VERMIJD VS-HEGEMONIE Ni ^00 Tropische hitte neemt blijft af - zomer Tour-renner overleden Egypte weigert schenking JAMIN Commentaren De Gaulle doet beroep op Bonn 1 „EEG moet blijven zoals zij is" O S' Zieke gijzelaar mag naar ONTSNAPT UIT KONGO Israëliër gewond bij nieuw vuurgevecht Vrijdag 14 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 1 "«jij Cotiranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DB GAULLE KIESINGER BONN President De Gaulle heeft gisteren een beroep gedaan op West-Duitsland samen met Frankrijk te streven naar bescherming van de nationale persoonlijkheid en voor koming van Amerikaanse hegemonie over de westelijke wereld. In een verklaring op de slotbijeenkomst van het tweedaagse Frans-Duitse overleg in Bonn zei de generaal dat het, wanneer Frankrijk en West-Duitsland scheiden, „onmogelijk zal worden het overwicht van Amerika tegen te houden". De Gaulle begon met de op merking dat de belangrijkste factor in de wereld van nu de enorme macht van de VS is. „In wat ik zeg steekt geen vijandigheid jegens onze Ameri- Uil. kaanse vrienden", zei hij. Naar mate de Amerikaanse macht toe neemt, wil deze zich uiteraard laten gelden en zich boven anderen plaatsen. De Europeanen kunnen hierop op twee manieren reageren. Ze kun nen de Amerikaanse hegemonie ac cepteren en er deel van gaan uit maken. Dit is de gemakkelijkste weg, aldus de generaal. Maar ze kun nen ook zonder vijandschap jegens de VS hun nationale identiteit tot gelding brengen. Voorwaarden Voor dit laatste zijn drie voor waarden noodzakelijk: Frankrijk en Duitsland moeten niet worden gescheiden. An ders is het niet mogelijk een Amerikaans overwicht te ver mijden; Det EEG moet blijven zoals zij is. „Als we haar ontwrichten zullen we in een andere situatie komen, dat wil zeggen een At lantische situatie, dat wil zeggen onder Amerikaanse overheer sing. Hij maakte duidelijk dat hij met ontwrichting doelt op Britse toetreding; Begrip en samenwerking tussen Europa en de communistische landen zodat er iets anders komt dan eenvoudigweg twee blokken in de wereldpolitiek. Dit zijn onze leidende beginse len. Dit bepaalt onze houding je gens Amerika, dat onze natuurlijke vriend en voor het ogenblik eii voor zolang de dreiging voortduurt, onze bondgenoot is, aldus De Gaulle. Hij zei verder nog, geenszins de persoonlijke aanwezigheid van de Amerikanen in Europ^. af te keu ren maar vanuit zijn overtuiging soms tot afwijkende meningen te komen bijv. met betrekking tot Vietnam en het Nabije Oosten. „Het gaat ons om het behoud van het-Europa van de Zes en het voeren van een politiek van ont spanning met het Oosten", zo zei het Franse staatshoofd. Deze politiek hield ook steun van de Duitse her eniging in. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Vreugde en verslagen heid na dertiende etappe. ROET OVER UTRECHT Zwarte roetwolken verduisterden donderdag de zomerlucht boven een deel van Utrecht, toen daar de cellulose-afdeling van de Che- mitx lakfabrieken in brand stond. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities schreven, werd één der werk nemers (A. J. de Jager) bij deze brand ernstig gewond. De voor raad zeer brandbare cellulose ging verloren. Na een half uur was de brandweer met schuim- blussers het vuur meester. De schade liep in de honderdduizen den guldens. Hoe de brand in deze beveiligde afdeling ont stond, weet men nog niet. CARPENTRAS Vreugde en ver slagenheid lagen gisteren na de der tiende etappe van de Tour de France (211 km lange rit van Marseille naar Carpentras) dicht bijeen. Kort na dat onze landgenoot Jan Janssen in de eindspurt in Carpentras eindelijk voor een Nederlands succes had ge zorgd door deze enorm zware berg etappe over de Mont Ventoux te win nen, werd bekend dat de Britse wiel renner Tom Simpson was overleden. De 29-jarige renner was aanvan kelijk goed meegekomen in de kopgroep, maar viel dicht bij de top van de 1895 m hoge Ventoux bij schier ondragelijke hitte terug. Hij zakte ineen, stond weer op, maar stortte enkele tellen later weer Mond-op-mond-beademing hielp niet evenmin als zuurstof dat hem werd toegediend toen hij per heli copter naar het ziekenhuis werd vervoerd. Aanvankelijk dacht men aan eeni zonnesteek. Later werd sterk reke ning gehouden met de mogelijkheid dat Simpson stimulerende middelen zou hebben gebruikt. Voor de start van de vandaag ver reden etappe is een minuut stilte in acht genomen. De vier overgebleven Britse renners zijn normaal gestart. Zij droegen evenwel een rouwband. Chinese communisme in hoge mate religie pagina Kernmerk Vandaag besluit Link van Bruggen zijn zeer de aandacht trekkende serie artikelen over Vietnam. Gerechtigheid, zo is zijn conclusie, is een niet te hanteren begrip geworden in dit deel van de wereld. In het Vietnam van na de Tweede Wereldoorlog schijnt alleen nog maar plaats te zijn voor felle haat over en weer als ge volg van de uitzichtloze strijd. (Zie pagina 5). On ze speciale verslaggever is inmiddels doorgereisd naar Singapore. Nederlandse gift nu naar Jordanië DEN HAAG De Egyptische regering heeft een schenking van de Nederlandse regering ter waarde van 300.000 geweigerd. De goederen zeep, dekens, SLIEDRECHT Na een dag vol spanning heeft mevrouw E. Middel koopMijnster gisteravond laat be richt gekregen dat haar man, de 48- jarige molenbaas Eef Middelkoop, Guinee mag verlaten. De heer Middel koop was een van de ongeveer vijftig Nederlanders, die als gijzelaar in Guinee worden vastgehouden. De heer Middelkoop lijdt aan een leverkwaal en kan daardoor niet tegen het tropische klimaat. De molei>«as, die voor het baggerbedrijf Van Hat- tum en Blankevoort was uitgezonden, zal zondag in het vliegtuig stappen, dat hem terugbrengt naar zijn vrouw en vier kinderen in Sliedreoht. melkpoeder en vitamineprepa raten waren bestemd voor de slachtoffers van de oorlog in Egypte, Jordanië en Syrië. Aangezien de laatste twee landen de; schenking wel hebben aanvaard, zullen j alle goederen nu naar deze landen I gaan. Het grootste deel zal echter naari Jordanië worden gezonden, omdat daar de meeste vluchtelingen zijn, al dus heeft het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond be kendgemaakt. Het is duidelijk dat Egypte door deze houding zijn afkeuring wil uitspreken over het standpunt van de Nederlandse regering in de crisis in het Nabije Oosten. Nederland heeft zijn sympathie voor Israël te veel laten blijken. Aanvankelijk had de rode-kruisorga nisatie van Egypte, de Rode Halve; Maan, de schenking geaccepteerd. Opl verzoek van de regering in Kairo moest zij het aanbod later toch afslaan. Het blijkt nu dat de goederen wel B zouden zijn geaccepteerd als deze via de rode-kruiskanalen zouden zijn aan-| geboden. De toezegging bereikte heti Egyptische rode kruis echter door mid-j del van de Nederlandse ambassadeur in Egypte. Deze stapte naar de Egyptische regering om mededeling te doen van de gift. Kairo liet toen weten dat de Rode Halve Maan de goederen niet mocht aannemen. Tegen een schenking via het Nederlandse rode kruis had men geen bezwaar. Dat dit alsnog zal gebeuren acht men in Den Haag onwaarschijn lijk. Met de sporen van emotie nog op haar gezicht, vertelde de 21-j. Belgische mevrouw Bernadette Dumont de Chassart donderdag op het Brusselse vliegveld, hoe zij er in slaagde aan de wraak van de Congolese militairen te ontkomen. Zij kon uit Boekavoe wegglipen en Roeanda bereiken. Over het lot van haar man ver keert mevrouw Dumont in grote ongerustheid. Hij bleef in Congo achter. Zij kwam gisteren met een groep andere vluchtelingen op Melsbroqk aan. (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Ook het komende weekeinde zal het weer een zomers karakter dragen, al zullen de tempera turen niet die tropische waarden kunnen bereiken die gisteren op verschillende plaatsen in ons land werden gemeten. In Bra bant werd het het warmst: 33 graden. Maar ook langs de kust en op de Zeeuwse en Zuid hollandse Eilanden steeg het kwik tot boven 30 graden: Vlissingen 30, Zierikzee 31 graden. Onze weerkundige medewex'ker meent tot geruststelling van de vele vakantie gangers, die morgen met vakantie zullen dat de zomer niet is verstoord door de flinke onweersstoring die vanuit Frankrijk ons land is binnengetrokken. In de avond en nacht passeerden de onweersbuien, waarmee de warme lucht aar het oosten werd teruggedreven. Maar inmiddels nadert van een rug van hogedruk, die tydens het eckcinde een stabiliserende invloed zal hebben. Geleidelijk komen er weer op klaringen en al is de temperatuur op een niveau van ruim 20 graden geko men, toch is het geen belangrijke ver storing van het zomerweer. In het wes ten gaven de buien 5 tot 12 mm regen, i het noorden werd op enkele plaatsen ïim 30 mm neerslag gemeten. De kans op buien blijft gering doordat i de hogere atmosfeer de temperatuur sterk is gestegen: op 4500 meter wordt pas 0 graden Celsius gemeten. Normaal levert juli twee tropische dagen, in de ne zomer van 1959 waren dat er Voor ons land staat de recordtem peratuur op 38 graden, in 1944 gemeten. Het is natuurlijk bijzonder prettig dat er zoveel positieve aandacht aan het weer geschonken kan worden, vooral in een tijd van vakanties. Dat neemt echter niet weg, dat de tropische hitte van gis teren ook een schaduwzijde heeft gehad: over de hele lijn was de lust in het werk tot een minimum gedaald en we kunnen ons nu enigszins voorstellen hoe het haal in de wereld is gekomen, dat i sen uit noordelijke landen veel ijveriger zijn dan zuiderlingen. Bij grote hitte is men eenvoudigweg niet tot hard werken Ook op de eerste uitverkoopdag waren de gevolgen van de warmte goed merk baar. De opkomst van het publiek was niet overweldigend, al zijn de winkeliers niet ontevreden over de kooplust van degenen die de hitte trotseerden. W eersverwiH'li t i DE BILT Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien, sommige met onweer. Zwakke tot matige wind overwegend tussen west en zuidwest. In het algemeen iets koeler dan van daag Strandweer Morgen geleidelijk enkele zonnige pe rioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidwesten wind, temperatuur ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een langzame verbe tering met opklaringen en een vrij aan gename temperatuur. 15 juli zon op 4.37. zon onder 20.54: maan citroen W zuurtjes niet duur we! heerlijk Geweigerd T^GYPTE heeft een Nederlandse schenking ten behoeve van de slachtoffers in het Nabije Oosten. Zeer terecht is men hier in Neder land uitgegaan van de gedachte nadat de eerste golf van sympathie met het kleine Israël overgegaan was in een wat genuanceerder den ken dat de gevolgen van de strijd aan beide zijden ernstig waren en dat het er ook en vooral om ging de nood van de Arabische vluchtelin gen te lenigen. Het vluchtelingenprobleem heeft niet alleen menselijke kanten, ook politieke. Het kan de aanleiding zijn tot een volgende oorlog. Met de weigering kon Nasser niet duidelijker laten weten dat slechts dat laatste aspect hem interesseert. De belangen van de Arabische vluch teling raken hem alleen voorzover zy het hem mogelijk maken ook in de toekomst weer een oorlogszuch tige politiek te voeren. Het is goed dat degenen die juist in verband met het vluchtelingen probleem de politiek van Nasser nog een schijn van gerechtigheid toedichtten, de weigering van deze schenking zullen onthouden. Veto? TV/IINISTER LUNS heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat hij het nu niet de tijd acht om een discussie te beginnen over wat gedaan moet worden als de Europese ministerraad in oktober inzake Engelands toetre ding tot de EEG een Frans veto te slikken krijgt. Onze minister vindt zo'n discussie een beetje voorbarig, omdat hij een goed resultaat niet uitsluit. Wanneer het EEG-besluit voor Engeland ne gatief uitvalt, zal Nederland wel de konsekwenties trekken. Wat dat in houdt, bleef in het vage. Toch kan de heer Luns zich zo lang zamerhand wel gaan voorbereiden op het zoeken naar andere wegen, want een spoedige toetreding van Engeland zit er niet iu. President De Gaulle heeft dat giste ren in Bonn zeer duidelijk gemaakt. De Franse president meent, dat En geland „niet Europees genoeg is" en dat met het toelaten van Engeland het Amerikaanse paard van Troje in de EEG gehaald wordt. De uithollingspolitiek van de Franse president eerst de NAVO, nu het verenigd Europa is tot nu toe al- leeen maar negatief. Wat hij in po sitieve zin wil bereiken zal een fic tie blijken te zijn: dat een Europa, met of zonder Engeland, de wereld, verdeeld in twee kampen, in balans zal kunnen houden. Derde rapport- Enschede klaar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de loop van deze maand zal het derde rapport van de commissie-Enschede over de ongere geldheden in Amsterdam vorig jaar juni aan de regering worden aange boden. In dit deel zijn de eindcon clusies van de commissie vermeld. Het tweede rapport van de commis sie, waarin onder meer de structuur van het Amsterdamse politie-apparaat is onderzocht, hebben de bewindslieden reeds enige tijd in hun bezit Verwacht wordt dat het tweede en derde rapport-Enschede gelijktijdig voor publikatie zullen worden vrijgege ven. In Den Haag neemt men aan dat dit na de zomervakantie zal gebeuren. HITTE IN BELGIË: 3 DODEN BRUSSEL D/ie mensen zijn giste ren in België als gevolg van het warme weer overleden. Het kwik steeg in dat land tot boven de dertig graden. Egypte akkoord met VN-waarnemers TEL AVIV De Egyptenaren heb ben vanmorgen vroeg opnieuw het vuur geopend van de westelijke oev van het Suezkanaal op de Israëlische troepen in de Sinai, zo heeft een Is raëlische militaire woordvoerder mee gedeeld. Egypte zou gebruik hebben gemaakt van mortieren, kanonnen en automatische wapens. Eén Israëliër zou gewond zijn geraakt. De Egyptische lezing van het in cident is, dat op drie punten aan het Suezkanaal Egyptisch-Israëlische ar tillerie-eenheden in gevecht waren ge wikkeld. Volgens radio-Kairo zijn de Israëlische wapens tot zwijgen ge bracht. Ook gisteravond vielen over en weer enkele schoten. President Nasser van Egypte, pre mier Boumedienne van Algerije, president Arif van Irak en het Syri-1 sche staatshoofd El Atassi hebben gis teren drie uur lang gesproken over plannen om Israël van het veroverde i Arabische gebied te verdrijven. Van-1 daag nam aan dit voortgezetten over leg ook premier Maghoeb van Soedan deel. Egypte heeft zich akkoord ver-' klaard met de stationering langs het Suezkanaal van VN-waarnemers uit Zweden, Finland, Birma en Frankrijk. Het kon met deze keuze van generaal Odd Bull, leider van de bestandstoe- zichtorganisatie van de VN, instem men omdat deze landen in het Ara- bisch-Israëlisch conflict neutraal zijn gebleven. Vandaag heeft Bull met de Israëlische regering over de legering van de VN-waarnemers gesproken. De Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren het debat over de ontwerp-resolutie van Pakistan voort gezet. Hierin wordt Israël gelaat de hereniging van Jeruzalem ongedaan te maken Tsjecho-Slowakije. Koeweit, Polen, Syrië en Afghanistan deelden mee de resolutie te zullen steunen, ""andaag wordt weer héraadslaagd. Israël zal binnenkort beginnen met het winnen van olie in de Sinai. De olie zal worden gebruikt voor de dekking van de binnenlandse behoef ten van het land, die ruim drie mil joen ton per jaar bedragen. Niette min zal Israël ruwe olie blijven in voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1