lwee ontsnapten na tip in Gouda gegrepen Negers sloegen agent dood Onenigheid over de bestandslijn De stad en dokter Moore 1000 Israël wil tempel herbouwen Zeer warm Sluipschutters in Newark Twee Nederlanders uit Guinee teruggekeerd NIEUW FEUILLETON Maandag 17 juli 1967 48ete jaargang Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Courairf Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De Goudse politie heeft van morgen twee van de vier ont snapte misdadigers uit de Sche- veningse strafgevangenis kunnen aanhouden. Zonder slag of stoot gaven ze zich over. De twee an deren zijn nog voortvluchtig. F. B. M. A. S. vouriviucnug voorniucnng gegrepen gegrepen SCHEVENINGEN Twee van de vier uit de Scheveningse strafgevangenis ontsnapte misdadigers, zijn vanmorgen in Gou da gegrepen. Het zjjn de 19-jarige M. A. S. uit Tilburg en de 21-jarige W. F. B. uit Den Haag. De gevaarlijke psychopaat J. Th. J. K. (26) die wegens moord op het Eindhovense jongetje Corrie Hofman tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld, was rond het middaguur nog op vrije voeten, evenals de 22- jarige H. C. H. uit Arnhem, die 21/2 jaar moet uitzitten. De twee mannen konden worden aangehouden, nadat burgers de po litie in Gouda hadden ingelicht. Iemand had gezien, dat zes mannen zich verdacht bij een auto ophiel- Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sièrknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze den. Toen de politie de omgeving had afgezet, bleek de auto echter te zijn verdwenen. Korte tijd later kwam het bericht dat zich enkele verdachte figuren by een pand ophielden. Hier deed de politie een inval met succes: B. en S. waren weggekropen in de tuin vlak bij het pand. Zonder tegenstribbelen gaven de twee mannen zich over. Ondanks de vele tips die de politie heeft gekregen, zijn de twee andere ontsnapten nog niet opgespoord. De Haagse politie verwacht niet, dat deze mannen nog in de Residentie zijn. Diverse gedeelte van de bin nenstad zijn vanmorgen afgezet, maar zonder resultaat. Het signalement van de nog voort vluchtige gevangenen luidt: K.. die op 6 april 1965 Corrie Hofman uit Eindhoven wurgde, heeft blond haar en blauwe ogen. Hij is ongeveer 1,79 meter lang. Zijn straftijd is op 4 juni 1973 om. H. heeft donkerblond haar en grijze ogen. Hij is 1,73 meter lang. Diens straf zal op 23 mei 1969 af lopen. SELOC De vier mannen, die waren opge nomen in het Seloc, heet selectie- en oriëntatiecentrum, zijn gister avond tussen zeven uur en half acht ontsnapt, tijdens het zogenaamde recreatieuurtje. Op zondagavonden worden de deuren van de twaalf cel len van het Seloc opengezet en kun nen de gevangenen hij elkaar op be zoek gaan. Aan het eind van de gang is een toiletruimte met vier we's, waarvan er twee al enkele maanden buiten gebruik zijn. In een van deze afgesloten we's is een raam in een buitenmuur. Hier van hebben de mannen de trailies doorgezaagd. Na de vlucht door dit raam kwamen zij op een drie en een halve meter lager gelegen platdak terecht, waarvan zij in de opnieuw drie en een halve meter lager lig gende tuin sprongen. Vervolgens hebben ze tegen de zes meter hoge muur een deur gezet en met behulp van een touw en een haak. die van een van de ledikanten in de cellen bleek te zijn gemaakt, klauterden zy erover heen. Voor vervolg zie pag. 2 JERUZALEM Joodse kringen blijken al in 1960 in het diepste ge heim te zijn begonnen met de voor bereidingen voor de herbouw van de tempel. In de Verenigde Staten is zestigduizend ton steen besteld en de eerste zending, reeds geheel volgens tekening op maat gehouwen, is al naar Israël verzonden. Voor de herbouw van de tempel zal de op een na heiligste plaats van de Islam, de 1300 jaar oude Rots koepel, moeten worden afgebroken. (Zie pagina Kenmerk.) DE BILT Gedurende het week einde trok een oud storingsgebied over de noordelijke helft van ons land, waar wat regen viel. Inmiddels breidt een oceaandepres sie zich langzaam in oostelijke rich ting naar West-Europa uit. Dit heeft in eerste instantie tot gevolg dat op nieuw zeer warme lucht naar het noor den is gaan stromen waardoor het morgen ook in ons land warm tot zeer warm weer zal worden, waarbij ech ter wel de kans op onweer geleidelijk groter wordt. De winden blijven zwak tot matig tussen oost en zuid, behoudens dat in de kustgebieden tijdelijk zwak ke wind van zee kan waaien. Strandweer Vooruitzichten: Na enkele onsta biele dagen weer een hogedrukge- bied met voorlopig fraai strand weer. De eerste helft van juli bracht aan het strand slechts twee dagen met wat regen, een boven normaal aantal uren zonneschijn en een ge middelde maximumtemperatuur die één graad hoger dan normaal lag. 18 Juli zon od 4.41, zon onder 30.51. maan uturND jöij uil REDDERS Prins Claus heeft zaterdagmid dag in Katwijk de paraatheid kunnen zien van de Reddings brigade. De mannen, die het in deze zomerse dagen druk heb ben met het uit zee halen van waaghalzerige badgasten, lieten de prins hun efficiënte manier van werken zien. Foto: prins Claus ging met een speedboot mee de zee op. Terwijl de man nen van de brigade die boot startklaar maken, voelde de prins even hoe de temperatuur van het zeewater was. Naar zijn gezicht te oordelen: tamelijk koud. Het mag dan nog zulk mooi zomerweer zijn, op het bondsbureau van de KNVB is hard gewerkt. Op een van onze sport pagina's treft u het met spanning tegemoet gezie ne wedstrijdprogramma voor het zaterdagvoetbal aan. De competitie begint op 26 augustus. -.V Islam wenst sluiting herken in West-Afrika pag. Kernmerk. NEWARK Na de ras- senonlusten in Newark in de staat New Jersey in de Ver enigde Staten, waar reeds 24 doden in vier dagen van rel letjes zijn gevallen, zijn gis teren ook in Plainfield op 30 kilometer van Newark onge regeldheden uitgebroken. Jonge negers trapten en stompten een agent, die ge troffen door een kogel ge wond op straat lag, dood. De agent zou kort hiervoor een negerjongetje hebben dood geschoten. De onlusten in Plainfield, een stad met 50.000 inwoners, waarvan een derde negers, begonnen zaterdag. Gisteren wer den winkels geplunderd en auto's in brand gestoken. Nadat de bijna 7.000 man aan politie en nationale gardisten de ru moerige wijken waren binnengetrokken, werd de situatie wat rustiger. Vanmorgen deden zich geen incidenten meer voor. Ook in Newark was het van daag rustiger dan de vier vooraf gaande dagen. Er zijn 1.600 per sonen gearresteerd. De schade in de stad bedraagt meer dan twin tig miljoen gulden. Het gevaar is echter nog niet gewe ken. De stad wordt nog geterroriseerd door sluipschutters die vanuit hinder lagen schieten. Hier en daar wordt nog geplunderd. De nationale garde, de staatspolitie DEN UYL TERUG UIT ISRAËL SCHIPHOL De voorzitter van c._ Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, is gistermiddag na een 10-daagse oriën tatiereis door Israël in gezelschap var zijn echtgenote op Schiphol teruggeko- men. De heer Den Uyl vloog naar Israël op uitnodiging van he Israëlische algemene vakverbond Hista- druth en de socialistische zusterpartij van de PvdA, Mapai. Geheimzinnigheid bij aankomst (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Na een dag van onzekerheid zijn gisteravond laat toch nog de twee Neder landers, die aanvankelijk het land niet mochten verlaten, uit en de plaatselijke politiemacht patrouil leren regelmatig door de straten. Gouverneur Hughes van New Yer- sey zei dat de sluipschutters streng zullen worden gestraft. Hij bood op roerlingen aan die sluipschutters aan geven, strafverlichting te zullen geven. Atoombom De rassenonlusten in deze stad zijn de ergste geweest die zich tot dusver dit jaar in Amerika hebben voorge daan. Er zijn grote verwoestingen aan gericht. Hughes verklaarde na een rondrit door de stad. dat het leek of er een atoombom was neergekomen. „Dit had niets meer te maken met een burger rechten-protest. Dit was pure misdaad", aldus de gouverneur. Volgens hem had het merendeel van de arrestanten een strafregister. Slechts 3 of 4 procent van de ongeveer 200.000 negerbewoners van Newark, die over het algemeen onder erbarmelijke om standigheden leven, zou bij de relletjes betrokken zijn geweest. Newark, dat van New York uit ge zien juist over de rivier de Hudson ligt. heeft van de steden in het noorden iran de VS het hoogste percentage negers 50 tot 60 procent. De stedelyke autoriteiten z(jn inmid dels begonnen om in een gesprek met negerleiders te komen tot oplossing voor de grootste grieven van de neger bevolking werkloosheid en de slechte woningtoestanden. In de stad Newark en in vele andere steden van het Ameri kaanse Oosten is de temperatuur van „The Long Hot Summer" ver over kookhitte gekomen. In sommige plaatsen is de neger- bevolking in opstand. In Newark joegen politiemannen in burger plunderende negerjongens hard handig weg uit een fietsenwinkel. KAÏRO De VN-waarnemers hebben hun taak langs de Egyp- tisch-Israëlische bestandslijn langs het Suezkanaal niet kun nen beginnen. Er bestaat nl. on enigheid over die lijn. Generaal Odd Bull, hoofd van de /N-waarnemers, voert te Tel Aviv en kaïro besprekingen hierover. Aange nomen wordt, dat Egypte weigert de Israëlische eis te aanvaarden, dat de lijn midden door het Suezkanaal loopt. W aarnemers Intussen zijn aan beide kanten van het kanaal twee groepen van vier waarnemers gearriveerd om het ter rein voor het vestigen van hun posten te verkennen. Een van de groepen arriveerde in Ismaila. Het hotel, waarin zy zich bevonden werd zaterdagavond door Israëlische vliegtuigen gebombar deerd. De waarnemers liepen geen letsel op. Een andere groep kwam in Kan tara aan, dat door Egyptische artille rie werd beschoten. De stad was bijna aan het oog onttrokken door een don kere rookwolk van brandende gebou- Zaterdagavond laat kwam een eind aan de gevechten, nadat secretaris generaal Oe Thant tussenbeide was gekomen. Egypte had de Veiligheids raad gewaarschuwd, dat nieuwe vij andelijkheden op grote schaal konden uitbreken. Gevangene Uit Kaïro wordt gemeld, dat een gevangen genomen Israëlische offi cier zou hebben verklaard, dat zijn land de gevechten was begonnen in de hoop, nieuwe grenzen te trekken in de plaats van de reeds bestaande. Egypte maakt melding van het neer schieten van zes Israëlische vliegtui gen. Israël beweert, zeven Egyptische toestellen te hebben neergehaald. Ook Jordanië heeft geklaagd' over drie incidenten aan de bestandslijn, die Israël zou hebben veroorzaakt.' In Amman weigerde koning Hoessein de ontslagaanvrage van premier Saad Joema te aanvaarden. Uit Bethlehem wordt gemeld, dat Arabische burgerlijke autoriteiten een petitie hebben ingediend, waarin ze vragen, de stad tot een deel van Is raël te maken. Intussen hebben de staatshoofden van Egypte, Algerije, Irak, Syrië en Soedan gisteren ingestemd met een Soedanees voorstel, de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische staten binnenkort in Khartoem (Soe dan) te doen bijeenkomen. Guinee op Schiphol aangekomen: molenbaas E. Middelkoop uit Sliedrecht en werktuigkundige T. M. J. Herinx uit IJmuiden. Beiden waren in Conakry werkzaam geweest op een baggerproject van het Nederlandse baggerbedrijf Van Hattum en Blankevoort. Ze waren de enige twee van de 16 mannen en twee vrou wen, die toestemming hadden gekre gen het land te verlaten sinds het uit breken van het conflict op 26 juni met de KLM. Aanleiding daartoe had een doktersattest gegeven. Het was een sobere en nogal geheim zinnige ontvangst, die beide mannen op de luchthaven ten deel vieL Een tien tal persvertegenwoordigers, dat al ge- j ruime tijd op het toestel uit Monrovia had staan wachten, werd verboden met I hen te spreken. De wat nerveuze direc- teur van het bedrijf, jhr. dr. R. J. Stra- tenus. commentarieerde: „Ik wil niet dat deze eenvoudige mensen dingen vertellen, waardoor onze andere werk nemers in Guinee in moeilijkheden kunnen komen. Ook in Guinee worden Nederlandse kranten gelezen". Cordon Na door hun echtgenotes omhelsd te j: zjjn legden marechaussee en luchtha- j venpolitie dan ook een ondoorbreek- baar cordon om het gezelschap, dat vla een zij-Ingang met twee auto's vertrok. Een radioverslaggever, die belde man nen nog een vraag wilde stellen, werd ruw opzjj geduwd. De heer Stratenus wilde toen alleen nog verklaren, dat in Guinee geen an ti-Nederlandse stemming heerst en dat de andere werknemers geen last onder vinden. Het is him alleen verboden het land te verlaten. Beide mannen zijn sinds februari in Conakry werkzaam geweest. De heer Middelkoop was er eerder al in 1962. Nanny de Jong (21) uit Volendam mag zich Kaaskoningin van Edam noemen. Tijdens een feest in het Noordhollandse kaasstadje werd zij uit een groep andere gegadigden gekozen en haar eerste ..vorste lijke" daad was het maken van een rondgang door Edam. Morgen begin ons nieuwe feuilleton: het boeiende verhaal van dok ter Moore, die zijn levenswerk, een particulier ziekenhuis op het Ame rikaanse platteland, bedreigd weet. Schrijfster Agatha Young tekent de figuren bijzonder scherp: de bazige chirurg Perkins, altijd bezig die smet uit zijn verleden te verwerken: de sympathieke dokter uit- de-grote-stad die een jaartje ervaring met mensen op wil doen; de keiharde bankier Stoner. Al mogen in groter verband gezien de woelingen in het provincie stadje Haddon slechts rimpelingen zijn, Agatha Young weet op onder houdende en menselijke wijze duidelijk te maken, hoe deze rimpelingen beroering in zo'n klein stadje kunnen verwekken. De stad en dokter Moore geeft tegelijk een beeld van dat andere Amerikaanse leven zo verschillend van dat wat de meeste artikelen en boeken ons doen ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1