Er moet een eigen centrum voor Surinamers komen Ik ben uw leider dus volg ik u <D SP CRISIS DER LEIDERTJES GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 1 JULI 1967 ,Van een onzer verslaggeefsters) QEN HAAG Breed lachend steekt de grote Surinaamse predikant ds. G. E. E. Polanen uit Paramaribo zijn hand uit: „Ik heb u toch al eens eerder gezien?" Dat hij zich vergist is niet zo'n wonder, want tijdens zijn verlof in ons land, sinds oktober, heeft hij ook met zo veel mensen contact gehad. Het antwoord van de fotograaf, die later binnenkomt, op dezelfde vraag is dan ook prompt: „Ja, bij een huwelijk in de Javastraat"« „Mooie foto's, mooie foto's" prijst de predi kant met zijn zware bas. Hij heeft dat huwe lijk tussen de Surinaamse bruid en bruidegom ingezegend. DS. POLANEN i huwelijken ingezegend en tientallen kinderen gedoopt. „Ik heb hier al veertien huwelijken van Surina mers ingezegend en tientallen kinderen gedoopt. Dinsdags kwam ik aan en zaterdags zegende ik al een huwelijk in. De aanvragen kwamen toen ik nog in Paramaribo waszo bang waren ze dat ze de kans zouden missen", lacht hij. Hij heeft in deze maanden veel van zijn landgeno ten in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Amsterdam, Arnhem en Wageningen thuis bezocht. En dan is hij ook in veel kerken in Nederland voorgegaan. Al tijd volle diensten", verzekert hij met nadruk. „Eigen mensen" Surinamers worden in Neder land slecht opgevangen, er moet •en opvangcentrum komen, vindt recht kunnen. „Ik zal het zo zeg gen: Ze komen om in de massa, in de maalstroom der verleidin gen, want de zuigkracht naar be neden is groot." hij, waar ze met hun vragen en Er is wel een predikant in Ne- problemen bij „eigen r te- derland voor de studenten uit Su riname en de Antillen, maar het zijn niet al lemaal studenten, die hierheen zijn geko men. Op de synode van de kerk van ds. Polanen, de Evange lische Broedergemeen te in Suriname, is ge- pleit voor de benoe ming van een Surina mer in Nederland tot „ambassadeur". Maar het heeft nog geen succes gehad. Echt verlof Oorspronkelijk zou ds. Polanen 23 juni weer naar zijn land zijn vertrokken, maar op verzoek van zijn landgenoten blijft hij nog drie maanden langer. Tot nu toe is het een werkverlof geweest, maar nu wordt het echt verlof, belooft hij. Hij had inmiddels al passage geboekt voor 23 juni, maar met veel moeite heeft de KNSM die geannuleerd, al komt een deel van de onkosten voor rekening van de predikant. „Maar ik weet dat ik vele vrienden heb, die mij zullen hel pen deze onkosten te betalen." dicteert hij me. „Vrienden mogen bijdragen storten op giro 59 59 44 Den Haag, ten name van W. P. v. d. Bent. Ik ben er zeker van dat ik niet teleurgesteld zal worden, de kerk. Bij voorbaat hartelijk dank." nis, het sanatorium, het psychia trisch ziekenhuis, inrichtingen voor gevallen meisjes en ontspoorde jongens en onder mensen, die vervreemd zijn van Directeur Zijn gezicht straalt een en al goedheid en welgemeende dank baarheid uit als hij met dicteren verder gaat: „Ik wil langs deze weg u allen hartelijk, zeer harte lijk bedanken voor alle gastvrij heid, alle liefde, ja voor alles wat ik heb mogen genieten, 't Was een feestperiode voor mij en mijn gezin". Als ds. Polanen in oktober te rug zal zijn, wordt hij predi kant-directeur van het diacones- senhuis in Paramaribo, waarvan de bouw enkele jaren door de actie Vier maal Z...N is mogelijk gemaakt Dit jaar is hij veertig jaar pre dikant. Acht jaar is hij onderwij zer geweest na een opleiding aan de normaalschool in Suriname. Daarna studeerde hij vijf jaar aan de zendingsschool te Oegst- geest en in 1937 werd hij predi kant, eerst in „het district" en la ter in de stad Paramaribo. De laatste acht jaar is hij direc teur geweest van de stadszending en had hij geen eigen kerk meer. Zijn werk vond hij in de gevange- Gezegend „God heeft dit werk gezegend", zegt hij op zijn eenvoudige ma nier. „Ik denk bijvoorbeeld aan Jacob, een recidivist Jenever was zijn water, jonge vrouwen zijn speelgoed en de gevangenis zijn sweet hotel. Op de evangeli satiesamenkomst in het stadion van Paramaribo werd hij gegre pen door het Woord. Hij kwam naar voren naar het kruis, omhelsde het kruis, kuste het kruis en huilde als een kind. Toen ik hem vroeg wat voor ko mediespel hij opvoerde, antwoord de hij: „Gen komediespel, ik ben die gij, die gij geroepen hebt". Zes maanden later kwam men me meedelen, dat hij was in geschreven op de belijdeniscate chisatie en dat hij ging trouwen. Deze man is nu actief lid van de gemeente." Tekorten wordt met veel tekorten ge worsteld, omdat alles zelf moet worden gerund. Het evangelisatie team is te klein, zodat het werk niet tot zijn recht kan komen. Bij zijn vorig verlof in 1959 deelde ds. Polanen mee, dat zijn kerk, de vrucht van de zending van de Evangelische Broederge meente te Zeist, waarschijnlijk In 1962 zelfstandig zou worden. Dat is inderdaad gebeurd. De kerk heeft officieel Evangelische Broe dergemeente in Suriname, maar de band met Zeist is gebleven. De praeses van de kerk, ds. R. C. Doth, is de eerste Surinaamse praeses, daarvoor waren dat al tijd Nederlanders of Duitsers. Tot de Broedergemeente behoren 150.000 leden, terwijl de hele be volking tegen de 400.000 mensen telt, voor zover dit te registreren is. Ook in Curasao en Aruba zijn gemeenten van de Surinaamse kerk. Ook een echtpaar is nodig voor het kinderhuis. De evangelisten blijven namelijk elf maanden in de boslanden. zodat hun kinderen moeten worden opgenomen in een internaat. Deze wens is niet nieuw, in 1959 bij zijn vorig ver- lof sprak ds. Polanen er al over. Ineens schakelt hij over naar zijn vorige verloven. „Weet u, dat ik altijd bij koningin Wilhel- mina op de thee werd genodigd? Ook heeft ze mij haar boek Een zaam, maar niet alleen toe gestuurd. 't Heeft een ereplaats in de boekenkast, hoor," lacht hij. Schoolschrift (Van onze onderwijsredacteur) Oogsttijd Kans na het zakken „Er is veel werk, want Surina me is nog geen christenland' zegt ds. Polanen, „het is nu oogst tijd, want de heidenen zijn moe geworden satan te dienen. W< hebben predikanten, zendingson dcrwijzers en verpleegsters no dig. Aanmeldingen kunnen geschieden bij het Zeister Zen- ER is een tirannie van de voorgronden. Dit stond drie weken geleden op deze plaats te lezen. Alles wat op de wereld gebeurt, dringt zich aan ons op. Het eist onze belangstelling. Wij moeten oordelen, partij kiezen. Maar de beslissende achtergrond-infor matie wordt ons onthouden. De beste commentaren van de grootste deskundigen komen niet verder dan tot het tweede plan achter het nieuws. De lezer zal in mijn betoog een leemte hebben op gemerkt. Want de situatie is erger dan ik ze heb af geschilderd. Ik ging uit van bona-fide berichtgeving en van eerlijk commentaar. Maar het nieuws wordt zelden doorgegeven zonder een commentaar, dat te vens een bepaalde kijk op de feiten inhoudt. Dit is onvermijdelijk en de lezer wil bij zijn oordeelsvorming geholpen worden Maar hiërmee is meteen de vertrou wenskwestie zijn publiek, rasp gemeenle. Ik bedoel e^n geestelijke onaf hankelijkheid, d:P bij loontivK- kenden best kan samena'ï.'.n met een sociale afhankelijk heid van hun broodheer. Maar er bestaat geen geestelijke n- afhankelijkheid zonder afhan kelijkheid van een hogere instantie, bijv. de waarheid, het recht, de naastenliefde. Voor de christen culmineert dit alles in zijn volstrekte af hankelijkheid van zijn Meester. Die echte, geestelijke onaf hankelijkheid is zeldzamer, en ook moeilijker. dan men denkt. Het hele complex van leiden en geleid worden is ook ethisch uiterst ingewikkeld. In hoever kan een staatsman, een politicus, een publicist, een criticus, een predikant vol komen zichzelf zijn? Mnzes en de profeten kre gen hun instructies rechtstreeks van God. Maar onder ons kan niemand een groep leiden, waaraan hij zich niet verbonden voelt. Het is zelfs tot op zekere hoogte noodzakelijk, dat de leider de exponent is van zijn groep. Ais hij tevens ook maar de tegenspreker is. Zo door-analyserend komi men tot de conclusie, dat het gevaar ligt in de wisselwer king tussen de vertrou wensman, de geestelijk leider, de „herder", en zijn „scha- De laatste tijd wordt het woord „5,ezag.-,cri ,is" nogal eens gebruikt. Naar mijn ge voelen is dit e. n aangelegen heid van de tweede rang. Pri mair is de vertrouwenscrisis, ook in het kerneUik leven. Was het na alleen maar /o, dat de vertrjuv/ensmanne i te kort schiepen, mei andere woorden dat de herders n et deugen, maar de schapen wel, dan was ie toestand tamelijk duidelijk. De werkelijke situa tie is ingewikkelder. Onafhankelijk Het criterium van de goede commentator, leider, herder, is zijn onafhankelijkheid ïegms pen". Nu is dat bijbelse beeld van herder en schapen een beeld. Want een herder is een mens, en schapen zijn beesten. Het gaat in dit beeld om .de idee van leiding geven, ten beste van de geleiden. De scha pen zijn mondig geworden, ze kunnen spreken, beter dan Bi- leams ezel, en de belhamels dragen afgedankte herdersjas- sen. De herders, van hun kant, leggen graag de nadruk op hun medeschapelijkheid. En terecht Wisselwerking Om me nu maar tot het kerkelijk leven te bepalen: het is vooral de verkeerde wis selwerking, die ons in de el lende heeft gestort. Een leider van het zeldzame formaat van Kuyper kon erin slagen op zijn volgelingen zijn persoon lijk stempel te drukken. Die afdrukken zijn nu aan het verbleken, maar nog lang niet uitgewist Tegen hem kon men zeggen: „U bent onze lei der, dus volgen wij u". De el lende begon in de epigonen- tijd, na Kuypers dood, toen de volgzaamheid als zodanig tot een soort wet werd. Sindsdien is er -(ik spreek nu over de gereformeerde kringen, die ik het beste ken) een gevaarlijke behoefte aan leiders ontstaan. Schilder, met zijn invloed op een bepaald type van gelo vigen. heeft hiervan kunnen profiteren. Werkte Kuyper meer extensief, Schilder werk te meer intensief. De verdeeld heid bij de vrijgemaakten is psychologisch misschien voor een deel te verklaren uit een te geringe afstand tussen lei dinggevenden en geleiden. Vreemdeling Als het helemaal goed is, moet een leider een halve vreemdeling zijn. Hij moet er gens anders vandaan komen. Willem van Oranje was een Frans sprekende Duitser. Sta lin een Georgiër, Hitier een Oostenrijker (met excuus voor dit in één adem noemen van een vrijheidsheld en tiran nen). Kuyper kwam uit het modernisme. „Ik bedoel maar: wie alleen maar exponent is van zijn groep, mist de nodige distan tie, het „vreemde", het „er gens anders vandaan komen". De profeten kwamen zelfs bij God Zelf vandaan. Distantie is nodig, omdat het eigene zich zelf niet kan zien zoals het werkelijk is. Bewustzijnsvernauwing is daarvan het onherroepelijke gevolg. Onze enige Leider, Je zus Christus, zei: „Jullie zijn van beneden. Ik ben van Bo ven. Om volmaakt te worden verlost en geleid, moest de distantie volkomen zijn. Maar tevens moest Hij onzer één In mijn boekje In de greep van het reus-achtige (Kam pen. 2e dr. 1967) heb ik geschreven: „De reformatie is door mannen gesticht, en gaat aan de mannetjes te gron de". Waar zoveel leidertjes zijn, is het leiderschap in diskrediet geraakt. De vertrouwenscrisis leidt tot gezagscrisis. Het denken, spreken en handelen in ter men van het partijwezen, toch al een voor de hand liggende zonde, gaat alles overwoeke ren. En de leidertjes, die al leen gezag hebben bij hen wier mening zij extreem ver tolken, moeten wel handelen volgens het principe: „Ik ben uw leider, dus volg ik u." Gebabbel Het gebrek aan echt lei derschap wreekt zich zowel in het elkaar verbijten en vere ten (om met de Statenbijbel te spreken), als in het diffuse ge praat, het horizontaal gebab bel, bij zoveel forums, discus vies en teach-ins. Leiders zijn nodig vanwege ïun visie en vanwege hun kri tische instelling ten opzichte van hun volgelingen. Zeker, het uur van de leken heeft geslagen, dat is het uur van de goedwillende schapen, die niet langer wensen te worden verstrooid in plaats van verga derd. Zij geven hun vertrouwen niet zo gauw meer weg en blij ven in dat vertrouwen kri tisch. Ook heeft het uur gesla gen van de locale potentaat jes, maar dan in negatieve zin. Zij weren zich wanhopig om hun prestige te handhaven, maar de tijd van het provinci alisme is onherroepelijk voor bij. Dit alles is waar, maar dat neemt niet weg dat er een schreeuwende behoefte is aan betrouwbare voorlichting. De christelijke pers in de ruimste zin heeft hier een unieke taak. Het vluchtige woord door de radio, het vluchtige beeld op de televisie is belangrijk, maar minder blijvend dan zelfs het dagblad, die een dagsvlieg. Even belangrijk is de confrontatie van de vertrou wensman met zijn mensen in de levende ontmoeting, in „de tegenwoordigheid des li- chaams", zoals Paulus het noemde. We leven in een vacuüm, dat zich noodzakelijkerwijs moet vullen. De gezagscrisis is een vertrouwenscrisis. Ook is er een crisis der leidertjes. Hiermee heb ik een precaire situatie getekend. Is er een uit komst? We willen en kunnen niet meer terug naar het ge disciplineerd opmarcheren ach ter een van God gegeven lei der. Over drie weken hoop ik op deze plaats een meer posi- Mef geluid te laten horen. DR. C. RIJNSDORP. In de Westduitse staat Hessen tobt men, gelijk overal el ders, met het probleem van de zittenblijven. Daar is echter, meent men, de oplossing gevonden in het organiseren van zomercursussen voor zittenblijven. De afgewezenen krijgen een aan hun onvoldoende prestaties aangepast studieprogram te verwerken, vrijwillig, maar ze doen het blijkens de eente ervaringen met liefde. De ouders behoeven zelfs geen aandrang op hun kinderen uit te oefenen. Ze komen zélf op school vertellen dat ze van het gebruikelijke reisje met pa en ma afzien om zo de laatste kans te benutten. In Beieren heeft men ook grote belangstelling voor \- periment. Daar begint binnenkort een zomercursus. Computer verdeelt En om in Duitsland te blyven. Ook daar worstelt men me., de grote aantallen toekomstige studenten in de medicijnen. Er moet dan ook een soort numerus clausus ingevoerd wor den. Om nu een goed overzicht van het aantal aanmeldingen te krijgen is in Hamburg een computer ingeschakeld, die het aantal aanmeldingen over de achttien opleidingsinstituten verdeelt. Het Duitse hoger onderwijs heeft nog niet eerder voor dergelijke administratieve zaken van de computer ge bruik gemaakt. Kind kiest een dier Het is bekend dat leerlingen van de lagere-schoolleeftijd (en zij niet alleen) zich graag met een dier identificeren. Op de vraag „Welk dier zou je graag 24 uur willen zijn en wat zou je dan doen?" bleek de hond grote aantrekkingskracht te heb- ben op de jongens, meisjes voelen meer voor de poes. Ook de leeuw (sterk) en het paard (rennend en wedstrij den winnend) waren in trek. De vogel (genietend van de vrijheid) vond by de wat ouderen meer aftrek. In het begin bij de elfjarigen is de aap favoriet, vanwege zijn levens- De tussenfase had belangstelling voor de hond (waakzaam heid) en de leeuw en de olifant (krachtpatserij). Bij de oudere kinderen kwamen ook de fantasiedieren frequenter om de hoek kijken (muis, maar dan een witte) en de vlo (kun je de mensen lekker kietelen). Toch zendingsgeld De dominee die onlangs in het Correspondentieblad bezwa ren tegen het meebrengen van geld voor de zending naar school opperde kon verzekerd zijn van antwoord. W. Ensing: „Als je een kind door je verhalen liefde voor de zending hebt bijgebracht, wil het ook offeren". Dat geld gegapt zou worden, gelooft Ensing niet: „Je houdt de kinderen toch ook niet van de straat weg omdat ze daar wel eens tot zonde zouden kunnen komen?" Engel Angel WAT IK OP ZONDAEf HOOR. CjA iK M PRAKTIK SRENCjEN LASTHj OAT ER TWEE kerkdiensten zgN 'S HORCfBNi LEER DE PRAKTIK TE BRENGEN LAAT EO WE/NNf ONT WA T

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14