BOUMEDIENNE WIL DE STRIJD VOORTZETTEN JAMIN Commentaren Verzet tegen compromis Top te Kaïro was Izort Algerijnse president ook naar Zoveel troepen als nodig zijn weekend-systeem FEEST OP DE WADDEN Koningin en Prins uitbundig verwelkomd België: Wij bemoeien ons niet met Kongo Zwemmen tussen de palingen Din-dap 11 juli 1967 48ste jaargang i Or. E. DIEMER jn hert in feghentpoell" Hoofdkantoor Leidei Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koning Hoessein op visite bij Nasser in Kairo. KAÏRO Het Arabische topje te Kaïro (van Egypte, Algerije ;n Jordanië) heeft maar kort geduurd. President Boumedienne (Algerjje) zou vandaag al weer doorreizen naar Syrië. Enkele dagen geleden werd gemeld, at de presidenten van Syrië en Irak an het overleg te Kaïro zouden eelnemen. Zij kwamen echter niet om kansen op de grote topconferentie Ik geef op als nieuwe abonnee: (betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Siërknijper. 1 De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. op 15 juli in Soedan niet bij te verkleinen. Zoals men weet. ijvert koning Hoes sein voor zo'n conferentie. Hij zou giste ren tegenover Nasser en Boumedienne zijn standpunt uiteengezet hebben. Tekenend is in dit verband, dat Bou medienne gezegd heeft, niet aan conferentie te willen deelnemen devoeringen aan te horen of compromis sen voor te bereiden. Boumedienne eist, dat de Arabieren de strijd tegen Israël voortzetten. Koning Hoessein wil, dat een „nieu we Arabische politiek wordt uitge werkt". Van Tunesië en Marokko en enkele andere Arabische landen is be kend, dat zij niets voor de plannen van Boumedienne voelen. Egypte heeft intussen laten weten, VN-waamemers toe te laten langs het Suezkanaal. De houding van Israël is nog niet bekend. Minister Eban, die vandaag naar New York vertrok, zal Oe Thant om nadere inlichtingen vra gen. Russen Intussen is een Russisch smaldeel de havens van Port Said en Alexandria binnengelopen. De commandant zei op een persconferentie, dat zijn schepen klaar liggen om met de Egyptische strijdkrachten samen te werken tegen elke agressie. De schepen blijven een week. Zij wor den in het oog gehouden door de Ameri kaanse Zesde vloot. Intussen is de Rus- siche onderminister van buitenlandse zaken, Malik, onverwacht te Kaïro aan gekomen. Hij gaat een rondreis langs de Arabische hoofdsteden maken. Naar verluidt heeft Israël Oe Thant laten weten, dat de hereniging van Je ruzalem onherroepelijk is. In een reso lutie van de Algemene vergadering van 4 juli werd er bij Israël op aangedron gen, alle veranderingen in de status van Jeruzalem ongedaan te maken. Egypte en Israël hebben intussen laten weten, VN-waarnemers toe te laten langs de bestandslijn in de Suez- kanaalzone. De Israëlische minister Eban, die op weg is naar New York, McNamara over Vietnam: SAIGON Na een inspectiebezoek van vijf dagen aan Vietnam heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, verklaard dat de VS de gedragslijn blijven volgen, dat zoveel troepen naar Vietnam zullen worden gestuurd als de bevelhebbers nodig achten. Hij voegde eraan toe, dat een effectief gebruik van de al aan wezige troepen een eerste voor waarde is. ..Wij hebben hier bijna een half miljoen man onder de wapenen en dan ook de verant woordelijkheid deze zo doelmatig mogelijk te gebruiken", aldus de minister, die vandaag voor zijn terugkeer naar Washington nog sprak met het Zuidvietnamese staatshoofd generaal van Thie en premier Ky. Intussen heeft het ministerie van defensie in Washington chemische produkten besteld ter waarde van j 57 miljoen dollar. Ze zullen in j Zuid-Vietnam worden gebruikt om bomen te ontbladeren en rijstvel den van de Vietcong te vernielen. (Onze speciale verslaggever Linkj van Bruggen gaat op pagina 5 dieper in op de militaire aspecten, van de Vietnamese oorlog). Grondverf droog na 50 minuten, oorbaat Plamuur hard na 15 minuten Weersverwachting Warm weer DE BILT Een hogedrukgordel, die zich van de Azoren tot in Duitsland uit strekte. bepaalde in de afgelopen dagen het weerbeeld in een groot deel van Europa. Tegelijkertijd verplaatste een depressie tussen IJsland en Schotland zich naar het noordoosten. Het bijbe horende koufront, dat overigens weinig aktiviteit vertoont, ligt over Ierland via Engeland naar de Duitse bocht. Het ver plaatst-zich niet verder naar het zuiden. We mogen dan ook in het komende etmaal opnieuw goed zomerweer ver wachten, waarbij de kans op vorming van een lokale onweersbui iets toeneemt. DE BILT Zonnig en warm, met later op de dag kans op een lokale onweersbui. Zwakke, veranderlijke wind. maar in de kustgebieden tijdelijk zeewind. Strandweer Fraai strandweer met zon en een zwakke zeewind. Temperatuur 20 a 21 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied blijft in de buurt met voorlopig fraai strandweer. 12 juli zon op 4.33. zon onder 20.57; i op 10.11. maan onder 23.33. Ivoorkust gaat praten met Guinee ABIDJAN Ivoorkust heeft de uit nodiging van president Sekoe Touré van Guinee aanvaard te proberen om hun geschillen aan de onderhandelings tafel op te lossen. De voorzitter van de Nationale Vergadering van Ivoorkust, Philippe Yace, zei dit gisteren in Abid jan. Bij zo'n bijeenkomst moeten dan echter de presidenten William Tubman Liberia. Modibo Keita van Mali en Hamani Diori van Niger aanwezig zijn, zei hij. Mali en Liberia hebben grenzen met Guinee en Ivoorkust. President Sekoe Touré heeft vorige week een bij eenkomst van Afrikaanse leiders voor gesteld, waarbij president Tubman aan wezig zou moeten zijn. Beide landen houden burgers van elkaar vast. Toen het koninklijk jacht Piet Hein Terschelling naderde, zwommen enkele badgasten het schip tegemoet. En bij de aan komst van Koningin en Prins op het Waddeneiland herkende Prins Bernhard één van de moe dige zwemmers en drukte hem vriendschappelijk de hand. De jongen was bij zijn escapade in de Terschelling er haven licht gewond geraakt aan de borst, maar dat hinderde hem niet om breed naar het Koninklijk paar te lachen. Het bezoek van Ko ningin Juliana 'en Prins Bern hard aan de Wadeneilanden werd door vele duizenden (va kantiegangers en bewoners) en thousiast meebeleefd. Domper opnieuw een domper gezet op de verwachting, dat Engeland na ver loop van jaren lid van de EEG zal worden. Toch is zij op zichzelf niet zo ver bazingwekkend, als zij op het eerste gezicht lijkt. De verklaring past nl. geheel in het Franse optreden. Een van de belangrijkste bezwaren van Parijs tegen toelating van En geland en andere landen is steed* geweest: de wijziging in het karak ter van de gemeenschap. Couve heeft daar gisteren nog eens duidelijk de aandacht op gevestigd. Hij trachtte min of meer de ver klaring te ontzenuwen, die de Brit se minister Brown vorige week in de ministerraad van de Westeuro- pese unie heeft afgelegd. Frankrijk wil wijziging van de Europese verdragen. Het wenst, dat de Zes het hierover eens worden, voordat nieuwe leden tot de ge meenschap worden toegelaten. Conve heeft met zijn rede, die zeer negatief was, een stok achter de deur willen zitten. Hij speculeert daarbij op de wens van de Vijf. de toelating van Engeland mogelijk te maken. Koninklijk bezoek aan Wadden-eilanden TERSCHELLING/VLIELAND Duizenden mensen, voor het merendeel vakantiegangers, heb ben gisteren koningin Juliana en prins Bernhard uitbundig verwel komd toen zij op Terschelling aan kwamen aan boord van de Piet Hein in het kader van een twee daags bezoek aan de Wadden eilanden. Toen het koninklijk jacht de haven van Terschelling binnenvoer sprongen vele mensen het water in om de koninklijke gasten tegemoet te zwem- Eerder op de dag brachten Konin- n en Prins een bezoek aan Vlieland. Het vorstenpaar, dat per hefschroef- vliegtuig aankwam, werd ook hier enthousiast verwelkomd. Er werd een bezoek gebracht aan »t kampeerterrein De stortemelk aar de gasten zich uitvoerig lieten informeren over dit bijna grootste kampeerterrein in ons land, waar de kampeerders „met scheepsladingen i. Zeker 3000 vakantie gangers hebben op dit terrein hun tenten opgeslagen. Na een rondrit over het eiland be zichtigen Koningin en Prins het Trompshuis waar reeds eerder, zo leert een aangebrachte muursteen, koningin Wilhelmina (op 7 september 1921) en prins Hendrik (op 27 maart 1908) en later nog eens in 1919 en 1921 bezoeken brachten. Op het kerke- plein van Oost-Vlieland kreeg de vorstin bloemen van eigen eiland bodem aangeboden. Gebrek aan voedsel op Midden-Java DJAKARTA Rond 5.000 Goenoeng Kidoel, dat in liet zuiden van Midden-Java ligt, worden door hon gersnood bedreigd, zo is gisteren in Dja karta bekendgemaakt. Door een lang durige droogte was daar gebrek aan levensmiddelen ontstaan. Men heeft voedsel en medicijnen naar de streek gezonden. 'In Doorn heeft mevrouw De Jong, de echtgenote van de mi nister-president, maandag êen kamp voor invalide padvinders geopend. Aan dit zomerkamp doen 278 meisjes en jongens mee. Bij haar aankomst kreeg mevrouw De Jong bloemen van Gemma van den Bos uit Leid- schendam. ,m bloemen zuurtjes niet duur wel heerlijk Nigeria TAE OORLOG, die nu al enkele da- geen in Nigeria woedt, kan niet bijdragen tot oplossing van het pro bleem, waarmee deze grote Afri kaanse staat al sinds zijn bestaan wordt geconfronteerd. Zelfs al slagen de troepen van gene raal Gowon er in, het afgescheiden Biafra aan zich te onderwerpen hetgeen nog moet worden afgewacht dan nog zijn de gevaren die het land bedreigen niet geweken. Ook de westelijke provincie dreigt met afscheiding en binnen de lei ding in de hoofdstad Lagos moet de kracht van de oppositie niet worden onderschat. De eenheid van Nigeria kan slechts worden gered door middel van on derhandelingen. Het gebrek aan ge duld in Lagos heeft een gesprek on mogelijk gemaakt en leidde tot uit roeping van de staat Biafra. Enkele Afrikaanse leiders hebben aangeboden, in het Nigeriaanse con flict te bemiddelen. Dit aanbod geeft generaal Gowon opnieuw gelegen heid, een oplossing langs vreedzame weg te zoeken. Doet hij dit niet, dat moet worden gevreesd, dat Nigeria een tweede Kongo wordt. En dat moet tot elke prijs worden voorkomen. VEILIGHEIDSRAAD AANVAARDT RESOLUTIE NEW YORK De Belgische holt naar interventie m een plaatselijk conflict waartoe zij geen recht heeft". Fulbright noemde het een uitdaging aan andere landen om ook in te grijpen. De drie vliegtuigen zijn gisteren met 150 man voor bewaking en bemanning in Kinsjasa aangekomen. De Kongolese president. Moboetoe. heeft opdracht gegeven het vuren in Kisangani te staken om de evacuatie van burgers die daar door huurlingen worden vastgehouden mogelijk te maken. Van daag zou getracht worden met een vliegtuig op het vliegveld van Kisangani te landen. Dit is met het ziekenhuis van de stad nog in handen van de huurlingen regering heeft in een brief aan de Veiligheidsraad verklaard dat zij trouw blijft aan haar politiek van niet-inmenging in de Kongolese aangelegenheden. Zij zal elke re solutie van de Veiligheidsraad te gen het recruteren van huurlin gen in dienst van vreemde staten naleven, aldus de brief. WOLVEGA Bijzonder vreemde zaken zijn voor de dag gekomen toen men het oude open- luchtbad van het Friese dorp Wolvega leeg pompte om daarvoor in de plaats een nieuw zwembad te bouwen. De bevolking van Wolvega blijkt jarenlang ge zwommen te hebben tussen palingen van wel een pols dikte, snoeken van meer dan vijf pond, kanjers van voorns en een heel leger baars, om van de vele tientallen kikkers maar niet te spreken. Verder kwamen nog veel andere vreemde dingen voor de dag. zoals gouden ringen, verroeste emmers, tientallen bakstenen, flesjes, halfvergane voetballen geldstukken en zelfs een kunstgebit. Het oude bad had al jarenlang een zeer slechte naam onder de bevolking van dit Friese dorpje. Het zou ziekte hebben veroorzaakt bij geregelde bezoekers, zo werd gemompeld. Maar een officieel onderzoek aan het einde van het vorige twemseizoen wees uit dat het water aan de gestelde eisen voldeed. Werk in Geleen voor 400 man HEERLEN Op de terreinen van de voormalige cokesfabriek Maurits in Ge leen zullen Staatsmijnen een fabriek bouwen voor bereiding van acrylonitril. de grondstof voor synthetische vezels en garens. De investering vergt tiental len miljoenen guldens. Het nieuwe pro ject zal aan vierhonderd mensen werk bieden. Daarnaast zullen enige honder den mensen voor de bouw van de fa briek nodig zijn. Men hoopt over ander half jaar met de produktie te kunnen beginnen. Het schrijven kwam op het moment dat de Veiligheidsraad opnieuw beraad slaagde over de situatie in Kongo. Aan het slot van de zitting van gisteren werd een resolutie aanvaard, waarin werving en opleiding van huurlingen voor de omverwerping van de Kongolese regering wordt veroordeeld en waarin op alle landen een beroep wordt gedaan dergelijke activiteiten niet op hun grond- RUS ..imperialistische agressie" Vietnam en het Nabije Oosten. De Vei ligheidsraad moet zich uitspreken vooi een directe staking van provocaties er agressies tegen de nieuwe onafhankelijke staten in Afrika, meende hij De Kongolese afgevaardigde sprak van een ..padvindersoperatie" geleid vanuit België door raadgevers van Tsjombe Hij had felle kritiek op de ..medeplichtigheid van sommige regeringen aan de ongere geldheden in Kongo" BEZORGD De Belgische regering maakt zich zeer ernstig bezorgd over de ontwikkeling de haatcampagne Kongo, aldus een niet alle gegevens binnen zjjn, zal België geen beroep doen op de Veiligheidsraad. Wel tracht men verking met andere regeringen de spanning eind a militaire transportvliegtuigen Kongolese regering hebben geleverd om haar te steunen m de strijd tegen de huurlingen. Russell zei dat „de regering HONGKONG In de Britse kroonko lonie Hongkong hebben zich gisteren weer bloedige incidenten voorgedaan die aan twee personen het leven heb ben gekost Het i dit v gebracht. i worden over- ■fa Geen separatis me. maar ver langen naar eenheid pag. Kernmerk fa Befaamde orgelist Jan Zivart wordt herdacht pag. Radio TV

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1