RADIO Mr. Slotemaker telt er 22 Brittens War Requiem bijzonder evenement door B. J. Kleymens Lijst namen oorlogsbeulen naar Bonn KRO stopt Batman-serie ZATERDAG 15 JULI 1997 (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM Al is de AVRO uit de federatie van omroeporganisaties ge treden. dat wil nog niet zeggen, dat zij nu altijd een ander standpunt inneemt ten opzichte van omroepzaken. In over eenstemming met de klachten van haar zusterverenigingen protesteert ook zij.land Festival —ditmaal wèi uitstekend bij monde van haar voorzitter mr, L.| bezocht! op imponerende wijze is »s loten. De weergave voldeed technisch èn /'""""L'. 1°"««-.cMi.tfcn (Zij he. me. .p..n„eI™^radal h£f'rnrt ToldotS tijd) heeft toegelaten. iop deze avond terugzien. Zijn Concert gebouworkest leverde het instrumenta- KOOPWERK AMSTERDAM De weergave van Brittens veel geprezen War Requiem, vrijdagavond in het Concertgebouw, die werd bijgewoond door H.K.H. prin ses Beatrix en prins Claus, is een bij- i zonder evenement geworden, zodat het 'hoofdstedelijke gedeelte van het Hol- De zomertelevisie bestond gister avond voor het grootste deel uit buiten-1 - Ih^intpn lands hoopwerk, ook voor de actualitei- H- Slotemaker, tegen het gedrang in deüöioan- tenrubrieken, maar de NCRV hacl toch ether nu de minister zeven nieuwe zend- VANAVOND TE ZIEN Ned. I AVRO 7.00 uur tienerprogramma met Trea Dobbs als gast vrouw. 7.30 uur feuilleton „Kolonel Hogan's Helden". 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Juliette Gréco zingt. 9.15 uur spionnageserie „De vijfde kolonne". 10.30 uur optreden van de zanger Leo Fuld. promenadeconcert in De Doelen (fragmenten uit de West Side Story) erii it VARA deed de waterspor,l,e,neb-1 Mr slotemaker is aan hel tellen ge tters groot genoegen me, een Ieoend.9,gaa„ en komt tol de concIusie dal op verslag van hel skutsjesilen op het Sue- o)itober a s. „ons etherlanh zal worden kermeer. Dat gaf iets eigens uitzendingen en verheelde het feit van de magere vakantiebezetting in de stu dio's. „Attentie" bood een uitstekend opge zet Frans televisieportret van de Israëlische volksheld generaal Mosje Dajan, sympathiek geprezen door zijn dochter en uitbundig gehuldigd door een vriend, zelf bescheiden pratend en ons zijn privé-museum van historische kunstschatten dat hem boven alles gaat, vertonend. Een Amerikaans gesprek met ds. Mar tin Luther King gaf te verstaan dat ondanks enkele vorderingen de ras- senstrijd hevig blijft branden in het gehele land, aangezien de economische achterstand bevolkt door 22 zendgemachtigden," al dus schrijft hij in de AVRO-bode. De AVRO verzet zich sterk tegen zulk een versnippering van krachten en zend tijd, omdat niemand en zeker niet kijkers en luisteraars daarmee ge baat is. Mr. Slotemaker erkent nu opeens de activiteiten van NTS en NRU (tot nu toe zei hij altijd, dat dit allebei „A- VRO's" zijn) en is van mening, dat de nieuwe gemachtigden daarbij thuisho ren. Zij mogen wel op het platform komen... maar dan op dat waar NTS en NRU hun ontmoetingspunt houden. Dan kunnen de uitzendingen van de nieuwkomers worden gecoördineerd in «ot-Wamma, tneett. hij. Ie aandeel en het deed dat op uiterst genuanceerde wijze. Buitengewone lof erdienen met name de kopersectie en de slagwerkgroep voor hun kleurrijke en ritmisch effectieve spel. Ook het uit orkestleden gevormde kamerorkest, dat ter ondersteuning van de mannelijke solisten diende, liet weinig wensen on vervuld. De dramatische sopraan Stefania Woytowicz liet een zeer sterke indruk achter met haar geladen voordracht an de aan deze soliste toebedeelde ge deelten uit de geestelijke tekst. Tenor Peter Pears en bariton Thomas Hemsley waren, evenals bij een vorige uitvoering van deze aangrijpende parti tuur, uitstekend op dreef en zij gaven de expressieve dicht-teksten van Wil fred Owen het vereiste reliëf. De koorgedeelten, waaronder de schit terende polyphone passage „Quam olim Abrahae", werden werkelijk subliem vertolkt door het Toonkunstkoor, afde ling Amsterdam (leider Frans Moonen). de Kon. Mannenzangvereniging Apollo (dirigent Thijs Kramer) en het Lon- dense jongenskoor „Section of Wandsworth School Boys Choir" (direc tie Russell Burgess), al deed de uitspraak van het Latijn door het laatstgenoemde ensemble soms wat vreemd aan, Onvergetelijk mooi waren de a capel- l ur> la gedeelten van het koor: hier werd K waarlijk een klinkend pianissimo gerea- 1?? "urr operettemuziek, liseerd, en dat is geen geringe ver- uur verzoekplaten dienste! 10.4a uur „Verknipt muzikale humor Er was met succes hard op dit: mer (herhaling van 3e net), machtige epos gewerkt, want dirigent i Haitink had de teugels strak in handen Ned. 2 KRO 8.05 uur aflevering van „Hazel". 8.30 uur muziekprogramma van de BRT 8.50 uur Duits tv-spel ..Een held tegen wil en dank". VANAVOND TE HOREN In de greep van de kreeff en de samenwerking tussen koren, solis ten en orkest was vrijwel ideaal te noemen. De gemakkelijk aansprekende en vaak duidelijk geniale muziek van Britten heeft de toehoorders sterk ge roerd, getuige mede de opvallend war me reacties na afloop. P.V. Hilversum II VARA 7.20 uur kunstrubriek. 8.05 uur Promenadeorkest speelt. 8.35 uur hoorspel „Het zwarte pak" (herhaling uit 1960). 10.40 uur vakantieherinneringen „Een reisje langs de Rijn". 11.10 uur amusementsmuziek. wordt opgelost. Wij maakten kennis met een nu opgeheven, merkwaardige instelling: universitaire opleiding ua/i| buurt-agitators, die de kleine man (otl verzet tegen de belachelijk gemaakte overheid moeten prikkelen. „Achter het nieuws" had tussen bui-1 tenlandse informatie onder meer ever' de persoon van Tsjombe scherpe kri tiek op het feit dat de Nederlandse! regering eerst nu, na 22 jaar, lijsten met namen van 658 oorlogsmisdadigers naar de Bondsrepubliek heeft gezon den. Den Haag verzwijgt de namen, maar de VARA wist er wel enige te noemen. Uiteraard werd ook gesproken over de publikaties rondom Boudewijn H. De VARA is van mening dat de nadruk moet worden gelegd op het ge vaar voor herkenning, wanneer de jon gen zich zo dikwijls in Utrecht op straat begeeft. De gevolgen daarvan zouden zijn geestelijke genezing kun nen belemmeren. f (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse rege-1 ring heeft een lijst met 658 namen van nog niet gestrafte oorlogsmisdadigers' naar' Bonn gestuurd met het verzoek' voortdurend op de hoogte te worden gehouden over de acties, die de Duitse regering tegen deze mensen onder neemt. Het blijkt nu dat Bonn in 1965 om deze lijst heeft gevraagd. Aangezien het ministerie van justitie over slechts weinig namen beschikte is het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie ingeschakeld. De uitvoerige bron nenstudie van dit instituut heeft enkele jaren in beslag genomen en resulteerde in de 658 nanem. Wie er op de lijst staan is niet be- I kend. Ruim driehonderd van hen, voor namelijk Duitsers, hebben zich vooral in het laatste jaar van de oorlog beestachtig gedragen. Zij executeerden j minstens 1640 landgenoten. Zij behoor den tot de SS. de SD en de Wehrmacht. Ook de leden van rechtbanken en openbare aanklagers staan op de lijst. In alle gevallen kan een met name1 bekend misdrijf ten laste worden ge legd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO heeft beslo ten, de tv-serie Batman in het nieuwe seizoen riet voort te zetten De laat,te \ederlanj j yARA \TS van de dertien afleveringen die aange kocht zijn, zullen vóór oktober nog worden vertoond, maar op het aanbod van nieuwe wordt niet ingegaan. REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoornselaan 175 Bezuldenhoutseweg 12 OEN HAAG T£l 070- 600B12-853500 De vliegreizenspeciolist ZONDAG TE HOREN 7.05 i Veel plezier heeft de KRO aan de Amerikaanse reeks, met zoveel tam-tam aangekondigd, niet gehad. Na de eerste uitzendingen bleek het ge zien de vele protesten s=» nodig de grie zeligste gedeelten te kappen, maar wat er is overgebleven levert nog steeds klachten op. De vertaling van de scheldwoorden en ruwe uitdrukkingen uit het Amerikaanse „slang" is moeilijk en daardoor kwam het, dat de jongste aflevering werd ondertiteld met woor- den als „slijmbal" en „trut," hetgeen enige kijkers niet namen. De vreselijk j duur opgezette serie heeft, naar u weet. ook in Amerika zelf onvoldoende aan- geslagen. Het besluit om er niet verder mee te gaan (s onlangs op het laatste nippertje gewijzigd: men zal het nog eens proberen zónder Robin en mét een Batgirl. Wij krijgen dat niet meer te zien. „Het programma voldoet niet aan de beloften," zegt de KRO, „het raam is altijd eender en er komen teveel dezelf de fragmenten in de afleveringen voor, om ze nog boeiend te maken." Thierry (- 25). Het geheim van de hofkok (film). 8.30 uur Het detectivespel De laatste vijf minuten. 10.15 uur Een programma over de schrijfster A. H. Nijhof. Nederland 2 NTS 8.05 uur Opname van het tweede gedeelte van het openingsconcert van het Holland Festival. Cantate della fiaba estrema. 8.35 uur Kritische nabeschouwing van het Holland Festival. 9.10 uur Wojeck (3) Heroïne (film). ZONDAG TE ZIEN m 1 NCRV /KRO 8.15 uur Werken van Johann Sebastian Bach. Paviljoen: muzikaal vakantiememorandum. 11.00 uur Mens en kerk. Documentair programma over uiteenlopende onderwerpen van levens beschouwelijke aard. 11.30 uur Kwartet Ad van der Hoed. karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. Protest tegen zin in Matahari-film ROME De Nederlandse ambassa de heeft een protestbrief gestuurd naar de Italiaanse TV tegen een zin, die als beledigend beschouwd wordt voor Nederland en die voorkomt In een Italiaanse TV-serie over het le ven van de spionne Mata Hari. In het scrint voor de tweede episo- de zegt een Duitse spion tot een van j zijn superieuren: „De cultuur in Ne derland is Duits dat wil zeggen, in Nederland is iedereen pro-Duits." De Nederlandse ambassade noemt deze zin onjuist en misleidend en wil. dat ze geschrapt wordt. De Italiaanse TV heeft nog geen commentaar wil- j len geven. Morgen wordt de episode uitgezonden. Vluchtelingbij Barbara Streisand (Van onze radio- en tev-redactie) HILVERSUM —Nu David Janssen, alias dr. Kimble de vluchteling, weer „vrij man" is nadat de laatste opname van het avontuurlijke feuilleton in Amerika werd gemaakt, stapt hij over naar de speelfilm. Hij gaat de hoofdrol spelen in een verfilming van de suc cesvolle Broadway-musical „Funny girl," en zijn partner is niemand min der dan dan Barbara Streisand. Barba ra, die al grote triomfen vierde in dit muzikale spel, is zeer tevreden met haar populaire tegenspeler. SUKKELTJE EN BRUUNKE 2. Bruunke komt achtc de stofzuiger de gang in „Het wordt al mooi schoon!" roept hij teger Stikkeltje, die in de keu ken wastMaar dan staat ineens de motoj van de stofzuiger stil! „Hij doet het niet meer", roept Bruunke uit. „En de wasmachine stopt óók!" verbaast zich Stikkeltje. „Alles kan toch niet ineens tegelijk kapot zijn!" Hilversum 2 AVRO 8.05 uur Minjon met plaatsjes en bandjes. 9.30 uur Een avond uit in het Londense Westend. 10.55 uur Zomeronerette met Operette-melodieën v Emmerich Kalman. 11.25 uur Doris Day en Timi Yuro in Relax. 53 Meneer Van Boord, zei hij, het verhaal van Dammer man lijkt mij geen nonsens. Ik heb u namelijk laat op de avond, die voorafging aan onze speurtocht op het opgelegde schip, al een bezoek aan datzelfde schip zien brengen. U kwam met uw Volkswagen en toen u het schip weer verliet riep u „tot ziens" tegen iemand, die aan boord achterbleef. Ik herkende het nummer van uw auto later in de nacht, toen u op de kade van ons wegreed. Kolder, brulde Van Boord woedend. Meneer Akker man, ik moet u verzoeken... Maar de commissaris legde hem met een handgebaar het zwijgen op. Hebt u nog iets te zeggen, meneer Groot? vroeg hij. Jek ging weer zitten. Hij kruiste zijn benen over elkaar en stak een sigaret op. Nog niet, meneer Akkerman... misschien straks. Jan Frens staarde zijn vriend verbaasd aan. Jij wist dus toch iets. dat ik niet wist, fluisterde hij verwijtend. Jek grinnikte zacht. Maar lang niet alles, fluisterde hij terug. Het is waar... zei Dammerman met iets schuws in zijn ogen toen hij naar Van Boord keek. Het is waar.. Van Boord bracht me op het schip en kwam 's avonds bij me terug om me verdere instructies te geven. Ik zou op een vrachtboot meegaan naar Afrika. Later in de nacht kwam hij plotseling weer bij me. Ik moest me verstoppen... Waar? vroeg Jek Groot nieuwsgierig. In dezelfde hut... in de slaapzak, antwoordde Dammer man. Ik zou graag nog iets in het midden brengen, kwam de stem van Ubbink, die al die tijd het verloop van de geschie denis nauwlettend had zitten volgen. Ik was zoëven namelijk nog niet helemaal klaar. Akkerman knikte, een zijdelingse blik werpend op Van Boord, die versteend in zijn stoel zat. Uw inspecteur Van Boord, meneer Akkerman, beschul digde mij, zoals ik vertelde, van de moord op Hooftman en Bolink. Hij bracht me lelijk in het nauw, al voelde ik als jurist direct aan, dat hij voor een groot deel blufte. De advocaat laste een waarschijnlijk in de rechtszaal aangeleerde pauze in orr. zijn volgende woorden dan snel en scherp in het gezicht van Van Boord te slingeren. Hij deed me aan het einde van dat gesprek het voorstel de zaak te laten rusten mits ik bereid was daar voor flink te betalen. Van Boord sprong overeind. Nu is het werkelijk genoeg, brulde hij. Ik weiger hier langer naar te luisteren. Commissaris Akkerman stond met een enkel stap vlak voor zijn ondergeschikte. Jij gaat zitten Van Boord en je zegt niets voor ik je daartoe het bevel geef! zei hij zacht, maar duidelijk verstaanbaar voor alle aanwezigen. Van Boord keek zijn chef enige seconden verwezen aan en liet zich toen weer in zijn stoel vallen. De lange stilte, die hierop volgde, werd wederom verbroken door Dammerman, die nerveus een stuk papier uit zijn binnenzak haalde en dat de commissa ris toestak. Dit meneer Akkerman, is een papiertje, waarmee ik Van Boord had willen betalen voor zijn hulp. Ik was geen ogenblik van plan hem mijn laatste geld te geven wanneer ik eenmaal op het schip zat, waarop hij plaats voor mij zou bespreken. Het is een schuldbekentenis van Van Boord, die heel toevallig in mijn bezit is gekomen. Hij overhandigde het papier aan de commissaris. Ik vond het namelijk in het safeloket van... de heer Hooftman. Na diens dood had ik dat loket geopend om te zien of er iets van een testament te vinden was. Zoals u weet was de heer Hooftman weduwnaar en ik wilde weten of er eventuele erven waren om te waarschuwen. Het was de zoveelste schok op deze gedenkwaardige avond. Zwijgend keek Akkerman het papier in... twaalfduizend gulden schuldig aan de heer P. C. Hooftman. alhier... getekend K. van Boord, las hij hardop. Niets verried de spanning en vermoedelijk verbijstering, die zich van de commissaris meester gemaakt moesten heb ben na deze overstelpende stroom van bewijzen van de een politieman zo ongelofelijke financiële manipula ties, die zijn ondergeschikte blijkbaar al lange tijd had bedreven. Hij keek zwijgend de kring rond. Er begint me veel duidelijk te worden, zei hij ijzig. Maar.... Jek Groot, steeds zelfbewuster geworden, viel de commis saris in de rede. Ik zou graag voor de laatste maal nog iets willen zeggen. De commissaris keek hem berustend aan. Nog meer? vroeg hij een tikje ironisch: Gaat uw gang, meneer Groot. Wordt vervolgd Een 25-jarig meisje uit Was senaar werd door de politie aangehouden toen zy ter hoogte van de Scheve- ningse promenade in zee wilde gaan zwemmen. Het meisje ver keerde namelijk onder invloed als gevolg van een feestje dat nogal uit de hand was gelopen. Zy werd mee- gneomen en ter ontnuchtering in gesloten. „Laten we zien of de lampen kunnen branden!" zegt Stikkeltje. „Ja, en de zekeringen nakyken; in de speelgoedwinkel werd het laatst donker, om dat er een zekering kapot was!" weet Bruunke... Maar de lampen doen het niet en de zekeringen zijn heel

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13