Toeristische zegels uit Frankrijk Hans Maurenbrechers onvoltooide prestatie ZATERDAG 15 JULI 1967 j "1700R mijn postzegelrubriek is de tijdelijke volksver- huizing alias de jaarlijkse uitwisseling van vakantie gangers tussen Nederland en de EEG- of EVA-landen een gerede aanleiding om de in de laatste weken versche nen Franse postzegels, die grotendeels op toeristisch terrein liggen, de revue te laten passeren. De grote brug van Bordeaux. ïn Bordeaux bestaat eigenlijk de enige gelegenheid om de Garonne over te steken en dat betekent, dat het hele wegverkeer van het noorden naar Madrid en Lissa bon over deze stad geleid wordt. Hoe vreemd het ook moge klin ken, het was tot 1965, dat men er van een eerbiedwaardige brug met 17 bogen, die op last van Napoleon was gebouwd en in 1822 gereed was, gebruik moest maken. Die was in 1956 wel verbreed. maar een verkeer van 36.000 tuigen per dag met uitschieters van aoms 7000 per uur, kon dit Napoleontiich bouwsel niet ver werken. Mes bouwde een betonnen brug stroomopwaarts en de op de postzegel ifgebeelde hangbrug 8 km stroomafwaarts. De beide pij lera steken 108 m boven het wa ter uit. Do eigenlijke brug ia 680 m lang en die wordt gedragen aan twee kabels van elk 768 m lang. Veertien Franse ondernemin gen hebben 7700 ton staal, 116.700 ton beton en tea Jaar nodig ge had voor de bouw, die vier banen voor snelverkeer, twee fietspaden en twee trottoirs voor voetgan gers te verschaffen had. Souventer Hotel Goüin in Tours. In de da gen van de Valois telde de aristo cratische parochie van Sint Satur- ninus van Tours vele weelderige huizen van de adel en de betere burgerij. Een van de souvenirs uit het rijke verleden is het huis Goüin, waarvan u op de postzegel de gothische noordgevel kunt waarnemen. In de loop der tijden is door de vele eigenaars nog al wat veran derd aan het huis. Vooral de heer Pierre Gardette heeft er onder invloed van de Italiaanse renais sance huis gehouden. Dat men de zonnige zuidgevel aan de Itali aanse invloed heeft blootgesteld, zou er op kunnen wijzen, dat de noordgevel te koud was. Gelukkig voor die mooie gevel. Het huis kwam eerst in 1738 in het bezit van Henri Francois Goüin, waaraan het zijn naam te danken heeft. Het huis is tegen woordig een oudheidkundie museum voor Tours. De veeartsenijschool van Al- fort. Tot in de achttiende eeuw had de diergeneeskunde geen en kele wetenschappelijke basis Men teerde ter zake op wat erva ring en een veel grotere portie bijgeloof. Mijnheer Claude Bour- gelat. die hartstochtelijk veel van paarden hield, komt de eer toe zich bewust te zijn geworden van de noodzaak van diergeneeskun dig onderricht. Postzegelrubriek door J. J. Af. KIGGEN koning naar Versailles. Saint Ger main viel danig terug. Het werd een ballingsoord en is thans een museum voor keltische en gal- lo-romaanse oudheidkundige vondsten. Hij kreeg steun van minister Henri Bertin en zo werd onder Lodewijk XV in Lyon in 1762 de eerste veeartsenijschool opge richt. Drie jaar later kwam op Bourgelat's initiatief eenzelfde school in Parijs. Deze werd naar het kasteel van Alfort buiten Pa rijs overgebraoht en daarmede begon de roemruchte geschiede nis van deze veterinaire school. Een van de beroemdste abitu riënten was Gaston Ramon f18861963). Ramon zette zijn on derzoekingen op het terrein der vaccinatie later voort op het Insti tuut Pasteur en werd een van de grote medici van de twintigste eeuw. Eenheid Het kasteel van Saint-Ger- main-en-Lay ligt ongeveer 23 km ten westen van Parijs. De gedaan te, waarin het zich heden ten da ge aan de toeristen vertoont. Sporen stamt uit de 16e eeuw. toen Frangois I zijn architecten dit pa leis op. oude grondvesten uit de 12e eeuw liet bouwen. Hoewel achtereenvolgens drie bouw meesters met het werk moesten worden belast: Pierre Chambiges. diens schoonzoon Claude Guillan en later Philibert Delorme, is het gebouw toch een merkwaardige eenheid gebleven. Slechts de ka pel van de H. Lodewijk en de wachttoren uit de tijd van Karei V zijn nog overblijfselen van het vroegere kasteel. In dit huis is „le petit troupeau de St. Germain" opgevoed. Zo noemde koningin Maria de Medi ci de veertien wettige of gewet tigde kinderen van koning Hen drik IV. Lodewijk XIV liet zijn architect het gebouw onder han den nemen alvorens het tot zijn voornaamste residentie te bestem men. „HET JOtBXAAL VAX Pil TAKKBOHA": De kathedraal van Rodez. On der donderend geraas kwam in de nacht van 16 februari 1276 het koor en de klokkentoren van de kerk van Rodez naar beneden. Reeds de volgende dag besloot bisschop Raymond van Calmont zijn stad met een waardige nieu we kerk te begiftigen. Gelukkig heeft hij geen datum genoemd, want het heeft eventjes drie eeuwen geduurd alvorens die kerk voor de eredienst te ge bruiken was. Dat werd door bran den en vele andere oorzaken het jaar 1580. Tijdens de revolutie onderging de kathedraal het lot van zovele Franse kerken; na die roerige tij den was restauratie hard nodig. De kathedraal vertoont dan ook alle sporen van verbouwingen, toevoegingen en restauraties. Maar hij is er niet minder im posant en interessant om gewor den. Neemt u alleen maar de machtige achthoekig gevormde klokkentoren van 87 meter hoog. Morlaix. Een beetje noord-oost van Brest in het wonderschone Bretagne kunt u het schilderach tige plaatsje Morlaix aan een in ham in het Kanaal vinden. Daar was al in de 3e eeuw een gal- lo-romaanse nederzetting met de naam Mons Relaxus. Morlaix was in de 16e eeuw een drukbezochte havenplaats voor Engelse, Deense en Hanze stadzeilschepen. Uit die welvaren de tijd moeten de typische hui zen dateren, die vandaag nog de charme van enkele oude stadsde len uitmaken. U moet de Grand Rue eens lopen, waar u aan het begin het „Morlaix-manneke" treft, dat daar al drie eeuwen als een grijnzende wachter in de muur van een gebouw geplanl staat. In Morlaix zijn vele pittoreske huizen met puntdaken en erker tjes en aloude facaden, waarach ter vroeger de handelshuizen van de rijke kooplui lagen. Er is de kerk van St. Melaine, de resten van de kapel van O.L. Vrouw van de Bronnen en het oude Do minicanerklooster. Ook de wijde omgeving is een toeristisch stuk je Frankrijk. HET lot heeft oud-luite nant-generaal Hans Maurenbrecher ervan weer houden een evengrote pres tatie te leveren als Sir Fran cis Chichester: een één- mans-zeiltocht rond de we reld. Op de riffen voor de Australische Noordoostkust ging het zeiljacht Takebora ten onder, en eindigde ook het leven van Maurenbre cher. Zijn moedige poging was ten einde. Op zijn bijna twee jaar duren de tocht waarvan één jaar aan de wal in Nieuw - Zeeland heeft Maurenbrecher nauwgezet zijn belevenissen op schrift gezet en dat boeiende verhaal is nu in boekvorm verschenen onder de titel „Het journaal van de Take bora" (Uitg. A. J. Luitingh, Laren N.H.; 263 blz. ƒ9.90). Het boek is geïllustreerd met vele tekeningen van Pieter Kuhn. rieel van de Koninklijke Lucht macht) begint zijn reis op 14 juli 1964 vanuit IJmuiden. Doel van de 22.000 km. lange reis is: een bezoek aan zijn broer in Nieuw Zeeland. Met zijn Takebora gaat hij de eenzaamheid tegemoet. Durf Via Majorca en Spanje begint hij in september aan de oversteek van de Atlantische Oce aan, bestemming Barbados. On derweg tijdens de vele weken dat hij moederziel alleen is met zijn schip vertelt hij wat er zoal voorvalt. Zijn kennismakin gen met andere zeilers in de ha vens die hij aanloopt, het gedrag van de Takebora bij mooi en slecht weer. zijn dagindeling. Maurenbrecher heeft de gave van vertellen. Zij journaal leest prettig en men wordt geboeid door de durf en het doorzettings vermogen van deze man. Maurenbrecher arriveert even voor Kerstmis in de Stille Oce aan, zeilt via de Marquesas eilan den en Tonga naar Whangarel in Nieuw-Zeeland, waar hij in april 1965 het anker kan laten vallen. Met zijn broer gaat hij er skiën, jagen en vissen. Mauren brecher trouwt er met een oude kennis en treft voorbereidingen zich in Nieuw-Zeeland te vesti gen. Sterk verlangen Maar toch blijkt het verlangen om alleen rond de wereld te zei len sterker dan alle andere din gen. Hij wil doorgaan, niet via Kaap de Goede Hoop, maar via de kortere route door het Suez- kanaal. In het Australische Bris bane zal zyn vrouw hem opwach ten en gezamenlijk zullen ze ver der gaan tot Cairns, hetgeen ook opbeurde. Op de 27e mei 1966 ne- X HANS MAURENBRECHER men ze daar afscheid van elkaar, voor het laatst De dag daarna kiest Maurenbrecher zee voor de tocht naar Thursday Island, waar hij nimmer is aangekomen. Wekenlang heerst er stilte rond de Takebora en Maurenbrecher. Zijn vrouw is naar Thursday Island gekomen om het zoeken te leiden. In de loop van juli blijkt een strandvonder een red dingsboei van het schip, kussen, een kajuittafel e.d. te hebben ge vonden. Een paar dagen later vindt men ook het wrak, onder water en tegen de riffen gesla gen. Van Maurenbrecher geen Wat er mei hem gebeurd is, zal wel altijd een raadsel blijven. De prestatie van de ze man zal niet worden vol tooid, een prestatie die al leen door de allermoedigsten kan worden geleverd. En zo iemand was Hans Mauren brecher. \PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. vaartuig. 5. schram. 9. plaats in Frankrijk bij de Belg. grens, 14. dorp in Friesland. 16. gewoonterecht (Ind.L 18. kleur, 19. op een andere plaats, 21. iemand de achting geven welke hem toekomt, 22. meisjesnaam. 23. district (afk.). 24. Zuidamerikaanse thee, 26. voorvoegsel. 27. verlegenheid (fig.), 29. plaats in Frankrijk. 31. twijg, 32. vermoeid. 34. deel van een auto. 35. palmboom. 37. dich ter, 39. tropische slingerplanten, 41. muzieknoot. 42. Europeaan. 43. stok. 45. myth, figuur, 46. houten vat 47. atmosfeer (afk.). 48. honden verblijf, 50. kruipend dier, 52. berggeit. 53. sociëteit (afk.L 55. vaartuig, 56. meisjesnaam. 57. punthoed, 60. jongensnaam, 61. rivier in Italië. 62. ledige zeeschelp. 64. uitroep, 65. plaats in Oostenrijk. 66 salaris (Vlaams 68. misnoegdheid. 70. rivier in Duitsland, 72. stad in Noorwegen, 74. klein goed. 75. appel. 76. rode Spaanse wijn. 77 schijngestalte der maan. Verticaal: 1. stad in N.-Brab.. 2. koemestvocht. 3. wiel. 4 dwerg valk. 6. oude Egyptische zonnegod. 7. vaarwel, 8. adellijke titel. 10. in loco (afk.). 11. plaats in Z.-H.. 12. plaats in Gelderl., 13. wat ge sproken wordt, 15. bezinksel, 17. voorzetsel, 20. hemellichaam. 25 lieden van adel. 27. kloof. 28. ovenkrabber. 30. vriend <Fr.), 31. meis jesnaam. 32. dwang. 33. water in Friesl., 35. voorvoegsel, 36. inwendig lichaamsdeel. 37. ontwerp, 38. deelteken op een klinker. 40. plaats in Gelderl.. 41. hoogte nabij een moeras. 44. gewicht. 46. opgegeven werk. 48. graafschap in Engeland. 49. Europeaan, 51. muzieknoot, 52. plaats in Drenthe. 54. zeker tijdperk, 56. rangtelwoord. 57. plaats in Utrecht. 58. stop. 59. pasgang van een paard. 60. prei (ZN). 61. voor, 63. zicht bare ader van een blad. 64. schor, 67 hogepriester te Silo. 69. over. langs, 71. muzieknoot. 73. voorvoegsel. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. talent, 4. simpel. 7. robot, 9. Dora, 10. Epen. 12. leis, 13. ander, 14. rond. 15. erker. 18. aga. 20. speer. 23. klamp. 25. kaneel. 26. beleid. 27. ieder. 29. elite. 31. nor. 32. stère. 37. Eris. 39. armen, 40. baan. 41. slot. 42. open. 43. Aalst, 44. nepent, 45. Sander. Verticaal: 1 tralie. 2. Eros. 3. traan, 4 sterk. 5. moer. 6. ladder. 8. bodega. 9. Dirk. 11. node, 16. rakel. 17. ernst, 13. Allen. 19. am ber, 21. prent. 22. Eider, 23. kei. 24. per, 28. Dommel, 29. edelen, 30. iris. 33. elan. 34. eender. 35. patat, 36. knots, 38. slee. 40. been. INZENDINGEN inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 5.— en twee van f 2.50. Jarigen LANG ZULLEN ZE LEVEN.... Wilma Bosland, Piet Feijnen- buik, Ruud Hielkema, Gerard Kerkhof, Liselot Littel, Marja Teygeler en Lock van Wijck hartelijk gefeliciteerd met jul lie verjaardag van de nichten Mussenruzie goot, sta-kje brood. De eerste schreeuwde: 't Is van mij. Gaan jullie één, twee, drie opzij. Piep, piep, het is van mij. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Volgende week heb ben alle nichten en neven vakantie. Wat een feest! We zullen hopen dat de zon ons nog een „hele poos" komt verwennen. Wat zou dat fijn zijn! Deze week kreeg ik allemaal opgewekte brieven van meisjes en jongens die al vakantie heb ben en heerlijk aan de zee of in het bos logeren. Prachtig! Wat hebben jullie veel pret gehad. Als je straks weer naar school gaat kent de juf of meester jullie niet eens meer als we zo bruin gebrand zijn. Hebben we Berrie nog een mooie kaart gestuurd? We zijn het toch niet vergeten? Geloof maar dat hij verschrikkelijk bly is dat we zo goed aan hem hebben gedacht in de vakantie. Deze week kreeg ik veel rap portcijfers toegestuurd. Harte lijk bedankt hoor! Jullie weten Puzzeloplossing Horizontaal (dat is van links naar rechts) lezen we aardap pel, kraag, tegel, krans, moker, stam, korenbloem. Vertikaal (van boven naar beneden) staat er spaarvarken, brandweerman, bal, kerk, kasteel. Hij spaarde stuivertjes Spaar jij ook stuivertjes vroeg een vriendelijke mijnheer aan de kleine Janneman. „Ja meneer", zei Jan. De vriendelijke mijnheer: Hier heb je er nog 2 voor je verzameling. Hoeveel heb je er nu in totaal? „Twee meneer!" wel dat tante Jos altijd erg be nieuwd is naar de cijfers. l Meisjes en jongens heel veel; plezier hoor en tot de volgende! keer. TANTE JOS1 Meisjes en jon gens. Je zou bijna zeggen dat het echte botsautoot jes zijn die jullie op het plaatje zien. Leuk hoor om er een paar rondjes mee te maken. Je ziet wel dal elke auto een nummer heeft. is het de bedoe ling dat jullie van deze letters woorden gaan Hier komen de gegevens: l. Zich overeind bevinden. 2. Mens of diersoort. 3 Deel van een wa gen. 4. Deel van een viool. 5. Bij belse vrouwen naam. 6. Een lok middel bij het vissen. 7. Om loop van een to ren. 8. Niet droog. 9. De duivel. 10. Om boodschappen in te doen. 11. Zot of grappen maker. 12. Voed sel bij de solda ten. 13. Deel van het koren. 14. Oogvocht. 15. Meisjesnaam. 16 Het meest nabij. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 18 juli. De tweede mus werd vreselijk boos. Niet waar, ik had het al een poos Je blijft eraf het is van mij. Laat mij er dus onmiddellijk bij Piep, piep. het is van mij. Wel nu nog mooier, hoor je die? Zo sjirpte nijdig nummer drie. Ik zag het 't eerst het is van mij. Maak je niet druk, maak je niet blij. Piep, piep, het is van mij. Wat hoor ik daar, wat hoor ik hier? Ik eet het op, riep musje vier. Dat stukje brood, dat is van mij. Ik kwam er 't allereerst voorbij. Piep, piep, het is van mij. Daar kwam een grote dikke spreeuw. Die bromde met een lange geeuw. Hap, slok, dat hapje is voor mij. De mussen zaten op een rij. Géén. die er meer wat zei. Meisjes ei kunnen n Prachtig! jongens, hoe vinden jullie dit plaatje? Heerlijk hoor om zomaar een duik le •.men. Met het mooie weer hebben jullie wel dikwijls kunnen spartelen. Ifeggyyyygg»» V- Prijswinnaars I Schuitje varen TEDDY Weet je wel wie Teddie is? Teddie is mijn hond. Als hij een stuk worst soms vindt. Steekt h\j 't in zijn mond. Worst is lekker blaft hij dan. Woef, woef, woef, daar houd Ook lust ik een stukje spek. Wat ben jij een lekkerbek! Helpers bij tuinieren. Als je vader een tuin heeft mag je hem ook weieens helpen denk ik Maar wisten jullie dat de aardworm ook één van die hei- Het is de knapste graver van heel het dierenrijk. Zijn gereed schap om te graven heeft hij altijd bij zich. Dat zijn z'n lip pen! Het is het beste werktuig voor hem. De grond waardoor hij met zijn lippen graaft eet hij op Achter hem laat hij dan een klein tunneltje en doordat tun neltje komt de lucht tot bij de wortels van de planten die dat nodig hebben. Ineke Duyvenbooden maakte deze mooie tekening. Het meis je danst en de vogels zingen hun mooiste lied en dat alle maal omdat de zon zo prachtig Ischijnt. Geweldig hoor! Paultje Mayer Terheide en Kees Verbaan Scheveningen. Ook het lieveheerbeestje mogen we niet vergeten. Dit "mooie kleine diertje metl zijn zwarte stippen is een heel goede helper in de tuin Zoals jullie wel weet zuigen de bladluizen, vlooien en andere insekten de sappen uit de blade ren van de bomen en struiken De lieveheersbeestjes leggen nu hun eitjes op de bladeren die vol zijn van deze insekten Uit deze kleine eitjes komen de larven die verschrikkelijk veel eten en echt wel trek hebben in bladluizen en de andere insek ten. Er blijft dan ook niets ovei hoor! Ze worden allemaal opge geten en de bladeren gaan nie dood Zo zie ie dat deze 6leinr beestjes grote helpers zijn in de tuin. Miep en Hansje gingen varen, Met een bootje op de baren. De golven zongen een wiegelied. Maar bang waren ze niet. De golfjes die namen het bootje mee, En droegen hel spelend over de zee. Het windje blies er de zeilen bol, Miep en Hansje vonden het dol. Hun scheepje deinde en schommelde wat. Het water spatte en maakte hen nat. Maar Miepje en Hansje ze lachten erom, En keken naar 'l visje dat naast hen zwom. Toen draaide het windje en 'l bootje ging mee. En bracht hen weer gauw in veilige zee, Ze dreven heel langzaam en zacht naar het strand. Daar stapten ze vrolijk en wel weer nan land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12