t Y\s Zondag FESTIVALBOOT IS VOOR EEN MAAND UITGEVAREN L iN Gezagvoerders bij HAL acht weken non-actief M.-Oosten NOORWEGEN OOR IN EEG Eis vijftien jaar voor moord op echtgenote Polyester banden veiliger en soepel Mijn Vaderdag is weer goed! Ik geef hem KAREL 1 sigaren Er is maar één... KAREL 1 (enmaaréén vader) 6 jim ii VRIJDAG 16 JUNI 1967 Vele modellen en kleuren Vanaf 5.95 .VOOR DE HANDEL: 8. D. LEEFSMA N.V.— IKERKSTB. 25, AMSTERDAM, TEL 23 27 I BREDA Voor de rechtbank is ren de 49-jarige J. S. uit Oosterhout vijftien jaar met aftrek geëist wegens poord op zijn vrouw. De officier wilde )eneden de maximumstraf van twintig blijven omdat de geestesvermo- van de man ziekelijk zijn. Op 17 februari had S., die van zijn en acht kinderen gescheiden leefde, weer een gesprek met zijn trouw om tot verzoening te komen. Foen zij weigerde, greep S. haar bij de n wurgde haar. Verdachte was [elf de moord gaan melden. De officier zei dat S. het kalm en (net rustig overleg had gedaan omdat n, die een ernstige alcoholist -Jl eerder geweld had gepleegd tegen lijn vrouw en kinderen. De raadsman, mr. H. Kronenburg, >estreed deze stelling en achtte ook Éoodslag uitgesloten omdat verdachte luidelij k verzoening wilde. Hij vroeg lagere straf met reclasseringsmoge- Bjkheden. CCHEVENINGEN Het luxueuze schip dat Holland Festival 1967 heet, is te water gelaten! Gisteravond vloeide de champagne en klonk de wens: goede vaart, vier kunstweken lang. Dank zij de Eurovisie-uitzending kon een groot publiek getuige zijn van het eerste deel van het openingscon cert in het Circustheater te Schevenin- gen. Het „roer" was voor deze avond in handen gegeven van Felix de Nobel en de koers werd in feite bepaald door de twee componisten, die een belang rijke inbreng hebben in deze kunst- maand: Claudio Monteverdi en Hans Wemer Henze. Herdenking De keuze van Monteverdi is zonder meer duidelijk. Men heeft het festival als centraal punt geplaatst van de her denking van zijn 400e geboortedag. Het richten van de schijnwerper op Henze heeft geen directe aanleiding, of 't zou moeten zijn dat men extra de aandacht wil vestigen op dit jonge, veelzijdige talent. Monteverdi schreef de dramatische cantate II Combattimento di Tancredi e Clorinda in 1624. Dit drama van log en liefde geeft op ongekende wijze de compositorische grootheid van Mon teverdi weer. In zijn tijd een groot vernieuwer, die met revolutionaire kracht een rijke expressie wist te be reiken. Ondanks de triestheid van het ver haal, waarin de kruisridder Tancredi het Saracenen-meisje Clorinda, v op hij verliefd is, in de strijd waarin hij haar niet herkend dood, is deze cancate een verrukkelijk werk. De ziek geeft een welhaast visionaire uit beelding van de tekst, oog en oor wor den a.h.w. getroffen door hetzelfde beeld. Felix de Nobel heeft het werk stijl vol met een Italiaanse geest gebracht, daarin bijgestaan door Renato Capec- chi, een imponerend en meesterlijk ver teller. De rol van Tancredi werd ge bracht door Sylvester Campbell (dans) en Otto Ottens (zang), die van Clorin da door Maria Bovet (dans) en Nelly Groenevelt (zang). Zeer zuggestief, zeer boeiend, mede dank zij de choreo grafie van Dimitri Parlic en de sfeer volle costuums en decor van Chris- tophe Pankiewicz. Betovering PRIMEUR VAN GOOD YEAR LEII UUR. UIS LUXEMBURG De po lyester band, wordt de band van de toekomst. Althans als men Good Year mag geloven: de eerste fabriek, die haar op grote schaal op de markt brengt. Na een ervaring van vijf jaar in Amerika heeft zij haar primeur nu ook in Euro pa geïntroduceerd, en het dochterbedrijf in het Luxem burgse Colmar-Berg is het eerste, dat met de produktie is gestart. Per 1 juli zullen de nieuwe banden ook in Neder land verkrijgbaar zijn (voor een prijs, die 5 a 10 procent ho ger ligt dan de huidige). Het nieuwe van de primeur zit in het karkas. Is dat bij de huidi ge banden vervaardigd van nylon of rayon, Good Year introduceerde het polyester, dat als voordelen een aanzienlijk grotere sterkte en soepelheid heeft. Beter dan dat van de bestaande banden is het van de bestaande banden is het bestand tegen stoten. Belangrijk is ook de grotere vocht- en hitte bestendigheid. De polyester draden, die voor het karkas worden gebruikt zijn afkomstig van AKU-Arnhem. Veiliger F 4301 LE IC De indruk van polyester ban den betekent wellicht een revo lutie in de bandenindustrie. Na het katoenen karkas van vroeger, de kunstvezel in 1938 en het nylon en rayon in 1947, is thans een nieuwe top bereikt. Good Year zegt, dat het polyes ter veiliger is dan de bestaande karkassen. Een uitspraak, die de fabriek baseert op de resultaten op uitgebreide proeven. Met die experimenten is men ook na de 40 miljoen km op Ame rikaanse testlaboratoria, de 22 mil joen km met taxi's en de ruim Polyester banden geven een grotere stabiliteit. Dat is uit uit gebreide slipproeven (foto bo ven) al gebleken. Sterker zijn ze ook. Zelfs de zwaarste martelingen (foto on der) weerstond het karkas uit stekend. 48 miljoen km met de grote vloot van testwagens in Colmar-Berg gewoon doorgegaan. De banden zijn tot het uiterste toe gemarteld en overduidelijk bleek daaruit steeds, dat polyes ter aanzienlijk sterker is dan ny lon of rayon. 17 miljoen Good Year verwacht dan ook, dat er voor haar primeur ook in Europa grote afzetmogelijkheden zijn. In Amerika zijn de afgelopen vijf jaar al 17 miljoen banden ver kocht. En de ervaring daarmee is, dat ze langer meegaan, minder ongelukken veroorzaken en de automobilist meer stabiliteit en soepelheid geven. Redenen genoeg voor de fa briek om de revolutie in Europa met optimisme te starten. werk van het programma. Ruim 30( jaar na Monteverdi schreef Hans Wer ner Henze de Cantata della Fiaba Estrema (1963). Henze, de talentvolle Duitse compo nist is in al zijn werken de zoeker naar de verborgen schoonheden van klank en kleur. Constructie en tech niek zijn bij hem van geen primair belang. Voorop staat de sensibiliteit en in klank omgezette betoverende onbe vangenheid. Daarvan getuigt ook deze Cantate, tederheid en stilte zijn de elementen waarop het werk is gebouwd. Henze'.1 compositie maakte grote indruk, mede dank zij de vertolking van de sopraan Use Hollweg, die de zeer veeleisende partij op zeer virtuose, muzikale en technisch perfecte wijze heeft gezon gen. Uitstekend werk ook leverden het Ned. Kamerkoor en het Residentie Or kest onder de voorbeeldige leiding van Felix de Nobel. De opening van het Holland Festival 1967 werd na het concert voortgezet in de Kurzaai met een ontvangst door het gemeentebestuur van Den Haag. Onder de talrijke prominente gasten waren aanwezig leden van het corps diplomatique, leden van de minister raad, onder wie de minister-president. Israël bedreigd (17) Dat de Ned. Herv. Kerk (volgens dr. Gravemeyer) verpolitiekt doet, wanneer zij bidt voor het „Nabije Oosten", ontgaat mij geheel. Men kan toch bidden om kracht voor het volk van Israël en tegelijkertijd wijsheid voor de Arabieren? Trouwens, groot verschil maken wil Israël zelf niet, ook al omdat de ringende volken het doelwit zijn Israël om te trachten tot een verge lijk te komen, als het kan zonder hulp van het Westen. Daarom doet men Israël er geen dienst mee de kloof nog groter te ma ken. Als andere kerken verpolitiekt zijn, zeker niet de Ned. Herv. Kerk. In zijn jongere jaren, toen dr. Grave meyer nog predikant was, toen kon men spreken van een verpolitiekte kerk. Nu is daar geen sprake van; leden van bijna alle politieke partijen komen onder de hervormden voor. Verpolitiekt is de kerk eerst dan wan neer zij zich door één bepaalde politie ke partij laat binden en in de gro te politiek bijv. zonder bepaalde reden voor Amerika en tegen Rusland zou zijn. Leiden van der Reij den Israël bedreigd (18) Waarom, zeer geachte dr. Grave meyer, te spreken van een verpolitiek te oproep van het moderamen van de hervormde synode? Ik was er juist erg blij mee. Sprak hierin niet het woord van onze Heer Jezus Christus: bidt voor wie u smadelijk behandelen? Natuurlijk bidden voor Israel, maar naar Jezus' woorden toch ook voor de vijanden? Den Haag Mevr. R. Kranendonk-De Jong met-ritmisch In de volle Julianakerk te Den Haag werd zondagmorgen 11 juni bij wijze van proef niet-ritmisch gezon gen. De dienstdoende predikant had dit vooraf met de organist besproken. De proef is volkomen geslaagd. Er werd gelijkmatig en massaal gezon gen in een uitstekend tempo. Er was geen enkele verwarring mogelijk, zo als die zo vaak bij het ritmisch zin gen voorkomt Ter navolging aanbevolen. Den Haag J- de Krey Rost van Tonningen In uw boekbespreking over de brie ven van Rost van Tonningen ver meldt u, dat R. v. T. zelfmoord pleeg de om zich aan zijn aardse rechters te onttrekken. Dit is m.i. niet geheel juist. Wanneer dit de bedoeling was geweest had R. v. T. niet gewacht tot september 1945. De zelfmoord van R. v. T. was een wanhoopsdaad om een einde te maken aan martelingen. Om het slachtoffer kapot te krijgen ontnam men hem zijn schoeisel en gaf men hem klompen, die enkele maten te klein waren, zodat hij al strompelend zijn voeten hevig bezeerde. Om dit te verergeren hield men op onverwachte ogenblikken appèl en wie niet snel genoeg was werd erheen ge ranseld. Daar dit op den duur voor R. v. T. niet uit te houden was wierp hij zioh in wanhoop uit het venster. Men had hem op een bovenverdieping op gesloten, omdat het strompelen en slaan dan veel intensiever was. Alphen a.d. Rijn W. Boskers Burgemeester Amsterdam heeft 8 a 900.000 inwo ners, waarvan 1 200.000 op de PvdA hebben gestemd. Het lijkt mij daarom zeer ondemocratisch om de meerder heid van 6 700.000 mensen maar weer op te schepen met een burge meester, die lid van de PvdA is. Men vraagt mij nogal eens of ik geen burgemeester van Amsterdam zou willen zijn. Mijn antwoord: het is de enige stad ter wereld, die ik ken, waar ik het zou aandurven en waar ik het naar mijn gevoel zou aankun nen. Als mijn taak zou ik zien: een goed bestuur verwezenlijken, de stad „runnen" als een prima georganiseer de zaak. de raad opjutten om een nuchter, haalbaar beleid te voeren zonder allerlei enorme uitgaven voor stokpaardjes van de een of andere partij, van alle gemeentepersoneel hoorlijke prestaties eisen want (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de Holland- Amerika Lijn zullen de gezagvoerders per jaar acht weken op non-actief worden gesteld. Dit is het gevolg van een overschot aan kapiteins bij de HAL. Er zijn 39 gezagvoerders in dienst van de maatscha-ppij. terwijl er slechts 33 no dig zijn om de 23 schepen varende te houden (vijf passagiersschepen en acht tien vrachtschepen, waarva met passagiersaccommodatie) (Vervolg van pagina 1) President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren in een verklaring elke mogelijke eenzijdige annexatie door Israël van bezet Arabisch gebied van de hand gewezen. Er is geen sprake van een „voldongen feit" wat betreft de territoriale grenzen en de levens omstandigheden van de burgerbevol king ter plaatse. Alleen een regeling via onderhan delingen uit vrije wil, aanvaard door alle betrokken partijen en erkend door de internationale gemeenschap, zou te zijner tijd alle bestaande pro blemen kunnen oplossen, aldus De Gaulle. Waarnemers zien in de verklaring een scherpe terechtwijzing aan het adres van Israël en zij werd in de Egyptische hoofdstad Kairo dan ook met grote voldoening ontvangen. De Egyptische leiders zijn er zeer mee ingenomen dat De Gaulle Israël in feite als agressor heeft gebrandmerkt. Een Israëlisch blad noemt de hou ding van Frankrijk „teleurstellend, al wanhopen wij niet". De Franse houding heeft volgens dit blad veel weg van „vijandige neutraliteit". Wetteloosheid De spreekbuis van de Russische regering, het blad Izwestia, meent dat Israël schuldig is aan de „meest monsterlijke wetteloosheid" die het Nabije Oosten ooit heeft gekend. „Zelfs westerse journalisten in dit gebied vergelijken het optreden van de Israëliërs met de wandaden van de Hitler-aanhangers in de bezette ge bieden tijdens de Tweede Wereldoor log", aldus de Izwestia. De aanval op Israël ging vergezeld van beschuldi gingen aan het adres van Amerika. Engeland en West-Duitsland. schijnt hier en daar wel lichtelijk de lijn te worden getrokken), de finan ciële positie van de stad verbeteren, de straatrelletjes en het wangedrag van bepaalde groepen beëindigen, de burgerij haar liefde voor de stad te ruggeven en de woningnood aan kant helpen. Het zal wel gek klinken, maar met minder resultaten zou ik niet tevreden zijn. Amsterdam J. M. Schoutendorp Tevoren werd overleg gepleegd met de betrokken kapiteins. Er waren drie mo gelijkheden: ontslag van de overbodigen, de jongste gezagvoerders terugplaatsen in de rang van eerste stuurman, of alle ge zagvoerders per jaar acht weken op non- Het probleem van afvloeiing van per soneel speelt al sinds 1960. Na die tijd zijn 21 schepen afgestoten. Acht nieuwe sche pen zijn in de vaart gekomen. Hierdoor ontstond overcapaciteit van het perso- IVIet de regeling zijn de gezagvoerders zelf tevreden. Zij vonden dit de beste op lossing, daar het overschot door pensio nering niet snel genoeg zal zijn opgelost. De Holland-Amerika Lijn heeft de be drijfsvereniging voor de koopvaardij ver zocht de acht weken te beschouwen als onvrijwillige werkloosheid. In die weken zullen de betrokken gezagvoerders een uitkering krijgen uit het wachtgeldfonds. OSLO De Noorse regering heeft vandaag het parlement gead viseerd het volledig lidmaatschap van de EEG, EGKS en Euratom aan te vragen. Verwacht wordt dat 140 van de 150 parlementsle den zich zullen uitspreken voor de toetreding. Van 4 tot 7 juli komt de aanvrage in het parlement ter sprake. In een overzicht van het ministerie van buitenlandse zaken staat dat Noor wegen geen andere keus dan toetreden heeft, omdat ook Groot-Britannië, De nemarken en Zweden (met Oostenrijk, Portugal en Zwitserland de landen de EVA) het lidmaatschap hebben HI T WEER IN EUROPA Frankfort München Zürlch Genève ook de mogelijkheid van associatie worden overwogen, aldus de nota van het ministerie. Het belangrijkste probleem dat zal moeten worden opgelost, is de positie van de Noorse landbouw gezien zijn „speciale, structurele, klimatologische en topografische omstandigheden". Dé regering meent echter dat het Verdrag van Rome een grondslag biedt voor blijvende speciale regelingen voor de landbouw. TNE MAN straalde tevredenheid uit. Hij was niet jong meer, maar de grijze krullen bekroonden blozende wangen, die je doen den ken aan wandelingen tegen de wind in over hoge dijken of langs de stranden. Toen we de coupé binnen- dromden, keek hij op van zijn krant je en knikte een vriendelijk wel kom. Het knikje werd het eerste opge vangen door een dikke wat slonzige man, die via mijn tenen het eerste bij de deur was geweest en zich kreunend liet zakken, terwijl ik nog wat moeizaam mijn koffer in het net tilde. De grijze heer vouwde zijn krant op in een gebaar van half opstaan. Maar zijn hulp was al overbodig, want de koffer gleed op zijn plaats Dus knikten we elkaar nog maar eens toe. De dikke zat het breeduit aan te zien en nauwelijks zaten we ge drieën reisvaardig of hij wees met een vies gezicht naar de pijp, die in de hand van de grijze schommelde: ..Akelig in zo'n rookhol te zitten...." De man-met-de-pijp keek on schuldig verbaasd op naar's mans bleke gezicht, dan naar zijn pijp en naar mij, die roerloos te- rugstaarde, het pakje sigaretten al in mijn hand. Onze ogen dwaalden naar het as bakje, zeker bewijs dat we niets deden wat niet mocht. „Stank...", zei de bleke. „Hiernaast is het niet-roken", glimlachte de tevredene. „Maar ik ziet hier", zei de bleke. „En ik blijf hier. want ik wil u iets vertellen." Dankbaar voor mijn alibi bij het komend gesprek zonk ik hyper aan dachtig in de laatste Maigret. Maar door de regen heen die Simenon al op de eerste bladzijde deed ruisen, kabbelde het wonderlijkste trein- gesprek dat ik ooit hoorde. Tevreden De grijze heer had een beleefd afwerend: „O" laten horen, maar dat scheen de ander als een aanmoe diging te beschouwen. „Ja", stoom de hij af. „Waarom rookt u? Waar om zit u hier zo: waarom lacht u, waarom groet u als ik binnenkom? Ik zal het u zeggen: U denkt dat u het plezierig heeft, maar u hééft het niet plezierig. Helemaal niet U bent ellendig, weet u dat wel?" Ik voelde een rilling over mijn rug gaan, te meer daar Maigret net het telefoontje over het lijk had ont vangen. De grijze bleef er kalm bij, trok eens lang aan zijn pijp en schudde diepzinnig zijn hoofd: „Werkelijk niet, ik zit hier heel plezierig, maakt u zich geen zorgen." De bleke hield aan: „Nee meneer dat verbeeldt u zich. U denkt dat uw dure pak u lekker zit, dat uw giftige pijp u smaakt, maar het is niets anders dan een surrogaat om uw ontevredenheid te verbergen." Ik liet het lijk voor Maigret in de kast en begon te gluren waar de noodrem was. Maar ik moest toege ven dat de mannen nog rustig tegen over elkaar zaten en dat alleen de woorden griezelig waren. De grijze bleek niet voor een woordenwisseling vervaard. „Meneer", zei hij magistraal, „ik heb een lieve vrouw, aardige kinde ren, een lang leven met prettig werk achter de rug, ik ben niet al leen tevreden, maar ook dank baar...." Met een ruk sprong de bleke op: „Als u dan niet luisteren wil, dan ga ik....", hij beende naar de deur, rukte die open, maar keerde zich nog even om. Somber staarde hij van de grijze man naar mij, wees op mijn ongetwijfeld bange gezicht en zei vernietigend: „Foei meneer om zo te reageren op een goed be doelde vermaning, kijk eens hoe de dame geschrokken is van uw optre den...." Toen was hij weg. We hoorden een andere coupédeur schuiven. Ontzet keek ik naar de grijze heer, bereid om een geruststellend glimlachje te krijgen. Maar wat triest schudde hij het hoofd: „Ik had wijzer moeten zijn..." En toch o'otseling toch met een twinkeling: ..Nou heeft hij nog gelijk ook. ik ben hoogst ontevreden over me zelf." Maigret boeide niet erg meer....

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11