40.- PIT IS VANDAAG MEER NODIG DAN OOIT Samen zoeken naar nieuwe democratische structuren Islamleider in ons land Alfrink: Nederland wil geen voorbeeld zijn Uw probleem is het onze.... M. Ruppert op jubileumviering: „Meer gastgezinnen nodig voor ongehuwde moeders Tekort aan kamers studenten 19.000 voor is <!SïsK N"|kras> 8 dagen door nederland voor Zorg voor gevangenen is beneden peil Paus nog deze maand naar Istanboel ZATERDAG 15 JULI 1967 Een woord voor vandaag Deze twaalf heeft Jezus uitgezonden en Hij gebood hun, zeg gende: Wijkt niet af op een weg naar de heidenen, gaat geen stad van Samaritanen binnen: begeeft u liever tot de verlo ren schapen van het huis Israels. (Mattheüs 10 5, 6). De apostelen mochten hun werkterrein niet zelf uitzoeken. Vreemd moet hun die beperking van hun'taak toegeschenen hebben. Men zou zo zeggendat de heidenen en de Samari tanen de boodschap van het Koninkrijk dubbel nodig had den. Maar Christus geeft hen er geen opdracht toe. Wij moeten alleen daar zijn, waar onze opdracht is. Maar, zouden wij geneigd zijn tegen te werpen, moet de liefde van Christus ons dan niet dringen, overal Zijn evangelie te bren gen? De liefde van Christus onderscheidt zich van de ijver van eigen hart. dat zij zich aan Christus' opdracht houdt. Niet vanwege onze grote liefde tot onze medemensen brengen wij het evangelie, maar vanwege Christus' opdracht. Dan wordt het duidelijk, dat wij niet ons eigen werk, maar Gods werk doen. Als Christus niet zou willen, dat ik hier of daar ben, moet ik eigen gevoelens en redeneringen laten varen en bij Chris tus' wil blijven. Paulus en Silas reisden niet naar Bithynië toen de Geest het hen niet toeliet. Pas later begrepen zij, dat zij naar Europa moesten. Het wordt niet aan onze overleggingen overgelaten, hoe wij Gods werk willen aanpakken. Is het eigenlijk geen zegen, dat wij zo bevrijd zijn van eigen goeddunken? Alleen, bidden wij ook om de leiding van de Heilige Geest? Wij lezen vandaag 1 Samuel 14 31-42. Wij lezen morgen 1 Samuel 14 43-52. DEN HAAG Het hoofd van de islamitische Ahmadiyya-beweging, de 57-jarige Hazrat Mirza Nasir Ahmad. Khalifatul Masih III, is op bezoek in ons land in verband met het twintig jarig bestaan van de Ahmadiyya moslimmissie in ons land. Gisteren maakte hij in de moskee aan de Oostduinlaan kennis met de leden van de Haagse gemeente. Mor gen gaat hij naar Hamburg en volgen de week opent hij in Kopenhagen de eerste moskee in Denemarken. De Ahmadiyya-beweging is in 1889 door de grootvader van de huidige leider gesticht. Het is de enige georga niseerde zendingsbeweging in de is lam. Groot zijn vooral de zendingsac tiviteiten in Afrika, maar ook in heel West-Europa en Amerika zijn zen- dingsposten. In 1947 kwam de eerste zendeling in ons land. In 1955 kwam de moskee in Den Haag tot stand. De islamleider sprak de verwach ting uit. dat de islam in het westen groot zal worden. Hij baseerde dit op profetieën. Eerst zal volgens deze pro fetieën het westen vernietigd worden. De actie „Brot für die Welt" heeft in het jaar 1966 67 in de kerken van West-Duitsland 22 miljoen gulden op gebracht. twaalf procent meer dan het jaar daarvoor. Deze hulpactie voor de hongergebieden is nu al acht jaar door de Duitse kerken gehouden. Bisschoppenconferentie werd succes (Vai kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT De conferentie van zeventig Europese kardinalen en bisschoppen is een succes geworden. De deelnemers realiseerden zich, dat zij in de grond van de zaak allemaal voor de zelfde problemen staan, al treden die in het hele land meer aan de dag dan elders. Samen ontdekten zij ook de positieve waarden van de veranderingen, die alom gaande zijn. Drie dagen hebben de bisschoppen gediscussieerd over nieuwe vormen binnen de kerk. die een democrati sering van de kerkelijke hiërarchie zouden moeten brengen. Duidelijk werd. dat de bisschoppen ernstig zoeken naar een doorbreking van chun huidige isolement bij het nemen van belangrijke beslissingen. REUMATISCHE PIJN VERDWIJNT, WAT EEN GELUK Pijn verdwijnt snel met Togal. U voelt u weer vrij. Trouwens ook hoofdpijn, migraine, kou, griep, spit en ischias moeten wijken voor Togal. Wilt u ge lukkiger leven, neem dan Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2,40; 8,88. Brieven die niet ztjn van naam en adres kunnen niet tn behandeling norden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling mei elkaar In verband «taan moeten In af- londerlljke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Hoe krijgt men de rum in de rumboon? Antwoord: In het onderste gedeel te met opstaande rand komt de rum en vervolgens wordl het bo venste gedeelte bij een bepaalde temperatuur eraan bevestigd. Dit gaat alles machinaal. Vraag: Wanneer een /.oon of doch ter bij de ouders inwoont, en gaat trouwen, heeft hij of zij dan de toestemming van de gemeente no dig om bij de ouders te blijven in wonen? Antwoord: Wanneer de zoon of dochter, die gaat trouwen, bij de ouders wil blijven inwonen, dan moet men alleen voor de echtgenoot of echtgenote van die dochter of zoon bij de gemeente vergunning vragen. Vraag: Heeft de man na huwelijk het recht het spaartegoed dat vroe ger aan de vrouw toebehoorde, te gebruiken en er obligaties voor te Antwoord: Neen, tenzij de vrouw bewilligt. (Van onze kerkredactie) yALKENBURG (Z.H.) De omstandigheden waaronder het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront op het ogenblik moet werken zijn wel heel verschillend aan die van twintig jaar geleden, bij de oprichting. Dit bleek ook duidelijk tijdens de jubileumviering van het PIT, die gisteren in de kapel van het Marine Vliegkamp Val kenburg werd gehouden. (Zie ook het Zondagsblad). „Het PIT is vandaag nodiger dan ooit en wel omdat onze mannen het moei lijker hebben dan ooit. Niet zozeer op materieel gebied, maar is geestelijk en zedelijk opzicht", waren de woorden van de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State en voorzitter van het curatorium van PIT. „De functie van de krijgsmacht is discussie," vervolgde hij. „Het ligt niet op de weg van het PIT in al die vragen partij te kiezen. Maar wel moeten we duidelijk voor ogen-stel len, dat „onze mannen en vrouyrgn" weten eh ervarèn dat er een thuisfront is." UIT D ANK De heer Ruppert heette de afgevaardig den van de meeste kerken, d€ krijgsmacht en verschillende orga nisaties, waaronder enkele vrouwen organisaties welkom. Bijzondere aan- DEN HAAG De FIOM, Nederlandse federatie van in stellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, had giste ren, geschrokken door het initia tief van de Groningse arts me vrouw S. M. I. Damstra-Wijmen- ga, die ongehuwde moeders met klem aanraadt haar ongewenste kind liever te vondeling te leg gen dan het te doden, een pers conferentie belegd. De FIOM vreest namelijk, dat door de publiciteit, die mevrouw Damstra verkregen heeft, het vondeling leegen niet het aantal gedode babies zal ver minderen. maar wel het aantal vonde lingen zal vermeerderen. Dit te von deling leggen is evenzeer een misdaad (maximaal 4'/» jaar gevange nisstraf). Doch daar komen nog fac toren bij. Een kind kan alleen te vondeling worden gelegd, wanneer het in het geheim is geboren De moeder heeft dus geen enkele medi sche hulp gehad Arts en vroed vrouw hebben de verplichting een kind, dat zij ter wereld hebben ge holpen aan te geven bij de burger lijke stand. Risico's De ongehuwde moeder, die het besluit neemt haar kind te vondeling te leggen, neemt de afschuwelijkste' risico's voor zichzelf en haar kind. Ook A-oor het kind Immers, gesteld dat het te vondeling gelegde kind opgroeit, hoe zal dan de psvchisrhe invloed van dit verleden voor het kind zijn? Het is thans wetenschaooeliik be wezen. dat een adoptief kind door de houding van de pleegouders een posi tief begrip kan kriigen voor het afstaan door de eigen moeder. Dat het kind deze natuurlijke moeder dus nog kan zien met de gedachte, dat zij voor haar kind het beste ge wild heeft. Metrrouw Damstra heeft bezwaren geuit tegen de gang van zaken op de bureaus \-an de instellingen van de FIOM. De ongehuwde a.s moeder zou in een papierwinkel terecht komen, geheimhouding van haar omstandig heden zou kunnen gewaarborgd 1 den, maar dan komt zij bijv. in tehuis terecht enz. Oplossing Van de zijde van de FIOM werd dit bestreden. De a.s. moeder, die om hulp komt. krijgt geen enkel papier in te vullen. Zij wordt tot niets ge dwongen. Men tracht slechts een op lossing voor haar en haar kind te vinden. Die oplossing kan soms in eigen familie worden gevonden. Anders is er de gelegenheid tot plaatsing in een \-an de 22 tehuizen in Nederland, ter wijl er ook gastgezinnen zijn, die de a.s. moeder tijdelijk opnemen en waar zij de bevalling kan afwachten. Echter dient er onmiddellijk aan toegevoegd te worden, dat het aantal A-an deze gastgezinnen beperkt is, wat gezien de zware geestelijke be lasting van een dergelijk gezin wel begrijpelijk is Onbekend Klacht ook van me\-rouw Damstra dat de adressen waar de meisjes raad en steun kunnen krijgen, moeilijk te vinden zijn. Het publiek kent de weg De Fiom heeft deze klacht reeds ondervangen door een folder met alle adressen en een spreekurenlijst van de instellingen voor ongehuwde moe ders. Het is de bedoeling dat deze folder op ruime schaal zal worden verspreid onder artsen, geestelijken en maatschappelijke werkers. Het aantal geboorten bij ongehuw de moeders (niet in concubinaat le vend) is ongeA-eer 4.000 per jaar. Per jaar wordt gemiddeld één kind te A-ondeling gelegd, het aantal gedode babies is niet te schatten; het aantal gevallen dat ontdekt wordt, is onge veer Ader per jaar. Negentig procent van de ongehuw de moeders wendt zich om hulp tot een van de bureaus: algehele onbe kendheid met deze instellingen kan dus niet staande worden gehouden. Concluderend ziet de FIOM dat meer openheid moet komen omtrent het werk van de instel lingen en dat meer gastgezinnen beschikbaar zouden moeten zijn. dacht kregen baron Van Tuyl van Serooskerken, de eerste voorzitter en de dertig vertegenwoordigers van hen die de plaatselijke collecten ver- ..We hebben het gevoel, dat gr in deze twintig jaar zoveel is veranderd. Toen was de belangstelling meer in trovert, nu hebben de wereld vraagstukken te maken met de pro blematiek van het eigen lev de hoofdlegerpredikant, ds. J. Drost over het werk van de krijgsmachtpre dikanten. „Voor de militairen is God niet meer een vanzelfsprekendheid, hij wil ge zag getest zien op zijn innerlijke waarde, hij weet van kernwapens. Te midden van deze generatie werkt de krijgsmachtpredikant. Hij staat mid den in een veld van vragen. ENTHOUSIASME Kunt u zich voorstellen, dat wij als krijgsmachtpredikanten ons werk met enthousiasme doen, misschien omdat wij staan op een vooruitgescho ven post in de kerk. Dat is iets. dat de kerken zich niet altijd realiseren, 'e worden vaak eenzaam geconfron teerd met een wereld van directe A-ra gen De kriigsmachtnredikant staal op een voorpost met de opdracht van Jezus Christus als de weg en het leven zelf. Daarom kan hij zijn werk Hii citeerde over dit werk de woorden, die NAVO-bevelhebber Norstad in 1952 sprak: U bent er niet om onze zaak te helpen, maar help ons om de Grote Zaak te dienen waar u voor Deze jonge mensen, wie en wat ze ook zijn hebben de aandacht nodig, maar in dienst kan nooit worden gegeven wat ze thuis hebben", meende kolo nel b.d. K. T. Biesma, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Militai ren Bond Pro Rege in zijn toespraak over het clubhuizen-werk. ERKENNEN „Iedere weldenkende militaire comman dant zal moeten erkennen, dat het werk in de militaire tehuizen van invloed is op de militair of het nu hier is of overzee." Ook noemde hij de rust die kan worden geput uit de sfeer die van de clubhuizen uitgaat. In 1967 zijn dc tehuizen in Nederland, Duitsland. Suriname en de Neder landse Antillen Avijkplaatsen voor het hart en dat zullen ze moeten blij- Hun zoeken naar vormen van over leg met priesters en leken bleek daar bij niet zozeer voort te komen uit onzekerheid OA-er de nieuAve Aisie op de kerk als de ene geloofsge meenschap. dan wel uit het zoeken naar Avegen, om die visie ook in hun beleid konkreet gestalte te geven. Men was algemeen verheugd over de resultaten en over de openhartige en broederlijke sfeer en het staat As-el vast. dat deze eerste bijeenkomst over twee jaar zal worden herhaald. Uitwisseling Intussen worden de -mogelijkheden geschapen voor een geregeld nauw contact van de secretariaten der nati onale bisschoppenconferenties. Van groot belang vond men en goed geor ganiseerde uitwisseling van informa tie en documentatie tussen de verschillende landen. Meer dan tot dusver het geval was. I wil men met betrekking tot de nieu- Ave wegen, die de kerk zal moeten A-olgen, ideeën en ervaringen uitwisse len over de problematiek en haar op lossingen. Men erkende, dat een gezond colle giaal beleid nu nog maar al te vaak geremd wordt door loze geruchten of halve berichten. Juist om de bisschoppen van Euro pa in nauwer contact met elkaar te brengen, Avas er veel tijd voor vrije en spontane gedachtemvisseling over zeer veel verschillende plaatselijke omstandigheden en mogelijkheden. De herdenkingsbijeenkomst .werd opge luisterd door de zang van het kooi van de Koninklijke Marechaussee. Later op de morgen maakten velen ge bruik van de gelegenheid om het bestuur van PIT bestaande uit de heren Ruppert, W. Nieuweboer, v zitter van het bestuur en J. H. A. van Dijk, secretaris te feliciteren. Dit ge beurde in het protestants militair clubhuis Michiel Adriaansz de Ruy- ter te Katwijk aan de Rijn. Nederland Zo was er grote belangstelling voor een informatief gesprek van minstens veertig bisschoppen met kardinaal Al frink en het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie over het pastoraal concilie van de Neder landse kerkprovincie. Men had bewondering voorhet waagstuk van de gespreksgroepen, maar vond hét ook Avel wat risk'afit. Immers, wie de leken werkelijk als- volwassenen wil betrekken bij het leven van de kerk, moet hen ook-ten volle laten delen in de beleidsvor ming daaromtrent. Kardinaal Alfrink legde er overi gens de nadruk op, l dat Nederland op geen enkele wijze een A-oorbeeld voor andere landen A\-il zijn, zelfs niet als het een goed voorbeeld zou zijn. De Nederlandse bisschoppen kwa men tot de verrassende conclusie, dat ons land achter ligt bij de anderen ..Bijbel-in-de- mnand-rluhs HELSINKI - De belangstel ling A-oor de „Bijbel - in - de - maand - club" die in het begin van dit jaar door het Fins Bijbel genootschap is opgericht, over treft de verwachting Reeds Aijfhonderd leden dra een regelmatig een bedrag bij in deze unieke boekenclub, waarin men elke maand niet krijgt, maar geeft. Het aantal leden stijgt dagelijks met \niftien tot twintig. Bijbelgenootschappen in Austra lië, Canada, Duitsland, de Vere nigde Staten, en Zwitserland heb ben al eerder Bijbel - in - de - maand - clubs opgericht. De gel den. die op deze wijze binnenko men. zijn bestemd voor bijbel verspreiding in andere landen LONDEN Het Lagerhuis heeft gisteren na langdurige debatten met 167 tegen 83 stemmen een wetsont werp aangenomen, dat de mogelijk heid voor gelegaliseerde abortus ver groot. De wet moet teA-ens een einde maken aan de actiA-iteiten van abor teurs. Tijdens de nachtelijke debatten bood de traditionele vergaderzaal soms een vreemde aanblik. Veel afge vaardigden doorstonden de hittegolf in hemdsmouwen, sommigen zelfs zonder stroDdas. Enkele toeschouwers op de publieke tribune hielden het eA-eneens de hele nacht vol. De meesten waren vrouwen. Flats hebben weinig aftrek LEIDEN Het totaal tekort aan studentenkamers in ons land is 19.000. Na Amsterdam als kop loper met een tekort van 5800 studentenkamers volgen Utrecht met 3400. Leiden met 2600, Delft met 2000, Groningen vorm van de toekomst", aldus het NSR-rapport. In Amsterdam en Nijmegen nadert dit percentage de veertig procent. Het percentage eerstejaars studenten, dat thuis Avoont is in alle steden gro ter dan het overeenkomstig percenta ge ouderejaars. Negen procent van de Nederlandse studenten „spoort" ten aanzien A-an de A'orming van priesterraden in de bisdommen. Beter kAA'am ons land weer uit de bus bij de bespreking van de pastorale ra den. Avaarin behalve priesters ook religieuzen en leken zitting hebben. Over de priester- en pastorale ra den zegt het slotcommuniqué: „De bisschoppen hebben de volledige steun van hun priesters en leken no dig. om hun leidende functie een nieuwe vorm te geA-en. Dit is in het bijzonder van toepassing op de uit breiding van een raadgevende taak, die voortvloeit uit de positie van de bisschoppen. Deze raadgevende taak zou tevens kunnen leiden tot mede verantwoordelijkheid." Ongelukkig Er was eigenlijk maar één refe raat, dat minder bij de congresgan gers in de smaak viel en uitgerekend kwam dat A-an de man, die als „de 1 theoloog van de paus" bekend staat, de Italiaan prof. Carlo Colombo. Op de eerste dag gaf hij een 1 theoretische uiteenzetting (in het Latijn) over de hiërarchische A-er- houdingen. Hij legde er de nadruk op, dat alle gezag in de kerk recht- j streeks van God komt en niet van of via de gemeente. Priesterraden of pastorale raden waren daarom nog niet direct A-er- keerd, ze konden als instrumenten voor de bisschoppen zelfs zeker nut hebben, maar de priesters en de leken moesten A-ooral niet denken, dat zij op dergelijke vormen van in spraak in het beleid enig recht had den, aldus Colombo. Colombo stond met deze visie ech ter praktisch alleen. Zelfs A-an Itali aanse kant bleek men met zijn refe raat weinig gelukkig. En verder hebben de monseigneurs gezwommen, toonden de kardinaals Acht dagen laag onbeperkt reizen door hei gehele land. Met een 8-daags Algemeen AbonnemenLVoor een a errassend lage prijs: 1 slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. Of kies voor f25.- een 3-dqags Randstad abonnement (eerste klas f 35.-). Bij deze prijs is het openbaar vervoer in de grote steden inbegrepen. Vraag op het station naar de folder 8- en 3-Daags Abonnement. Suenens uit België en Pellegrino uit Italië onvermoede keeperskAvaliteiten (de laatste zelfs in toog met paarse uitmonstering) en hadden de plaatsen van de spelers in de twee teams niets te maken met hun kerkelijke oriënta tie. Waarnemers meenden een zeer conservatieve Spanjaard linksbuiten te zien spelen. Keukenstoel is extra straf DEN HAAG Wat de ver zorging en de bejegening betreft in het huis van bewaring, zftn wjj tot nu toe beneden het cul turele peil van onze tijd geble ven. Het is onze opdracht, al thans een minimumpeil te be reiken. t Dit schrijft het hoofd van de direc tie gevangeniswezen, drs- Pallewijn, in het maandschrift voor het gevange niswezen. In nauw overleg met de directeuren hoopt hij een klimaatver betering in de huizen van bewaring te bereiken. Er wordt nog altijd gezegd, dat be tere verzorging en bejegening van de gevangenen het strafelement onder graven. Maar, zo zegt de heer AUe- wijn, zelfs bij een optimaal leefkli maat en een ver voortgeschreden hu mane bejegening van de gedetineer de, hoeft men zich over het behoud van leed geen zorgen te maken. Haveloos De heer Allewijn noemt het toevoe gen van leed, als een cel geen norma le vloerbedekking heeft, als een gede tineerde drie maanden lang wordt ge dwongen op een harde keukenstoel te zitten, waarbij het hem zelfs verbo den is, om door een deken het com fort te verhogen of als er een ha\'e- loos bezoekvertrek is. Advies kerken in centrum Breda te sluiten Deze gegevens zijn ontleend aan de jongste publicatie A'an de Neder landse Studenten Raad (NSR) over „De huisvesting van de Nederlandse student'Hierin zijn de resultaten neergelegd van een landelijke enquête. Het onderzoek is verricht in samenwerking met de Stichting Stu denten Huisvesting. Oppervlakte Het berekende tekort van 19.000 ka mers omvat enerzijds een kwantita tief tekort van 5100 en een kwalita tief tekort van 13.900 kamers. Onder "iet eerste wordt verstaan het aantal kamers, dat nodig zou zijn om diege nen. die nu thuis zijn van een kamer te voorzien. Onder het laatste wordt verstaan het aantal kamers, die een oppervlakte van minder dan tien vier kante meter hebben. Ondanks dat blijkt er een betrekkelijke geringe vraag te zijn naar een kamer in een studentenflat. Ruim twee-der de woont niet in een studentenflat en wil daarin ook niet alsnog gaan wo- Toekomst De beantwoording laat niets aan dui delijkheid te wensen over: er bestaat geen enthousiasme voor de woon kamer. Het blijkt, dat hel gemiddelde bedrag per maand tussen de ƒ75 en f66 ligt. Bernenin qswerk CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Kornhorn en voor Onstwedde. kand J. Manni te Amsterdam. ROME/ISTANBOEL Ver- wacht wordt, dat Paus Paulus nog deze maand naar Turkije zal gaan. om daar patriarch Athenagoras, het hoofd van de oosterse orthodoxie, te ontmoe ten. Turkse persberichten zeggen, dat de paus op 24 juli naar Istanboel zal gaan en daar drie dagen zal blijven. De 81-jarige patriarch Athenagoras had eerder gezegd, te hopen de paus dit jaar in het Vaticaan te ontmoe ten. Er zijn berichten geweest, dat de Turkse autoriteiten hem verhinderen naar Rome te gaan. De beide leiders hebben elkaar al eens ontmoet. Dat was in 1964 in Palestina. De Turkse kranten spreken van een „staatsiebezoek" van de paus aan Turkije. Hij zou in Istanboel ook een ontmoeting hebben met de I Turkse president. BREDA Met het oog op de sterke ont volking A-an de binnenstad van Bre da beeft het kapittel van het bisdom Breda een advies gereed gemaakt om de kathedrale kerk van het bisdom en de Theresiakerk te sluiten Dit advies is bestemd voor de nieuwe bisschop van Breda, die over enige tijd zal moeten worden benoemd !De ontvolking van de binnenstad is het gevolg van sanering en de vestiging van een steeds groter aantal kanto ren en winkels. De conclusie is. dat een aantal kerken in de binnenstad niet meer te handhaven is. Het misbe zoek is de laatste jaren ook aanzien lijk teruggelopen. De kathedraal van Breda heeft nauwe lijks nog betekenis als bisschops kerk. Alleen bij wijdingen en begra- Hij Avijst op de monotonie, de zeer beperkte mogelijkheden voor ge meenschappelijke arbeid, de weinige mogelijkheden, die een doelmatige \rulling van de vrije tijd stimuleren. Contacten Met kracht wordt daarom gestreefd naar meer mogelijkheden tot doelge richte collectieve activiteiten op- het terrein van de arbeid en de besteding' van de vftje tijd. 'De mens is eèri"' maatschappelijk wezen en heeft be hoefte aan menselijke contacten, al zal de gedetineerde natuurlijk mogen kiezen voor een niet-gemeenschapsre- giem. Tegen spaarloon „Katholieke werkgevers zijn tegen spaarloon" stond onlangs boven een artikel in uw blad. Wist u, dat ook werknemers tegen spaarloon zijn? Reeds op 30 maart heeft PCOV, waar bij meer dan 18.000 ondenvijzers zijn aangesloten, op de algemene vergade ring in Arnhem unaniem de uitspraak aanvaard, dat spaarloon onaanvaard baar is. De besteding van het loon, aldus deze verklaring, is een onaantast baar recht van de werknemer. Merk waardig genoeg is die uitspraak toen niet in de krant gekomen. Katwijk aan Zee Th. van Elfferink Amsterdam De ontdekking, dat Amsterdammers lastig zijn, wordt toegeschreven burgemeester Van Hall. Het is echter een zeer oud gezegde. Prins Willem III riep in Engeland in wanhoop uit: „Ik ben liever onder de lastige Amster dammers, dan onder deze valse lie den." Eerst in het laatst van de vorige eeuw werd Amsterdam geheel oran je-gezind. Leiden G. H. van Dijk-Bosman Huurlingen De regering zegt geen maatregelen te kunnen nemen tegen bandieten, die de Nederlandse nationaliteit bezitten gewapenderhand de wettige rege- fenissen wordt de kerk hiervoor ge- I ring van een bevriend land aanval- len... omdat alleen zij hun Nederlan derschap verliezen, die in A-reemde krijgsdienst treden (dus van een wetti ge regering) In dienst treden van opstandelingen en bandiet worden mag dus Avel! Voor een konsekwent kolonialist zou men nog enie respect kunnen opbrengen. Voor een bandiet, vaak „blanke huursoldaat'.' genoemd, is dat uitgesloten. Den Haag W. F. Bingley s Bijbelvertaling (2) Met deze wil ik mij even tot alle protestanten Avenden in Nederland. Moet er nu weer een nieuwe Hij is 92 jaar oud en door architect P Kuypers ontworpen, maar vertoont zeer veel gebreken Studie op Nijenrode verlengd tot 3 jaar BREUKELEN De raad van toe zicht van het Nederlands oplei dingsinstituut voor het buitenland. Nijenrode, heeft in principe besloten de duur van de studie van twee op drie jaar te brengen, af te sluiten met een academische graad. In het rk°™"' di? wij al? pr0," derde jaar kunnen de studenten kie- testanten pn ™msen i— testanten en roomsen kunnen lezen? Hebben wij al niet genoeg aan de beleidsvraagstukken, calculatie en fi- I i aat - nanciering. en organisatie en leiding Vaat ?rs„hf """J"! h/< oude hou- 6 den. de oude vertaling de oude cate chismus en daarom Drniestanten in Ne- oude oaden en Dit zei gisteren de rector van het ,Priand- terug instituut, dr F. R J. Postman, tijdens - >J de officiële «'Suiting van het 21ste i-Gravenmoer

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2