TV Nieuwe Beatle-l.p.: grandioos vakwerk! RADIO en Hoes in felle kleuren Sprankelende show Ina van Faassen en Wim Sonneveld In de greep van «Ie kreeft Tekortkomingen in oost - west - ballet 1 !!--"!-;■!■ - 1 1 11 9 TOENSDAG 5 JULI 1967 Commentaar Sudderen Voor wie zich niet geroepen voelde zich een hele avond met de moord op Kennedy te occuperen werd het. giste ren weer zo'n befaamd zeuravondje. De VPRO was in de lucht en dat betekende na wat nietszeggende shots over het maken van de film What a way to go, een sadistische moorde naarsfilm, dichters in spijkerbroek ech ter zonder de beloofde broek en zonder baard (kennelijk niet meer in), een do minee temidden van bandstaai en een journaal, dat een kwartier te laat Eigenlijk zou er een boete moeten staan op het organiseren van zulke sud- deravondjes. Niemand echter is ver plicht te blijven kijken, maar begrote lijk van het kijkgeld is het wel. ■k Lurleen Wallace, de segregationistische vrouwelijke goeverneur van Alabama (nadat haar man zich niet meer herkies baar kon stellen), heeft een eredoctoraat in de rechten ontvangen van een baptis tencollege in Alabama. ROTTERDAM De stilte die enige maanden rondom de Beatles heeft gehangen is dezer dagen luidruchtig opgeheven door hun gloednieuwe l.p. „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band": 13 songs, die stuk voor stuk toppers zijn. Qua muzikaliteit, presenta tie en uitvoering van de hoes hebben de vier „beat-musici van het eerste uur" met deze plaat een hoge graad van perfektie be reikt. Dat ze met „Sgt. Pepper's'* zeer hoge ogen zullen gooien, staat vrijwel vast. Vele maanden van voorbereiding zijn voorafgegaan aan deze sensatione le langspeler. Er moest in de studio een groot aantal klanktechnische won deren worden verricht en enkele secon den muziek namen soms meer opna me-uren in beslag. Maar het resultaat is er dan ook naar. „Sgt Pepper's" is een uiterst melodieuze belevenis gewor den, waarin de virtuositeit van de Beatles duidelijker dan ooit naar vo ren komt. Unieik is zonder twijfel de grote reeks muziekinstrumenten die het vier tal in de diverse nummers bespeelt: sitar, tomtoms, bongo's en vele soorten gitaren. De knappe songs zijn gelar deerd met diergeluiden (poezen, ha nen). flarden applaus, machtige achter grondgeluiden (orgel) en uit die grote muzikale veelheid kwam een volmaakt stuk vakwerk. Een klein voorbeeld: lo ze groeven tussen de nummers ontbre ken en zelfs de uitloopgroef bevat een fijn slotakkoord. SCHEVENINGEN Het is ge waagd om te zeggen dat Wim Son neveld een injectie nodig bleek te hebben voor zijn shows als geheel. Door zijn rijke talent is hij uiter aard in staat om krakers op caba ret- en grammofoongebied te ma ken, maar de show die Wim gister avond voor het Haagse publiek presenteerde was als geheel spran kelend en vooral dynamisch, alsof er een „nabrander" aan was toege voegd. De Extra injectie was Ina van Faassen, die de stap van het grote toneel naai het „kleine" toneel heeft durven wa gen. Met alle complimenten, Ina heeft durf en zal ongetwijfeld! door zeer velen worden gehuldigd, als de vrouw die Wim Sonneveld op het toneel nog energieker, nog dol- dwazer maakt dan hij al is. In conference (tekst Annie M. G. Schmidt) over de huwelijksadverten tie zijn de vondsten van beide kanten Anagram-puzzel Uit de woorden van de eerste rij moeten de woorden van de tweede rij worden gevormd. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vormen de naam van een plaats in N.-Brab. 1. drank - zeer warm 2. zijtak Elbe - opschik 3. vracht - plaats v. dieren 4. berrie - zijtak Donau 5. lijkvaas - oudgerma^ns schriftteken 6. ontgonnen land - rivier in Duitsland 7. kan men uit drinken - klap 1. water-Goes. 2. ev-oraal-Ot. 3. e.o.-ta-alm-s.o. 4. snaak-arme. 5. pd-Ali-noot. 6. eelt-steek. 7. Nora-Eem-do. 8. oei-arre-Ee. 9. spar-eer-RT. 1. Weesp-Enos. 2. avond-e.o.-e.p. 3. totaal-Ria. 4. era-altaar. 5. raak-Isère. 6. galant-ere. 7. Olm-roemer. 8. Eos-moeder. 9. stoet-koet. zo talrijk en zo volkomen dwaas, dat Wim en Ina er werkelijk meer ple zier in hebben dan het publiek. Het zou te ver voeren om op alle num mers apart in te gaan en bespreking tot in de finesses neemt' begrijpe lijkerwijs veel originaliteit van de flitsende mopjes weg. Bewondering Opvallend vonden wij de wonderbaar lijk ironische teksten van Simon Car- miggelt. die samen met de mimische volmaaktheid van Sonneveld op dit gebied een daverend „de Jongens" (schoonpa over schoonzoons) en een diep ontroerend „Opa" opleverden, die slechts bewondering naast een lach op kunnen wekken. Na een „Ou derwets" Sonneveldnummer „Ik heb iets" (door Ina van Faassen een nog komischer „nikkelen Nelis" over een iets ander onderwerp) kon het dank bare publiek „chansonnier" Sonne veld beluisteren in lyrische teksten van Hugo Verhage. Het duo van Faas sen - Sonneveld kwam helemaal uit de verf in een ouderwetse potpoürri „Kun je nog zingen", een soort „Ka- tootje voor twee". Tranen Voor mimisch kunstenaar Sonneveld was er even voor het einde een num mertje gewoon dwaas doen, dat ve len, zeer velen, tranen in de ogen bracht van het lachen. Na een minutenlang applaus restte slechts de conclusie: afgezien van de voorliefde van het soort humor, is Wim Sonneveld een vakman die gro te bewondering afdwingt. Met Ina van Faassen, die hem van uitstekend wederwoord dient, is hij nog dyna mischer, en dat is een niet gering compliment waard voor Ina, die het toch niet kon laten nog eens te cite ren uit „De drie gezusters" van Tsje- chow. Met de zoals gewoonlijk zeer kundige muzikale achtergrond, dit- maal gevormd door Jan Blok, Jan Huydts, Tom Disseveld en Hans Seug- ling is een bezoek aan de nieuw® Show van Wim en Ina het afzeggen van heel wat afspraken waard. Henk Goulooze. Groothertog van Luxemburg bezoekt Zeeland MIDDELBURG De Groothertog en Groothertoging van Luxemburg die een staatsiebezoek aan Nederland brengen, komen ook in Zeeland en wel donder dag 14 september. Het programma voor deze dag wordt nog vastgesteld. Eigen werk Alle songs van „Sgt Pepper's" zijn geschreven door de Beatles zelf. Twaalf zijn van de hand van het duo John Lennon-Paul McCartney, de der-1 tiende van George Harrison (het op Indiase muziek geïnspireerde ..Within you, without you", waarin George zelf de enige solist is). Kant 1 opent met de titelsong „Sgt. Pepper's Lonely Heart's Club Band" (ladsolist Paul McCartney), waarna volgen „With a little help from my friends" (zang Ringo Starr), „Lucy in the sky with diamonds" (John), „Get ting better" (Paul). „Fixing a hole" (Paul), „She's leaving home" (John en Paul) en „Being for the benefit of mr. Kite" (John). De start van kant 2 is „Within you, without you", met verder „When I'm 64" (Paul), „Lovely Rita" (aul), „Good morning, good morning" (John), „Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band" (Paul, reprise) en ten slotte ,,A day in fihe life" (John en Paul en een orkest van 41 strijkers). De hoes En dan de hoes: een gebeurtenis op rich. In felle kleuren staan op de voor zijde de Beatles in de beroemde Lon- dense „military look", compleet met ij- zerdraad-brilletjes. Ze staan centraal opgesteld tussen ruim zeventig inge- monteerde figuren, allen uit het was senbeeldenmuseum van Madame Tus- saud (o.a. Marilyn Monroe, Sonny Liston, Toscanini, Fred Astaire en de Beatles zoals ze er in hun beginjaren uitzagen) Een grote trom vermeldt de titel van de plaat, temidden van een fleurig hyacinten-bed met de naam Beatles. Verder een paar vreemde din gen als tuinbeelden, varens en een pop waarop „Welcome The Rolling Stones-good guys" (zie foto). Uitklapbaar is een kleurenfoto van de „militaire" Beatles en een uitkrüp- baar inlegvel met modellen van distinc tieven e.d. die betrekking hebben op de figuur van Sgt. Pepper. En dan voor het eerst in de hoezen-historie geeft de achterzijde de tekst van alle op de l.p. geproduceerde nummers. „Sgt. Pepper's" biedt van alles: dlxie- land-achtige muziek, romantische num mers, exotische klanken en beat. De totale Beatle-verkoop (momenteel 200 miljoen singles, waarbij een l.p. voor zes en een e.p. voor twee singles in gerekend) zal zeker naar nog grotere record-hoogten gaan. Zwartkijkers in Limburgs plaatsje DEN HAAG Een controle van de, kijk- en luisterdienst van de PTT heeft aan het licht gebracht, dat in de Lim burgse gemeente Helden 348 bezitters van radio- en tv-toestellen voor het genot van deze apparaten geen luister- of kijkgelden betaalden. Het betrof hier 260 radio- en 288 tv-toestellen. Ter vergelijking moge dienen, dat in Hel den 1.700 andere tv-bezitters wel de voorgeschreven aangifte hebben vol- KOEALA LOEMPOER Volgens een gisteren ondertekende overeen komst zal Nederland ƒ1,72 miljoen ter beschikking stellen aan Maleisië voor technische bijstand aan een economisch ontwikkelingsplan. Dit land zal zelf ƒ216.500 aan het ontwikkelingsplan besteden. door B. J. Kleymens AMSTERDAM De in één program ma samengebrachte choreografieën uit oost en west bedoeld is aan weerszij den van het „IJzeren Gordijn" waar mee Het Nationale Ballet dinsdagavond in de Stadsschouwburg in het Holland Festival verscheen hadden bijzonder veel pretenties, maar die pretenties kon den niet worden waargemaakt. Dat had twee redenen. Allereerst ble ken de Poolse bijdragen aan dit pro gramma wel over enige aantrekkelijke passages te beschikken, maar deze aan trekkelijkheden waren te fragmenta risch in het over het algemeen uit zwa re adagio's bestaande geheel. De bewe gingen waren langzaam en in hoge ma te mimisch. Labyrinth van Henryk To- maszewski was zelfs vrijwel geheel pan tomime. Nu kan het ballet de mime heel goed verdragen. Maar mime is geen danskunst, eist een aparte techniek en daaraan schortte wel een en ander. Daarmee is men meteen aangeland bij de tweede reden: er was van die Poolse balletten waarschijnlijk nog heel wat te maken geweest bij goede afwerking en perfect uitgevoerde bewegingen. Maar die afwerking was niet zorgvul dig, er was weinig fraai danswerk te zien en zo werden de „oostelijke" bij dragen tot trage, niet erg boeiende di vertimento's in surrealistsche costuums décors. Minder zorgvuldige afwerking verstoorde ook de bijdragen van het westen. Aureool van Oscar Araiz op muziek van Albinoni is een fijn danswerkje, een zeer gevoelig liefdesdu- i het is verre van gemakkelijk. __jt is opgebouwd in één vloeiende beweging, die nergens mag worden on derbroken. Figuur glijdt over in figuur en als dit ballet goed wordt gedanst is het heel boeiend. Van dat moois kwam lang niet alles terecht. Wellicht dat straks, als dit programma na enige op voeringen beter „zit", dit ballet beter overkomt. „La petite Symphonie concertante" van Frank Martin is fijne muziek voor een ballet. Michel Descombey heeft er zijn „Symphonie concertantfe" op ge maakt. Bernard Daydé zorgde voor een decor met als plafond een grote spiegel, die de bewegingen „verdubbelt". Hoewel dit ballet de tragiek van de eenzaamheid tot grondslag heeft, is het niet dramatisch en zwaar: het is de kracht van Descombey, dat hij er een bepaalde mate van luchtigheid heeft gebracht. Maar het werd te mat ge danst, met te wéinig zorg. Tenslotte liet Koert Stuyf met zijn „Visibility.... by chance" zien, dat er in de danskunst „pop-art" mogelijk Hij zorgde zelf voor het decor en had een kapitaaltje aan plexiglas op het toneel gebracht. Wellicht duurde zijn „pop-dance" wat te lang, wellicht gevoelden sommi ge toeschouwers zich tezeer geschoc- keerd, feit was, dat tijdens zijn optre den de zaal begon leeg te lopen. Van de overblijvenden kreeg hij een hartelijk applaus. Zaterdagavond komt dit programma in Den Haag, de avond daarop in Rot terdam. HANS. W. LEDEBOER HET HEER IN EUROPA RADIO VANAVOND DENKING. 22.30 haling SOS-berichten Lichte orkestmuziek. 23.0 duitse verzet tegen Httle zing (1). 23.15 Lichte grammo- foonmuzlek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VAp» rs. 18.15 Actualitel- -.orkest. tenprogramma. 20.4 21.15 Akkoord 18.55 Reportage win 1967 19.00 Licht orgelspel. .*v Artistiek e Staalkaart. 20.00 "1.05 Gevarieerd ^pla- w'oordês' rek'~22 20 Na- van Frankrijk 1967. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.33 Stereo: ten. 23.55-24.00 Nieuws. ROEP VANAVOND Polka. Wiener Bon- Perslscher Marsch. Eh I Beautiful Ohio. shall walk through t! Te quiero y vole. Jacqul. Swingln'. Li I Nederland I. NTS: 18.45 De Minlmolen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Vakantie in Llpizza (dl II.) TV-film. 19.25 Holland Festival Magazine '67 (all. 5). 19.51 Uitzending Stichting Socu- tera STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weero- verzlcht. STER: 20.lt NTS: 20 20 Uitzending van D'66. 20.30 Het web van de spin, speelfilm, (beide keurin gen 14 jaar). 21.50 Krls-kras Joegoslavië, filmreportage. 22.40-22.45 Journaal. Nederland n. NTS: 20 00 Nieuws in -t kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 De Beat les. tekenfilm. 20.25 Sportpano- rama. 21.20 The man from U.N.C.L.E.: De zaak van de S:le rjaat. TV-fllm. STER: .10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journaal België. Nederlands progr. Ka nalen: 2 en 10. 19.30 Jeugdtele- visle. 19.53 De weerman. 20.00 Nieuws. 20.30 Eurovisie: Ronde van Frankrijk. 20.40 Hij heeft mijn kind gedood, drai 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantïetlps. Stereo: Klassieke grammofoon- muziek. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klassieke kamer muziek (opn.) 12.27 Mededelin- de - orkest TROS: 14.45 Klassieke muziek. 15.05 Reportage Ronde van Frankrijk 1967. Aansluitend re- Bijbeloverdenking. 16.30 A •rankrijk 1967). 16.55 Stereo: 18.30 Stereo: Licht inst taal trio (gr.) Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym- nasUek. 7.20 Lichte Actualiteiten. 8.15 Llchte gram- grammofoonmuziek. 9.30 Top- TELEVISIE MORGEN België: Nederland 16.50-pl.m. 17.00 Euro gisteren slag Kopenhagen lioht bew Pil al eeuwen oud PORT MORESBY De Amerikaanse biochemist dr. R. Barnett heeft er een voetreis van 400 km door de binnenlanden van West-Irian voor over gehad om een inlands anti-conceptioneel middel te bemachtigen dat van oudsher door vrouwen wordt gebruikt. Het is een bitter drankje, dat wordt klaargemaakt uit de bast van een bepaalde boom. De vrouwen krij gen het van de medicijnman. Dr. Barnett, die in middels van zijn reis is teruggekeerd, heeft de drank bij zich en weet er nu alles van. Hij acht het recept van groot belang voor de research op het gebied van geboorteregeling. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS 7.00 uur Vakantie in Lipizza. Aflevering 11: truffels zoeken. 7.25 uur Holland Festival magazine (5). 8.30 uur De film Het Web van de spin naar het ge lijknamige toneelstuk van Agatha Christie. 9.30 uur Kris-kras Joegoslavië. In kort bestek de his torie en de stormachtige ontwikkeling van de laatste jaren. Nederland 2 AVRO 8.05 uur De Beatles (tekenfilm). 8.25 uur AVRO sportpanorama met de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn: de spelen van Jesse Owens. 9.20 uur De man van Uncle in de zaak van de gele VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 7.30 uur Leger des Heilskwartier. 9.45 uur Walter Kalischnig en zijn orkest met zang van de Shepherds. 11.00 uur Het Duitse verzet tegen Hitier. Deel 1: Ver zet tegen de overheid (lezing). 11.15 uur Muziek voor een zomeravond (gr.). Hilversum 2 7.20 uur Artistieke Staalkaart: aktualiteiten op kunst gebied. 8.45 uur Spreekt u maar! Prijsbellen naar de studio. 10.20 uur (NRU) Nabeschouwing over de 6de etappe van de Tour de France. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wij regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op. gave niet tijdig in ons bezit Is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. 44 Alleen dat Van Boord bij Ubbink zat toen wij in zijn kamer op hem zaten te wachten... mogelijk gaan zijn ge dachten nu toch in de richting van die gladde advocaat... tja... en dan is er nog iets. Strand wil ons dringend spreken. Strand...? Frens' gezicht was een en al verbazing. Wat zou die nou willen? —Erheen, zei Jek. Dan weten we het. Maar eerst wat eten bij Mientje. Daar volde Jan Frens ook iets voor. Onderweg naar De Eend vertelde hij Jek terloops over zijn gesprek met Mien tje en de conclusie, die zij had getrokken uit zijn beschrij ving van het zilveren merkje in de parapluknop. Zijn. vriend toonde zich, min of meer tot verrassing van Frens, zeer geïnteresseerd. Het teken van de Kreeft, zei hij peinzend. Wie weet wat er in die astrologie toch wel allemaal voor nuttigs kan zitten. En even later, aan hun vaste tafeltje in De Eend begon hij er tot ergernis van Jan Frens nog eens over tegen Mientje. Zij was maar al te graag bereid ovej haar hobby te praten. Ja. dat is absoluut het teken van de Kreeft, zei ze, het tekeningetje bekijkend dat Jek op de achterkant van een sigarettendoosje had gekrabbeld. Wat zijn Kreeften voor mensen? vroeg Jek. die van astrologie net zo min iets snapte als Frens, die het gesprek met groeiende ergernis volgde. Geboren tussen 22 juni en 22 jui. De Kreeft is het vierde teken van de Dierenriem. Het teken van de Kreeft is het symbool van het ontstaan van nieuw leven. Jan Frens lachte honend. Dat hebben we dan gemerkt, zei hij schamper. Mientje ging onverstoorbaaf verder. Het teken wordt beheerst door de maan. Een Kreeft is meestal wispelturig, bijna nooit een gelukkig man, vaak weifelend, besluiteloos. Jek had haar uiteenzetting belangstellend gevolgd. Je weet er nogal wat van af niet? zei hij bewonder end. Ken je veel Kreeften? Mientje schudde haar hoofd. Nee, ik heb er niet een in mijn boekje. Je boekje? Wie staan daar allemaal wel in? vroeg Jek nieuwsgierig. Mientje somde vlot achter elkaar op: mijn baas, da's een Vis. En Jan Frens hier. Hij Is een Tweeling, net als die arme meneer Hooftman... Jek keek verbaasd. Sta jij in haar boekje, Jan? Ik wist niet dat jij om astrologie gaf! Jan Frens haalde geïrriteerd zijn schouders op. Dat doe ik ook niet. Ik heb Mientje alleen verteld wanneer en waar en hoe laat ongeveer ik geboren ben. Jek grijnsde: Jij een Tweeling, gnuifde hij Tweelingen zijn in de regel hartelijke en begaafde mensen, zei Mientje een beetje verontwaardigd. Ik wil er niets lelijks van zeggen, haastte Jek zich te zeggen om haar gerust te stellen. Maar zeg eens, wie staan er nog meer in dat boekje van jou? Nou... een heleboel vaste klanten. Maar die ken jij toch niet allemaal. Jij in ieder geval nog niet, antwoordde Mientje een beetje bits. Zij was kennelijk nog niet over haar verontwaardiging heen. Sohrijf me er maar bij, zei Jek grootmoedig. Ik ben geboren op 13 april 1937 even na zeven uur 's morgens. Mientje noteerde de datum en het uur ijverig op een kladje papier. Je bent in ieder geval een Ram, zei ze. Ik zal in de Ascendantentabel nakijken welk teken er in je eerste huis stond tijdens je geboorte. Het werd Jan Frens alweer te bar: Dat doe je dan maar. een andere keer Mientje. We hebben nu geen tijd. Lever deze Tweeling en die Ram daar nu eerst maar eens wat te eten, barstte hij los. Mientje keek hem nijdig aan. Maar toen ze even later de bestelde uitsmijters bij de twee vrienden op tafel zette, stond haar gezocht weer even vrolijk als altijd. 'k Heb 't even nagekeken, zei ze tegen Jek Groot. Het is de Weegschaal. Mmm... wat? vroeg Jek. Nou je Ascendant natuurlijk, zei Mientje. Het is de Weegschaal. Ram en Weegschaal... twee tegengesteldeékrach- ten. Je zult wel eens last hebben van innerlijke conflicten! Nu is 't genoeg, bulderde Jan Frens. Ik wil nu pten. En als jullie niet ophouden met die flauwekul dan komt er op staande voet een uiterlijk conflict. Mientje,nu echt boos, verdween naar haar plaatsje achter het buffet. Drie kwartier later stonden Jan Frens en Jek Groot voor de tweede maal in korte tijd op de stoep voor het huis in de Vestingstraat. Wordt vervolgd Water tegen water De brandweer van Tokio heeft een nieuwe me thode ontwik keld voor de bestrijding van overstromingen: plas tic zakken gevuld met water. Drie brandweerlieden kunnen op deze wijze in drie minuten een dam van 5.35 meter lengte, een meter hoogte en 1.5 meter dikte opwerpen. Bij het gebruik van zandzakken heeft men een half uur nodig en 50 man. Boven dien. aan water geen gebrek bij over stromingen. SUKKELTJE EN BRUUNKE 63. De vreemdeling heeft een grote voorsprong „Héél Tuinstad rent hem achterna!" hijgt Stikkeltje. die met Bruunke helemaal achteraan komt. „WIJ pak ken hem vast niet; we zijn de laatsten van allemaal!". „Toettoetdaar rijdt hen een auto hijgt ook Bruunke, haast huilend, achterop met een caravan er achter„Kyk eens. Bruunke, dat is professor Bolleboos!", roept Stik keltje uit. „Zou hij ons nog kennen van die toren haangeschiedenis destijds?", vraagt Bruunke zich al hollend af. „Stop, professor, stop alstublieft! Mogen we mee rijden?", roept Stikkeltje zo hard hij kan. En ja hoor, de professor stopt en kijkt verbaasd uit het raampje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9