lernwe L WINDHOOS VELT TRICHT België: kerk stort in na aa doopfeest Geen concreet resultaat Commentaar Balans na verwoestingentien doden, huizen ingestort, bomen ontworteld Toen ik naar buiten keek zag ik dat alles plat lag Ooggetuigen vertellen hun triest verhaal Maandag 26 juni 1967 48»t, jaaigia* CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20» p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur j RIJSSEL Voordat de storm ons ^4 teisterde had deze zaterdag eerst 5 woi jnk huisgehouden in Noordwest' r Jaa- rankrijk en de dag daarop in elgië. In de Noordfranse departe- /a' lenten Nord en Pas du Calais wer- .j" ""jlantal huizen ingestort. Voor dit ge- tkerii 'ed 's de noodtoestand afgekondigd. Op het ogenblik dat de windhoos wei| lostmalle trof, waren er veel mensen id vi P de been in verband met een doop- an heest. Ongeveer 300 mensen hadden tkerii ojuist de kerk verlaten, toen deze mins rotendeels instortte. Onder de vele ewonden die vielen onder een ware "gen tortbui van dakpannen en steenbrok- en. bevindt zich de vrouw die de opelingen droeg het kind zelf a",( leef ongedeerd. M( Onder de zwaargewonden is een chtpaar dat een frituurkraam in het n' w orpscentrum dreef. De kraam werd oor de windhoos opgezogen en zeker oor 0 meter meegesleurd. Het echtpaar 305. iep zware brandwonden op door koch okend frituurvet, igcr Het aantal gewonden wordt geschat p honderd. de t« Het dorp bood onmiddellijk na de amp een onbeschrijfelijke aanblik. ïeheel of halfverwoeste auto's lagen wars over de straten of in de tuinen n uJangs de wegen. ïdaain de Antwerpse agglomeratie geraak- het verkeer ontredderd door over-' ze «Moedige regenval gn er werd grote It tajchade aangericht aan de tunnelwer- etaa en. In de omgeving van Oostende, '38.- Jrugge en Diksmuide werden door Ing ukwinden vele bomen ontworteld en luizen beschadigd, tstaa TRICHT - De windhoos die het afgelopen weekeinde grote verwoestingen aanricht te, heeft in ons land negen mensen het leven gekost. In het Betuwse dorp Tricht, waar binnen enkele seconden tientallen huizen instortten, vonden vier mensen de dood. Er zijn zeventien gewonden. Ongeveer zestig huizen zijn onbewoonbaar geworden. Bo vendien zijn circa 150 huizen licht beschadigd. De windhoos was het gevolg van zware onweersbuien, die ont- jjgg; stonden nadat een koudefront vanuit Noord-Frankrijk over Bel- f gië naar ons land trok- Na een v spoor van vernielingen achter zich te hebben gelaten in Noord- Frankrjjk en Vlaanderen, trof het noodweer Nederland. Tricht werd het zwaarst getroffen. Om precies tien minuten voor half zes gistermiddag trof de wervelstorm de nieuwgebouwde wijk Rooyenburg over strook van 250 meter breed. 40°. If SC hIE •fe Slotsamen- komst Kerke- dag kleiner dan ooit - pagina Kernmerk Boeiend vertoon in macabre ,Lulu - pagina Radio TV (V an onze vers] b) Slachtoffers In Tricht zijn omgekomen: de 41- jarige weduwe E. C. HakWierks en haar 15-jarige dochter J. C. Hak, de 59-jarige constructieschilder H. van den Berg. die lid 7 as van de gemeen teraad van Buurm'alsen, het zesjarige jongentje M. H. Verstegen en de 80- jarige O. v.d. Pol. De rijkspolitie heeft het rampgebied dat 250 meter bij twee kilometer be slaat, afgezet. Behalve aan huizen 1 woningwetwoningen, bungalows en particuliere huizen is ook de meu belfabriek „Sylvia", waar twintig man werkte, vernield. Vele boomgaarden zijn platgelegd. De gemeente Buurmalsen, waar Tricht deel van uitmaakt, is tegen stormschade verzekerd, zodat de scha- lan de woningwetwoningen kan worden verhaald. Schaderegeling Minister Schut (Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is gisteravond na een bezoek van anderhalf uur aan het rampgebied om elf uur uit Tricht ver trokken. Binnen het kabinet wred vandaag overleg gepleegd over een schade regeling. Uiterlijk eind van de week hoopt 'de regering nadere mededelin gen te doen. 9 Voor vervolg zie pag. 5 De Nederlandse economische mis- die zaterdag uit Indonesië is terug gekeerd, heeft de indruk dat men het optreden van de nieuwe regering in Indonesië de weg naar herstel is inge slagen. Dit zei de leider van de missie, J. J. Oyevaar. In Nicaragua heerst een ernstige epidemie van kinderverlamming. Er zijn reeds twee doden. Tot dusver zijn een tweehonderd gevallen gemeld. De Engelse généraal Sir Alan Bourne, de stichter van de commando's, zaterdag op 84-jarige leeftijd over leden. Zuidvietnamese parachutisten heb- I ben gisteren in zware gevechten op de i kustvlakte van Noord-Vietnam 105 soldaten gedood. Zelf leden ze lichte verliezen. TRICHT Zo verbijste rend en schokkend als de beelden van bet door de wervelstorm geteisterde Tridht gisteravond waren, zo hartverwarmend waren de verschillende hulpakties. Krachtig optreden van de Tielse BB voorkwam paniek onder de vele mensen, die huis en inboedel verloren. Aanvankelijk zag het er wel naar uit, dat het een grote chaos zou worden, omdat er geen leiding was en ieder een deed. wat hij meende te moeten doen. Dat veranderde bij de komst van de BB, waarvan commandant W. v. d. Klooster direkt de totale leiding nam. Hij waarschuwde de bewoners van de ingestorte woningen om niet op eigen gelegenheid tussen het puin naar nog bruikbaar huisraad te gaan zoeken, dit om te voorkomen dat er nog meer gewonend zouden vallen. Vervolgens gaf hij opdracht om zoveel mogelijk de toevoerwegen vrij te houden, hetgeen (Van een onzer ver verloop van tijd met veel moeite gelukte. Ook burgers uit Tricht en omlig gende gemeenten namen aan het red dingswerk deel. Ondergrond NEW YORK We zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen in de kwesties Vietnam en het Nabije Oosten, zei premier Kosygin in het hoofdkwartier van de Ver. Naties. Kort tevoren was hij teruggekeerd uit Glassboro, waar hij voor de tweede keer met president Johnson had gesproken. Was hij daar nog een en al glimlach geweest, op de pers conferentie was het tegendeel het geval. Hij noemde de „Amerikaan se agressie in Vietnam' een belang rijke hinderpaal op weg naar de vrede. Kosygin herhaalde do eis. dat Israël wegens agressie wordt ver oordeeld rn bevel krijgt, zijn '.ree- pen terug te trekken. Pas daarna kan worden gesproken over berei king van de wapenhweranties en het scheppen van garanties voer vrede en veiligheid in hei Nabije Oosten. Premier Kosygin (gehuld tn een rubbercape) kijkend naar het natuurgeweld van de Nia gara Watervallen op de grens van de Verenigde Staten en Canada. Kernwapens Het enige vastomlijnde terrein, waarop /orderingen werden ge maakt is dat van het ontwerpver- Irag om verdere verspreiding van cernwapens tegen te gaan. Minis ters van buitenlandse zaken Gro- myko (Rusland) en Rusk (Amerika) zullen de besprekingen voortzetten. Kosygin weigerde te zeggen, wat Rusland doet om de wnpens te vervangen, die de Araoische landen in de oorlog met Israël hebben verloren. Hij ontkende, dat er in zijn land antisemitisme bestaat. Joden bekleden er hoge regerings functies. De Russische premier zou van middag om vijf uur (Ned. tijd) uit New York vertrekken. Op de terug reis bezoekt hij eerst nog enkele landen. Aangenomen wordt, dat hij eerst naar Cuba gaat. waar Fidel Castro nog altijd aan het bewind is. Zondagmiddag in de nieuwe woonwijk van het Betuwse dorp Tricht: tussen het puin van wat een uur eerder nog een „hecht doortimmerd dak boven hoofd." leekzochten de mensen naar persoonlijke bezittingen, die misschien nog enigszins on gehavend uit het geweld van de windhoos tevoorschijn waren ge komen. Onstabiel DE BILT De storing, die zondag ons land passeerde en onweersbuien met hevige rukwinden veroorzaakte, is boven Noorwegen aangekomen. Vandaag strekte zich een langgerekt depressiegebied via de Britse eilanden naar het zuidwesten uit. Deze depres sie begin snel op te vullen, terwijl zich boven Midden-Europa een hogedruk- gebied handhaaft. Hierdoor worden de luchtdrukverschillen boven West- Europa kleiner. Met een tot matig afnemende zuid westelijke wind blijft enigszins onsta biele lucht naar ons land stromen, zo dat een wisselende bewolking wordt verwacht met hier en daar een bui. In de temperaturen komt weinig verande ring. Een kleine depressie trekt van Zuid- Engeland naar de Noordzee. Hierdoor ook morgen een wisselende bewolking met nog een kleine buipnkans. Een af nemende wind tussen zuid en zuid west. In de middag 17 a 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig weer type. echter wel met zonnige perioden. 37 Juni: Zon op 4.21 onder 21.04; Maan op brengen van de honderden daklozen. Ook bij de reddings- en opruimings werkzaamheden werd hij nauw be trokken. Tientallen burgers bestorm den de eerste burger met wanhopige vragen van ,,Wat nu?" en ,,Wat gaat er gebeuren?". Wat het laatste be treft kon de burgemetseer ook nog niets definitiefs zeggen. Ondanks de drukte om hem heen stond hij ieder een welwillend te woord. Van ge meentewege werd ruimte beschikbaar gesteld voor het onderbrengen van dakloze gezinnen, maar van die mo gelijkheid hoefde geen gebruik te worden gemaakt, daar allen bij fa milie en kennissen introkken. Over de spontane wijze van hulp verlening was burgemeester Sanders bijzonder te spreken. „Ik had niet ge dacht, dat zoveel mensen en instan ties van ver buiten onze gemeente direkt zouden bijspringen," zo beken de hij. Wat er in de komende dagen gaat gebeuren, kon hij nog niet pre cies vertellen. Vandaag zouden ge meentewerklieden met de opruiming! van het puin beginnen. Daarna kan eerst de schade worden opgenomen, hetgeen, zoals nu al vast staat, in de miljoenen guldens zal lopen. Voor vervolg zie pag. 5 Stormschade 50 pet. verzekerd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Vele huiseigenaren kunnen zichzelf na de verwoestingen in Tricht en elders afvragen: dekt de verzekering de schade? Deskundigen j schatten het aantal huiseigenaren dat daarvoor gedekt is omdat zij een z.g. uitgebreide verzekering voor opstallen hebben afgesloten, of vijftig procent. De laatste tien jaar is het gebruike lijk dat men zich op deze wijze ver zekert. Echter is er een naar schatting nog even groot deel dat uitsluitend tegen brand en explosie is verzekerd, waardoor men in gevallen als Tricht niets krijgt uitgekeerd. Het criterium voor „storm" bij eerstbedoelde uitgebreide verzekering is windkracht 7 of meer, waarvan bij de windhoos van gisteren metterdaad sprake was. De praktijk van tegenwoordig is dat hoegenaamd geen uitsluitende brand verzekeringen meer worden afge sloten. DE BILT Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De Iraakse ministerraad heeft de levering van olie aan Turkije en Frankrijk goedgekeurd. Er zullen maatregelen worden genomen dat deze olie niet wordt doorgeleverd aan Enge land of Amerika. Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een bedrag van 100.000 gestolen uit een brandkast in een melkfabriek in Apeldoorn. Resultaat ALS WE AFGAAN op het zake- lijke resultaat van de besprekin gen tussen Johnson en Kosigin, lUkt er reden tot teleurstelling. De me ningsverschillen bleven bestaan. Beoordelen we het topgesprek ech ter naar de sfeer waarin het ver liep, dan komen we tot een positie ver oordeel. Gebleken is, dat men probeert elkaar te begrijpen. Dat geen oplossing werd gevonden voor de crises in het Nabije Oosten en Vietnam, behoeft niet te verba zen. Geen van beide mogendheden kan de zaken in die delen van de wereld naar de hand zetten. Wèl kunnen zij grote invloed uit oefenen op de komende ontwikkelin gen. En het is goed. dat zij van el kaar weten waar zij aan toe zijn. Bovendien zullen zij met elkaar in contacten blijven. De minder vriendelijke opmerkin gen, die Kosygin op zijn persconfe rentie te New York aan het adres van Amerika maakte, behoeven de stemming niet te bederven. Zij zijn vooral bedoeld voor degenen, die met argwaan het optreden van de Russische premier hebben gadege slagen. Dat zijn met name de Ara bische landen en China. Vooral dat Kosygin het nodig en nut tig oordeelde een tweede bespreking met Johnson te hebben kan het be lang onderstrepen, dat het contact tussen de twee staatslieden heeft ge had. Op korte termijn is er wellicht nog niet veel van te merken. Maar op de latige duur kan het vruchtbaar werken. Vliegveld Kairo weer gesloten SCHIPHOL De KLM heeft de vluchten van en naar Kaïro voorlopig geannuleerd. Vannacht is de luchtha ven van Kaïro tot nader order geslo ten. Ook mag niet over Egyptisch grondgebied worden gevlogen. Do KLM had de vorige week de vluchten op het Egyptische vliegveld hervat. Met ingang van zaterdag zal do KLM de diensten op Bagdad in Irak herstellen. De luchtvaartmaatschappij onderhoudt eenmaal per week een re tourvlucht op Bagdad. Een gezaghebbend Zuidslavisch blad meldt dat er een „onafgebroken zeer druk" verkeer van militaire transport toestellen op de lijn Rusland-Egypte is. Volgens het blad is de luchtbrug inge steld om Egypte nieuw oorlogsmate- rieel te geven. DEN HAAG De vermoedelijke 3 pets verhoging van de A.O.W.-uitke ring per 1 juli brengt een extra uitke ring mee van 8 per maand voor on- gehuwden en van 11,50 per gezins hoofd per maand voor gehuwden (en niet omgekeerd). De uitkering wordt dan resp. ƒ270 en ƒ384. Dezelfde bedragen gaan gelden voor weduwen resp. zonder en met kinde ren; het wezengeld wordt 85 per maand (tot 10 jaar), 127,50 (10-16- jarigen) en 165,50 (16-27-jarigen). ,«8 in tal»- y*\ originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar >1

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1