^Canadees vredesvoorstel Ivoor Arabisch conflict 1771 •forfolk-lijn verkoopt vloot aan Indonesië ANWB betrekt dependance in Voorschoten Heinekenprijs voor groot bioloog Fietsroutes in stadscentra Historisch gesprek Buit ontglipt politie i. ZATERDAG 24 JÜNI1967 Koning Hoessein voegt zich hij Jordaanse delegatie Roemenië geeft blijk van grote onaihankelijkheid Een toonbeeld van ellende.... Een stroom va in de Jordaanse hoofdstad Amman. Hoe grc i van het vluchtelingetje een slokje t vluchtelingen zoekt zijn toevlucht t de nood is, blijkt uit de poging ter te pakken te krijgen. Drie van de vier schepen naar Ambon NEW YORK Canada heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een vredesvoor stel ingediend dat inhoudt dat de VN zich zullen belasten met de godsdienstige belangen van Jeru zalem. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Martin, waar schuwde voor overhaaste besluiten, waardoor zowel de belangen van de christenen als die van de joden of mohammedanen kunnen wor den geschaad. Het Canadese voorste! bepaalt dat de VN de vrije doorvaart van internationale wateren zullen ver zekeren. Bovendien zal het vluchte lingenvraagstuk zo spoedig moge lijk moeten worden opgelost. De Russische eis dat Israël moest wor den veroordeeld als agressor wees Martin van de hand. De Roemeense premier Maurer deed op de Arabieren een beroep geschil onderling te regelen. Maurer was met deze uitspraak de enige spre ker uit het Oosteuropese blok die zich aansloot bij het Israëlische standpunt. Maurer bleef echter bij zijn eis dat de Israëlische troepen zich moeten terug trekken uit het bezette gebied. De Zweedse vertegenwoordiger Aström achtte de bemiddelingspoging van de Algemene Vergadering vruchte loos. De enige taak van de VN is toe zicht te houden op net bestand. Aström zei, dat Zweden bereid is troe pen te leveren ter controle voor de naleving van het bestand. Hij drong aan op terugtrekking van de Israëlische militairen uit het bezette ge bied. De vergadering is verdaagd tot maandagmiddag half vier. HOESSEIN Koning Hoessein zal zich vandaag bij dc Jordaanse delegatie in New York voegen. Maandag zal hij het Jor daans tandpunt uiteenzetten. Verwacht wordt dat de Algemene Vergadering nog twee weken nodig zal hebben om de crisis te bespreken. De permanente vertegenwoordiger van Israël bij de VN, Rafael, heeft in een brief aan Oe Thant ontkend, dat Egyptische krijgsgevangenen in Sinai en in de strook van Gaza slecht wor den behandeld. Rafael zegt in de brief dat Israël zioh wel zorgen maakt over de behandeling van Israëlische militai ren die in Arabische krijgsgevan genschap verkeren. Egypte had eerder meegedeeld dat dagelijks duizend Pa lestijnse vluchtelingen de Sinai- Ook de woordvoerder van het woestijn worden ingestuurd. Israëlische ministerie van defensie, overste Pearlman, ontkent dat Arabie ren worden mishandeld als zij probe ren de Jordaan over te steken. „Het tegendeel is waar. Soldaten helpen de vluchtelingen de rivier over te ste ken." UITTOCHT Inmiddels gaat de massale uittocht uit het door Israël bezette gebied door Duizenden vluchtelingen zijn gisteren olgens het Amerikaanse persbureau AP de Jordaan overgestoken. Volgens een correspondent van dit persbureau worden de vluchtelingen naar de brug gedreven, om zo snel mogelijk het Jordaanse autoriteiten hebben meege deeld dat de mensen vluchten omdat zij daartoe door Israëlische militairen worden gedwongen. Vele vluchtelingen zouden zich er over beklagen dat al hun bezittingen door de Israëliërs in beslag zijn genomen. In de Sowjetunie hebben zich duizen den jongelui aangeboden als vrijwilli- naar de Arabische landen te gaan orn daar hulp te verlenen. - communistische jeugdbond in Moskou heeft meegedeeld dat 600.000 gulden aan de Arabische landen zal worden geschonken, boven de acht mil joen gulden die zijn toegezegd door het Russische Rode Kruis en het vre- descomité. Ook veel medische studen- »n artsen zouden zich beschikbaar hebben gesteld om de slachtoffers van de oorlog te gaan helpen. m t.<an een onzer verslaggevers) CHEVENINGEN De Nor- Uin NV te Scheveningen heeft van haar vier schepen ver- ht aan Indonesië. De verkoop- p werd gisteren ondertekend r de regionalé regeringsverte- kvoordiger voor de Molukken, Jieer B. R. A. Riupassa en de fecteur van de Norfolk lijn, de n df L. Remeeus. e Norfolk lijn NV wil een dage- ie veerdienst op de Engelse haven- its Great Yarmouth openen. Deze men liggen al maanden klaar. Het Ihten is slechts op verbetering van [chevenirvgse buitenhaven. i026lrecteur Remeeus: „Wanneer de Jaarverslag ANWB: Record reis- en kredietbrieven EN HAAG Uit het jaarverslag de ANWB blijkt, dat de belangstel voor de internationale reis- en Sietbrieven nog steeds stijgt. Er (den er vorig jaar 274.774 afgegeven jn 214.172 in 1965. 1 het kader van de aan dit docu- jt verbonden hulpverlening werden I motorvoertuigen na een ongeval Ina een ernstige pech uit vrijwel l Europese landen gratis gerepatri- tl (1965 1158). 166 personen werden r de zorg van de ANWB naar Ne- (n vast te stellen, aldus het verslag. I ■Ate bedrijven wel en welke niet in imerking komen voor het voeren i de naam hotel., Ie ANWB heeft de staatssecretaris economische zaken al gezegd be- 1 te zijn een rapport op te stellen ff deze materie. Zij zou later ook i concept-classificatie kunnen opstel- Iritiek wordt in het verslag geuit de hogere belastingen voor het weg- teer. Door deze maatregelen zal de age aan het rijkswegenfonds uit «èmene middelen, die in 1964 op 70 Weent van het totaal was gesteld, te illopen tot 55 procent., 11 In dat, aldus dc ANtVB. terwijl in 15 in de memorie van antwoord aan Eerste Kamer over de wet op het kswegenfonds werd gesteld, „dat k in de toekomst 70 procent uit de lemenc middelen zal worden be- lld" a Bet is voor de ANWB een moeilijk ^verteren zaak. dat toezeggingen van regeringstafel zo spoedig een ^^r later onverbindend blijken te nieuwe 1000 tons veerboot Duke of Holland gaat varen, hebben we de drie coasters niet meer nodig. Ik kon de Superior Importer, Superior Exporter en Superior Trader. gebouwd in 1961 en een in 1966 met een tonnage van 317 ton nu verkopen aan Indonesië en in het volste vertrouwen, dat de minister van verkeer en waterstaat de Scheveningse buitenhaven laat verbete ren, heb ik tot de verkoop besloten" De Norfolk lijn heeft nu nog een coas ter, de Superior Producer De 51-jarige directeur kon echter op het ministerie nog geen enkele toezeg ging voor havenverbetering krijgen ei daarom zal hij met de bouwopdracht voor het nieuwe schip van zes miljoen gulden moeten wachten tot de derde dinsdag in september. Uit de Miljoe nennota zal moeten blijken, of het mi nisterie van plan is de 50 miljoen gul den voor de haven op tafel "te leggen. De aankoop van de drie coasters door Indonesië valt in het kader van het „Pilot project Maluku" Dit project werd opgesteld ter verbetering van de communicatie tussen de honderden ei landjes van de Molukken. De nieuwe schepen zullen goederen en passagiers tussen de eilandjes van de Molukken vervoeren. De thuishaven wordt Am- DEN HAAG Komend najaar neemt de ANWB in Voorschoten een dependance in gebruik van het hoofd kantoor. In dit pand komen de huis drukkerij, het centraal magazijn, de kartografische afdeling en de teken kamer. De bouw van deze dependance was noodzakelijk omdat het Haagse hoofd kantoor hoewel nog maar enkele jaren oud te krap is. Overigens zal ook deze uitbreiding op langere termijn daarvoor geen op lossing geven. Zoals bekend, heeft de bond indertijd de minister van volks huisvesting gevraagd om op eigen terrein aan de kant van de Van Alke madelaan de lage dienstwoningen te mogen vervangen door een kantoor flat. Voorts werd gevraagd een stukje weiland, grenzend aan de techno'nal, door de weeks als parkeerterrein te mogen gebruiken. De minister heeft daarop afwijzend beschikt. De ANWB is nu bij de Kroon in beroep gegaan. tramPol'ne springen Een van de vele attractie» In het 1.000.000 m* grote recreatiecentrum .DuInreH'o.a. bos en duin speeltuin midget-golf kano's gondel sportlandebowling spartelvijver Café-Rest „De Schaapskoor n»inj^n WASSENAAR, Tel. (01751) .4065 - 5402 Vrijwilligers naar Ivoorkust SCHIPHOL. Morgenavond zullen vanaf Schiphol twintig vrijwilligers vertrekken naar de Afrikaanse staat Ivoorkust. De groep, die bestaat uit elf vrouwelijke en negen mannelijke vrij willigers, is opgeleid door de stichting Nederlandse vrijwilligers. Prof. dr. Jean Brachet Coopvaett is de zachte. Coopvaert is de geurige. Coopvaert is de zachte geurige pijptabak van Douwe Egberts. Voor één vijfentwintig weet u hóe zacht en hóe geurig. Koningin reikt prijs uit (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dr. Jean Brachet, bioloog en hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Brussel, zal op 26 juni in het Trippenhuis van de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen te Amsterdam de Heineken-prijs (100.000 gulden) ontvangen. Ko ningin Juliana zal de prijs over handigen. Het is een van de hoogste internationale wetenschappelijke onderscheidingen. Prof. Brachet krijgt haar voor zijn onderzoekingen op het gebied van de biologische functies en de structuur van nucleine-zuren. Zijn ontdekkingen zijn van belang voor de endocrinolo gie, de immunologie en het kankeron derzoek. Prof. Brachet (58) is drager van vele wetenschappelijke en universitaire ti tels en kreeg eerder al vele prijzen. Hij doceerde o.m. als gasthoogleraar in Princeton, Pennsylvania, Parijs, Luik, Gent en Leuven. Thans is hij o.m. werkend lid van de (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG ANWB-voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen heeft vanmiddag op de algemene ledenvergade ring gepleit voor het tot stand brengen van speciale fietsroutes door steden. Hij vond, dat waar de stad steeds meer onbereikbaar wordt voor de automobilist het fietsen moet worden aangemoedigd. De speciale fietsroutes zouden moeten voorkomen, dat de fietser gezien het grote aantal straten met eenrichtingver keer omwegen moet maken. Kritiek leverde de voorzitter op de periodieke auto-veiligheidskeuringen van de BOVAG onder auspiciën en onder het embleem van het Ver bond voor Veilig Verkeer. De bond meent, dat belanghebbenden hun eigen werk niet op ander mans goodwill en gezag behoren te keuren. Keuringen „Wij zijn voorstanders van periodieke keurin gen, maar dan uit te voeren volgens technische overheidsnormen en verricht onder onafhanke lijke supervisie. Daarvoor zal de overheid het keuringsapparaat in het leven moeten roepen." Ook op de verhoging van legeskosten van paspoorten oefende hij kritiek. „Het recht om te reizen behoort nadrukkelijk tot de rechten van de mens en dat behoort niet bijzonder te worden belast." Praatpalen Voorts noemde de voorzitter het beschamend, dat er op onze autosnelwegen vrijwel nog steeds geen meldingsmogelijkheid is bij ongelukken. „Het aantal Wegenwacht-leden heeft nu drie driekwart miljoen bereikt, het korps wordt gesta dig uitgebreid, evenals het aantal WW-stations (eind dit jaar 14), maar bij panne of ongelukken kan de weggebruiker nauwelijks hulp inroepen. Sprekend over communicatiemiddelen kondig de hij de geboorte aan van ERIC in Genève: hei Europan Road Information Ctntre, dat in dr praktijk al uitstekend blijkt te voldoen. Via dit telex-centrum informeren de bij de AIT aangesloten touringsclubs elkaar over de toestand van hun nationale wegennet (eventuelr herstelwerkzaamheden en het weer). Rijscholen Verheugend noemde hij het, dat rijschoolhou ders langzaamaan de handen ineen slaan in di vorm van het in oprichting zijnde Verkeersinsti- tuut Nederland. In Twente zijn 17 rijschoolhou ders al begonnen met de stichting van het coöpe ratieve opleidingsinstituut Twente, dat hen. mei behoud van ieders zelfstandigheid, in staat stelt hun onderricht uit te breiden met een cursus theorie, slip-, rem- en stuurvaardigneidsproeven. Elders in het land heeft dit initiatief zoveel belangstelling gewekt, dat er zeven coöperatieve verenigingen van rijschoolhouders in oprichting zijn, die overkoepeld worden door het Ver- keersinstituut Nederland. Borden Over de bewegwijzering zei hij, dat de Stich- ing Wetenschappelijk Onderzoek Verketrsrveilig- heid thans het gebruik van nieuwe letters test. De intensiteit van het verkeer noodzaakt grotere etters te gebruiken, die in plaats van op 100 m ip 150 m zichtbaar zijn. Bezorgd toonde de voorzitter zich over het te- cort aan accommodatie voor kampeerders. In sa menwerking met de Nederlandse Kampeerraad wordt naar een oplossing gezocht om de 2.5 entkampeerders voldoende ruimte te geven. Men stuit daarbij echter op hoge kosten. Met ie aanleg van een kampeerterrein is al gauw ?en investering gemoeid van een half tot een miljoen, waarbij het grootste deel van de voorzie ningen nog schuilgaat in de grond. Een nieuw plan van dt ANWB vormen de oeristische vaarroutes. De eerste wordt de Vecht- olassen-vaarroute: een rondvaart in het gebied 'usser. de Loosdrechtse, Vinkcveense en Nicuw- koopse plassen. Volgend seizoen wordt deze ge opend. Koninklijke Akademie van Weten schappen en corresponderend lid van de Koninklijke Akaderrie voor Ge neeskunde in België, evenals van tal rijke andere wetenschappelijke akade- mies in Europa, Amerika en Azië. Sedert 1940 heeft hij zich toegelegd op de studie van de micleïnezuren. Zijn werk vestigde de aandacht op de fundamentele rol van deze zuren in de samenstelling van proteïne (moleculen, die de meest karakteristieke stoffen van de levende materie vormen). De onderzoekingen van prof. Bra chet lagen aan de basis van de uitbrei ding van de moleculaire biologie en schiepen meteen de mogelijkheid om de problemen van de embryonale ont wikkeling en de celbiologie verder tot een oplossing te brengen. (Vervolg van pagina 1) „Dit vereist dat de betrekking tussen onze beide landen zo redelijk en opbou wend zijn als we ze maar kunnen ma ken. Het is ook onze plicht, dat wij het andere landen mogelijk maken in vrede met elkaar te leven indien dat mogelijk is." Johnson zei nog dat hij en Kosygin het erover eens waren, dat hun twee landen een kleine bijdrage hadden ge leverd tot het totstandbrengen van eer staakt - het - vuren in het Nabije Oosten. „Wij betreuren het slechts, dat deze bijdrage het niet mogelijk heeft gemaakt het uitbreken van vijandelijk heden te voorkomen." Ik wens er de nadruk op te leggen, aldus Johnson, dat de resultaten van vandaag beoordeeld zullen worden naar wat wij voor de vrede kunnen bereiken. Ik hoop dat dit gesprek ertoe heeft bijgedragen, dat wij elkaar beter hebben leren kennen. Tenslotte bracht de president een dronk uit op de ge zondheids van Kosygin, de Sowjetunie en de vrede in de wereld. Daarna begeleidd» Johnson zijn gast naar de auto. Maar voor dat Kosygin het terrein van de universiteit verliet stapte hij uit zijn wagen en drukte hij tientallen mensen de hand, die hem juichend begroetten. Ook Johnson maakte met enkele mensen een praatje. Hij schertste: „Wij vinden het hier zo prettig, dat wij zondag terugkomen". Even later vertrok Kosygin naar New York; de president ging in een hefschroefvlieg- tuig naar Philadelphia. Vandaag zou hij doorreizen naar Texas om zijn (eerste) kleinkind te aanschouwen. De beide staatslieden zijn tijdens hun verblijf in Glassboro streng be waakt. Honderden politiemannen zo wel van het FBI (de federale recher che) en de staatspolitie als van de plaatselijke politie zorgden voor de veiligheid. Boven het stadje patrouil leerden hefschroefvliegtuigen. De ontmoeting tussen de leiders van de twee wereldmachten, die overigens tweemaal zo lang duurde dan men had verwacht, was de eerste na zes jaar In 1961 voerden president Kennedy en premier Chroesjtsjef in Wenen bespre kingen. Intussen in president Podgornv van de Sowjetunie weer op zijn basis in Moskou teruggekeerd. Hij heeft drie dagen lang in de Egyptische hoofdstad Kairo besprekingen gevoerd met presi dent Nasser over de toestand na de zware nederlaag tegen Israël. IS'iet-ritmisch (slot) Het is m.i. niet het belangrijkste of men in de kerkdienst nu wel of niet ritmisch zingt. Veel belangrijker acht ik het dat men in deze geautoma tiseerde computertijd het eenvoudige kerklied weer op waardige wijze gaat leren zingen en spelen. Organist en gemeente moeten el- Kaar verstaan in het besef dat men zingt en speelt voor het aangezicht des Heren. In dat besef zou ieder zich voor 100 procent inspannen om werke lijk met het hart tezingen. BARENDRECHT G. Hoefakker jr. (Discussie gesloten) Israël bedreigd (32) Als de heer C. Burggraaf uit Stol wijk pertinent alleen voor Israël wil offeren dan vermoed ik dat hij het „tweede gebod" („Hebt uw naaste lief als u zelf") overslaat en de Bijbel alleen maar voor zijn eigen „straatje" gebruikt Mijn eerste opwelling was: laten ze hem eens de woestijn insturen. Maar dat is ook een overtreding van het lïëfdegebod. Niet de gewone bevolking van de Arabische landen heeft veel schuld aan deze oorlog, maar de leiders, die de eenvoudige mensen opzwiepen en de opbrengsten van de olie ver kwisten. Ik ben pro-Israël, maar niet tegen de Arabieren als zodanig. WAARDER G. H. Verword Burgemeester (2) De heer J. M. Schoutendorp uit Amsterdam schijnt daar een nogal be langrijk persoon te zijn. Men vraagt hem blijkbaar nogal eens of hij geen burgemeester van de hoofdstad zou willen zijn en hij denkt, dat hij die taak wel aan kan. maar dat dat wel gek zal klinken. Nou, daar ben ik ook bang voor. Zijn klacht: Amsterdam heeft 8 a 900.000 inwoners, waarvan 1 200.000 op de PvdA hebben gestemd, en het lijkt hem daarom ondemocratisch om de meerderheid van 6 a 700.000 mensen maar weer op te schepen met een PvdA-burgemeester. De heer Schoutendorp zou geen goe de burgemeester zijn. want hij is of een demagoog of erg dom: in de 900.000 inwoners zijn de kinderen be grepen. Er blijven dan zo'n 450.000 stemgerechtigden over. waarvan dan 200.000 op de PvdA zouden hebben gestemd. Het lijkt mij daarom niet zo ondemocratisch om in dat geval Amsterdam met prof. dr. I. Samkal- den „op te schepen". Rhoon P. M. Korbee YKV en ..katholiek" De Unie van beambten en hoger personeel zal wèl lid blijven van het NKV, maar noemt zich niet meer ka tholiek om open te staan voor rooms-katholieken en niet-katholie- ken. zo las ik in uw blad. Babylonische taalverwarring? Im mers. het NKV is zélf niet katholiek (is algemeen), maar rooms-katholiek. Als deze Unieleden geloven dat Je zus hun enige verlosser is, zijn zij lid van één heilig, katholiek (is alge meen) christelijk „NKV", is hun unie en het NKV gesloten voor alle niet-katholieken. zoals de protestants katholieken en de rooms katholieken en staat zij open voor iedere algeme ne gelovige christen. Het NKV heeft een prachtnaam, maar incompleet. De Unie zou er goed aan doen te werken voor één groot Nederlands Katholiek Christe lijk Vakverbond. Ter Aar C. van Dekhuizen HELMOND Voor de derde maal binnen enkele jaren tijds hebben in brekers gistermorgen in alle vroegte de ruit vernield van juwelier Dlkhoff in Helmond. De inbrekers vernielden ditmaal de etalageruit met een tegel en gristen voor tienduizend gulden aan ringen cn briljanten weg. Hoewel de Helmondse politie was gewaarschuwd, dat vier mannen bij een routine-onderzoek in Geldrop waren aangehouden en zich in de richting van Helmond begaven, wisten de ruitentikkers de Helmondse politie te ontlopen. De politie van Den Bosch kwam het viertal op het spoor. Bij een achter volging stapte een der dieven uit de achtervolgde auto. Toen de politie er later ln slaagde de auto tot stilstand te brengen, bleek dat de vierde man er met de buit vandoor was gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9