Israël wil tempel herbouwen weer 4 TIJGER-BEKERS Nieuw verschenen boeken Misdadigers (4) ontsnapt Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze. Paus bezoekt Athenagoras en „Mariahuis" Islam wenst sluiting kerken in West-Atjeli In Uppsala domineren oosters-orthodoxen Luthers stellingen zouden nu weinig opzien baren Scheuring in Loosduinen Gaat en predikt en zegt: Het Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen. (Mattheüs 10:7) Jezus zond Zijn discipelen niet uit, zonder hen een boodschap mee te geven. Hun boodschap is in niets van die van Hemzelf onderscheiden. Het Koninkrijk der Hemelen, de lang ver wachte grote toekomst, is in Jezus van Nazareth tegenwoor dige tijd geworden. Het is interessant om te zien hoe de discipelen dat gepreekt hebben. Dat lezen we in Marcus: „En zij vertrokken en pre dikten, dat zij zich zouden bekeren." (Marcus 6:12) Dat lijkt heel wat anders, maar dat is het niet. Het Nieuwe Testament laat ons overal zien, dat de komst van het Konink rijk voor alles zuiverend, schiftend, richtend is. Als Johannes de Doper over de komst van het Koninkrijk preekt, zegt hij: de bijl ligt al aan de wortel van de bomen. Bekeert u, om te delen in het heil van dat Koninkrijk. In de theologie is eindeloos gediscussieerd over de vraag, of het Koninkrijk nu al gekomen is of nog komen moet. Voor beide gedachten zijn uitspraken uit de Bijbel aan te voeren. Het is natuurlijk allebei waar. In Christus is het Koninkrijk gekomen en tegelijk bidden wij in het Onze Vader om de totale doorbraak van dat Koninkrijk. Christus wil ook in ons hart Koning zijn. Daartoe hebben wij een nieuw hart, een nieuw leven nodig. Wij lezen vandaag 1 Samuël 15 116. MAANDAG 17 JULI 19< STEEN AL GEKOCHT MOSKEE MOET WEG (Van onze bijzondere medewerker) I niet alles zouden doen voor di bouw van de tempel. voornaamste hindernis ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN JERUZALEM De Israëliërs hebben in de Verenigde Staten op een na heiligste zestigduizend ton van de beste Bedfordsteen van Bedford (Indiana) plaats van de Islam. Deze werd in de besteld voor de herbouw van de tempel in Jeruzalem. ópT, f Z Moh"m- Vijfhonderd wagonladingen van deze steen, die gerekend wordt mcd naar de hemel zou zijn gevaren, onder de mooiste steensoorten van de wereld, worden of zijn al ge- j eeVaslI.' daarom 7h" reed gemaakt voor verzending. In Bedford worden ze volgens exacte ram esj-Sjerief", het Verheven Heilig- tekeningen al geheel in hun vorm gehakt. Een zending is reeds naar °hm de Joden dit ook op zullen Israël verzonden. De zendingen lopen via pier 26 in New York. Volgens betrouwbare bronnen in Sellersburg (Indiana) zijn de hoekste nen van de derde tempel van Jeruza lem reeds in Israël. In het diepste geheim is men in 1960 met de voorbereidingen voor de her bouw van de tempel begonnen. Aan genomen wordt, dat het voornamelijk Amerikaanse Joden zijn. die het hele project financieren. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen zijn de twee vrijstaande zui- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet tn behandeling «-orden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Wij krijgen buitenlanders te logeren, die o.a. graag een film willen maken over vogels, enz. Wel ke plaatsen zijn hiervoor bijzonder geschikt? En wat kan ik van de waterwerken in het IJsselmeer laten zien? Antwoord: Raadpleeg de Vereni ging tot behoud van natuurmonu menten, Herengracht 540, Amster dam; lidmaatschap is sterk aan te raden. Men denke aan het Naarder- meer, en op Texel het lage land, de schorren achter de polder Eendracht en de Zandkuil. Heeft u meer be langstelling voor de Muy en de Sluf ter op Texel, dan kan u inlichtingen inwinnen bij de VW in Den Burg. Ook de dijken van de Zuidoostpol der lenen zich hiervoor bijzonder goed. Van de waterwerken kunnen we noemen de Wieringermeer en de Afsluitdijk (WV Den Oever) en de Noordoostpolder (WV Emmeloord). Vergeet ook niet een bezoek aan Schokland, waar een interessant museum is. Vraag: Kan u mij adressen geven van enkele grote Deense dag- en weekbladen? Antwoord: Enkele dagbladen: Ber- lingske Tidenden, Pilestraede 34, Ko penhagen K; Plitiken Rad- huspladsen 37, Kopenhagen V; Jyl- landsposten, Grondalsvej pr. Viby J; Weekbladen: Hjammet, Gutenberg - hus, Vognmagergade 11, Kopenha gen K; Illustreret Familie Journal, Vigerslevallé 18, Valby; Billed-Bla- det, Gronnegade 10, Kopenhagen K. Vraag: Wij bewonen een boven huis (woonkamer, slaapkamer, keu ken en zolder) huur 75 per maand. Wij hebben geen kinderen. Nu zijn we voor 82,96 in de personele be lasting aangeslagen. Dit bedrag lijkt ons erg hoog. Hoe hoog is de perso nele belasting voor een flat met 150 huur? Antwoord: Personele belasting wordt berekend over de huurwaarde èn over de waarde van het meubi lair. Gevallen met gelijke huurwaar de kunnen dus onderling verschil len. Tevens is de huurwaarde niet meer gelijk aan de betaalde huur, omdat tussen de betaalde huren on derling grote verschillen zijn ontstaan tengevolge van de wetge ving tot beperking van de huur. Wanneer voor een flat ƒ150 huur wordt betaald, zegt dit nog niet veel ten aanzien van de huurwaarde voor de personele belasting. U kan het beste eens aan de belasting inspectie vragen wat de huurwaar de is voor die bepaalde flat en wat u daar zou moeten gaan betalen, mede gezien de waarde van uw meu bilair. ROME Dc paus heeft zaterdag offi cieel bekend gemaakt, dat hij 25 juli naar Istanboel zal vliegen, om een be zoek van twee dagen aan Turkije te brengen. .Gewichtige en Ingewikkelde motie- i" hadden hem tot deze reis bewo gen. Jeruzalemfeest JERUZALEM Er zal een nieuwe jood se feestdag worden ingesteld als Israël de bezitter van heel Jeruzalem zal blij- De joodse datum 28 ijar. die dit Jaar viel op 7 juni zal daarvoor worden aange wezen. Vragen in parlement DJAKARTA De geestelijk heid in West-Atjeh wil, dat de christelijke kerken in dit gebied, met name in de omgeving van Meulaboh, worden gesloten. De raad van geestelijken heeft een verzoek daartoe bij de autoritei ten ingediend. Volgens de raad zou de huidige ontwikkeling niet in overeenstemming zijn met de sociaal-politieke omstandigheden van Atjeh. rangkir heeft gesteld aan de Indone sische minister voor godsdienstzaken Sjafoeddin Zoehri. Simorangkir, die ook namens rooms-katoholieke parlementsleden sprak, las ook een gezamenlijke verkla ring voor van vertegenwoordigers van politieke partijen en andere massaorga nisaties in West-Atjeh, waarin solidari teit werd geuit met de opvattingen van de islamitische geestelijken. Minister Zoehri heeft geweigerd rechtstreeks te antwoorden. Hij beloof de dit te zijner tijd te zullen doen en merkte op, dat de huidige situatie vraagt om het best mogelijke klimaat tussen alle „exponenten van de nieuwe orde". Hij voegde hieraan toe, dat godsdienstige kwesties zeer gevoelig zijn. Eerder hadden twee parlementsleden uit Atjeh gezegd, dat de geschillen wer den overdreven. Kerkbouw Simorangkir citeerde ook een verzoek van de islamitische geestelijken, om de bouw van een methodistische kerk in Meulaboh te beëindigen en het gebouw in een andere plaats neer te zetten, die „meer in overeenstemming is met de psyohologische situatie". Volgens welingelichte kringen in Dja karta hadden de plaatselijke autoritei ten de plaats voor het omstreden ge bouw en zelfs bouwmateriaal te beschikking gesteld. Morgen op route Utrecht-Den Haag vertraging op de autosnelweg Utrecht—Den Haag/ Rotterdam, wordt morgen gewerkt. Het vrachtautoverkeer zal niet wor den omgeleid. Personenauto's zullen worden omgeleid als de files te lang worden. Deze auto's zullen dan, rijdende van Den Haag of Rotterdam naar Utrecht, via Moordrecht, Gouda. Oudewater en Montfoort bij Vleuten—De Meern weer op de snelweg komen. Het verkeer rijdende van Utrecht naar Den Haag/Rotterdam wordt eventueel via Waddinxveen-Boskoop en Bent huizen geleid. len voor de nieuwe tempel al gegoten in brons. Als het voorbeeld van de tempel van Salamo wordt gevolgd, zullen deze holle tweelingzuilen Ja- chin en Boaz genoemd worden. De betekenis van deze twee namen (respectievelijk „Hij stelt vast" en „In Hem is sterkte") symboliseert de continuïteit en de macht van het vorstenhuis van David, dat gegrond was op het grote verbond van God met David. KANS De veroveringen van de oude stad van Jeruzalem geeft Israël nu een kans, om de tempel op zijn oude plaats te herbouwen en na zoveel eeu wen het gewijde middelpunt van het Joodse nationale leven te herstellen. De eerste tempel werd gebouwd door koning Salomo (967-960) en ver woest door Nebukadnezar in 586 voor Christus. De tweede tempel, door gaans de tempel van Zerubbabel ge noemd. werd in het jaar 515 opge richt op de plaats van de eerste, maar was minder, zowel van omvang als in pracht. De „tempel van Herodes", begon nen in 19 voor Christus, was in wer kelijkheid een verbouwing en uitbrei ding van de tempel van Zerubbabel. Zijn verheven pracht vond haar hoog tepunt in 64 na Christus. Maar zes jaar later werd de tempel door Ro meinse legioenen verwoest. De heili ge voorwerpen werden meegenomen naar Rome. De emotionele betekenis van de tempel als een symbool van de natio nale eenheid bleek duidelijk uit de menigten Joden, die na de verovering van de oude stad naar de Klaagmuur trokken en daar het enige over blijfsel van de tempel van Herodes kusten. Toen generaal Mosje Dajan voor de muur stond, zei hij: „Wij zijn terug bij de heiligste van onze heilige plaatsen, om er nooit meer vandaan te gaan". Tijdp/is de eerste dagen, dat de klaagmuur bereikbaar was, kwamen er al 200.000 Joden, niet als nieuws gierige* toeristen, maar als toegewij de pelgrims. BIDDEN In een brief, geschreven uit Haifa en gepubliceerd in The Economist, zei een Joodse: „Ik kan niet verwach ten, dat een niet-Jood onze gevoelens kan begrijpen, want 'wij duizelen zelf van de schok, dat hier een profetie in vervulling is gegaan. De grote meer derheid van de Joden hier noemt zichzelf „ongodsdienstig", maar de Muur is een symbool, dat ons vere nigt en trekt als een magneet. Velen hebben bij de Klaagmuur voor het eerst van hun leven gebeden. Negentien eeuwen lang hebben or thodoxe Joden drie maal per dag ge beden: „Moge het uw wil ziin, He- re onze God, God onzer vaderen, dat de tempel spoedig wordt herbouwd in onze dagen... daar zullen wij U dienen met ontzag, gelijk in de dagen vanouds, als in de aloude tijden". Maimonides, de beroemde Spaans-Joodse geleerde uit de twaalf de eeuw. prentte elke volgende gene ratie Joden als haar heilige plicht in, de tempel te herbouwen, als zijn plaats ooit weer in het bezit van het Joodse volk zou zijn. Thans is de oorspronkelijke plaats van de tempel in Joodse handen en het is welhaast onbegrijpelijk, als zij lossen, het is niet aannemelijk, dat zij de Arabische religieuze gevoelens al te zeer zullen ontzien, nadat Jorda nië permanent zijn belofte aan de VN niet is nagekomen, om de Joden toe gang tot hun heilige plaatsen te ge ven. Negentien jaar hebben de Joden de Klaagmuur, het Graf van Absa lom en de Bron van Siloam niet kun nen bezoeken. Een oplossing kan zijn herbouw van de Rotskoepel op een andere plaats. Maar in ieder geval is Israël vastbesloten, ongeacht de internatio nale gevoelens, de tempel over korte- i re of langere tijd te herbouwen en wel op de oude plaats. Hoe sterk in Israël het gevoel leeft, dat Messiaanse tijden aangebroken zijn, blijft uit een recente uitspraak van de historicus Israël Eldad: „Nu zijn we op het punt, waar David was, toen hij Jeruzalem veroverde. Van die tijd tot de bouw van de tempel j van Salomo was maar een generatie. I Zo zal het nu ook zijn". 2250 mensen verwacht (Van onze kerkredactie) GENÈVE Op de vierde assem blee van de Wereldraad van Ker ken, volgend jaar in Uppsala, zullen de vertegenwoordigers van de oosters-orthodoxe kerken tal rijker zijn dan van welke andere confessionele „familie" dan ook. De meeste oosters-orthodoxe kerken zijn pas na de vorige assemblee (in 1961 in New Delhi) lid geworden de Wereldraad. Men verwacht ongeveer 2250 mensen op deze grote zeven jaarlijkse Wereld- raadbijeerakomst, die van 4 tot 20 'juli zal worden gehouden. Daarvan zijn bij- 00 officiële afgevaardigden van de 223 ledenkerken. Meer dan 300 afgevaardigden komen uit Europa. 180 uit Noord-Amerika, meer dan 100 uit Azië. meer dan 80 uit Afrika, ongeveer 40 uit Australasia en ongeveer 20 uit Latijns-Amerika. Twee gewonden bij gasontploffing WITTEM Te Wahlwiller, een kerk dorp in de Zuidlimburgse gemeente Wittem, heeft zich gistermorgen in een woonhuis een ernstige gasontDloffing voorgedaan, waarbij een vrouw en haar 3-iarig zoontie, ernstige brandwon den hebben ODgelopen. De woning werd vrijwel volledig verwoest. De ontploffing ontstond toen me- ■ouw A. Conard het elektrisch licht in de kelder aan stak. Op datzelfde mo ment schoot een steekvlam door het keldertrapportaal en deed een enorme explosie het huis op zijn grondvesten dreunen. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat een bu- taangasfles, die in de kelder stond, lek te. Daarnaast verschijnen dan nog adviseurs, 150 vertegenwoordigers van de jongeren. 85 representanten van i dere organisaties, 65 waarnemers en speciale gasten. Onder de waarnem zijn er 15 van de Rooms-Katholieke Kerk en verder enkelen van evange- lisch-gezinde groepen, die niet bij de Wereldraad zijn aangesloten. Dan is er nog gerekend op 750 verte genwoordigers van pers, radio en tele- Secties Het thema van dc assemblee („Zie, Ik maak alle dingen nieuw") zal fiujes secties wórden bestudeerd: de eenheid van de kerk in een kleiner wordende wereld: de kerk in zending; de rol v.aA de kerken in de sociale en economische ontwikkeling; dc rol van de kerken in internationale zaken; de eredienst in een onkerkelijke tijd: naar een nieuwe levensstijl. De rapporten van deze secties zullen de assemblee helpen, om de richting te wijzen, waarin de oecumenische bewe- gingn zich de volgende jaren zal moe ten bewegen. Deze assemblee zal meer op de we reld georiënteerd zijn dan de vorige drie. Zo zullen de rapporten van de conferentie voor Kerk en Samenleving (Genève 1966) ter sprake komen. Tege lijk zal het gaan om de kerkelijke een heid. In New Delhi werd de noodzaak van plaatselijke eenheid geaccentueerd. De kerken beloofden elkaar toen, om te zoeken naar „de dingen, die wij in iede re plaats nu al samen kunnen doen". Voortbouwend op de hierdoor verkre gen ervaring wil men in Uppsala nieu we oecumenische deuren openen door het karakter van de begeerde eenheid te verduidelijken. Beroenin psnverk De paus zei voornemens te zijn patri arch Athenagoras te ontmoeten, oir met hem te bespreken, wat zij gezamen lijk kunnen doen voor de bescherming van de „heilige plaatsen" in Jeruza lem, die thans onder Israëlisch gezag staan. Verder wil hij, om Athenagoras te eren, hem persoonlijk op de hoogte stel len van het feit, dat hij 1967 procla meert tot het „jaar des geloofs" (omdat het negentien eeuwen geleden zou zijn. dat Petrus en Paulus de marteldood zijn gestorven). Tenslotte wil de paus ook nog met de patriarch de beste methoden bespreken om vorderingen te maken met het herstel van de eenheid tussen rooms-katholicisme en de oosterse thodoxie. Paus Paulus gaat verder een bezoek brengen aan het oude Ephcse. Daar staat namelijk het „Huis van de Madon- een bouwsel waar Maria haar laatste levensjaar zou hebben doorge- ROOMS-KATHOLIEK THEOLOOG: (Van onze kerkredactie) SCHWABISCH HALL (Württemberg) De 95 stellingen van Maarten Luther, die 450 jaar geleden het startsein werden voor de Reformatie, zouden tegenwoordig weinig opzien meer baren. Aldus prof. dr. P. W. Scheele, een rooms-katholieke theoloog tijdens een forumdiscussie ter gelegenheid van de herdenking van de Reformatie. Luthers stellingen zijn voor de Rooms-Katholieke Kerk „geen noemens waardige steen des aanstoots" meer. Onze eigen theologen schoppen tegen woordig veel harder tegen de schenen, aldus prof. Scheele. Niet zo n chaos rond eros Chaos rond Eros? Zeven radio lezingen over ontwikkelingen rond.om de sexuele moraal. Uitga ve Nationaal protestants cen trum voor de geestelijke volksge zondheid. Den Haag. In dit boekje is het behandelde op het nogal spectaculaire congres van dezelfde naam in wat gestroomlijnder vorm weergege ven. Het aardigste erin is de uitslag van een kleine enquête, die tijdens de Haagse bijeenkomst is ingesteld en waarvan de organisa tor. J. Matse, nu de uitslag toe licht Er blijkt uit dat tweederden van de ondervraagden (178 personen) geslachtsgemeenschap van verloof den onjuist acht (16 procent zeer verkeerd en 64 procent beter van niet). Niet zoveel bezwaar heeft 11 pro cent. geen enkel bezwaar acht pro cent en geen mening een procent Met de „chaos" valt het dus nogal mee, zegt de opsteller, al mag in derdaad wel van enige onzeker heid worden gesproken (95 blz., 1.-). ouw, overeenkomst en ctoor Francine Dumas. Het Wereldvenster, Man-i verschil. Uitgave Baarn. Opnieuw een boek over de ver houding tussen de sexen. Het bij zondere is, dat het de officiële „ze gen" van de Wereldraad van Ker ken heeft meegekregen. Het is sys tematisch opgezet en met name daar instructief waar de psycholo gische, sociologische en culturele inzichten over de man - vrouwver houding onder de loep worden ge nomen- Enkele kenmerkende uitspraken. Het is pijnlijk dat twee hoofdstukken van Genesis plus een paar zinnen van Paulus en Petrus de minieme basis hebben gevormd waarop de verhouding tussen de geslachten twintig eeuwen zijn be vroren. Op theologische gronden mag men man en vrouw als partners die van rol wisselen beschouwen; gelijkwaardig dus. Man en vrouw zijn gelijk, biologisch ondanks het moederschap, cultureel ondanks de geschiedenis en in de ambten on danks de gereserveerdheid van de kerken. In Adam en Eva's verbanning uit het paradijs onderkent de schrijfster een aanwijzing dat echtscheiding mogelijk moet zijn. Gevaren door die gelijkheid van man en vrouw ziet de schrijfster wel degelijk; deze vergt een moei lijke omschakeling. Met instem ming citeert zc in dit verband Rim baud's uitspraak „de liefde moet opnieuw worden uitgevonden" Voorwaarden daarvoor acht ze be paald niet sexualiteit voor. zonder of naast het huwelijk. Over ge zinsvorming tenslotte merkt ze op dat echtgenoten als beelddragers Gods wel degelijk vanuit de bijbel een suggestie tot verantwoord ou derschap ontvangen. Het werkje is helder en goed ge argumenteerd geschreven. Voor de kritische lezer(es) een welkome aanvulling in de huidige, nogal ver warde. discussie. (148 blz., 8,90). Sexualiteit en moraal, rapport aangeboden aan de Britse Raad van Kerken. Uitgave Polak en Van Gennep, Amsterdam. Het bekende, voor sommigen mis schien wel beruchte, Britse rap port over liefde en huwelijk, dat werd samengesteld na twee jaar werken van een breed samengestel de deskundige werkgroep, is nu ook in het Nederlands verschenen. Zoals prof. Smelik in het nawoord zegt: de bedoeling van het boek is te begrijpen, niet te veroordelen. Het gaat om de ordening van de sexuele omgang met de ander, nu het gezag van de traditie niet meer geldt. Een bijdrage tot bezin ning. De wijze van uitgeven is matig te waarderen. Nog één stap verder en een stencilwerkje kan ook al van een uitgeverij komen. (112 blz., 4,50). Woningen voor één, door C. Strompels. Uitgave Bouwcentrum, Rotterdam. Meer dan twintig jaar na de oor log is de huisvesting van de al leenstaande nog steeds een punt van zorg en het is de verdienste van dit boekje, dat het een groot aantal voorbeelden geeft van moge lijkheden en van voor alleenstaan den gebouwde woningen. Daarnaast wordt de zo functio neel mogelijke indeling van de wo ning voor de alleenstaande bespro ken. Ten slotte bevat het boekje een aantal wenken voor inrichting en indeling. (135 blz„ 6,90). (Z.): G. J. Voortman te Dussen (N.B. Bedankt voor Workum (vac. G. van Zeben - toez.): C. B. Roos te De Kaag. GEREF. KERKEN BcroepeD te Raamsdonksveer-Drim- melen (N.B.): kand. P. Blokland te Goudriaan. Aangenomen naar Den Haag-west (vac. W. v. d. Linden): J. Heule te Be verwijk. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Ook in de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) 's-Gravenhage-Loosduinen heeft zich nu een scheuring voltrokken. Twee ouderlingen en een diaken hebben de kerkleden schriftelijk „weggeroe pen van achter de ontrouwe ambts- dienst van de meerderheid van de kerkeraad". Gisteren hebben zij i het eerst eigen kerkdiensten gehou den. De moeilijkheden in Looöduinen begonnen twee jaar geleden, toen de predikant, ds. J. W. Verhey, er voor uitkwam de bezwaren van ds. B. Tel- der tegen de formulering van ant woord 57 van de, catechismus te d( le$„. Volgens ife BV, afgescheiden keraaHaledén negeerde de meèl held van de (kerkeraad de'besluiten,', die de classis 's-Gravenhage in deze zaak een en andermaal heeft geno men en bleef hij achter de predikant staan. Bovendien sprak de kerkeraad in mei jongstleden uit, de generale sy node van Amersfoort-West niet meer te kunnen erkennen, omdat ds. Schoep was geweigerd als synodelid. Hierdoor verbrak de kerkeraad vol gens de bezwaarden in feite de band met de zusterkerken. In juni besloot de classis de afge- vaardigden van Loosduinen niet te ontvangen. De gereformeerde kerk (vrijge- I maakt) van Loosduinen telt 380 zie-.| len. Ds. Verhey (55 jaar) was aan- vankelijk vrij-evangelisch predikant. In Den Haag scheidde hij zich af en stichtte een gereformeerd-evangeli sche gemeente in 1947. Een half jaar later sloot hij zich aen bij de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt). HET WEER IN EEROPA Kopenhagen h. bew. "en h. bew. erdam onbew. iel onbew. Genève Wenen l Vervolg van pag. 1) ALARM Het eerste alarm kwam van de echtgenote van de directeur van ge vangenis nummer 2, mevrouw Eiff. die in een dienstwoning aan de Pompstationsweg woont. Zy zag een man door de tuin lopen, van wie ze vermoede dat het een gevangene was. Direct waarschuwde ze de ge vangenisleiding. Deee hield appèl en daarby bleek, dat vier mannen ont braken. Men vermoedt dat de mannen gis teravond laat al buiten de stadsgren zen van Den Haag waren gevlucht. Voorzover bekend droegen de man nen tijdens hun ontvluchting een manchester broek, een khaki over hemd en gymschoenen. Uit een eerste onderzoek is niet ge bleken, dat de gevangenen hulp hebben gehad van buitenaf. De vier mannen moeten hun ont vluchting uitgevoerd hebben volgei minutieus opgesteld plan. In korte tijd was een groot aantal jongste van het viertal, de 19-ja politiemannen op de been, evenals speurhonden. Toen bleek, dat men met mannen te maken had, die ook gevaarlijk kunnen zijn, werden on verwijld de grensposten ingelicht. Ook werden onmiddellijk foto's, na men en signalementen van de voort- vluchtigen verspreid. In een buiten gewoon politieblad waren vanmor gen eveneens alle bijzonderheden opgenomen. Nadat alrm was gegeven, zijn her haaldelijk meldingen binnengeko men, dat de ontvluchte gevangenen waren gezien. Ook een politieman zag gisteravond vier mannen lopen bij de Hubertus-manege. De agent wist toen nog niet dat er gevangenen waren ontvlucht. De politie conclu deert hieruit dat de mannen niet in de richting van de duinen zijn ge gaan, maar richting stadscentrum. De staat bekend als een uitnemend organisator. Tijdens het recreatie- uur hebben de gevangenen voorts de meeste bewegingsvrijheid. Ook is dan de bewaking minder scherp. In de afdeling Seloc zijn dan twee bewa kers aanwezig, terwijl er op het bui tenterrein Helemaal geen bewaking ACADEMISCHE EXAMENS ioclologic: Vrij doet. ex. sociologie: K. E. Studer Amsterdam: kand. Ned.: Mevr. J. W Rutgers-Stoker. Amsterdam: mej R M V. Voorhoeve. Den Haag, H. J. C. Schaap, Haarlem. Kand. Psych.: S. E. Hulsmans. Wartena. doet. rechten: r a. Zleck. Hilver sum. mej. j. h. Wlersema. Bussum. A van Drlel. Hulzen N.H.. W. j. Veraar Amstel veen. mej. B. Veenendaa'. Bloeme'ndaal. H. Buter. Wassenaar.R. Tcrwerd= imci-rH-n, P. F. H. M. Dobbeiman. Hlnlooer terclar

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2