Luthers wereldcongres in 1970 in Brazilië Een woord voor vandaag Zending Geref. Gemeenten in moeilijkheden Na weigering Oost-Duitsland Verzet tegen zending in India neemt toe visum voor Geen Krummacher en Pool Wantula Arthur Rubinstein: al muziek een en Ds. Oliveira overleden BELASTINGVERLAGING „Grote stad trekt dominees niet meer Uw probleem is het onze.... Ja, heil en goedertierenheid zullen mij volgen al de dagen van mijn leven; ik zal in het huis des Heren verblijven tot in lengte van dagen. (Psalm 23:6) Deze psalm werd gebruikt door de pelgrimsdie op het punt stonden het heiligdom te verlaten en weer naar huis te gaan. In de tempel hadden ze de vreugde beleefd van Gods nabijheid. Nu gingen ze het gewone leven weer in. Maar ze wisten, dat God met hen zou gaan. Het is niet alle dagen feest, maar Gods heil en zijn goeder tierenheid gaan met ons mee. Aan ons werk, in de keuken, op het kantoor, in de fabriek of op school zitten toe eigenlijk nog aan Gods tafel. God. is een merkwaardig gastheer. Hij laat zijn gasten niet meer gaan, maar houdt ze eeuwig bij zich in zijn huis. Enkel geluk en genade ondervinden zij hun leven door, want die God liefheeft, heeft Hij lief tot het einde. En toch lezen we in de Bijbel van alle teleurstellingen en tegenslagen, die David in zijn leven heeft ondervonden. In andere psalmen zingt hij zijn verdriet uit. „Ik ben als afge sneden van voor het aangezicht des Heren." Het is makkelijk te zeggen, maar moeilijk te leren, wat Paulus zei, dat God alle dingen doet medewerken ten goede voor hen, die God lief hebben. Intussen kunnen we psalm 23 lang niet altijd zingen. Wij twijfelen, kunnen het niet geloven: we dwalen als domme schapen van de Herder af. Maar dit is en blijft: de Herder zoekt ze op en brengt ze terug, zodat ze zeggen: Gij zijt toch mijn goede herdermij ontbreekt niets. Wij lezen vandaag 1 Samuel 6 1-16. Wij lezen morgen 1 Samuel 7 1-17. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Het zendings team van de Gereformeerde Ge meenten in Nigeria heeft op last van de plaatselijke autoriteiten zijn zendingsterrein moeten verlaten in verband met de politieke moeilijk heden. Zoals bekend heeft Oost-Nigeria zich zelf tot een zelfstandige staat ver klaard en dreigt een burgeroorlog. Het gebied van Egedde. waar het acht man tellende zendingsteam werkt, ligt in het frontgebied. Het centrum van het werk, de Bethesda- kliniek, ligt ongeveer elf kilometer van de grens met Oost-Nigeria. De spanningen van de laatste maan den deden in de kliniek hun invloed reeds gelden, schrijft het orgaan van de Gereformeerde Gemeenten, De Saambinder. De zendingsmensen be vinden zich nu allen in goede wel stand in Jos (Noord-Nigeriaï. ACADEMISCHE EXAMENS Kand. notariële AMSTERDAM VU - •chten: R. H. Buikema W Rijssen; A. Krikke Aoeldooi :1J Delft; J. Pot Heemstede; Kand. rechten; mej. vanden Berg venhage; j. daal; H. A. Brummen Nieuwen dam: jerden: P. Bus; Baller Amstei- Delft; mej. T. de Boer 's-Gra- T. G. Drupsteen Meppel; ZATERDAG 1 JULI 1967 REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoornselaan 175 Bezuidenhoutseweg 12 DEN HAAG Rijnmond Kwintet in Kleine Zaal (Van onze kerkredactie) NEW DELHI LONDEN ROTTERDAM In een helaas ilychts matig bezette Kleine Doelenzaal concerteerde vrijdagavond het Rijn mondkwintet. bestaande uit Raymond Delnoye (fluit en piccolo), Heinz Frie- sen (bobo), Herman Wester (klarinet). Adam Schlebaum (fagot) en Piet Gou- derjaan (hoorn). Dit ensemble bracht deze avond fifÜ i't" i"n£;Sin-H be?in mei heeft de regering op. 91. een diverterend werk met wei-1 van India aan niet minder dan nig diepgang, van Anton Reicha. De vertolking muntte uit door helderheid en homogeniteit. Hoboïst, klarinettist, hoornist en fa- gottist brachten vervolgens met pianist Daniël Wavenberg Mozarts prachtige kwintet in Es KV 452, gecomponeerd in diens annus mirabilis" 1784 (beroemd o.a. vanwege het grote aantal fraaie pianoconcerten) ten gehore. Hoewel de stemming iets zuiverder had gekund, werd het een respectabele vertolking, met name in het gevoelige Larghetto. „Bekering strafbaar stellen" (Van onze kerkredactie) WATERLOO (Canada) De vijfde assemblee van de Lutherse Wereldfederatie (LWF) zal in juli 1970 worden gehouden in de Bra ziliaanse stad Porto Alegre. Dat heeft het uitvoerend comité van de LWF, dat dezer dagen zijn jaarlijkse bijeenkomst hield, be sloten. Oorspronkelijk zou de assemblee in 1969 in Weimar worden gehouden. Verleden jaar trok de Oostduitse rege ring haar aanvankelijke toestemming echter plotseling in. Het uitvoerend comité besloot daarom vorig jaar, om de assemblee een jaar uit te stellen. De assemblee zal minder groots opge zet worden als vorige (in 1963 in Helsinki). Het aantal deelnemers, dat in 1963 ongeveer duizend bedroeg, zal aan zienlijk beperkt worden. Ook werd vast gesteld, dat de assemblee niet langer dan tien dagen zal duren. Het thema van de assemblee zal zijn „Gezonden in de wereld". Brazilië telt ongeveer 800.000 luthera nen, die voornamelijk in de zuidelijke staten leven met het gebied van Porto Alegre als centrum. De grootste kerk is de Evangelische Kerk van lutherse be lijdenis, die bijna 700.000 zielen telt. Het zijn voor net overgrote deel immi granten-gemeenten. De praeses van deze kerk, dr. Ernesto Schlieper, toonde zich zeer dankbaar, dat het uitvoerend comité de uitnodi ging van zijn kerk had aanvaard. Hij verwachtte, dat de assemblee een grote uitwerking zou hebben op het gehele Braziliaanse protestantisme. Ook de Rooms-Katholieke Kerk is zeer geïnteresseerd. De aartsbisschop van Porto Alegre heeft zijn medewer king bij de voorbereiding reeds aange boden. Na de het veertien zendelingen van de be langrijkste Britse zendingsgenoot schappen een visum geweigerd, zo meldt hel Britse kerkblad de Me thodist Recorder. Onder hen zijn leraars, verpleegsters en artsen. Tegelijkertijd doen hindoeïstische kringen in India steeds scherper aanval len op de buitenlandse christelijke zen delingen. De militante Mahasabha heeft de regering opgeroepen, om de bekering van een hindoe tot christen strafbaar te verklaren. Volgens de Ma hasabha maken de zendelingen vooral in de hongergebieden als Bihar misbruik van ..bekeringskansen". In het parlement heeft de regering op een vraag meegedeeld, dat in de jaren 1962 - 1967 in totaal 8305 volwas senen tot het christendom zijn overge gaan. Voor het eerst sinds 1962 is ook het aantal buitenlandse zendelingen weer toegenomen. In 1962 waren het er pauze verrastte blaasensemble, nu aangevuld met bas klarinettist Henk Leether met een sfeer volle, uiterst muzikale lezing van het belangwekkende sextet „Mladi" (Jeugd) van Leos Janacek, Er was hier kennelijk hard op gewerkt, want ook technisch stond de uitvoering op zeer hoog niveau. De veelzijdige avond werd hierna besloten met een geslaagde weergave van de pétillante „Burleske Musik" voor fluit, klarinet, fagot, hoorn, trom pet (John Floore). trombone (Bas Dek ker), slagwerk (Willy Goudswaard) en piano (Daniël Wayenberg). Het succes met dit werk, dat met zijn. markante melodiek en ritmiek duide lijk invloeden van Strawinsky en Kurt Weill vertoonde, was zo groot, dat er een gedeelte herhaald moest worden. INTERKERKELIJKE HERDENKING 450 JAAR HERVORMING (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De vereniging Pro testants Nederland heeft het initiatief genomen tot het houden van een lan delijke bijeenkomst met breed inter- kerkelijk-protestants karakter omdat het dit jaar 450 jaar geleden is, dat Luther zijn 95 stellingen te Witten berg bekend maakte. Deze openbare bijeenkomst zal wor den gehouden in de grote Mathenes- serkerk te Rotterdam op zaterdagmid dag 28 oktober. Aanvang om drie uur. In deze bijeenkomst zullen spreken ds. H. Zijlstra, luthers predikant te Antwerpen, prof. dr. B. J. Oosterhoff, i christelijk-gereformeerd hoogleraar te Apeldoorn, dr. M. J. Arntzen, gerefor- meerd predikant te 's-Gravendeel en ds. C. A. Tukker, hervormd predikant AMSTERDAM Morgenavond zal te Kinderdijk. de NCRV-televisie via het eerste net Een kort openingswoord zal worden j een interview uitzenden met ds. J. H. gesproken door de vrije evangelische Sillevis Smltt. de nu afgetreden algeme- predikant ds. H. Póstma en een slot- «e voorzitter van het Nederlands Bijbel woord door ds. A. Vergunst van de ge-1 genootschap. reformeerde Gemeenten, beiden ie Het NBG deelt ons mee. dat de stand Rotterdam. van de actie ..De daad bij het Woord" thans is 85.456 gulden. Zoals bekend wil deze actie een kwart miljoen bij- Patriarch Athenagoras heeft gunstig eenbrengen ten behoeve van de Oecu beschikt op het verzoek van keizer Haile - Selassie om op de berg Athos een kloos ter van de Koptische Kerk te stichten. Dit monofysitisch klooster in een ortho doxe monnikengemeenschap zal dienen ter bevordering van de toenadering. 4214. In 1966 bedroeg hun aantal 4516. Nobel Overigens heeft de minister van on derwijs van de door communisten gelei de regering van de deelstaat Kerala juist in het openbaar de verdienste van zending en missie geprezen. Minister Koya zei, dat het aan het nobele werk van zending en missie te danken is, da Kerala het hoogste ontwrkkelingsni veau van India heeft. TORONTO De zendingsraad van de Canadese baptisten meldt eveneens, dat drie zendingsechtparen dezer dagen een visum voor India geweigerd is. Verscheidene andere zendelingen wach ten al geruime tijd op een beslissing Onder hen zijn ook zendelingen, die al in India gewerkt hebben en momenteel met verlof in Canada zijn. Hervormde Kerk helpt Tricht TRICHT Het solidariteitsfonds van de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk, een fonds dat on der meer voorziet in de hulp bij binnen landse rampen, heeft voorlopig ƒ50.000 gereserveerd voor hulpverlening aan Tricht. De generale Diakonale Raad is na de ramp in contact getreden met de diaco nie en de predikant van de hervormde gemeente in Tricht. De diaconie in deze plaats is thans gemachtigd om ƒ50.000 of meer als nodig is, voor hulpverle ning in Tricht te besteden. Intussen onderzoekt de hervormde stichting voor diakonaal-maatschap- pelijk werk in Gelderland, in overieg met plaatselijke en provinciale instellin gen op het gebied van maatschappelijk werk. of maatschappelijk werkers in Tricht ingezet kunnen worden. Ds. Sillevis Smitt morgenavond op TV Hervormde Kerk steunt uitgave Hongaarse kerk DEN HAAG De Nederlandse Her- vormde Kerk heeft de kosten voor haar rekening genomen van de uitgave van een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament in het Hongaars. Deze vertaling, waaraan prof. G. Bu- dai vele jaren gewerkt heeft, is onlangs gereed gekomen. Het gebaar var Nederlandse Hervormde Kerk is doeld als een geschenk in het kader van het eeuwfeest van de Hongaarse Hervormde Kerk. (Van onze kerkredactie) WATERLOO (Canada) Twee leden van het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfederatie (LMF) konden de vergadering, in Waterloo niet bijwonen, omdat hun een uitreisvisum geweigerd werd. Het zijn prof. dr. Andrzej Wantula uit Warschau, bisschop van de Poolse Lutherse Kerk en een van de drie vice-presidenten van de LWF en de bisschop van Pommeren in Oost-Duitsland, dr. Friedrich-Wilhelm Krummacher. Twee andere Oostduitsers kregen wel toestemming, om naar Waterloo te gaan. Het waren dr. Wolfgang Schanze uit Weimar en ds. Fritz Heidler uit Berlijn. De laatste is geen lid van het uitvoerend comité, maar vertegenwoor digde het Duitse comité van de LWF. Waarschijnlijk is bisschop Krumma cher een visum geweigerd, omdat hij een sterk voorvechter is van de ene ongedeelde Evangelische Kerk in Duitsland. De vergadering werd geleid door de Amerikaan dr. Fredrik A. Schiotz. Voor het eerst woonde een vertegenwoordi ger van de Hervormde Wereldbond de beraadslagingen bij. Het was dr. Willi am P. Thomson, de secretaris - gene raal van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten. Ook de Lutherse Kerk (Missouri-synode) had een waarnemer gestuurd. Het uitvoerend comité accepteerde drie kerken als nieuwe leden, waardoor bij de LWF thans 76 kerken in veertig landen aangesloten zijn met bijna 53 miljoen zielen. Dat is ongeveer twee derde deel van alle 74 miljoen luthera- in de wereld. e nieuwe leden zijn de Simalungun Protestants Christelijke Kerk in Indo nesië, de Evangelisch - Lutherse Kerk van Canada en de Litouwse Lutherse Kerk. Enthousiasme in Scheveningen SCHEVENINGEN Ongeacht wat men beschrijft: de schoonheid van de zon, de stralende pracht van een sterrenhemel, de bekoring van 'het ge fluit van de nachtegaal of de pia nistische grootheid van Arthur Ru binstein, woorden zullen altijd te kort schieten. Toch zal het nuchtere woord een indruk moeten geven van het reci tal, dat Rubinstein vrijdagavond in het Scheveningse Circustheater gaf. Het antwoord op de vraag: wie is Arthur Rubinstein, kan men 'n zijn ve le levensbeschrijvingen lezen. Het ant woord op de vraag: wat is Rubinstein, is zeker even interessant. Wat is Ru binstein. een krasse heer die nog goed piano kan spelen, doch eigenlijk teert op oude roem? Is hij de kunstenaar die jaren achte reen afscheid neemt, doch steeds weer terugkeert omdat hij niet asn leven zonder applaus? Of is Rubinstein de interpreet, die op een Ghopin-recital de composities weergeeft naar eigen ih- zicht. zoals Alfred Cortpt die ik destijds op één van zijn laatste recitals beluisterde? menische Bijbelvertaling. Het is de afscheidswens van ds. Sillevis Smitt ge weest. dat deze vertaling binnen zeven jaar gereed zal komen zonder al te zware lasten voor het NBG. Begenadigd (Van een onzer medewerkers) LISSABON Dezer dagen is onverwachts overleden ds. Guido Waldemar Oliveira, de pre sident van de Portugese Evangelische Alliantie. Hij is 65 jaar geworden. Ds. Oliveira redigeerde vele jaren het evan gelisatieblad „Correio Evangelico", dat elk kwartaal verscheen in de voor Portugal onge kend grote oplaag van tienduizend exemplaren. Het blad bereikte ook zeer velen in 'de Portu- fese overzeese gebiedsdelen. Dankzij hulp uit ingeland en Nederland (de Spaanse Evangeli sche Zending) was hel hem steeds mogelijk lectuur te verschaffen aan de velen, die op dit blad reageerden. In samenwerking met de Spaanse Evange lische Zen'ding kwam een Portugese vertaling tot stand van het bekende Kort begrip. Ds. Oliveira verzorgde de vertaling. De vijfde herdruk zag enkele weken geleden het licht. Voorts schreef hij een boekje „Verdade e erro" (waaTheid en dwa ling). waarin een overzichtelijk 6ohema allerlei dwalingen, vooral van •elften, vanuit de Bybel zijn bestreden. Ds. Oliveira heeft in het verleden in belangrijke mate bijgedragen aan de predikantsopleiding. Vele jaren heeft hij ook aan de bijbelcursussen leiding gegeven. Arthur Rubinstein zal zeker nooit afscheids-recitals geven, eenvoudig om dat hij nooit afscheid zal nemen. Het „ik ben, ik blijf" zou een gezegde van hem kunnen zijn. Niet uit stijfkoppig heid. doch omdat hij weet de grootste pianist van deze tijd te zijn. Niet „nog kras voor zijn leeftijd", geen accent op zijl) 81 jaar, doch een begandigd kunste naar. een pianistisch fenomeen, dé grandseigneur van het podium. Ru binstein is geen legende, geen sprookje. Hij is een pianist die in 1906 debuteer- j de, maar ook de pianist van 1,967. Met t een muzikaal jong hart en in het geluk kige bezit van gezondheid en le venskracht. De grootste pianist van deze tijd. maar waarom reist hij dan nog de gehe le wereld af om recitals en concerten te geven? Alleen al van de opbrengst van zijn vijf miljoen(l) platen zou hij op welke plaats van de aardbol dan ook in een landhuis tot in lengte der dagen luxueus kunnen leven. Waarom? Om dat Rubinstein door middel van de mu ziek zijn medemens gelukkig kan ma ken en voelt dat hij daartoe in staat wordt gesteld. Grandioos Daarom is 't in feite ook zinloos om te schrijven hoe hij speelt. Zijn grandio ze techniek schenkt hem ongekende mo gelijkheden. Hij speelt geen muziek, hij is muziek. Men weet niet waarover men méér enthousiast moet zijn. Zijn intensiteit, zijn veerkracht, zijn élan. zijn speelsheid, zijn grandeur of zijn techniek. Zo 9peelde hij een reeks Cho- pin-werken, een totaal-indruk van het oeuvre. Scherzo. Impromptu, Nocturne, Sonate, Ballade. Walsen. Etude:?, Ber ceuse en Polonaise. Een steeds enthousiaster wordend pu bliek (w.o. prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven) bracht deze onge kroonde vorst de hulde, die hij a 1 jaren hoort in elke zaal waar hij mensen van tal van nationaliteiten gelukkig heeft gemaakt. Hij is wel wat gewend op dat gebied en hij liet zich dan ook niet spoedig overhalen tot 3 toegiften. Voor de eerste maal is het Circusthea ter mij niet meegevallen, een recital blijkt in deze ruimte niet idenal. Wel veel beter dan de Kurzaul, doch het Congresgebouw zal hier wellicht straks (in 1969) de oplossing brengen. Moge de s, dat het eerste recital in het Con gresgebouw door Rubinstein zal wor den gegeven in vervulling gaan! Adr. Hager. Beroepi ngswerk NED. HERV. KERK Emeritaat verleend aan P. Brakman te Naarden en F. Oort te Assen. Kand. J. Maasland te Sliedrecht werd niet beroepen te Mastenbroek GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bunnik, drs. H A. L. van der Linden te De Bilt (Utr.). Emeritaat verleend aan G. J. Cozijnsen te Ouderkerk aan den Am.st.el. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop (accl», kand. J. Manni te Amsterdam. Tweetal te Ermelo, N. Brandsma te Sliedrecht (Middeldiepstraat» en J. Kamp man te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sint Annaland, Klaaswaal en te Scherpenisse. kand. C. de Ridder te El9peet. De Litouwse Lutherse Kerk dateert al van 1521, maar telt nog maar 21 gemeenten met ongeveer 27.000 volwas sen leden. Zij hebben slechts acht pre dikanten. De Litouwse Lutherse Kerk in ballingschap, die haar hoofdkwartier in Toronto (Canada) heeft, was al lang lid van de LWF. De Simalungun-kerk omvat 217 ge meenten, 33 predikanten en 77.488 le den. Zestig jaar geleden begon het zen dingswerk in het Toba Batak-gebied ten oosten van het Toba-meer op Noord - Sumatra. Eerst was de groei langzaam, maar dat veranderde sinds 1950, toen hgt Simalungun - district van de veel grotere Batak - kerk auto noom werd en de Simalungun - taal ging gebruiken. Sinds 1963 is deze kerk helemaal zelfstandig. De Evangelisdh-Lutherse Kerk van Canada is de pas dit jaar zelfstandig geworden Canadese tak van de Ameri kaanse Lutherse Kerk. Ze telt 333 ge meenten, 224 predikanten en 77.353 ge doopte leden. Twente vraagt medische faculteit (Van onze onderwijsredactie) ZWOLLE De stichting van achtste medische faculteit in Twente verdient sterke aanbeveling. Dat de conclusie van de commissie-Woer deman, die aan het provinciaal bestuur van Overijssel rapport heeft uitgebracht. Het rapport is gisteren aan minister Veringa aangeboden. De commissie concludeert tot vesti ging in Overijssel op grond van demo grafische gegevens, van de wenselijk heid van een evenwichtiger spreiding van het wetenschappelijk onderwijs en van de noodzaak het optredende verlies van intellect terug te drin gen. De commissie verwerpt de vergroting van de capaciteit van bestaande instellingen. Zij is van oordeel dat een medische opleiding niet te lang als medische hogeschool geïsoleerd mag blijven omdat er vele raakvlak ken zijn met andere exacte vakken. Daarom kiest de commissie voor Twente (Drienerloo). Zouden er bij de regering bezwaren bestaan tegen een verdere uitbrei ding van het campussysteem, geeft de commissie-Woerdeman de voorkeur aan Zwolle boven Deventer als vestigingsplaats voor de facul teit. Kerken in VS: meer ontwikkelingshui p NEW YORK De nationale raad van kerken in de Verenigde Staten heeft een resolutie aangenomen, waarin een belangriike opvoering van de Ame rikaanse uitgaven voor de ontwikke lingshulp wordt gevraagd. De resolutie ;ericht aan de Amerikaanse rege ring. In de resolutie wordt gezegd, dat de Verenigde Staten weer evenveel voor de hulp overzee moeten uitgeven als in 1948. Toen was bijna drie procent van de begroting (7,5 miljard dollar) bestemd voor het Marshallplan. Thans bedraagt de Amerikaanse ontwikke lingshulp maar 3.8 miljard (0,57 pro cent). De resolutie adviseert de Ameri kaanse regering de encycliek van de paus „Over de vooruitgang der volken' te bestuderen. Geef iets extra's aan de ZENDING: de oudste vorm van ontwikkelingshulp. In Indonesië ën in Afrika werkt de Hervormde Zending: Evangelie Medische hulp Moeder- en kindzorg Scholing en vorming Landbouwprojecten ZENDING: dat is geestelijk en materieel helpen in ontwikkelingslanden. GIRO 6074 Hervormde Zending - Oegstgeest Vijf miljoen voor slachtoffers in Nabije Oosten (Van onze kerkredactie) WATERLOO (Canada) De Lu therse Wereldfederatie (LWF) heeft de lutherse kerken in de wereld opgeroe pen, om anderhalf miljoen dollar (5,5 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor directe hulp aan de oorlogsslacht offers in de oorlog tussen Israël en de Arabische staten. De LWF verricht al achttien jaar be langrijk ontwikkelingswerk onder de Palestijnse vluchtelingen, met name in Jordanië. Alle buitenlandse leden van de LWF-staf in Jordanië zijn tijdens de gevechtshandelingen op hun post geble ven en niemand van hen werd gedeerd. Over de veel talrijker Jordaanse mede werkers waren tijdens de vergadering van het uitvoerend comité van de LWF nog geen volledige berichten binnen. Het belangrijkste project, het Augus- ta-Victoriahospitaal op de Olijfberg, ia zwaar beschadigd. De verpleegsters- school, die op de bovenste verdieping gevestigd was, is helemaal verwoest. Het ziekenhuis is echter nog steeds geo pend en werkt op vijftig procent van zijn capaciteit. Het opleidingscentrum de Ramallaweg bij het vliegveld, waar 120 jongens worden opgeleid, heeft maar weinig geleden. Over de 43 andere projecten van het lutherse hulpwerk in Jordanië, meest de vluchtelingenkampen aan de grens, is nog maar weinig bekend. Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Voordelen verdwenen Nadelen zijn gebleven (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De reorgani satie van de indeling der predi kantsplaatsen in de Nederland se Hervormde Kerk heeft ongun stige geyojgen gehad voor de ver vulling van vacatures in de den, zo blijkt uit het j; over 1966 van de commissie voor het beroepingswerk. Voor de vaststelling van de mini mum aanvangstraktamenten zijn de hervormde gemeenten in vijf groepen ingedeeld. De laatste jaren is er eer sterke doorstroming geweest, zodat ni 45 procent van de 1941 predikants plaatsen bij groep 1 zijn ingedeeld. Sprak vroeger bij de aanneming van een beroep naar de stad het hogere traktement en de betere studiegele genheid voor de kinderen een woord nu zijn de traktementen in vele dorpsgemeenten minstens even hoog en de reisgelegenheid voor studeren de kinderen verbeterd. De nadelen van de stad (omvangrijker gemeen- en minder gerieflijke huisvesting) zijn echter gebleven. TEKORT Het jaarverslag verwacht na 1970 ;n sterke stijging van het aantal nieuwe emeriti (in 1966 32, na 1970 gemiddeld 65 per jaar). Negenentwin tig nieuwe predikanten kreeg de Ne derlandse Hervormde Kerk er vorig Sis;urd Aske wordt directeur lutherse wereldzending (Van o kerkredactie) WATERLOO (Canada) De Noorse predikant dr. Sigurd Aske (52) is noemd tot directeur van de afdeling wereldzending van de Lutherse Wereld federatie (L.W.F.). Hij volgt de Ameri kaan dr. Arne Sovik op. die na twaalf jaar in Genève te hebben gewerkt, weer een functie aanvaard heeft de Lutherse kerk in Amerika. Dr. Aske heeft eerst twintig jaar als zendeling gewerkt in Azië (11 jaar in China en acht jaar in Japan). In 1958 kwam hij bij de staf vna de LWF in Genève, waar hij belast werd met het radiowerk. Een jaar later gaf keizer Haile Selas e aan de Lutherse Wereldfederatie toestemming, om in zijn land een zendstation op te richten. „De Stem lucht en zendt nu over twee zenders programma's uit voor een derde deel van de wereld (Afrika, het Nabije Oosten en Azië). Dr. Aske blijft direc teur-generaal van het radiowerk van de LWF. het weerIn eeropa gisteren* slag Zürich Cn Genève jaar bij en het ziet er niet naar uit, dat de jaarlijkse aanwas van kandidaten tot de Heilige Dienst in de komende periode gunstiger zal zijn. (In de vijf tiger jaren kwamen er gemiddeld 70 kandidaten per jaar klaar). Het vorig jaar in werking getreden artikel betreffende dé periodieke ge legenheid tot verwisseling van stand plaatsen heeft niet tot resultaten ge leid. Wel kwamen er onder voorbe houd enkele opgaven van predikanten binnen en werden er ook gesprekken met hen gevoerd, maar tot verwisse ling van standplaats kwam het niet. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet Geheimhouding is verzekerd. Vra- in behandeling worden genomen, gen die niet onderling mei eikaar ln verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngeslo- Vraag: Kan een ongehuwde maat regelen treffen om te zorgen, dat ingeval van zijn of haar overlijden de nalatenschap aan de vader komt en niet bijvoorbeeld aan een of meer broers of zusters? Antwoord: Met behulp van notaris is het mogelijk een of meer broers of zusters te onterven. Als men alleen bepaalde voorwerpen be zit, en niet bijvoorbeeld spaargeld, kan men hetzelfde doel bereiken door een onderhands stuk eigenhan dig te schrijven, ondertekenen dagtekenen, waarin alle voorwi pen zijn opgenoemd. Een dergelijk stuk kan echter zoekraken, zodat notariële hulp veel beter is. Na het overlijden wordt e.„_ dergelijk stuk (codicil geheten) toch door de Kantonrechter in handen van een notaris gesteld. Minvermo genden kunnen op het gemeente huis een bewijs van onvermogen vragen. Vraag: Mijn zoontje was onlangs misselijk en daardoor is er een vlek gekomen op een donkerbruin suède-jasje. Hoe is deze eruit te krijgen? Antwoord: Het hangt er natuur lijk van af, wat uw zoontje gegeten heeft. In elk geval kan u de vlek dik bestrooien met magnesium-poe der. Dit neepit het vet uit de vlek op. Na een uur borstelt u het poe der weg. Wellicht is de vlek dan al veel minder geworden. Hierna kan u het suède-jasje bewerken met een speciaal suède-borsteltje. 1 neemt ook veel weg. Lukt het hele maal niet de vlek te verwijderen, geef dan het jasje liever bij een goede stomerij in bewerking. Vraag: Als een minderjarig kind overlijdt, hoe wordt dan de erfeni» verdeeld, als de ouders, een broer en een zuster in leven zijn? Antwoord: In dat geval erven de ouders en broer en zuster elk een vierde. Zijn er meer broers en zusters, dan erft elke ouder een vierde en de andere helft wordt tus sen broers en zusters verdeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2