VERLIES NS STIJGT Meerderheid niet tegen Israël TOPWINST KLM: 81,5 MILJOEN Commentaar JAMIN Minister Bakker: Lijnen opheffen Staat moet tekorten financieren Uitgebreid onderzoek Doetinchemse moord Bonn vraagt uitlevering van Bormann Attente dame volgt zakkenrollers: vier Zuidslaven gepakt Woensdag 5 juli 1967 48ste jaargang Dr. C. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw, 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fa Grahams cam pagne groter dan ooit - pag. Kernmerk fa Inaen Wim lie ten publiek schateren - pag. Radio TV fa Ginds - pag. 7 Minister Bakker verwacht dat het verlies van de NS over 1967 onge veer 140 miljoen zal bedragen. De regering zal spoedig een wets ontwerp indienen voor de financiering van de tekorten. Rassenonlusten in VS CINCINATTI In de negerwijk van Cincinatti (VS) hebben zich gisteren on lusten voorgedaan. De negers leverden slag met politie-mannen. Twaalf beto gers werden gearresteerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bakker van verkeer en waterstaat verwacht, dat het verlies van de Nederlandse Spoorwegen over 1967 de 100 miljoen zal overschrijden en dicht in de huurt van de 130 tot 140 miljoen zal liggen. Dat is dus een dikke 50 miljoen meer dan het tekort over 1966, dat 79 miljoen bedroeg. als Hannibal Zes oude, maar tip-top onder houden T-Fordjes uit de twinti ger en dertiger jaren, zijn dinsdag bij het Motel Arnhem vertrokken voor een veertien daagse tocht naar en door Zwit serland. De inzittenden hadden zich naar de mode van die voor bije jaren gekleed en toen wet houder Bennis de Zwitserse idag had laten vallen als vertreksein, reden de zes oudjes sputterend, maar vlot weg. Tijdens de rit zullen zeven van de bekendste Zwitserse Alpenpassen moeten worden genomen. Foto: een „boerenechtpaar" leest nog even de kaart. Drs. J. A. Bakker zei dit gisteren m de Eerste Kamer, waar een verlaat begro tingsdebat over verkeer en waterstaat werd gehouden. Evenals de Senaat meen de hij. dat met grote voortvarendheid naar verbetering van de financieel-eco- nomische positie van de spoorwegen moet worden gestreefd. Meisje gruwelijk omgebracht DOETINCHEM Politie en jus titie stellen op het ogenblik een uitgebreid onderzoek in naar de gruwelijke moord op de 19-jarige hulp in de huishouding, Hendrika Johanna Florijn, uit Ruurlo. Nabij Hummelo bij Doetinchem vond men maandagavond haar lijk met een afgesneden hals achter een schuur, gedeeltelijk bedekt onder jutezakken. Naast haar lag een leeg portemonneetje; schoenen en bril ontbraken. Sporen wezen uit dat de moordenaar liet meisje op de zandweg heeft overval len en haar door een gat in de heg naar een plek achter de schuur heeft gesleept. Op een persconferentie deelde de poli tie gisteren mee dat de dood van het slachtoffer tussen een uur en half twee maandagmiddag moet zijn ingetreden. Uit sporen aan de hals is gebleken, dat een poging was gedaan haar te wurgen. Het staat wel vast, dat het meisje voordat haar de hals werd afgesneden, reeds bewusteloos, of hoogstens nauwe lijks bij bewustzijn was, zo werd op de persconferentie meegedeeld. Een van haar schoenen werd een paar honderd meter van de plaats van het misdrijf in een greppel langs een korenveld teruggevonden. De weekend tas die zij bij zich had. werd terugge- vond in een holte onder de muur, waarachter het meisje werd gevonden. Zedenmisdrijf Hoewel tot dusver niets is gevonden dat in de richting van een zeden misdrijf wijst, achtte de Arnhemse offi cier van justitie, mr. Holsteijn, het niet uitgesloten, dat de intentie tot zulk een misdrijf aanwezig was. Mr. Holsteijn verklaarde nog nadruk kelijk dat er geen enkele aanwijzing is, dat de moordenaar moest worden ge zocht onder de verpleegden van het nabijgelegen rijksasiel voor psychopa- I ten De Kruisberg. Het slachtoffer was op weg naar de I familie Zijtveld te Hummelo, waar zij hulp in de huishouding was. Haar va- der bracht haar maandag kwart vooi j twaalf naar een bushalte in Ruurlo. Daarna vertrok zij met de bus naar Doetinchem, waar zij tegen een uur 's middags aankwam bij de Kruisbergse- weg. schuin tegenover het rijksasiel De Kruisberg. Toen zij niet op de plaats van bestem ming was aangekomen belde de heel Zijtveld de ouders van Hendrika op. i Zij waarschuwden de rijkspolitie. Na lang zoeken vond men tegen half tien 's avonds het ontzielde lichaam achter de schuur. I BRASILIA West-Duitsland heef* Brazilië verzocht om arrestatie en uitle vering van Martin Bormann, die Hit- Iers plaatsvervanger is geweest. Het Braziliaanse ministerie van justi tie heeft dit verzoek vorige week in handen gesteld van het federale ge rechtshof. Bormann verdween in 1945. Sindsdien zou hij in Argtntmië, Paragu ay en Brazilië gezien zijn. De Bondsre publiek heeft ook nog de uitlevering verzocht van Josep Mengele. de beruch- Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Ondanks de bevolkingsgroei en in weer wil van de opvoering van de doelmatig heid. lopen de inkomsten van het bedrijf gestadig terug. De regering zal op korte termijn een wetsontwerp indienen betref fende de financiering van de tekorten. De minister erkende dat bij de ophef fing van onrendabele spoorlijnen niet slechts rekening dient te worden gehou den met bedrijfseconomische factoren, maar ook met algemeen maatschappelijke aspecten. Toch zal aan het afstoten van niet-rendabele lijnen waarschijnlijk niet te ontkomen zijn. De KVP'er Teijssen vroeg de regering ;n nota over het spoorwegbeleid. maar daar ging staatssecretaris Keyzer niet op in. Wel beloofde hij uitvoerig op de pro blematiek van het bedrijf te zullen in gaan in de toelichting op genoemd wets ontwerp. Sclv'vhol De chaotische toestanden, die zich onmiddellijk na de ingebruikneming van het nieuwe Schiphol bij het vrachtvervoer hebben voorgedaan, hebben geen verlies van miljoenen opgeleverd. Wel tonnen, zei minister Bakker. Hij voegde eraan toe dat de verladers, die toen hun toevlucht tot andere lucht havens hadden genomen, thans wéér al lemaal terug zijn op Schiphol Bii de behandeling van de begroting werd verder nog bekend dat er interna tionaal overleg gaande is over een even tuele verplichting tot het gebruik van veiligheidsgordels in auto's. Men hoopt nog dit jaar tot een afgerond resultaat te komen. Met de verbreding van de weg Schip holBurgerveen (de splitsing "van de rijksweg Amsterdam—Den Haag) zal vol. gend jaar worden begonnen. De vier- baansweg wordt uitgebreid tot zes banen. Prinses Christina voor ogen naar VS SOESTDIJK Einde deze week maakt prinses Christina een vakantie- naar Amerika in gezelschap van haar secretaresse, mejuffrouw N. de Vlieger. Behalve een bezoek aan de reldtentoonstelling in Montreal is het doel van de reis ook andere contactlen- die haar zwakke ogen beter zullen corrigeren. Na terugkomst zal de prin ses zich bij haar ouders voegen die dan hun Italiaanse buitenverblijf, Porto Ercole, zijn. Bang Elke dag voor VOOr het instappen: wagen- Prim?°"r 53 en u hebt Ziekte? een fijne reis. tabletten tegen reisziekte PRIMATOUR werken snel èn langdurig (CF) Assemblee VN in impasse geraakt Amsterdams benoemde burgemees ter Samkalden en zijn echtgenote hebben dinsdag 'in de hoofdstad kennis gemaakt met de vertegen woordigers van de pers. De nieuwe eerste burger heeft bij die gelegen heid enkele richtlijnen voor zijn toekomstig beleid gegeven. Op pa- gina 5 vindt men over deze pers- I ontmoeting een verslag. NEW YORK De Algemene Vergadering van de VN is tot vanavond acht uur uiteengegaan, nadat zy gisteren was vastgelopen op de kwestie van de terugtrek king der Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden. Alle resoluties werden verworpen, ook die van Russische premier Kosy- gin, waarin Israël tevens als aanval ler werd veroordeeld. Niet meer dan 45 van de 122 VN-leden gaven er hun steun aan. De Amerikaanse resolutie, die direc te onderhandelingen beuleitte met zo nodig hulp van een derde uartij, werd ingetrokken ten gunste van de motie der Latijnsamerikaanse landen. Ook deze resolutie kreeg niet de ver eiste meerderheid van tweederden. De stemmenverhouding was: 57 voor, te gen, 20 onthoudingen (Raiti en de Ma lediven lieten verstek gaan). Amerika en Engeland stemden voor, Rusland was tegen en Frankrijk ont hield zich van stemming. De resolutie van de niet-gebonden landen had de steun van Rusland en Frankrijk. Ame rika en Engeland stemden tegen even- als Nederland. Het belangrijkste was de verwer ping van deze resolutie, waarin on voorwaardelijke en onmiddellijke te rugtrekking van de Israëlische troe pen werd verlangd. Voordat tot stemming werd overge gaan werd meegedeeld dat de pogin gen, een compromis-oplossing uit te werken, waren mislukt. De resolutie der niet-gebonden lan den kreeg minder stemmen dan die van de Latijnsamerikaanse groep. De uitslag yvas: 53 voor. 46 tegen en onthoudingen. Enkele delegaties v ren afwezig. Voor vervolg zie pag. 8 Weersverwachting Stabiel weer DE BILT In een groot deel van West- Europa staat het weer onder invloed van een omvangrijk gebied van hoge lucht druk dat zioh van de Golf van Biskaji >t aan Polen uitstrekt. Samenhangend volgen de depressies m de Oceaan een noordelijke koers en kunnen de bijbehorende frontsystemen nauwelijks tot onze omgeving doordrin- In de hogere luchtlagen wordt het komende etmaal warme en droge lucht aangevoerd. Verwacht wordt dat de nog aanwezige bewolking grotendeels zal oplossen. Vooral in het binnenland kunnen de temperaturen tot hogere waarden oplo pen. maar langs de kust zal bij zwakke wind van zee, de temperatuur weinig verandering MOSKOU Het Russische persbu- au Tass wist gisteren te melden dat NAVO-leiders een staatsgreep beramen op Cyprus. Volgens Tass wilden deze leiders de situatie uitbuiten, die zich in Griekenland ontwikkelt na de militaire staatsgreep. „Zij willen ook op Cyprus militaire dictatuur vestigen", aldus Tass. Goed werk TTet rapport en het advies, dat d« Sociaal-Economische Raad gis teren aan de regering heeft uitge bracht, staan beide in het teken van de moeilijke economische situatie waarin ons land verkeert. Het tiende halfjaarlijkse economi sche rapport legt alle nadruk op de afnemende werkgelegenheid en het angstig dicht naderen van het cijfer van 100.000 werklozen. Het advies over de wenselijke sa menstelling van meerjarenplannen om zo tot een betere beheersing van de conjunctuurfluctuaties te komen, draagt eveneens de sporen van de recente economische tegenslagen. Rapport en advies vormen samen een gelukkig geheel. Er moet iete gedaan worden aan de verbetering van de werkgelegenheid, maar an derzijds zal men zich ook moeten bezinnen op mogelijkheden om diep ingrijpende economische tegenslagen in de toekomst zoveel mogelijk to voorkomen, of althans af te remmen. Eerste vereiste voor het welslagen van een meerjarenplan is een con structieve samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Het be drijfsleven zal zich hier niet afzij dig mogen opstellen om allerlei po litieke stokpaardjes te berijden. Het verleden heeft wel geleerd, dat zowel aan de kant van de werkge vers als aan de zijde van de vakbe weging soms een politiek wordt ge speeld, die weinig meer te maken heeft met het bevorderen van het landsbelang. Wil men voor de toekomst bepaalde plannen verwezenlijken dan zal de vakbeweging impopulaire maatre gelen als beperkte loonsverhoging en matiging van de collectieve voor zieningen moeten aandurven. De ondernemers zullen dan nood zakelijke overheidsmaatregelen, die misschien minder plezierig zijn, met begrip voor het algemeen belang soepel moeten accepteren. kokosnice niet duur wel heerlijk Strandweer Ook morgen fraai strandweer met zon en slechts een zwakke wind. In de middag ongeveer 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Het hogedrukgebied ligt nu boven West-Europa en geeft fraai strandweer met in de komende dagen nog enige stijging van tempe ratuur. 6 juli t i op 4,27. zon onder 21.01: r (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Opnieuw ge stegen winst voor de KLM: het vandaag verschenen jaarverslag noteert een voordelig exploitatie saldo van ƒ81,5 miljoen voor het verslagjaar 19661967, of wel ƒ29,4 min. meer dan in het jaar daarvoor. Het is de tweede maal, dat de maatschappij forse winst maakt na de vier jaren, waarin de resultaten in wel zeer donker rood moesten worden geschreven. maar uit de resultaten van de eerste drie maanden (april tot en met mei) van het nieuwe jaar is wel gebleken, dat dit de laatste maal zal zijn. De KLM verwacht voor dit jaar een nieu we stijging van de winst, al zal deze onder invloed van dalende conjunctuur niet zo groot zijn als het afgelopen jaar. De nieuwe winst heeft het eigen ver mogen doen groeien tot ƒ295 min, wat betekent, dat het in drie jaar is toegeno men met ruim 300 min. Stijging drijfsinkomsten met 11 pet. De stijging van de bedrijfskosten bleef beperkt tot 9 pet Voor het eerst sinds 1960 is de perso neelssterkte (die geleidelijk met 4800 gedaald) weer licht gegroeid (van 13.801 tot 13.987). Wat de vloot betreft: volgende week komt op Schiphol de eerste van de vier bestelde DC-8-63-toestelIen aan, de ver lengde versie van de thans in gebruik zijnde DC-8. Het is het grootste toestel, dat de KLM tot nu toe heeft gehad: 20 passagiers in de eerste en 185 in de economy-klasse. Op pagina 5 meer over de KLM. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier in zakkenrollen bedreven Zuidslaven zijn door de opmerkzaamheid en speurzin van een Rotterdamse 25-jarige mevrouw K. Dekkervan Es, gearresteerd. Het vier tal ontkent. De politie verdenkt de vier buiten landers er van in de afgelopen dagen voor ruim 3400 bij winkelende dames in Amsterdamse en Rotterdamse waren huizen te hebben gestolen. Het geld had een van hen in een oude tas. De arrestanten zijn de negentienjari ge mevrouw Rosa S., haar drie jaar oudere echtgenoot, de 29-jarige Karl S. en zijn evenoude vrouw Maria R. De arrestatie van Rosa gebeurde op aanwijzingen van mevrouw Dekker. De Zuidslavische vrouw was twee keer zeer hardhandig tegen mevrouw Dekker aan gelopen in de japonnenafdeling van De Byenkorf. De Rotterdamse kreeg arg waan. Haar tas was open en de porte monnee met meer dan honderd gulden was verdwenen. De verdenking viel di rect op Rosa. Zij zag de vrouw op de Coolsingel lo pen in gezelschap van een andere vrouw gezellig pratend. Mevrouw Dekker scha duwde het tweetal. Bjj C en A zag zij, dat een van de twee buitenlandse vrouwen de sluiting van een handtas van een andere dame probeerde te openen. Mevrouw Dekker heeft daarna iemand van het personeel en de politie gewaarschuwd die Rosa S. aanhield. Bin nen een uur waren ook de drie anderen Wij zijn gestart met c yakantie foordeel yerkoop KOELKASTEN EN RADIO'S met 20 - 25 en 30 reductie. politie opgeslo- Zij bleken te kamperen op de camping aan de Kanaalweg na eerst in een Am sterdams hotel te hebben gelogeerd. De recherche verdenkt het viertal etc van bij V en D in totaal vier portemon nees met vierhonderd gulden te hebben gerold. Bij C en A zijn een portemonnee met f 150 gestolen en bij De Bijenkorf kwamen maandagmiddag aangiften bin nen van diefstallen van vier portemon nees met in totaal 750 gulden. De Amsterdamse recherche meent dat In de hoofdstad dertig maal In winkel* en magazijnen is toegeslagen. Daarmee zou een bedrag van tweeduizend gulden zün gemoeid. Als excuus voor het bedrag van 3500 dat de politie heeft gevonden, zeggen zij dat zjj die hoeveelheid klein geld in allerlei winkeltjes hadden ge- Nog zes mijnwerkers zijn vandaag gered uit een goud- en zilvermijn op de Filippijnen. Van de 42 ingesloten mijnwerkers zijn er in totaal 27 be vrijd. Maandag was alle hoop op over levenden opgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1