BETALEN VOOR PARKEREN Crisis kans verkleint de Tsjombe van Commentaren JAMIN Nieuwe last middenstand Voorwaarde bouwvergunning Inbraak in horlogerie: buit één ton In fabriek door gifgas bedwelmd ALGERIJNEN AARZELEN Bewusteloos na eten aardbeien? Guinee wijst ons protest af Geen enkel spoor in moordzaak Tunesië wil Israël als staat erkennen Donderdag 6 juli 1967 48ste jaargang f Waagse Courant i Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur m Betalen voor de klant (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De colleges van B. en W. in Rheden, Zeist en Lopik proheren op het ogenblik grote bedragen van mid denstanders los te krijgen om de aanleg van plaatselijke par keerterreinen te financieren. Behalve in deze drie gemeenten zullen waarschijnlijk ook elders nog wel dergelijke plannen bestaan of reeds in uitvoering zijn. Het geval, dat de meeste indruk heeft gemaakt is in de ge meente Rheden (Velp), waar de ondernemer voor de verbou wing van een kapperszaak (verbouwingskosten ƒ40.000) ver plicht werd een bedrag van 52.000 ter versterking van het gemeentelijk parkeerfonds te betalen. Betaalde hij niet dan kwam ook de bouwvergunning niet los. Inmiddels is van deze zaak werk ge maakt en heeft de gemeente Rheden het gevraagde bedrag drastisch laagd tot 12.270.-. Dat de gemeentelijke financiën hier en daar dringend versterking behoeven en dat met name de kostbare aanleg van parkeerruimten in de knel komt, is duidelijk. De middenstandsbonden kunnen be grijpen. dat voor parkeerterreinen te- s gedacht wordt aan de mid denstand. die voor de vergroting van zijn omzet belang heeft bij royale par- keermogelijkheden. Maar minder begrij pelijk vindt men het, dat hiervoor on- evenredjg grote bedragen van de onder nemers gevraagd worden, terwijl ook weggebruikers, consumenten en nog ve le'anderen hiervan profiteren. De koppeling van deze parkeerbe lasting aan de verstrekking van eer Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam bouwvergunning noemt mr. G. van Mui den, secretaris van de Christelijke Mid denstandsbond. in het laatst versche nen nummer van De Ondernemer onbe hoorlijk. Een dergelijke kapitaalshef fing vindt hij discriminerend misbruik maken van bevoegdheden, die voor een ander doel aan de gemeenten zijn toegekend. Vernietiging Naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer hebben de ministers Schut en Beernink inmiddels de ge wraakte verordening van de gemeente Rheden en het goedkeuringsbesluit Gedeputeerde Staten van Gelderland geschorst tot 15 augustus a.s. Het onder zoek naar het antwoord op de vraag, of bedoelde besluiten dienen te worden vernietigd, wordt nog voortgezet. Verschillende gemeenten kennen eer verordening, waarbij in geval van uit breiding. gehele of gedeeltelijke ver nieuwing of verandering van bestaande gebouwen eisen kunnen worden gesteld met betrekking tot het voorzien in par keergelegenheid of stallingsruimte. In de meeste gevallen hebben de gemeen ten hiervan tot nog toe een redelijk en passend gebruik gemaakt. De gemeente Lopik heeft hierop nog eer een nieuwe variatie gemaakt. De- gemeente vraagt van een mid denstander, die enkele jaren geleden grond heeft gekocht voor ƒ20 per m2, bijdrage van 40 per m2 voor de aanleg van straten en trottoirs, op straf fe van weigering van de bouwvergun ning. De grond is gelegen aan een bestaande straat. In de gemeente Zeist huldigt wet houder J. D. Lebret van Openbare Wer ken het standpunt, dat van een onder die bouwt een bedrag van ƒ3250 per 25 m2 gevraagd mag worden voor het parkeerfonds. In plaats van in geld mag ook in grond betaald worden. Het raadslid V^n Tellingen, voorzit ter van de Christelijke Middenstands- vereniging in Zeist en voorzitter van de Bond van Chr. Meubileringspatroons stelde hierover vragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een horlogerie aan het Haagse Noordeinde zijn van nacht 150 dure horloges gestolen. De totale waarde bedraagt 100.000. De inbraak is gepleegd bij de fa. J. M. J. van Wielik. Een nachtwaker, die zijn ronde deed. ontdekte de geforceer de deur van de zaak op de hoek van de Hartogstraat. In deze smalle straat heeft de winkel ook een toegang. Het raster van de deurruit van de zij-ingang is gedemonteerd. Vervolgens heeft men een ruit ingedrukt. Zo kon den de inbrekers gemakkelijk naar binnen stappen. De drie sloten op de deur behoefden niet te worden gefor ceerd. Enkele vitrines in de toonban ken zijn leeggehaald. Hierin lagen kostbare horloges van wit- en geel goud. Sommige exemplaren kosten en kele duizenden guldens. Uit de kassa is nog een klein bedrag aan geld mee genomen. Bij het forceren van de zy-ingang is geen alarm overgegaan. De inbre kers hebben in de smalle steeg rustig kunnen werken. W rrrsvernach li nj» DE BILT Vrij warm en aanvankelijk zonnig weer. Later toenemende bewol king. maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost Strandweer Ook morgen fraai strandweer met zon en een zwakke zeewind. Tempe ratuur in de middag ruim 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied boven onze omgeving houdt stand en geeft voorlopig fraai strand weer met wellicht nog enige tempera tuurstijging. 7 Juli zon op «.28, zon onder 21.01: maan oi Zoals «vjj gister deel i i groot n. heb ben prinses Beatrix en prins Claus de bestemming van liet nationale huwelijksgeschenk bekend gemaakt. Een groot deel van het geld zal be steed worden voor vakanties van gehandicapte kinderen, voor het Ro de Kruitschip J. Henri Dunant en voor de Hunnensehans. Op deze foto de vertegenwoordigers der ontvan gende organisaties te zamen met Prinses en Prins. Van links naar rechts: dr. H. Thoolen (Vereniging Philadelphia), dr. K. van Djjk Helpt Elkander), J. M. J. van Gol (Ver eniging Zorgenkind), het prinselijk paar, mejuffrouw drs. Voltelen (Stichting Zilveren Jeugdcentra), G. C. v. d. Willigen (Bond Verzorging Spastische Kinderen) en jhr. G. Krayenhoff (Nederlandsche Roode ROTTERDAM Bij de bereiding van trimaton een in de chemische industrie toegepaste stof in de Fa briek voor Chemische Producten Von delingenplaat NV in Pernis zijn. toen vannacht tegen een uur of half vier verdund azijnzuur aan het product werd toegevoegd, giftige zwaveldam pen ontsnapt. Drie fabrieksarbeiders zijn bedwelmd. De 56-jarige G. "van der Ven uit de Dongestraat te Breda en de 41-jarige C. Luthart uit de Clemensstraat te Rot. terdam zijn in ernstige toestand naai het Havenziekenhuis overgebracht. De 56-jarige M. Verhoef uit de Korean- derstraat in Rotterdam is licht getrof- Een B 52 bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht is gisteren op eer oefenvlucht ten westen van Puerto Rico in zee gestort. Drie van de zeven beman ningsleden zijn gered. KINSJASA De Kongolese strijdkrachten zijn in staat van paraatheid gebracht in verband met berichten dat commando's in Kisangani waren geland om het bewind van president Moboetoe ten val te brengen en ex-premier Tsjombe weer in het zadel te hel pen. Moboetoe heeft ia de organisatie in Afrikaanse eenheid de Afri kaanse landen om militaire steun verzocht. Hfj heeft alle grenzen laten sluiten. Buitenlan ders in Kongo mo gen het land niet 's morgens niet op straat be geven. Zij moeten hun wapens inle veren. Het lucht verkeer is gedeel telijk stopgezet. MOBOETOE De Kongolese president zei dat „de bende die Kongo is binnengevallen be staat uit Belgen. Spanjaarden. Fransen en Britten, die geld willen verdienen". Daarom kon de Kongolese regering geen enkele buitenlandse mogendheid verant woordelijk stellen. De kans voor de voormalige Kongo lese premier Moise Tsjombe om te ont komen aan uitlevering aan de Kongo lese autoriteiten is intussen kleiner ge worden door de beweerde landing van de para's. Tsjombe wordt nog altijd de Algerijnse hoofdstad vastgehouden. Van betrouwbare zijde wordt de vrij lating van de voormalige premier uitge sloten geacht en uitlevering wordt be moeilijkt door het feit dat Algerije geen uitleveringsverdrag met Kongo heeft. De Kongolese minister van staat Moenigoel- Diaka is inmiddels in Algiers aangeko men om over de uitlevering van de bij verstek ter dood veroordeelde Tsjombe te praten. In de Algerijnse revolutionaire raad zou echter volgens bepaalde berichten verdeeldheid heersen over wat te doen met Tsjombe. Engeland heeft intussen opnieuw ge tracht iets te doen aan de gevangenhou ding van twee Britse piloten, die het vliegtuig bestuurden waarmee Tsjombe naar Algerije is ontvoerd. Tot nu toe heeft de Britse regering ondanks alle pogingen daartoe niets over de piloten Intussen heeft een groep gematigde landen, geleid door Ivoorkust, gepleit ten gunste van Tsjombe. Ook Spanje zou zijn vrijlating hebben gevraagd ,,op menselijke gronden". Uit Angola wordt gemeld, dat een toestel van de Pan American Airways niet in Kinsjasa (hoofdstad, die vroe ger Leopoldstad heette) mocht landen. Ook een Belgisch en een Italiaans vliegtuig zou toestemming zijn gewei gerd. ENSCHEDE Drie leden van het gezin H. uit Enschede zijn gisternacht bewusteloos geraakt in een zomerhuisje in Buurse. waar de familie haar va- kantic doorbrengt. De heer H. ontdekte gisternacht, dat zijn vrouw, zoon en dochter niet bij kennis waren. Na behandeling door een arts knapten zij snel weer op De familie meent dat een op de markt gekochte partij aardbeien er de oorzaak van is, maar de keuringsdienst betwijfelt dit omdat elders geen klach ten waren ontvangen. Opvallend is dat de heer H. en een andere dochter, die niet van de aardbei en hadden gegeten, geen vergiftigings verschijnselen vertoonden. DAKAR Guinee heeft he: Neder lands protest tegen de arrestatie van KLM-personeel van de hand gewezen. Radio Conakry meldde dit gisteren. De arrestatie houdt verband met de vasthouding van de Guinese delegatie in Ivoorkust, nadat het KLM-toestel dat de delegatie vervoerde, had moeten uitwijken naar Abidjan. De regering van president Sekoe Toure stelt de Ne derlandse regering mede-verantwoorde lijk voor de aanhouding van de delega tie. DOETINCHEM De politie heeft geen enkel spoor gevonden dat zou kunnen leiden naar de oplossing van de gruwelijke moord op het negentien jarige meisje Riekje Florijn. De poli tie heeft tientallen tips ontvangen, die geen resultaat opleverden. De bestuurders van een Mercedes en een tractor, die bij de plaats van het misdrijf waren gezien, zyn opge spoord. Ze blijken niets met de zaak uitstaande te hebben. Ook over het motief tast de politie in het duister. Men weet alleen dat de moordenaar intelligent te werk is gegaan. Plaatselijke kranten krijgen allerlei (waardeloze) tips. De plaats van het misdrijf wordt inmiddels druk bezocht door op sensatie beluste vakantie gangers. •fe Jordanië op rand van cata strofe - pagina Kernmerk Hier zitten grappenma kers achter, hebben twee hoogleraren van de Land bouwhogeschool in Wage- ningen gezegd over het kromtrekken van de klok- kewijzers in Rijssen. Maar hier zijn de bewoners van het Overijsselse stadje het niet mee eens. Zij willen hun „spook", dat zo de aandacht trekt, nog niet missen (zie pag. vijf). ■sV Romantische Hamlet in em pire stijl - pag. Radio TV VN-assemblee een week uiteen TUNIS/TEL AVIV/NEW YORK Tunesië heeft gisteren een ver klaring afgelegd die neerkomt op een pleidooi tot erkenning van de staat Israël. „De uitslag van de stemming in de Algemene Vergadering van de VN wijst er op, dat de Arabische landen geïsoleerd in de wereldopnie zullen staan als zij hun taktiek jegens Israël niet veranderen." Voorts herinnert Tunesië er aan, dat de Joodse staat door de meeste landen wordt erkend. Een soortgelijk pleidooi hield Tu nesië in 1965. Het stelde toen voor, Israël te erkennen en de grenzen van dat land te aaflvaarden, zoals die door de VN waren vastgesteld. Day an Intussen is er verwarring ontstaan van defensie, Dayan, toegeschreven verklaring, als zou Israël de strook van Gaza en de westelijke Jordaan- oever niet willen prijsgeven. De opmerkingen van Dayan, ge maakt tijdens een bezoek aan de Gaza- strook, werden later weggelaten door de nieuwsdienst van radio Jeruzalem. Regeringsfunctionarissen spraken van een verkeerde interpretatie van Dayans antwoord op vragen van een buitenlandse verslaggever. De verklaring had niet alleen in de Verenigde Naties maar ook in Israël zelf grote opwinding veroorzaakt. Of ficieel werd tenslotte te Tel Aviv me degedeeld: „De minister van defensie heeft niet gesproken over annexatie van Gaza of enig ander gebied door Israël, noch gezinspeeld op dit voornemen". Onbehoorlijk TN* bepaalde opzichten heeft Ne- derland tot nu toe weinig ple zier gehad van de EEG. De grote lid staten zijn soms meer tegenspelers dan bondgenoten. In de agrarische sector hebben Frankrijk en West-Duitsland ons schade toegebracht; het pluimveebe- drijf kostte dit miljoenen. Nu zit onze wollenstoffenindustrie in de knel door Italiaanse stoffen, die be neden de kostprijs worden uitge voerd. Minister De Block die voor de tex tielindustrie reeds een aantal voor treffelijke maatregelen nam. wees in Brussel op deze ontoelaatbare concurrentie. Hij vroeg de importen te mogen contingenteren. Maar opnieuw zijn onze belangen door de Europese Commissie opzij geschoven. Nederland mag contin genteren op dezelfde wijze als voor andere landen geldt, namelijk op basis van de importen van 1966. Geen afzonderlijke, scherpe maat regel dus. In 1966 was de situatie voor onze wolindustrie reeds moeilijk. De Europese Commissie vindt dat bet zo maar moet blijven. Waar onze wolindustrie met onder gang bedreigd wordt, zal Den Haag deze kwestie op hoger niveau, in de Europese ministerraad, aan de orde moeten stellen. Het is onbehoorlijk, dat binnen de EEG met de belangen van een klein land zo wordt ge- Wij vertrouwen dat minister De Block ook nu op doeltreffende wij ze het Nederlandse bedrijfsleven zal vertegenwoordigen. Het gaat om een stuk welvaart en werkloosheidsbe strijding voor honderden Nederland se gezinnen. Twee reuzen TNE fusie tussen Zout-Ketjen en Zwanenberg-Organon kan men gerust van historische betekenis noemen. Over de noodzaak van con centratie in de chemische industrie was ieder het eens. Toch kwam het besluit nog als een verrassing. Een aangeuame verrassing, ook voor de werknemers van de twee be drijven. Nu eens geen fusie uit zwakte, maar één die beoogt een geducht woordje mee te spreken op het Europese toneel. De chemische industrie maakt de laatste jaren een pijlsnelle groei door. Nu reeds is het de derde in dustrietak in ons land. Verwacht wordt dat over enkele jaren de om zet verdubbeld zal zijn. Het buitenland ook de grote oliemaatschappijen heeft ons land ontdekt als cliemieland. Grondstof fen zijn ruim aanwezig; ligging en andere voorwaarden zijn gunstig. Veertig procent geschiedt reeds voor buitenlandse rekening. Daarom is het verstandig, dat onze bedrijven zich sterk maken. In dat verband lijkt het ons aan te bevelen dat de Staat zich ook be raadt op de positie van Staatsmijnen. De groten sluiten zich aaneen, al was het alleen maar om de geld verslindende research te kunnen be kostigen. De kleintjes zullen de zwa re concurrentie niet kunnen volhou den. De opmerking is gemaakt, dat een fusie met Staatsmijnen niet aan trekkelijk zou zijn vanwege de staatsdeelneming in dat bedrijf. De Staat zal er oog voor moeten heb ben, dat bestuurlijke problemen geen beletsel mogen zijn voor een ver dergaande concentratie in de che mische industrie. Een flink stuk werkgelegenheid is er in de komen de jaren mee gemoeid. PRINS BEZOCHT ZIEKE MOEDER DIEPENHEIM Prins Bernhard heeft gistermiddag per wentelwiek een bezoek gebracht aan zijn moeder op kasteel Warmelo te Diepenheim. De ge zondheid van prinses Armgard laat reeds enige tijd te wensen over. De prins bleef twee uur bij zijn moeder. Intussen heeft Israël een week tijd gekregen om te antwoorden op de dinsdag aanvaarde Pakistaanse reso lutie, waarin gevraagd werd. de inlij ving van het oude Jeruzalem onge- H HQVHi ^1 daan te maken. Het antwoord zal I door een aan de Israëlische minister landen „nader beraad" wensten. Is- naar men verwacht negatief zyn. Te New York werd de spoedzitting van de Algemene Vergadering van de VN een week verdaagd, omdat talryke waaierbiscuits niet duur wel heerlijk raël verklaarde zich tegen verdaging, omdat de vergadering zich dinsdag al ondubbelzinnig zou hebben uitgespro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1