D'66 ZET OPMARS VOORT BOEREN VERLIEZEN FORS Commentaar Charme regeert Westland Afrikaanse varkenspest bedreigt Europa Inlijving Jeruzalem in Veiligheidsraad? Jane Mansfield verongelukt Donderdag 29 juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD oe Rotterdammer J Oordfs Dagblad J Nieuwe l Coorant Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prot. Chr. partijen blijven stabiel bij raadsverkiezingen in Zwolle: PvdAVVD en KVP brokkelen weer af De gisteren in Zwolle en vier aan grenzende gemeenten gehouden ge meenteraadsverkiezingen hebben de tendens van de in februari gehouden Kamerverkiezingen onderstreept. De Democraten '66 tonen met een grote winst hun greep op de kiezer te hebben verstevigd, met name op de jeugd. De Boerenpartij is de grootste verliezer, maar ook PvdA, WD en KVP hebben opnieuw terrein prijs moeten geven. Uitslag Volgende week komt richtlijn schaderegeling o O DEN HAAG Begin volgende week lullen de richtlijnen die zullen worden fevolgd bij de tegemoetkoming in de ichade als gevolg van de windhoos van afgelopen zondag worden bekendge maakt. Over enkele dagen zullen op de ge meentehuizen in de getroffen dorpen formulieren verkrijgbaar zijn voor het lanmelden van de geleden schade. Op hoog niveau werden gisteren op iet kabinet van de minister-president ze richtlijnen besproken. Weersverwarhi iiag Droog weer 1 DE BILT Een uitloper van het Azorenhogedrukgebied strekt zich uit Frankrijk tot Midden-Europa, iangs de noordflank trekken zwakke laanstoringen via de Britse eilan- de Noordzee en ons land oost- Waarts. De aangevoerde lucht is tame lijk vochtig, zodat er over het algemeen teei bewolking voorkomt waaruit fclaatselijk wat lichte regen of mot regen valt. Een volgende storing op oceaan wordt voorafgegaan door pen zwakke rug van hoge druk. j DE BILT Wisselend bewolkt en de meeste plaatsen droog weer. tóatige, aan de kust af en toe vrij krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets la- Strandweer j Vooruitzichten: Hogedruk bij de Azo- houdt een zuidwestenwind in tand, waardoor de temperatuur nog op Benzelfde niveau blijft. 4.23 onder 21.04: Maan op •fe Graham was terug in Britse hoofdstad Kernmerk Koning Hoessein van Jordanië, die vóór het begin van de oorlog met Israël zijn spectaculaire ver- zoeningsreis naar Nasser van Egypte maakte, heeft het nu nog verder gezocht. Hij ging naar Amerika om daar op het Witte Huis met president Johnson te praten over de toestand in het Nabije Oosten. Op de foto: de be groeting bij het Witte Huis in Washington. Van onze parlementsredactie) I DEN HAAG D'66 is de j grote winnaar geworden bij de\ ivoensdag gehouden gemeente-| raadsverkiezingen in Zwolle. De Demoeralen stegen 6,1 procent (3,3 bij de kamerverkiezingen tot 9,4 procent) en krijgen drie\ zetels in de Zivolse gemeenteraad, j De Boerenpartij die in de oudej raad niet vertegenwoordigd was, j krijgt een zetel maar ziet deson-\ danks haar stemmenpercentage in vergelijking met de Kamerver-| kiezingen bijna gehalveerd. Gemeenteraad 1 Gemeenteraad 1967 zetels stemmen Prot. Chr. partijen") PvdA KVP VVD PSP EP D'66 CPN Overige lijsten 19274 14116 8337 4707 2577 19241 14177 7929 4380 1274 2247 1349 802 1640 18684 13206 7537 3871 1339 1610 3683 777 617 w Door de verschillende combinaties van prot. chr. partijen is het niet goed mogelijk per partij de uitslagen te vergelijken. Wel geven de afzonderlijke gemeente-uitslagen een indicatie van de verschuivingen in de prot. chr. groep. BRUSSEL De EEG-commissie heeft gisteren in Brussel besloten de Nederlandse regering toestemming te verlenen om een deel van de Neder landse textielindustrie te beschermen tegen te grote invoer uit de andere EEG-landen. Het gaat hier om de strijk- garen-wollenstoffenindustrie. In deze verkiezingen nood zakelijk geworden door de samen voeging van Zwolle met een deel van Zwollekerspel handhaafden de protestants-christelijke party en zich, die gezamelyk optraden. De overige partijen, behalve de PSP die enige winst boekte, leden verlies. Het triumviraat, de regering van het drietal charmante prinsessen over het Westland, is weer begonnen. In Naaldwijk werden gisteren de Drui- venprinses. de Bloemenfee en de Oogstfee voorgesteld. Voor dit jaar werden gekozen (van voor naar achter) Jeanette van der Brink (19) Oogstfee. Corrie de Koning (20) Druivenprinses en Toos Zwinkels (12) Bloemenfee. De Boerenpartij kreeg de grootste klap. In de vijf deelnemende gemeen ten (Zwolle, Hasselt, Heino, Genemui- den en IJsselmuiden) daalde haar stemmenpercentage van 4.2 bij de I Kamerverkiezingen tot 3.1. De Boeren: kwamen in Zwolle van 4,1 op 2,7 pro-: cent. Vergeleken met de Kamerverkiezin-1 tekent zich een verlies af voor de P.v.d.A. (van 26.7 naar 25,7 procent) en voor de V.V.D. (van 8.3 naar 7.6 procent). De Democraten bleven nu zelfs maar 188 stemmen achter op de V.V.D. Bij de Kamerverkiezingen was dat verschil nog 3031 stemmen. Bij deze verkiezingen brachten 40.000 kiezers hun stem uit. Commentaren Nieuwe resoluties in Assemblee NEW YORK In VN-kringen In de tv-pragramma's Achter het Nieuws (Nederland II) en het tweede NTS-journaal (Nederland I) hebben politici commentaar gegeven op de uitslag. De heer De Goede. Tweede-Kamerlid j voor D '66, zag in de uitslag een voortzetting van de tendens die zich bij de Kamerverkiezingen heeft ge- j openbaard. Tevens achtte hij er een vertrouwen uit spreken voor het op treden van D '66 in de Kamer. Voor vervols zie pag. 7. verwacht men dat de Israëlische inlijving van het oude deel van Jeruzalem aan de Veiligheidsraad wordt voorgelegd. Vooral Arabische diplomaten menen, dat een beroep op de raad sneller tot een uispraak kan leiden en opzienbarender zal zijn. Want men gaat er van uit, dat Israël de inlijving niet ongedaan wil maken. De inlijving werd gisteren een feit, ondanks het beroep van pre sident Johnson op de Israëlische regering, elke eenzijdige actie te vermijden. anhoopsoverval Jongen geelektrocuteerd r op spaarbank HAARLEM Door een ondeugde lijke fitting vast te pakken is de 17-jari ge Haarlemmer B. J. van der Meij dinsdagavond om het leven gekomen. Hij was met vader en broer bezig een aansluiting te maken voor een gashaard. Het slachtoffer is onder de grond gaan kijken met een lamp met een verlengsnoer. ZATERDAG REEKS EXTRA TREINEN UTRECHT In verband met het begin van de schoolvakanties en de drukte die hiervan het gevolg zal zijn, zullen de Nederlandse spoorwegen za terdag op enkele belangrijke lijnen twintig extra treinen laten rijden. Bovendien zal een groot aantal trei nen van de normale dienstregeling den versterkt In Guatemala is een komplot van uiterst rechts tegen president Julio Cesar Mendez ontdekt. Het is niet be kend hoeveel personen zijn gearres teerd. Het komplot had begin juli moe ten worden uitgevoerd. COEVORDEN —De 45-jarige me- •ouw. W. heeft gisteren een overval gepleegd op de Nutsspaarbank in Coe- vorden. De vrouw kwam voor het lo ket, gaf de caissière met een hamer een klap op het hoofd en nam tweehonderd gulden mee. Een stadgenoot herkende haar, toen ze de bank verliet. Een uur later kon de politie haar aanhouden. Mevrouw W. heeft deze overval gepleegd omdat ze in geldgebrek verkeerde. De caissiè re is licht gewond. Later weid te Washington bekend gemaakt, dat Amerika de annexatie niet erkent. Zij zal niet als beslissend vooc-de toekomst van het oude stads deel worden beschouwd. Koning Hoessein van Jordanië, die tevoren een bezoek aan Johnson had gebracht, verklaarde bij terugkeer te New York dat „de hele wereld krach tig stand moet houden tegen de Israë lische annexatie van het Jordaanse deel van Jeruzalem! Hoessein en Johnson bereikten geen „overeenstemming van standpunten". Intussen heeft Israël het totale ge bied van het ene Jeruzalem aanzien lijk uitgebreid, met in het oosten de Olijfberg en de berg Scopus en naar het zuiden in de richting van Beth lehem. In het noorden ligt het vlieg veld Kalandia binnen de grens van Jeruzalem. De Algemene vergadering van de rN is nu bijna toe aan stemming over resoluties betreffende het Nabije Oos ten. Tot dusver werden er vier inge diend. Een vijfde zou in de maak zijn. Voor vervolg zie pag. 5 TE gemakkelijk plegen wij te ver geten, dal hel leven óók is een opschuiven van generaties. Toch worden wij daarbij nu en dan uit drukkelijk bepaald. In geval van uit slagen van verkiezingen bijvoorbeeld. Waarbij valt aan te nemen, dat in onze tijd jongeren in mindere mate dan voorheen als vanzelf het spoor der ouderen volgen. Zij zijn in vele gevallen zelfstandig op zoek naar een keuze. Hetgeen op zichzelf bepaald niet verkeerd is. Van deze verschijnselen hebben ook de gisteren in het gebied van Zwolle gehouden raadsverkiezingen blijken gegeven. Men dient daarbij te bedenken dat wetenschappelijke benadering van de cijfers meer dan tot dusver inzicht is gaan bieden in achtergronden en motieven. Immers, moesten we het tot dusver vrijwel doen met de cijfers zelf. ze worden voortaan ontleed en op haar inner lijke samenstelling bestudeerd. Dan mag inderdaad worden vast gesteld dat althans in bepaalde op zichten ons partijbeeld bezig is te veranderen. Naast onder meer een verlies van de socialisten wijst daar op de onmiskenbare winst van de democraten. De bij de vorige verkie zingen al op gang zijnde verschui vingen hebben zich hier voortgezet. Voor wat betreft D'66 betekent dit in het bijzonder, dat zij is uitge groeid in snel tempo bovendien tot een factor waarmede rekening moet worden gehouden. Men mag daartegenover de vraag stellen, of zij tegen de veroverde positie zal blijken opgewassen. Aan de andere kant is de Boerenpar tij kennelijk op haar retour; niet on mogelijk heeft zij haar tijd in feite ai gehad. Bij verkiezingsuitslagen pleegt men zo in het bijzonder aandacht te ge ven aan de cijferveranderingen die hebben plaats gehad. Dat is begrijpe lijk, want men is geneigd te willen weten wat er metterdaad veranderd is. Toch schuilt hier een gevaar. Er blijft, zeker in ons goede land, bij verkiezingen ook veel hetzelfde. Het ware onbillijk, alleen aandacht te geven aan kiezers die van stem wis selen. en voorbij te zien aan de ele menten van trouw en bestendigheid. Trouw verdient niettemin in onze samenleving een te waarderen goed te blijven. Ook daarvan en we denken nu aan de stabiliteit die gis teren de protestantse partijen in en om Zwolle hebben laten zien be hoort kennis te worden genomen. Kan men dus vernieuwing van ons partijbestel wenselijk achten, be dachtzaamheid lijkt ons niettemin wel geboden. 140.910 voor Israël AMSTERDAM De Nationale Ne derlanden N.V. heeft in het kader van de uurloon-actie voor Israël een bedrag van 140.940 bijelkaar gebracht. Dit geld zal een dezer dagen worden afge dragen aan de Stichting collectieve Israël actie te Amsterdam. in huis- originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De Afrikaan se varkenspest, die via de Zuideuropese landen in Euro pa is binnengedrongen, be dreigt op het ogenblik ook andere landen. Tegen deze ziekte bestaat geen ander be strijdingsmiddel dan vernieti ging van de veestapel. Spanje. Portugal en Frankrijk zijn er de afgelopen jaren in geslaagd de ontstane haarden van Afri kaanse varkenspest te locali- seren en op te ruimen, maar op dit moment neemt de ziek te in Italië gevaarlijke vor men aan. Zou de Afrikaanse varkenspest ons land bereiken dan kan dit het einde betekenen van onze varkensstapel er het lam leggen van onze grote var kensexport. Om een dergelijke ramp tegen te gaan. heeft de Nederlandse regering reeds een aantal belangrijke maatregelen genomen. In de openbare vergadering van het produktschap voor vee en vlees maakte gisteren de heer D. J. Verdoom, inspec teur van de veeartsenij kundige dienst, de volgende maatregelen bekend: Het houden van varkens op vuilnisbelten is ten strengste verbo den: alle haarden van varkenspest, die zich in Nederland mochten voor doen, zullen op de meest radicale manier geliquideerd worden; alle dieren, die maar de ge ringste aanwijzing van varkenspesl bieden, gaan niet naar de slachthui zen, maar worden verbrand; streng toezicht wordt gehou den op de import van vleesproduk- ten en vleesafvallen, welke niei zijn gesteriliseerd. Italië De varkenspest in Italië is ook al opgerukt van Rome tot in de Povlakte. Nederland heeft alle invoer van vlees I en vee uit dit land verboden. Als tegen maatregel traineert Italië thans de her vatting van de invoer van kalfsvlees uit ons land, ook al wordt hierbij de garantie gegeven dal bij de produktie van kalveren geen gebruik meer ge maakt wordt van hormoonpreparaten. NEW ORLEANS. Louisiana De actrice Jane Mansfield is vandaag om het leven gekomen bij een auto-onge luk. De auto, waarin zij zat, kwam in botsing met een vrachtwagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1