OPSTAND IN NEWARK, REEDS 12 DODEN Cf' JAMIN Oorlogstaferelen in de straten Vanmorgen rustig op de wegen Commentaren Voor honderd miljoen tegen werkloosheid Succes Vietcong: raketten vanmorgen op basis Da Nang Burgerwacht helpt politie in Westkapelle Wel snelrecht, maar niet in de berm Zaterdag 15 juli 1967 48ste jaargang ££*1 Hdsgse Hoofdredacteuri Or. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Negers nemen wraak Vrouwen op rooftocht ft Stad leeggeplunderd NEWARK De uegerbevolking van Newark in de Ameri kaanse staat New Yersey is gisteren in opstand gekomen en heeft de stad leeggeplunderd. Met kinderwagens, handkarren en zelfs vrachtauto's sleepten de plunderaars vernielde winkels leeg. Er verdween voor tientallen miljoenen guldens na een nacht van rassenonlusten. De schade in de stad is onvoorstel baar groot. Twaalf doden zijn er vanmorgen geteld nadat de onlusten gisteren na drie dagen een hoogtepunt hadden bereikt. Meer dan 325 burgers, brandweerlieden en politieagenten z\jn gewond. Er zijn meer dan 800 arrestaties verricht. Bajonetten en gewonden De haat tussen zwart en blank is fel op gevlamd in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey. In de stad heerste een oorlogs toestand. In de ziekenhuizen (zie foto hier naast) zijn veel gewonden opgenomen. Met de bajonet op het geweer (foto onder) probeerden de militairen de plunderende bevolking, die zei wraak te willen nemen op de blanken, in bedwang te houden. Het gelukte slechts ge deeltelijk. De negers presenteerden hardhandig hun rekening. De opstand begon met een demon stratie voor een politiebureau uit pro test tegen beweerde wreedheden tij dens de arrestatie van een neger. De gouverneur van New Yersey, Hughes, heeft aangekondigd hier een onderzoek naar laten instellen. De avondklok had gisteravond geen enkel succes. De negerbevolking bleef openlijk in opstand. Op zeker ogenblik werden in de stad, waar een oorlog lijkt te heersen, 76 branden geteld. De politie heeft, nadat de noodtoe stand was afgekondigd, opdracht ge kregen alle hoofdverkeerswegen af te sluiten en direkt te schieten als ze on der vuur wordt genomen. De 1.400 poli tieagenten in de 400.000 inwoners tel lende stad (waarvan 60 procent negers zijn) heeft versterking gekregen van 4.000 tot de tanden bewapende mannen van de nationale garde en staatspolitie. De arrestaties volgden elkaar giste ren zo snel op, dat de politie na de 200 de tel kwijt was. In de nacht konden zij de benden, die rovend door de stra ten trokken, "niet tegenhouden. Sterke drank, kleding, voedsel, juwelen en tv- toestellen verwisselden zonder betaling van eigenaar. De (blanke) winkeliers probeerden nog met pistolen en knup pels hun eigendommen te verdedigen. Lachende en schertsende vrouwen haal den echter met kinderwagens de win kels leeg. Het doel van de plunderaars schijnt de winkels van de blanken te zijn. Rondtrekkende benden laten de win kels met borden als „deze winkel is eigendom van negers" links liggen. Sommige plunderaars verdedigen hun optreden met de opmerking, dat zy wraak willen nemen op de blanken. De toestand in Newark herinnert aan die in de wyk Watts van Los Angeles, waar in augustus 1965 opstandige negers dagenlang grote vernielingen aanrichtten. Ook daar was de aanlei ding de aanhouding van een neger- chouffeur. Ook in Hartford in de staat Connec ticut zijn gisteren rassenrelletjes uitge broken. De burgemeester heeft de nood toestand afgekondigd. Er zijn geen slachtoffers gevallen. DEN HAAG De reeds in het voor uitzie ht gestelde tweede honderd mil joen van het kabinet-De Jong ter be vordering van de werkgelegenheid is gisteren officieel uitgetrokken in de vergadering van de ministerraad. Samen met de tweehonderd miljoen gulden van het kabinet-Zijlstra is er thans in een halfjaar tijds vierhonderd miljoen uit de algemene middelen ge reserveerd ter bestrijding van de werk- Nog niet is vastgesteld, deze tweede honderd miljoen wordt bestemd. In het algemeen zal zij wor den aangewend daar waar de werk gelegenheid het zwaarst is getroffen. Met name het bouwbedrijf gaat hier van profiteren. Overigens blijkt steeds meer dat verhoging van het aantal te bouwen woningwetwoningen geen oplossing biedt, omdat juist in de streken waar de werkloosheid het grootst is, de be- hoeftte aan woningwewoningen slechts in geringe mate bestaat. De besteding van de vierhonderd miljoen baart hier en daar grote zor gen. Het ryk trekt weliswaar forse bedragen uit om werkgelegenheid te scheppen, maar de besteksklare plan nen ter besteding van de bedragen zijn bjj lange na niet aanwezig. Vooral bij de gemeenten zitten hier knelpunten. Op het ogenblik zet de minder kostbare plannen voor de moei lijkheden in de scheepsbouw, de mijnbouw en de textielindustrie waarschijnlijk tenminste zoveel zoden aan de dijk als de hon derden miljoenen guldens. Meerjarenplannen per bedrijfs tak zijn voor de toekomst van groter belang ter bevordering van de werkgelegenheid dan het ter beschikking stellen van rijksgelden, waaraan tenslotte een einde moet komen. In het Kristalbad te Apeldoorn is na sluitingstijd de 15-jarige Ronald Vreugdenhil verdronken. Hij werkte als vakantiehulp bij het restaurant en ging na afloop met enkele andere perso neelsleden zwemmen. Op zeker mo- 'ment werd hij vermist. Na enig zoeken vond men zijn lichaam op de bodem. 1 Mond-op-mond-beademing mocht niet I meer baten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het valt erg mee met de drukte op de Ne derlandse wegen. Vanmorgen vroeg was er nergens filevor ming, ondanks het feit dat de rijkspolitie verwachtte dat dit weekeinde een top in de vakan- tiedrukte zou worden. De rijkspolitie en ook de ANWB ba seerde deze mening op het feit, dat mil joenen Nederlanders terugkomen van vakantie, terwijl een nieuwe groep uit SAIGON De Vietcong heeft van morgen vroeg met Russische raketten de Amerikaanse basis Da Nang be stookt. Twaalf Amerikaanse soldaten kwamen om het leven. Er waren tientallen gewonden. Er is grote schade aangebracht aan de op de basis gestationeerde vliegtuigen. Ze ker tien toestellen zijn vernietigd. De aanval, die zeer doeltreffend werd uit gevoerd, duurde nog geen half uur. Een kazerne, waarin 120 man van de lucht macht sliepen, kreeg een voltreffer. Da Nang, dat 600 kilometer ten noor den van Saigon ligt, is een belangrijke basis voor luchtaanvallen op Noord- Vietnam. Ook worden vanaf de basis vliegtuigen uitgestuurd om de mari niers. die in de noordelijke provincies tegen Noordvietnamese eenheden strij den, vanuit de lucht te ondersteunen. valsvluchten boven Noord-Vietnam uit gevoerd. Op vijftien plaatsen werden wegen onbruikbaar gemaakt, twee ka zernes werden gebombardeerd en twee raketbases bij Hanoi verwoest. Ook werden aanvallen ondernomen op brandstofdepots bij de havenstad Hai phong. Aanval op Liberty is nog niet goedgepraat WASHINGTON Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft gisteren gezegd dat Israël de aanval op het Ameri kaanse oorlogsschip Liberty voor de kust van Sinai, nog niet heeft kun nen rechtvaardigen. Met het resultaat van het voor lopig onderzoek was de Amerikaan se regering niet tevreden. Zij is van plan Israël schadevergoeding te vra gen. Beetje gracht voor riks Misschien heeft langharige Peter Muller wei het idéé om rijk te worden gehad, waar ve len nog altijd vergeefs op wachten. Hij heeft de N.V. Grachtwater opgericht. Deze vennootschap put water uit de Amsterdamse stadsgrachten, laat dit in nette flacons met fleurige etiketten bottelen en probeert die flesjes dan tegen een rijks daalder per stuk aan toeristen te slijten. En het zou niet eens vreemd zijn, als die buitenlandse Amsterdam-bekijkers na een rondvaart door de grachten ook nog wel een flesje grachtwater mee naar huis zouden willen nemen. En daar gokt Peter met zijn NV op. de metaalsector twee weken „rust" te gemoet gaat. Daar komt bij, dat de vakantie in Rijnland-Westfalen zijn be gonnen. Het is wel zeker dat duizen den Duitsers als immer de Nederlandse stranden zullen verkiezen: altijd nog het best bereikbaar voor deze West duitsers. Ook de spoorwegen verwachtten ex tra drukte: er zijn verschillende extra treinen ingelegd. Hier en daar waag de men zich zelfs aan een prognose van een miljoen trinreizigers dit week- eindee. Hoewel het weer zich vanmorgen nog wat somber liet aanzien, zijn de ver wachtingen voor de namiddag en de zondag niet ongunstig. Onze weerkundige medewerker meldt: Vanmorgen bevonden w(j ons nog In een licht onstabiele en vochtige lucht. Daarin kwam veel bewolking voor met in het binnenland nog kans op een bui. Vla België nadert een rug van hoge- luchtdruk, die tijdens het weekeinde wat meer zon zal brengen. Er staat een zwakke zuidwesten wind met een aangename temperatuur die tot aan het strand ruim 20 graden bedraagt. De hogedrukgebieden krijgen wat meer betekenis, zodat ook in de komende dagen een periode van goed zomer weer verwacht mag worden. Huwelij ksgeschenk voor Margriet HET LOO Op paleis Het Loo heeft gisteren een delegatie Surina- mers symbolisch het huwelijksge schenk van dit rijksdeel, een Oudhol landse staande klok. aan prinses Mar griet en haar echtgenoot aangeboden. Het was de bedoeling de klok „in natura" te overhandigen, maar door een „vervoersmisverstand" was de klok niet tijdig aanwezig. WESTKAPELLE Om vernielingen van standhuisjes en andere eigendom men door jeugdige kampeerders tegen te gaan hebben een aantal inwoner van de Walcherse badplaats Westkapel le een burgerwacht ingesteld. Gedurende een deel van de avond ei nacht wordt patrouille gelopen op he strand en de duinpaden. Burgemeester F. A. Bulder en een raadslid van de fractie gemeentebelan gen maken ook deel uit van deze bur gerwacht. Tijdens een nachtelijke inspectietocht over het strand zijn deze week vijf nozems, die het dekzeil van een speed boot kapot sneden, betrapt door een van de leden van de burgerwacht. Na een hevige vechtpartij konden enkele knapen aan de Rijkspolitie worden overgeleverd. De jongens zijn, nadat proces verbaa was opgemaakt, uit Westkapelle verwij derd. De leden van de burgerwacht houden ook een oogje op de happenings, die op het strand worden georganiseerd. Het zou meer dan eens gebeuren dat drink gelagen worden aangericht rond kamp- n op het strand. w vruchten 'iift schijfjes niet duur we! heerlijk Arme PvdA \T/"IE zal het de confessionele par tijen kwalijk nemen als thans met enig leedvermaak de ont wikkeling in de PvdA volgen? Jarenlang hebben de socialisten lo pen verkondigen, dat met de chris telijke groeperingen niet of nauwe lijks valt te regeren, omdat ze niet kunnen kiezen. Hun innerlijke ver deeldheid, de verlammende werking die linker- en rechtervleugel op el kaar uitoefenen, dat alles maakt een duidelijke beleidslijn onmogelijk. H** eonfessionalisme in de politiek L itn gevaar voor de democratie, zei dr. Vondeling in 1963. Wat zien we nu in de PvdA? Een innerlijke verdeeldheid, die met de dag aan scherpte wint en die de stelling, dat het socialisme een deug delijke en vooral waarachtiger bind middel zou zijn dan het gehate eon fessionalisme, tot een aanfluiting maakt. De PvdA is uiteen gevallen in vleu gels, die qua ideologie, mentaliteit en strijdmethoden verder van elkaar afstaan dan „rechts" en „links" in de christelijke partijen. Op haar congres in november zal de PvdA moeten kiezen. Vóór of tegen de modieuze filosofie van de mar- xistisch-reactionaire actiegroep Nieuw Links. Vóór of tegen de ge matigde middenmoot. Vóór of tegen de voorstanders van de zogenaamde linkse concentratie. De tijd van compromissen, waartoe de PvdA-Ieiding op de congressen van Rotterdam en Haarlem nog be reid bleek, is voorbij. Niet kiezen zou gelijk staan met zelfmoord. Niet overtuigd DE minister van justitie heeft in zijn rapport over de tragische Doetinchemse moord weinig gedaan om de ongerustheid weg te nemen. De minister heeft geconstateerd dat er geen fouten zijn gemaakt. Hij ging daarbij uit van de bestaande situatie, stilzwijgend aannemend dat hierin geen verbetering kan worden gebracht. Er werd geen antwoord gegeven op zulke principiële vragen als: Is het verantwoord de burgerij bij voort during aan dit soort risico's bloot te stellen,: Kan het toezicht ver beterd worden? De minister noemt de inrichting De Kruisberg sterk beveiligd. Sterk beveiligd in die zin, dat het heel normaal is dat patiënten uren lang zonder toezicht blijven. De selectie van het personeel voor de boerderij is niet met die waar borgen omkleed als de selectie van patiënten die in de stad mogen werken. In de praktijk blijkt, dat het toezicht op de boerderij, waar de man werkte, die Riekje Florijn doodde, niet zoveel meer om het lijf heeft als het toezicht op de in de stad werkende gedetineerden, die een maximum aan vrijheid ge nieten. Minister Polak is ingenomen met het feit, dat het gemeentebestuur van Doetinchem nu wordt geraad pleegd om de beveiliging te effec tueren. Over het gebrek aan samenwerking in deze hebben wij deze week reeds onze mening gegeven. Zou het na zo vreemd zijn om al dit soort in richtingen te verplichten samen te ,werken met het bestuur van de gemeente als het gaat om beveili gingsvraagstukken? Verder hadden wij graag van de minister gehoord een verantwoor ding van de risico's. Uiteindelijk gaat het in de eerste plaats om de burgerbevolking, die er recht op heeft te weten waar zij aan toe is. Door gespecialiseerde rechters AMSTERDAM „Nu tegen de bermrechtspraak, zoals die in Frank rijk bestaat, wel ernstige bezwaren zijn aan te voeren en dit duidelijk „te snel snelrecht" dreigt te worden, moe ten we naar een tussenoplossing zoe ken." Dit schrijft mr. J. C. Hooftman, ver- keers-juridisch adviseur in het Ver- keerstijdschrift (het orgaan van het Verbond voor veilig verkeer). Als tussenoplossing ziet mr. Hooft- de transactie in handen van de po litie moet aanzienlijk worden uit gebreid, bijvoorbeeld bij overtre dingen zoals gevaarlijk inhalen en te snel rijden. 0 de politie-ambtenaar reikt een op roeping uit voor de eerstvolgende zitting (in principe de volgene dag) van de gespecialiseerde verkeers rechter. Deze rechters zouden als kanton- rechters-plaatsvervangers kunnen wor den gehaald uit de brede kring van gespecialiseerde verkeersjuristen. Deze vorm van snelrecht behoeft niet ten koste te gaan van de „gewone" zittin gen van de kantonrechter en brengt Voorts heeft de verdachte een zij het kort tijdsbestek om zich te be zinnen en zich van een raadsman dan wel van advies te voorzien. Met een dergelijke opzet zouden de belangen van de rechtzoekende in ieder geval beter zijn gewaarborgd dan bij berm rechtspraak. optreden een ruime mate zeggingsbevoegdheid moeten krijgen. Een tijdelijke uitsluiting uit het verkeer is beter dan een zware geldboete. „.H^breiding van de ontzeggingsmoge lijkheden zou volgens mr. Hooftman gecombineerd kunnen worden met oplegging van een bijzondere voor waarde. zoals het verplicht stellen van het volgen van een cursus voor ver breding van verkeerskennis. verkeers- ïnzicht en rijvaardigheid. Kan de betrokkene na de ontzeggings termijn aantonen dat hij een derge lijke cursus met goed gevolg heeft afgelegd, eerst dan krijgt hij zijn rij bewijs terug. Op deze wijze zal de ontzegging van een typische srafdaad worden tot een opvoedende bijdrage aan de veiligeid op de weg, aldus mr. Hooftman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1