HUURLINGEN HEBBEN KISANGANI VERLATEN gil 0 $00 m Verto poort moet de sluiten THANT STUURT WAARNEMERS JAMIN Commentaren Gijzelaars meegenomen Toestand Kongo normaal 'I Lek in ja-knikker: stadswijk besmeurd Molenbaas ziek in Guinee Donderdag 13 Juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Kongo zijn de huurlingen er met hun gijzelaars vandoor gegaan. Maar op hetzelfde moment kwamen in Brussel de eerste vluch telingen aan, die vertelden dat Kongolese militairen de laatste weken een ware ter reuractie hebben uitgevoerd. KINSJASA De buitenlandse huurlingen hebben van morgen onverwacht Kisangani, de hoofdstad van de Oost provincie in Kongo, verlaten. Ze zyn met hun gijzelaars naar schatting 150 man in vrachtwagens op weg naar Boenia dicht bjj de Kongolese grens met Oeganda. Radio-Kinsjasa deelde later mee, dat de toestand n geheel Kongo thans als min of meer normaal kan worden beschouwd. Het Kongolese leger, aldus radio- Kinsjasa, heeft de huurlingen en hun gijzelaars laten vertrekken in ver band met het staakt-het-vuren en om de levens van de gijzelaars niet in ge vaar te brengen. De huurlingen hebben het vliegveld en het ziekenhuis van de 'H;ïj Mrij; Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. stad Kisangani ruim een week bezet gehouden. Pogingen om met een Ame rikaans vliegtuig op htet vliegveld te landen teneinde de daar vastgehouden Europeanen te evacueren, liepen steeds op niets uit. Rode Kruis Kort na het vertrek van de opstan delingen landde er al een vliegtuig het Internationale rode kruis. De tegenwoordigers van het rode kruis deelden later mee, geen enkele huur ling meer te hebben gezien. Ook werd geen schot gelost. Ze gingen direct naar het stadscentrum voor een ont moeting met de Kongolese militaire commandant. Radio-Kinsjasa meldt nog, dat het luchtverkeer tussen Kinsjasa en Ki sangani hersteld zal worden en dat het leger een zuiveringsoperatie uitvoert in het gebied van isangani. Voor vervolg zie pag. .5 Ernstige valpartij in de Tour MAHREILLE Kort nadat vanmorgen om kwart voor tien de 103 over geble ven reneers in de Tour de France waren gestart voor de dertiende rit van Mar seille naar Carpentras (211,5 km) is net buiten Marseille een hond oorzaak ge weest van een ernstige valpartij. Hie dier sprong midden tussen het pe loton en veroorzaakte een ware ravage. De Italiaan Marcello Mugnaine (negen tiende in het algemeen klassement) de Diutser Wilfried Peffgen waren er slechtst aan toe. Beiden moesten met ernstige verwondingen per helicopter naar het ziekenhuis worden vervoerd. Mugnaini brak een arm en Peffgen sleutelbeen. •fe Albanië vast besloten kerken uit te roeien pag. Kernmerk „Mag ik een lift?" •fe Ruzie in Knok- ke: 'Nederland se jury trekt zich terug pag. Radio TV MAASSLUIS Het bedrijf van de Verenigde Touwfabrie- ken in Maassluis (Verto) is gedwongen te sluiten. De 400 werknemers zullen binnen een jaar moeten afvloeien. De 120 buitenlandse krachten die hier werken, zijn aangesteld op jaar contract. V oor degenen, die dat wensen, bestaat de mogelijkheid over geplaatst te worden naar afdelingen van het bedrijf in Lekker- kerk, Vlaardingen of Leiderdorp. De verwachting is, dat niet meer dan een honderd mensen van een overplaatsingsregeling zou kunnen profiteren. Over opvangmogelijkheden in andere bedrijven in Maas sluis en omgeving had het gewestelijk arbeidsbureau vanmor gen nog geen gegevens. (Van onze soc.-econ. redactie) De gemiddelde leeftijd van het perso neel in Maassluis ligt bijzonder hoog. De verwachting bestaat dan ook, dat voor een groot deel van het Maassluisse perso neel een vervroegde pensioenregeling zal worden gevraagd. Gistermiddag hebben de vakbonden met de directie een gesprek gehad. De mede delingen van de zijde van de bedrijfs leiding bleken bijzonder summier, omdat een der directeuren wegens hartklachten niet aanwezig kon zijn. De vakbonds vertegenwoordigers stonden op het stand punt dat er voor de mensen in Maassluis, die moeten afvloeien, een zeer behoor lijke regeling moet komen, daar het totale bedrijf van de Verenigde Touwfabrieken financieel gezond mag heten. De brandassurantiewaarde van het to tale bedrijf bedraagt 163 miljoen gulden, waarvan 73 miljoen op gebouwen en 90 miljoen op machines en installaties. Het balanstotaal van het concern geeft een bedrag van 84 miljoen gulden aan. Ongebruikte machines Op het eerste gezicht zijn de vakbon den niet onder de indruk gekomen van het gevoerde directiebeleid in de afge lopen jaren. Vorig jaar is er nog voor 150.000 gulden in het bedrijf in Maassluis verbouwd. Voor miljoenen is er de laatste jaren geïnvesteerd. Op dit moment staan nog ongebruikte nieuwe machines die tonnen hebben gekost in het pakhuis te wachten. In de aandeelhoudersvergadering van 50 mensen verdronken KARATSJI Nabij Lyallpoer ii West-Pakistan is gisteren een boot op de rivier de Ravi omgeslagen. Gevreesd wordt dat ongeveer mensen zijn verdronken, aldus het Pa- kistaans persbureau. Melina Mercouride Griekse zangeres, die beroemd werd door hour vertolking van de titelsong uit de film Nooit op Zondagheeft hanr nationaliteit ver loren. Zij gaf in de Verenigde Stalen voor de tv felle kritiek op het nieuwe regime in haar vaderland. En dat viel in Athene niet in goede aarde. Melina werd het staatsburgerschap ontnomen en op die krasse maatregel van het Griekse bewind gaf zij ueer vlijmend commentaar tijdens een persconferentie in Neu> Vork. Op pagina 5 vindt men nadere bijzonderheden over de stappen, die van Athene uit tegen diverse buiten het gareel gaande landgenoten, werden W eersverwach t i n DE BILT Het weerbeeld werd in de afgelopen 24 uur bepaald door zone met hoge barometerstanden. Een lijn, die van Schotland via het noor den van ons land naar Polen liep, scheidde warme tot zeer warme lucht an minder warme tot koele l>*-.t bo ven Scandinavië. Hierdoor waren er gisteren flinke temperatuur tegenstellingen in ons land, n.l. van 29 graden plaatselijk in het zuiden tot 21 graden in het noor- In het komende etmaal verplaatst genoemde scheidingslijn zich wat het noorden Het zal dan ook bij oostelijke wind opnieuw warm worden. DE BILT Warm tot zeer warm met morgenmiddag of -avond van het zuiden uit enkele onweersbuien. Over wegend matige wind. Strandweer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dewijk Groe- nehagen in IJsselmonde is gis teravond opgeschrikt door een lekkage in een ja-knikker van de Nederlandse Aardoliemaatschap- Pij- De olie spoot met zo'n grote kracht uit de leiding dat in de straten in de omgeving van de pompapparatuur grote plassen ontstonden. Honderden ruiten werden plotseling kijkglaasjes van oliereservoirs toen de vette olie in een dikke straal tegen de muren van de flats spoot. Binnen vijftienminuten was Groenenhagen een wijk, die scheen ingepolderd in een olie meer. Huizen, auto's en wasgoed dropen van de olie. Vele buurt bewoners, die op het moment van de breuk op straat waren, moesten constateren dat mis schien een stomerij nog iets van hun besmeerde kleding kan ma- teonweer. Matige oostenwind. Tem peratuur 22 tot 24 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: De onweerskans wordt wel iets groter maar het weer houdt een zomers karakter. i juli zon op 4.36. zon onder 20.55. maan 3 13.01. maan onder 23.59. NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zeker 25 waarnemers verzocht op korte termijn naar de Suezkanaalzone te gaan. Thant nam dit besluit nadat bekend was geworden dat een zeeslag ten noorden van Port Said was geleverd, waarbij twee Egyptische torpedoboten tot zinken waren gebracht. Eind vorige week had de Veilig heidsraad Thant gemachtigd waarne mers te sturen. De secretaris-generaal heeft in de incidenten van gisteren kennelijk een gegronde reden gezien om deze resolutie snel uit te voeren. De leider van de VN-bestandscom- missie voor het Nabije Oosten, gene raal Odd Bull, zou vandaag nog met de Egyptische leiders in Kairo een bespreking hebben over de stationering van de VN-waarnemers langs het Suezkanaal. Daarna gaat hij naar Is raël om deze zaak op te nemen met de Israëlische minister van defensie, Dayan. Tot nu toe heeft Israël het standpunt ingenomen alleen VN-waar- nemers toe te laten „als gasten van het Israëlische leger". Egypte eist dat de maatregel slechts tijdelijk zal zijn. Pakistan De Algemeene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het debat over het Nabije Oosten gisteren na een week verdaging voortgezet. Pa kistan diende hierbij een ontwerp resolutie in, waarin wordt voorgesteld dat de Veiligheidsraad handelend op treedt teneinde de oude stad Jeruza lem vrij te maken van Israëlisch be- Pakistan wil verder dat de Alge mene Vergadering Israël berispt om dat dit land geen aandacht heeft ge schonken aan haar resolutie van 4 juli over de Israëlische bezetting van Je ruzalem. De Pakistaanse afgevaardigde vroeg om een „gewetensstemming, niet een politieke", hetgeen de vergadering met applaus honoreerde. Hij zei, dat de heilige plaatsen in Jeruzalem voor 700 miljoen mohammedanen zijn afgeslo ten. „We worden verscheurd door de vrees dat de heilige plaatsen in han den van Israël blijven", zei hij. zie pag. 5 Een 21-jarige boerenvrouw in Joe goslavië heeft dinsdag het leven geschonken aan een Siamese tweeling. Er wordt een poging gedaan de kinde ren, die met de onderbuik aan elkaar zijn gegroeid, te scheiden. eeg een ongewenste 'neerbeurt, die zijn eigenaar veel schoonmaakwerk De technische ploeg van de NAM, slaagde erin de lekkage binnen een kwartier te beëindi gen. Een inspecteur van de maat schappij, werd onmiddellijk door gedupeerde buurtbewoners over stelpt met vragen over schade vergoeding. De functionaris stel de de ongeruste mensen gerust dat de maatschappij alles zal vergoeden. Inmiddels waren de huisvrou wen begonnen de glibberige olie partijen te verwijderen. Menig stuk wasgoed staat misschien nu nog wel in de bleek. Ver scheidene autobezitters, die hun auto in glibbirige toestand terug vonden, probeerden tot gister avond laat met benzine en petro leum de olie te verwijderen. De schade wordt geschat op twee mandarijn zuurtjes niet duur wel heerlijk 30 juni sprak de directie reeds over over heveling van de produktie. Voor oktober kondigde de directie een buitengewone algemene vergadering aan ter verzeke ring van de positie van het concern. Over het jaar 1966 werd nog een dividend van 16 procent uitbetaald. Bij een beursnote ring van de aandelen van 170 mag dit een zeer behoorlijk rendement genoemd wor- De moeilijkheden bij Verto in Maas sluis zijn vooral van structurele aard. daar het bedrijf met een aantal ver ouderde produkten de concurrentie tegen de steeds toenemende rol van de synthe tische vezels niet kon volhouden. Voor vervolg zie pag. .5 Sliedrecht ongerust SLIEDRECHT De post bc7/>rgdc gisteren in Sliedrecht enkele brieven bij familie van de nu gegijzelde bagge raars uit Guinee. Mevrouw Bouw kreeg een brief van haar man. waarin deze meedeelt dat zijn 48-jarige collega mo lenbaas Eef Middelkoop ernstig ziek is. Hij zou lijden aan een leveraandoening. Mevrouw Middelkoop heeft direct het baggerbedrijf Van Hattum en Blan kevoort op de hoogte gesteld. De direc tie zal vandaag proberen via het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Co nakry informatie te krijgen over de toestand van de molenbaas. Mevrouw Middelkoop was enigszins ongerust, omdat ze in vier weken geen post had ontvangen van haar man, iets wat anders nooit voor- De heer Middelkoop, die vorige week naar huis zou zijn gekomen, werkt ie der jaar enige tijd in Guinee. De thuisreis kon echter in verband met het uitreisverbod niet doorgaan. De brief van de heer Bouw, die mel ding maakt van de ziekte van de molen baas, is waarschijnlijk geschreven voor de gebeurtenissen van de laatste weken dus niet gecensureerd. Mevrouw Kraayenveld kreeg gisteren eveneens een brief van haar man die wordt vastgehouden in Guinee, maar hierin stond niets over de toestand van de molenbaas. Kennelijk was deze brief dus wel gecensureerd. Mevrouw Middelkoop en haar vier kinderen willen graag weten hoe de toestand van man en vader is, of hij medicijnen krijgt en of hij goed ver zorgd wordt. In de brief van de heer Bouw stond dat de heer Middelkoop ziek lag in het huis van ir. J. P. R. Rosingh, directeur van Van Hattum en Blankevoort in Conakry. stellingen te geven. Hij maakte van die gelegenheid gebruik om in het oude deel van Jeruzalem een Klaagmuur te Niet bevoorrecht veroordeelde Boudewijn H. in een psychiatrische inrichting is opgeno men, mag niet de voorbarige conclu sie worden getrokken, dat hier spra ke is van onbillijke bevoorrechting. Tenuitvoerlegging van de straf dient mede om de gedetineerde weer ge schikt te maken voor terugkeer naar de maatschappij. Als blijkt dat het ondergaan van de straf geestelijke afwijkingen tot ge volg heeft, die een latere terugkeer bemoeilijken, dan kan de minister, op advies van deskundigen, overgaan tot plaatsing in een kliniek. Aan het rapport van deze psychiaters behoeft geen twijfel te bestaan. Nu bekend is dat H. ook colleges is gaan volgen aan de Utrechtse uni versiteit, kan dit nog niet aange merkt worden als klasse-justitie. De ze studie is een onderdeel van de ge neeskundige behandeling. Toestem ming is op advies van de psychiater verleend. Studie was zelfs uitgangs punt van de behandeling. Hoogstens kan men zich afvragen of wel voldoende rekening is gehouden met onze samenleving. Boudewijn H., die ernstig geestelijk gestoord is (hoewel niet agressief), neemt wel erg vlug deel aan het openbare le- Minder vlug dan medeveroordeelde Henny W„ wiens terugkeer naar de maatschappij zorgvuldig in de ge vangenis wordt voorbereid. Dit feit snijdt echter te weinig hout om be voorrechting zelfs maar te vennoe- Zorgvuldig f)E zorgvuldigheid is ook aan de or de bij het drama in Doetinchem waarbij Riekje Florijn door een gede tineerde psychopaat met beperkte be wegingsvrijheid werd vermoord. On middellijk dringen zich twee vragen op. Is het verantwoord een risico te lopen? En is het toezicht voldoende? Het rapport dat nu aan de minister zal worden uitgebracht, zal ongetwij feld in het onderhavige geval ant woord geven op beide vragen. In theorie zijn we geneigd de eerste vraag bevestigend te beantwoorden. Immers, een zonder meer uitsluiten uit onze samenleving, waarin ver pleegden ooit weer moeten terugke ren, gaat in tegen de geest van de wet, die juist alle nadruk legt op het belang van voorbereiden op terug keer. Eenzame opsluiting kan nooit een therapie zijn. De vraag zal negatief beantwoord moeten worden als blijkt, dat het ri sico is verworden tot een experiment van wetenschapsmensen, experimen ten, waarbij het risico voor de sa menleving moeilijk meer berekend kan worden. Wie de tragiek van de Doetinchemse moord voelt, zal de twijfel aan de juistheid van dit soort experimenten zwaar laten wegen. In deze is het raadzaam het rapport van de minis ter af te wachten. Wat het toezicht betreft, wij volstaan met bevreemding uit te spreken over het feit, dat gemeenten waarin der gelijke inrichtingen gevestigd zijn, soms zo weinig betrokken zijn bij het doen en laten in zo'n inrichting. Wanneer uit humanitaire, medische en sociologische overwegingen risi co's genomen moeten worden, is het toch het minste dat formele beletse len als bevoegdheden e.d. moeten wijken om het risico voor de samen leving zoveel mogelijk te beperken. En daar is het bestuur van de ge meente als directe en naaste verte genwoordiger van de samenleving ten nauwste bij betrokken. Een Britse psychiater heeft gecon cludeerd dat de toestand van jonge vrouwen, die leden aan diep depressie ve toestanden en zelfmoordneigingen, begon te verbeteren nadat ze de pil niet meer innamen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1