Het rijk? Dat laat ons maar wat ploeteren ZWOLLENAREN NIET ONDER INDRUK VAN VERKIEZINGEN plicht om Gemeenten: te zorgen voor werk voor gehandicapten Prins reikte Zilveren Anjers uit Drie doden bij frontale botsing anders dan andere Gesprek met commissaris uitgesteld Dr. Hulst (92) overleden Hollandia ontslaat na reorganisatie 250 man 9 DINSDAG 27 JUNI 1967 - Mr. A. J. J. RIJK SEN toch als een verrassing (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De inwoners var Zwolle hebben de afgelopen we ken alle politieke „kopstukken'' in hun woonplaats in aktie kun nen zien. Een niet alledaags ver schijnsel. De heren Toxopeus, Den Uyl, Schmelzer, Van Mierlo, Mar cus Bakker en Koekoek spanden zich in om de Zwolse gemeente raadsverkiezingen voor hun partij tot een succes te maken. Voor de Protants Christelijke Combinatie, een gezamenlijke lijst van ARP en CHU, kwam zelfs minister Udink naar de Overijsselse hoofdstad. De verkiezingsuitslag wordt door de Haagse politici met spanning tegemoet gezien. Tot woensdagavond zullen zij nog geduld moeten hebben. Natuurlijk, het gaat om gemeenteraadsverkie zingen. Maar er is meer. Het zijn de eerste verkiezingen na de formatie het kabinet-de Jong. Zal D'66 nog ster ker stijgen dan haar sensationele tri omf op 15 februari? En hoe zal de Boerenpartij het er af brengen? Vooral deze twee vragen houden poli tiek Den Haag bezig. De mogelijkheid om tussentijds de i stemming van de kiezers te peilen is te I danken aan een vrij ingrijpende grenswijziging, die op 1 augustus kracht wordt: de opheffing vaïi de I 14.000 inwoners tellende gemeente Zwol- I lerkerspel. Het grootste deel van Zwol lerkerspel gaat naar Zwolle, dat hier mee tevens haar inwonertal ziet stijgen van 60.000 naar 72.000. Zwollerkerspel had drie woonkernen die Zwolle aan drie kanten omsloot. Hierdoor hield het Kerspel de Overijs selse hoofdstad in een wurgende greep, j De opheffing was noodzakelijk om Zwolle de nodige ruimte voor uitbrei- I ding te verschaffen. Sinds 1950 is Zwol le gaan industrialiseren. De tweede No ta inzake de ruimtelijke ordening heeft deze oude stad bestempeld tot kernge bied met in de toekomst 250.000 inwo- Geen verkiezingskoorts De Zwollenaren zelf zijn weinig on der de indruk van de betekenis die aan de verkiezingen in hun gemeente wordt Verlooft Clay zich met een blonde Deense WENEN Een blonde Deense actrice, de 25-jarige Inga Orsell. heeft vandaag meegedeeld, dat zij zich deze zomer met Cassius Clay zal verloven. Het verlovingsfeest wordt in Wenen gehouden. Of het door zal gaan? De wereld kampioen boksen in het zwaarge wicht is immers wegens dienstwei gering tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Zijn zaak dient nu in hoger beroep. Mogelijk geeft de federale rechter hem toestemming om naar Europa te reizen. Een an dere mogelijkheid is, dat Clay, die zich Mohammed Ali noemt, wordt beschouwd als een soort „reizende bisschop" van de sekte van de zwarte moslims. Hoe denken zijn geloofsgenoten er over, wanneer hij met een blonde Deense trouwt? Inga Orsell en Cassius Clay heb ben elkaar twee jaar geleden in Las Vegas ontmoet. BONN Onder leiding van de Utrechtse aartsbisschop Rinkel is in de Westduitse hoofdstad een internatio nale oud-katholieke bisschoppenconfe rentie gehouden, waar de voorbereiding voor een officieel gesprek tussen het oud-katholicisme en de oosterse ortho doxie aan de orde is geweest. Tijdens de geplande officiële besprekingen gaat het om volledige intercommunie. De or thodoxe kerken hebben vorig jaar sep tember voorbereidende besprekingen voor het gesprek met de oud-katholie ken gevoerd. gehecht. Hier en daar kan men het raam een veikjezingsbiljet zien hangen maar van een echte verkie zingskoorts is geen sprake. Het grootste spandoek dat wij onder een brug gen. bevatte geen oproep om op bepaalde partij te stemmen maar nodig de ons uit de Zwolse zomerfeesten mee te maken. Misschien is men veel te veel in vakantiestemming om zich druk met de politiek in te laten. Maar over het algemeen is het rustig in de Overijsselse hoofdstad. Natuurlijk er zijn inwoners van Zwollerkerspel, die met een bedroefd hart Zwollenaar worden. Maar hun bezorgdheid is voor een groot deel weggenomen nu zij w ten dat hun wethouders ongetwijfeld de nieuwe gemeenteraad een plaats zi len krijgen. Beide wethouders hebben een verkiesbare plaats, respectievelijk op de lijst van de Protestants Christe lijke Combinatie en van de PvdA. Woensdagavond omstreeks acht uui kan de uitslag bekend zijn. De meeste partijen hebben in een groot Zwols ho tel een zaal gehuurd. Zij hopen alle maal daar een overwinning te kunnen AMSTERDAM Prins Bernhard heeft vandaag aan drie Nederlanders, die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied, een Zilveren Anjer uitgereikt. Mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda kreeg de onderscheiding voor zijn succesvol streven om de Goudse glazen in de Sint Janskerk in Gouda voor het vaderland te behouden en dit historisch bezit gro te bekendheid te geven. Door zijn be moeienissen zijn de glazen in 1939 veiliger oorden overgebracht om z< gen het oorlogsgeweld te beschermen, De heer M. Wiegersma uit Oranje- wout kreeg zijn Zilveren Anjer voo het bevorderen van de kennis van er de belangstelling voor biologie in he algemeen, maar in het bijzonder van Friesland, voor natuurmonumenten, heemkunde, volksonderwijs en nog en kele andere onderwerpen. Mattkeuspassie De heer G. J. G. Leonhardt uit Laren (NH) werd de onderscheiding overhan digd voor het stimuleren van het Neder landse muziekleven. Hij is de stuwende kracht van de Nederlandse Bachveree- niging. die ieder jaar de Mattheuspas- in de Grote Kerk in Naarden ten gehore brengt. In zijn voorwoord zei prins Bernhard onder meer een toespitsing te onderken- op het actuele moment, in overschatting van het nu. dat vaak ten koste gaat van het verleden en de toe komst. Hij pleitte voor een leven in de actualiteit, verbonden met het verleden gericht op de toekomst. MEPPEL Bij een frontale botsing tussen 2 personenauto's op de rijksweg Meppel-Assen zijn gisteren 3 personen gedood. Het zijn de heer K. Wiersma (63), zijn echtgenote, mevrouw A. Wiersma-Dorhout (64), beiden uit Ter- naart en de heer D. Steffens (55) uit Loosdrecht. Het ongeluk ontstond doordat een vrachtauto door nog onopgehelderde oorzaak op de linkerweghelft raakte. Hierop volgde een frontale botsing met de twee personenauto's. GOUDA Bescheidenheid siert de mens. Mr. A. J. J. Rijk sen, die vandaag uit handen van prins Bernhard een zilveren anjer ontvangt, werpt het sieraad van de bescheidenheid achteloos weg: „Ja, ik dacht dat de onderschei ding nooit meer zou komen. Voor gaande jaren heb ik wel 's tegen m'n vrouw gezegd: snap jij nou, waarom ze me nog geen anjer ven? Omdat ik hem niet eerder kreeg, komt het toch nog als een verrassing. Een vrij verbluffend antwoord op de geijkte vraag: „Had u de onderscheiding verwacht?" Geen al te grote surprise dus voor mr. DOOR: Henk J. de Kleijnen Rijksen. die dit jaar de anjer kreeg toegewezen met twee andere Nederlanders, die zich „uitzonder lijk verdienstelijk hebben ge maakt op cultureel gebied." De heer Rijksen wordt onderscheiden als deskundige op het gebied van de gebrandschilderde ramen in de Goudse St. Janskerk. Nee, de heer Rijksen (73) heeft geen behoefte aan bescheidenheid. Hij is de animator van de Stichting Fonds Goudse Glazen; het fonds is een belang rijk deel van zijn leven. Zonder overi gens zichzelf volledig te willen uitscha kelen, propageert hij de levensvatbaar heid van het FGG en tracht daarmee het fonds van een gezonde toekomst te verzekeren. Toch vreest mr. Rijksen zijn onge nuanceerde uitspraken. ,,Nee, nee, be gint u nog niet meteen. Ik heb alles op papier staan, want tegen de pers moet je je wapenen", zegt hij afwe rend, als tussen de slokken thee door reeds enkele vragen worden afge- Alle gegevens op papier dat zou een vervelend verhaaltje kunnen wor den. Gelukkig blijkt de officier in de orde van Oranje Nassau (benoeming in 1947) en ereburger van Gouda (vanaf 1963) toch ook bereid om het onder houd een levendiger tintje te geven, Toont boeken en folders, geeft er een toelichting bij. Typerend is zijn reactie op het be zoek van enkele vertegenwoordigers van het Prins Bernhard Fonds. „Tja, die heren wilden het een en ander van me weten, hè? Voor het toespraakje van de Prins." De heren vroegen te weinig naar de zin van mr. Rijksen. Hij zond hen enkele dagen later een volledige levensbeschrijving. „Puur door de omstandigheden ben er destijds in gekomen. M'n be langstelling op cultureel gebied was breed. Vooral literair, maar ook wel historisch. Mijn kennis van de Goudse glazen was in 1937 nog nihil. Een onver wachte gebeurtenis drukte me er met 'n neus echter boven op." Die onverwachte gebeurtenis was het organiseren van een kleine tentoonstel ling over de glazen tijdens de boeken week. Kort daarvoor was de restauratie van het gebrandschilderde glas vol tooid. Als voorzitter van de Leeszaal informeerde de heer Rijksen bij de di rectrice naar de mogelijkheid tot het houden van een passende expositie. Wat bleek? Na 1853 was geen enkel boek over het onderwerp geschreven. Een hernieuwd onderzoek in de archie- bleek noodzakelijk. De tentoonstel ling kwam, maar pas in 1938, nadat •uw Rijksen en de heer S. H. van Kraats st. vele archivarische vondsten hadden gedaan. De expositie trok ruim 15.000 bezoekers. Stichting Fonds Uit het voordelig saldo van de ten toonstelling werd de Stichting Fonds Goudse Glazen opgericht. Deze stich ting liet al spoedig kleurendia's en -re- produkties maken en breidde haar acti viteiten na de oorlog uit tot o.a. dc uitgave van een aantal gidsen voor de toerist in diverse talen. bezetters brachten de heer Rijksen in 1942 naar St. Michielsgestel, waar hij bijna twee jaar in kamp Beek vliet als gijzelaar verbleef. „Ik had toen alle kans om meer van de Goudse glazen te leren, want de moffen gaven me voldoende tijd." Zijn echtgenote zet te haar vondsten in het archief op een j kaart voor eigen register zond een doorslag op. Uit de doorslagen groeide een boek: .Gespiegeld in Kerkeglas". Een indruk wekkend werk met ruim 300 pagina's en meer dan 100 afbeeldingen, dat na de oorlog in een oplage van driedui zend stuks de weg van de drukker naar de boekwinkels vond. Op dit moment zijn de exemplaren bijzonder moeilijk te krijgen. Mr. Rijksen had de smaak te pakken. In Italië, Frankrijk, Engeland, Duitsland en België verzamelde hij ge gevens. Het echtpaar Rijksen verzorgde ongeveer driehonderd lezingen, melijk in Engeland en Schotland. De naam A. J. J. Rijksen verscheen op het titelblad van diverse kleinere boekwerk- Zijn activiteiten op het gebied van de Goudse glazen vooral ook bij het uitnemen van de waardevolle schilde ringen in 1939 en bij het herplaatsen daarvan in 1945/47 leverden mr. Rijksen enkele onderscheidingen op. Ook werd hij gekozen als lid van de Maatschappij der Nederlandse Letter- Heeft het werk op cultureel gebied mr. Rijksen, die zijn praktijk als advo caat en procureur inmiddels heeft neer gelegd. nu werkelijk voldoening geschonken? Zuchtend moet hij beken nen: „Ja en nee. Natuurlijk had ik er plezier in, anders was ik er niet mee doorgegaan. Maar aan de andere kant: je krijgt geen enkele steun." „Het rijk laat ons maar ploeteren. Ik heb altijd gezegd: er moet een direc teur komen, die mijn taken over kan nemen. Maar ja, zo'n man moet toch leven, nietwaar? Een salaris van twin tigduizend gulden per jaar is reëel, maar wij kunnen dat niet opbrengen. Nu is 't eigenlijk te laat. Ik ben zo jong niet meer en ik moet een eventuele directeur toch helemaal inwerken." „Inderdaad, ik heb wel eens gezegd: ik stop ermee. Het kostte me duizenden per jaar. dat begrijpt u wel. Ik heb m'n opmerking echter weer ingeslikt. Er mee stoppen zou betekenen, dat het werk van jaren verloren gaat. Wel vraag ik me af, wat er van de Stichting zal moeten komen als ik niet meer ac tief kan zijn." Pessimisme heeft plaats ge maakt voor een vleugje optimis me: „Misschien wordt de aandacht op de Goudse glazen gevestigd door de zilveren anjer, die ik krijg. De Stichting is een nationaal instituut van internationale betekenis. Dat blijkt wel uit de tienduizenden buitenlanders, die de glazen ko men bekijken. Het werk voor dit nationale monument heeft een be langrijk perspectief. caballero DEN HAAG Vandaag zou de Tweede Kamer een wetsontwerp behandelen dat de wettelijke posi tie van de gehandicapten die in de sociale werkplaatsen werken, moe ten verbeteren. Het heeft lang geduurd voor de overheid de plicht aanvaardde, te zorgen voor aangepaste arbeid voor geestelijk en lichamelijk ge handicapten. In 1950 kwam per ministeriële be schikking de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand- Paka-Paka loopt echt Misschien nog wel meer dan de Verenigde Staten is tegenwoor dig Japan het land van de on gekende mogelijkheden. Dat geldt in ieder geval voor het speelgoed. Dit is een paard, dat echt kan lopen. Zijn naam is Paka-Paka. Prijs ongeveer 150 gulden. Nu niet stuk maken! arbeiders (GSW), en in 1955 een der gelijke regeling voor hoofdarbeiders (SWH) tot stand. De nieuwe wet zal deze twee be schikkingen vervangen. De gemeente besturen wordt erin opgedragen te be vorderen dat gehandicapten in dienst worden genomen om onder aangepas te omstandigheden tegen loon arbeid te verrichten. Het werk moet zoveel mogelijk gericht zijn op het behoud, herstel of bevordering van de arbeids ongeschiktheid. Er zijn in Nederland op het ogen blik 200 sociale werkplaatsen in het kader van de GSW-regeling met in totaal 31.000 werknemers. De sociale werkplaatsen hebben ruim 2000 hoofd arbeiders in dienst (SWH-regeling), Volwaardig De sociale werkgelegenheid heeft primair ten doel gesteld geestelijk en lichamelijk gehandicapten volwaardig werk te laten doen, dat hun gezond heid ten goede komt en waarvoor zij hun inkomsten kunnen voor zien. Zij werken onder loon- en arbeids voorwaarden die door de overheid in overleg met het georganiseerd bedrijfs leven zijn geregeld. De economische teruggang is (bui ten het westen) ook de sociale werk voorziening niet voorbijgegaan, maar de toestand is niet onrustbarend. Voor alsnog voorziet, minister Roolvink geen inkrimping. Val van brug: man verdronk SPIJKENISSE Gistermorgen om streeks half twaalf zijn twee arbeiders, die werkzaamheden verrichtten aan de SpUkemsserbrug over de Oude Maas. van vjjftien meter hoogte omlaag gestort. De 43-jarige heer C. Ippel uit Werkendam kwam in het water terecht en is ver dronken. Zijn stoffelijk overschot kon tot nu toe nog niet worden geborgen. De heer C. Ruter uit Rotterdam viel op een pijler en werd zwaar gewond naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De mannen werkten aan een ijzercon structie voor het verhogen van de brug. Bij het optakelen viel een ijzeren balk om, waardoor de arbeiders het even wicht verloren. VLISSINGEN WIL INTERN OVERLEG VLISSINGEN Het onderhoud, dat de voorzitters van de fracties in de Vlissingse gemeenteraad en de wethouders van Vliaeingen met de commissaris van de Koningin, inr. J. van Aartsen, hadden aangevraagd en waartoe de commissaris zich be reid had verklaard, is uitgesteld. Het verzoek tot dit uitstel was af komstig van de heer E. de Priester, die de commissaris namens het senio renconvent en de wethouders mee deelde, dat nader intern beraad nood zakelijk is. Zoals bekend, is het on derwerp van het onderhoud de op handen zijnde burgemeestersvacature in Vlissingen. SOESTDIJK Gisteren is in alle stil te het stoffelijk overschot gecremeerd van de befaamde gerechtelijk genees kundige dr. J. P. L. Hulst, die donder dag op 92-jarige leeftijd in de verpleeg inrichting Nieuw Maricnburg bij Soest- dük is overleden. Tot op 82-jarige leeftijd heeft dr. Hulst secties verricht en bracht hij in de rechts zalen rapport uit over verdachte sterf gevallen. Vele malen werden door zijn onderzoekingen verdachten vrijgesproken en zij die vrijuit meenden te kunnen gaan. achter de tralie;? gezet. Met zijn golvende lange witte baard was hij een markante verschijning. Or. Hulst, die de gerechtelijke genees kunde uitoefende sinds 1920. wordt alge meen beschouwd als de grondlegger van deze tak van wetenschap in Nederland. kant van de psychiatrie uit. Pas later legde hij zich te Leiden toe op de ge rechtelijke geneeskunde. Van 1928 tot 1940 doceerde hij criminalistiek aan de Leidse universiteit. In 1935 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau en in 1948 tot ridder in de orde van de Nederlandse I AMSTERDAM/HENGELO In de i textielindustrie zullen opnieuw enkele honderden mensen worden ontslagen: 250 door de N.V. Hollandia Kattenburg te Amsterdam en 85 door een drietal bedrijven van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie, te weten de Oldenzaalsche Stoomweverij v/h Molkenbroek Jr. (25), de textielfabriek Jordaan-Ter Weeme te Haaksbergen (35) en de textielfabriek J. Wellink te Oldenzaal (25). De ontslagen bij Hollandia Kattenburg zullen respectievelijk per 15 september °kioberJvaUen 111 het atelier te Grootebroek en de naaizaal te Amster- dam. Voorts zal de capaciteit van de perser ij te Amsteram met 60 procent worden ingekrompen. Volgens de directie is een ingrijpende wijziging in de bestaande structuur der onderneming nodig, teneinde de kost prijs der produkten verder te verlagen. Hollandia Kattenburg voert o.a. de mer ken Falcon en Big Ben (regenkleding). De Koninklijke Textiel Unie wil even eens komen tot een meer efficiënte pro- duktie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9