RUSLAND IN VN-DEBAT VEEL GEMATIGDER Ook China heeft nu de H-bom Kosygin blijft 10 clagen Waa rilemers verivach ten: benzine cent sd duurder Drama bij Hoogeveen Auto met leerlingen van ulo tegen boom: meisje omgekomen Grote ravage na explosie Nasser heeft alle macht Wilson bij de Gaulle Israël: Syrië schendt bestand Schot op trein Maandag 19 juni 1967 48ste jaargan tun K Di.m.r redacteur. Dr. E. DIEMER J£*t. I RottW<H""'"f [Ooidti Dagblad Conrjrf Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur aanvallen op Indiase diplo- rdenp" te Pekin0 hebben tot ge- ig gehad dat het personeel van ans on Chinese ambassade te New Af) p;!hi eveneens werd belaagd. 9 het ambassadeterrein kwam t tot hevige gevechten, waar- een Chinees behoorlijk werd afgedroogd. 1- hebt tg geliei te HAAG De kostenstijging, jen gevolg is van het feit, dat de en aan:^™ 8con gPb"»k kunnen ma- tan het Suezkanaal en de olie uit Nabije Oosten om Kaap de Goede naar Nederland moet worden ge it. zal waarschijnlijk ten gevolge »n, dat de benzineprijs in Neder- ieen cent per liter omhoog gaat. woordvoerder van het ministe- ti economische zaken deelde za- mede, dat de minister een ver- van de oliemaatschappijen om mming voor verhoging van de n van benzine en andere aardolie- kten bestudeert. De minister zal verwachting in het begin van de ide week een beslissing nemen. r. Biesheuvel it ziekenhuis Leii IECHT De fractieleider van de Tweede Kamer, mr. B. W. luvel, is zaterdag uit het zieken- pntslagen. Hij heeft er vele we- roeten verblijven nadat hij in het hland een virusziekte had opgelo- Het zal nog wel enige tijd duren Debiteufriij zijn werkzaamheden kan her werkt ;rkt in f Ójn veil alle maantjes IG leger Carmichael gearresteerd LANTA (Georgia,15) De 'ikaanse negerleider Stokely Car tel is opnieuw gearresteerd. Er n de laatste dagen rassenrelletjes. was vorige week zondag in Prat- in Alabama aangehouden wegens tiging van een politieagent met vuurwapen. Dinsdag was hij op ocht vrijgelaten. W YORK De negerleider dr. :n Luther King gaat binnenkort Birmingham, Alabama, om er een igenisstraf van vijf dagen uit te i. Rij was in 1963 met acht ande- veroordeeld wegens overtreding een betogingsverbod. Een hoger ip liep op niets uit. Rn.s redt Deens plezierboot je ÏPENHAGEN Een Russische on- seër is zaterdag een Deens plezier- ie te hulp gekomen, dat motorpech in het Kattegat, ten noorden van eiland Seeland, aldus een bericht HOOGEVEEN De lfi- veeni. waar zii feest zouden vierpn nm HOOGEVEEN De jarige Tjitske Vermeulen uit Hoogeveen is zondagmorgen in het ziekenhuis te Gronin gen overleden na een ernstig ongeluk bjj het Spaarbankbos. De auto, waarin zjj zat, reed zaterdagavond tegen een boom, door een verkeerde ma noeuvre van een motorrijder, die te veel had gedronken. De drie andere leerlingen van de gereformeerde ulo te Hooge veen zijn ernstig gewond. APELDOORN Zaterdagmiddag heeft de explosie van een acethyleen- fles in en om de werkplaats van de bromfiets- en motorhandel H. Gaart- man te Apeldoorn ravage aangericht. Het dak van de werkplaats werd weg gerukt en een muur, die de scheiding tussen werkplaats en winkel vormde werd vernield. Man op motorboot omgekomen HULST Doodat hij met zijn trui in aanraking kwam met de kruiskoppe- ling van zijn motorboot is zaterdagmid dag rond het middaguur de 33-jarige Albert de Rijbel uit de Clinge in Bel gië om het leven gekomen. Het slachtoffer was met drie vrien den op de Westerscheldë ter hoogte van de Kruispolder Walsoorden aan het vissen. Voordat de andere aanwezi gen op de motorboot hulp konden bie den, was de heer Rijbel door de kruiskoppeling gegrepen en met zijn hoofd op de stalen bodem van de boot terechtgekomen. Hij was vrijwel op slag dood. In Bagdad (Irak) is volgens het blad El Nasser een spionagekomplot ontdekt dat voor Israël werkte. zij feest zouden dal een vriendin voor het eindexamen was geslaagd. De 21-jarige Bert Naber stuur. Op de vrij smalle weg langs het Spaarbankbos, waar de bomen vlak langs de rijbaan staan, werd hij ver rast door de 38-jarige H. P. uit Hooge- zand, die plotseling de weg op zwenkte. Bert Naber probeerde nog naar links uit te wijken, maar hij verloor de macht over het stuur. De auto kwam tegen een boom terecht en belandde in de berm. De gevolgen waren ernstig. Bert Na ber. Henk Lip (17 jaar). Tjitske Ver meulen en Rita de Weerd (17 jaar) w den naar het ziekenhuis in Hoogev vervoerd. Later z(jn Bert Naber en Tjits ke Vermeulen naar Groningen overge bracht. Gisteren bezweek Tjitske aar haar verwondingen. De motorrijder is na het ongeluk door gereden, maar kon later door de politie worden aangehouden. Voor vervolg zie pag. 11 Personeel dreigt niet ontslag ZWIJNDRECHT Onder het perso neel van het bergingsbedrijf Gjjsbers NV is onrust ontstaan over het aanzeggen van ontslag aan twee werknemers, respectievelijk 43 en 30 jaar in dienst van het bedrijf, omdat zij „oproerkraaiers" zouden zijn. Beide mannen hadden hun werkgever gezegd by voorkeur op terdag geen overwerk meer te verrichten. Dit leidde tot het aanvragen van ontslagvergunning voor beiden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, die inmid dels is verkregen Dezer dagen is het personeel met ver tegenwoordigers van de vakbonden bij een geweest. Daar werd besloten dat in dien de NV van de ontslagvergunning ge bruik zal maken, het gehele personeel op dezelfde dag zijn ontslag zal aar gen. De directie is schriftelijk var besluit op de hoogte gesteld. Achtergrond van dit conflict is dat het bedrijf nimmer met ziin werknemers een cao heeft afgesloten. De vakbonden zul len trachten de NV alsnog te bewegen tot een cao met het personeel te kom Phan Khac-suu. van 1964 tot 1965 president van Zuid-Vietnam, heeft zich kandidaat gesteld voor de presidents verkiezingen van 3 september. VTEW YORK Om half vier vanmiddag (Ned. tijd) is in de bijzondère zitting van de Alge- L t inene Vergadering van de Verenigde Naties het historische delbat begonnen over de situatie in het Nabije Oosten. Als eerste voerde premier Alexei Kosygin van de Sowjetunie het woord, die in een rede van ongeveer een uur allereerst uiteenzette waarom Rusland om deze spoedzitting heeft gevraagd. /-N III igadering een uur bijeen om enkele irolaoera: naar procedure-kwesties te behandelen. P Goldberg zei bij die gelegenheid dat J i de Verenigde Staten volledig met de een vreeazame Sowjetunie zullen samenwerken bij I het zoeken naar „redelijke, vreedza- me en rechtvaardige oplossingen" voor oplossing j de problemen in het Nabije Oosten. Politieke waarnemers in New York zeiden kort voor het begin van de vergadering, te verwach ten dat Kosygin een duidelijk ge matigder standpunt zal innemen dan in de Veiligheidsraad, waarin de Sowjetunie geprobeerd heeft Israël te laten brandmerken als agressor. Ook eiste de Russische afgevaardigde toen dat de Israë lische strijdkrachten zich uit de veroverde gebieden zouden te rugtrekken. Ook werd nog opgemerkt dat Egypte __i andere Arabische staten niet en- housiast zijn over het Russische ver zoek om de Algemene Vergadering bij een te roepen. Deze landen zouden de ze stap in eerste instantie om tactische redenen hebben gesteund. Het standpunt dat Israël tijdens het debat zal innemen zal niet afwijken van eerdere verklaringen van de Is raëlische regering. Dit land zal elke resolutie waarin wordt gevraagd om terugtrekking van de Israëlische strijd krachten tot de „vooroorlogse grenzen" naast zich neerleggen (zie pagina 5). HOFFELIJKHEID Dat Kosygin als eerste vanmiddag het woord voerde, werd pas in de loop van de morgen bekend Aanvankelijk stond de Amerikaanse VN-afgevaar- digde Arthur Goldberg bovenaan op het sprekerslijstje. Het besluit om de Russische premier het eerst aan het woord te laten, was een „kwestie van hoffelijkheid". Het zou in verband staan met de redevoering die presi dent Johnson kort voor de opening van de vergadering in Washington heeft gehouden. Zaterdag kwam de Algemene Ver- Hij herhaalde dat Amerika tegen het bijeenroepen van deze zitting was omdat de Veiligheidsraad de crisis nog in behandeling heeft. „Nu ech de meerderheid van de VN-leden het Russische verzoek steunen zullen wij ondanks onze principiële bezwaren al les doen om opbouwende resultaten mogelijk te maken", aldus Goldberg. De Algemene Vergadering aanvaard de daarna de agenda zoals deze was voorgesteld in de brief van de Rus sische regering aan secretaris-gene raal Oe Thant. Gesprek Kosygin heeft gisteren een gesprek onder vier ogen gehad met de presi dent van Syrië, Atassi. Het was de eerste keer dat Kosigin na zijn aan komst (zaterdag) in New York een onderhoud had met een van de Ara bische leiders. Het is bekend dat Sy rië van de Arabische landen de nauw ste betrekkingen met het Kremlin heeft. De kans dat Kosigin en president Johnson een persoonlijk gesprek zul len hebben blijft nog steeds aanwe zig. Het probleem is dat de Rus niet in Washington met de president wil praten en dat Johnson dat bij voor keur niet in New York wil doen. In het weekeinde is er in ieder geval niets van gekomen, want president Johnson verbleef toen in zijn buiten verblijf in Camp David (Maryland) Drie weken Naar wordt verwacht zullen de de batten in de Algemene Vergadering zeker drie weken duren. Premier Ko- KAIRO President Nasser vi zal de leiding op zich nemen nieuw kabinet, dat vandaag zou worden benoemd. Volgens het dagblad Al Achram zal Nasser premier Sedky Soliman als regeringsleider opvolgen. sygin zou van plan zijn tien dagen in New York te blijven. De vergadering, die door dertien (voor het merendeel communistische) premiers wordt bijgewoond, zal na Ko sygin en Goldberg worden toegespro ken door de Egyptische vice-premier Fawzi en de Israëlische minister buitenlandse zaken, Aba Eban. PARIJS De Britse premier Ha rold Wilson is gisteren in Parijs aange komen voor besprekingen met presi dent De Gaulle. De ontmoeting was enkele weken ge leden vastgesteld met het doel, van ge dachten te wisselen over de Britse aan vrage van het lidmaatschap van EEG, maar het Nabije Oosten zal een minstens even belangrijk onder werp van gesprek vormen. Volgens welingelichte kringen wil Wilson weten hoe de kansen staan met betrekking tot een spoedig topgesprek van de „grote vier" alvorens hij een besluit neemt over het al dan niet bij wonen van de buitengewone zitting van de VN-assemblee over het Midden Oosten. President De Gaulle, die vrijdag een gesprek had met Sowjet-pemier Kosy gin die zijn reis naar New York daar voor onderbrak, zal de Britse premier daarover waarschijnlijk kunnen inlich- ■fe Friezen boos op hervormde synode - pag. Kernmerk. SHO uit Oud-Beijerland greep zaterdag de KNVB- beker door in Heerjans- dam de finalewedstrijd tegen 's-Gravenzande met maar liefst 10-0 te win- Monteverdi's Orfeo schoot doel voorbij - pag. Radio TV. ten. Hij begrijpt er gelukkig nog niets van Op de rugzak van zijn vader, lid van de Israëlische ambassade, die uit Rusland is uitgegewezen, kijkt het slachtoffertje van de interna tionale politiek" wat verbaasd om zich heen. Hij arriveerde gistermid dag op Schiphol, vanwaar hij de reis naar Israël voortzette. Volgens het blad zal Nasser zich ook belasten met de leiding van de Arabische socialistische unie. de enige politieke or ganisatie in Egypte. TEL AVIV Israël heeft Syrië be schuldigd van schending van het be stand in het Nabije Oosten. Drie Syri sche pantserwagens zouden ten noor den van de Syrische stad Koeneitra naar de bestandslijn zijn gereden w na ze het vuur hadden geopend op de Israëliërs. De Israëlische troepen zou den de Syriërs hebben verdreven. Er waren volgens de Israëlische autori- Egypte teiten geen slachtoffers gevallen. Koeneitra. dat vijftien kilometer van de Syrisch-Israëlische grens ligt, was op de laatste dag van de zesdaagse oor log door de Israëlische troepen inge nomen. Langs de bestandslijn bevinden zich VN-waarnemers. Weersverwachting weer Droog DE BILT Een kleine storing trok gisteren van Denemarken langs onze oostgrens weg naar het zuiden. Ze ver oorzaakte veel bewolking. Vandaag stroomde iets drogere lucht binnen zodat vooral in het binnenland opkla ringen voorkwamen. Langs de kust handhaafde zich echter een hardnek kige wolkenlaag waaruit plaatselijk wat motregen viel. Het hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland, dat al een week het weer in West-Europa heeft beheerst, trekt zich onder invloed van oceaanstorin gen geleidelijk terug in zuidelijke richting. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. Strandweer Koude noordenwind is weg, hetgeen een hele verbetering is. Nog wel een zwak zeewindje, maar aangenamer strandweer. Aanvankelijk nog veel be wolking. later zonnige perioden- In de middag ongeveer 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied blijft nog aktief en geeft .droog weer met perioden van goed strandweer. 20 Juni: Zon op 4.19 onder 21.08: Maa 19.45 onder 2.31 UTRECHT Tussen Vogelenzang i Bennebroek is gisterochtend een trein met een buks beschoten. Een ko geltje vesplinterde de voorruit van de machinistencabine. De machinist kreeg een glassplinter in een van zijn ogen. doch was wel in staat de trein verder te rijden. Van de dader ontbreekt elk spoor. De trein was onderweg van Rotterdam naar Amsterdam. Omstreeks kwart voor negen reed hij over het viadukt over de Leidse- vaart, toen de machinist werd op geschrikt door het glasgerinkel van de voorruit. Hij bracht de trein tot stilstand en trachtte de scherpschutter te achterhalen. Dat lukte niet. Na tien minuten vertraging ging de trein ver der naar Haarlem, waar de machinist de politie en de spoorwegrecherche waarschuwde. VS in huls- originele "rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... PEKING China heeft zater dag zijn eerste waterstofbom tot ontploffing gebracht. Radio Pe king die dit meldde, noemde de proef geslaagd en voegde er aan toe dat de monopolie van de VS en de Russische revionisten daar door is vernietigd en een zware klap is toegebracht aan hun poli tiek van kernwapenchantage. Van Amerikaanse zijde kon men nog niet zeggen of het wapen op de grond of vanuit een vliegtuig tot ontploffing werd gebracht. De Franse hoge-commis- saris voor kernenergie, Perrin. sprak van een „opmerkelijke prestatie". China heeft in twee jaar en acht maan den vijf kernproeven genomen. De laatste gebeurde op 29 december. Zij vonden alle vijf plaats in het proefgebied Lop Nor in de Noordwestelijke provincie Sinkiang. De explosie van vorig jaar duidde volgens waarnemers al op een versnelling van China s kernprogramma. Secretaris-generaal Thant van de VN heeft de waterstofbomontploffing in een officiële verklaring betreurd. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken onthield zich nog van commentaar. Ook premier De Jong betreurde even eens het experiment. Het aantal landen dat nu over de waterstofbom beschikt is J hierdoor groter geworden hetgeen del geen ontwikkeling in gunstige indt. De heer De Jong gelooft dati de Chinese waterstofbom op langere j termijn stellig ontwikkeling va In Peking zou volgens het persbureau Nieuw China een soort kermissfeer heb ben geheerst toen werd bekendgemaakt dat de waterstofbom tot ontploffing werd f-sbracht. Er werd vuurwerk en Bengaals vuur afgeschoten, aldus het persbureau per maand A,s beloning voor mijn aktivlteit betaalt: ontvang ik een "Gouda Bouquet". per kwartaal De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1