J tond 3 in Jrams frontaal otsing: 17 gewond Kamer over bestrijding werkloosheid tevreden Wissel =5erkeerd FAMILIE-NV'S IN TWENTE SNEL OPENBREKEN a bij Radicale bezuiniging leger noodzakelijk Alle moties verworpen D 66 probeert a.r. onder te zetten druk Auto-ongeluk: twee doden en vijf gewonden Zuivering van explosieven duurt weken Nieuwe Elckerlyc mist oude taal drtijen hadden nu al ter ziele moeten zijn DONDERDAG 15 JUNI 1567 Een passagier wiens toestand er werd met een brancard, waarbij aanvankelijk ernstiger uitzag, trampersoneel assisteert, weg gedragen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft voor haar beleid tegenover de werkloosheid ruime steun in de Tweede Kamer gekregen. Nadat minister Roolvink had verzekerd dat grote aandacht wordt besteed aan de jeugdwerkloosheid' en mi- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zeventien mensen zjjn woensdagmiddag om fcven over vjjf uur gewond geraakt toen de twee Rotterdamse trams waarin zjj zaten zich met een grote klap in elkaar boorden. Dit ernstige tramongeluk gebeurde op de kruising Henegouwer- jnMiddellandstraat. deelt over het ongeluk mee dat de oor zaak waarschijnlijk een verkeerde wis selstand is. De eerste indruk wijst op een fout van een der bestuurders. Het onderzoek is nog niet afgesloten. De mogelijkheid dat zich tussen de wissel een steen bevond is echter niet uitge sloten. Om 17.44 uur was het tramverkeer, aldus de RET, weer normaal. Tijdelijk waren de trams van de lynen 4, 15 en 16 omgelegd via Mauritsweg, Nieuwe Binnenweg en Mathenesserlaan. lND De twee trams waren beide van ijn 15 en van het nieuwste type. L, altijde trams hadden elkaar moeten psseren maar door onbekende GlNGSi>rzaak stond de wissel voor een an de twee trams verkeerd waar oor deze linksaf sloeg en frontaal et de andere lijn 15 in botsing /wwvv, Dankzij het nieuwe sterke mate- ^^laal en de betrekkelijk lage snel- •id op dat punt werd een ramp lorkomen. De meeste gewonde passagiers, ne- de een, zes in de andere liepen letsel op door de val, e zij maakten. Ook de beide trambestuurders, de A. Rolloos en J. Snoek zijn iwond en moesten evenals de pas- giers naar diverse Rotterdamse ekenhuizen worden gebracht. De gewonden zijn met vijftien zie- inwagens afgevoerd. De verwon- ngen bleken gelukkig mee te val- n. In de loop van de avond kon de atste reeds naar zijn eigen woning brden gebracht. De twee trams waren ernstig be- hadigd en zijn later weggesleept." et verkeer kreeg een aanzienlijke srtraging. et NTS-journaal zorgde nog even paniek door in strijd met de waar mee te delen dat bij de gewonden rse zwaar gewonden waren. Ie Rotterdamse Elektrische Tram BEILEN Twee mensen zijn ge dood en vijf gewond bij een auto-onge luk op de provinciale weg Assen-Hoo- gevecn. Omgekomen is het echtpaar M. Hoek-Mildenberg, 63 en 62 jaar, uit Rotterdam. Zij reden mee in de wagen van Haags echtpaar (familie van vrouw Hoek) dat werd gewond. .Het ongeluk gebeurde op de kruising van de provinciale weg en de Leevroeker- weg, waar de auto van het Haagse echtpaar in botsing kwam met een an dere auto. Drie inzittenden van deze tweede auto werden gewond. nister De Block had beloofd dat hij zou nagaan of voor Twente, de Achterhoek en sommige delen van j Noord-Brabant bijzondere maat- regelen voor de stimulering van de industrie kunnen worden genomen, bleken de regeringspartijen, KVP, VVD, ARP en CHU, bereid de re gering hun vertrouwen te schen ken. De Kamer verwierp met 88 tegen 39 stemmen een motie van de socialist Roemers, waarin werd gevraagd het bouwprogramma voor de provincies buiten de randstad Holland met 500 miljoen gulden te verhogen. Vóór stem den de PvdA, de PSP en de CPN. Ontraden Minister Roolvink had deze motie ontraden omdat sinds februari reeds 200 miljoen gulden voor de verbete ring van de werkgelegenheid is besteed terwijl er volgende maand als de situatie niet is verbeterd nog maals 100 miljoen zal worden aange wend. Het effect van deze maatregelen is nog niet te overzien. Als het niet helpt zal de regering niet aarzelen ver dere maatregelen te nemen, beloofde de heer Roolvink. De heer Roemers had aanvankelijk ook een motie ingediend om Twente, de Achterhoek en sommige delen van Noord-Brabant financiële steun en ren tesubsidies te geven voor nieuwe in dustrievestiging. Voorts vroeg hij in een derde motie aandacht voor de werkloosheid onder jeugdige werkne mers. Hij trok deze beide moties in toen bleek dat de regering voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid reeds maat regelen neemt en bereid is om maatre gelen voor industriestimulering in de genoemde, door werkloosheid getroffen gebieden, te overwegen. Minister De Block tekende hier wel bij aan dat de regering rentesubsidies voor deze stre ken geen geschikt middel acht. Motie-Nypels Eveneens verworpen werd een motie van de heer Nypels (D'66) om een pro gram van aanvullende werken ter waarde van 300 miljoen in uitvoering te nemen. Deze motie kreeg alleen de steun van D'66, de PvdA. PSP en de CPN. plaats was na de toezeggingen die de regering aan de Kamer had gedaan. Tenslotte verwierp de Kamer met 39 tegen 88 stemmen een motie van de pacifist Van der Lek. In deze motie werd gevraagd bij financiële steun aan particuliere bedrijven tevens te zorgen voor toezicht op een sociaal-economi sche aanwending van de beschikbaar gestelde gelden. De motie kreeg alleen de steun van PSP, PvdA en CPN. Minister De Block had deze motie sterk ontraden omdat hij haar funest achtte voor het indus trialisatiebeleid in ons land. Steun Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de regering het met de Kamer meerderheid eens zou worden. In de loop van het debat werd onder meer door de heren Maenen (kath.v.) en Kik kert (c.h.) gevraagd om de 100 miljoey die de regering indien noodzakelijk volgende maand wil uitzetten voor verbetering van de werkgelegenheid reeds nu te gaan besteden. Minister Roolvink beklemtoonde dat de regering de werkloosheid met grote aandacht blijft volgen en onmiddellijk verdere maatregelen zal nemen zodra dit noodzakelijk is. Ook herinnerde hij aan dat de regering in haar jongste nota over de werkgelegenheid, die za terdag verscheen, heeft gezegd dat zij een uitgebreide studie over de werkge legenheid zal maken. Voor de heren Maenen (kath.v.), Riet kerk (lib.), Boersma (a.r.) en Kikkert (c.h.) bleek dit voldoende om het toe komstig regeringsbeleid met vertrou- tegemoet te zien. UTRECHT Het zal weken duren voordat de Kernhaven in Lage Wei de waar het kruitschip explodeerde, ge zuiverd zal zijn van explosieven. koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 1500- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra'aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit De duikers van de vaart en kerschool uit Hedel hebben geen Met dit stuk in handen trachtte de makkelijke taak omdat zich in het heer Nypels. gesteund door drs. Roe- schip vermoedelijk nog grote hoeveel vooral druk uit te oefenen op de a.r. fractie. Haar woordvoerder, drs. Boersma, had dinsdag namelijk de sug gestie gedaan om een bedrag van de zelfde grootte voor aanvullende werk gelegenheid uit te trekken. Bovendien vertelde hij dat de ARP eventueel be reid was dit bedrag inflatoir te finan cieren. De a.r. fractie meende echter dat het niet juist was om deze motie te steu nen. De heer Boersma wees er op dat hiermee een wantrouwen in het rege ringsbeleid werd uitgesproken. De ARP meende echter dat hiervoor geen Een van de passagiers wordt door twee mensen van de GG en GD naar een ziekenwagen gebracht. Boek van Volkskrantredacteur (Van onze parlementsredactie) )EN HAAG In het Haags scentrum „Nieuwspoort" is •nsdagmiddag het boekje „God, Ierland en de Franje", van de Ierland en de Franje", van de Ikskrant, H. C. Faas (Wandel- ïger), feestelijk ten doop gehou- Tal van Nederlandse politici ren aanwezig, onder wie oud- ■mier Cals, de oud-minister allenbroek en Bogaers, de Ka rleden Aalberse (kath. v.), Den (soc.), Mellema (c.h.) en Van ïrlo (D'66). s liberale senator mr. H. van Riel in Nieuwspoort zijn visie op het c. Hij noemde de schrijver ..een ementair redacteur, die in de poli- tracht mee te spelen. Wie dit boek zal meer van de politiek leren hij die dikke boeken over dit on- werp doorworstelt", aldus mr. Van De liberale senator zei dat hij twijfelde aan de juistheid van toekomstvisie die Wandelganger in boek beschrijft. Vernieuwing e schrijver die als KVP'er tot de (p van christen-radicalen behoort, ht zich in dit boek een voorstander partij vernieuwing waarbij de PvdA en de ARP als kern een progressieve groepering zullen n optreden. Overigens ziet hij nog wel een aantal moeilijkheden is bereikt. Wandelganger gaf zijn boek als on dertitel de zin „Necrologie van het Ne derlandse partijwezen" mee. Hij is van oordeel dat de partijen in ons land allang ter ziele hadden moeten zijn. De auteur beschrijft in zijn boek een pocket van ruim 300 bladzijden de Nederlandse politiek, daarbij put tend uit zijn ervaring ais parlementair verslaggever. Ook gaat hij in op de DELFT Na een traditie van zeven tien jaren heeft een nieuwe groep en een andere regisseur de jaarlijkse Elc kerlyc- opvoering van de Nederlandse Comedie overgenomen. Een vernieu wing was wel nodig want ontegenzeg gelijk was er over de Amsterdamse 'oorstellingen een zekere moeheid ge komen. Naast deze vernieuwing is er echter veel bij het oude gebleven: de plaats is dezelfde (het prinselijke binnenhof), de kostuums zijn gebleven, de opzet mise en scène, veel regie vondsten van Johan de Meester zijn door de nieuwe regisseur, Wim Bary, overgenomen. Veranderd is er allereerst het ge luidsdecor: er is veel meer gezocht in de Gregoriaanse gezangen uit de roomse liturgie en dit is juist want de „Elckerlyc" is een middeleeuws spel en daar hoort nu eenmaal deze muziek bij. Trouwens het „dies aanzegging van de Dood is zeer juist 6p zijn plaats. Veranderd is ook de tekst; niet lan- dit'ger de overgeleverde authentieke maar een bewerking van Jan Engelman. Het is helaas geen verbetering. Die oude tekst had iets typisch, iets dat nu een maal bij de gehele gedachtengang van de „Elckerlyc" paste. Bovendien is een „modernisering" overbodig, want de ou de Elckerlyc-tekst is voor iedereen verstaanbaar. Daarom is het te hopen dat men in de toekomst maar weer tot het oude vertrouwde terugkeert. De meeste veranderingen zaten teraard in de rolbezetting. Voor werking van het parlementaire stelsel. prestalies kan men grote bewondering de kabinetsformatie en de rol van de Koningin. Anecdotes Het boek is rijk aan anecdotes, waar door op een geheel eigen wijze een bijdrage wordt geleverd aan de discussie over het Nederlandse par tijstelsel. Wij doen daarom ten slotte een greep uit enkele passages uit God, Neder land en de Franje „Prof. Gerbrandy heeft eens aan een diner verteld dat zijn vrouw hem thuis opwachtte met de woorden: „Wat heb je nu weer voor onzin staan te vertellen". „Voor de meeste deelnemers van de (c.h.) Woudschotenconferenties zijn de politieke speeches een prettige on derbreking van een nog saaier bestaan in bejaardentehuizen". „In 1883 toen betogers de tribunes (van de Tweede Kamer) wilden gaan bezetten om herrie te schoppen, werd de tribune volgeladen met weesmeisjes, zodat aan de betogers kon worden verteld dat er geen plaats meer was". hebben. De „Elckerlyc" van Tom Beek riep herinneringen op aan die van Han Bentz van den Berg. Uiter aard is Van Beek geen Han Bentz, Jongens vluchten uit inrt AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie speurt sinds gisteravond naar drie jongens die ontsnapt zijn uit de rijksinrichting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam De jongens ontsnapten via een branddeur op de eerste verdieping Langs de brandtrap kwamen zij op het spoorwegemplacement, waar later hun werkkleding werd teruggevonden. Ge bleken is dat zij hieronder burgerkle ding droegen. De politie meent dat de jongens in het bezit zijn van een valse sleutel. maar toch kan men van een bevredi gende prestatie spreken. De „Deugd" van Willy Brill en voor al ook „Kennis" van Pleunie Touw mo gen zeer geprezen worden. Zo ook de „Dood" van Bert Dijkstra en de epi loog van Cees Coolen. Andere goede prestaties waren er van Tatiana Ra dier, Carol van Herwijnen, Jan Apon, Dick Scheffer en Paul van Gorcum. De Elckerlyc-opvoeringen in Delft worden ook vanavond, vrijdag-, en terdagavond om kwart over negen in het Prinsenhof gegeven. Een oude tra ditie is bevredigend vernieuwd. Nu ook nog in de toekomst de authentieke tekst en Delft kan weer trots zijn op zijn „Elckerlyc". Ev. Grolle Tom van Beek in de titelrol van de gemoderniseerde „Elckerlyc''- voorstellingen in het Delftse Prin- j senhof, waar gisteravond de pre- I mière is gegeven. De foto toont de scène met Willy Brill als „Deugd" en Pleuni Touw als „Kennis". De heer Joekes (lib.) zei in het alge meen waardering te hebben voor de maatregelen die de regering thans voorstelt. Hij vroeg evenals de he re nEngels (kath.v.) en Van Rossum (s.g.) hoge prioriteit voor de verbin dingen van het Twentse textielgebied met de rest van het land. Hij vroeg met name om een snelle voorberei ding van ijksweg E 8. De WD-fractie overweegt hierover een motie in te dienen. Kritischer toonde zich de socialist Wieldraaver. Hij noemde dé steun die de regering in haar nota aankondigt niet voldoende. Er moet in Twente een herstructurering komen. Als voorbeeld noemde hij de nota over Limburg, die oud-minister Den Uy] heeft opgesteld. De heer Wieldraaver zei hierover een uitspraak van de Kamer te zullen vra gen. Voorts pleitte hij voor oprichting van een centraal ontwikkelingsbureau in Twente, waar het rijk en de ge meenten in behoren samen te werken. Dit bureau zou moeten nagaan op wel ke wijze in dit gebied nieuwe in dustrieën gevestigd kunnen worden. De Democraat De Goede zei dat zijn fractie de plannen voo de KRL-in- dustrie toejuicht maar wel een aantal kritische kanttekeningen er bij plaatst. De heer De Goede bepleitte een meer jarenplanning voor deze sector. Hij vroeg zich af of de herstructurering van Twente ook niet buiten de textiel industrie moet worden gezocht Joden in Libië vermoord PARIJS In Libië zijn bij de be togingen van vorige week ongeveer honderd mensen gedood en een groot aantal gewond. Onder de slachtoffers zyn talrijke joden. Dit hebben reizi gers uit Libië gezegd. Ze vertelden dat de demonstraties vorige week woensdag waren begon nen. Duizenden mensen riepen anti- Amerikaanse en anti-Britse leuzen. Het liep echter snel uit op een joden vervolging. Joodse winkels werden in w fbrand gestoken. maanden dienen maatregelen te brie£ he(' |andmachtpeI.soneBl Ook in het weekeinde wCTd geweld- worden genomen om te komen meegedeeld Maar, zo zegt hij ver- dad'e °pee' ede" 'eg<!n Llblsche )oden' tot en maximale kostenbespa-i del. dje maatrege|en kunnCn al- l 1 1 leen doeltreffend werken als u DeïTIilaPCllOIKIS. erleent. heden munitie bevinden. De explosie heeft een grote ravage op de bodem veroorzaakt. Intussen is de 17-jarige Utrechtse houtbewerker J. A. W. van Overveldt, die na de ontploffing van het muni tieschip werd vermist, terecht. Men dacht dat hij was omgekomen. Op wijzing Van burgers vond de politie de debiele jongen gisteravond terug, zoe kend in een stapel huisvuil. Klacht Hoogovens afgewezen LUXEMBURG Het Hof van justi tie van de Europese gemeenschappen heeft gisteren een klacht van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en staalfabrieken in IJmuiden tegen de Hoge autoriteit van de EGKS afgewe zen. De Hoogovens hadden de nietigver klaring geëist van een beschikking van 20 juli, waarbij de Hoogovens ver plicht werden ten behoeve van de vere veningsvoorziening voor ingevoerd schroot een bedrag van bijna ƒ60.000 te betalen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na het debat over de werkgelegenheid hebben Tweede Kamer en regering giste ren en vandaag gediscussieerd over de situatie in de textielindus trie. De a.r. woordvoerder, drs Boersma, meende dat er in de Twentse textielindustrie een ont stellend gebrek aan openheid en een tekort aan samenwerking be staat. Hij vroeg zich af of de fa- milie-NV's hier niet eerst moeten worden opengebroken voordat zjj voor steun in aanmerking komen. De heer Van der Mei (c.h.) wees op de groeiende invoer van textiel uit Oost-Europa, Japan en Hong Kong. Hij informeerde hoe de regering zich tegenover deze invoer denkt op te stel len als over enige tijd in de katoen-, rayon- en linnenindustrie weer een ge zonder situatie zal zijn ingetreden. Noia Uitgangspunt van de discussie was de regeringsnota over de KRL, waar in werd voorgesteld een bedrag van 150 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor kredietverlening aan de ze tak van industrie, teneinde een herstructurering te bevorderen. Paraatheid niet aangetast (Van een onzer redacteuren) ring bij de Koninklijke landmacht, zo heeft staatssecretaris van de- DEN HAAG In de volgende fensie j c E. Haex gisteren per uw volle medewerking U speelt nl. hij die kostenbesparing een belangrijke rol. Voorts zet de een, wat de moeilijkheden zijn waar- mee de militaire autoriteiten worden geconfronteerd. Met de staatsfinan ciën is het niet zo rooskleurig gesteld. Er moeten onder meer extra uitgaven worden gedaan ter bestrijding van de werkloosheid. De overheidsuitgaven dienen i worden beperkt en daaraan moet ook I defensie haar aandeel leveren. Echter door de maatregelen mag de paraat heid niet worden aangetast. De vrede is nog steeds een labiele zaak. Daar om is een goed-opgeleide en goed uitgerust leger een eerste vereiste. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan zullen voor 1968 de het leger toegestane gelden beneden het gewenste bedrag liggen. Zo is er onvoldoende geld voor de vereiste aanbetaling voor de aanschaffing van nieuwe tanks voor het Legerkorps. En dit is, aldus de staatssecretaris, on aanvaardbaar. Een drastische beperking kan daar om alleen worden toegepast op de exploitatiekosten, op de dagelijkse be drijfskosten die niet in direkte relatie staan met de gevechtswaarde van het leger. Daartoe is dan ook besloten. Er zijn radicale bezuinigingsmaatregelen ge nomen. Maar voor de realisering is ieders loyale medewerking noodzake lijk, aldus de heer Haex. toto verruimen wordt gepleit voor verruiming van de mogelijkheden voor de Stichting na tionale sporttotalisator. Alleen op de ze wijze kan men komen tot een par ticuliere cultuurfinanciering. Hiervoor zijn geen duizenden maar miljoenen nodig. Voor „cultuur" kan nauwelijks wor den gerekend op grote offervaardig heid van het Nederlandse volk zoals bjj tot het hart sprekende noden. In 1966 kreeg het Prins Bernhard- fonds als aandeel in de opbrengst van deze toto 1,2 miljoen. Die opbrengst komt voorts ten goede aan de sport, de volksgezondheid en bet maatschappe lijk werk. Met in totaal ƒ40 miljoen heeft de stichting thans een zeker pla fond bereikt. In West-Duitsland, waar de opbrengst ten goede komt aan iden tieke belangen, is de jaaromzet echter twee miljard gulden. HEMMEN (Betuwe) Gistermiddag is in de voormalige pastorie een oecu menisch pastoraal centrum geopend. Leider is ds. A. F. L. van Dijk, voor heen te Purmerend, die door de genera le synode van de Nederlandse Her vormde Kerk is aangesteld als predi kant voor buitengewone werkzaamhe den Na een grondige restauratie biedt het gebouw nu mogelijkheid voor re traites voor groepen tot twintig perso- 13211

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9