VN: waarnemers in Suezkanaalzone psa® IS?' Storm deel teistert Japan Commentaar Onderzoek naar miljoenenfraude JAMIN Voorstel Oe Thant Raad eenstemmig Honderden doden Rusland heeft „swing wing" vliegtuigen Patiënt moordenaar van Ria Florijn Drie steden in Biaf ra veroverd Drie baby's in bedje gestikt Maandag 10 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD De RolteidammerJ Oordly Dagblad Hssgsg Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Fedorenko Rafaël NEW YORK De Veiligheidsraad heeft vanmorgen vroeg Van Israëlische zijde wordt echter ge. (Ned. tijd) het hoofd van de VN-waarnemers in het Nabije Oosten ™n gemachtigd, met Egypte en Israel een regeling te treffen voor het mondden in nieuwe aanvallen op Is- stationeren van waarnemers in de Suezkanaalzone. raëlische stellingen. Christina naar VS vertrokken Prinses Christina (op de foto met haar moeder hij haar ver trek van Schiphol) is gistermid dag voor een vakantie van drie weken naar de Verenigde Staten en Canada vertrokken. De prin ses, vergezeld door haar parti culiere secretaresse mej. N. M. de Vlieger, zal bij vrienden in New York en Ottawa logeren. Zij bezoekt onder meer de we reldtentoonstelling te Montreal en in de Verenigde Staten een vooraanstaand Amerikaans oog arts, gespecialiseerd op het ge bied van contactlenzen. Werklozen Het besluit werd eenstemmig geno men op voorstel van secretaris-gene raal Oe Thant. Deze had tevoren ver geefs getracht, instemming van beide landen te verkrijgen. Aangenomen wordt, dat Israël in elk geval zal medewerken. Oe Thant deelde mee dat luitenant- generaal Odd Bull (hoofd van de VN- groep) nog 25 waarnemers nodig heeft, maar hangende hun aankomst onmid dellijk een kleine ploeg kan zenden orr aan beide zijden van het front te pa-I trouilleren. Voordat de raad een besluit nam had Rusland nog een dreigende houding aangenomen tegenover Israël. Toen de Israëliër Rafael de politiek van de Sowjetunie scherp veroordeelde, ver liet de Rus Fedorenko de zaal. De bijeenkomst van de raad werd geschorst tot vanavond 8 uur Ned. tijd. Dan komt de toestand in Kongo ter sprake. Voor behandeling van de cri sis in het Nabije Oosten is geen nieu we datum vastgesteld. Woensdag zal de Algemene vergadering zich met dit probleem bezig houden. De New York Times veronderstelt, dat Egypte door het uitlokken van in cidenten in de Suezkanaalzone chan tage pleegt op de Algemene vergade ring. Deze weigerde totdusver onvoor waardelijke terugtrekking van de Is raëlische troepen te eisen. Egypte en Israël beschuldigen el kaar van schending van het bestand. Duitse matroos verdronken ROTTERDAM In de nacht vrijdag op zaterdag is de 19-jarige Duitse matroos Peter Stier uit Nee- kar-Stadt in de Koningshaven verdron ken. Bij het aan boord gaan van zijr schip, het Duitse m.s. Rhenus 132, viel hij van de loopplank en raakte tussen de wal en het schip. KARATSJI Fatima Jinnah, zuster van de grondlegger van Pakistan, Mo hammed Ali Jinnah. is gisteren op 72-jarige leeftijd in Karatsji overleden, aldus een woordvoerder. Mejuffrouw Jinnah was in de presi dentsverkiezingen van 1965 de te genstandster van president Mohammed Ajoeb Khan. De 46-jarige employé van Amsterdamse universiteitsbibliotheek Van der S., is gearresteerd onder ver denking van verduistering v3n een aan- tal kostbare antiquarische boeken uit de bibliotheek. De waarde hiervan i wordt geschat op 20.000. Een anti- jquair kreeg argwaan, toen de man eer uiterst zeldzaam boek aanbood. Voor vervolg zie pag. 2 MOSKOU Rusland heeft gisteren p een Luchtvaartshow boven het vlieg veld Domodedovo bij Moskou twee nieuwe vliegtuigtypen met horizontaal verstelbare vleugels getoond. Het zijn de zogenaamde „swing wing" jachtvliegtuigen met horizontaal verstelbare vleugels. De toestellen, die geen registratienum- mer of naam kregen, stegen op met: hun vleugels uitgespreid in een hoek van 90 graden ten opzichte van de romp. In de vlucht werden de vleugels naar achteren ingetrokken om een hoge re snelheid te ontwikkelen. Dit type vliegtuig wordt het snelste i lichtste toestel ter wereld genoemd. De Russen zouden hierdoor voorliggen op de Amerikanen die moeilijkheden hebben met hun F-lll. De F-lll vliegt al anderhalf jaar maar het gewicht van dit vliegtuig is hoger dan in de bedoe ling lag. VOORAL OLIESHEIKS DE DUPE Nederland moet voor Guinee bemiddelen LONDEN Scotland Yard stelt in samenwerking met Interpol een onderzoek in naar een inter nationale fraudezaak. Het Britse zondagsblad Sunday Telegraph meldt dat het gaat om een miljard gulden. De zwendelaars zouden vooral oliesheiks hebben opgelicht. De bende heeft al veertig miljoen gulden bij Zwitserse banken op een geheime rekening gezet. Bij een onderzoek naar de activiteiten MINISTER GELAST ONDERZOEK DOETINCHEM De moorde-iopgestuurd naar het gerechtelijk labora- van enkele kleine Londense banken kwam de zaak aan het licht. Ontdekt werd dat telexboodschappen en valse documenten vanuit Londen over geheel Europa werden verstuurd naar bank instellingen. Investeringen (Van parlementsredactie) DEN HAAG De regering van Guinee zal alle Nederlanders vasthouden totdat de Guinese diplomaten in Ivoorkust in vrijheid z(jn gesteld. Nederland dient maatregelen te nemen om de vrijheid deze diplomaten te bewerkstelligen. Dit is in Guinee bekendgemaakt vla een radio-uitzending. Zoals bekend stelt Guinee de Nederlandse regering verant woordelijk voor de gevangenneming haar V.N.-delegatie In Ivoorkust, na noodlanding met een KLM-vliegtuig. De bende trachtte onder andere geld inHet diplomatiek overleg handen te krijgen door certificaten aandelen aan te bieden die acht procent rente beloofden, garanties los te krijgen voor niet-bestaande projecten, en niet- bestaand goud en platina voor 15 procent beneden de normale prijs te verkopen. Ook kon geld worden geïnvesteerd in een Europese maatschappij die vijf hotels zou bezitten. De hotels bleken echter niet van de groep te zijn. maar de geïnves teerde 20 miljoen gulden is verdwenen. De politie jaagt op de schuldigen in Engeland. Nederland. West-Duitsland. Zwitserland. Italië en Oostenrijk. Het onderzoek zou zich zelfs uitstrekken tot Oost-Eurpa. Weersverwachting Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze naar van de 19-jarige hulp in de huishouding, Ria Florijn uit Ruur- lo, die vorige week maandag met dat zij onmogelijk om een uur in Doetin- afgesneden hals achter een boer derij in De Kruisberg werd aange troffen, is gearresteerd. Het is de 119-jarige ter beschikking gestelde jH. B., een verpleegde in het psy- chopatenasiel De Kruisberg. Hü heeft een volledige bekentenis af- De minister van justitie, prof. mr. C. gelegd. H. F. Polak, la£t onderzoeken hoe het 'mogelijk was dat een patient van de Vri torium in Den Haag, is later een buskaartje aangetroffen. Uit de daarop i vermelde vertrektijd uit Ruurlo bleek,! DE BILT rij zonnig kwestie wordt nog voortgezet. De Ne derlandse regering heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. gevraagd er bij Guinee op aan te dringen de maatregelen tegen Neder landers in dat land op te heffen. Inmiddels is bekendgeworden dat de regering van Guinee aan de Nederlandse ambassade in Monrovia een aantal voor stellen heeft gedaan, die een oplossing moeten brengen in het conflict tussen beide landen. De voorstellen zijn over gebracht door de Nederlandse zakenman D. Jacobsen. De heer Jacobsen heeft ruim 20 jaar ervaring in Afrika. Hij kent de achtergronden van de Guinese politiek zeer goed en heeft veel relaties. De heer Jacobsen mag niet worden i beschouwd als een officiële onderhande- laar of woordvoerder van Guinee. Waar schijnlijk heeft de regering van Guinee i hem gevraagd zijn medewerking te ver- I lenen omdat hij de Nederlandse vertegen woordiger in Liberia de nodige achter- grondinformatie kan verschaffen. TOKIO Meer dan 300 per sonen hebben het leven verloren als gevolg van een storm, die grote delen van Japan heeft ge teisterd. Vast staat, dat 202 men sen zjjn omgekomen. Er worden er nog 136 vermist. Ruim 400 per sonen hebben verwondingen op gelopen. De tropische wervelstorm, die de code naam Billie kreeg, ging gepaard met zware regenval en veroorzaakte aard verschuivingen De stad Hirosjima is het zwaarst getroffen. Hier verloren 95 men sen het leven. In de havenstad Kobe staan naar schatting 30.000 woningen onder water. Hier zouden 31 personen zijn omgekomen. Grote delen van de eilanden Kioesjoe en Honsjoe staan blank. De spoorwegen en wegen zijn op veel plaatsen onbruik baar geworden. Op deze eilanden viel gisteren 32 centimeter regen. De zware regenval duurt al sinds zaterdagmorgen. In juni en juli 1961 zijn op Kioesjoe en Honsjoe 357 mensen bij overstromingen omgekomen, terwijl vorig jaar september twee stormen aan 307 personen het leven kostten. LAGOS Federale troepen van ge- neraal-majoor Go wan rukken op naar de hoofdstad van het oostelijk deel van Nigeria, dat zich onder de naam Biafra heeft gescheiden, om de opstandige lei der overste Oejoekwo gevangen te ne men. De troepen zouden bij hun op mars drie steden in Biafra hebben vero verd. Vijfhonderd Biafra-soldaten zou den zijn gevangen genomen. Het federale leger zegt de tegenstan ders zware verliezen te hebben toege bracht. Radio Biafra daarentegen meld de zaterdagavond dat de oostelijke troe pen bij de strijd rond Nsoekka 214 fede ralen hadden gedood. Daar en meer naar het oosten bij Ogoja zouden de gevechten zich concentreren. Intussen hebben vier Afrikaanse presidenten, Kenjatta van Kenia, Ka- oenda van Zambia, Obote van Oeganda en Nyerere van Tanzania, een beroep gedaan op Nigeria de gevechten onmid dellijk stop te zetten en over te gaan tot een vreedzame oplossing. DEN HAAG «a In het afgelopen weekeinde zijn in Den Haag drie ba by's in hun bedje door verstikking om het leven gekomen. Zaterdag werd de tweeënhalve maand oude Arnold Sandifort dood in zijn bedje aangetroffen. Ilonka Berhui- zen, een baby van zestien maanden, raakte beklemd tussen muur en bedje. Haar moeder vond haar dood. Gisteren is de acht maanden oude baby Johan nes van de familie Coret in het kussen gestikt. Op de Egyptenaren is een be roep gedaan hun vaderlands lievendheid royaal te tonen. Gevraagd werd om kostbaar heden aan de regering te schen ken om daarvan de enorme oor logskosten te betalen. Op een bank in Kairo werden de giften van een patriot op een goud schaaltje gewogen. Armbanden van edel metaal werden grif aan Nassers oorlogsinspanningen ge offerd. "TIND juni telde ons land 67.000 werkloze mannen en vrouwen, 3000 minder dan eind mei. Op zich zelf lijkt het cüfer van 67.000 niet verontrustend, omdat er ook in pe rioden van volledige werkgelegen heid toch nog altijd enkele tiendui zenden moeilijk plaatsbare werkne mers zijn, die als werkloos staan in geschreven. Het cijfer van 67.000 is echter wel hoog, wanneer we daarbij het sei zoen in aanmerking nemen. Om streeks deze tijd van het jaar is er volop seizoenwerk. De daling van het werklozencijfer is dus opvallend gering. Wanneer de seizoensinvloeden wor den gecorrigeerd, dan komt het aan tal werklozen op 90.000. Komt er geen aanmerkelijke verbe tering in de werkgelegenheid dan moet verwacht worden, dat in het najaar, wanneer land- en tuinbouw en bouwbedrijf weer arbeiders af stoten, het aantal werklozen tot bo ven de 100.000 zal stijgen. Tegen deze achtergrond is het dui delijk, dat minister Roolvink, on danks de lichte daling van het werk loosheidscijfer, de in uitzicht gestel de 100 miljoen extra ter bevorde ring van de werkgelegenheid (toe gezegd in geval van een verdere ver slechtering van de situatie), inder daad zal aanspreken. De tweemaal 100 miljoen van het kabinet-Zijlstra meegerekend, bete kent dit, dat de Nederlandse rege ring, niettegenstaande de precaire situatie van 's lands financiën, reeds 400 miljoen ter beschikking heeft gesteld om het aantal werklozen in Nederland zoveel mogelijk te beper ken. Voor deze krachttoer verdient de regering alle lof. Vooral wanneer men bedenkt, wat van regerings zijde reeds is gedaan voor mijnbouw, scheepsbouw en textielindustrie. ■fe Leerlingen moeten springerig'" zijn pag. 2 Bijzonder spannend gaat het er in Zierikzee aan toe in de strijd om het nationale schaakkampioen, schap. De jonge Eddy Scholl haalde een huza renstukje uit door Zuide- ma te kloppen, waardoor vier spelers aan kop gaan. Zivemrace in zee eindi in drama pag. 5 chem kon zijn aangekomen. Dit moet twee uur zijn geweest. Hierna gingen de gedachten weer uit naar het psycho- patenasiel, dat helemaal is uitgekamd. Men kwam op B. terecht, die toen hij aan de tand werd gevoeld, onmiddel lijk door de mand is gevallen. B. gaf toe het meisje „zo maar" te hebben verwoord, omdat zoals hij de politie verklaarde bezeten was van de gedachte iemand te moeten do den. Hij had de hele maandagochtend met deze gedachte rondgelopen. Toen hij 's middags een vrouw zag lopen volgde hij haar en greep haar plotseling vast. Hij sloeg haar tegen de grond en wurgde haar. Buskaartje Op een gisteravond in Doetinchemji gehouden persconferentie deelde de po litie mee. dat men door een buskaartje II iop het goede spoor was gekomen. Aan-| Ivankelijk was men op een dwaalspoor I gebracht door z.g. 'getuigen', die het meisje omstreeks een uur maandagmid- idag zouden hebben zien lopen. In dat I geval kon de moordenaar nooit een ver- pleegde van het gesticht zijn, omdat daar om die tijd werd gegeten. In de zak van Ria's mantel, die psychiatrische inrichting De Kruisberg de gelegenheid kreeg een moord te be gaan. Nagegaan wordt of er omstandighe den zijn geweest waardoor de ver pleegde H. B. tot zijn plannen is ge bracht. De minister zal ook de vaste com missie uit de Tweede Kamer inlichten, aldus mr. A. W. Holsteyn, officier van justitie te Arnhem, die het onderzoek naar de moord leidde. einde kwam i regenzone het weer geleidelijk onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied ten zuidwesten van de Britse eilanden naar het vaste-i land van Europa uitbreidde. Een de pressie bij IJsland veranderde maar weinig van plaats. In de komende 24 uur blijft het hogedrukgebied. dat in de richting van Midden-Duitsland trekt, bepalend voor het weer bij ons. Het zal dan ook vrij zonnig zün, terwijl de temperatuur bij winden uit richtingen tussen zuid en zuidwest wat hoger zullen worden. festival niet duur wel heerlijk Strandweer Ook morgen zonnig en goed strand weer met een zwakke zeewind. Tempe ratuur ruim 20 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Een sterk hogedrukge- bied verplaatst zich maar langzaam en j blijft enkele dagen fraai strandweer brengen. VRIJ ZONNIG DE BILT Vrij zonnig en droog I; weer met een zwakke tot matige zuid westelijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. maan onder 23.10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1