Verlies N.S. steeg tot ilj mm oen ys f79 Ver. Naties stemmen over resoluties JAMIN? Commentaren KOSTENSTIJGING Twee tafels voor 9 ton MINDER VERVOER SNEL RECHT NADODELIJK ONGELUK Vrouw (31) in auto verbrand Incident in Suezkanaal DRIE TON OP GIRO 777 Vrij warm WEEKENDGRAPJE" Succes" /ut 399.- Vrijdag 30 juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sommige Britten vinden, dat Stan- sted het rustige plaatsje in Essex moet blijven, wat het al eeuwenlang geweest is. Daarom trokken zij don derdag al protesterend naar Lon den. Felicity Norton was één van de demonstranten. De regering wil in Stansted een grote interna tionale luchthaven aanleggen en bij het Lagerhuis werd tegen die plan nen geprotesteerd. LONDEN Een Amerikaanse kunsthandelaar heeft 880.000 gulden neergelegd voor twee Louis Quinze ta fels. Dat is een recordbedrag voor meu bels. De tafels zijn gemaakt van tulpen- boomhout en ingelegd met Sèvres por selein. Ze dateren uit 1770. Rampslachtoffers ter aarde besteld TRICHT Donderdag zijn in Tricht vier van de vijf slachtoffers ter aarde besteld, die zondag bij de windhoos het leven verloren. Driemaal trok onder zeer grote be langstelling een begrafenisstoet naar de begraafplaats. Onder degenen die tel kens de stoet begeleidden bevonden zioh de burgemeester, de beide wethou ders en de gemeentesecretaris der ge troffen gemeente. De Nederlandse Spoorwegen hebben een groot verlies geleden, mede door de concurrentie van de „weg". Samen met de overheid wil men naar „wegen" zoeken om het marktaandeel van NS groter te maken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Neder landse Spoorwegen hebben vorig jaar hun verlies aan zienlek zien stegen: van de 21 miljoen in 1965 ging het omhoog tot 79 miljoen Be- langrekste oorzaak hiervan was de steging van de kosten met 11 pet. (voornameiek in de personeelssector). Deze werd lang niet gedekt door hogere opbrengst (1 pet.), on danks de tariefsverhoging. Het zojuist verschenen jaar verslag constateert somber, dat het reizigersvervoer in 1966 niet is gegroeid en dat het goederenvervoer zelfs met 8 pet. daalde. Ook voor de naaste toekomst zal kostenbesparing het parool moeten blij- ?n, kondigt de directie aan. Aan arbeidsbesparende investering zal de hoogste voorrang worden gege ven, wat betekent, dat dit jaar opnieuw personeel zal afvloeien. Vorig jaar werd de personeelssterkte volgens plan verminderd met 539 man. Volgens de directie is de strijd tegen de dalende verkoopcijfers (dat is: con curreren tegen de particuliere auto het vrachtvervoer langs weg en water) moeilijk. Twee factoren spelen hier een rol: 1. de ongelijkheid, waarmee gebrui kers de kosten van hun weg doorbere kend krijgen. Zouden de concurrentie voorwaarden op dit punt gelijk zijn gemaakt, dan zou het marktaandeel an de NS zeker groter zijn dan nu. 2. de onrendabele lijnen. De 35 mil joen gulden van de overheid als subsi die voor het onderhouden van deze lij- blijken „een onvoldoend grote stap" om deze verliezen op te heffen. Voor vervolg zie pag. 5 WASHINGTON Bij een onder grondse atoomproef in de woestijn var Nevada is gisteren een hoeveelheid radi- -activiteit ontsnapt. De grootste hoeveelheid sloeg op het proefterrein zelf neer, een deel kwam ;n onbevolkte streek terecht, waar lage straling werd gemeten. Er bestaat geen gevaar voor de gezondheid. Het schijnt overigens vaak voor te komen dat kleine hoeveelheden ontsnappen. originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: - plaats: i Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Hemelbed uit de West WILLEMSTAD Het gezamenlijk cadeau van de Bovenwindse eilanden voor prinses Margriet en Pieter van I Vollenhoven, een ,,four poster bed" met hemel en beddegoed, is nu compleet. De laatste onderdelen, het laken van Sabaans kantwerk en enkele slopen, zijn onlangs gereed gekomen. Met de eerstvolgende gelegenheid wordt het ca deau naar Nederland verscheept. NEDERLANDSE BUS BOTST OP AUTO IN JOEGOSLAVIË AMSTERDAM Een autobus van het reisbureau Lindbergh touringcars N.V. uit Amsterdam is in Joegoslavië in botsing gekomen met een vracht auto. Volgens de eerste berichten is minstens een persoon om het leven gekomen. Vier anderen zouden zijn ge- De autobus, waarin behalve de chauf feur en de reisleider 21 passagiers za ten was op weg naar de Italiaanse stad Udine. Volgens een ooggetuige, die Lindbergh van het ongeval in kennis stelde, was de vrachtwagenbestuurder de schuld van het ongeluk. INSTALLATIE SAMKALDEN 21 AUGUSTUS AMSTERDAM Dr. I. Samkalden zal op maandag 21 augustus in een bijzondere raadsvergadering worden geïnstalleerd als burgemeester van de hoofdstad. De eerste gewone vergade ring na het reces wordt gehouden op 23 augustus. •fe Kerken in Peru en Chili leerden van hun fouten - pag. Kernmerk •fe Nieu w studio complex voor NCRV - pagina Radio-TV LEEUWARDEN De Leeuwarder rechtbank heeft snel recht gesproken. Negentien dagen na het ongeluk in Tzummarum, waarbij een dronken auto mobilist op een familie inreed, een tweejarig kind doodde en de vader en twee zusjes ernst'g verwondde, is de automobilist veroordeeld tot tien maan den en vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Het vonnis viel een half uur na het pleidooi van de raadsman. De eis was zestien maanden en vijf jaar. De 51-ja- rige havenarbeider De V. dronk vrij veel. Tijdens de zitting bleek, dat hij nogal opgewonden was geweest op de bewuste dag, omdat zijn vrouw was weggelopen. De vroegere Syrische president Koe- watly is vandaag op 76-jarige leeftijd in ballingschap te Beiroet overleden. Koe- watly was destijds tegen een unie met Egypte. Ralphy de wasbeer doet naam alle eer aan. Hij wast zich namelijk vele malen per dag. Hij weet zelf in de woning van zijn „pleegouders" in St. Petersburg (Florida) de kraan te vinden van de badkuip om dan e lekker te ploeteren. Ralphy werd als baby door zijn ouders verla ten en door de mensen waar hij i woont grootgebracht. Aan zijn opvoeding schijnt echter nog wel een en ander te mankeren. OMMEN Een personenauto, die geen voorrang verleende, is gisteren bij Ommen in botsing gekomen met rachtwagen. De personenauto vloog in brand. De 30-jarige mevrouw Ekkel- kamp uit Olst verbrandde in de auto. Haar eehtgenoot, die de auto bestuurde. twee kinderen (3 en 4 jaar) liepen ernstige verwondingen op. Op de Hilvarenbeekseweg in burg is gisteren de achtjarige Adriana Haneveer gegrepen door een met te grote snelheid rijdende personenauto. Zij overleed in het ziekenhuis. De bestuurder van de auto, een achttienja rige Franse toerist, is gearresteerd. De 65-jarige wielrijder J. Klein uit Noordwolde is gisteren bij het overste van een weg in Heerenveen door een bestelauto aangereden. Hij over. leed in het ziekenhuis. Bonn: Schnez geen nazi BONN Het Westduitse ministerie van defensie heeft de tegen generaal Schnez, vermoedelijk opvolger van Von Kielmansegg, ingebrachte beschuldigin gen tegengesproken. Schnez zou geen actief nazi zijn ge weest en ook geen weerspannige officie ren hebben gedreigd te verraden aan de Gestapo, aldus het commentaar uit De grote trek "yANAVOND en morgen trekken twee tot drie miljoen landgeno ten er weer op uit, met vakantie. respectabel aantal. Sombere berichten over de economi sche situatie, waarvan ook de krant melding moet maken, ten spijt, aal het aantal vakantiegangers niet min der zijn dan andere jaren. Maar het economisch beeld zal wel weerspiegeld worden in het bedrag dat wordt verteerd. Dat is niet be doeld als domper op de vreugde, maar het is een werkelijkheid, die men vooral in de landen waar toeris me industrie is zal ondervinden. De Nederlander is dan geen uitzon dering, want heel West-Europa doet het wat voorzichtiger aan. Wanneer men terugkomt, zal men merken, dat de datum 1 juli weer eens vele veranderingen heeft Inge luid: lagere belasting, meer socaiale zekerheid en andere verkeersregels, om maar enkele voorbeelden te noemen. Daaraan weet men, dat het leven niet stil bleef staan. Ook het econo misch leven niet, dat misschien op langere termijn een stimulans on dervindt van de besparing die de Nederlander zich tijdens zijn vakan tie getroost heeft. Want ook particu liere besparingen kunnen onze natio nale huishouding weer nieuw, finan cieel leven inblazen. Maar eerst: vakantie! De BB "pRE WIE ERE toekomt: de organi satie bescherming bevolking heeft snel hulp geboden in Tricht. Men liet niet na daaruit onmiddel lijk gunstige publiciteit te halen. Daarmede is het bestaansrecht van de BB natuurlijk op zichzelf nog niet bewezen. Het leger kan ook niet hopen door het hele volk aanvaard te worden als het incidenteel hulp verleent bij een ramp. De civiele verdediging bedoelt onze maatschappij zo goed en zo kwaad als dat gaat te laten functioneren in oorlogstijd. De kritiek op de organisatie loopt uiteen van: het is immoreel zich op een oorlog voor te bereiden, tot: de BB heeft zichzelf overbodig ge maakt door gebrek aan gerichte ac tiviteit. Wat dat laatste betreft: hel klinkt een beetje wrang, maar soms wordt de indruk gewekt, dat een ramp als bij Tricht uitgebuit wordt om iets positiefs te stellen. Deze organisatie beantwoordt aan haar doel, indien men het volk voortdurend voorlicht en het voor bereidt op wat onverhoopt kan gebeuren. Want zonder mede werking komt men er niet en die medewerking moet nü gewonnen worden. IVeersTerwarhtinj{ NEW YORK De Assemblee van de Verenigde Naties zou van daag overgaan tot stemming over de resoluties inzake het Nabije Oosten. Verwacht werd dat het eerst zou worden gestemd over het voorstel van de niet-gebonden landen, dat de on voorwaardelijke terugtrekking van Is- raëls troepen eist. Om aanvaarding te voorkomen zou den Amerika en andere westelijke en Latijns-Amerikaanse landen een reso lutie indienen, waarbij terugtrekking wordt gekoppeld aan een politieke regeling. Een speciale VN-vertegenwoordiger zou „ter plaatse" moeten proberen, een duurzame vrede tussen Israël en de Arabische landen tot stand te brengen. Aangenomen werd, dat Rusland en Amerika hun resoluties zouden intrek ken. Moskou wilde dat Israël ook nog wegens agressie wordt veroordeeld. Amerika vroeg slechts om onderhan delingen over een regeling, zo moge lijk met de hulp van een derde party. Jeruzalem. Gisteren verdedigde minister Eban de Israëlische inlijving van het oude deel van Jeruzalem. Zij zou slechts ten doel hebben, het leven in de stad te normaliseren. Israël blijft intussen be- DEN HAAG Op het speciale giro nummer 777, dat het Rode Kruis vooi slachtoffers in het Nabije Oosten opstel de, is ca. drie ton binnengekomen. Voorts is voor nog ruim een ton toegezegd. De behoefte aan hulp wordt met de dag gro ter, omdat het aantal yluchtelingen blijft I toenemen. reid, over een regeling voor de heilige plaatsen te praten. De inlijving heeft echter een golf van reacties uitgelokt, ook buiten de Arabische wereld. Na Amerika heeft ook Frankrijk laten weten, deze een zijdige handeling niet te erkennen. Te Cairo is op alle moslims ter wereld een beroep gedaan, een heilige oorlog te ontketenen ter bevrijding van de heilige stad. Te Tel Aviv verklaarde minister van defensie Dayan, dat de oorlog „nog maar pas is begonnen". Israël moot zich volgens hem vastklampen aan alle veroverde gebieden, totdat er vrede zal zijn. Hij beschuldigde Rusland er van, een vreedzame regeling onmoge lijk te maken. Incident Egypte beschuldigt Israëlische troe pen van het doden van twee Egypte- naren op een vaartuig van de Suez- kanaalmaatschappij. Het schip zou in een hinderlaag zijn gelokt. Van Israëlische zijde is nog niet op deze beschuldiging gereageerd. Overi gens spreken de berichten uit Egypte elkaar op sommige punten tegen. Israël heeft laten weten, volledig te zullen meewerken aan oplossing van het vluchtelingenprobleem, zodra er vrede is gesloten. Arabische vluchte lingen mogen voortaan slechts ver trekken, als zij daar schriftelijk om hebben gevraagd. Marijke Peerbooms (20) vertrok donderdag opgewekt van Schiphol om vijf weken in Canada door te brengen. Als leerlinge van het. Pius XII-college in het Brabantse Deurne won zij een opstelwedstrijd, die was uitgeschreven door de Canadese am bassade. Marijke zal vanzelfsprekend de Expo in Montreal bezoeken, maar ook diverse andere plaatsen in het uitgestrekte land aan de over- BANKSTEL met 2 draaifauteuils op chroompoot in zwart due. skai met losse keerbare kussens geen 580.- discouniprys 1500 M 'EIGEN MEUBEL TOONKAMERR voor uw woning HAARLEMMERSTRAAT 196-198-200-202

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1