Friezen uitspraak over van s ynode Commentaar Fractie deed geen stapje terug MBUMAZENDING OP EEN EXTRA TON Een woord voor vandaag Amerikaans beleid in Vietnam steeds kritisch volgen 1 1 te weinig oog vormingswerk Nog voor Conflict met dagelijks bestuur dreigt w problem: is het F onze. maandag 19 juni ,De HERE is mijn herder" Psalm 23 1 De Bijbel heeft veel namen voor God.. Hij is de Herede Koning, de Schepper. Machtige woorden, maar je wordt er tegelijk een beetje bang van. Het heeft iets heerlijks, maar ook iets ongenaakbaars. Zo is het niet met het woord „herder". Daaruit spreekt direct troost, vertrouwen, zekerheid. Dat heeft het met het woord „vader" gemeen. Een schaap is zeker in het oosten helemaal afhankelijk van de zorg van zijn herder. Het kan zichzelf amper bescher men tegen gevaar en ongeluk. Zonder zijn herder moet het omkomen. Als het maar iets van de weg afdwaalt, de herder kwijt raakt, zijn stem niet meer hoortverdwaalt het hopeloos. Het loopt steeds verder weg en vindt uit zichzelf de herder nooit meer terug. Maar tegelijk is het volgzaam. Het blijft bij de herder en ver trouwt zich geheel aan hem toe. Wanneer het maar bij de herder is, is het voor niets bezorgd, vreest het niets, want het heeft aan niets gebrek. Het volgt de herder, waarheen hij het leidt. Idyllisch moeten we ons het herderen schapenbestaan in het oosten zeker niet voorstellen. Maar wel is kenmerkend voor de ware herder de tedere zorg voor de kudde. Zo schrijft Je- saja over God: ,flij zal als een herder Zijn kudde weiden, in Zijn arm de lammeren vergaderen en ze in Zijn schoot dragen; de zogenden zal Hij zachtkens leiden". (Jesaja 40 :11). Wij lezen vandaag Jakobus 5 12-20. Aantjes: Er is daar meer aan de hand (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. W. Aantjes waarnemend voorzitter van de AR- fractie heeft zaterdag op het AR- Convent de noodzaak van een politieke oplossing van de oorlog in Vietnam beklemtoond. Hij noemde het noodzakelijk het Amerikaanse optreden voortdurend op zijn geloofwaardigheid te onderzoeken omdat in Vietnam meer aan de hand is dan een strijd tussen het vrije Westen en het imperialistisch communisme. Misschien moet men zelfs de mogelijkheid openhouden dat de situatie zodanig is ver anderd dat er iets anders aan de hand is. Indien de omstandigheden wijzigen of zelfs maar de accenten verschuiven, moet er openheid zijn om het beleid daaraan aan te passen, aldus mr. Aantjes. De waarnemend AR-fractieleider zei voorts dat de gebeurtenissen in het Na bije Oosten ons opnieuw hebben door- Ontlopen pR is de laatste tijd bijna geen pro- bleem dat ook maar enig raak vlak heeft met de studentenmaat schappij, of de georganiseerde stu dentenwereld reageert, vaak met felle en niet altijd bezonnen uitla tingen. Zo heeft de pas benoemde praeses van de Unie van Katholieke Studen ten in Nederland in een installatie rede gezegd dat acties als Eten voor India zeker nu nobele uitingen zijn van een misplaatste caritas-gedachte, die de mensen afhouden van een werkelijke verantwoordelijkheid voor internationale ontwikkelings samenwerking. Hierdoor wordt volgens de spreker het politiek antwoord (bijvoorbeeld twee of drie procent van het natio nale Inkomen via directe belastin gen) op een politiek wereldpro bleem ontlopen. Dat lijkt ons nu een academisch ont- open van een momenteel geducht gevoelde honger. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ar-fractie heeft vorige week tijdens het werkgelegenheidsdebat geen stap je terug gedaan. Mr. Aantjes ant woordde dit zaterdag op het AR- partijcongres in Utrecht. De heer M. H. L. Weststrate uit Vlaardin- gen en de heer G. van Galen uit Zwijndrecht hadden hierover vra gen gesteld. Tussen het standpunt van de so cialist Roemers en de ar-woordvoer- der Boersma was een verschil. Drs. Boersma had namelijk de suggestie gedaan een program te ontwerpen dat kon worden uitgevoerd als de situatie slechter zou worden. Roe mers en D '66 meenden daarentegen Mr. v. Ommen opent Vossesteijn DRIEBERGEN „Naar mijn vaste overtuiging verkeert het vormingswerk nog altijd^ in een isolementspositie. Nog altijd is het zo, dat bij een aantal belangrijke politieke en kerkelijke instellin gen vormingswerk niet als waar de vol wordt erkend." Dit zei za terdag mr. L. B. van Ommen, hoofd van de directie jeugdzaken, volksontwikkeling en sport van het ministerie van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk toen hij op het terrein van Kerk en Wereld een nieuw conferentiehuis opende. Het heeft de naam Vosse steijn gekregen. 8.13 R 1462 Kijkt u eens naar de programma's van de politieke partijen, vervolgde de heer Van Ommen, luistert u eens naar de debatten in het parlement Wjkt u eens naar de begrotingen van diverse overheden en ziet waar de prioriteiten 1,glgknmeen dat wij over deze situatie met recht onze verontrusting mogen uitspreken. Men is zich er nog steeds niet van bewust dat met het verande ren van de structuren ook de mensen He| vorn,lngswerk bij Kerk en We_ veranderen en dat een p re|d kreeg zaterdag een nieuwe stimu bouwstenenVOOr aandragen lan, en ruimere mogelijkheden door Mr. Van Ommen zei dat zo langza-1 de ingebruikneming van Vossesteijn. merhand wel duidelijk ^is gewordenconferent|ehuis is ontstaan uit een jjgeld frondige verbouwing en uitbreiding men en het veel meer moeten wagen om met een minder volle tank op weg te gaan. Wij zullen meer moeten dur- vertrouwen op ons eigen oriënte- rings- en aanpassingsvermogen en zc en dan eens stoppen bij de educa tieve tankstations en motels onderweg. Hier ligt de taak van het vor mingswerk." Zelfontplooiing Het gaat. aldus mr. Van Ommen, niet meer om een vrijblijvende aanvul ling van kennis, zoals bij het vroegere volksontwikkelingswerk, maar om d« voortdurende confrontatie van d< mens met zijn samenleving. Mr. Van Ommen meent dat het vor mingswerk in internaatsverband slechts een onderdeel van een variëteit van vormingsmogelijkheden is. Met me pers, radio en televisie werden door hem vormingsmiddelen bij uitstek genoemd. Er zal in de toekomst een nauwe samenwerking moeten ko men tussen het „klassieke vor mingswerk" en andere instellingen en organisaties, bijv. tussen televisie, vor mingscentra, instellingen voor schrifte lijk onderwijs, bibliotheken en uitge verijen. Stimulans drongen van het feit dat Amerika eigenlijk de enige mogendheid is, die effectief kan optreden als ergens ter wereld de vrijheid wordt bedreigd. Imperialisme Hij betoogde dat Amerika enerzijds de opmars van het communistisch im perialisme een halt heeft toegeroepen. Maar anderzijds heeft Amerika in het Oosten ook te maken met een krachtig nationaal bewustzijn. Daarom verdient een verantwoorde standpuntbepaling inzake Vietnam een zorgvuldige analyse, zoals die b.v. gege ven wordt in het rapport van de bui tenlandse commissie van de ARP, al ias mr. Aantjes. Op een vraag van de heer Platteel of de AR uit dit standpunt de con clusie trok dat de bombardementen op Noord-Vietnam door de VS gestaakt moeten worden en een er kenning van de Vietcong de onder handelingen zou vergemakkelijken, wilde de heer Aantjes niet nader in gaan, omdat hij hiermee vooruit zou lopen op het Vietnam-debat dat op 29 juni in de Tweede Kamer zal wor den gehouden. Wel meende hij dat het onvergefelijk is dat Noord-Viet nam, gezien de menselijke ellende van deze oorlog niet meer bereidheid tot onderhandelen toont, zelfs al zou zij het gelijk volledig aan haar kant hebben. Ontwikkelingshulp Sprekend over het ontwikkelingsbe leid noemde de heer Aantjes het funda menteel dat men uit de sfeer van 1 pet. of 2 pet. komt. Het gaat hier niet slechts over de hoogte van de Neder landse bijdrage maar om een wezen lijk al-omvattend ontwikkelingsbeleid. Mevrouw Lodders-Elfferich deed een beroep op de fractie om te pleiten invoering van een speciale be lasting voor ontwikkelingshulp. Mr. Aantjes antwoordde dat men de rege ring-De Jong eerst gelegenheid moest geven haar aangekondigde vierjaren plan te publiceren. Als het beleid dan verhoging van de ontwikkelingshulp gewenst maakt en de budgettaire ruim te daarvoor niet aanwezig is dan zul len wij niet aarzelen om een speciale belasting hiervoor te vragen, aldus de waarnemend AR-fractieleider. Over de situatie in het Nabije Oosten merkte de heer Aantjes op dat duurzame vrede daar alleen kan ontstaan als de Arabische landen ko men tot aanvaarden van de staat Israël en met steun van buiten af hun haatgevoelens jegens het meer welva rende Israël kunnen worden weggeno- Confessionele partijen De heer Aantjes betoogde dat de po litieke lijn in de laatste 15 jaar meer continuïteit vertoont dan ingrijpende verschillen. Hij meende dat veel meer de confessionele partijen het beleid hebben bepaald en zich daarbij van steun verzekerden van de PvdA of de VVD dan dat VVD of PvdA, gesteund door de confessionele partijen, het be leid hebben bepaald. Naar zijn mening toont de synode van de Hervormde Kerk in haar geschrift over de politieke verantwoordelijkheid van de Kerk opnieuw een toenemende waardering voor de confessionele par tijvorming. Als we dat vergelijken met de kennelijke voorkeur die de Her vormde synode na de oorlog voor de doorbraak aan de dag legde moet deze wijziging mijns inziens voor een deel worden verklaard uit de erkenning dat de doorbraak voor het voeren van een werkelijk christelijke politiek on vruchtbaar is, aldus mr. Aantjes. Dit mag geen reden tot zelfvoldaanheid zijn, volgens de spreker, maar een aansporing om ons volledig voor een werkelijk christelijke politiek in te zet- dat die slechte situatie nu al was aangebroken. In eerste instantie had minister Roolvink tijdens het kamerdebat ge antwoord, dat de regering een on derzoek zou instellen naar de werk gelegenheid in de nabije toekomst. Dit antwoord bevredigde drs. Boer sma niet. Daarom drong hij in twee de instantie met steun tan de KVP en CHU verder aan. Het resultaat was dat er een meer bevredigend antwoord kwam. Daarna was er geen reden meer de motie van D te steunen. De heer Woudstra uit Leiden be treurde het dat de ARP veel onduide lijkheid vertoont nu voortdurend der andere in AR-Staatkunde door vooraanstaande anti-revolutionairen voortdurend over de koers van de par tij discussiëren. De heren Berghuis en Biesheuvel hadden verschillende inzich ten maar het Centraal Comité heeft nooit een vaste koers uitgezet, aldus de heer Woudstra. Waarnemend voorzitter, mr. Roosjen, antwoordde dat men deze gedachten- wisseling binnen de partij niet moet afkeuren. We moeten er niet vanuit gaan dat iedereen het zelfde denkpa troon heeft. Het verontrust mij niet. Ik ben bereid naar anderen te luisteren. Bovendien is discussie in onze partij niet nieuw en we moeten niet iedereen onmiddellijk het stempel „links' drukken, aldus de heer Roosjen. Waarnemend voorzitter Roosjen zei op een vraag van de heer Kuyper dat de AR nog geen richtlijnen heeft voor een werkwijze om tot vernieuwing van de partijstructuur te komen. We zullen hiervoor het gesprek tussen de „18" van KVP. ARP en CHU afwach ten, aldus de heer Roosjen. UTRECHT Dr. H. A. Bronge:_ benoemd tot gewoon lector aan de the ologische faculteit te Utrecnt. Hij gaat de exegese van het Oude Testament doceren. De heer Brongers, die in 1904 werd geboren begon pas laat aan zijn theolo gische studie. In 1945 promoveerde nij bij prof. dr. P. A. H. de Boer op „De scheppingstradities bij de profeten". Van 1937 tot 1958 was hij predikant van de hervormde gemeente Weerselo in Overijssel. Sedert 1 sept. 1958 is hij verbonden als wetenschap- LONDEN Kardinaal Heenan pelijk hoofdambtenaar aan de theolo- Westminster heeft aangekondigd, dat gische faculteit. Sinds enkele jaren is zijn bisdom van nu af aan één procent hij tevens leraar Hebreeuws aan het van de inkomsten zal afstaan voor de Baarns Lyceum. I strijd tegen de armoede. Bar pionierswerk op kleine post in Rhodesië (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM In het verre Rhodesië. tweehonderd kilometer van de dichtstbijzijnde stad, in een uitgestrekt reservaat van 800 kilometer in omvang, werkt de Nederlandse medische zendeling J. D. van Woerden, In een streek, waar praktisch nog geen blanken doorgedrongen zijn, pioniert hij nu al tien jaar. Zijn zendingspost heet Mbuma en de Mbumazen- ding begint in ons land een be grip te worden. Vooral de jaarlijkse zendingsdagen in Utrecht hebben de Mbumazending bekendheid gegeven. Aanstaande zater dag wordt er weer een gehouden en omdat Tivoli al lang te tfein was om alle belangstellenden te bergen, heb ben de organisatoren dit jaar de Mar griethal gehuurd, die zesduizend bezoe kers kan bevatten. Hele gezinnen komen op deze massa- toogdagen, veel zwart, maar daar tussendoor de kleurige kleding van bij voorbeeld tientallen Staphorsters. Want de Mbuma-zending is de zen ding van de (laten we de lelijke uit drukking even gebruiken) uiterst rechtse gereformeerde groepen in ons land. De Christelijke Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Bond en de Gereformeerde Gemeente hebben alle maal hun eigen kerkeli]ke zending in Celebes en West-Irian, Kenia, Nigeria Zuid-Afrika. Het zijn vooral de kerken, die geen eigen zending hebben, zoals de Oud-Gereformeerde Gemeenten de Ge reformeerde Gemeenten in Nederland andere kleinere groepen, waar men warm loopt voor Mbuma, hoewel er toch ook velen uit de eerstgenoemde Romans preekte SPIJKENISSE Pater Wes- seling van de Emmaiiskapel in de nieuwe wijk Braband in Spijkenisse vindt dat er voor zijn parochianen in deze groeien de gemeente weinig bijzonders valt te beleven. Daarom stond hij zondagmorgen zijn preekstoel af aan Godfried Bomans. Hij preekte over de vernieuwingen in de rooms-katholieke kerk en bepleitte bij de oudere parochia nen daarvoor begrip te tonen. Pater Wesseling was over de preek van Bomans dik tevreden en de parochianen niet minder; zij beloonden hem met een ferm applaus. Na de kerkdienst plantte Bo mans naast de kerk een „Bo- mansboom". Hij zei dat hij zich voor het eerst in een kerk had t huisgevoeld. dat de mens niet „klaar" is als zijn °ïïldpïï«.1StSpmldie"'grtnXn: we v,n de Boerderij. De fed..nteverwlsse werden vol getankt in onze opvoedkun dige instellingen en werden veron dersteld dan een leven lang te kunnen rijden. De tank moet weliswaar met het oog op het ingewikkelde wegennet van onze samenleving steeds voller worden, maar de regel bleef: eerst tan ken en dan rijden tot men als bejaar de uitgereden was. Wij moeten het beeld thans grondig wijzigen: de veranderingen in de sa menleving gaan zo snel dat wij ook HET WEER IN EUROPA Frankfort München ZUrich G«nève Locarno Wenen Inr «>ruck Home Madrid ling was zo ingrijpend dat kan worden gesproken van een geheel nieuw ge bouw. Vossesteijn is, zoals mej. C. I. Dales, hoofd van de conferentie-afdeling op merkte, het eerste gebouw op het ter rein van Kerk en Wereld dat uitslui tend ten dienste van het vor mingswerk staat. Het omvat twee persoons en driepersoons slaapkamers voor in totaal 45 gasten, een eetzaal, keuken, ruime hal en enkele conferen tieruimten. Opvallend is de grote zaal met zijn zeshoekige vorm die zeer doel matig en modern is ingericht. Aan de voorzijde van het gebouw bevindt zich een pleintje dat kan worden gebruikt voor buitenactiviteiten. De verbouwing en inventaris tota le kosten circa ƒ400.000 konden ge deeltelijk worden gefinancierd uit de opbrengst van drie door Kerk en We reld georganiseerde antiekveilingen, in totaal 75.000. De aanschaf van een geluidsinstallatie en andere apparatuur werd mogelijk gemaakt door een subsi die van het Prins Bernhard Fonds. Een ander fonds schonk een piano. (Van een onzer verslaggevers) Heerenveen Wordt er willens en wetens aange stuurd op een conflict van de pro vinciale kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk in Friesland met het moderamen van de generale synode? Deze vraag kan men zich stellen bij het lezen van een artikel over de laat ste vergadering van de classis Heerenveen van de Nederlandse Hervormde Kerk. De inhoud luidt als volgt: „Uit de dreigende taal die ds. H. J. N. Zui- dersma, secretaris van de provinciale kerkvergadering der Nederlandse Her vormde Kerk, in de laatst gehouden classis vergadering van de classis Hee renveen sprak, viel af te leiden, dat er willens en wetens op een conflict van de provinciale kerkvergadering met Aanleiding Directe aanleiding is de brief, die de Friese provinciale kerkvergadering over de oorlogsdreiging in het Nabije Oosten op 1 juni naar de synode heeft gezonden. Daarin werd onder andere verzocht om een urgentieraad van ker ken te vormen, op te roepen tot gebed en er bij de regering op aan te dringen al het mogelijke te doen en niet werk loos toe te zien hoe de onrust in het Nabije Oosten zich ontwikkelt. Volgens ds. Zuidersma waren de re acties van de synode niet alleen te leurstellend, maar ook grof, mislei dend, beledigend en verdachtmakend. Van synodezijde zou zijn gezegd: waar bemoeien de Friezen zich mee, wij hebben alles gedaan wat men van uit Friesland wil, maar de Friezen le zen geen Hollandse kranten of ze lezen die slecht. In Friesland werken mensen van de kerk aan dagbladen mee, die er maar Om de tuin Ds. Zuidersma reageert dan weer: „Als er een prinsje wordt geboren zijn de oproepen voor een dankstond al uit gegaan voor men nog weet hoe het met moeder en kind zal gaan, maar als wij nu voorstellen doen inzake een ont wikkeling die nu al op een oorlc uitgelopen om daar snel op te reage ren, dan wordt „Den Haag" zwaar om de tuin geleid. Wij gaan in Friesland wel onze ei gen gang in de toekomst en wachten niet langer op overleg en instemming van de synode. Maar het is nu niet de tijd om ons door deze gang van zaken op te laten houden, wij zullen het met de synode maar opnemen wanneer het wapengeweld in het Nabije Oosten tot rust is gekomen", aldus ds. Zuidersma. Aan het slot van het artikel staat, dat de vergadering van de classis Hee renveen de gang van zaken zeer be treurde en men vond dat er wat moest worden gedaan. drie kerken zijn, die deze zendingspost niet vergeten. GELD Het was dan ook niet om de zen dingsdag aan te bevelen, dat de volij verige propagandist van de Mbumazen ding, de heer D. M. 'Ireurniet uit Zoe- termeer, dezer dagen op ons bureau kwam. Daar komen de mensen vanzelf wel. Maar het is wat anders. Wil de Mbumazending voortgang hebben, dan er geld nodig. De politieke omstandigheden hebben het leven in Rhodesië veel duurder ge maakt. Er gaat nu al 10.000 gulden per maand naar Mbuma. Een enkel voor beeld: de aanvulling van de ambulan cewagen van Van Woerden vraagt el ke week 900 gulden. Maar daarnaast is er circa honderd duizend gulden noidig voor noodzake lijke utbreiding en vernieuwing. De heer Treurniet geeft volmondig toe, dat het een slechte tijd is om dat nu te vragen, nu men veel meer denkt aan de acties voor Israël en voor In dia. maar hij heeft geen keus. Een ton is een heel bedrag, maar all we het bij wijze van spreken vandaag zouden ontvangen, zou het over veer tien dagen al helemaal besteed zijn. We houden er beslist niets van zegt hij. En hij rekent: nieuwe vrachtwagen 22.000 gulden, uitbreiding ziekenhuis 15.000, drie nieuwe watertanks 10.000, matrassen voor de kinderen, die we gens het schreeuwend gebrek aar ruimte onder de ledikanten van ande re kinderen moeten liggen, 1700 gulden enzovoort. En dan wil (lij voorlopig nog niet eens denken aan bijvoor beeld een huis voor de zwarte dominee Petros Mzamo. VERTALEN Zendeling Van Woerden komt uit een geslacht, dat al vele jaren hechte banden met Schotland heeft. Familiele den hebben bij voorbeeld vele Schotse „oude schrijvers", zoals de Erskines en Gray, in het Nederlands vertaald. In 1957 vertrok hij als medisch zen deling (met een verplegersopleiding) dienst van de Vrije Presbyteriaai Kerk van Schotland naar de nieuw stichten post in Mbuma, waar hij al gauw de leiding kreeg. Samen met zijn (Schotse) vrouw, de Schotse zuster Ca-i tharine, ds. Petros Mzamo en onderwij zer Amos Tikitsja vormen zij er het zendingsteam. Het is bar pionierswerk rond het kli- niekje. Jarenlang woonde Van Woer- den in een huisje, dat gebouwd was ir een oude termietenheuvel. Nu is hij al maanden bezig met de verbetering van een karrespoor tot een weg. waar vrachtwagens kunnen rijden, naar een nabije zendingspost. Men denke het zich even in: 25 kilometer zelf verbre den. recht trekken, zuiveren van wor telstronken en zo. Dan heeft hij zijn gewone werk in de kliniek met gemiddeld zo'n twee tot driehonderd patiënten. Vooral laatste tijd is er een grote toeloop. Het duurde jaren voordat de manner* hun angst overwonnen, maar nu komen ze in zo groten getale, dat ze haast niet te bergen zijn. Regelmat'g rijdt hij dan ook nog ernstige patiënten met de ambulance 200 kilometer naar dichtstbijzijnde ziekenhuis (in Boela- wayo). „U kunt zich niet voorstellen, hoe groot de nood daar is. Zc komen soms tweehonderd kilomter lopen naar Mbuma voor één litertje melk", vertelt de heer Treurniet. PREEKLEZEN Ds. Mzamo preekt elke zondag voor zo'n zeventig mensen. Er zijn er nog maar enkelen gedoopt. Maar de heer Treurniet laat ons een brief Van Woerden zien. Daarin staat wat een oude bekeerde neger, ouderling op een zendingspost ver van Mbuma. die daar elke zondag en ook in de week voorgaat in preeklezen. tegen Van Woerden zei: „De Here laat mij geloven, dat er in dit woeste duistere land nog juwelen van Christus zijn. Wel uitverkoren, maar nog niet uit de duisternis geroe pen tot Zijn wonderbaar licht. Volhard toch in het zendingswerk in het Sjan- ganireservaat De Here beloofd, dat de dorre plaatsen zullen bloeien als roos. Zo zal door de werking van Gods Geest door middel van de zending de Naam van de Roos van Saron nd Ha ;n bloeien in de nu nog donkeringen n van het Matabele-volk." )d. Een andere ouderling: „Er is <iis, 7 landstreek nu reeds een weinig ld. Ge: lijk licht gekomen, Gods Woord raat 1 dit reservaat gebracht en ik igratie dat de Heilige Geest is gaan weiden geen hoop meer voor de nj naai der duisternis, want Christus 6 uur Overwinnaar en Hij wil Zich oqden 7. nog in sommige duisteia zielfjjK Overwinnaar openbaren." 'uur: Dergelijke getuigenissen zullen dag worden voorgelezen tussb£Nir toespraken van ds. J. Pannekoe» j£arr neuzen), ds. S. de Jong (Houten)] Smits (Sliedrecht), ds. J. van di Wc (Ede) en ds. G. van de Brekame| Ir soci Beroepin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wilsum: kand. J. Maasland te Sliedrecht: te Groot-Ammers, te Zeg veld. te Brandwijk en te Benthuizen: kand. W. v. Gorsel te Montfoort Bedankt voor Benthuizen: L. Trouw borst te Bleskensgraaf; voor Groningen (vac. C. J. Lambour): P. Landweer te Nigtevecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Leek (Gr.-accl.): G. J. Terlaak te Krimpen a. d. IJssel. Aangenomen naar Zeist (uitgeleend aan de Surinameraad voor geestrl. ver zorging in Nederland studerende Surina- mers en Antillianen). VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Enschede: H. F. Huson te Velp. UNIE v. BAPT. GEM. Bedankt voor Stadskanaal: Ph. Linde man te Utrecht. Zendeling J. D. van Woerdenkewei zijn kliniek op de Mbum®nhem zendingspost in RhodesiëjenstaE (Hendrik Ido Ambacht). vreemd /ENII Het gaat er voor buitenstaieIcon el eens wat vreemd aan toe den j Mbumazendingsdag in Utrecht, oorzitter A. de Redelijkheid Dor kerk aan den IJssel) bij voorbeogj^u jaar de naam van de Schotse L pi kerk letterlijk op zijn Ht_ :j uitspreekt, zoals je het schrijf^ Presbiterian Gurch. De mensen zijn ook heiemaal ?AAG „zendingsminded" als hun groFert komst misschien zou doen verwF Integendeel, hun eerste reactie,*00s 1 het over zending gaat, is wat s y ter: „Het zal daar toch wel waèi zijn?" Jerk, De toespraken geven er blijP zes dat de moderne zendingsnroblff1®16 de spreker totaal onberoerd laat. |°rgar Maar dat deert de aanwezige?rc*er£ zolang er nog zulke getuigenissel001' s den beluisterd en men gelovei00r 1 dat er ook in dat deeltje van dést B1; gaard nog zielen toegebracht i&CHC Een dan is er geen zendings|8.30 ons goede vaderland, waar zo ru collecteerd wordt. [IAAC teling ENII iUbuma-zenrnng is 47 75 98 tem van mevrouw M. A. Mijnde[osje- Woerden. Schoolstraat 17 te Lisse. U| fkan'ti I aard. Brieven die niet zijn vodo van naam en adres kunnen in behandeling worden geni" Gebelmhrudiiig is verzekerd „j gen die niet onderling mei e In verband staan moeten li zonderlijke brieven worden steld. Per brief dient een giek R aan postzegels te worden tnfclorp I „WEL Apo 14 ja; 1(2.30, u Vraag: In een achtertuin^ jaa huizen verwijderd van het |3fl 7 staat een boom tegen de h< mijn buurman aan. Ik heb i last van. Mijn buurman oob hij wil geen ongenoegen mi buurman. Ik heb hem al den de kosten van een prod™ verwijdering van die boom hem te betalen, doch hij wp3" procederen. Is hieraan iets tel Antwoord: Als de aanwei van die boom niet in strijd I een gemeentelijk verordening. B de gemeente zou kunnen opfceem valt hieraan weinig te doen. figen< lijk is uw buurman slechts hL en is de eigenaar van het hir reid. op te treden. Verdere ma heden zijn er niet, tenzij der gevaar zou opleveren voor u| eigendommen. 38 pr W Vraag: Wij hebben een muur die om onbekende nat is. Optrekken kan nietil5 i het onder de vloer kurkdrt Behang gaat bol staan en oleisterlaag laat los. De eer. het is salpeterzuur, de andei condens. Bij droog en zonnig De is de muur het natst. 1 1 Antwoord: Waarschijnlijk oorzaak de fundering, waaru grondwater optrekt. Het enig» del is dan een laag tussen de iiseun ring uit te hakken, net onwg E balklaag en op die plaats glajober of rubbervel aan te brengeienha houdt het optrekkende vocht L-p U heeft voor het werk e dige nodig en deze kan nagaan wat precies de Er kan natuurlijk ook een waterleiding of afvoerpijp zijn.l NAJ>. |7: u Vraag: In een veilingsadvi vond ik onder de te veilen pen „bahuds". Wat zijn dat? Antwoord: Kennelijk zijnÉelijkj huts" bedoeld, een soort oudeiond kisten of koffers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2