Verkrijgbaar: voor f.118,37 in de maand „Kreten mooi, maar eerst hele terrein overzien" Windhozen hebben een gevaarlijke slurf AMRO-LENING Uit de Haagse hof geplukt MINISTER VERINGA: OPEN GRONINGER jes Diaconaat schenkt Tricht f 50.000 3 vliegtuigen in W.-Duitsland neergestort NI 106lj "5 WOENSDAG 28 JUNI 1967 belang; ïeegedaaj mag Marce?[ boon ermorgd de hot it. De| Het beda iterd Kerk™ eirv 311 ;rgaderli behalve) belan beschik! or de ri t Castej iat; aai] het bei erstraat] vaji d« t; aai idgende :ig met ïrschole (proL de Stic voor (prot verdei bezoldi Jen voo tichtinj huisves ieve va Noord: op de zorg. m phe van de gsplan meente te krij ommen nnepsti oppen t percei psom o dolend >or f 9 er de C iet oog ows en gemet perceel ter pl ereenst ijk Eigen weg TSRAËL gaat zijn eigen weg. Het ls als overwinnaar uit de strijd gekomen. En het wil nu betere voor waarden scheppen voor een vreed zaam bestaan temidden van de Ara bische landen. Deze landen hebben totdusvcr geen bereidheid getoond, als groep of af-, zonderlijk, met Israël te spreken over een vredesregeling. Eerder lijkt het dat men de gedachte aan oorlog nog niet heeft laten varen. De Algemene vergadering van de VN houdt zich met het probleem bezig. Het staat echter vast, dat zij op geen enkele wijze kan bijdragen tot wegnemen van de Arabisch Israëlische tegenstellingen. De tijd staat echter niet stil. De door Israël bezette gebieden moeten bestuurd worden, wil de chaos die er al heerste niet nóg groter worden. Op een vredesregeling kan niet worden gewacht. Het Israëlische parlement heeft de regering-Esjkol dan ook gemachtigd, de wetgeving en bestuursvormen van het land van toepassing te verklaren op elk gebied in Palestina dat bij de creet wordt omschreven. Men brengt deze machtiging vooral in verband met Jeruzalem. Zij zou een eerste stap zijn naar inlijving van het tot voor kort Jordaanse oude stadsdeel, dat voor Israël zo rijk aan herlnne- Het is voor de bevolking van Israël vanzelfsprekend, dat het oude Jeru zalem nooit meer wordt prijsgegeven. Blijft echter de vraag, of inlijving de enige methode is om aan dit ver langen tegemoet te komen. WH er in het Nabije Oosten sprake kunnen zijn van een vreedzaam sa menleven, dan alleen, wanneer Israël en de Arabische landen het met el kaar eens worden. Eenzijdige stap pen kunnen de kans nog geringer maken. Dat Israël niet wil terugkeren tot de omstandigheden van vóór het jongste conflict is begrijpelijk. De verande ringen moeten echter door onder handelingen worden verkregen. De weg daartoe dient Israël open te DEN HAAG Een open Groninger. Dat kan men als kortste karakteristiek meegeven aan de nieuwe minister van onderwijs en wetenschappen dr. G. H. Veringa, die van prof. Diepenhorst een departement overnam, ivaar weinig problemen als vanzelf9 tot een oplossing komen. Twee citaten ten bewqze: „Ik acht het juist dat in deze tqd de georganiseerde studentenmaatschappij haar visie laat horen op vele problemen". Opener kan zelfs de meest geëmancipeerde studentenorganisatie een minister niet wensen. En: „Als je volgend jaar honderd miljoen meer te ver delen zou hebben over het gehele onderwijs, zullen het jaar daarop de wensen stellig verder gaan". Een realis tische benadering, die hij uitstek aan Groningers wordt toegeschreven. In het gesprek met de minister, die als vader van vijf kinderen persoon lijk geïnteresseerd is bij het kleuter-, het lager- en het middelbaar onder wijs, en als bewindsman meer dan grote belangstelling heeft voor het wetenschappelijk onderwijs, geeft dr. Veringa direct antwoord op onze vragen. Onbillijk Over de veel gehoorde klachten van het onderwijs, zowel materieel als onderwijs-technisch: „Die klach ten zijn onbillijk als men kijkt naar er reeds allemaal is gedaan. Maar niemand zal, naar de toekomst kijkend, voldaan kunnen zijn. De ontwikkeling van de onderwijsuitga- in de laatste tien jaren is Drach tig- Om nu op die klachten terug te komen, er wordt soms met veel vo lume geschreeuwd, soms ook met minder nadruk aangedrongen. Dat vertekent het beeld wel eens. Die het hardst roepen, hebben al tijd de schijn mee in de grootste ellende te zitten. Er is echter op vele terreinen reden tot klagen, neem he{ probleem van het tekort aan gym nastieklokalen, dat is in de sector van het lager onderwijs een uitermate ir probleem, daar kan ik me dik wijls over verbazen." over het wetenschappelijk onder wijs: „Niemand wil haast aanvaarden dat bepaalde dingen ook een bepaalde tijd van rijping nodig hebben. Een vraagstuk als dat van de steeds toene mende aantallen studenten is niet in handomdraai op te lossen". DRS. G. H. VERINGA middelen beperkt wijs gestalte moet krijgen, is nu nog niet te zeggen. Er valt te denken aan een twee-trapsstudie, aan een baccalaure aat, aan een verplichte propaedeuse in een vroeger stadium. Er zou uitgezocht kunnen worden of bijvoorbeeld juristen en sociologen in de praktijk wel functies vervullen die teruggrijpen op de opleiding die ze nu krijgen. Maar 'men is in ieder geval niet uit de zorgen door een studie van zes tot vijf jaar terug te brengen". Vager laat de minister zich uit over een wezenlijke reorganisatie van het wetenschappelijk onderwijs. Inhakend op recente bedenkingen te gen het nut van hoorcolleges: ..Als je ze de stof in dictaatvorm voorzet, zijn ze misschien in vijf minuten klaar, maar van de dialoog met de hoogle raar blijft dan niets over. Er zijn hoog leraren die een heel jaar praten over een bepaald specialistisch onder werp. maar die ontwikkelen toch het zelfstandig denken van de student, die leren hun een terrein binnengaan en dat heeft ook zijn nut". maar laat men dan ook beseffen dat na die beslissing het parlement aan het woord komt". Vraagstuk Mondig de academische kwesties in twee betekenissen naar de ellende die vele huisgezinnen in deze dagen trach ten te verwerken, als een kind gezakt is voor een examen of een klas moet overdoen: „De toetsing van kennis door middel van een examen zal toch op de een of andere wijze blijven bestaan, hetzij via een schoolexamen, hetzij via een rijksexamen. Ik erken dat het probleem van de objectieve studietoets een levensgroot vraagstuk is. waarover een commissie uit de Academische Raad zich dan ook beraadt. Blijft, dat het bijzonder bitter is als je een jaar alle ook de voldoen de vakken moet overdoen. Een tweede kans "na een half jaar? Stel dat je twaalf keer een kans geeft in een jaar. dan loop je ook twaalf keer het risico van alle ellende". H. van BALKUM Bezinning Hoe staat u tegenover een verkorte academische studie, vroegen wij dr. Veringa; zijn genuanceerde antwoord: „Ik vind bezinning op de studieduur haast nog belangrijker dan het oplos sen van de financiële problematiek, maar op welke wijze een herstructure ring van het wetenschappelijk onder- UTRECHT Het diaconaat van de gereformeerde kerken in Nederland heeft gisteren ƒ50.000 beschikbaar gesteld vaor onmiddellijke hulpverle ning in het rampengebied van Tricht. Het bedrag zal nog worden verhoogd wanneer het nodig is. Het geld is bestemd voor de gehele gemeenschap van het getroffen dorp. Het diaconaat is ook van plan ge zinsverzorgsters en maatschappelijk werksters ter beschikking te stellen. Verder denkt het aan de de organisatie van vakantieweken voor de mensen uit het rampengebied. olitie bi Parkhsj de Nie I. de R( Iwijk. ledereen, altijd, overall In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds heeft de Stichting Mensen in nood, katholieke stichting voor bijzondere noden en vluchtelingen zorg te Den Bosch, haar rampengiro- nmmer 1111222 opengesteld voor de ge troffenen van de stormramp te Tricht en Chaam. De besteding zal in overleg met de desbetreffende instanties plaats heb ben. aldus de Stichting. Bus op mijn: 23 Vietnamezen dood SAIGON Ten noorden van de Zuid Vietnamese hoofdstad is gisteravond een autobus op een mijn gereden. Ten minste 23 burgers werden gedood en tien gewond. Amerikaanse B52 bommenwerpers hebben vandaag aanvallen uitgevoerd in de Khe San-sector, waar Noordviet- namese strijdkrachten een massale val met motieren en raketten hadden ontketend. Eis negen maanden voor bezit LSD AMSTERDAM De officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank, mr. W. K. baron van Dedem, heeft gisteren tegen de negentienjarige scholier S. van der R. uit de hoofdstad negen maanden gevangenisstraf geëist waarvan zes voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest alsmede toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme gedurende de proef tijd van drie jaar. De jongeman was in mei in de voormalige Apollobioscoop, dat provo-centrum is geweest, gesnapt met dertig gram hashish en acht doserin gen LSD. Allergevaarlijkste De officier, specialist op het gebied van verdovende middelen, beschreef uitvoerig de gevaren van LSD. Hij noemde het een veel erger middel dan marihuana of opiaten. In New York vindt men LSD het allergevaarlijkste middel dat men illegaal kan kopen. De raadsman, mr. H. G. Th. Keune, verzocht zijn cliënt een zodanige straf op te leggen, dat Van der R., die naar een hts in het oosten van Nederland wil gaan, daar in augustus kan gaan studeren. De studentenmaatschappij krijgt een minister die niet op zijn traditiona listische visie is aan te vallen: voor dialoog, voor inspraak van studenten („ze vervullen in onze maatschappij een fundamentele rol") en nuchterder dan veel van zijn toekomstige oppo- Dr. Veringa: „Je kunt honderd gul den op het maximum voor rijksstudie toelagen zetten en nog het-verwijt te horen krijgen dat je te weinig geeft. Kreten en demonstraties zijn mooi, je moet wel eerst het gehele terrein overzien voor je in actie Dat de nieuwe minister de student en zijn organisaties als volkomen mon dig ziet geeft hij haast bewonderend toe: ze maken goeie stukken, die hier op het departement ook echt serieus bekeken worden, dat zijn echt geen lachertjes meer. Maar de praktijk is onverbiddelijk en de middelen zijn beperkt. Belijdt dr. Veringa: „Een minister denkt heel lang, hij neemt diepingrijpende beslis singen, maar dan staat er tenslotte de Kamer die zijn werk beoordelen moet. Ik ben er voor om voor de beslissing met belanghebbenden te discussiëren, Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X 118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK BADEN-BADEN De inspecteur van de Franse luchtmacht, generaal Na- vlet, en vier andere Franse militairen zijn gistermiddag om het leven geko men hij een vliegtuigongeluk. Hun toestel, een tweemotorige Brous* sard, vloog tegen een helling van de 1164 meter hoge Honnisgrinde in het Zwarte Woud. Zij waren op weg van Metz naar Freiburg. Het was het derde vliegtuigongeluk op een dag in West-Duitsland. Eerder is op het Noordzee-eiland Norderney een eenmotorig sportvliegtuig verongelukt, waarbij vier mensen de dood vonden. Onder hen was de burgemeester van Borkum, Fritz Klenner. Bij Krumbach in Schwaben stortte een hefschroef- vliegtuig van het Westduitse leger neer. Drie militairen kwamen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Hevige windstoten zon der een wervelende beweging richten vaker schade aan dan echte windho zen, die een duidelijk zichtbare slurf hebben. In deze slurf is de luchtdruk be- jSS langrijk lager dan in de naaste om- geving. Het gevolg is, dat schuren en huizen, waarover de slurf trekt, let terlijk open barsten. Daken kunnen van de huizen vliegen, dikke bomen worden als luciferstokjes afgedraaid en wagens met hooi maken een luchtreis. De kracht van een windhoos is on voorstelbaar. Dat is zondag weer in Tricht gebleken. Krachtige windstoten hebben een geheel andere uitwerking. Koude en daardoor zwaardere lucht stort zich van een hoogte van dikwijls 7 tot 10 km uit de buien neer met een snelheid van soms 100 km per uur. Ook deze winden kunnen veel schade aanrichten. Aan de schade, die is aangericht, kan men zien of er een valwind of windhoos heeft gewoed. Bij een val wind zijn de bomen in dezelfde rich ting geveld. Een koude valwind boven uit een zware bui veroorzaakt aan de voor zijde van de bui een zeer donkere rolwolk. :WÉËêifc De man, die plotseling naast me onder het schuildakje bij de tramhal te stond, droop. Zijn ietwat lange haren plakten aan zijn gezicht, een sporthemd hing plekkend van zijn schouders en de broekspijpen produ ceerden een beekje, dat zoetjes naar de stoeprand vloeide. Nu was ik zelf paraplu-loos en blootshoofds ook overvallen door een van de regenbui en, maar mijn verfomfaaide staat was nauwelijks een fractie van de Proestend en schuddend probeer de hij althans enig vocht uit zich te slaan. Veegde de haren uit zijn ogen en zag toen mijn meer dan meewa rige blik. Gretig begon hij een gesprek, ken nelijk snakkend naar troost. Die ik grif gaf in een moppering over de buien, die altijd net komen als je op mooi weer rekent. Maar hij weerde af. Welnee het was helemaal het weer niet.... Barstte toen als een donderbui zelf los. Dat hij zoiets nou altijd had. Hij was bij de eerste regendrop pels direct gaan schuilen. Gewoon onder een wat uitstekend stukje ge vel. Hij had alle tijd dus waarom zou hij doorgelopen zijn? Heel de bui had hij langs zich zien storten zonder een spettertje te krijgen. Maar toen het weer droog was. ge beurde het. Net op het ogenblik dat hij onder het beschermend randje uitstapte, plenste een waterval op Hoe dat kon? Heel gewoon. Boven het afdakje was een raam en uit dat raam werd door een nijvere huisvrouw een bezem gestoken, die veeg-veeg de zware waterlast van het randje streek. In zijn nek... Hij vertelde het op een toontje van berusting, raakte al over het rare geval heen en nam gelukkig de proestlach, waar Ik in schoot, heel goedig op. „Lach maar...", zei hij, „dat doet iedereen altijd als me zo iets over komt..." Ik protesteerde. Zoiets over komt een mens maar eenmaal. Maar hij wist beter. „Vandaag een stortbui, morgen wat anders. Het vreemde is. dat ik nooit echt een ongeluk krijg, als ieder ander het wel zou krijgen. Ik ben eens midden op zee van boord geslagen. Redding boei, en binnen drie minuten stond ik weer veilig aan dek. Mankeerde niks. Alle lui me feliciteren natuur lijk. Schouderklopjes en zo. Geeft een vent me net een vriendschappe lijke klap op mijn rug, terwijl ik me omdraai. Ik sloeg zo tegen de vlakte en had een hersenschuddingDrie weken plat. Ik heb een treinongeluk meege maakt. Afschuwelijk. Mensen die uit de ravage met snijbranders verlost moesten worden. Ik had niks, geen schrammetje. Direct meegeholpen natuurlijk. Toen alles voorbij was. zeiden ze. dat ik maar naar Me weg moest lopen, dan zouden ze me met een auto naar huis brengen. Ik klau ter een dijkje over, struikel en breek mijn been.... Nou ik ging per ambu lance naar het ziekenhuis... In de verte kwam de tram er aan De man praatte nog door, met weer een ander griezelig verhaal. Daar door was mijn aandacht even afge leid, maar de tram tingelde al nader ende zo hard. dat ik het me opeens realiseerde. Mijn onbekende stond net op de rails... en met zijn rug naar de tram. In één ruk had ik hem opzij en snauwde: „Let d&n op..." Een minuut later stonden we alle bei op de treeplank. Ut glipte gauw binnen met mijn abonnement, maar de man stond te treuzelen b i de conducteur, die ongeduldig de wa gen weer in beweging zette. De man diepte zijn natte broekszakken uit, keek toen ongelukkig de wagen in naar mij. Maakte een wanhopig ge baar, dat ik eerst niet begreep. Zuch tend ging ik naar voren, ik voelde me zo langzamerhand verantwoorde lijk voor hem: „Wat is er?" „Ik heb geen geld bij me... Was helemaal niet van plan met de tram te gaan...." Hij wou nog nadere uit leg geven, maar ik heb gauw een overstapje gekocht. „Blijf maar een poosje zitten." zei ik lief, „Dan droogt u wat..." En heel gemeen: ,,'t Spijt me, maar volgende halte moet ik er al weer uit..." Ik ben toen verder maar gaan lo- En het ging gieten...!! Windhozen zijn in ons land niet zeld zaam. Het KNMI registreert er zeker tien tot twintig per jaar. De schade blijft meestal beperkt tot enkele af gerukte daken en verwoeste kippen hokken. Windhozen met de allure van een tornado zijn zeldzaam. In de meeste gevallen is de trechter van de wind hoos 30 in doorsnee. Maar de windhoos van Borculo. die van 23 augustus 1950 en die van zondag had den een trechter met een doorsnee van enkele honderden meters. De hoos van zondag had een dan sende beweging. Ze raakte eerst de grond in Oostmalle ten oosten van Antwerpen, kwam daarna bij Chaani weer neer om vervolgens bii Tricht de meeste schade aan te richten. De windhoos is vervolgens een zwa re buienbaan geworden, die over het IJsselmeer. Lemmer. Sneek en Leeu warden trok om tenslotte op Schier monnikoog- nog stortrerens te veroor zaken. Acht uur 's avonds verliet het natuurverschijnsel ons land. Twee Israëliërs tegen 425 Jordaniërs uitgewisseld AlLENBY BRUG Op de Allenby Brug in het door Israël bezette deel van Jordanië heeft gisteren de uitwisse ling plaatsgehad van 425 Jordaanse krijgsgevangenen en drie Iraakse consu laire functionarissen voor twee Israëlische piloten. De Israëli's waren op 7 juni bij een aanval op een Iraaks vliegveld neer geschoten en via Jordanië uitgeleverd. Een overeenkomst voor de uitwisseling van de krijgsgevangenen tussen Israël en Jordanië was maandag door bemid deling van het Rode Kruis gesloten. Wat moet men doen bij een windhoos? DE BILT Wat moet men doen bij windhozen zoals die van afgelopen zondag die aan tien mensen het leven heeft gekost en grote verwoestingen aanrichtten in Tricht en Chaam? Het KNMI te De Bilt geeft de volgende waarschuwingen: Als men op open land een hoos ziet naderen en geen tijd meer heeft om te vluchten, moet men In een greppel gaan liggen. Bevindt men zich op straat, probeer dan een schuilplaats te zoeken In een kelder of binnen een gebouw van gewapend beton. Is men binnenshuis zoek dan bij voorkeur bescherming onder zwaar meubilair, zo ver mogelijk verwijderd van de ramen en mu ren. Sluit bij een naderende wind hoos geen ramen of deuren, om dat dit de mogelijkheid van het openbarsten van gebouwen be vordert. Franse atoomproef in Stille Oceaan PARIJS Frankrijk heeft' boven Mururoa in de Stille Oceaan een atoom bom tot ontploffing gebracht. Het is de tweede van dit jaar. de eerste kern proef aldaar werd op 25 juni gehouden. Deze Franse serie bestaat uit drie j proeven, die ten doel hebben de „Luci- fer" voor de eerste waterstofbom te 1 testen. Vorig jaar nam Frankrijk zes atoomproeven in de Stille Oceaan met bommen van 20 tot 40 kiloton als eerste en 200 a 300 kiloton als laatste. Gerrit de Stotteraar opnieuw betrapt Nederland bekend onder de naam Gerrit de Stotteraar, is weer in de cel beland. Deze beruchte in- en uitbreker werd ge pakt bij een insluiping in een woning aan de Nieuwe Herengracht. Bij zijn aanhouding was hy in het bezit van duizend gulden, een schroevendraai er. een breekijzer. 26 sleutels en een fiets. Gerrit de Stotteraar werd in december 1065 voor de 62ste keer veroordeeld. Moskou: Straf vliegers die schip bestookten MOSKOU Rusland heeft Amerika verzocht de vliegers te straffen die eni ge tijd geleden in Noord-Vietnam een Russisch koopvaardijschip hebben beschoten, waarbij een Russische zee man om het leven is gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5