9ROGE GRONDEN - DROGE OGEN longer in A1"in:cx Meer voor de scheepsbouw lit jaar invoering van nikkelgeld Indonesiës betalingsbalans dit jaar zo goed als rond Op zoek naar India's geesten B-ijk en blijven achter in naastenliefde fzet aardgas Jam in 1966 t. toe Textielunie passeerde dieptepunt Uit de Haagse hof geplukt alles 9°fd, eni wely 5 WOENSDAG 21 JUNI 1967 rag door Unk van Bruggen prof, ie zal aspectei d acteur i, die 'houd en J d, die univer; Abel 1, reneens naar dit land brac 'TCClftts en dan ook niets va: haamte, de schade die een zou kunnen aanbrei die vf«s: partijpolitiek) en aan et^rehJlEW DELHI Er is inderdaad enig verschil met 1966. en jaar geleden, toen de eerste actie Eten voor India me reneens naar dit land bracht, wilde men op officieel niveau 'CCllpts en dan ook niets van een noodtoestand weten. Valse een calamiteit als gevolg van voedsel- anbrengen aan de binnenlandse politiek aan het imago van exotisch India, „de is uitgfootste democratische staat ter wereld", mondden uit in rege- PWsverklaringen, die verwarring en teleurstelling in Europa ip Creyg aohteiLk in Nederland, dat spontaan die tLjijoen gulden op tafel legde isjï Voor een klein land slechts druppel op de gloeiende plaat, ,r meer dan 500 miljoen ïfiypte. {üsels van moeten eten voedsel- en kunstmestaanko- verkiezingen, die de Con- .jartij opnieuw, zij 't heel wat ider vast, in het zadel brachten, ordt M achter de rug. De regering )en Buij mevrouw Indira Gandhi wil a heeft'wel erkennen dat er in bepaal- zorden i gebieden noodtoestanden zijn. t geboijoppositiepartijen en de publici- £media stellen deze openlijk de kaak. komen de woorden „hon- -^snood" en „hongerdood" nog V Uiïlijk over de lippen, 't Liefst eekt men van „de grootste IIKriPgte van deze eeuw", of van -■•"wVisen, die gestorven zijn „als ge- j; van ondervoeding." Jorp ONBEGRIJPELIJK isterenjoor onSj Nederlanders, een on- eerstefcjpgüj^g zaak Voor een na- an zpv£ramp wat liet achter elkaar jningerihjven van twee moessons o v®n I in 1965 en één in 1966 toch er °eer mag worden genoemd, he it geen persoon of geen partij verantwoordelijk te achten. Is i i 5 misschien minder gelukkig taaliif de tegenacties, die werden ge- ebouwc len? 'at 't laatste betreft: gesteld worden dat New Delhi en ook regeringen van de betrokken in de zaken bepaald niet ener- hebben aangepakt. Reeds mid- i'orig jaar en zeker in oktober aankomen wat op 't vreselijke waarheid iterdaif^hk hedei, maatregelen ter bestrijding de droogte, die vooral, welke hongerenden en de dorstigen 1 de dood moeten redden, wer- i maanden achtereen vrijwel jluitend met de mond beleden, h had het veel te druk met de Kiezingsstrijd. Zelfs nu, terwijl fi zeker tien procent van de In- fee bevolking op de rand van ir toch al zo minimale jtaansgrond wankelt, is er nog pke van apathie, van inefficien- 'van een verstikkende ambtena- van corruptie en van egoïsme, en oud. wijs man. die eens de jzemvriend van de vermoorde (ïdhi was. beklaagde zich in een 1 de nummers van Weekend Re ar over de droge gronden in en de droge ogen rond de kpstaat Bihar. Het was niemand Ider dan de grote Jayaproakash fayan, die door de centrale rege- l is aangezocht om het nood- ds van Bihar te leiden. Zijn HOOFDPIJN? Wèg pijn Als u Vx WITTE KRUIS poeders kiest! IN HAAG Bijna 75 procent van I federlanders, met een aansluiting' let gaslcidingnet had eind 1966 gas. Er waren toen bijna twee ften aansluitingen, jlgens het verslag van de NV Ne- "se Gasunie nam de afzet van opzichte van 1965 met 91 pro toe. De afzet bedroeg eind 1966 Jniljard kubieke meter. Deze stij- akwam vooral door het sterk toe- jmen verbruik van aardgas voor ||teverwarming en industriële doel- Walcheren i| hogedrukleiding naar het in- Itiegebied „Het Sloe" (Zuid-Beve- I) zal dit jaar gereedkomen, waar- palcheren van aardgas zal kunnen flen voorzien. Aan het buitenland in 1966 143 miljoen kubieke geleverd. grootste teleurstelling was wel dat de Indiase bevolking zich weinig of niets om het lot van de door droogte geteisterde landbouwers en landarbeiders bekommerde. IEDER VOOR ZICH Nog steeds is dit zo. Juist de rijksten zijn achtergebleven in wel ke uiting van naastenliefde ook. Het Hindoe--thema: ieder voor zich en God voor allen, heeft opnieuw op een verderfelijke manier gestal te gekregen. Terwijl uit alle delen van de wereld hulp wordt (aan)ge- boden, faalt de doorsnee particu lier in India op jammerlijke wijze. In New Delhi wordt de naam van Bihar wél door het slijk ge haald. Niets is daar goed; geen hulpverlenende instantie functio neert zoals het moet. Is het in Bi- har niet altijd een achterlijke en armoedige troep geweest? De droogte mag dan misschien groot zijn, maar men is daar gewend aan het strakker aanhalen van de buikriem. Als er voedsel naar toe moet, dan moet de centrale rege ring daar maar voor zorgen. Op een handige wijze heeft Bihar ge bruik gemaakt van de gewe tensnood, die er in rijke, welvaren de landen bestaat ten aanzien van minder bedeelden elders op de we reld. Zo praat men in India's hoofdstad, die toch echt niet zo ver van de rampstaat gelegen is. Van een schaarste aan levensmid delen merkt men niets. Weldoor voede Indiërs schransen met vrouw en kinderen in de duurste restaurants. Per persoon kost één zo'n maaltijd meer dan een „onaan raakbare" op het verdorde land in veertien dagen voor z'n hele gezin verdienen kan... OP DE BON Toch zijn er, ook in Delhi, enke le zaken op de bon. Suiker bijvoor beeld, waarvan de oogst door de grote droogte eveneens voor een deel verloren is gegaan. Ontelbaren leven echter op dub bele rantsoenen. Van het feit dat er in India geen burgerlijke stand bestaat, wordt op de rug van de hongerenden! overal in den lande een dankbaar misbruik ge maakt. Men geeft bijvoorbeeld op dat een gezin uit man, vrouw, acht kinderen en vier bedienden bestaat, terwijl het totale aantal personen misschien nog niet de helft bedraagt. Deze niet bestaande mensen wor den „de geesten" van India ge noemd. Ze hebben de bevolking van het land nog groter gemaakt dan zij al is. Incidenteel wordt er door de instanties wel eens gecon troleerd of de gedane opgaven juist zijn. Kan men deze, ook met behulp van toevallig aanwezige vriendjes of vriendinnetjes niet waar maken, dan zijn er wel ande re uitvluchten te verzinnen voor een geconstateerde afwezigheid. „Wees eerlijk zolang de droogte duurt", is een wel heel vreemde kreet, die in dit verband wordt ge bruikt. BEPERKT Van de centrale regering kan beslist niet worden gezegd dat zij weinig doet om de nood in Bihar te trachten te verlichten. Zij doet alles wat in haar vermogen ligt De moeilijkheid is echter dat dit vermogen beperkt is. Aan voedingsmiddelen als gra nen en rijst bestaat er in heel In dia dit jaar een tekort van 11 mil joen ton op een totale produktie van 76 miljoen ton. Het ter beschikking stellen van deviezen om deze enorme voorraden aan te kopen, is, gezien de zware defensie- lasten, totaal onmogelijk. New Del hi is dan ook afhankelijk van bui tenlandse hulpprogramma's, vooral uit Amerika. Bijna de helft hiervan is toege- zegd, gedeeltelijk zelfs al gearri- l veerd. De wereldvoorraden, in 't bijzonder die van rijst zijn dit i jaar echter tot een bedenkelijk peil gedaald. In de Verenigde Sta- j ten bestaat daarom enige aarzeling j verdere toezeggingen te doen. Een van de grote moeilijkheden j is wel de voedselautonomie van de i verschillende staten. De centrale regering kan slechts adviseren sur- plusvoorraden over te hevelen; dwangmaatregelen zijn niet in de constitutie verankerd. Verschillende surplusstaten nu weigeren voedsel ter beschikking te stellen. De voornaamste reden hiervan is de lage prijs die kan worden betaald. In de vrije win kels breneen granen en rijst als gevolg van de schaarste ongeveer 'wee tot drie keer zoveel op als in de winkels die onder prijscontrole staan. Als er aan schaarstegebieden ge leverd zou worden, zou dit of onte- niet bij benadering te zeggen. De ramingen variëren van „enkele tientallen" tot „enkele duizenden". De waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Zij zal echter pas jaren later aan het daglicht kun nen treden. In verschillende, door droogte ge teisterde districten in Madja Pra- desj zijn de staatsfunctionarissen persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor mensen, die de hon gerdood sterven. Het gevolg is dat als doodsoorzaak op z'n hoogst „on dervoeding" wordt opgegeven, doch meestal een of andere besmet telijke ziekte. Duidelijk is dat én de centrale regering én de wereld, die te hulp is gesneld, een herhaling van een hongersnood als die in West Benga len zullen trachten te voorkomen. In 1943, onder Engels bewind dus, kwamen daar 2 miljoen mensen om als gevolg van een voedselte kort, dat 3 miljoen ton bedroeg, of wel ongeveer de helft van dat in Bihar. KAMER AKKOORD WET EEN NOG GUNSTIGER SUBSIDIEREGELING (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft het maximumpercentage van de renteoverbruggingsrege- ling voor de scheepsbouwindustrie verhoogd van 2 tot 2Va. Daardoor sluit het krediet beter aan bij de marktrente. Dit heeft minister De Block (Economische zaken) gis teravond in de Tweede Kamer meegedeeld. De basis voor deze regeling is rapport over de scheepsbouw dat is uitgebracht door de commissie-Keyser. De regeling houdt in dat de werven voor het verlenen van krediet van de overheid een renteoverbrugging kun nen ontvangen van maximaal 2 1/4 pet., wanneer de gangbare markt rente meer dan 5 3/4 procent be draagt. De maatregel geldt voor ander- Een wanhopig gebaar naar de mond zegt alles: honger, eten! vredenheid onder de boeren bete kenen, of subsidiëring van de zijde van New Delhi of van de regering van de uitvoerende staat. Noch de een, noch de ander, heeft voor dit laatste fondsen beschikbaar. VOEDSELZONES De voedselzones welke, zijn in gesteld slechts met een vergun ning kunnen goederen als granen en rijst buiten het produktiegebied worden gebracht hebben in een nog niet zo geordende maatschap- Rij als India wel degelijk een func tie. D.e kritiek dat ze moeten ver dwijnen. is ongemotiveerd. De zui gende werking, die gebieden met enige koopkracht op voedselvoorra den uitoefenen, zouden fataal voor die districten zijn, waar perma nent armoede en honger heersen. Vooral op dit moment proberen de staten zoveel mogelijk door New Delhi gesubsidieerd voedsel aan zich te trekken. De verwijten welke de centrale reeering hierbij incasseren moet, zijn, op z'n zachtst uitgedrukt, kwalijk te noe men. GEFAALD De regering van Madras, die zelf totaal heeft gefaald in de voorraad- vorming van rijst, heeft het dezer dagen wel bijzonder bont gemaakt. Zij heeft de centrale regering er van beschuldigd goedkope rijst naar Kasjmir te sturen om de be woners daar. die nog steeds onder de dreiging van het sluimerende conflict met Pakistan over dit ge bied leven, in politieke zin te beïnvloeden. Iedereen, waar dan ook in India, vecht dus voor het eigen standje. De slachtoffers hiervan zijn de mensen, die reeds tussen wal en schip zijn geraakt: de uitgemergel de mannen, vrouwen en kinderen in de door de zon geblakerde droogtegebieden. Het zou verkeerd zijn te veron derstellen dat het alleen om de grauwe, kale vlakten van Bihar gaat. Op deze staat is toevallig al le aandacht gevestigd, omdat hij in het wereldnieuws is gekomen. In bepaalde gebieden van Uttar Pradesj, Madja Pradesj en Gudsja- rat (ten noorden van Bombay) wordt eveneens honger en dorst ge leden. Ook daar zijn. zij 't wat laat, hulpacties op gang gekomen. Ook daar zijn, zij 't minder in- BEDELSTAF De onvoorstelbare droogte, die betrekkelijk welvarende boeren tot de bedelstaf heeft gebracht, heeft, naar schatting, de toch al zo karige rantsoenen van zo'n 60 mil joen Indiërs tot een absoluut mini mum gebracht. De moeilijkste maanden liggen nog in 't verschiet. Zelfs als in juli of au gustus de regens komen, moet toch nog een kwart jaar worden ge wacht alvorens de oogsten iets voor het plaatselijke voedselpak ket kunnen betekenen. Hoeveel mensen er al van hon ger of dorst zijn omgekomen, is DEN HAAG Vrijwel alge meen stemt de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Ka mer in met de reeds op 19 sep tember 1966 voorgestelde wijziging van de muntwet 1948. Dit blijkt uit het gisteravond verschenen ver slag van deze commissie. In het algemeen acht men de geleide lijke overgang op een nikkelen gulden en een nukkelen rijksdaalder juist. Naar het oordeel van vele leden is de inwerkingtreding van de wijziging nog in de loop van dit jaar „zeer wel moge lijk". In het verslag wordt uitvoerig inge gaan op de gevolgen die het gebruik DEN HAAG Gisteren op de tweede dag van de donorlanden- conferentie over hulpverlening aan Indonesië hebben de delegaties van de diverse landen langdurig en uitvoerig van gedachten gewis seld aan de hand van de in de rapporten van Indonesië en van het IMF neergelegde informaties omtrent de economische vooruit gang welke men in Indonesië meent te kunnen bespeuren. Van Indonesische zijde werd er op gewezen dat nog slechts gesproken mag worden van het begin van een economisch herstel, hetgeen niet weg neemt dat volgens opgedane indrukken dit herstel inderdaad met kracht wordt aangepakt. De vraag is nu hoe Indonesië wat be- treft 1967 tot een sluitende betalingsba- lans kan komen, gezien het hierop bestaande tekort van 200 miljoen dol taal op circa 187Vt min. dollar mag. worden gerekend. Hierin bevinden! zich de toezeggingen van de beide j voornaamste donorlanden: Amerika (met 65 min dir.) en Japan (met 60 min dlr). Daarnaast een toezegging van 50 min mark door West-Duitsland, terwijl gerekend mag worden op een Nederlandse toezegging van tien mil joen dollar op zijn minst. van nikkelen guldens en rijksdaalders voor fabrikanten en houders van auto maten zal hebben. In dit verband wordt er op gewezen dat de nadelen van de overgang op nikkelen munten vergroot worden, doordat gedurende een aantal jaren munten van verschil lend gewicht en formaat met dezelfde nominale waarde naast elkaar loop zullen zijn. In het verslag wordt gevraagd of het verantwoord is dit nadeel geheel voor rekening van de betrokkenen te laten. Van verschillende zijden wordt in het verslag de mening van de minister van financiën gevraagd over de sug gestie om bij bijzondere gelegenheden gedenkmunten in de vorm van 10-gul-' denstukken uit te geven. Ook wordt er naar geïnformeerd of er geen aanleiding bestaat om, ter ver vanging van de vooroorlogse gouden tientjes, thans zilveren tienguldenstuk- in te voeren, die niet het karakter gedenkmunten hebben. Derde ronde De twee landep die zich nog sterk gereserveerd tonen en nog geen vaste toezeggingen hebben gedaan zijn Australië en Frankrijk. Hierover tast men nog volkomen in het duister. Bei de landen willen zich nog niet binden. Als concreet feit van deze tweede dag mag worden aangenomen, dat de impasse in de Indonesische moeilijke deviezenpositie is overwonnen dankzij de toezeggingen. Voor 1967 is de Indonesische beta- lars. Aan de hand van dc zijde der! lingsbalans wel rond, en wat 1968 be delegaties namens hun regeringen ge- treft heeft men de hoop dat ook daar- dane toezeggingen heerste de indruk dat men dit jaar tot een sluitende reke ning kan komen. Aan Indonesische zijde meende men wel erop te mogen rekenen, dat de toezeggingen gerealiseerd kunnen wor den, hetgeen zou betekenen dat in to- voor voldoende toezeggingen binnenko men. Hierover moet trouwens nog een der de conferentie worden gehouden die zeer waarschijnlijk in het najaar of tegen de winter, wederom in Neder land, zal worden gehouden. DOOR Alleen een mevrouw zat in de coupé en behaaglijk schoof ik op de bank tegenover haar. Het is on zin, dat vrouwen niets in elkaar be wonderen kunnen. Ik tenminste had direct bewondering voor haar. Ze was echt wat je noemt: elegant. Smetteloze japon met in kleur bij passende schoenen en hoedje, tas en handschoenen in harmonieuze contrastkleur lagen op het tafeltje. Wat in tegenstelling tot dit wel verzorgde geheel was de slordig uit- eengeplukte krant op de plaats naast haar, die bovendien nog ver oyer„haar schoot tipte. Vreemd ook haar blik, die me on derzoekend bezag, terwijl ze wat tersluiks tegen de rommelkrant duw de. - Zo'n gezellig karabiesje, dat de plompe boodschappentas tegenwoor dig vervangt en waarin evengoed het badpak strandwaarts gedragen kan worden als de studieboeken naar de collegezaal. In haar mandje., een berg sperzie- van het gemak. Het vlees was ge braden, de aardappelen geschild en de sla zou immers in een wip op tafel kunnen komen. Toen was er tijdens de vergade ring het telefoontje van haar man gekomen. Of ze het erg vond als hij of liever twee bergen. Eén twee eters meebracht vandaag? met de vinnige puntjes en steeltjes van lange bonen, de andere van keurig schoongemaakte en gebro ken boontjes. „Ik wou ze graag afkrijgen voor het volgend station..." zei ze. Boontjes Met een schaartje en een zak- - We hielden het elkaar schijnbaar mesje 2aten we even ,a|er aan de en dus... onverschillig opnemen een paar mi- gr00tste berg te werken, al had ik Dus braken we de boontjes op nuten vol. Ik me steeds afvragend, -. 1f ---» wat die vrouw toch verborg. Zij kennelijk overwegend hoe ze zich uit een blijkbaar heel moeilijke situ atie kon redden. Tot ze in de lach schoot en de krant optilde met een: „U zult het Ze had gezegd het niet erg te vin den. „Natuurlijk niet, lieverd". Maar een krop sla voor zes is ook niet gastvrij. Dus had ze op weg naar het sta tion de mand voor de vergaderpa pieren gevuld met sperziebonen en fruit voor toe. Was blij met de lege coupé geweest en had zitten afha len tot ik haar overrompelde. Waarmee ik ook haar tijdschema voor het diner in de war stuurde eerst de tranen die me van het scha- het ritme van de trein, graaiend in ^'1 teren over de wangen liepen moe- ^e herg die slonk en slonk en hele- zieh ten afvegen. maal tot schone stukjes was gewor- Over onze rappe vingers heen gaf den toen we het volgend station be- ze de verklaring over dit merkwaar- reikten. dig reiswerk. Opgelucht repte zij zich weg, ter- Ze had die dag een vergadering wijl ik de groene afvalstukjes in wel gek vinden, maar ach vrouwen gehad, zat in het hoofdbestuur van het prullebakje deponeerde. onder elkaar... Gek vond ik het, want daar or der de krant stond een mandji vereniging. Had zoals het be- Wat voor een gezicht hoort de huiselijke maaltijd voorbe- treinschoonmaker zetten als hij dit reid, maar we1! met inachtneming bakje leegt? HENGELO De Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie heeft vorig jaar een miljoenenverlies geleden. Het verliessaldo liep op tot ruim 5,2 mil joen tegen nog geen half miljoen over 1965. De directie heeft echter de in druk dat men het dieptepunt heeft ge had; in een aantal van haar bedrijven is de bedrijvigheid weer toegenomen. Echter is de verbetering nog niet zodanig dat over het eerste halfjaar van 1967 al op enige winst mag den gerekend. Optimisme over de toe komst grondt de directie op besparende maatregelen en op te verwachten taken die men juist in gereorganiseerd verband aankan. Geconstateerd wordt dat ondanks de gestegen produktiviteit de stijging van met name personeelskosten het effect hiervan heeft genivelleerd: de ver betering van de bruto marge bleef daarbij ten achter. Met het oog op de verbetering van de rentabiliteit van de groep heeft de Raad van Bestuur, ondanks mindere financiële uitkomsten, reeds geaccep teerde investeringen zonder uitzonde ring doorgevoerd. In de tweede helft van het verslagjaar werden goedkeu ringen voor investeringen slechts mondjesmaat verleend, gezien de con juncturele ontwikkeling. Stormdivisie ingezet tegen Vietcong SAIGON Bij de operatie .Enter prise" die sedert 18 juni door Ameri kaanse eenheden in de Mekong - Delta ten zuiden van Saigon wordt uitge voerd, is voor de eerste maal sedert de Tweede Wereldoorlog door de Amerika nen weer gebruik gemaakt van een zogenoemde „marine stormdivisie". half jaar voor een maximum orderbe drag van 750 miljoen gulden, De ren tesubsidie betekent voor de schatkist op zijn hoogst een offer van 54 mil joen gulden. Het is de bedoeling dat de werven tijdens de duur van de overbruggings regeling maatregelen tot centralisatie treffen, waardoor zij beter met de bui tenlandse ondernemingen kunnen con curreren. Bovendien zal het College voor de scheepsbouw nadere plannen uitwerken om tot rationalisatie te ko- INSTEMMING Vrijwel de hele Kamer toonde veel instemming. Wel zei drs. Nederhorst (soc.) het te betreuren dat Nederland zo weinig heeft getracht in EEG-ver- band maatregelen voor te stellen om concurrentievervalsing tegen te gaan. De heer Imkamp (D '66) zei in beginsel meer te voelen voor een college dat de mogelijkheid voor fusie in de scheepsbouw, met name van grote wer ven. bestudeert. De heer Wiebenga (pac. soc.) diend^ gesteund door Tien over Rood-socialist Van den Doel, een motie in waarin hij vroeg het uitbetalen van dividenden en tantièmes, uit winsten die verkre gen waren dank zij de subsidie, onmo gelijk te maken zolang deze subsidies niet aan de overheid zijn terugbetaald. Minister De Block ontraadde deze motie omdat zij praktisch vrijwel on uitvoerbaar is aangezien het onmoge lijk is vast te stellen of de winst geheel of voor een deel uitsluitend aan de rentesubsidie te danken is. De motie, die morgen in stemming komt, zal wel worden verworpen. RUIM 47.500 De bewindsman deelde de Kamer mee dat thans 47.500 mensen in de scheepsbouw werkzaam zijn. Er is vooral bij de nieuwbouw sprake van een tekort aan werkkrachten. Hij be toogde dat de moderne techniek in de scheepsbouw zich zo snel ontwikkeld heeft, dat Nederland internationaal achterop is geraakt, maar er is geen sprake van een niet te overbruggen achterstand. Er is voor 150 miljoen gulden aan orders een rentesubsidie toegezegd. Een begin van samenwerking is al aan wezig met name tussen kleine werven. Voor de bouw van binnenschepen en baggervaartuigen geldt de subsidie niet. Hier is, aldus minister De Block, de nood niet zo hoog, terwijl hiervoor bovendien een aparte regeling van de Nederlandsche Bank bestaat. HOOFDLIJNEN Het College voor de scheepsbouw krijgt voornamelijk inspraak in de hoofdlijnen van het subsidiebeleid. Het is niet de bedoeling dit orgaan bij elke subsidie-aanvrage te betrekken. De bewindsman zag geen reden ook toeleveringsbedrijven onder de subsidieregeling te laten vallen omdat die bij de rationalisatie van de werven vanzelf zullen volgen. De minister be loofde als de termijn van de regeling verstreken is met de vaste commissie voor economische zaken de verder te maatregelen te bespreken. Hier voor zal hij te zijner tijd een rapport opstellen. \iet-ritmisch (3) Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer De Kreij het volgen de. Allereerst was de Julianakerk die morgen niet vol; van de 1866 beschik bare plaatsen waren er 637 bezet. De proef om niet-ritmisch te zingen is voor vele aanwezigen allerminst geslaagd. Integendeel, het was een aanfluiting voor onze protestantse kerkzang. Wanneer de heer De Kreij dit ge zang zo mooi en geslaagd vindt dan had hij eens naar de gemeentezang- avonden in de Julianakerk moeten ko- waar twee koren hebben laten horen hoe het protestantse „kerklied gezongen moet worden. Den Haag Chr. van Rijzen Di iet-ritmisch (4) Is de heer De Kreij misschien nota risklerk. die gewend is de stukken op één dreun voor te lezen? Dat mag natuurlijk, maar moet dat nu ook in is gezang? Deze muziek leeft en bruist en is niet nieuw-modisch zoals men wel denkt. De oudste kerkboeken zijn ritmisch genoteerd. Een kardinale fout is dat veel mensen denken, dat ritmisch zingen .jagen" is. Dat gebeurt inderdaad. He- aas. Monster A. C. van Spronsen Os. Sillevis Smitt Deze landingseenheden bestaan uit flotilles rivierstormboten en hebben tot taak de landmachteenheden die langs de oevers van rivieren en kana len opereren snelle steun te verlenen, narine stormdivisie kan een volle- infanterie - bataljon met onder steuningsartillerie vervoeren en is bo vendien geheel zelfstandig. Een dergelijke eenheid, de „Naval task force 117", heeft gisteren steun verleend toen een infanterie - eenheid in de Delta Vietcongtroepen had in gesloten. Na de strijd, die zeven uur duurde en waarbij ook „vliegende mi trailleurnesten" en hefschroefvliegtui Ds. Sillevis Smitt laat geen dag voor bij gaan of hij zet zich aan de voeten van Christus en leest uit één van de Evangeliën, aldus een artikel. Hoe komt hij iedere dag aan de voeten van Christus? Staat er niet in Gods Woord: „Ik zal Mij doen over blijven een arm en ellendig volk, die zullen op de Naam des Heeren betrou wen" Mij dunkt, als je iedere dag in staat bent aan de voeten van Christus te komen ben je nog zo arm niet. Reden dus voor ds Sillevis Smitt zich zelf te onderzoeken. De totale doodstaat van de mens, daarvan zal ds Sillevis Smitt wel gen werden ingezet, werden de lijken niet willen horen, want dat sluit het van 169 opstandelingen geteld. Bij de i gaan tot Christus totaal, ja. radikaal bestorming van de oevers sneuvelden j uit. „Niemand komt tot Mij, tenzij 128 ge- dat Ik hem trekke" Amerikanen en werden i

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5