iChinezen in zijn vaak Indonesië vogelvrij HT» ISRAËL ZAL GEEN METER VEROVERD GEBIED PRIJSGEVEN Arabische top vóór zaterdag POLITIEKE EN De lange weg ECONOMISCHE MOTIEVEN Hollywood bracht negen min. bijeen Uit de Haagse hof geplukt MAANDAG 19 JUNI 1967 \>or Link van Bruggen - —A. -r I onze speciale verslaggever \Link van Bruggen) JJAKARTA De Chi- n Indonesië zijn fcr meer tot een gehate ksgroep gaan behoren. lot is weinig benij- iswaardi-g: hun toekomst pal onzéker. Velen zijn tdwenen of trachten te Igreren. Het moederland kt zeer zeker niet. lopa, met name Duitsland, jgapore, Hongkong en ook Verenigde Staten blijken jte trekpleisters te zijn. e in Djakarta door de typisch ese zaken- en handelswijken pit in de „Kota" Glodok en joran, maar ook Pasar Baroe Pasar Senen wordt getrof- door het ijzeren raamwerk en Bak vuistgrote, stalen hangslo- eigenaars van winkels en pren. de bewoners van huizen hebben zich verschanst. Op Stige dagen zijn mensen met goolse gelaatstrekken zelfs he al uit het straatbeeld verdwe- Ze hebben zich dan verstopt aan de plotselinge explosies rolkswoede te ontkomen. ALLE REDEN er is alle reden voor. Mishan- gen, tot het doodsteken en ranselen van Chinezen toe, aan de orde van de dag. De feheid van de Chinese minder- is trouwens al sinds jaren penibele zaak en hierin zal ipig wel geen verandering ko- b spreken dan alleen nog maar [Djakarta. In afgelegen streken 5 in Indonesië heeft de Chine- lat zich in ware progroms ont- Het vervolgde gele ras kan zeker opzicht met het ver- Joodse ras in bezet Europa jjjde eerste helft van de veerti- i worden vergeleken. De worden tot 't hemd toe [schud. Ze mogen geen zaken doen, niet meer in bepaalde t wonen. Kortom: hun wordt bestaansgrond ontnomen, ter- ize als vogelvrijen worden op- [derden vluchtelingen stromen in smalle loopplank, neerge- een vernielde brug over de in bij Jericho, uit het door bzeette deel van Jordanië iaar de oostelijke oever. 8 Sydi :w ou Icht I7j tRSElLLE Bij een brand notoroliefabriek te Port St. Louis, besten van Marseille, is voor mil- guldens schade aangericht. Het jf behoorde aan de Esso. Er deden naturaliseerden zowel als niet- genaturaliseerden hebben door de eeuwen heen een eigen leven geleid. Ze behoren tot een groep, die zich door bewaard gebleven ge woonten en gebruiken van de rest van de bevolking heeft geïsoleerd. Door hard te werken en zuinig te leven hebben ze zich een econo mische machtspositie opgebouwd. De zogenaamde uitzuigmethoden, het overvragen en de woekerrente, die dikwijls worden gemaakt, moe ten met Oosterse en niet met Westerse ogen worden bekeken. In Indonesië, een land, dat tot het Oosten behoort, wordt dit althans als zodanig begrepen. In een land, waar schaarste heerst, nemen mensen, die in over vloed zwemmen of in weelde ba den. altijd .een kwetsbare positie in. Temeer als de betreffende lie den de tussenhandel in handen hebben, welkp sterke bindingen heeft met de koopkracht van het volk. AFGUNST De afgunst. die hierdoor ontstaat, moet wel haat opwekken. Door de gewone man wordt echter vergeten dat in een maatschappij, waar geen scherp gecontroleerd distributie-apparaat bestaat, vraag en aanbod de prijs bepalen. Niet de Chinezen hebben de consumptiegoederen in Indonesië dan ook onbetaalbaar gemaakt, maar de op elk gebied in gebreke gebleven regeringen, die door Soe- karno werden aangesteld. Aan de vindingrijkheid van de Chinezen en aan de smokkelwegen, die ze (met medeweten en met goedvin den van het staatsapparaat) wisten open te houden, hebben de Indo nesiërs te danken dat ze niet met al hun gebruiksgoederen aan de grond zijn komen te zitten. Na de mislukte communistische coup van 1 oktober 1965 is er ten aanzien van de afkeer van de Chi nezen een totaal nieuw element bij gekomen. Naast economische spre ken thans ook politieke motieven een duchtig woordje mee. De laatste worden in overdreven zin opgeblazen door het anti Rood Chi na beleid, dat door de nieuwe machthebbers Wordt gevoerd, zo mede door de giftige propaganda, die Radio Peking over Indonesië uitstrooit. MISBRUIK Nu is het juist dat er in de Soe- bandrio-Soekamo kliek, die de strijdkrachten wilde uitschakelen. Chinese agenten zaten. En het is even juist dat er een aantal Chine zen is geweest, dat misbruik heeft gemaakt van de gastvrijheid, die ze in Indonesië ondervonden. Er zijn door Chinezen opgestel de, opruienden pamfletten verspreid. Chinezen hebben actief deelgenomen aan» de opbouw der communistische cellen en aan di verse. subversieve ondernemingen. Bij Chinezen zijn wapens ontdekt, zomede geheime documenten, die de inmenging van Rood China in de Indonesische binnenlandse poli tiek op overduidelijke wijze weer gaven. Verreweg 't grootste deel van de in Indonesië verblijvenden Chine zen echter wist van de voorgeno men coup net zoveel af als de to taal verraste legerleiders. Van na ture zijn zakenmensen nu eenmaal geen figuren, die zich vrijwillig in politieke woelingen begeven. De In donesische Chinezen hebben dat zo wel onder de Nederlanders als on der de Japanners bewezen. Hun trouw aan het gezag is bijna spreekwoordelijk geworden. BOTSINGEN Dit alles neemt niet weg dat het hek thans van de dam is. Niet voor de eerste keer in de geschie denis doen zich tussen Indonesiërs voor, waarbij de laatsten steeds het onderspit delven. De haat, die eerst door economische en later door politieke elementen werd ge voed, is in bepaalde streken al in rassenhaat ontaard. Het afschuwelijke van de toestand ïs dat de vervolgden het bezit van Mongoolse ge laatstrekken telt zwaarder dan dat van de Indonesische nationaliteit (misschien wel van geslacht op geslacht) zich bij relletjes tot niemand kunnen wenden voor het aanvragen van de noodzakelijke bescherming. Ze zijn helemaal op elkaar aangewezen. De versterking van de onderlinge band, die hoogst enkele keer tot monstraties leidt, roept nieuwe weerstanden op, waarbij alles en iedereen over één kam worden geschoren. BEDREIGING De grootste bedreiging voor de Chinezen vormen overigens „de mannen in \et groen", met wie in Indonesi. d> militairen worden be doeld. Politie-agenten doen trou wens niet veel voor de laatsten on- Mohammedaanse jongeren te Djakarta beschimpen een Chi nese student, die de handen om het hoofd heeft geslagen. Op de voorgrond een gewapende mili tair. Honderden betogers be stormden een Chinees universi teitsgebouw en gingen ongeveer zestig Chinese studenten te lijf. Actie voor Israël HOLLYWOOD Een cocktail-party ten bate van Israël heeft zaterdag avond ten huize van produktieleider Jack Warner in Hollywood naar ver luidt twee en een half miljoen dollar (bijna negen miljoen gulden) opge bracht. Bijdragen waren afkomstig van o.a. Sam Goldwyn, Lew Wasserman, Dan ny Kaye, die zelf binnen enkele da gen naar Israël gaat, Jack Benny, Frank Sinatra, Burt Lancaster en Ri chard Harris. De zangeres Barbra Streisand stelde de hele opbrengst van haar eerstvolgende plaat beschikbaar. In Londen leverde de verkoop van ruim 14.000 jurken, kostuums en jas sen ontwerpen van dit seizoen voor prijzen van tien tot vijftig gul den elk dit weekeinde meer dan 320.000 gulden voor Israël op. De ac tie was op touw gezet door kledingfa brikanten en -winkeliers. Rijen men stonden voor de danszaal waar de verkoping werd gehouden. Op het sluitingsuur, zondagavond, waren al le rekken leeg. Aanval op schip VS niet met opzet VALETTA Officieren van het Amerikaanse verbindingsschip Liberty, dat op 8 juni door Israëlische torpedo's werd getroffen, toen het voor de kust van het schiereiland Sinaï lag, hebben berichten tegengesproken, als zouden de Israëliërs het vaartuig welbewust hebben aangevallen. Volgens een van de officieren had de bemanning van de Israëlische torpe doboot, toen zij haar vergissing had bemerkt, de volgende boodschap geseind: „Afschuwelijke vergissing. Kunnen wij helpen". Ook een woord voerder van de Amerikaanse ambassa-^ de te Valetta op Malta, waar het schip nu voor anker ligt, verklaarde dat de VS volledig de Israëlische verontschul diging accepteren. Bij de aanval sneu velden 34 opvarenden en werden er 7! gewond. Amerika geeft toe: Russisch schip aangevallen EBAN Boven de Chinese wijken van Djakarta wieken de aasgieren- Als enige maatregel., die een bescher mend karakter draagt, heeft de re gering afgekondigd dat geünifor meerden, die aan rampokpartijen deelnemen, ter plaatse kunnen wor den neergeschoten Dit is echter nog geen één keer gebeurd. Vraagt men Indonesiërs ook christenen wat zij van de onder drukking en de vervolging van de Chinezen denken, dan wordt vaak schouderophalend en zelfs lachend naar voren gebracht: „Ach, het is hun beurt...." Doorvragend wie dan na de Chi nezen zullen volgen, hebben we van een lid van het studentenaktie- front (KAMI) het ontstellende ant woord gehad: „We hebben de In diërs nog niet gehad. Ook zij heb ben zich op de rug van 'net volk rijk gestolen...." Er gaan geruchten dat Indonesië erop uit is de Chinezen de hele tussenhandel te ontnemen en hen ook uit andere za'kelijke sectoren te weren. Men speculeert er hier bij op dat hun plaatsen worden ingenomen door de „Grote Vijf" (Internatio, Borsumij enzovoorts), die onder de Nederlanders op aller lei gebied en tot in de verste uit hoeken handel dreven- TWEE KINDEREN GEWURGD CHATEAU THIERRY Twee kinde ren. een meisje en een jongen van 10 en 11 jaar. die sinds zaterdagavond vermist werden, zijn in een bos in de welijke wijze opgeschroefde toela- j omgeving van Chateau Thierry in het gen over het leven en de goederen Franse departement Aisne gewurgd van rijke Chinezen waken. I aangetroffen. der. Deze geüniformeerden, die allen gewapend zijn, hebben ontelbare rampokpartijen op hun naam staan. De sterke arm beschermt de verdrukte niet, doch zet hem het mes nog nader op de keel. Met geweld van wapens zijn he- toko's leeggeroofd. Soldaten sja cheren in horloges en andere luxe gebruiksvoorwerpen, die, niet zel den na een bloedbad, gestolen zijn. Hun veel te lage salarissen het gezin kan er althans niet van rond komen vullen ze aan met ten gelde gemaakte buit of afgeperste roepia's. De „bescherming" van Chinezen is daarnaast een geheel nieuwe vorm van bijverdienste geworden. Er zijn militairen, onder wie offi cieren. die tegen betaling van we kelijkse en dikwijls op een afschu- TEL AVIV Israël zal geen gehoor geven aan welke reso lutie ook van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties waarin wordt verzocht om terugtrek king van de Is raëlische strijdkrachten tot hun voormalige grenzen. Israël zal dit ook niet doen als zo'n resolu tie zou worden aangenomen met een meerderheid van 121 stem men tegen 1. In deze duidelijke bewoordingen liet de Israëlische minister van buiten landse zaken. Aba Eban, zich uit in een interview met de Jerusalem Post, vlak voor zijn vertrek naar New York ter bijwoning van de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering van de VN. Als de Arabische landen de huidige linies van het staakt-het-vuren willen wijzigen, dan zullen zij met Israël tot een vredesregeling moeten komen, al dus Eban. Voor de toekomst van het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan zag hij drie mogelijk heden: oprichting van een afzonder lijke Palestijnse Arabische staat, een Arabisch „kanton" binnen Israël of een samengaan van een nieuwe Ara bische staat met Israël. DOEL Eban benadrukte dat het doel van Israël veiligheid en vrede is. Die heb ben nu eenmaal „territoriale conse quenties". De Arabische leiders moeten overigens niet denken dat „internatio nale druk hun de overwinning kan ge ven die hun tijdens de oorlog is ont gaan", aldus de Israëlische minister. Het Israëlische kabinet, dat gisteren en vandaag urenlang bijeen geweest is om „de te volgen strategie op de zit ting van de Algemene Vergadering" vast te stellen, heeft besloten een hoge commissie in te stellen voor het uitwer ken van een „vredesplan", zo meldt het blad Maariv. In deze commissie zullen onder meer zitting nemen pre mier Esjkol, minister van defensie Day- an, minister van buitenlandse zaken, Eban en minister van arbeid Allon. daans grondgebied op de oostelijke oe ver van de rivier te gaan. De moslims uit dit gebied hebben toestemming ge kregen op vrijdag de moskee te bezoe ken, terwijl de christenen in dit gebied op zondag de diensten in de heiligdom men in Jeruzalem en Bethlehem mo gen bijwonen. Oud-premier Ben Goerion meent, it er geen vrede in het Nabije Oosten zal zijn zolang president Nas- «Tan Egypte aan de macht is. Hoe de toestand zich zal ontwikkelen hangt volgens hem geheel van de Russen af. Op de vraag hoe Israël het best kon worden geholpen zei de bejaarde politi cus: tanks, straalvliegtuigen, en zware artillerie, want de Russen zullen deze wapens waarschijnlijk aan de Arabie ren leveren. Evenals minister Eban meent Ben Goerion dat de sleutel tol de vrede in Moskou ligt. WASHINGTON Amerika heeft toe gegeven dat vliegtuigen op 2 juni het Russische vrachtschip Turkestan in de IORFIAA1V Noord Vietnamese havenstad Cam Pha hebben bestookt. De Sowjetunie heeft sterk geprotes-l Een woordvoerder deelde nog mee, teerd. jdat minister Dayan op de kabinetszit- Aanvankelijk schreeft men in Washing- ting de berichten had tegengesproken Noordvietna-1 dat er druk wordt uitgeoefend op de Arabische bewoners van de westelijke Niet eens over olie-uitvoer KOEWEIT De ministers van bui tenlandse zaken van de dertien landen der Arabische liga zijn het zaterdag niet eens geworden over een stand punt inzake de oorlog in het Nabije Oosten. Ze zijn gisteren naar New York ge vlogen om de VN-zitting bij te wonen daar zullen zij hun beraadslagingen voortzetten. Dit overleg moet resulteren in een Arabische topconferentie, die naar de mening van koning Hoessein van Jor danië nog voor zaterdag in een Ara bische hoofdstad moet worden gchou- Algerije, Egypte, Syrië en Soedan stonden erop, dat de olieleverantie aan bron aan Amerika e.d. wordt gestaakt. De olieproducerende landen kunnen de inkomsten uit de olie niet en, redeneerden Saoedi-Arabië, Koeweit en Libië. Syrië, dat het felste is, eiste een on middellijks boycot van olie aan Ie westelijke wereld. Soedan stelde voor de olieleveranties te (blijver.) staken aan „de landen die Israël steunen". Met dit voomel ging de meerderheid voorlopig akkoord. Het embargo treft naar men aanneemt voorlopig alleen de Verenigde Siaten, Engeland en West-Duitsland. De Algerijnse minister van Buiten landse zaken, Boeteflika, zei nog, aat de Sowjetunie vastuesloten is de Ara bieren met „het uitwissen van de spo ren van agressie te helpen". De Arabie- moeten echter in de eerste plaafs op zichzelf vertrouwen. Het zoo on denkbaar zijn van anderen te verwach ten dat ze zich voor ons en onze zaken opofferen, zei hij. (Vorige week heeft hij met president Boemediènne een be zoek aan Moskou gebracht) Domini geen persoonlijke ongelukken: en Chinezen bloedige botsingen DOOR kaart over voor drie niet besteed is. De opera's, die ik heb ik nooit gekregen: wel misprij- in het Holland Festi- beroepshalve heb moeten -bijwonen, zende blikken over zoveel muzikaal laten slechts verwarde herinnerin gen na. Daar komt bij dat het enige wat ik nu beslist had willen zien me door een afschuwelijke onacht zaamheid ontgaan is. „Ik heb ee evenementen val," zei iemand in een vrij groot gezelschap, „Wie heeft zin om mee te gaan?" Niemand riep spontaan: „Ikke..'." Integendeel na een ietwat pijnlijk zwijgen was één zo beleefd te infor meren: „Wat geven ze?" Met vermoeide stem somde de vrijgevige op. het klonk hoog-cultu- reel. Weer die moeilijke stilte. Waarna iedereen plotseling zijn en haar agenda ging opsommen, zwaar beladen met vergaderingen, verjaardagen en wat er meer kan zijn dat een mens verhindert een vriendelijke invitatie aan te nemen. analfabetisme. Het culturele Holland Festival gaat me voorbij als een schim, maar toch behoor ik niet tot de Ha genaars, die het een overbodige luxe vinden. De aanbieder de kaartjes lachte wat zuur: „Ach ja, ik begrijp de formidabele adem van de zan- het. Ik moet er wel verschijnen, gers schatte ik dat het nog wei maar ik bleef ook liever rustig even zou duren, sloot voor één rust- thuis.... Dat weet je natuurlijk nooit: wie de echte liefhebbers zijn en wie hun zitje uitzitten bij de opera's, concerten en balletten voor de fijn proevers. Eerlijkheidshalve moet ik beken nen, dat dit alles aan mij helemaal Dat was in de opera Aïda. Ik werd helemaal ziek van de ellende van held en heldin. Maar een i zijn, dan voel je de fijne druppels al wanneer je vanuit de Gra- vestraat het Buitenhof opkomt en als de zon erbij schijnt is het witte schuimwater een regenboog gewor den. En dan 's-avonds... Zes weken lang de groene torens 'an het Vredespaleis in de schijn- verpers. Floodlight langs de silhou etten van Eerste Kamer en Mau ri tshuis... Nu alleen nog de zoele avonden om te flaneren en wat nachtegalen in het struweel... Dan mag er van mij net zoveel cultureels binnenzaals gebeuren als Later heb ik nog wel geprobeerd de kunstminnaars en statusfiguren in de anderen te horen hoe het zich wensen, maar het hoeft niet blik, dat het rotsblok hen van de wereld zou afsluiten. Dat leek me technisch trucje. Gezien gevend ogenblikje mijn ogen. Toen ik ze, naar ik dacht een se conde later, weer opendeed was hei gebeurd... geruisloos, mysterieus.... maar een antwoord De Russische premier Kosygin is te New York aangekomen ter bijwoning van de speciale zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over de crisis in het Nabije Oosten. Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, begroette hem har telijk. In het midden de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromyko. Eerste predikant voor studenten uit Suriname ZEIST Als op zondag 2 juli in de gereformeerde Bergwegkerk te Zeist ltand. A. Brouwer uit Amsterdam in het ambt wordt bevestigd, kent Nederland zijn eerste officiële sludentenpredikant *omen <?ve j®81 feru8- Israël bedreigd (24) Is de basis waarop in ons land hulp wordt georganiseerd aan Israël wel juist? Verbergt deze liefde geen haat, cf bevat het geen kiemen daartoe? Zo ja. laten wij ons dan bevrijden uit deze gevangenis. Schreit ons hart niet als wij lezen dat Egyptische sol daten van dorst omkomen in de woestijn? Dorstigen te drinken geven, hongerigen voeden, zoals Jezus van de mensheid vroeg, is een gedachte, die geen grenzen kent. Laten wij hulp geven aan mede mensen, ongeacht tot welke natie zij behoren, en daarbij politieke of godsdienstige motieven en etiketten achterwege laten, zelfs al zou voor ons de oliekraan dichtblijven. „Oog om oog" zal toch eens een overwon nen standpunt moeten ziin. Rijswijk (ZH) J. v. d. Brug Isrttël hetlveiytl (25) Wij moeten de huidige situatie rond om Israël trachten m het profetisch licht te zien. Ik meen, dat Joh. de Heer en anderen, al meer dan veertig jaar geleden, op grond van het Profe tisch Woord, niet alleen de terugkeer van Israël naar zijn land zagen, maar ook dat het daar een zware tijd tege moet zou gaan. Een Amerikaanse Jood zei mij de- dagen: „Ze (de Arabische wereld) dan onder Surinamers en Antilli Ds. Brouwer is uitgeleend aan rinameraad. die door vier kerken in ons land. namelijk de Evangelische Broeder gemeente. de Nederlandse Hervormde Kerk. de Gereformeerde Kerken en de Evangelische Lutherse Kerk is opgericht. Samen financieren zij de pastorale arbeid onder de Surinamers en Antillianen. Vroeger viel dit studentenwerk onder het algemene pastorale en sociale werk, dat voor Surinamers werd gedaan door ds. A. C. Prinsen. Dit algemene werk is nu verdeeld onder de verschillende broe dergemeenten in Nederland, namelijk Zeist. Amsterdam. Haarlem. Rotterdam en Den Haag. ROME Als gevolg van belastingont duiking is de Italiaanse staat in 1966 voor ongeveer 38.170 miljoen lire (on geveer 220 miljoen gulden) bena deeld. of ongeveer zes proeenl van het totale bedrag waarop de staat Israël recht had. Papendrecht leen de Komst van de Messias hen zal kunnen redden van een totale on dergang? Den Haag Ary Schipper Israël betlreigd (26) Wat Israël gepresteerd heeft is niet menselijk en l^p vennatuurlijk. Het kan niet anders of deze natie moet geleid zijn door een Hogere Macht. Een Hogere Macht, die niet tolereert dat Israël vernietigd wordt. Maar Nasser zal doorgaan. Daarom is het nu de hoogste tijd dat de westerse wereld een mannelijke hou ding aanneemt en hun oliebelangen niet langer laten prefereren boven de erechtigheid van de kleine staat PI. Boer

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5