Dames sloegen goed Wimbledon fig uur op PER 1 JULI LIJNEN OP WEGDEK VAN KRACHT Nederlands mooiste snelweg Okker-Ruffels uitgeschakeld Witte - pomphouders ten blad aan klag< 9 WOENSDAG 28 JUNI 196? (Van onze verkeeraredacteur) HARDERWIJK Neder lands mooiste autosnelweg, de Zuiderzeestraatweg, van Amersfoort naar Zwolle is nu gereed. Vanmiddag is ook het laatste stukje de 15 km van Nijkerk naar Harder wijk in gebruik genomen en dat betekent, dat de auto mobilist voortaan in één ruk kan doorrijden over een riante tweebaans vierstrooksech te snelweg naar Zwolle. Meer hierover in onze verkeersru- brtek. Directeur mag bedrijf niet in ARNHEM De heer J. C. Botten- heim, een van de directeurefi van de NV Koninklijke veenendaalse stoomspinnerij en weverij, zal het be drijf niet meer mogen betreden of daar rijn werk hervatten op straffe van een dwangsom van 1.000 voor iedere over treding. De president van de Arnhemse recht bank, mr. J. H. Slotemaker, deed deze uitspraak gisteren in een kort geding dat de president commissaris van het bedrijf had aangespannen tegen de heer Bottenheim. Het kort geding, dat de heer Botten heim had aangespannen tegen de com missarissen, is een week aangehou- Ron Clarke naar wereldrecord VASTERAS Ron Clarke vestigde gisteren een nieuw wereldrecord op de twee mijl. De sterke Australische lan- ge-öfstandloper deed dat tijdens atle tiekwedstrijden in het Zweedse plaatsje Vasteras. Hij legde de twee mijl af in 8 min 19,8 sec. en was daar mee 2,8 sec. sneller dan de Fransman Michel Jazy, die het record sinds 23 juni 1965 op zijn naam had staan. Om Europese titel Russische damploeg behoudt de leiding BOLZANO In de strijd om het Europese damkampioenschap voor lan denploegen in Bolzano heeft Rusland gisteren de leiding behouden door een 6=0 overwinning op België. Van de naaste belagers won Frankrijk met 42 van Italië. Zwitserland bracht Tsje- choslowakije een 60 nederlaag toe. Nederland was vrij. De stand: 1. Rusland 10 pnt uit 5 wedstrijden: 2. Frankrijk 8 pnt uit 5; 3. Nederland 6 punt uit 4; 4, 5 en 6. België, Italië en Zwitserland 2 pnt uit 4; 7. Tsjecho-Slowakije 0 pnt uit 4. (Van een onzer ;evers) LONDEN Het was niet aannemelijk, dat de Nederlandse dames op de tweede dag van Wimbledon de honderd procent-score van de heren zouden evenaren. Toch kwamen gisteren vier van de zes een ronde verder en dat i6 duidelijk beter dan vorig jaar, toen de helft na één partij was uitgeschakeld. Els Veentjer-Spruyt, Ada Bakker, Lidy Janssen-Venneboer en Trudy Groenman kunnen de strijd voortzetten, voor Astrid Suurbeek en Betty Stove is Wimble don afgelopen. heid van een jaar zij had met een zenuwinzinking te kampen weer op Wimbledon uitkomt, had het wel moei lijk tegen mevrouw Pratt: 7e=5, 62. Ook Francoise Duit had het niet gemak kelijk. Zij won met 6—3. 3=6, 6—3 van dé Engelse Christine Truman. De belangrijkste uitslagen van de tweede dag: Heren-enkelspel: Taylor (GB)—Steele (VS) 6—1, 6-2, 6—1: Leschley om sportief uit te rusten Els Veentjer, die de eerste ronde al rrij was, kwam zonder verder te spelen in de derde ronde. Haar Belgische te genstandster, Christine Mercelis, trok zich terug. De Haagse Ada Bakker zege vierde overtuigend (61 en 60) over de Amerikaanse veterane Dorothy Kno- „Witte benzine ruïneert auto LEIDEN Vier van de grootste houders van vrije of witte benzi nepompen, Van der Pouw Kraan uit Leiden, Döhrn uit Rotterdam, Verhoef uit Amsterdam en Um- mels de Waal uit Maastricht heb ben een actiecomité gevormd om namens alle witte-pomphouders in Nederland gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de redactie van „De Auto", tegen de uitgeefster van dit blad. Moormans Periodie ken Pers NV (een onderdeel van het Elsevier-concern)en tegen de Bovag, de Bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven. Namens het comité zal de Leidse ad vocaat mr. H. Kruizinga volgende week een kort geding aanspannen voo president van de Haagse rechtbank. In „De Auto" van 6 mei 1967 is artikel gepubliceerd, geïllustreerd met „gruwelfoto's," zoals de schrijver ze zelf noemt, waarin wordt gesuggereerd dat witte benzines de oorzaak kunnen zijn van totaal geruïneerde motoren met verbrande kleppen, doorgebrande zuigers en andere ernstige mankemen ten aan de auto. Steekproef „De „Zwarte gegevens uit 14 witte pompen" worden gepresenteerd als het resultaat van een steekproef, waarbij de benzine uit veertien witte pompen in Oost- en West-Nederland werd ge lest. De Bovag, waarbij ook witte-pomp houders zijn aangesloten, heeft van dit artikel een overdruk laten maken en verspreid onder de leden met de opwek king de benzinegebruikers te wijzen op het gevaar van de witte benzine. Omdat „De Auto" blijkens het omslag het officieel orgaan van de KNAC is, heeft mr. Kruizinga in eerste instantie de KNAC, evenals Moormans Periodieken Pers en de Bovag, schrifte lijk verzocht de verspreiding van het gewraakte artikel te staken. Uit het antwoord van de KNAC blijkt dat men zich volledig distantieerd van de in houd van het artikel, omdat „De Auto" niet onder de verantwoordelijkheid van de KNAC zou vallen. Tendentieus Mr. Kruizinga zal daarom via eer kort geding tegen de drie eerder ge noemde instanties onmiddellijke stop zetting van de verspreiding van het artikel eisen, wegens het plegen van een onrechtmatige daad. Volgens de witte-pomphouders is met dit artikel, waarvan zij de inhoud „voos, tendentieus en onverantwoorde lijk" noemen, op grove wijze de betame lijkheid en de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer betaamt, overschreden. Als de rechter hen in het gelijk stelt, zullen zij, eveneens via mr. Kruizinga, een civiele procedure aanhangig maken om de schade die zij door dit artikel hebben geleden en die volgens hen bij zonder groot is, vergoed te krijgen. de, die 24 jaar geleden op de Ameri kaanse ranglijst voorkwam. Lidy Janssen behaalde een verdienste lijke overwinning op de Australische Fay Toyne (62, 64) en Trudy Groen man, die aangekondigd heeft definitief te zullen stoppen met tennissen Wimbledon, won met 63, 62 vai 17-jarige Amerikaanse Patty Hogan. Astrid Suurbeek verloor van Marina Godwin (46, 46) en Betty Stöve was kansloos tegen Joan Cottrill-Gibson, een nicht van de vroegere Wimbledon- kampioen Jack Crawford. De Rotter damse verloor met 06, 16 en maak te duidelijk de indruk, tennismoe te Niet rooskleurig De vooruitzichten op verdere su< sen van de Nederlandse dames zijn niet rooskleurig. Trudy Groenman (tegen Alice Tym) en Lidy Janssen (tegen Stephanie de Fina) kunnen de derde ronde wel bereiken, maar Els Veentjer Ada Bakker zijn bij, voorbaat kansloos tegen respectievelijk titel- houdster Billy King en de als vierde geplaatste Francoise Durr. In de avonduren zette Tom Okkcr zijn optreden voort op het centre court van Wimbledon in de heren-dubbel met de Australiër Ray Ruffels tegen de als tweede geplaatste Zuidafrikanen He witt en McMillan. De Nederlands-Au stralische dubbel, die vorig jaar de hal ve finale bereikte, leed een verpletteren de nederlaag: 810, 26 en 0=?6. Fouten van Okker Aanvankelijk ontwikkelde zich een boeiend gevecht, maar bij de stand 9—9 in de eerste set ging Tom Okker fouten maken. Ruffels kon spoedig daarop al evenmin meer tot goed spel komen. McMillan demonstreerde een voortreffelijke vorm: hij was ongenaak baar op services en hielp Hewitt op vele kritieke momenten. Tweeëntwintig partijen van de eerste ronde, die wegens de regen niet aan bod gekomen waren, werden gisteren gespeeld. Het algemene beeld van de tweede Wimbledon-dag werd er niet door verstoord. De Deen Leschly, die als enige van de geplaatste heren zijn partij uitgesteld had gezien, kwam een ronde verder. Alle geplaatste dames handhaafden zich. Lesley Turner, die na een afwezlg- (Sp) 6—3. 6—2, 6—1; Bengston (Zw)— Rod) guez (Chili) 6—4, 3—6, 6—4, 6—4; Seix (VS)—Ulrlch (Den) 6—3, 6—4. 3—6. 6—3. Dames-enkelspel: (eerste ronde): (GB)—Collms (GB) (Austr)—Pratt (VS) a. e—z; (W-Dld)Fretz (VS) 6—3. 3—6. 6—2) (Ned)—Knode (VS) 6—1. 6-0: (VS)—Gourlay (Austr) 6—1. 6—1; Graebi (VS)—Coombes (GB) 7—5, 3—1; Dmltrl< (Fr.)—Truman (GB) 6—3, 3—6. 6—3; twe< ronde: Shaw (GB)—Bentley (GB) 6—0, 4 6—3; Tegart (Austr)èSoady (GB) 6—4 6—3; (VS)—Ingr- - - - Zijl (ZAV- (Rusl)—Roberts King (VS)—Ingrld Lofdahl (Zw) 8—6, 6—2; -"l (ZA)Behlmar (VS) 6—4 (Brz)—Rossouw (ZA) 6—3, oberts J GB)_ 6—16—1 Casals (VS)—T< (GB)—Hall (GB) 6—2. 6—3. 6—1. 6-3: Wade Zege voor Peter Post in België OVERPELT Peter Post heeft giste ren in het Belgische Overpelt een wie- Iercriterium voor professionals gewon nen. Hij legde de 150 kilometer af in drie uur en vijftig minuten. Nederlan ders beheersten de strijd: na Post gin gen achtereenvolgens Van der Vleuten, Van Espen, Beugels en Breure over de eindstreep. Vianen werd achtste. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet Vooral buiten de stad Denkt u er straks aan: per 1 juli zal men niet langer on gestraft doorgetrokken strepen op het wegdek mogen over schrijden. Aanvankelijk zou de ze bepaling uit het nieuwe re glement verkeersregels en ver keerstekens al op 1 januari in werking zijn getreden, maar op dat moment waren op veel plaatsen nog niet voldoende voorzieningen getroffen. Uit de beschikking van de mi nister (Staatscourant van 5 juni) blijkt dat de doorgetrokken streep uitsluitend wordt aangebracht in dien de verkeersveiligheid dit abso luut vereist. In het algemeen ko men ze dus buiten de bebouwde kom in onoverzichtelijke bochten en op onoverzichtelijke hellingen op wegen met tweerichtingverkeer op één rijbaan. Binnen de bebouwde kom zal de toepassing van doorgetrokken stre pen, gezien de ver gaande gevolgen die zij daar kan hebben (o.m. bij het parkeren van voertuigen), zo veel mogelijk achterwege blijven. Aan de doorgetrokken streep gaan veelal waarschuwingsstrepen vooraf, deze strepen verschillen van de bestaande onderbroken streep doordat ze driemaal zolang zijn ter wijl de onderlinge afstand tussen de strepen tot een derde is terugge bracht. De weggebruiker krijgt hierdoor de indruk, dat de onderbroken streep dichtvloeit. Dergelijke waarschuwingsstrepen Waarschuw ine De waarschuwingsstreep geeft aan, dat het in het algemeen niet wenselijk is op de rijstrook van het tegemoetkomende verkeer te ko- Als het tegenliggend verkeer dat toelaat, kan echter wel een brom fiets, fiets of een ander langzaam rijdend voertuig (bijv. een land bouwtrekker) worden ingehaald. De waarschuwingsstreep moet dus worden gezien als een verzach ting van de betekenis van de door getrokken streep. Zuiderzeeweg Actie stuurwiel vandaag open werd succes EEG bouwde 7 rhnl. auto's In de EEG zijn vorig jaar ruim zeven miljoen auto's gefabriceerd (waarvan 580.000 vrachtauto's), een nieuw record. De Amerikaanse auto- produktie beliep vorig jaar ruim tien miljoen wagens, de Britse ruim twee miljoen, evenals de Japanse. Duitsland kwam in de EEG op de eerste plaats met 3.051.000 auto's, ge volgd door: Frankrijk met 2.025.000. Italië 1.366.000, België met 518.700 en Nederland met 67.500. De gehele EEG telde eind vorig jaar circa 28,8 miljoen auto's, waar van 3,9 miljoen vrachtwagens. Sinds vandaag is de mooiste autoweg van Nederland, de Zuider zeestraatweg van Amersfoort naar Zwolle, compleet: ook de laat ste ontbrekende schakel het stuk Nijkerk-Harderwijk is nu in gebruik genomen. Daarmee is de hinderlijke en tijdrovende smalle slingerweg via Ermelo en Putten voor het snelverkeer ver leden tijd geworden. Het bijzondere van deze 15 kilo meter weg, die 30 miljoen gulden heeft gekost, is dat men er voor het eerst direct bij de aanleg ook de recreatieve voorzieningen bij heeft gefinancierd. Niet alleen liggen er langs de beide rijbanen (elk tweestrooks) drie parkeerplaatsen met toiletten, er zijn ook twee recre atieterreinen aangelegd en langs het Veluwemeer heeft men zelfs een strand opgespoten, waarop ruimte is voor tienduizenden badgasten. De twee recreatiegebieden zijn de stranden Horst en Nuld met kam peerterrein, ligweiden, jachthavens en parkeerterreinen. Tussen weg en strand komt een afschermende be planting: de aandacht van automobi listen mocht eens worden afgeleid.... Op de foto ziet men de nieuwe weg. Hij werd genomen bij Nijkerk, waar tot gisteren het verkeer nog moest afbuigen, maar waar het nu rechtstreeks naar Zwolle kan doorrijden, over een gloednieuwe en moderne snelweg. Een bekende fabriek van gedistil leerd in Amsterdam, die het „blau we stuurwielgilde" oprichtte om het gebruik van alcohol in het verkeer tegen te gaan, heeft succes met haar actie. Tot nu toe heeft zij al 150.000 aanvragen binnengekregen voor de bekende blauwe stuurtjes, die als reversknopen kunnen wor den gebruikt ten teken, dat men nog moet rijden. In hoeverre, die aanvragen van verzamelaars komen, vermeldt de fabriek echter niet. Lek in band gedicht met spuitbus Repareren van lekke banden èn oppompen wordt een kwestie van een handomdraai met het preparaat Finilec, door de Amsterdamse firma Aerochemie in de handel gebracht. Het verwisselen van wielen en dus ook het opkrikken van de wagen, wordt overbodig. Het enige wat men heeft te doen is het slangetje van een spuitbus op het ventiel te drukken en de in houd van de bus naar binnen te spuiten. De band wordt daardoor gevuld met latex-schuim, dat een dunne rubberfilm in het gat en de binnen kant van de band afzet. Wel noodza kelijk is, dat men direct nadat de bus is leeggespoten, gaat rijden om het latex-schuim zich te later verspreiden. Voordat het preparaat in de han del werd gebracht heeft TNO er uit gebreide proeven mee genomen. De conclusie was. dat met spijkers ka potgemaakte banden zelfs na hon derden kilometers rijden nog geer spanningsverlies te zien gaven. De rubberlaag blijft drie weken lang zelfs zo kneedbaar, dat lekken die binnen die periode ontstaan, ook nog gedicht worden door de laatste behandeling. De bussen kosten: ƒ4,25 (voor drie fietsbandreparaties). 5,95 (voor drie bromfietsbanden), 6 (voor één autoband) en 8 (voor twee autobanden). De Vauxhall-af deling van General Motors heeft haar Viva-programma met deze 3- deurs combinatiewagen uitge breid, die binnenkort in ons land leverbaar zal zijn. Met de wegklapbare achter bank biedt de wagen een laad ruimte van 1£ kubieke meter bij buitenafmetingen, die na genoeg dezelfde zijn als bp de Viva-personenwagen. De 1159 cc motor levert 57 pk. OOGTEST IN BUNNIK Als u nou toah in de buurt van Bunnik bent, rijdt u dan even langs het motel om gratis een oogtest te laten afnemen. Tot 1 juli staat er de stichting Oog en Bril gereed om weggebruikers te testen op kleuron- dersaheidingsvermogen, diepte- zicht, zijdelings gezichtsveld en ge- zichtssóherpte. Tevens wordt het re actievermogen beproefd. Door de medewerking van PAM, Michelin en Acifit zal ook een ontstekingstest, een bandentest en een accutest kunnen worden afgeno men. Tijdens deze tests kan men in de auto blijven zitten. Vandaar ook de naam: drive-in-test. Van 's morgens 9 uur tot 's mid dags half zes kan men er terecht. Een lange rit voor de boeg straks op vakantie? Bang voor wagenziekte? Deze tips kun nen wellicht enige verlichting brengen. I CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. I MUGOLIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. Op 3 september gaat Zweden van links over op rechts. Om de Zweden, die generaties lang links hebben gereden, te behoeden voor ernstige verkeersfouten. zijn vele auto's uitgerust met hulp middelen om de bestuurders te herinneren aan „rechts houden". Hier is een elektrische richtingaanwijzer, die luid begint te zoemen als de chauffeur de verkeerde weghelft opzoekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9