DIEPVRIEZER EB comfort voor de huisvrouw WEES VOORAL KIESKEURIG OP VLEES! OPEN BRIEF u van Christine Oorbellen-rage in Amerika dialoog ZATERDAG 15 JULI 1967 'TVTTTTmmffTfnmTfmfTTmTTfTnTTTnmnTmTTTTmTTmTfi Maaltijden maandenlang benaren ER was eens een huisvrouw die geen tijd had om van zon en zomer te genieten. Overvloedig aardbeien, zoals dit jaar? Dan stond ze jam te koken. Een moestuin, die veel sperziebonen, andijvie en kom kommers opleverde? Dat betekende afhalen, potten uit koken, steriliseren, en de misère van sommige potten die toch weer opengingen. Wat zoudt u ervan zeggen de eitje van uw kip, de kleine zoete aardbei, de mooie rode tomaat, de jonge zachte tuinboontjes als vers tegen het einde van het jaar op tafel brengen zonder het schoonmaken van dek sels en ringen, het tillen van zware inmaakketels? Dat kan. Met een diepvriezer. De diepvriezer is een van die toestellen, die de huisvrouw bij haar taak ten dienste staan. Zo'n diepvriezer is een goed ge- isoleerde kist of kast, waarin een tempera tuur van tenminste min 25 graden Celsius wordt bereikt. Daarin kunnen alle levens middelen die we lange tijd willen bewaren worden ingevroren. EENVOUDIGER Het hamsteren voor de winter zit ons vrouwen in het bloed. Welnu, fruit, groente, vlees, gevogelte en wild, maar ook volledige maaltijden, zelf bereid, dan wel kant en klaar gekocht, kunnen maandenlang tot. een jaar lang bewaard worden zonder dat ze noemenswaard aan kwaliteit verliezen. Zelfs brood, gebak en deeg kunt u uitstekend in een diepvriezer be- nium dozen en geprepareerde kar tonnen bekers, ideaal voor brijach tige levensmiddelen. Bekers toma tensoep of erwtensoep achter de hand hebben, kan op die manier Groente blancheert men tevo ren, d.w.z. snel verhitten en af koelen. Fruit heeft een suikerop lossing nodig. Beide bewerkin gen dienen om bederf door enzy men tegen te gaan. ETIKETJES Tenslotte etiketjes op de pak- ies. Daarop zet u hoeveel en wal erin zit en de datum van invrie zen. Zet die gegevens in een voor- raad-schrift. Dan weet u altijd wat uw bezit is Geef vlees, vis groenten en gebak een aparte bladzijde en streep door wal aruit gaat Het kan er zo uitzien Datum inbreng, produkt, gewicht iat. gebr. 10 aug. '66. sperciebo- nen 1 kg 6-2-'67 De rijplaag moet bij 1 cm dikte verwijderd worden. Schoonma- -en met sodawater, dan met wa ter ha, bij de grote onder houdsbeurt. Voorzichtig met gekoelde dranken en etenswaren Voor het bewaren van voe dingsmiddelen en dranken in een koelkast is een eerste eis dat zij goed zijn verpakt en voorts, dat zij niet te lang blijven liggen. Dit laatste komt de hygiëne in de koel kast niet ten goede. Deze is namelijk niet geschikt om er voor een paar weken levens middelen in te bewaren. Het vriesvak is ook niet om in te vriezen, daarvoor is een tem peratuur van 18 graden C. nodig. Het mag dan heerlijk zijn om tijdens warme dagen iets kouds te drinken, goed is het bepaald niet. Het beste kunt u de dranken even van te voren uit de koelkast halen, al zal dat in de praktijk niet altijd mogelijk zijn. In het al gemeen mogen spijzen en dranken vóór het consumeren niet kouder zijn dan 12 gra den C. hebt het in de krant zegd: vrouwelijke hormonen. Na- kunnen lezen: ook in Nederland maakten som mige boeren gebruik van hormoonpreparaten bij het mesten van kalveren. Dat ging als een lopend vuurtje door nationale en interna tionale pers. Wat zijn nu de feiten? De voor mest bestemde kalveren voor het overgrote deel stierkalveren worden gedurende vier maan den opgefokt met kunstmelk. Het is bekend dat toediening van be paalde stoffen de groei van kal veren kan versnellen en hel slachtgewicht verhogen. De stoffen, die deze groeibevor- derende werking hebben, zijn oestrogene stoffen. Populair ge- De diepvriespakjes kunnen van muffins: met randjes van appelrasp bij. Meng alle ingre- Besparen we er werk en tijd mee? Ja. het diepvriezen is een voudiger dan wecken. Bij een goede werkindeling krijgen we ook tijdbesparing. Van de op brengst van de tuin gaat niets verloren. We behoeven niet lan ger de hele week bloemkool of senschotten goed geDakt worden spinazie te eten. Kwaliteit, ver pakkingsmateriaal en het voorbe- keld om ontdooien te voorkomen Zorg voor goede planning, verse produkten. Sla, appels en peren zijn niet geschikt om vers te wor- gat kunnen. Kist ol kast? Dat zal Bloemkool kun |e twaalf maan- den ingevroren Mager vlees is den bewaren in diepvries, een ongeveer driemaal zolang houd gebakken taart drie tot vier weken, cake vijf maanden. 'ang in een deken worden gewik- taartkleedjes, stukjes lint en diënten goed door elkaar. Vul v ruimte afhangen. van kleur. De diepvrieskast is een recht opstaand meubel dat aan eer koelkast doet denken. De kast Makkelijk met een feestdag heeft in verhouding minder berg- hef vooruitzich, Qf bij onv PARADE MUFFINS 12 stuks (in papieren cake-vorm baar dan vet vlees. Dat geldt ook pjes of zandtaartvormpjes): 80 g voor ongezouten levensmiddelen (4 eetl.) Californische blauwe Baktijden: Dus: ongezouten of lichtgezouter rozijnen; 175 g tarwebloem: 3 invriezen theel. (1 pakje van 15 g) bak- tuurlijke oestrogene stoffen zijn oestron en oestradiol. Men kan echter stoffen met een soortgelijke werking ook langs synthetische weg bereiden. De toepassing van deze stoffen betekende een grote verleiding voor de kalvermester die on weerstaanbaar bleek. Deze wyze van groeibevordering is echter bü de wet verboden! De controle op de naleving van de wet was tot voor kort niet gemakkelijk, aldus het Voorlich- tings Bureau van de Voeding. Thans heeft het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid een me thode ontwikkeld voor een be trouwbaar routine-onderzoek van de urine der slachtdieren. Bovendien wordt eraan gewerkt de methode, waarbij het mogelijk is door miscroscopisch weefsel- onderzoek van slachtdieren een hormoonbehandeling aan te tonen geschikt te maken voor slacht- huisgebruik. Nu u dit leest mogen we aannemen dat controle-maat regelen overal in ons land worden 'oegepast Op die controle moeten we dan ook maar vertrouwen. Dat is de waarborg dat zowel in binnen- als buitenland de consument Neder lands kalfsvlees krijgt aangeboden dat vrij is van kunstmatig groei- bevorderende stoffen. We kunnen dus weer met een gerust hart kalfsvlees eten. Overigens kunt u bij warme dagen niet kieskeurig genoeg op vlees zijn in verband met de „zo- mer-diarree", besmetting met sal monella-bacteriën. Wees pijnlijk schoon op uw handen, vaatwerk, theedoeken. Koop vers vlees kort vóór u het bereidt Vermijd rauw of half-rauw vlees. Pak verpakt vlees in door zichtige verpakking direkt uit Gooi resten weg als u ze maar even niet vertrouwt, was groente en fruit met leidingwater. Waar schuw de Keuringsdienst van Wa ren als u uw aankoop wantrouwt. Vorige week kregen wy na zo'n bezoek van een controleur thuis een excuus van de winkelier en onze aankoop die bedorven bleek dubbel terug. Sta er op dat 20 minuten gaar en lichtbruin craquetten, nassiballen etc. ui» koelvitrine komen! In de gasoven zonder thermo- r0/ itaat: verwarm de oven 10 mi- poeder; theel. zout; 50 g (ruim nuten voor, schuif de bakplaat de oven 20 minuten op 225°C Wilt u tenslotte het l'ijne weten 3 eetl.) suiker; 50 g (ruim 3 middenin de oven, temper de (voorverwarmen tot signaal- eetl.) gesmolten boter of marga- vlammen tot klein en laat de lampje uitgaat.) reiden vereisen wel een grote te van zorgvuldigheid. Maar smaak, kleur en geur en veelal voedingswaarde van diepgevro ren produkten zijn vrijwel geliik aan het verse produkt lijk. geval? Vraag dan voorlich ting bij het Bouwcentrum. Weena. Rotterdam. En bestel per briefkaart met aan de adreszijdr 80 cent extra aan postzegels de uitgave: „Zelf diepvriezen", bij het Voorl. Bur. voor de Voeding. Een kleine diepvriezer thuis een loket in een kluis van lir H* al, het ware ïiitvalt" l5oelhlV!! is 00k een °P1°ssi"S- De Copes van Cattenburrh 4. V diepvriezer moet waterpas wor- Den Haag. Het comfort van de °S't rt™ he" den PPoesteld. De lueht moet er Eskimo-vr mo introw jiro-7 n i aan ai]e kanten langs kunnen kopzorgen 1 ei; 2 dl melk; de geraspte muffins schil van een (gewassen) ci troen of sinaasappel. Voor de garnering: 1 eiwit mespunt zout; 200 g poedersui minuten bakken. In de gasoven met thermo staat: middenin de oven -x. 20 minuten op cijfer 4 of 5 (het Klop, terwijl de muffins in de oven staan, het eiwit en het zout met een garde of elektrische handklutser zolang tot het bijna bij. Na het bakken de muffins miljoenen in de woonkazernes' MET vrolijke verbazing zag ik, toen ik na een bilksemtochtje van een paar duizend kilometer 'dat is het tegenwoordig al gauw) thuiskwam, dat de krant in een keurig omrand zinnetje mijn weg blijven had uitgelegd. De thuis aanwezige kinderen hadden het vierkantje uitgeknipt en, omringd door uitroeptekens en gekke tekeningen, op mijn bureau zó opgesteld dat het mij direct moest opvallen. Wat raar is het zoiets over jezelf te lezen. Het buitenland, vertrek ken naar het buitenland, wat is dat tegenwoordig nog. Allerlei briefvriendinnen ijlen naar Spanje, nog even een groet Chris, voor we gaan. Kaarten uit Griekenland en Turkije zijn de ge woonste zaak van de wereld. Ik heb een kennis hier die gaat winkelen in Londen. Gewoon, op donderdagmiddag b.v.. als ze zin heeft. Het is maar vijftig ipinuten, zegt ze. je bent er eerder dan in Amsterdam. Dat is met enige over drijving waar. En ik geloof ook wel een beetje in wat mijn kinderen mij vaak be tuigen: dat de volgende generatie helemaal zal denken in de vier hoek Londen. Parijs. Düsseldorf en Randstad Holland 'dan ook één stad). Denk-, werk- en woon ruimte. Cultureel centrum tegen over laten we zeggen New York en ..omgeving". HET buitenland is dus niets meer, dat wil zeggen niet meer de barrière, niet meer de gewichtig heid. het grote, het verre. Ook niet meer het majestueuze of het maar door enkelen geziene. Integendeel. Omdat de bruine lijven in bikini's en badbroekjes van Ameland tot Marokko dezelfde zijn, ziep we duidelijker de armoede van b.v. de agrarische bevolking van Joegoslavië of Hongarije, en de andere armoede van de steen woestenijen der industriesteden. Wat mij betreft na elke keer „buitenland": de mens is een prutser. Eindeloze industriewijken, barre, blakerende straten tussen het hevig spel van de fabrieken. Tus sen het doods stilstaan van de lelijke huizen spelen zich duizenden levens af. Het platteland, de zo genaamde natuur levert kromge trokken boeren, tanige oude vrouwen van nog geen veertig, mokkende jongeren, zo ze er al zijn. En vlak naast dit alles de flon kerende natuur, de lichtplekken in dc wouden, het adembenemend kwelen van vogels, golven die zacht tegen de rotsen klappen, avondlicht op bergen. Gruwelijke tegenstelling. Steeds meer, bij elke reis meer. beklemt me de gedachte: de mens kan er niets van. Hij is een prutser, hij beheerst een stukje materie en rerliest met versnelde beweging zijn gevoel voor samenhang met de natuur. Hier en daar legt zich er één van het soort in een villa tegen een helling te slapen, maai dan is hij weer geïsoleerd, be nauwt het platteland hem en dan, wat is hij vergeleken bij de metingen wezen uit dat het Op zon- en feestdagen, in de koudeverlies bij beide typen mee- dijken Lee vakantie, bij ziekte of onverwach- valt. Binnenverlichting is biizon- te gasten slechts een duik in der prettig vooral als uw diep- de dieDvrieskist of-kast en: tafel- vriezer in een donkere ruimte OVERZICHTELIJK In de elektrische oven met 2 even laten afkoelen op een taart- namelijk geen goed uitlekken. Meng en zeef ovenschakelaars: middenin de rooster, daarna garneren met het de bederfelijkheid bloem, bakpoeder en zout. Doe oven 20 minuten B3-03, 10 r dus geen kleedje van ons voedsel, zal uw deel zijn. er suiker, gesmolten boter of nuten beide uit. tje-dek-je! Dat geeft werkbespa- staat. Bij een kist moet u zonder vol- moeite tot de bodem kunnen rei- BESTE PLAATS ö"WMt Hoe groot moet de diepvriezer Voor u tot aansehaf overgaat zijn? Dat hangt helemaal van de i i_ irootte en de samenstelling van zoekt u de beste plaats in huis. Een kelder is praktisch, want het moet een goed te ventileren, koe le en droge plaats zijn met een geaard stopcontact in de buurt. Bedenk of uw kast of kist erin kan. Soms zitten trap of deur in de weg. Sommige modellen zijn met los se deksels te leveren zodat zij gemakkelijker door deur- en trap- gezin af. Slacht u tweemaal oer jaar een licht dier. dan kunt met een kleinere diepvriezer Om uitdrogen te voorkomen wordt alle diepvries ingepakt. Liefst in nette gelijkvormige pak jes. Dat stapelt makkelijk cn is overzichtelijk. Er is diepvriescel- lofaan dat u met een warm op de vouw dichtstrijkt. Als tweede verpakking komt boter- hampapier of katoenen zwachtel „stockinette" aan de orde. Alumi- nium-folie is erg praktisch. De ;°Lda.Lwrr.er4,"„esf1 se; vri"b""""ii' Aangebrande koek Als uw zelfgebakken koek wal te donker is geworden (een ver zachtende uitdrukking voor aan gebrand) raak dan niet in paniek, want er valt nog heus wel wat van te maken. U haalt de verbrande laag er af en besmeert de koek met wat gesmolten suiker, geraspte cho colade of afwisselend met beide. Maak dan in de nieuw aange brachte laag wat figuurtjes en succes is verzekerd Als u geen tijd meer hebt. omdat uw gasten binnen een paar uur al komen, bedek de koek dan na verwijdering van de ongewenste bovenlaag met een laagje jam. groot dier slacht. Het blijkt, als u met overleg te werk gaat. dat voor een gezin van vijf personen een diepvriezer van 400 'iter voldoende is. Het is niet zo dat een diepvrie zer volgestopt kan worden met verse levensmiddelen. Er kan maar een bepaalde hoeveelheid oer dag ingevroren worden! Hoe is bij u de aanvoer: gere- teld in kleine porties of in grote hoeveelheden? Wat is de soort en omvang van de in te vriezen le vensmiddelen zoals groenten, vruchten vlees en gevogelte? Een huisvrouw die eenmaal de 'eneuaten van de diepvries heeft ontdekt, maakt er een uitgebreid ECONOMISCH Is de aanschaf van een diep- Tiezer economisch verantwoord waarbij uw tijd en energie bepa- end zijn. koop dan niet te klein 't Kan ook nog anders: een kleine diepvrieskast op of. onder de koe'- kast Handig voor de stadshuisvrouw of de kleine huishouding met minder goede verbindingen naar de winkels. In- Maak er keurige ..maat-pak- ies" van, geschikt voor uw gezin Eenmaal ontdooide produkten kunnen we niet opnieuw bevrie zen. Andere pakmiddelen zijn alumi- i bevri Toppunt van veiligheid Menige veiligheidsspeld is al een redder in nood ge weest. We kunnen daarom de uitvinder niet dankbaar ge noeg zijn Moeders met jonge kinde ren gaan het meest met vei ligheidsspelden om, en zij kennen ook zeker de veilig heid-veiligheidsspelden. Toch kun je vaak staan zwoegen, als de speld stroef is, of de luier(s) dik, de baby of peu ter woelig Al deze oorzaken hebben me nig speldeprikje tot gevolg ge had. Legendarisch zijn ook de verhalen van onhandige vaders of ooms. die en passant bij het verluieren de huid van de baby meegenomen hebben, en er maar niet achter kunnen komen waar om dat. kind zo krijst. Gelukkig raakt men in de Ver enigde Staten ook maar niet uit gedacht. Nu kwam men op het idee eens iets aan veiligheids- De mode van het doorboorde oorlelletje keert terug. De teeners spelden voor luiers te doen. Men zien daarin een bewijs van onafhankelijkheid. Het is welhaast ontwierp een roestvrij stalen een explosie in Amerika en de juweliers zien hun omzet van oor- veer die min of meer op een bellen tot een fabelachtige hoogte stijgen. Een firma, die in 1962 voor 250.000 dollar aan oorbellen ver kocht, had hierin in 1966 een omzet van 1,25 miljoen dollar. De prijs van de oorbellen varieert van drie tot vijfentwintig dollar per stuk. Uiteraard moeten de bellen bij dé kleding passen, en menig wuft meisje heeft bij ieder japonnetje een paar bellen. if 3*3*3 3- als De firma verkoopt per week ongeveer vijfhonderd paar, extra reclame doorboort hij de oorlelletjes gratis. Maar dan moe ten de bellen wel meer dan twaalf dollar kosten! De veer heeft geen scherpe «anten, die het kind kunnen ver wonden en is, naar de fabrikant met trots verzekert, zo glad dat, wanneer een wat ouder kind het voorwerp in gesloten toestand in de mond zou stoppen en in slikken „er nog niets aan de hand is". En wij slikken dat maar! niets anders te zoe- kwamen er heel wat brieven binnen. Leuk, dat u ook in deze vaak wat „vreemde" weken tijd heeft gevonden ons te schrijven! Mevrouw E-. te R. gelooft dat het jaar 2000 ons een we reld zal laten zien, waarin door menselijk vernuft alles op technisch gebied praktisch volmaakt zal zijn. „Een scherp doorge voerde mechanisatie zal ruimte scheppen voor veel meer vrjje tijd. waarmee tevens de be hoefte aan materialisti sche verlangens. Op zich zelf hoeft daar helemaal niets kwaads in te steken, maar een van onze men selijke eigenschappen is om steeds meer te verlan gen, zonder er bij na te denken of er ook nog men sen zijn, die van alles te kort komen. Want of in het jaar 2000 ook de toe standen in de ontwikke lingsgebieden zo zullen zijn, dat daar ieder mens een „menswaardig" be staan heeft, durf ik te be twijfelen. Vragen Zal het jaar 2000 ons einde lijk een wereld laten zien die op geestelijk terrein niet in allerlei vakjes verdeeld is? Waar een kerk niet langer een gebouw zal betekenen waarin zo eenmaal per week bepaaldp grpepen mensen samenkomen die volgens bepaalde richtlij nen God zoeken? Zal de jeugd het dan zo willen dat alle eti ketjes verdwijnen en alle mensen de kerken beschou wen als rustpunten in het le ven, waar men zonder allerlei bepalingen op ieder uur van de dag zo maar naar binnen kan wandelen om er die énp God ken? Zonder al die scheidslijnen zullen de mensen zich waarschijnlijk meer één voe len met dezelfde Hemelse Va der boven zich waardoor ze meer vriendschap voor elkaar zullen gaan voelen en respect voor eikaars leven krijgen Misschien zal God zich dan verheugen met een jaar 2000. waarin de mensen eindelijk vriendschap en liefde voor el kaar vinden, waardoor oorlo gen tot het verleden zullen ho ren! Ik hoop dat de jeugd dit beter zal doen dan wij oude ren, die er tot nog toe niet veel van hebben terecht ge bracht, Het is altijd de moeite waard om te vechten voor een toekomst, die het leven dat wij van God gekregen hebben, waard maakt om geleefd te worden, voor iedereen op de hele wereld Somber „Ik ben in de vorige eeuw geboren en zal dus het jaar tweeduizend allicht niet bele ven" zegt mejuffrouw M. te H. „Maar wie haalt het in zijn hoofd om zich zorgen daarover te maken? De jonge ren toch zeker niet, want die markt" leven steeds meer in de sfeer van: „Laat ons eten en drin ken en vrolijk zijn, want mor gen sterven wij." (Dachten ze laar maar eens meer aan). reel nieuwe boeken op de het tempo nog gro ter worden? En zou de inhoud erop vooruitgaan? Het zal wel aan mij liggen, maar veel van de moderne mu ziek en andere kunstuitingen, Vroeger maakten de mensen zoais schilder- en beeldhouw- zich niet bezorgd over hoe het kunst, hoeft voor mij niet met ons. die nu oud zijn. zou 7qU dat in het jaar tweedui- gaan. Zij hadden meer geloof 7encj weer gewoon zijn, zodat in God. Als nummer zes werd je aan een beeldhouwwerk ik in de winter (in de grote kunt zien wat het voorstelt? armoede) geboren, en na mij gn zou je dan weer van een kwamen er nog zeven kinde- schilderij kunnen genieten? ren bij. Nu ben ik rijk m alle opzichten. Wie had toender- Wat de huishouding betreft, tijd kunnen dromen van AOW gaan we wel de goede kant en al die sociale voorzienin- op: wegwerpluiers, -japon gen? Niemand toch zeker, en nen, -bloeses. -linnengoed en de enkeling met een vooruit- nog veel meer. Heerlijk als je ziende blik werd geminacht geen lakens meer hoeft te was- (Talma) De armen, die toen echt armen waren, rekenden mei centjes en halve centjes. nooit strijkgoed meer!! Hopelijk is er tegen die tijd ook iets uitgevonden voor het zemen van ramen.... vetenschap zal wel op hoewel wij de toekomst betei met wat meer moed en opti misme kunnen tegemoetgaan dan met allerlei sombere voorspellingen Maar niet iedereen is het zelfde. Mevrouw O. te R. b.v. vindt: „Als we op het ogenblik de wereld bezien staat het er niet best op. Maar hoe vaak Is het in de geschie denis niet voorgekomen dal mensen het einde voorspelden omdat het zo toch niet kon doorgaan? Dan gaf God weer uitkomst hervorming, refor matie, enz. Wel weten we uil de bijbel, dal naarmate hel einde van de wereld nadert, de afval steeds groter wordt. Maar toch zal er nog blijven een schare die niemand tellen kan." alle, telde mee. M.., er werd allr gebipdf„ vooruit»»!,. de oor gearbeid, met vreugde dold,r brkl{kl miaichieu per telefoon en heeft het nog grote onderda nigheid. Het woord van God is nog geldig: Dc zegen des Heren, die maakt rijk. Bedroe vend is het mij wel dat in ons land, dat toch een Christen land is, zo'n geest werkt van Godloosheid. Mogen nog vele jongeren dat leren inzien en drukker. Vermoedelijk gaat men dan met vakantie naar de planeten: „Hoe vond u het op Mars. mevrouw?" „Nou. 't viel me écht tegen, het was op ^aturnus veel gezelliger...." Het is duidelijk dat het min- ook door de dankbare oudereD der werken meer vrije tijd hun blik niet naar de eeuwwls- geeft. Er zijn mensen die blijk- selingen, maar naar God leren baar hun vrije tijd verkeerd richten." besteden. Ik geloof dat er veel Rokken minder aan handwerken en hobbies wordt gedaan dan We willen hierbij toch wel vroeger. Het zal nog een vaststellen dat er nu ook ge- kunst worden om te leren hoe werkt wordt (voor de de vrije tijd te besteden. Mis- AOW-ers erbij!) en dat er zo- schien een onderdeel van het wel vroeger als nu. mensen toekomstig lesrooster? Het on- zijn die met vreugde hun derwijs zie ik overigens nog werk doen, en anderen die er niet zo snel veranderen. De nooit plezier in (gehad) heb- Mammoetwet begint pas te lo- ben. pen. Dit experiment duurt nog ..Zouder. jongens hun wel even. Ik zie nog niets van 'naar nog langer en de meisjes „leren terwijl je slaapt", zoals hun rokken nog korter dragen al voorspeld wordt. Enfin, dat in het jaar tweeduizend?" is het ergste nog niet. als we vraagt mevrouw B. te S. zich maar gespaard mogen blijven af. „Er komen op 't ogenblik voor een derde wereldoorlog. DAN Nederland (nu ik toch over drijf). De tuin achter het huis, de open ramen, het licht, de vrien delijkheid van bomen en straten. Tam natuurlijk, vergeleken bij andere landen. Al dié schemer lampen 's avonds aan. Al die net heid. verf, behangetje, de vloer bedekking; jongens, jongens, waar maken we ons druk om. Al dat zoeken naar evenwicht, al die matigheid. Tam. Overal waar het grootse, het extreme niet wordt nagejaagd, is er reden om te zeggen: tam. Tarn is het lichtelijk welvarende, tam is een leven waaruit het troosteloze en harde wordt weggehaald in variaties van een dag in het park tot „vrouw, wat kun jij toch lekker koken", van plezier in je werk tot wat men zo gewoon huwelijkstrouw noemt Eigenlijk is alle geluk tam. En. nu een sprongetje, het lijkt me dat ook de Open Brief vaak tam is. Telkens wanneer ik mensen vrede wil laten krijgen met hun leven, ben ik tam. Wanneer ik iets hevig beaam of met scherpe tong afstriem. Bij mildheid, bij: ach, laat nu maar. ZO bijvoorbeeld heeft iemand mij geschreven, toen wij het over levenskunst van christenen en niet-christenen hadden: dat zij buren had, totaal onkerkelijke mensen met vyf kinderen en hele maal geen salaris om veel grapjes uit te halen, die elke maand honderd gulden stuurden aan een zuster van de vrouw des huizes, weduwe met acht kinderen. Terwijl aan de andere kant een oud echtpaar woonde dat door dochter werd verzorgd, alle kin deren verder getrouwd, maar denkt u dat er ooit een van die kinderen of kleinkinderen een dag de taak van tante komt over nemen? Ho maar. En die mensen gaan naar de kerk. Vraag van brief schrijfster: zegt u daar eens iets van. Oftewel: geeft u ze hier. eens even een lik uit de pan. EN ik maar weer tam. Want direct wil ik roepen: geweldig van die lui met honderd gulden en laag van onattente kerkmensen, maar enige ervaring weerhoudt me. Ik ken b.v. iemand die ook zo'n verzorgster is en die wij of een familielid van ons zo eens per week te eten willen hebben, in de tuin willen zetten met tijdschriften, ons huis aanbieden als we uitgaan ma?.r die nog nooit heeft gekund. Altijd is er een buurvrouw met een gebroken pols, of een pas weduwnaar geworden bovenbuur waardoor de werkster toezicht nodig heeft anders doet zij niets, en in de vakantie geeft ze minstens tweeduizend planten water... En ook ken ik een weduwe met een zwaar gezin die zoveel wel daden van haar werkelijk goed be doelende familie ontvangt dat zij ze veel liever niet had. pELD heeft macht: nu zit de krijgster hele avonden kleertjes te vermaken, verft ze haar keuken, waarom? Omdat de familie ver wacht dat zij het van dat geld keurig doet. Misschien denk ik, met het oog op het buitenland was zij veel liever iets slordiger, iets armer, iets meer zichzelf, iets min- der net naar Hollandse trant, niet zo krampachtig met de kinderen 'pas op je jurk>. Geluk is zoiets wonderlijks. Een populier begint te ritselen in de avondwind. Dat kan al genoeg zijn. En dat is eigenlijk alles wat ik van geluk weet. En graag ben ik dan: tam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11