Engeland dichter weer een stap bij Europa Forse reserve Jumbo's te nodig om betalen Duidelijke verklaring van Brown Parijs blijft gereserveerd Politiebeleid moet worden verantwoord tegenover de raad alles goed/ Met een kus van minister Winsten KLM net op tijd Vermogen nu f 295 min. P. C. ELFFERICH TERUG Geef Z.-Afrika tijd om apartheid op te lossen Haagse hof geplukt Egyptische straaljager neergehaald ■K OF\Sn,\r. 5 Jl'LI 1967 Kongo beweert: huurlingen komen Tsjombe te hulp KINS J ASA De officiële Kongolese radio heeft gisteren beweerd dat Brussel 200 huurlingen klaar staan naar Kinsjasa te vliegen en daar oud-premier Moise Tsjombe te bevrij den wanneer deze eventueel door Alge rije wordt uitgeleverd. Daarvoor zou den twee Britse vliegtuigen klaar staan, zij zouden tegelijkertijd van plan zijn president Moboetoe te ver moorden. Volgens de radio zijn drie Belgen, die tegelijk met Tsjombe in het vliegtuig zaten, een oud-lid van de Franse OAS, genaamd Hemburgsein, een voormalige advocaat uit Brussel, Cigale en diens vrouw. Tsjombe zal over enige dagen in Kinsjasa zijn, zei de radio, en wanneer de huurlingen mochten komen om hem te redden zullen zij in stukken worden gesneden. In gezaghebbende kringen is giste ren het bericht tegengesproken dat huurlingen klaar staan om Tsjombe te bevrijden. Volgens de politie is er geen enkele aanwijzing voor zo'n concen tratie van huurlingen en 'het is vol strekt uitgesloten dat zo'n operatie van België uit kan worden onder nomen. (Van redacteuren) DEN HAAG Engeland heeft gisteren op de bijeenkomst van de ministers van de West- europese Unie geprobeerd een begin te maken met de onder handelingen over toetreding tot de EEG. Minister van buiten landse zaken Brown legde voor al het accent op de politieke kant van de zaak. BurgemeesterSamkalden: bereiken. ,,Wij zien dit leiden tot een groter politiek doel voor West-Europa. Wil dat verwezen lijkt worden, dan moet Engeland daaraan deelnemen. We willen zo spoedig mogelijk een werkelijk effectieve eenheid met onze mede- Westeuropeanen." ..Europa kan een gemeenschap wor den die zijn eigen gezichtspunt naar voren brengt en invloed uitoefent in de wereld, niet alleen op commercieel en economisch, maar ook op politiek en defensie-gebied. Engeland zal aldus Brown zijn volledige rol in dit proces spelen." Wordt Engeland lid van de EEG, dan kan het met bijdragen op het ge bied van vreedzaam gebruik van atoomenergie, computers en vliegtuig bouw zorgen voor een flinke verster king van de gemeenschap. Als er onderhandeld wordt moeten de grotere belangen van Europa voor rang hebben. Europa als geheel kan beter of slechter worden van onze po gingen. Met Engeland als lid van de EEG kan Europa een grotere rol spe len in termen van macht en invloed. Tevoren had Brown gezegd dat bei de partijen behoefte hebben aan een overgangsperiode. Hij bepleitte een „periode van stilstand" van een jaar, waarna vele aanpassingen uitgevoerd kunnen worden. De veranderingen op landbouwgebied zullen echter meer tijd vergen. De lengte van deze perio de staat volgens Brown open voor discussie. i en 1 wel' Celibaat Met het celibaat grijpt de rk kerk veel te hoog. In het OT trouwden de priesters. De traditie wordt boven wat de bijbel stelt getild. Het doen van geloften komt inderdaad in de bijbel voor, -bijv. inzake het Nazireërsc-hap. Een gelofte was vrijwillig en werd nimmer geëist. Ik dacht dat bijbelser was: het is beter dan men niet belooft, dan dat men belooft en niet betaalt. Den Haag P. den Boer Celibaat (2) Dnjuist dat bejaarde kardinalen in Rome met de paus aan het hoofd beslissen dat jonge geestelijken geen vrouw nodig hebben. De paus maakt zelf bekend dat jaarlijks ongeveer dui zend geestelijken door het celibaat uit treden en dat weinigen willen toetre den. Dus werkt hij door het vasthou den aan het celibaat de ondergang van zijn kerk in de hand. Foei, paus. Den Haag P. Pannebakker Humeur Humeurige mensen zijn een actueel verschijnsel, ook onder christenen. In hun kermen, jammeren en klagen ver tonen ze veel overeenkomst met knarsende deuren. Echte christelijke levenshouding behoort dit verschijnsel aldus te verwerken: zij zal alles wat ook maar de schijn van knarsen ver toont proberen te verwijderen. Niet door het stamelen vart wat vrome zin nen, want dat vernis helpt niet tegen het knarsen. Beter helpt de olie der christelijke liefde. Zeist D. Witzand Israël bedreigd (40) Niet vergeten moet worden dat Christus de Koning Israels is en dat daarom het volk Israël middelpunt is van al Gods plannen en raadsbesluiten met deze wereld, terwijl Jeruzalem, de stad des groten Konings, het centrum van de gehele aarde worden zal. In Jeremia 3 staat (vers 5) dat men te dien tijde Jeruzalem zal noemen de troon des Heren rondom welke alle volken der aarde vergaderd zullen worden. Daarbij zal Israël dan niet het klei ne strookje land zijn. Neen, te dien dage zal het tot aan de door God beloofde grenzen zijn uitgebreid, ge lijk o.m. aan Abraham werd beloofd. God, Die Israël verstrooide, zal het volk weer verzamelen en het behoe den en bewaren zoals een herder zijn kudde. En voor wat de toekomst van Israël betreft leze men Jeremia 32 vers 36 tot 44. Rotterdam W. v. d. Kraan Israël bedreigd (41) Oude Klaagmuur met de vele klach ten/ Van al die duizenden geslachten/ Je stenen zijn nog even hard geble ven/ Ondanks de tranen met die steen verweven/ Een muur onttrok dit heilig dom/ aan smachtend'ogen... Kom. o kom.../ Wanneer zal ik daar binnen gaan?/ en biddend, klagend voor u staan?/ Nu is dit grote uur gekomen/ de pelgrims mogen binnenstromen/ het schijnt een schone wond're droom/ Langs muur klinkt ruiend het Sjaloom/ De grenzen worden uitge breid/ werd het profetisch woord een feit?/ Van Dan tot Eufraat geeft Hij u het land/ O Israël, nog steeds Zijn dierbaar pand/ De muren vielen als weleer/ in 't oude Jericho terneer' Aanbidt uw Koning nu o Israël/ Hij nadert u met Zijn appèl. Leiden Els van Houwelingen Israël bedreigd (42) Midden-Oosten. Of men voor is of tegen' de liefde staat boven alles ver heven/ De Myster.e (God, red.) geeft/ Maar alles verdort/ Zo hebzucht heerseres wordt/ De Mysterie geeft Het verstand neemt/ de mens ver vreemdt/ De Mysterie geeft/ De liefde zift/ Het goed van het kwaad schift/ en alles leeft./ Wat ons leven boeit/ Dat alles bloeit/ Zo de zin naar de liefde toegroeit/ Bovenstaande wijst ons op de plicht/ Uiteindelijk te ko men door duisternis tot licht. Den Haag Raden Hardjodirengga AMSTERDAM Prof. dr. L Samkalden, de toekomstige burge meester van de hoofdstad, heeft gisteren gezegd dat hij er een voorstander van is dat de burge meester tegenover de raad verant woording aflegt van het politie beleid. Ook dient onderzocht te worden hoe tn het ernstige personeelstekort bij de politie een einde kan worden gemaakt en ten derde zal moeten worden bekeken of het Amsterdamse politiekorps voldoet in de moderne eisen van doelmatigheid. Prof. Samkalden en zijn echtgenote Stelden zich gisteren voor aan de pers. Uit enkele door hem genoemde zaken bleek dat hij een progressieve burge meester wil zijn, hoewel hij dit woord niet noemde. Meer inspraak Hij was bijvoorbeeld gelukkig met de procedure van zijn benoeming overleg met de wethouders en met de fractie voorzitters zijn opvatting dat de acti viteiten onder de burgerij meer inspraak in bestuurs- en beleidsvragen dient te worden gegeven en dat een grotere demonstratievrijheid is gewenst. Over de financiële problemen zei prof. Samkalden dat hij inzicht had 'gekregen de plannen die de regering heeft ge nomen om tegemoet te komen aan de geldelijke moeilijkheden van de drie grote steden. „Amsterdam zal er daarmee zeker nog niet zijn. daarvoor zijn de problemen in de stad te verscheiden en te snel ge groeid. Maar er zal wel een mogelijkheid worden geschapen er gang in te brengen en dat is voor Amsterdam al heel be langrijk." Kwestie Lages Over de kwestie-Lages zei de nieuwe burgemeester: „Ik wist dat ik bij mijn beslissing inzake Lages op de harten moest staan van mensen die mij na zijn. De mogelijkheid dat ik als burgemeester Amsterdam juist voor die mensen zou kunnen doen, is nu heel aan trekkelijk." Prof. Samkalden was minister van justitie teen Lages voorwaardelijk werd vrijgelaten uit de strafgevangenis van Breda en hij naar Duitsland kon terug keren. ..Deze kwestie was voor mij een heel belangrijke kwestie in de beant woording van de vraag of ik in Amster dam de juiste man op de juiste plaats Brandt De Westduitse minister Brandt (voorzitter van de EEG-ministerraad) zei na afloop van de besprekingen, dat de Britse aanvrage met ernst zal worden bestudeerd op de ministers conferentie van de EEG op 10 en 11 juli te Brussel. Alvorens tot snelle behandeling over te gaan moet aandacht worden be steed aan de aanvragen van andere landen. Ook vloeien problemen voort uit de fusie van de uitvoerende orga nen van de Europese gemeenschap pen. Door dit alles is het vaststellen van een tijdschema voor onderhande lingen met Engeland onmogelijk, al dus Brandt. Overigens was de reactie van de WEU-partners op Frankrijk n positief. De Fransen zullen de Britse verklaring nader bestuderen. Minister Luns zei dat het begin van onderhandelingen over Engelands toe treding naderbij is gekomen. Van belang is nog, dat de Britse verklaring als witboek zal verschij nen. Te Londen wees premier Wilson alle suggesties van de hand, dat En geland voorlopig genoegen neemt met de status van geassocieerd lid. f 56.414J6 voor slachtoffers ramp DEN HAAG Op girorekening 9575 yan het Rampenfonds zijn gisteren 1109 stortingen binnengekomen met in to taal een bedrag van ƒ35.439,08. Het to taal aan binnengekomen giften be draagt thans 56.414.16. Staatsprijs voor Van Duinkerken (Van onze kunstredactie) MUIDEN Prof. dr. W. J. M. A. As- selbergs, als auteur vooral bekend onder zijn pseudoniem Anton van Duinkerken, heeft dinsdagavond in de ridderzaal van het Muiderslot de P. C. Hooftprys in ontvangst geno men uit handen van minister dr. Marga Klompé. De staatsprijs voor letterkunde 1966 is hem toegekend voor zijn gehele oeuvre beschouwend proza en deze bekroning (ƒ8.000,geldt zowel het werk dat hij onder eigen naam als het werk dat hij onder pseudoniem heeft gepubliceerd. Minister Klompé zei hem met vele an deren te bewonderen om zijn erudi tie en scherpzinnigheid, zijn stilisti sche gaven en dialectische talenten en, zo voegde zij er aan toe, om zijn hart. „Een daarmee samenhangend aspect van uw persoon is uw chris telijk humanisme". Nadat de bewindsvrouwe prof. Assel- bergs de in boekvorm uitgevoerde oorkonde had overhandigd, schonk zei hem nog iets, dat geen van zijn illustere voorgangers had ontvan gen; zij drukte hem een kus op beide wangen (zie foto). Jury-voorzitter prof. dr. L. Brummel zei dat de bekroning van het werk van Anton van Duinkerken een vreugde is voor allen die het wel menen met de Nederlandse cultuur. Op Schiphol kwam dinsdag het grootste verkeersvliegtuig ter wereld aan met een groep van 270 onderwijzers uit Amerika, die een rondreis door Europa gaan maken. Het toestel kwam uit een voor de Amsterdamse lucht haven zeer bekend „nest". Het was een Douglas DC-8-61 met de respectabele lengte van 57 meter. De machine is eigendom van de Amerikaanse Trans International Airways, een chartermaatschappij. De KLM heejt vier DC-8-63-toestellen in bestelling en dat is een enigszins andere, maar even lange versie. DEN HAAG De KLM is er weer zeer duidelijk bovenop. Met de recordwinst van 81,5 min. gul den is het vermogen aangegroeid tot 295 min. Precies op tijd, want de komende jaren zal zij voor enorme kosten wordert geplaatst. Het langzaam aanbrekende Jum bo-tijdperk vraagt investeringen, die in de honderden miljoenen lo pen. Met de order op drie Boeings 747 (met plaats voor 38 passagiers in de eerste klas en 314 in economy, plus nog eens 25 ton vracht), die in 1971-'67 wor den afgeleverd, is niet minder dan 300 miljoen gulden gemoeid. Alle reden dus voor de maatschappij om in de naaste toekomst zoveel mogelijk reserves aan te kweken. Een voordeel daarbij is ongetwijfeld, dat zij de eerste vijf jaar geen vennoot schapsbelasting behoeft te betalen: fiscale compensatie van in vroegere ja ren geleden verliezen. Een tussenstap op de weg naar het Jumbo-tijdperk zet de KLM volgende week als de eerste verlengde DC-8 op Schiphol aankomt. Maximaal kan dit toestel (dat in de herfst wordt gevolgd door een tweede en volgend jaar door nog twee) 259 passagiers plaats bieden (Van een onzer verslaggevers) En dat zal nu al merkbaar soulaas ge-1 ven op de drukke lijnen. De DC-8-63 (elf meter langer dan de huidige) zal vooral op de Noordatlan-1 tische route worden ingezet. Met de thans in gebruik zijnde DC-8's was het vrijwel niet meer mogelijk het passa giersaanbod hier te verwerken. Er zijn dagen, dat er drie toestellen vrijwel tegelijk vertrekken Een eerste kennismaking met dit toestel heeft Schiphol gisteren gehad toen een DC-8-61F van de Ameri kaanse chartermaatschappij Trans In ternational Airlines met 264 toeristen aan boord landde. De door de KLM bestelde DC-8-63 is evenlang, maar een modernere versie van dit toestel. op, dat op deze lijnen ooit nog eens winst zal worden gemaakt. Het enige doel van de instandhouding ervan is het kweken van goodwill en het voeren van een defensieve actie om te voorko men, dat passagiers in het noorden, oosten en zuiden gebruik zullen gaan maken van buitenlandse maatschappij- SCHIPHOL De voorzitter van de Chr. Emigratie Centrale, P. C. Elfferich, meent dat aan Zuid- Af rika de tijd moet worden ge geven om zelf het rassenprobleem op te lossen. In 50 jaar tijd zijn de opvattingen in ons land veranderd. We moeten daarom dat land de tijd geven om de eigen problemen op te lossen. Tot deze conclusie kwam de heer Elf ferich na een maand in Zuid-Afrika te hebben vertoefd. Hij is er naar toe gegaan om te zien hoe de Nederlandse emigranten het in hun nieuwe vader- Nog een goede week en de uitver- confectieatelier komen. Waarom ook goed voor de degelijke burgerman kreet, (of -vrouw). Dan blijf je immers een naamloze. Maar nu de uitverkoop. Die begint De rekning geeft binding. Wie ooit volle omvang met volle bij een zaak een rekening heeft we- rekken, waar je lekker ten te krijgen ontvangt in deze da gen een keurige brief thuis. Niet zo koopslag kan beginnen. Maar hier in niet, het woord Den Haag hebben we onze eigen geen waarborg, stijl ook in dit gewichtig huishoude lijk en zakelijk gebeuren. Den Haag straks heeft natuurlijk nog wel degelijke bakken manufacturenzaken, ja er zijn zelfs die extra hun ouderwetse dege- graaien kunt. Dat is de officiële. De oplettende winkelkijkster kan maar lijkheid adverteren met „hemden echter eerder haar voordeel doen. goedkoop drukwerkje, met ronde hals" en „mansonderbroe ken". maar de winkel maakt toch meer en meer plaats voor de Bouti- Nergens wordt het woordt haute couture zo gedevalueerd als in Den Haag. De Parijse modekoningen zou den prompt grijze haardossen krij gen als ze ooit een wandeling langs de Haagse winkels maakten en gen wat daar al niet het etiketje „haute couture" krijgt opgespeld. Er is wel haute couture in Den Haag. En of. Maar gereserveerd voor een Menige etalage van fijne boutiques een echte twintigcenter. In die brief zit dan wel een druk werkje. Soms in briefvorm met het „Geachte" en dan „Heer" of „Me vrouw" naar vereiste doorgestreept. Soms een foldertje met forse aanma ningen. Profiteer ervan... Het zijn de aanbiedingen van wat men de voor-uitverkoop noemt Men mag dan op een dag. of een hebben een wonderlijke verandering paar dagen, komen „uitzoeken", „af- „happy few", of liever voor haar die clusieve, ondergaan. Niet één jurkje in een. zaamheid volle schoonheid uitstra lend, maar zomaar een rijtje. Geen prijsloos lokken van het ex. een tikkeltje brutale mee "verbonden te zijn. De haute ders zorgvuldig geplande en geplooi- couture vindt men in salons met *le ontwerpen. stijl en discretie, waar prijzen zacht jes gezegd worden. Maar in de etalages wemelt het van haute couture etiketjes. Op romen" of welke term een knappe geest er voor gevonden heeft. Sterk verlaagde prijzen... Alleen, en daar zit toch wel een heel diepgegrift psychologisch trekje aan, bij die uitverkoren aankopen wordt wél contant geld geëist! Een tikkeltje bescherming hebben we toch nodig in deze verleidelijke tijd en zo is Den Haag nu: nooit tot het uiterste drijven, altijd waardig De echte Hagenaar is pas chic blijven. -fe Hotel-tekort Een probleem van het komende mas sale vervoer is ook voor de KLM het hotelbedden-tekort. Het zal in de toe komst zo worden, verwacht de maatschappij, dat men slechts vliegtic kets kan verkopen als daarbij tegelijk hotelreserveringen kunnen worden ge geven. En dat zou op dit moment nog niet mogelijk zijn. Vandaar ook, dat zij de bouw en modernisering van hotels zoveel moge lijk stimuleert, o.m. door kamerhuren vooruit te betalen en een bepaalde afna me te garanderen. De directie acht het „zeker niet onmo gelijk", dat zij in de naaste toekomst een dochtermaatschappij zal moeten op richten om zelf hotels in exploitatie te nemen. Plannen daarvoor zijn al in stu- De Amerikaanse maatschappij Panam heeft al een dergelijke maatschappij (de Intercontinental-hotels), evenals TWA, die Hilton International exploi- Wil de KLM niet achterblijven en kunnen concurreren, dan zal ook zij een dergelijke organisatie moeten op bouwen. Nu al spreekt zij van geluk, dat TWA niet op Nederland vliegt land maken. Het is opvallend hoe snel een aantal op verantwoordelijke posten is geplaatst, zo zei hij. Vooral voor jonge mensen is er in de industrieën en in de bouwvakken volop plaats. De heer Elfferich, tevens ARP Eerste-Kamerlid en wethouder van Delft, heeft bij zijn aankomst in een communiqué zijn indrukken weerge geven over de apartheidspolitiek. „Al le Zuidafrikanen vragen: „Geef ons een beetje tijd" en ik geloof, dat Zuid-Afrika daarop recht heeft, rtl. om zelf te trachten de zaak te klaren en elkaar te vinden om tot eon ver antwoorde. een christelijke yerant- ^et afgelopen jaar heeft vervoerd, wcordc oplossing te komen. Daarbij toon, het jaarverslag: een kleine twee heeft het land het reent op onze hulp miljoen Daarmee bereikte zij een bezet- en... ons gebed zo zei hij. iingsgraad van 56,3 pet, die 6 pet boven De indruk die steeds naar voren d(j krilische beiadill|,sgraad lag. De in- °"i* "-^1. ei. i.^' komsten daaruit bedroegen ƒ519 min, K? üS mSiïffS. l«" bedra-dal hct ™cht- ndfvraaê hïïmen «SSÏÏKta vervoer ,79 mln kB>' P05' 14 m,n kB) ni. ae vraag noe men een -.venwicnuge. ihH7riri/1oi.o gelijke ontwikkeling van de grote groep gekleurde rassen tot stand moet •j/j- 2 miljoen Hoevee! passagiers de maatschappij worden gebracht bemoeilijkt. En voorts vraagt men zich af. of dit volk in deze worsteling van zijn algehele ontwikkeling niet te snel en te veel de schijnwerpers van de wereldopinie op zich gericht heeft gekregen, aldus de heer Elfferich in het communique. bijzondere vluchten een totaal van ƒ721 min geeft. (10 pet. meer dan in het jaar daarvoor). De overige in komsten bedroegen ƒ98 min zodat het totaal aan inkomsten ƒ819 min was. (de kosten inclusief afschrijvingen beliepen 740 min). het communique. ,_A_, /VLM.' hoopiol wanneer hij (of zij) op rekening jurkjes, die heel gewoon van een koopt. Geld over de toonbank is Uitverkoop eigen stijl. Recht op hulp' Israëlische woordvoerder TEL AVIV Een Israëlische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat gis teren boven de Sinai een Egyptische straaljager, waarschijnlijk een Mig 19, is neergeschoten. Israëlisch luchtafweerge schut trof het toestel, toen dit het gebied bij Ras-Soedr binnendrong. Egypte heeft met klem het bericht tegengesproken. Van Israëlische zijde is gisteravond ver klaard dat honderden Russische vliegtui gen nieuw militair materieel naar Egyp te overbrengen in een „luchtbrug van enorme afmetingen". Toch zal het meer dan een jaar duren, voordat Egypte opnieuw een bedreiging kan vormen. De Israëlische leiders nemen overigens aan dat de luchtbrug ten doel heeft de positie van president Nasser te schragen. De mogelijkheid dat hij ten val zal worden gebracht door het leger wordt I echter steeds groter. Het binnenlandse luchtnet, verzorgd door de KLM-dochter NLM. heeft, zo als verwacht, verlies opgeleverd. Maar volgens dc directie zijn de resultaten wel zodanig, dat het voortbestaan van de diensten verzekerd is. De directie rekent er overigens niet Nasser vestigt bij zijn volk de indruk dat de oorlog verder gaat om het moreel van het volk niet te zeer te laten lijden onder de nederlaag. FAO helpt De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, zal de komende drie maanden rijst, meel en an dere levensmiddelen sturen voor de oor logsslachtoffers in Jordanië en Syrië. De waarde van de hulp wordt geschat op 3,5 miljoen gulden. Syrië heeft een klacht ingediend bij de VN dat Israël Arabische diplomaten slecht zou hebben behandeld. Zij zouden onvol doende gevoed in een Jeruzalemse gevan genis verblijven. Paus Paulus heeft een hooggeplaatste medewerker naar Israël gestuurd om de j vraagstukken van de vluchtelingen en de i heilige plaatsen In Jeruzalem te bestu- Klare taal gewekt, dat de impasse kan worden doorbroken, waarin Engelands aan vrage van het lidmaatschap van de EEG, verzeild is geraakt. Krachtiger dan ooit heeft Engeland duidelijk gemaakt, dat het niet al leen economische motieven heeft om toetreding tot de EEG te hegeren. Het heeft met deze gedachte afge rekend. Brown liet er geen twijfel over be staan, dat Engeland voortaan geheel in het Westeuropese kamp wil staan en zich op alle gebieden wil inzet ten in het belang van de Europese gemeenschap. Daarom kon hij zeggen, dat Euro pa met Engeland als lid van de EEG een grotere rol kan spelen in ter men van macht en invloed. Het zijn grote woorden, maar er staan ook grote belangen op het spel. Overigens heeft Brown slechts de taal van de Gaulle gesproken, toen hij het over macht en invloed had. Men kan echter dezelfde taal spre ken en toch niet hetzelfde bedoelen. Het blijft dan ook de vraag, of de Franse president zich zal laten over rompelen door het energieke optre den van de Britten. Vooral nu zij proberen, de politieke aspecten van Engelands verzoek voorrang te ge geven. Dit neemt echter niet weg, dat En geland een stap heeft gedaan, die het de Franse president moeilijker zal maken, zijn verzet tegen Enge lands toelating met redelijke argu menten voort te zetten. Wat nu? LIET is een geruststellende gedach te, dat de Algemene Vergade ring van de VN zich niet voor een eenzijdig terugtrekken van de Is raëlische troepen heeft willen uit spreken. Niettemin moet worden betreurd, dat ook de resolutie van de Latijns- amerikaanse landen, die tevens op riep tot beëindiging van de staat van oorlog tegen Israël, evenmin werd aanvaard. De zaak moet nu terug naar de Vei ligheidsraad. Deze had enkele we ken geleden al duidelijk te kennen gegeven, niets te voelen voor een zijdige stappen die slechts tot ver heviging van het conflict kunnen lei den. De mogelijkheid bestaat, dat in de Algemene Vergadering aisnog ge tracht zal worden, een resolutie aanvaard te krijgen, die uitzicht biedt op regeling van het conflict. Dat kan, als de Assemblee de Vei ligheidsraad verzoekt, secretaris-ge neraal Oe Thant te belasten met het zoeken naar middelen om de impas se te doorbreken. Oe Thant zou dan binnen een be paalde termijn over zijn bevindingen verslag moeten uitbrengen aan de Veiligheidsraad. Aan dc hand daar van zou een vredesplan uitgewerkt kunnen worden. Reden tot optimisme is er overigens niet, omdat de Arabische landen ver bitterd zijn over het falen van po gingen van bevriende zijde, de Al gemene Vergadering voor hun kar retje te spannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5