STEUNFONDS STOPT HULP TOCH NOG TOPBERAAD Commentaren Landbouwbezuinigt Kosten werden te hoog leer voor perbetering van grond Jongen deed vergif in koffiewater Geen gratie voor Oentoeng Schimmig debat over ontwikkelingshulp loopt uit op rel Bonn draagt Verpleegster verijdelt poging tot vergiftiging Christina naar FS en Canada «Jg Vrijdag 23 juni 1967 48ste jaargang Oe Rott«t6«n"nef L jr.rt.ur. f. Di.m.r loofdredacleuri Dr. E. C IVOU-' it ÜWpoofdkantoor Lei l met1 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD [_Dordts Dagblad Haagse Courant Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur eaan 5, leelst itinl EXCLUSIEF LARDINOIS De laatste maanden is een groeiende kritiek merkbaar op het subsidiebeleid van het Ontwikkelingsfonds voor de Landbouw. Dit beleid is momenteel on derwerp van druk beraad. In afwachting van het resultaat daarvan wordt het fonds op non actief gesteld. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De minister van landbouw, ir. P. J. Lardinois is van plan het Ontwikkelingsfonds toor de Landbouw, dat enige jaren geleden met veel enthousiasme door overheid en landbouworgani- pties in het leven is geroepen, op non actief te zetten. Het is zelfs niet uitgesloten dat het in zijn huidi- opzet geheel zal verdwijnen. De activiteiten van dit miljoenenfonds worden, gezien de vele andere jostbare taken die nog verricht moeten worden, niet meer „dringend noodzakelijk" geacht Het kabinet wil in de komende iren t.a.v. de landbouwsector Jerker de nadruk leggen op de tvoering van cultuurtechnische [erken (ruil- en herverkavelingen In de komende landbouw- fcgroting zou hiervoor 20 a 25 mil- jen gulden meer worden uitge- jokken dan in de begroting-1967, |e een post van 143 miljoen ver leidt. fct streven bestaat om de voorgeno men verhoging mèt de andere [kostenstijgingen, binnen de perken van de totale landbouwbegroting [1967 te ihouden. Dit betekent dat op [diverse posten drastisch zal moeten •orden bezuinigd. het departement van landbouw ordt daarover al geruime tijd tensief overleg gevoerd. De aanmer kelijke bebzuiniging, die verkre^ wordt door het ontwikkelingsfonds op non-actief te zetten, zal nie al leen staan. Het snoeimes zal naar alle waarschijn lijkheid ook worden gehanteerd voor: de subsidiëring van streekverbete- ringsplannen, waarbij gestreefd wordt naar een besparing van 3.5 a 4 miljoen: de subsidiëring van onderzoek-j stellingen, waarbij men een bespa ring wil verkrijgen van 6 miljoen; de subsidiëring van de (door de standsorganisaties gevoerde) bedrijfs economische boekhoudingen, die gelijk geheel gaat verdwijnen en bezuiniging oplevert van ƒ800.000; de dienst der landbouwvoorlich ting, in het kader waarvan 1.500 ambtenaren onbetaald advies aan de boeren verstrekken, die ca. 1,5 mil joen moet bezuinigen; de uitgave van kostbare publika- ties, waarop ƒ100.000 a ƒ150.000 moet worden bespaard. Bovendien is het niet uitgesloten dat de afwikkeling van de aanvragen een bedrijfsbeëindigingsvergoeding (de saneringskant van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds) enigszins zal wor den getemporiseerd. 300 miljoen •fe Hervormde synode achter ontwerp Raad van kerken - pag. Kernmerk. ningin- betaalt: per kwartaal per maand u In da derden elen U Als beloning voor mijn aktiviteit neuzen, ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. N.V. Voor de uitgaven van het Ontwikke lings- en Saneringsfonds is in de land bouwbegroting 1967 een bedrag van ƒ45 miljoen uitgetrokken, waarin voor ontwikkelingssteun een ruimte zit van ƒ23 miljoen. De totale kosten van het fonds dreigen door de grote belangstel ling, die er voor bleek te bestaan, even wel wat uit de hand te lopen. Het totale aantal aangegane verplichtingen beloopt nl. nu al een som van omstreeks 300 miljoen. Voor vervol? zie pag. 7. UTRECHT Het vijftienjarige tuin dersknechtje Gerard H. de D. uit Vinke- veen heeft zondag geprobeerd zijn 74- jarige oma en z(jn 37-jarige tante te ver giftigen. Hjj had Iandbouwvergif gedaan in het water voor de koffie. Zyn oma en tante dronken echter geen koffie om dat zy zagen dat het water troebel was. De jongen heeft een gedeelteiyke beken tenis afgelegd. De vijftienjarige Gerard was zondag lar zijn oma, mevrouw Cornelia M. de Dood en zyn tante, mejuffrouw Johanna C. de Dood. die samen op een boerderijtje in Mijdrecht wonen, gegaan om met het grijsgroene poeder basudine koolvlieg te bestrijden. Ruzie Hij kreeg echter ruzie met zijn tante Johanna. Hij slaagde erin wat basudine. een zwaar vergif, in het koffiewater, dat in een ketel op de kachel stond, te doen. Zijn tante, die iets aan de koffie zag, waarschuwde de politie. Deze arresteerde hem maandagavond. Het motief voor zijn daad is niet geheel duidelijk. De politie heeft de indruk dat de jongen niet helemaal normaal is. Hij is ter observatie in een psychiatrische kliniek opgenomen. Het tuindersknechtje was al eerder met de politie in aanraking geweest wegens diefstal van een brom fiets. Dierenbescherming Ook Cornelia en Johanna de Dood heb ben al eens met de politie kennis ge maakt. In de afgelopen winter kwamen zij in het nieuws toen de rijkspolitie 23 van hun koeien in beslag nam. die vol gens de Dierenbescherming verwaar loosd in de wei stonden. De vrouwen, die echter over ruime geldmiddelen zouden beschikken cn uitgestrekte landerijen zouden heb ben, leven in een vervuilde staat. Zij zijn bijzonder achterdochtig omdat vereaderine volgens hen hun familie1-'1'»" *»i'- aan de erfenis denken". Muziek in de zomeravond In de zoele zomeravond van gisteren klonk de militaire mu ziek pittig, de muziekkorpsen van de NAVO-landen liepen hun ingewikkelde marsfiguren feilloos in het kleurige schijn- werperlicht, het publiek genoot. De jaarlijkse NAVO-taptoe van Arnhem had een prima „gene rale". Vandaag begint de show der militaire musici pas echt, •fe NCRV laakt verdeling zendtijd pag. Radio TV. Raket doorboort olietank in Aden ADEN Extremisten in het woelige Aden hebben gisteren een olie-reser voir van de British petroleum met een raket doorboord. Door een twintig centimeter diepe olielaag uit de tank van 17.000 ton olie is het oostelijk deel van Aden, waar o.m. het vliegveld en de Arabische wijk Crater zich bevinden, van de rest van Aden afgesneden. DJAKARTA Waarnemend presi dent Soeharto van Indonesië heeft een gratieverzoek van de ter dood veroor deelde vroegere commandant van de presidentiële paleiswacht, luitenant-ko lonel Oentoeng, afgewezen. Ook gratieverzoeken van majoor Soe- jono van de luchtmacht, majoor Moel- jono van de infanterie en luitenant Ha- disoewitnjo, die eveneens ter dood zijn veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965, zijn af gewezen., Het is nog niet bekend wanneer de veroordeelden zullen worden terecht- Schorsing directeur voor rechtbank ARNHEM Zowel de in opspraak ge komen directeur Bottenheim van de Ko ninklijke Veenendaalse stoomspinnerij en weverij als een van de commissarissen heeft een kort geding tegen de tegenpar tij aangespannen. Beide gedingen dienen maandag voor de Arnhemse rechtbank. De commissaris zal eisen dat de recht bankpresident de heer Bottenheim ver biedt de fabriek nog te betreden. De di recteur was anderhalf jaar met ziekte- verlof geweest. De commissarissen be strijden dat hij weer gezond genoeg is om te werken en hadden hem dan ook ge schorst. De heer Bottenheim eist. dat (volgens de voorschriften) binnen vier weken een I vergadering van de aandeelhouders wordt j volgens hen hun^ familieleden „nu al j gehouden, die over de schorsing zal be-; (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met de ver werping van twee moties, één van de PvdA en één van D '66, eindigde vannacht een even moeizaam als onvruchtbaar Tweede-Kamerdebat over de hulpverlening aan arme lan den. Ondanks de idealistische strek king van het onderwerp heerste er in de Kamer een onaangename, geprikkelde stemming. De Kamer leden brachten met vinnige inter rupties elkaar en minister Udink voortdurend van de wijs en dat liep uit op een forse rel tussen de fractieleiders Schmelzer (kath. v.) en Den Uyl (soc.). Toen tegen kwart voor één de heren Ruygers (soc.) en Van Mierlo (D '66) minister Udink voor de zoveelste maal verweten dat hij deze en die vraag niet had beantwoord en dit en dat aspect had vergeten, riep de heer Schmelzer: „Het enige wat de mi nister niet heeft vergeten is een oneindig geduld op te brengen." De KVP, de Boerenpartij en een enkele c.h. afgevaardigden begon nen heftig te applaudisseren. Uiteraard wensten de socialisten niet met de CPN op één hoop te worden gegooid en ze protesteer den dan ook fel, maar Kamervoor zitter Van Thiel maakte met enke le hamerslagen een eind aan het incident. Belediging DEN UYL Het gekke was, dat de meningen in de Kamer niet eens zover uit een liepen. K.V.P., PvdA, ARP, CHU. D'66 en PSP bleken alle te vinden voor een aanmerkelijke verhoging van het begrotingsbe drag voor ontwikkelingshulp in 1968. Volgens tevoren gemaakte afspraken noemde niemand een concreet getal. De meningsverschillen hadden betrekking op de methodiek en de normen die bij het bepalen van de omvang van de hulpverlening moe ten worden gevolgd. (Meer hiero ver elders in dit blad.) Opvolger Kielmansegg SCHNEZ Dat wekte de toorn van de socia listen op. De heer Roemers schreeuwde, dat de opmerking van de heer Schmelzer als een tang op een varken sloeg en de heer Den Uyl beet zijn collega toe: „U moet voorzichtig zijn met de steun van de Boerenpartij op te roepen." Dat vatte de KVP weer op als een ernstige belediging. Er ontstond een hevig tumult, waaruit tenslotte de stem van de heer Schmelzer klonk: „Meneer Den Uyl, u bent er tijdens dit de bat in geslaagd bijna iedereen te gen u in het harnas te jagen, de heer Mommersteeg, de heer Zijlstra, de heer Bos, de minister; alleen de heer Wolff (woordvoer der van de communisten red.) hebt u vergeten." g Binck* s,raai- n Voor int tram D,aats. /Uittil P aa'5 inzenden aan Bureau van dit blad s u nW D hok'e zwart maken naar keuze NEW YORK In grote spanning wacht men in VN-kringen het resultaat af van het top- gesprek tussen Jhonson en Kosygin, dat van middag om vier uur (Ned. tjjd) zou beginnen en ten minste twee uur zou duren. Het is geen be leefdheidsbezoek. Welke onderwerpen zouden worden besproken, werd echter niet meegedeeld. De bekendmaking van het Witte Huis maakte een eind aan een week van speculaties en geruchten over een ontmoeting tussen de Amerikaanse president en de Russische premier. Kosygin, die weigerde Johnson te Washington op te zoeken, heeft nu ingestemd met een „neutrale plaats", ton. Kosygin zou met zijn medewerkers per auto naar Glassboro gaan, ongeveer 135 km van New York. Johnson zou per vliegtuig van Washington naar Phi ladelphia en per helikopter naar de plaats van samen komst gaan. Het akkoord over het topgesprek werd pas gister avond laat (Ned. tijd) bereikt. Johnson nodigde Kosy gin voor het onderhoud uit en deze aanvaardde ten slotte tijd en plaats van samenkomst. De regeringsleiders zouden samen de lunch gebrui ken. DE BILT Een depressie, die zich gisteren boven de Blitse eilanden ont wikkelde trok via de Noordzee in noordoostelijke richting en bevond zich vanmorgen boven het Skagerrak. Een front van deze depressie be reikte vanmorgen vroeg vanuit het noorden ons land. Het laat zich echter aanzien, dat dit front ons land niet zal passeren, maar boven onze omgeving tot stilstand zal komen en later weer in noordelijke richting zal gaan be wegen. Het front zal ook morgen wolken velden boven ons land veroorzaken. Onder invloed van onweersstoringen die zich boven Frankrijk kunnen ont wikkelen blijft de kans op onweer voornamelijk voor het zuiden van het land bestaan. DE BILT Vrij warm weer met veranderlijke bewolking en plaatse lijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. 24 Juni: Zon op 4.20 onder 21.04: Maan op BONN De Westduitse rege ring heeft de 55- jarige generaal Al bert Schnez voorge dragen als opvol ger van generaal Adolf graaf von Kielmansegg, die op 1 april a.s. het commando over de NAVO-strijdkrach- Midden-Europa neerlegt. Dit commando dat te Brunssum zetelt, is de hoogste post die een Westduitse militair in de NAVO kan bezetten. Zoals bekend zijn in ons land pro testen gerezen tegen deze benoeming van Schnez omdat hij in het boek Spaentrupp van freiherr Von Ham- merstein- Equord genoemd wordt als een aanhanger van het nationaèèèal-so cialisme voor 150 procent". Belgische benzine duurder BRUSSEL De benzineprijzen in België zijn gemiddeld 0,7 cent ver hoogd wegens de hogere transport kosten als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal. Raad van kerken ALS EERSTE heeft de Nederland- se Hervormde Kerk zich achter het plan gesteld, tot een brede raad van kerken in Nederland te komen. Als de andere kerken eenzelfde spoed betrachten, zal de instelling van deze raad niet lang laten wach ten. Wij willen niets ten nadele van de Oecumenische Raad zeggen. Maar zijn werk was de laatste jaren enigszins in het slop geraakt, mis schien doordat het doel het uit drukkelijk streven naar eenheid te hoog gegrepen was. De nieuwe raad mikt schijnbaar la ger, maar kan daardoor breder wer ken. Breder, doordat meer kerken, waaronder de Gereformeerde Ker ken L.i wellicht zelfs de Rooms-Ka- tholieke Kerk, mee kunnen doen. Breder ook doordat allerlei vormen van interkerkelijk werk in een or ganisatorisch verbond kunnen ko men. We schreven: schijnbaar lager. Want indien het de kerken ernst is met hun eensgezindheid in getuigenis en dienst, zullen de vragen over een heid in organisatorische vorm slechts te sterker naar voren komen. Bouwcapaciteit "\7GOR de vakafdeling bouwonder nemers van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond heeft prof. Hen driks gisteren een ontnuchterende rede gehouden. Hij toonde a."i. dat de sterk opgevoerde bouwen - leit van de afgelopen jaren v. •- aar enige tijd op een gelukkige wijze voorzien heeft in de woningnood van velen, maar voor de toekomst zijn hieraan grote moeilijkheden verbonden. Minister Bogaers heeft indertijd met veel elan zijn pluriform en expan sief woonbeleid gepousseerd. Hij ging er van uit, dat wanneer de wo ningnood volksvijand nummer één is, ook alles ingezet moet worden om deze vijand te verslaan. Minister Bogaers is hier in belangrijke mate in geslaagd. Maar thans rijst de vraag, of hij bij zijn beleid wel ver genoeg vooruit gezien heeft. Het bouwbedrijf heeft een bouwca paciteit bereikt, die maar al te ge makkelijk een overcapaciteit dreigt te worden. In bepaalde delen van het land kan al niet meer van wo ningnood gesproken worden. Maar juist hier doet zich de werkloosheid het sterkst gelden. Vele bij andere bedrijfstakken weg gelokte arbeidskrachten, waar bui- landse arbeidskrachten voor in de plaats moesten komen, lopen nu rond als werkloze bouwvakkers. De in het vooruitzicht gestelde sa nering en krotopruiming vangen on voldoende de overtollige produktie- capaciteit in het bouwbedrijf op. De oplossing is hier stellig niet het verruimen van het contingent wo ningwetwoningen zoals vorige week in de Tweede Kamer is gesugge reerd. De overcapaciteit zou er nog groter door kunnen worden. Veel meer moet worden gedacht in de richting van omscholing van bouwvakkers en het afremmen van de stroom jongelui, die zich voorbe reiden op een werkkring in het bouwbedrijf. Parathion in sinaasappel patiënte HANDEL Voor de tweede maal in een week tijd is oostelyk Noord-Brabant opgeschrikt door een aanslag op het leven van huisvrouw met gebruikmaking van vergif. Mede dank zy het op treden van een wantrouwende verpleegster is het deze keer tot een poging gebleven. Op 1 juni werd in het Veghelse St. Jozef ziekenhuis de 54-jarige mevrouw H. uit Handel bij Gemert opgenomen. De volgende dag wilde een ver pleegster twee sinaasappelen uitpersen, die de echtgenoot van de patiënte had meegebracht. De verpleegster zag ech ter iets merkwaardigs aan de inhoud van de sinaasappelen, gebruikte deze niet en liet de vruchten in het labora torium onderzoeken. Ze bleken een aanzienlijke hoeveelheid parathion te bevatten. Een onderzoek van de overige si naasappelen wees uit, dat een daarvan ook een parathion-injectie had gekre gen. De officier in Den Bosch, mr. Booster, werd ervan in kennis gesteld en deze gaf opdracht de echtgenoot H. naar het bureau over te brengen. De man, die volledig ontkent, ver klaarde geen parathion, noch een injec tiespuit of naalden in huis te hebben. Een onderzoek ter plaatse heeft echter zowel parathion als een injectiespuit met enkele naalden aan het licht ge bracht. Bovendien bleek uit een laboratori um-onderzoek dat zowel de injec tiespuit als een van de naalden sporen van parathion vertoonden. Voor de of ficier was dit aanleiding om H., die samen met zijn zoon een nertsfokkerij exploiteert, te arresteren. Hij is intus sen ingesloten in het huis van bewa ring. H., die gepensioneerd is als oorlogsin valide uit Indonesië, heeft geruime tijd in Maastricht gewoond en had zich sinds ongeveer een jaar in Handel ge vestigd. DEN HAAG Prinses Christina is van plan van 9 jyli tot 1 augustus een vakantie door te brengen in de Vere nigde Staten en Canada. ZIJ zal bij vrienden in New York en Ottawa loge ren. Prinses Christina zal onder meer een bezoek brengen aan de wereldtentoon stelling te Montreal. Tevens zal zij van haar verblijf in de VS gebruik maken om een vooraanstaand Amerikaanse oogarts te bezoeken, die gespecia liseerd is op het gebied van contactlen- LUXEMBURG Het Luxemburgse parlement heeft gisteren met 50 tegen 5 stemmen bij een onthouding een wetsvoorstel aangenomen om de mili taire dienstplilcht af te schaffen. In plaats van 5000 dienstplichtigen komen 600 vrüwilligers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1