CHU MOET EEN OPEN EN EIGEN BELEID VOEREN Maatregelen tegen de werkloosheid in bouw JAMIN Commentaar Rapport van commissie-Scholten Ingrijpende wijzigingen voorgesteld Meerstelling nemen in actuele vraagstukken Subsidie voor gezinshulp nu 80 procent Grote eensgezindheid in SER SITUATIE ERNSTIG Geen cum laude door formeel verzuim Nationaal Rampenfonds helpt slachtoffers Dinsdag 4 juli 1967 48slc jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 0e gntttnHifflW Dordts Dagblad Raggsj Cminf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur MR. Y. SCHOLTEN Vv Klokkenspook in Rijssen - pagina 5 VV Crisis der democratie - pagina 2 (Van onze parlementsredaktie) DEjN HAAG De CHU moet een open politieke beweging zijn met een doelbewust eigen beleid gericht op de toekomst. De Unie dient meer dan in het verleden stelling te nemen in actuele politieke vraagstukken en zich niet in hokjes van „con servatief" of „progressief" laten duwen. Dit zijn twee belangrijke con clusies uit het structuurrapport over de CHU, opgesteld door een commissie van „Wijze mannen" Deze commissie, bestaande uit mr. Y. Scholten (oud-minister van justitie), A. J. Kaland en Jac. Huysen, had de taak de richting uit te stippelen, waarin de Unie zich moet bewegen. Belangrijk is ook de volgende stel ling: De CHU moet haar plaats ten op zichte van de KVP en ARP op nieuw bepalen en nauwer contact met beide partijen onderhouden. De tijd om de boot af te houden is voorbij. Alleen maar overleg met de ARP is als het ware een door de tijd en door de omstandigheden ge passeerd station. Luchtvaartdienst van Marine krijgt Atlantics (Van e i onzer verslaggevers) Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze VALKENBURG De Marine Lucht vaartdienst die volgende maand een halve eeuw bestaat zal binnen afzien bare tijd ter vervanging van de Grum- Trackers op het vliegkampschip Karei Doorman, een aantal Breguet At lantic's aanschaffen. Dit tweemotorige schroefturbineon- derzeebootbestrijdingsvliegtuig is ont wikkeld in een NAVO-ontwerpcompe- titie, en aan de fabrikage werken verscheidene fabrieken in Europa mee. Zo draagt de Fokker fabriek Amster dam zorg voor het vleugelmiddenstuk, en zal de Fokker fabriek Dordrecht de motorgondels produceren. Van dit type vliegtuig heeft Duitsland er 20 en Frankrijk er 40 besteld. De progressieve MLD. die zoals wij zaterdag j.l. reeds publiceerden op een rijke historie kan bogen, intro duceerde gisteren voor de Nederlandse pers de Westland Wasp AH 12-a heli- De zeer wendbare nieuwe aanwinst van de MLD is een „broertje" van de Scout, die bij het Engelse leger in ge bruik is. Het meest opvallende van de Wasp is de mogelijkheid om twee torpe do's vanaf de basis (fregatten van de Van Speykklasse) naar doelen (onder zeeboten) te DEN HAAG Instellingen voor ge zinsverzorging die hulp bieden aan zelf standig wonende bejaarden, chronisch zieken en gehandicapten, zullen voortaan voor al hun werkzaamheden een subsidie van rijk en gemeenten krijgen van 80 procent. Wel moet de kwaliteit van de geboden hulp gewaarborgd zijn. Voorhe enwas dit subsidie voor de diverse onderdelen van de gezinsverzor ging niet gelijk: voor gezinsverzorgsters was dit 35 procent, voor gezinshelpsters 25, voor gezinshelpsters bij bejaarden 35 en voor de leiding 40 procent. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel zal ook het verhoogd subsidie toekennen aan instellingen, die nog niet aan alle voorwaarden voldoen, maar dit wel bin nen korte tijd zullen bereiken. ADEN Britse troepen hebben gisteravond de Arabische wijk Crater! in Aden. die door opstandelingen was bezet, na hevige strijd, ingenomen. Vol-l l gens Britse autoriteiten zou een Ara bier bij de gevechten zijn gedood. Uitvoerig wordt in het vandaag verschenen rapport ingegaan op de partij samenwerking. De CHU dient volledig open te staan voor nieuwe partijstructuren. De grondslag hier van zal in het Evangelie moeten blij ven. De mogelijkheid moet worden onderzocht om met ARP en KVP in 1971 een gezamenlijk verkiezingspro gram uit te geven. De commissie ver werpt een splitsing van de confessio nele partijen in een conservatieve en progressieve partij dat slechts zou lei den tot een verdere verbrokkeling van de politiek. In het rapport van de commissie- Scholten wordt een hechtere partij- organisatie noodzakelijk genoemd en wordt aangedrongen op een aanzien lijke uitbreiding van het bureau van de Unie. De Unieraad, het po litiek adviescollege van de CH-unie, moet door een andere wijze van samenstelling beter gaan functio neren en minstens eenmaal per jaar vergaderen. De „wijze mannen" to nen zich voorstanders van het hou den van een jaarlijks politiek con gres, want de CH-zomerconferenties „hebben toch nog het gezelligheids element in zich en ademen een ze kere gezapigheid". In het rapport wordt verder gezegd dat de CHU dient over te gaan tot een aanzienlijke contributieverhoging, wellicht volgens een progressief ta rief, gebaseerd op het inkomen. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan in 1968 acht de commissie- Scholten het gewenst „een grote finan ciële actie te voeren". Het plan van drs. Tilanus het Unie bureau uit te breiden met een vaste secretaris, een public-relations man, een coördinator voor kadercursussen en administrateur voor de interne contacten, heeft de instemming van de „wijze mannen". Samenvattend enkele conclusies uit het rapport van de drie „wijze man- de samenstelling van de pers en publiciteitscommissie moet onder ogen worden gezien; van de eigen aard van de tele visie moet meer gebruik worden ge maakt; het contact met NTS en om roepverenigingen moet worden ver beterd; het in een persoon verenigen van het voorzitterschap van de Unie en van de Unieraad. het samenvoegen van het CH- weekblad met het maandblad Bin ding; invoering van een centrale ledenadministratie; gemeenschappelijke studies van de wetenschappelijke instituten van CHU, ARP en KVP. Voor vervolg zie pag. 2 Vernieuwing Koning Hoessein van Jordanië heeft na zijn terugkeer uit Amerika een „stop" in Engeland gemaakt. Met premier Harold Wilson besprak hij zijn inzichten in de situatie in het Nabije Oosten. De beide staatslieden werden gefotografeerd op het traditionele plekje bij de voordeur van nummer 10 Downing Street in Londen. F)e commissie-Scholten heeft van daag haar rapport aan het be stuur van de CHU aangeboden. Het is een voortreffelijk werkstuk ge worden, waarmee men de samen stellers en de Unie mag gelukwen sen. Vaak wordt de Unie verweten dat z(j geen oog heeft voor vernieuwin gen en in feite een „concervatieve" partij is. Vandaag heeft de Unie aan getoond dat dit beeld bij haar niet past. De commissie-Scholten bepleit im mers een open staan voor partijver nieuwing, speciaal ten opzichte van ARP en KVP. Voorts wordt aange drongen op een duidelijke stellin- name in aktuele politieke vraagstuk ken. Moedig worden de fouten in de organisatie van de CHU gesignaleerd. Men zou kunnen zeggen, dat de Unie „op de helling" moet en de commis sie-Scholten heeft talrijke voorstel len gedaan om een moderne, goed functioneerde partij te creëren. De commissie heeft goed begrepen, dat de Unie haar greep op de jonge ren niet mag verliezen. Het rapport vertoont dan ook een grote mate van overeenstemming met geluiden, die de laatste tijd in de kring van CH-jongeren zijn gehoord. De voor zitter van de CHJO, die tot de com missie behoorde, zal hiertoe het no dige hebben bijgedragen. De Unie zal er goed aan doen deze richtlijnen over te nemen. In 1968 bestaat de CHU zestig jaar; de aan gegeven weg voert niet naar vergrij zing. Het is te hopen dat nu ook spoedig het nieuwe beginselprogram in dis cussie zal worden gebracht. Pas dan kan van volledige vernieuwing wor den gesproken. DEN HAAG In zijn tiende halfjaarlijks economisch rapport aan de regering zegt de Sociaal- Economische Raad, dat de werk loosheid in het bouwbedrijf op dit moment ernstig is. Het bouwbedrijf is de enige bedrijfstak, waarin het overbruggingsmaatregel financierings middelen ter beschikking moet stellen ter bestrijding van de werkloosheid. Voor vervolg zie pag. 2 Tsjech os] owakije wijst Hollandse smokkelaars uit ROTTERDAM Drie. bij de Rotter damse politie geen onbekende, mannen zijn door de regering van Tsjechoslo wakije uitgewezen. De uitwijzing gebeurde nadat de drie mannen twee maanden gevangen hadden gezeten in Praag wegens goudsmokkel. Zij waren eind april in Praag aangeko men. Ze werden gearresteerd nadat was gebleken dat zij 64 gouden horloges met grote winsten hadden verkocht. Twee van de drie, H. K. en B. K. bei den 31 jaar hebben in Rotterdam ver oordelingen achter de rug wegens siga rettensmokkel en andere delicten. (Van onze soc.-econ, redactie) Jonge doctor gedupeerd UTRECHT Een promovendus aan de Rijksuniversiteit van Utrecht heeft zijn verdiende „cum laude" niet gekregen door een formeel administratief verzuim bij de universiteit. Het is de eerste keer in de universi taire gescheidenis dat zoiets voorkomt. Een reglementair aangewezen com missie was unaniem van mening, dat het predikaat „cum laude" van toepassing was op de promotie van de 28-jarige P. T. Bolwijn, die pro moveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Zijn fiat De rector magnificus, prof. dr. A. R. Hulst, heeft echter geweigerd zijn fiat te geven, omdat de promotor, prof. dr. C. Th. J. Alkemade, hem niet schriftelijk op de hoogte heeft gesteld van het voornemen van de Het is sinds vorig jaar in Utrecht ge bruikelijk dat een promotor die de kans aanwezig acht van een cum- laude promotie een commissie aan wijst en de rector magnificus op de hoogte stelt van het resultaat. aantal werklozen het aantal ge vraagde arbeidskrachten overtreft. De werkloosheid in het bouwbe drijf wordt nog extra in de hand gewerkt door de sterke stijging van de arbeidsproduktiviteit (de nieuw aangeworven arbeidskrach ten zijn beter geschoold) en de gun stige weersomstandigheden. De raad adviseert de regering, een nader onderzoek in te stellen naar de omvang van de meest wenselijke bouw capaciteit. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de capaciteit nu reeds aan de hoge kant is, waardoor de bouwwcrkloosheid nog wordt gestimu leerd. Daarnaast spelen het gebrek aai financieringsmiddelen en de hoge rente lasten in de bouw een belangrijke rol. De investeringen blijven achter en de spaarcijfers zijn weinig moedgevend. De raad heeft zich unaniem op het standpunt gesteld, dat de regering thans in de eerste plaats haar maatrege len moet richten op de te grote werk loosheid. De macro-economische ver kenningen voor 1967 van het planbu reau voorspelden voor 1967 een gemid deld aantal werklozen van 57.500 man. het centraal economisch plan ging daar na al tot 85 000. Op dit moment heeft; ons land 95.000 werklozen of 2.5 pet (Van een onzer verslaggevers) van de afhankelijke beroepsbevolking. Daarbij komt nog een gecamoufleerde werkloosheid in de vorm van verkorte arbeidstijden, welke in april 6221 man maanden omvatten. Prins Bernhard gaf als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds tijdens een persconferentie een uiteenzetting over de hulpactie voor Tricht en de andere door de windhoos getroffen gebieden. Naast Z.K.H. prof. dr. L. J. M. Beel (vice-voorzitter) en dokter H. J. Oosterhuis (van het Oranje Kruis). Ruim zes miljoen schade door windhoos In de tweede de raad van jonge doctor zijn cum laude kost. mening, dat. vooral gelet op de situatie Prof. Alkemade betuigde daarover in de bouw. de regering als tijdelijke in het openbaar zijn spijt bij het uit- reiken van de doctorsbul. Mevrouw Jeanne Kranenburg (24) uit Leersum heeft op een concours in Baden-Baden nu ook de kam pioenstitel „Europese Naaldpiinses 1967" veroverd. Vorige week werd zij nationale titelhoudster. Zij won een fraaie witte auto. De deel neemsters waren dames, die zelf hun kleren maken. Mevrouw Kra nenburg zegevierde met een cocktailjurk in oranje en wit. Hora est Deze plechtigheid vond ruim drie kwartier na het „hora est" van de pedel plaats. Een kwartier verblij ven in de raadkamer na de open bare verdediging is gebruikelijk, maar later bleek, dat het formele verzuim aanleiding heeft gegeven tot een breedvoerige discussie in de senaatscommissie. Het unieke voorval heeft in de Utrechtse universitaire wereld veel deining verborzaakt. In studenten kringen meent men dat promovendi niet het slachtoffer mogen worden van interne verschillen van mening over vormverzuimen, j De rector magnificus heeft gezegd dat j hij de gang van zaken bijzonder te- leurstellend vindt, maar dat hij geen i andere uitweg ziet. volkoren biscuits niet duur wel heerlijk DEN HAAG Het Nationaal Rampenfonds heeft gistermiddag in een vergadering van het be stuur de richtlijnen vastgesteld voor schadevergoeding aan de slachtoffers van de windhoos op zondag 25 juni. De schade aan roerende goederen, bijvoorbeeld de huisraad, wordt volledig ver goed. Van de schade aan onroe rende goederen wordt in ieder ge val 2000 vergoed, is de waarde hoger, dan wordt verder 75 pro cent van de totaal waarde ver goed. Deze besluiten werden gistermiddag tijdens een bijeenkomst door ZKH prins Bernhard als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds meegedeeld. De door de windhoos veroorzaakte schade wordt geschat op zes miljoen gulden. Hoewel het Rampenfonds niet DE BILT - Droog weer met wolken-,01'" 'ov"' 8?'^", beschikt, verwacht velden, maar ook zonnige perioden.dat het Nederlandse volit ook oog Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. j heeft voor de binnenlandse noden. In het algemeen iets hogere middagtem- j pesturen. Vrijgevig Weersverwachting I lUlt i 4.27. 11.02; Prins Bernhard deed ook vrijgevig is voor rampen in het buitenland. De Prins gaf toe, dat er nog weinig geld beschikbaar is voor de scha- deuitkeringen. maar hij plaatste hierbij de kanttekening, dat iedereen er wel licht van uitgaat dat de regering zal bijspringen. Prins Bernhard was in ieder geval optimistisch gestemd. Over de omvang van het uit te keren bedrag kan de prins noch mr. L. J. Beel, vice- voorzitter van het Nationaal Rampen fonds een preciese opgave doen. De ge noemde richtlijnen komen namelijk te vervallen als de betrokkene verzekerd is. Is een gedupeerde te laag verzekerd dan geeft het Rampenfonds een aan vulling. Om te weten te komen hoe groot de schade bedraagt, zijn inmiddels enquêteformulieren naar de getroffen gemeenten Deil, Haatten, Waardenburg, Buurmalsen (waarin ook het plaatsje Tricht ligt). Kerkwijk, Chaam en Baar- le Nassau gestuurd. De gedupeerden krijgen als voorschot 60 procent van de totaal geleden schade. De richtlijnen voor de hulpverlening aan de slachtoffers zijn vrijwel iden tiek aan de gevolgde procedure in 1953 na de watersnoodramp en na de overstromingen in Tuindorp Oostzaan in 1960. Het is nog niet bekend of de regering enigerlei steun verleent aan de slachtoffers. Het overleg hierom- |de bevolking vrijgevig te zijn, zoals hetltrent moet nog plaatshebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1