SCHADE DOOR WINDHOOS LOOPT IN DE MILJOENEN ys Commentaren JAMIN* Kosygin op Cuba voor gesprek ml •f Vorstin bezocht zwaar getroffen dorp Tricht Veel hulp voor Tricht Herstel is al begonnen CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 CouranI Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koningin Juliana in het gedeeltelijk verwoeste Tricht. Zij loopt door het puin van de ingestorte huizen. De Vorstin was zeer onder de indruk van de gevolgen van het natuurgeweld. Koningin zichtbaar onder de indruk pry* (Van een onzer verslaggevers) TRICHT „Het was ontzet tend". De ogen van de 24-jarige mevrouw Wierks vullen zich met tranen als zij de Koningin vertelt van die paar verschrikkelijke ogenblikken. Staande voor haar totaal geruïneerde woning aan de Raamsweg roept zij nog eens het beeld op van het tomeloos geweld, dat in precies zeventien seconden het dorp in rouw dompelde en haar schoonzuster en 15-jarig nichtje onder puin bedolf. Zo nu en dan valt haar man in. Maar het zijn slechts hortende woorden. Het gezin Wierks is verslagen. „Hoe zijn de kinderen er van af geko men?" vraagt de Koningin. „Geluk kig goed", glimlacht hij. had het zien aankomen, ben naar boven gerend om de kleine van 10 maanden uit zijn bedje te halen. De •fe Nederlands programma valt slecht in Praag - pagina RadioTV 1IA Wat moet er van het Fonds Goudse Glazen terecht ko men, als ik me moet terug trekken? Mr. Rijksen (van daag de Zilveren Anjer) akt zich bezorgd over zijn levenswerk. Zie pagina 9. •fe Scheuring in bakermat van de vrijmaking - pag. Kern- merk ander van vijf was al beneden. Met ons vieren hebben we ons toen in de keuken tegen een muur gedrukt. Er volgde een verschrikkelijk geraas. Al les sloeg kapot. Deuren en ruiten vlo gen om ons heen. Maar wij waren gered." Later pas hoorde hij het verschrikke lijke nieuws over zijn zuster, de 41-jarige weduwe E. C. Hak-Wierks, die met haar 15-jarig dochtertje om kwam in het geweld, vier minder jarige kinderen achterlatend. Ouder loos, want een paar jaar terug was ook de vader bij een ongeluk omge komen. Ruim twee uur lang bleef de Koningin in het dorp, anderhalf uur langer dan was afgesproken. In gezelschap van burgemeester J. C. Sanders, de commissaris van de Ko ningin in Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers en prof. mr. L. J. M. Beel. als vice-voorzitter van het nationaal ram penfonds, wandelde zij door wat een dag daarvoor nog straten waren. Nu markeerden zij slechts de puinhopen en gehavend meubilair. Verscheidene malen verliet zij de straat om stappend over brokken steen de gevolgen van de slag van nabij te zien. De burgemeester vertelde, zij luisterde alleen maar en stelde zo nu en dan een vraag. En terwijl draglines doorgingen met het opruimingswerk, terwijl tiental len fotografen afdrukten op de puin hopen en honderden dorpelingen zwij- Ramp PROF. BEEL TRICHT De bouwkundige schade in het door een wind hoos zwaar beschadigde Betuwse dorp Tricht wordt geraamd op 2,5 miljoen gulden. De schade aan de gemeentelijke woning wetwoningen bedraagt 900.000. Er moeten 55 woningen geheel als verloren worden beschouwd93 kunnen er hersteld worden. Aannemingsbedrijven zijn al volop bezig. Burgemeester J. C. Sanders zei gisteren dat hij was getroffen door de grote hulp die de bewoners aan velen uit het riviergebied hebben aangeboden. De meesten van de 400500 daklozen zijn bij familie of kennissen onderge bracht. Het gemeentebestuur heeft slecht voor negen gezinnen woon ruimte moeten zoeken. In Tricht werken aannemingsbedrij ven hard om aan het einde van deze week de eerste tien woningen van een complex van 33 af te bouwen. Hier zal woonruimte worden verschaft de zwaarst getroffen inwoners Tricht. gend toekeken, nam zij de wonden, die hier zo onverwacht waren aange bracht in zich op: gapende woonka mers, vermorzelde auto's, ontwortel de bomen. Zichtbaar onder de indruk maakte zij haar rondgang door het verslagen dorp. In een drukkende warmte liep zij vele honderden meters om zich alles te laten zien. Ook de totaal woeste meubelfabriek even buiten de rampwijk aan de spoorlijn, et was al na vieren toen zij weer in haar auto stapte op weg naar Soest- dijk. Beer heef! hoofd er af Puin en nog eens puin. Dat was ook vandaag nog het over heersende beeld in het gedeel telijk verwoeste Tricht. Maar het leven is weer op gang ge komen. Het gevaar van instorten is geweken. Daarom heeft men dit meisje maar even laten gaan tussen het puin. Voor haar is alles nu een groot avontuur en, ze heeft Beer weer teruggevon den. Het is waar, Beer zijn hoofd is er af. Maar ze weet zeker dat Beer weer kan worden gemaakt. Trouwens, is dat ook niet met Tricht het geval? Uit de bouwsector ontvangt de ge meente veel medewerking. Het aan nemersbedrijf Gülen heeft aan een werkploeg van 50 man bouwvakkers voorgesteld, tijdens de bouwvakantie door te werken. Prof. mr. L. J. M. Beel, vice-voor zitter van het Nationaal rampenfonds, heeft zich gisteren persoonlijk op de hoogte gesteld van de schade. Hij is ook. samen met dr. C. N. M. Kort- n, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, in Chaam geweest. Een bliksemhulpactie in Geldermal- sen voor de slachtoffers in Tricht en Deil, heeft gisteravond 10.000 opge bracht. Ruim 75 collectanten hebben voor dit resultaat gezorgd. Het KVP-Tweede-Kamerlid Fievez heeft vanmiddag de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning gevraagd welke maatregelen er in voorbereiding zijn voor de rampge bieden in Tricht en Chaam. Aan de minister van binnenlandse zaken vroeg de heer Fievez of het de minister bekend is dat de BB in Tricht aan haar vredestaken heeft beant woord en dat in Chaam een oproep aan de BB om organisatorische rede nen zonder resultaat is gebleven. ft eersvermarhfiiig DE BILT Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Vooruitzichten: Stabiel weertype, niet belangrijker warmer, wel overwe gend droog. 23 Juni: zon op 4.22 onder 21.04; Maan op Dit is Patric Lyndon Nugent. Hij is vorige week geboren. Precies, de naam Lyndon wijst er al op. Patric is de kleinzoon van vresident Johnson van de Verenigde Staten. Opa's Witte Huis-fotograaf nam deze foto. \,29 voor de maand juli te schrijven op onze postrekening 936. jonnees, die gevoeglijk per kwi- betalen. doch inmiddels in het zijn van een postrekening, wordt besparing van Hoessein dankt voor applaus in VN s het op een vredige zon- hoeds werd overvallen. De hoos had maar luttele secouden nodig om een ontstellende verwoesting teweeg te brengen. Tegen gebeurtenissen van deze aard staat de mens, hoe machtig hij ove rigens moge zijn, machteloos. Aarze lend tast hij naar de zin van hetgeen over hem kwam. Zeker is dat rampen als deze de menselijke saamhorigheid aanwak keren en de nationale eensgezind heid versterken. Enigszins ervaren wij het, als had deze ramp ons allen getroffen. En daarom heeft het ons ook goed- gedaan dat onze lieve Koningin zo rechtstreeks uit het hart baar mede leven heeft getoond. Het bewast voor ons de onvervangbaarheid van het koningschap. Zoals wij het ook juist achten, dat vanmiddag reeds onze volksverte- tegen woordiging zich heeft laten in lichten en er aanwijzingen zijn dat naar het oordeel van de regering de ze ramp, materieel bezien, komt voor rekening van ons allen. Uitstel om toelating tot de EEG (Europese Economische Gemeenschap) is voor lopig van de baan. Frankrijk, dat vooral uit politieke motieven handelt, verschuilt zich achter allerlei bezwaren, die juist door onderhandelingen opgelost moeten worden. De Gaulle wil, dat de Zes het eerst met elkaar eens worden over de problemen, die samenhangen met eventuele toelating van Engeland. Op die manier tracht hij (kostbare) tijd te winnen. De generaal heeft ingestemd met een studieopdracht aan de Europese commissie, die eind september ge reed moet zijn. Dit lijkt een stap in dc goede richting. Het is echter verspilling van tijd. omdat de commissie haar houding reeds lang geleden heeft bepaald. De nieuwe samenstelling ervan zal nauwelijks invloed hebben op de strekking van het rapport. Zo is er opnieuw uitstel. De Vijf zullen moeite hebben te voorkomen dat bet tot afstel komt. NEW YORK De Russische premier Kosygin voert op Cuba besprekingen met premier Castro. Verwacht wordt dat hij op terug reis naar Moskou ook de Franse president De Gaulle zal bezoeken. Voor zijn vertrek uit New York hield Kosygin nog een onverwachte persconferentie. Op de vraag of hij president Johnson voor een bezoek aan Moskou had uitgenodigd, zei Kosygin dat er „eerst ontspanning in de wereld zou moeten komen". Op het vliegveld van Havanna werd Kosygin verwelkomd door Castro president Dorticos. Zijn komst was een verrassing voor de meeste Cu banen. Het viel op, dat geen voor bereidingen waren getroffen voor een Invloed grootse verwelkoming door de bevol king. Dit houdt mogelijk verband met de scherpe kritiek, die de Russische po litiek in het algemeen op Cuba ont moet. Havanna neemt in bijna alle vraagstukken een radicale houding aan, terwijl de Russen met name te genover de Verenigde Staten een wel willender standpunt innemen. Israël Over het Nabije Oosten werd gis teren weer uitvoerig gesproken in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Koning Hoessein Jordanië was de spreker van de dag. j overlaten. IJET bezoek van Kosygin aan Cuba lieeft waarschijnlijk méér dan symbolische betekenis. Het is niet alléén bedoeld om de aftocht van de Russische premier te dekken. In wezen is het resultaat van Ko- sygins verblijf in New York niet daverend. Het is zelfs de vraag, of de Russische resolutie in de Alge mene Vergadering de vereiste meer derheid zal krijgen. Zijn gesprekken met Johnson heb ben de positie van de Rus enigszins versterkt. Daar staat tegenover, dat het wantrouwen in de bedoelingen van Moskou is toegenomen. De reis naar Cuba kan met dit laatste verband houden, temeer om dat de betrekkingen tussen Moskou en Havanna sinds de verwijdering van Chroesjtsjef veel te wensen Hij kreeg luid applaus, dat voortduur de, toen hij zijn plaats tussen dej andere afgevaardigden al had inge-1 nomen. Hij stond op om voor het| applaus te danken een zeer onge bruikelijke manier in de vergaderingen' van de Ver. Naties. Hoessein, die morgen door presi dent Johnson wordt ontvangen, zei dat Israël de oorlog begonnen was. Hij was verbaasd, dat de Veiligheidsraad het nog niet wegens agressie had ver oordeeld. Ook verweet hij de Israë liërs, barbaars te zijn opgetreden tegen Jordaanse soldaten en burgers. Repliek Kosygin zal moeite hebben duide lijk te maken, waarom Rusland nog steeds geen krachtiger houding aan neemt om Israël te dwingen op korte termijn de veroverde gebieden terug te geven. Ook hier doet de invloed van China zich gelden, dat felle kritiek heeft geleverd op de Russisch-Amerikaan- se toenaderingspogingen. Suezkanaal zou dicht blijven voor 3 landen In zijn repliek de Israëlische KAÏRO Schepen, die de vlaggen minister Eban, dat zijn land Jordanië X^n Verenigde Staten, Engeland of in de gelegenheid had gesteld, zich te- West-Duitsland voeren, zullen geen ge- rug te trekken nadat het had aangekon- bruik mogen maken van het Suez- 1, langs het gehele front de aanval i kanaal *ls dit weer toegankelijk is op"Israël te hebben geopend voor schepen. Enkele wrakken ver- j sperren nu het kanaal. Daartoe was generaal Buil, het hoofd De Egyptische autoriteiten hebben de rederijen in de betrokken landen laten weten dat hun schepen, die la dingen voor Egypte vervoeren, naar Genua, Singapore of een Westeuropese haven moeten gaan. Hier zal dan hun lading worden overgeladen in schepen onder andere vlag. van de VN-bestandscommissie, inge schakeld. Jordanië antwoordde echter met het afschieten van granaten op Je ruzalem. Pas zes uur nadat Jordanië de aan val had geopend waren Israëlische troepen het land binnengerukt, aldus Eban. Hij herinnerde eraan, dat Is raël Libanon met rust had gelaten, omdat het zelf niet tot de aanval was overgegaan. Eban pleitte opnieuw voor onder handelingen tussen Israël en de Ara-; bische staten, zonder dat de VN zich tussen de partijen plaatsen. Vanavond zouden de ministers van j buitenlandse zaken van Amerika en Rusland. Rusk en Gromyko, het door Johnson en Kosygin begonnen topover- j 'leg voortzetten. Gevraagd ERVAREN VERKOOPSTER WONINGTEXTIEL 5-DAAGSE WERKWEEK GOEDE BELONING VERDUYN RIJNSBURG Rapenburg 1 B. tel. «1781 -MM (lussen 8.30-12.3» en 13.J#.18.0« o.) Dinsdagmiddag gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1