Géén zielen twintig miljoen jaar 2000 in Bevolking groeit minder snel Bouwvakkers Tricht gehuldigd in Beurs niet bezorgd over komende staatsbegroting CENTRAAL BUREAU VOOR STATISTIEK BEGING BLUNDER: Biafra geeft stad prijs Johnson: fotosatelliet is 400 miljard waard WÊmM riMuumi ZATERDAG 15 JULI 1967 Cijksplanologische Dienst: LAGOS De troepen van Biafra hebben de strategische universiteits stad Nsoekka ontruimd. Rond Nsoekka, dat 65 kilometer ten noorden van de Biafraanse hoofdstad Enoegoe ligt. wordt nog gevochten. Dit meldde het Nigeriaanse federale leger gisteravond in een bulletin. Ge ruchten in Lagos willen, dat het staats hoofd van Biafra. luitenant-kolonel Ojoekwo gevangen zou zijn genomen. Radio-Biafra meldt daarentegen, dat in de algemene militaire situatie geen wijziging is gekomen. De oostelijke luchtmacht zou federale stellingen in het noordelijke grensgebied hebben gebombardeerd en een federaal squa dron op weg naar het front hebben vernietigd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de laat ste weken een publikatie aan het Nederlandse volk gepre senteerd, die waarschijnlijk een der belangrijkste is uit zijn geschiedenis. Deze studie bereikte mij in de bedrieglijk- simplistische vorm van een stencil van vier en een kwart pagina. De titel luidt: Aanvullende berekeningen over de Nederlandse bevolkingsgroei tot 1980 naar aanleiding van de n al964 opgetreden geboortendaling Het CBS constateert dat bij de confrontatie van de begin 1965 gepubliceerde berekeningen over de toekomstige bevolkings groei in ons land met de feite lijke ontwikkelingen een aantal afwijkingen aan het licht tre den. Met de sterfte heeft men de werkelijkheid dicht benaderd. Bij de taxatie van het aantal geboorten zat men er ver naast. Voor 1965 bleef het feitelijke aantal geboorten 14.000 achter bij de raming, voor 1966 was het verschil zelfs 25.000. Deze teruggang van de geboorten berust niet op een kleiner aantal hu welijken, maar op een teruglopen van de huwelijksvruchtbaarheid. En, zegt het CBS,is gebleken, dat de verminderde vruchtbaarheid in 1965 een algemeen verschijnsel is geweest, dat zich heeft voorgedaan onder ge huwde vrouwen van alle leeftijdsgroe pen (beneden 50 jaar) en zowel ten aanzien van eerst- als latergebore- nen, onder vrijwel alle in 1965 nog bij de procreatie betrokken huwelijks jaargangen onder alle godsdienstige groeperingen en in alle delen van het land". Pas in 1967 Het Centraal Bureau is met deze verrassende mededelingen niet in het begin van 1956 voor het voetlicht ge treden, maar pas in 1967. Waarschijn lijk wilde men de kat nog eens een jaartje uit de boom kijken. Het ge- boortenpatroon van 1966 vertoonde echter ook zulk een duidelijke terug gang dat men zich nu heeft gehaast de bakens te verzetten. Het Bureau verwacht dat de rem mende factoren op het geboortenaan- tal een steeds wijdere kring van ge zinnen zullen treffen. Zij namen het lage geboortencijfer van Amsterdam als limiet bij de extrapolatie. Op deze wijze moeten deze studenten van de Nederlandse nataliteit voor 1970 57.000 babies schrappen, voor 1975 76 000 en voor 1979 80.000 De bevolking van Nederland in 1980, die het Centraal Bureau nog in 1965 op 15.258.000 schatte, taxeert het zelfde Bureau nu op 14.375.000. De heren hebben er dus 900.000 zielen afgedaan. Deze mededelingen en nieuwe stu dies hebben wij met een mengsel van dankbaarheid en korzeligheid ontvan gen. Het is natuurlijk toe te juichen dat de kogel nu eindelijk door de kerk is. en dat het Centraal Bureau zijn falen erkent. In zoverre past dankbaarheid. Correcties.' Maar het is moeilijk onze ergernis te bedwingen dat zulk een miljoenen verslindende instelling als het Cen traal Bureau voor de Statistiek in een zo vitale kwestie zulke blunders kan maken zonder tijdig tot zelfkri tiek en aanpassing aan de maatschap pelijke werkelijkheid te geraken. Er zijn toch al dozijnen waarschuwingen van medische en psychologische zijde gekomen, dat die overdreven progno ses voor de bevolkingsgroei kant noch wal raakten. Elke huisarts en elke humane pastoor had het de sta tistische heren beter kunnen vertel len. Daarom moeten wij ook proteste ren tegen de euphemistische titel van xiit stuk: aanvullende berekeningen over de Nederlandse bevolkingsgroei Dit zijn geen aanvullende berekenin gen. het zijn correcties: corrigerende berekeningen. Een aanvullende bere kening zou men het kunnen noemen wanneer na vroegere taxaties van de Nederlandse bevolkingsgroei nu gedetailleerde studies van de bevol kingsgroei van de provincies, de gro te steden of de dorpen waren uitge voerd. Maar dat is niet het geval Nee, het Centraal Bureau consta teert een opmerkelijke geboortenda ling, venvacht dat deze zich in de toekomst cumulatief zal voortzetten, en vermindert haar schatting van de bevolking in 1980 met 1 miljoen. Van de beruchte 20 miljoen zielen in het jaar 2000 gaan er dan ongeveer drie miljoen af Die „afwijkingen" noe men gewone mensen fouten! Het is mij onbekend hoe het Cer traal Bureau voor de Statistiek df gevolgde werkwijze wil verdedigen maar ik zie daartoe geen kans len, schijnen wel sterk geïsoleerd te leven, als monniken in een statistisch klooster. Maar deze mensen zijn toch zelf voor een groot deel huisvaders, zij beoefenen zelf de kinderbeperking met de onderwijzers zijn de ambte naren steeds de belangrijkste protago nisten van het twee-kinder-stelsel ge weest de meesten hebben een ra dio en een tv. Bijna allemaal lezen ze kranten. Algemeen bekend De voornaamste verschijnselen aan het geboortefront zijn algemeen be kend. Nederland nam al 50 jaar een uitzonderingspositie in. Tot 1914 was België ons anderhalf miljoen zielen voor. Door onze lagere sterfte en on ze veel hogere geboortencijfers zijn wij de Belgen voorbijgestreefd. En nu telt Nederland drie miljoen zielen meer dan België. Twaalf tegen negen miljoen. Iedereen kan om zich heen gezin nen waarnemen met één of twee kin deren, en ook veelal oudere gezinnen met zes, acht of tien kinde ren. Onder de sollicitanten in mijn praktijk tref ik regelmatig zonen uit kinderrijke gezinnen, met bijvoor beeld negen of twaalf kinderen. Maar sollicitanten die zelve zo'n patriar chaal gezin hebben, zijn uiterst zeld zaam. Ook wanneer men rekening houdt met het nog niet voltooid zijn der laatste gezinnen. Terwijl in Amsterdam het geboor tencijfer per 1000 zielen was terugge lopen tot 17, hield Noord-Brabant het maar vrolijk op 28. Maar de laatste jaren is een soort sexuele hervor ming losgebroken. De pil marcheerde op over een breed front. Dr. Trimbos en de betreurde monseigneur Bekkers gaven het ka tholieke volksdeel moderne voorlich ting. Verenigingen, artsen en andere consulenten weerden zich, en zo gaat Nederland een eindweegs België ach terna. En Brabant richt zich wat ge- boortenpatroon betreft op Amster dam, of zo men wil, op Zuid-Hol land. Geboortenbeperking, gezins planning. sexuele voorlichting! Dit is alles heel eenvoudie en volko men begrijpelijk. Men hoeft daarvoor geen accoucheur te zijn, en geen soci oloog. Elke caféhouder weet het wel zowat, en elke eerstejaars-student kan het begrijpen. Raadselachtig en afkeurenswaardig is slechts dat de blinde bureaucraten van het Centraal Bureau voor de Statistiek van al deze verschijnselen niets bespeurd hebben voor zij met de geboortenteruggang van 1965 en 1966 werden geconfron teerd. Ho»» is het mogelijk! De planologen Laakbaarder nog dan de statistici zijn mijns inziens de planologen. Die Dlanologen hebben zich met ware wel lust geworpen op de maximale schat ting van de bevolkingsgroei: het moesten 20 miljoen zielen in het jaar 2000 zijn. En op deze dwaze prognose hebben zij tal van dure en uitvoerige studies gebaseerd, uitgegeven met grafieken, op kunstdrukpapier En nu stort dat hele kaartenhuis ineen. Wie schetst mijn verbazing, ja. ontsteltenis toen een der belang- "ijkste voormannen van de planolo gen-bent mij toevoegde: „och. die twintig miljoen zielen in het jaar ■•OOO. daar moet u nu heus niet zo avaar aan tillen. Dat getal heb ik zo maar eens op tafel geworpen om de discussie op gang te krijgen". O sanc- ta simplicitas! En zulke naïeve profe ten zullen hef lot van onze kleinkinde ren gaan bestemmen! Het minste wat men van deze hoe ders van het Nederlandse heem had mogen verwachten is toch dat zij de gegevens waarmee ze opereren eens kritisch hadden bezien. En nu hebben ze een hele pyramide van plannen, bewijzen en betogen opgebouwd op een bevolkingsaanwas van 8 miljoen zielen in 40 jaar, terwijl de reële aanwas maar half zo groot zal zijn Aan deze hele affaire zitten ook liverse komische aspecten. Zo zijn de •ommissarissen van de Koningin in Triesland, Groningen en Drente gaan ergaderen om samen de wegen te •oeken hoe zij die anderhalf miljoen Nu, de drie gouverneurs kunnen dit punt wel van him programma schrappen. Er komen geen anderhalf miljoen Randstedelingen naar het Noorden reizen, zelfs geen half mil joen, waarschijnlijk nog geen honderd duizend. Het is altijd, zoals iedere personeelschef weet, vrij gemakkelijk om een sollicitant uit Leeuwarden naar Amsterdam te laten verhuizen. Maar het is een tangverlossing om een Amsterdammer te bewegen naar Sneek of Franeker te gaan. De planologen menen dat het Ne derlandse volk bestaat uit 12 miljoen schapen, onregelmatig over de Neder landse weiden verdeeld, en dat de voorzienigheid hen heeft aangewezen om die schaapskudden regelmatig over het land te spreiden. Beide stel lingen zijn ondeugdelijk. Het Neder landse volk is geduldig en verdraagt veel onzin van zijn regenten, maar een schaapskudde is het nu ook niet precies. En dat de planologen even zullen uitmaken waar het Neder landse volk zal wonen en werken is een dwaze illusie. Hoogste tijd Misschien dat de in dit stukje geschetste misschatting van 50 pet. de heren eindelijk eens wat beschei denheid kan leren. Een reisleider die voor zijn gezelschap vier bussen laat komen terwijl blijkt dat de hele ploeg gemakkelijk in twee bussen kan, is rijp voor ontslag. Het wordt mijns inziens de hoogste tijd dat aan het dwaze drijven van de planologen in Nederland een halt wordt toegeroepen. Het zijn niet en kel commissarissen van de Koningin die tijd verspillen aan chimaera's, maar we zitten nu bijvoorbeeld met een Technische Hogeschool in Drie- nerloo die veel beter in Amsterdam of Hilversum had kunnen staan. Een nieuwe academische vlag prijkend op een halfgezonken textielschip is een niet al te fraaie stunt. Ook wanneer wij aannemen dat de nieuwe taxaties van het CBS even juist zijn als de vorige falikant ver keerd waren en als wij er van uit gaan dat het geboortenpatroon voor Nederland tot 1999 nu muurvast ligt. dan nog kan niemand zeggen hoeveel inwoners ons land in het jaar 2000 zal tellen. Zelfs niet wanneer het CBS op 31 december 1999 de boeken heeft geslo ten en ons mededeelt dat er 16.632.431 Nederlanders zijn geteld. Want die telling is zeker 5.000 of mis schien wel 50.000 mis. Maar wij kun nen er natuurlijk wel over praten of het inwonertal van Nederland dan in de buurt van de 15 miljoen, 17 of 20 miljoen zal liggen. Volgens de jongste correctie van de CBS sturen wij aan op 17 miljoen. Complicatie Maar er komt een nieuwe complica tie bij. Bij een zeker niveau van welvaart maakt zich een nieuwe migratielust van de mensen meester. In de Vere nigde Staten bijvoorbeeld stromen in woners van Maine, Ohio en Illinois naar California en Florida. In Los Angeles County komen, 1.000 van die immigranten per dag aan. En dat zijn geen arme sloebers die honger heb ben en werk zoeken. Nee, zij laden vrouw en kind in de Pontiac, zij hebben 20.000 dollar op de bank en zij verwachten hun ken- j nis en kunde als typograaf, fijn-bank werker of programmeur in California met groter voordeel —zegge 2.000 of 3.000 dollar per jaar meer —te kun nen exploiteren dan dat in hun vori ge woonplaats mogeljk was. En zo is te verwachten dat wanneer Nederland een even grote welvaart heeft bereikt als de Yankees nu, een soortgelijke zwerflust hier zal ontstaan. Om- Omstreeks 1980 naar schatting. Niemand kan voorspellen of dan een half of heel miljoen Nederlanders naar de kusten van de Middellandse zee, naar Canada, naar de USA of naar Australië zullen verhuizen. Maar het is wel zeker dat zij hun kroost en ook hun po tentiële nazaten meenemen. Het is natuurlijk zeer droe vig voor de planologen dat hun fraaie schema's en grafieken niet berekend zijn op zulke on gewisse toekomstfactoren; daar zullen de emigranten zich echter niets van aantrekken. Er is maar één antidotum: een slagvaardig en elastisch beleid. Ambassadeur Z.-Korea biedt ontsla®; aan BONN Generaal Doek Sjin Tsjoi, Zuidkoreaans ambassadeur in West-Duitsland, heeft de regering in Seoel zijn ontslag aangeboden. Hij zou dit gedaan hebben in verband met het verzoek van de Westduitse regering om terugroeping van drie Zuidkoreaanse diplomaten in Bonn die betrokken zouden zijn geweest bij de ontvoering van zestien Zuidko reaanse studenten uit de Bondsrepu bliek. Een groep arbeiders van het aannemersbedrijf Guelen NV uit Wijchen sijn de werkers-van-het-eerste-uur in het rampgebied te Tricht. Evenals anderen teerden zij gisteren gehuldigd. Tussen de verwoeste huizen wordt even gepauzeerd om de oorkonde te lezen. bier Oorkonde, bonbons en (Van een onzer verslaggevers) TRICHT „Na droefenis en verslagenheid is nu de tijd aan gebroken om weer op te bouwen. Het leven gaat door, ook in Tricht." Dit zei gisteren ir. H. T. den Breejen uit Den Haag. na mens de Stichting Raad van Be stuur voor het Bouwbedrijf tot de 140 bouwvakarbeiders die tijdens hun vakantie in het Be- tuwse dorp hebben gewerkt aan het herstel van de door de wind hoos beschadigde huizen. „U heeft direct begrepen wat er ge beuren moest en bood spontaan aan tijdens de vakantie door te werken." De bijeenkomst gisteren in de zaal van het plaatselijke café was belegd om de arbeiders te huldigen. Allen kregen een oorkonde en een doos bon bons voor de vrouw. Het was de be doeling de arbeiders een erepenning voor persoonlijke verdienste In het bouwbedrijf te geven, maar de pen ningen waren als gevolg van de va kantie niet op tijd klaar gekomen. De werkers van Tricht kregen nu de er bij behorende oorkonde en ontvangen Dr. J. Luning Prak is psycho-, later de erepenning, loog en econoom. Hij ligt al jaren Burgemeester J. C. Sanders van met de planologen in de clinch.j Buurmalsen, waaronder Tricht ressor- Schreef o.a. „De Randstad Holland i teert, verklaarde veel bewondering te en haar Belagers". 1 hebben voor het tempo waarin de mannen hebben gewerkt. „U heeft een offer gebracht. Op het moment dat uw koffers al gepakt waren om met vakantie te gaan, besloot u dat niet te doen en ons te helpen." Plichtsbetrachting Namens de gezamenlijke werkne mersorganisaties zei de heer J. H. Hazes uit Utrecht, voorzitter van de christelijke bond voor werkne mers in het hout- en bouwbedrijf, dat niet alleen veel goeds is gedaan voor de getroffen bevolking maar ook voor de publieke opinie over de bouwvakker en de bouwnijver heid. „Er is hier een staaltje van plichtsbetrachting getoond." De heer F. Peters uit Wijchen, uit voerder van het aannemersbedrijf Guelen NV te Wijchen, kreeg als eerste de oorkonde aangeboden. Toen allen hun onderscheiding in ont vangst hadden genomen werd de hul diging besloten met de aanbieding van een glas koel bier, waarna de mannen hun werk voortzetten. De bijeenkomst werd ook bijge woond door mr. W. Aantjes. lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting. De heer D. van Eg- mond. algemeen secretaris van de Stichting Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf was eveneens aanwezig. Naast de burgemeester gaven ook de beide wethouders en de gemeentese cretaris van Buurmalsen blijk van hun belangstelling. Na de bijeenkomst ging het perso neel van de twee aannemingsbedrij ven verder met het afbreken van on herstelbaar beschadigde woningen en het repareren van andere huizen ter wijl de mannen van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij ver der gingen met de opruimingswerk zaamheden. De huldiging betekende een kort oponthoud in de koortsachti ge drukte. Tricht moet zo vlug moge lijk hersteld worden. Verrassingen uitgesloten Financieel weekoverzicht AMSTERDAM - Hoewel de komkommertijd op de effecten beurs merkbaar is in geringe omzetten, kunnen we de stem ming van deze week in het alge meen als niet ongunstig karak teriseren. Vooral in de sector der lokale fondsen zijn koerswinsten tot stand gekomen, die een teken zijn van geselecteerde aankopen van materiaal. De berichten over de komende staatsbegroting, Welke wijzen op bezuinigings maatregelen en lastenverzwa ring, hebben geen merkbare in vloed uitgeoefend. Met belangstelling heeft men kennis •enomen van de mening van de OESO betreffende de economische vooruitzich ten in de landen, welke bij deze orga nisatie zijn aangesloten. Gesteld wordt dat een groot deel der vooruitzichten wordt bepaald door de conjuncturele ontwikkeling in de Ver. Staten West-Duitsland. Opgemerkt wordt, dat de regeringen van deze twee prominen- te landen maatregelen hebben genomen om de bedrijvigheid te stimuleren. Op grond hiervan verwacht men. dat het economisch groeicijfer tegen het van dit jaar wederom een normaal veau zal hebben bereikt. Ons land is bijzonder gevoelig voor de conjunctuur-ontwikkeling ons omringende landen en met name :n West-Duitsland, onze belangrijkste handelspartner. Gelijk men weet, heeft het kabinet-Kiesinger een in grijpend plan aanvaard om te komen ot sanering en stimulering en nu hoopt men. dat de uitwerking daar- •an in de komende maanden aan hel licht zal treden. In Frankrijk doen ïich ook recessie-verschijnselen voor. die een zekere vrees voor de toe komst der Franse economie oproepen lang, dat de regering van ons land een constructief beleid voert, dat, precies als in West-Duitsland, enerzijds de sa nering van de staatsfinanciën beoogt en anderzijds het bedrijfsleven ruimte verschaft om de groei (o.a. in de bouwe rij) te bevorderen. Daarnaast rust op alle deelnemers aan het economisch pro een grote verantwoordelijkheid om deze fase der conjunctuurontwik keling uitschieters te vermijden, opdat ,de patiënt" voldoende kan aansterken om straks weer in de volle activiteit van het leven te komen. Fusie-bacil Verder heeft de effectenbeurs langstelling waargenomen, I fusie-bacil nog in ons bedrijfsleven rondwaart. De overname van de Machi nefabriek Hensen in de Veren. Machine Fabrieken acht men ter beurze een goe de zet. omdat Hcnscn nu in een groter geheel wordt geïntegreerd en de Ver. Machinefabrieken een dergelijk bedrijf in haar organisatie goed kunnen ge bruiken. De verhouding der omwisse ling wordt 1 op 1, hetgeen leidde tot een koersavans van elf punten voor de aan delen Hensen. terwijl de aandelen VMF van 156 op 160 procent kwamen. Dat Gazelle met de Motorenfabriek Anker te Rotterdam een nauwe samen werking is aangegaan, kan tot een versterking van de beide concerns lei den. omdat ze op het gebied der brom fietsen elkaar kunnen aanvullen. De koers der aand. Gazelle veranderde ech ter niet door het bericht. Tenslotte wij zen wij nog op de geruchten, welke lopen inzake de Alg. Kunstzijde Unie, als zou dit internationaal concern van Dlan zijn een fusie aan te gaan met een ander groot concern, waarbij vooral de naam van Billiton Mij genoemd wordt Riva stegen deze week van 233 tot 251 pet., de aand. Autoindustrie Rotterdam van 275 tot 290 bieden. Het schijnt, dat de verhoging van de benzineprijs tot dusver weinig afbreuk heeft gedaan aan de zucht naar het bezit van een auto of grotere wagen. De Ver. Touwfabrieken hebben ge meld, dat de fabriek in Maassluis moet verdwijnen. We hebben er eerder al over gepubliceerd. De koers der aand. liep terug van 170 tot 157, slot kwam gisteren op 160 pet. De intrinsieke waar de van dit aandeel is veel hoger dan de koers aapgeeft. Het is te hopen, dat nu een juist beleid wordt gevolgd en men niet vervalt in de fouten van het bestuur der Deli Mij, dat allerlei experi menten heeft uitgehaald om beschikba re liquiditeiten te investeren. Ean van de vele attractie» in het 1.000.000 m2 grote recreatiecentrum .Duinrell'o.a. e speeltuin e trampolinespringen e kano's gondel e sportlandebowling emidget-golf Café-Rest. „De Schaapskooi" WASSENAAR, Tel. (01751) - 4065 - 5462 KAAP KENNEDY - Vorig jaar maart heeft president John son gezegd, dat hij dikwijls is bekritiseerd wegens te grote be steding van geld voor ruimte onderzoek. Zijn antwoord hier op was: „Als we niets anders uit het ruimte- program hadden gekregen, dan de fo tografische satelliet, zou dit alleen al tien keer het geld waard zijn ge weest, dat we hebben uitgegeven. Zonder de satellieten had ik moeten gissen en op God moeten rekenen. Nu weet ik precies, hoeveel raketten de vijand heeft." Tot nu toe hebben de Verenigde Sta ten bijna 40 miljard dollar uitgegeven aan militaire en civiele ruimteprogram- 's. Zelfs de berekening van Johnson, dat de fotografische satelliet alleen al bijna 400 miljard dollar waard is ge weest, kan laag zijn. Want het ministerie van defensie! meent, dat dank zij het feit. dat aketten een potei vijand heeft en waar ze zich bevinden de Verenigde Staten niet weer In pa niek hoeven te raken, zoals in de vijfti ger jaren. Toen was er grote vrees, dat Rusland een geweldige voorsprong had in lange-afstandsraketten De Verenig de Staten gebruikten miljarden om in te lopen. Later bleek, dat er geen kloof was geweest. Elke dag Elke dag vliegt een paar keer op zijn minst een Amerikaanse spionage-satel- lict boven Rusland. China en andere landen en maakt er foto's. Zulke Russische satellieten vliegen ook regel matig boven Amerika. Van de 455 satellieten, die de Verenig de Staten tot 1 juni van dit jaar in een baan om de aarde hebben gebracht, hadden er 346 militaire taken. In dezelf- periode hebben de Russen 244 satel lieten in een baan gebracht, waarvan volgens Amerikaanse bronnen minstens: voor militaire doeleinden Proeven Een groot aantal lanceringen Is no dig. omdat de satellieten met hun films de aarde moeten worden gebracht. Amerika neemt proeven met satellie ten, die langs electronische weg duide lijke foto's en andere gegevens naar de aarde zenden. Hierdoor zou de nuttige lading jaren achtereen haar werk kun nen doen. Dit kan over twee of drie jaar een feit zijn. De foto's, thans verkregen, laten dui delijk voorwerpen op aarde zien, die niet groter zijn dan een mangatdek king, ook al zijn ze van een hoogte tussen de 240 en 480 kilometer geno- Autoverkoop Rampenfonds: Meer dan half miljoen DEN HAAG Op giro 9575 van I net Rampenfonds is tot dusver op dei 515.094,62 binnen gekomen. Met de toegenomen verkopen van auto's en de gisteren binnengekomen giften tot In de tegenwoordige omstandigheden cijfers over het le halfjaar hebben een een bedrag van ruim 31.000 gulden 'is het daarom van het allergrootste be-'en ander inmiddels bevestigd. De aand. werd het halve miljoen overschreden. ■erder attendeerden Quiz om stukje Nederland BUSSUM TV-presentator Lou van Burg gaat volgend jaar voor de AVRO-televisie een maandelijkse quiz van een uur brengen. Het wordt vol gens de heer Van Burg een gezellig leuke spelletjesavond. waarop als hoofdprijs een stukje Nederland valt te winnen. Er zijn acht quiz-avonden I gepland, de eerste ln januari. associatie met Spanje en gaf slechts toestemming te onderhandelen over een preferentieel handelsakkoord. Men kan stellen dat een in volle vrijheid gekozen en onafhankelijk parlement de voorwaarde moet zijn voor associatie met de EEG. Daarom is het juist, dat de Euro pese gemeenschap niet de weg van de minste weerstand heeft bewan deld. Spreken over associatie ion slechts steun betekenen voor een regime, dat in eigen land weinig vrijheid toestaat. Een handelsakkoord kan de politie ke ontwikkeling in Spanje ook gun stig beïnvloeden en is politiek nu eenmaal minder ingrijpend. Bovenstaande is ook van toepas sing op het bewind in Griekenland, waar men helemaal niet meer van vrijheid spreken kan. Er is echter reeds een associatie-verdrag tussen Griekenland en de EEG, dat op uitvoering wacht. Een interssante gedachte werd deze week in de Eerste Kamer geuit om aan associatieverdragen een op schortende clausule te verbinden bij wijziging van het regime. As Nederland dan niet het initia tief wil nemen om een klacht in te dienen bij de Europese commissie voor de rechten van de mens bij welk verdrag Griekenland partij is, maar waar het toch inbreuk op maakt zou de Nederlandse rege ring toch een stapje in de goede richting doen door op deze wijze, weliswaar niet zo agressief, maar niet minder effectief, van ziin af* keuring blijk te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5