijn net twee katten, een poes met een jong, uit een rijdende auto gegooid". De heer De Ren vertelde verder: „De poes werd door een andere auto overreden en moet direct dood geweest zijn. Een dame. die het zag gebeuren, heeft zich over het jong, dat bij het kadaver ging zit ten miauwen, ontfermd. Het nummer van de auto heeft de vrouw niet kun nen noteren Zo gaat het vaak. Mej. Hagendoorn, een dierenarts te Heemstede zei ons: „Het gebeurt wel eens, dat iemand ge tuige is van een dergelijke schande lijke daad, maar voor men er van be komen is. is de auto al weer verdwe nen. In de Haarlemmermeer begint het deponeren van honden en katten de laatste tijd meer dan ergelijke vormen aan te nemen. Het dierenasyl is er con stant volledig vol met achtergelaten huisdieren. Ik heb ook al in legio ge vallen dieren moeten behandelen, die gewond in de berm van een stil stukje Een onderdeel van de demonstratie was een roeiwedstrijd tussen ploegen i uit Katwijk en uit Petten. De Kat- i rijkers dolven op eigen terrein het onderspit; wel mochten ook zij na af- Dinsdag Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur christelijke emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. loop, evenals de roeiers uit Petten, de Prins de hand drukken. De over winnende ploeg kreeg uit handen van prins Claus de door de Katwijkse VVV beschikbaar gestelde wisselbeker; de Katwijkers moesten genoegen nemen met een blik met koeken. De demonstraties begonnen, na een openingswoord door de voorzitter van de KRB, met een verklaring van de bij reddingsacties gebruikte vlaggen en tekens. Via een geluidsinstallatie, die overigens niet al te best functio neerde, konden ook de belangstellen- KATWIJK Nieuwe Kerk, 8 uur: Zuidhollands Orkest en het Haags poli- tiemannenkoor o.Lv. J. van der Waard. Soliste Marjan Dieleman, alt. Woensdag Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: zit ting sociale raadsvrouw. Donderdag Kantine Clos en Leembruggen, Derde linnenvcstgracht. 7.30 uur: contact-ruil- ivond Philatelica. Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat. 20 uur: Koor van het Eastern Mennonite College (USA). Vrijdag 21 jnli Pieterskerk. 8.15 uur: orgelconcert Ge rard Akkerhuis. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: ipotheek D. C. Kok. Rapenburg 9- tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten rijn de gehele week geopend. Afscheid ds. J. M. D. van den Berg LEIDEN Zoals bekend zal ds J. M. D. van den Berg, die een be roep naar IJmuiden aannam, zondag 30 juli in de Pieterskerk afscheid ne men van Hervormd Leiden. Aan deze dienst gaat op 26 juli in het wijkge- bouw 'De Goede Herder* aan de Oude Vest een samenkomst vooraf, waarin de scheidende predikant namens de Molenwijk een geschenk zal worden aangeboden. Van 7 tot 10 uur is er die avond gelegenheid om van ds en mevrouw Van den Berg afscheid te nemen. In verband met dit vertrek uit Leiden is in de kring van de Molen wijk een comité gevormd, dat deze samenkomst voorbereidt en gelden voor het afscheidsgeschenk bijeen brengt. Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Die rare gekke rot kat (alle leeftijden). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Sla nooil een vrouw, zelfs niet met een bloem '18 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Beat and blues (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Die knots gekke kerels in hun vliegende kratten 'alle leeftijden). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Mary Poppins (alle leeftijden); 10 30 uur: Flip per (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Fantomas contra Scotlland Yard (14 jaar). Badinrichtingen De gemeentelijke oadiuricniingen zun de vuigende tuder geopend Undesiraa lb maana** gesimei dinsdag V--11.1& u eu 13 30—17 15 u woeusdag gesloten, dondernag 13 30 18lb u vrijdag 011.15 u en 13 3013 4. u zaterdag 8—11.15 u en '3 30—16 30 VaD der Wertstraai 39' maandag on dinsdag gestolen woensdag 8—11.15 en 13 30—Ï7.15 u.. donderdag 8 30—11.15 -» 1330—18 15 u. vrijdag 830—11.15 u -»i. 1.-.3018 45 u.. zaterdag 7.3011.15 ei 13.30—16 30 u Mnlenmasetim Molen De Valk geopend dinsdag to» met zaterdag van 10 tol 5 uur zon dags van L tot 5 uur. Maandags geslo- ten. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali, beeld en droombeeld tot 1 oktober De Lakenhal: tentoonstelling Dansen toen en nu. van 7 juli tot 6 aug., dage lijks van 10 tot 5, zondags van 1 tot 5 KATWIJK Kleuterschool Voorstraat 33. dagelijks behalve op zondag, van 10 tot 12. van 3 tot 5 en van half 8 tot 10 uur: tentoonstelling Genootschap Oud-Kat wijk (tot 9 augustus). Gevallen met bromfiets LEIDEN De 18-jarige mej. M. Zuijdwijk uit Koudekerk a. d. Rijn is gisteravond omstreeks half elf door onbekende oorzaak met haar bromfiets op de Hoge Rijndijk gevallen. Het on geluk gebeurde ter hoogte van de Bruggestraat (Leiderdorp). Zij kreeg een hersenschudding en een hoofd wond en is naar een ziekenhuis ge bracht. Hoe de duiven vlogen KOUDEKERK De postduiven vereniging „Ons Genoegen" hield mei 48 duiven een wedvlucht over 308 km Gelost om 6 uur kwam de eerste duif om 11 u 26 binnen en de laatste nm 11 u. 44. Uitslag: G. van Klaveren 1, 3, 8; gebr. De Wit 2, 6, 7, 9, 12; H. van Vegten 4, 5, 10; H. Schellingerhout 11. Met 242 duiven nam de vereniging deel \«an de wedvlucht Vilvoorde over een afstand van 135 km. De duiven werden om 8 u. 10 gelost. Aankomst eerste duif om 10 u. 2 en laatste duif om 10 u. 35. Uitslag: L. Smits 1, 17, 25, 54: Jac. de Jongh 2; J. L. Hoogenboom 3. 27, 37, 44; H. Schellingerhout 4, 5, 51; gebr. De Wit 6, 8, 11, 31, 34, 35, 41, 47. 49, 50, 56; H. v. d. Bosch 7; H. van Vegten 9, 13, 23, 24, 32, 38; M. Schel lingerhout 10, 14, 16, 42; C. de Keijzer 12, 20, 21, 28, 29, 52, 53, 55; G. Bies heuvel 15. 19. 22. 46, 60; G. van Kla veren 18 30. 33, 58, 59, 61; J. Faber 26 36, 40, 43. 45 48. 57; J. R. Hoogen boom 39. Tot zover mej. Hagendoorn. Terug naar de heer De Ren. die behalve voor zitter van de Stichting Dierenasyl ook voorzitter is van de afd. Leiden van de Ned. Vereniging tot Bescherming va» Dieren. Zuerfkatten Behalve naar het asyl, dat op het ogenblik geheel is volgeboekt (van daar dat nieuwe logé's worden onder gebracht in „dependances") en naar de afdeling Leiden van de Vereniging, gaan zijn zorgen ook uit naar het on bekende, doch ongetwijfeld grote aan tal loslopende katten in Leiden. Ook dieren, die in de steek zijn gelaten. Al jaren, iedere dag omstreeks vijf uur 's avonds, trekt de heer De Ren er met twee zakken vlees op uit: „Het is voor mij onmogelijk om méér te doen met de beschikbare middelen, dus bepaal ik mij maar tot het Van der Werfpark en de tuin van het Kamer- lingh Onnes-laboratorium". Twee plaatsen, waar zich zeker tien tot vijf tien schichtige zwerfkatten ophouden. „In de Leidse Hout en op nog an- hele legertje te voorschijn, zijn er an dere personen bij, dan laten alleen de stoutmoedigsten zich zien. „In de Leidse Huout en op nog an dere plaatsen in de stad zitten er net zoveel, maar het is onbegonnen werk ook deze dieren nog te gaan verzorgen. Het zijn niet alleen de katten; 's win ters hebben we er de vogels nog bij". De heer De Ren, die met veel liefde achter de zwervers aantrekt, wil niet verhelen, dat hij de zwervende katten een probleem vindt: uit het oogpunt van volksgezondheid zijn er echt wel bezwaren te maken. Voor de verkeers veiligheid is het ook niet best. De moei lijkheid is, dat het publiek niet vol doende meewerkt. Heeft men een huis dier dan moet men ook willen weten, dat men een huisdier heeft en de con sequenties aanvaarden: zorgen dat jonge katjes een goede bestemming krijgen, het aantal dieren beperkt hou den en zoals nu in de vakantietijd zor gen voor een tijdelijk onderdak, bij voorbeeld in het dierenasyl. Voor f 1,40 per dag voor een kat en f 2,- tot f 2.50 per dag voor een hond kan veel die renleed en schade worden voorkomen. De heer Schuur heeft op het ogenblik zijn handen vol. In het .\ieuiv Leids Dierenasyl aan dc Besjeslaan, achter de Hoge Rijn dijk. logerenop het ogenblik 29 honden. Zes daarvan zijn in desolate toestand zwervend aan getroffen. Mevr. E. Stevens, se cretaresse van de afd. Leiden van de Vereniging tot Becherminn van Dieren: „Het is bijna on begrijpelijk maar soms dure ras honden worden zwervend gevon den''. De onverzorgd acliterge- Uiten dieren zijn niet alleen een Leids probleem. Wassenaar boekte vorige week een triest record. Maar liefst twintig jan kende, hongerige honden wer den langs de rijksweg gevonden. Kort geding contra Dc Auto: 25 juli LEIDEN Het kort geding dat de houders van witte of vrije ben zinepompen hebben aangespannen te- Prins Clans maakt kennis met de bemanning van de helikopter waarmee hij even later de red- dingsakties van dichtbij zou volgen. Foto Kruyt Bromfietser (27) LEIDEN „Als u met vakantie gaat, zet uw huisdier dan niet op straat De Ned. Vereniging tot Bescherming van Huisdieren, die met deze slagzin op affiches de eigenaren van huisdieren opwekt voor een behoorlijk va kantie-onderkomen voor hel huisdier te zorgen, had misschien beter kun nen schrijven: Gooi of schop uw kat oj hond niet uit de auto, want u riskeert een gevangenisstraf van zes maanden of een boete van 600, J de Ren: eigenaars moeten consequenties aanvaarden Het is schokkend te vernemen praat met een dierenbeschermer en hoor het bevestigen dat er in de vakantietijd geen dag voorbij gaat in het zich beschaafd noemende Neder land of vakantiegangers ontdoen zich van het „lastige" huisdier door het ver van huis uit de auto te zettenof gewoon, het uit het portierraam te smijten. Liefst zo ver mogelijk van huis, bij voorkeur op stille stukken rijksweg in de Haarlemermeer of op de Vcluwe. Het dier zou anders naar huis terug kunnen lopen en de buren zou den er schande van kunnen spreken, dat men het dier onverzorgd heeft achter gelaten. weg gevonden waren. Op de Veluwe is het al net zo"- Misdrijf Het „droppen" van dieren uit een rijdende auto, een manoeuvre, die al tijd ernstige gevolgen voor het dier met zich brengt, is zonder meer een misdrijf, dat op grond van het wet boek van Strafrecht kan worden ver volgd. Art. 254 lid 1 zegt namelijk: „Hij die opzettelijk en zonder redelijk doel pijn of letsel bij een dier veroor zaakt wordt gestraft met ten hoogste zes maanden gevangenisstraf of f 600 boete". Wij hebben mej. Hagendoorn ook de vraag voorgelegd of het dan niet mo gelijk is, dat een hond of kat door het raam van een rijdende auto springt. „Ik wil niet volstrekt uitsluiten, dat zoiets mogelijk is. Normaal is het ech ter niet. In een proces is die mogelijk heid ook eens aangevoerd. Zonder succes evenwel, want men bleef hel antwoord schuldig op de vraag waar om men dan doorgereden was en niet teruggekeerd om het dier te zoeken. Men kon ook geen bevredigende ver klaring geven van het feit, dat men nooit aangifte van vermissing bij de politie of de dierenbescherming had gedaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3