Verguisd, bewonderd oxx PRINS BLAAST (BIJNA) TWAALF KROTTEN OP Explosie op 2 levens en kruitschip eist 142 gewonden WOEDENDE NEGERS PLUNDEREN STAD Tweede donor-conferentie over huip aan Indonesië 771 MWl BLINDE LYCEÏSTE SLAAGDE CUM LAUDE VOOR GYMNASIUM Boeiend boek over een mens in de strijd voor het socialisme O?; Terreur in Tampa/VS DINSDAG 13 JUNI 196T West-a goed 3 'ioen \1 de I in de ej (Van een onzer redacteuren) r mei 1941 stierf, 65 jaar oud, David Jozef Wijnkoop. Hij overleed plotseling, ih de kamer, die zijn vrouw i hem op zijn onderduikadres als verblijfplaats dien de en waarin zij zich tegen de avond van die dag hadden terugge trokken. Wijnkoop wilde nog een boek uit de bibliotheek halen, maar voelde zich, op weg daarheen, wéér niet goed worden. H\j ging terug naar Joosje en liefkoosde haar op de wijze, die zjjn gewoonte was. Plotseling wankelde hij, en hij viel. Het hart stond stil. Aan het leven van de man, die in de roerige politiek van het Nederland van rond de eeuwwisseling tot aan de tweede wereldoorlog een rol had gespeeld, was een eind gekomen. VEELOMSTREDEN Een veelomstreden figuur was hij geweest, ook in zijn eigen commu nistische partij. „Voor menigeen de verpersoonlijking van alle duivelse listen en satanische eigenschappen (hij was „immers" communist), een man, van wie W. H. Vliegen zich afvroeg of hij een schurk was of een gek, en van wie J. de Kadt ver klaart. dat hij het nog steeds als een van zijn verdiensten beschouwt te hebben bijgedragen tot zijn val een ..zege" overigens, die hij blijkens zijn jongste geschrift (Uit mijn com munisten-tijd) nog altijd niet te bo ven is". Er zijn ook andere stemmen. „Ve len zijn nog steeds vervuld van een diepe bewondering en een groot ge voel van kameraadschap, waaraan meningsverschillen en conflicten zelfs niets vermochten te verande ren. Zij roemen zijn sterk en onver zettelijk karakter, zij prijzen de op rechtheid en onbaatzuchtigheid waar mee hij, geheel overtuigd, streed voor de socialistische zaak". JEUGD David Jozef Wijnkoop werd gebo ren op 11 maart 1876 als zoon van de Amsterdamse rabbijn Jozef David Wijnkoop en Dientje („Milia") Nij- burg. Zijn eerste jeugdjaren verliepen zorgeloos. David bezocht de openba re Hendrik Westerschool op het Weesperplein. waaruit mede vader Wijnkoops liberaliteit bleek. Van die liberaliteit was trouwens het hele i huiselijk leven doortrokken. Een ie der kon er zoveel mogelijk doen waar hij zin in had en er zijn me ning onbevangen uiten. Dat leidde overigens nogal eens tot conflicten met moeder Milia. Ze was lastig, zouden de kinderen later zeegen: Maar dat waren zij natuur- lijk ook. I Van de lagere school ging David I of Dave, zoals hij dikwijls werd ge- noemd, naar het Barleaus-gvmnasï- um en gedurende de jaren die hij daar doorbracht werd de grondslag gelegd voor zijn later denken en de j eerste stap gezet op de weg. die hij I zou gaan naar het doel, dat hem voor ogen stond verheffing van de arbeidersklasse. FEL Hij was een goedige, vriendelijke jongen, getuigden zijn medeleerlin gen. Maar hij kon in felheid uit barsten, zodra hem iets hinderde. Zijn politieke mede- en tegenstan- ders zouden dat in de komende ja ren gaan ondervinden. Onrecht kon hij niet verdragen, waar hij onrecht meende te onder kennen kwam hij er tegen in ge weer. En dit gaf veelal botsingen, ook in eigen familiekring. Het kookte in hem, toen hij geen uitnodiging kreeg om lid te worden van de gymnasiasten-vereniging. Hij kwam ervoor in aanmerking, maar de statuten lieten „geen meisjes, geen proleten en... geen Joden" toe. Hierin moet tenminste een van de oorzaken worden gezocht van zijn sterke geldingsdrang, als een over compensatie voor zulk een achteruit- Toch was hij op het gymnasium geen eenzame figuur, al zocht hij soms de eenzaamheid wel. Hij had vrienden, ook onder niet- Jöodse leerlingen, en de omgang met hen was hartelijk. boek geschreven: David Wijnkoop, een mens in de strijd voor het socia lisme (uitgave Moussault, Amster dam, 316 bldz., ƒ18.90), waaraan dit verhaal is ontleend. Het is een boeiend boek geworden, zonder meer, en daarom boeiend, om dat het leven van Wijnkoop de grote politieke strijd in Nederland omvat, de strijd ook om de gunst van de arbeiders door tal van partijen en partijtjes. Koejemans heeft een groot deel van Wijnkoops aktiviteiten van nabij ga degeslagen. Hij heeft zijn opkomst gezien en evenzeer zijn (tijdelijke) neergang. Want in de loop der jaren groeide in de eigen partij een sterke anti-Wijnkoop stemmen. MENINGEN De meningen over Wijnkoops bete kenis lopen sterk uiteen. Maar over een punt is iedereen het eens Wijnkoop was een rechtvaardig en eerlijk mens, met een sterk bewogen sociaal gevoel. Wat ook tegen hem is in te brengen, niet, dat hij zich niet heeft gegeven voor wat hij als ide aal zag en waarvoor hij zelf vele offers heeft gebracht. Bij zijn begrafenis waren honder den belangstellenden. Zij kwamen uit alle delen van het land. Joden en niet-Joden, die allen hun angst over wonnen voor een valstrik, die de fascistische machthebbers mogelijk zouden kunnen spannen, om zoveel communisten in één slag te vangen. Tot de sprekers behoorde Louis de Visser, die kort daarna zou worden weggevoerd naar een concentratiekamp, waarvan hij niet zou terugkeren. Hij ver tolkte de gevoelens van allen, toen hij zei: hij heeft ge leefd om de zon van geluk voor de werkende massa zo hoog mogelijk te doen schijnen". HOOFDDORP In de ringvaart in Haarlemmermeer nabij Badhoevedorp werd gisterochtend een lijkje gevon den van een pasgeboren baby. Uit de sectie bleek dat de baby, een meisje, enkele uren geleefd moet hebben en reeds een aantal dagen in het water lag. De politie stelt een onderzoek in. BAZEL Prof. J. Zijlstra is gister ochtend in Bazel benoemd tot presi dent van de Bank voor internationale betalingen (BIB.) De president van de Nederlandse Bank volgt daarmee dr. M. W. Holtrop op, die tot l mei president van de Nederlandsche Bank was en die vanaf 1 juli 1958 tevens president van de BIB is geweest. (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN De klap was hard genoeg, toen prins Bernhard gistermid dag in Waddinxveen op de knop drukte. Een dichte wolk van stof en kleine steen- jes daalde neer op de wegsnellende toe schouwers. Nadat de nevel was opgetrok ken verwachtte niemand nog één krot te zien. Ze stonden er nog allemaal. Grote hilariteit. Die werd nog groter toen bleek dat de dominee en de leerkrachten van de chr. nat. Prinsea Ju- lianaachool vergeten waren de ramen te openen. Een massa gebroken ruiten waren het gevolg van deze nalatigheid. Prins Bernhard was een half uur tevoren per helikopter in Waddinxveen geland, om de jaar lijkse bouwdag van de gemeente meer' luister bij te zetten. Het opblazen van de twaalf krotten aan de Kerkweg mocht dan geen denderend succes zijn, de bouwdag in zijn geheel was één groot feest. Prins Bernhard verrichtte bij de spoorlijn Gouda- Alphen de eerste werkzaamheden aan de Prins Willem-Alexandertunnel, die, zoals burgemeester C. A. van der Hooft enthousiast opmerkte, „ónder de spoorlijn door komt te lopen". Verzet In de aanwezigheid van de prins werden door de weduwen van twee verzetsmensen straatnaam borden, genoemd naar hun echtgenoten, onthuld. Het waren de Peter Zuidlaan en de Johannes Postlaan Daarna bezichtigde de prins in snel tempo het bouwwerk voor 84 woningen in Groenswaard en de expositie „Ontwikkeling Waddinxveen 1947- 1967". Hier kreeg hij twee ligstoelen, „alvast voor uw verjaardag", en twee tegels voor zijn klein zoon. multatuli kennismaking met Multatuli werd voor hem van enorme betekenis. Douwes Dekker werd het uit gangspunt tot zijn latere socia listische ontwikkeling, en daarnaast oefenden de Nieuwe Gidsers grote invloed op hem uit. In die dagen, aan het eind van zijn gymnasiumtijd, brak hij ook met het geloof der vaderen. Tegen over de „geliefde kleine profeten" van zijn vader, stelde hij „de pro feet, die in zijn jongelingsjaren het openbare leven meer dan iemand an ders beïnvloedde: Ferdinand Domela Nieuwenhuis". De woorden: „Vader, ik kan niet meer in God geloven", moeten de rabbijn Wijnkoop als een mes door het hart zijn gegaan. Maar het dient gezegd, dat zoon David toch zoveel respect voor zijn vader kon opbren gen, dat hij op Joodse hoogtijdagen thuis wilde zijn en dat hij alle gods dienstplechtigheden bijwoonde. Vanzelfsprekend wilde hij geen rabbijn worden, zoals wel eens is beweerd. Na zijn gymnasiumtijd liet hij zich inschrijven aan de Amster damse universiteit. Studierichting: Nederlandse letteren WOELIG Hij maakte zijn studie niet af. Vlak voor zijn doctoraal examen brak hij haar af. Door allerlei oorza ken. Maar de voornaamste oorzaak was. dat hij ernaar hunkerde een bestaan op de bouwen en zich in te zetten voor de socialistische partij. In 1904 werd hij verzekeringsin specteur bij de met de arbeidersbe weging gelieerde Centrale, en daar mee stapte hij het woelige politieke leven van die dagen in, en veertig jaar ongeveer zou hij er zijn rol in Over hem en dat woelige politieke leven heeft A. J. Koejemans een Monument onthuld voor Vaz Dias AMSTERDAM In de voormalige Jodenbuurt in Amsterdam is gisteren een monument onthuld voor M.S. Vaz Dias, grondlegger van het persbureau in ons land en de eerste man die in 1925 bij de verspreiding van het nieuws gebruik maakte van de radi- o-telefonie. Aangenomen wordt dat hij eveneens als eerste in de wereld radi o-nieuwsberichten heeft verzorgd. De onthulling van de gedenkplaat van de op 4 januari 1963 op 82-jarige leeftijd overleden „pionier persbureau wezen en radionieuwsdienst", zoals op de gedenkplaat onder het metaal plastiek staat, geschiedde door de we duwe, mr. R. Vaz Dias-Speijer. Minister van staat dr. W. Drees, en verschillende vertegenwoordigers van de perswereld, woonden de plechtig heid bij. Mr. Fred Vaz Dias dankte voor het monument ter nagedachtenis van zijn (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het mag een wonder heten, dat niet meer dan twee doden waren te betreuren bij de kruitontploffing van gistermiddag die om kwart over één heel Utrecht opschrikte. De explosie in het munitieschip 36. dat in de Kernhaven van het industriegebied lag, was zo hevig, dat het schip een militair vaartuig met een capa citeit van 176 ton in drieën werd geslagen en uit het water werd geheven. Het voorste stuk kwam enkele tiental len meters verder totaal verwrongen op de wal terecht, vlak bij een gelukkig lege gashouder aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht. De an dere delen sloegen eveneens op de wal te pletter. Tot een kilometer in de omtrek braken vrijwel alle ruiten, De slachtoffers zijn de 21-jarige Phi- lips-laborant Cornelis de Goede, die toevallig aan de wal stond en de TAMPA In Tampa (VS) is het gisteren weer tot gevechten gekomen tussen negers en politie- eenheden. Ruim tweehonderd ne- gers bekogelden de politiemannen met stenen. Er zijn geen slacht offers gevallen. De relletjes begonnen zondagavond toen een politieman een 19-Jarige ne ger had doodgeschoten die betrokken zou zijn geweest bij een poging tot inbraak. Vrienden van de doodgescho ten neger. Martin Chambers, vochten toen de hele nacht met de politie. De politie, die met automatische wapens was uitgerust, werd bestookt met ut GELOOF Hij las veel en dit bracht hem in kontakt met gedachten, die oorspron kelijk niet de zijne waren. Vooral de sportief vaderdaggeschenk DEN HAAG Een groot aantal landen en internationale instellin gen zal voor de tweede maal dit jaar in Nederland bijeenkomen om besprekingen te voeren over de financiële hulp aan Indonesië. Eerste agendapunt op de volgende week maandag in het Scheveningse Kurhaus te houden conferentie is eer rapport over het verloop van de maat regelen die Indonesië inmiddels heeft genomen. De vraag zal zijn: hoe zijn de resultaten geweest, en in hoeverre wijken ze af van de rapporten van de Indonesische regering en van het Inter nationale monetaire fonds inzake het waarborgen van stabilisatie en econo mische rehabilitatie. Men heeft de in druk dat de realisatie van het pro gram verloopt volgens de voorspellin gen van de in februari in Amsterdam j gehouden conferentie. Het tweede agendapunt wordt een schatting van de Indonesische behoef ten alsmede een overzicht van hetgeen door de diverse donorlanden in 1967 zal worden bijeengebracht. Zo heeft de VS reeds toegezegd in '67 65 min. dol lar te zullen verstrekken, zulks in het kader van het zg. bonusexport systeem dat door Nederland en de VS is vaard. In september heeft Nederland ƒ66 min. toegezegd voor economische hulp aan Indonesië voor 1966. Hiervan zal een derde deel worden verstrekt als gift. De besteding van het bedrag geschiedt grotendeels in Nederland. Omtrent de hulp voor 1967 moet Neder land nog beslissen, maar men meent deze te kunnen stellen op een mini mum van tien miljoen dollar. De landen die de conferentie zullen bijwonen zijn Australië, België, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Japan, En geland en de VS. Ook het IMP, Wereldbank, de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking én de Azia tische ontwikkelingsbank nemen aan de bijeenkomst deel. Verder komen er waarnemers van Oostenrijk, Canada, Nieuw-Zeeland en Zwitserland. Of Rusland zal komen is nog een vraag. De Indonesische delegatie wordt ge leid door mr. P. A. Pandelaki. De con ferentie zal drie dagen in beslag ne men. pens die de negers uit een winkel had den gehaald. Naar schatting 400 negers trokken brandstichtend en plunderend door de stad. Op een gegeven ogenblik stond een hele straat in de negerwijk in brand. De schade wordt geschat op 900.000 gulden. Aan de kant van de politie viel een dode, terwijl minstens twaalf mensen verwondingen opliepen. Acht personen werden aangehouden, woedende negers vielen een blank echt paar aan, waarvan de man zwaar werd mishandeld en de vrouw de kle ren van het lichaam werd gerukt. In Prattville (Alabama) hebben zich eveneens ongeregeldheden voorge daan. De negers hier waren woedend dat hun leider. Stokey Carmichael. werd gearresteerd. De vervanger van Carmichael, Brown, noemde deze ar restatie een „oorlogsverklaring van het racistische blanke Amerika". Hij riep de negersoldaten die in Vietnam vech ten op terug te keren om „hun moe ders en gezinnen te verdedigen". De voorzitter van de plaatselijke af deling van de vereniging voor de voor uitgang voor gekleurden, de negerlei der Robert Glider, weet de ongeregeld heden aan de armoede, de slechte toestanden op het gebied van volksgezondheidt gebrekkige huisves ting, een tekort aan ontspanningsmoge lijkheden en een gebrek aan eerbied voor de wet bij de negers in de achter buurten. Gezagv oerder mag maand niet varen AMSTERDAM De kapitein- gezagvoerder van het m.s. Prins der Nederlanden dat op 31 augustus vorig jaar tot tweemaal toe is gestoten op ondiepten aan de zuidkust van Flo- res bij de Azoren, mag een maand niet op zeeschepen varen. De raad van scheepvaart heeft dit gisteren beslist. Zij is van oordeel dat de gezagvoerder die in dienst was de KNSM om de 210 passagiers aan boord te plezieren te dicht onder de kust heeft gevaren. Of het schip gestoten is op een on diepte die niet op de kaart stond acht de raad niet zo belangrijk. De principiële fout is geweest dat zonder noodzaak te dicht langs de kust is gevaren, aldus de raad. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart had een intrekking van de be voegdheid op zeeschepen te varen voor de tijd van twee maanden geadviseerd. even oude krantebezorger Adrianus C. Verbeek, die in de haven zat te vissen, beiden uit Utrecht. Het aantal gewonden was groot: 142 mensen moesten naar Utrechtse zie kenhuizen worden gebracht, van wie er 33 werden opgenomen. meesten zijn licht gewond. Granaten Geruime tijd heeft rond de haven, die op slechts enkele honderden meters van de druk bevaren rijksweg Amsterdam-Utrecht ligt, een zeer vaarlijke situatie geheerst Met het schip waren ook de granaten in hoofdzaak brisant-granaten in de lucht gevlogen en ver in de omtrek terecht gekomen. De meeste van de explosieven waren nog in tact. Reden waarom de politie alle wegen afsloot en te hulp gesnel de GGD en marechaussee verbood in het gras te lopen. De mijnopruimingsdienst moest er aan te pas komen om de projectielen onschadelijk te maken. Vele gepar keerde auto's in dc omtrek werden getroffen door rondvliegend staal. Ook op de rijksweg kwamen brok ken terecht, maar daardoor werd nie mand getroffen. Brand De explosie had plaats juist toen een tiental militairen van de 566ste reno vatie-compagnie van de Technische Dienst uit Gorkum bezig was met het laden van het vaartuig. De la ding bestond uit afgedankte munitie van het fort Rhijnauwen bij Utrecht, die naar Zierikzee moest worden vervoerd om daar in zee te worden gestort. Er bevond zich al 40 ton aan boord. Nog eens 40 ton stond aan de wal klaar om geladen te worden. De mili tairen hebben alleen geconstateerd, dat uit een van de kisten rook kwam. Ze hebben nog geprobeerd met drie van de zes aan boord aan wezige brandblussers het vuur onder controle te krijgen, maar dat bleek niet meer mogelijk. De sergeant eerste klasse J. A. W. M VOO F 1»)00 111 r) 11 Groeneveld (27) uit Breda, die de al- V lliaU gehele leiding bij het laden van het BRUSSEL —In Rotem aan de Maas van der Geer uit Rotterdam, de schipper, de 51-jarige adjudant L. van de Kooi en de sergeant R. Los ser, beiden uit Dordrecht. Met z'n allen zijn de militairen daarop in allerijl gevlucht. Net op tijd, want maar twee minuten nadat de brand was ontdekt, vloog het hele schip in de lucht. In de omgeving ontstond een enorme ravage. Overal vlogen oliespetters rond, overal braken de ruiten (zeker 600 in totaal) en van het Philips-la- boratorium, dat aan de Kernhaven stond, bleven slechts de muren over eind. Personeel van de bedrijven, o.m. het Utrechtse electriciteitsbe- drijf Pegus, rende in paniek dc straat op, maar moest snel worden gewaarschuwd voor nieuwe gevaren: de tientallen blindgangers, die in het gras lagen verborgen. Op dat mo ment waren honderden op straat in de industriewijken (alleen al bij Phi lips en Pegus samen werken ruim 1000 man.. Alle 36 industriële bedrijven op dit in dustrieterrein zijn min of meer beschadigd. 250 pas aangevoerde au to's van het in de buurt gelegen be drijf Mercedes Benz werden bescha digd. De brandweer rukte direct met groot materieel uit, maar kon daarmee niets meer doen, de gemeentepolitie zette 40 man in, de marechaussee, die de leiding overnam, was snel ter plaatse en tenslotte kwam ook de mijnopruimingsdienst uit Culemborg en Oldebroek. Intussen reden ambulances af en aan De eerste gewonden werden overge bracht naar het militair hospitaal Oog en Al, waarvoor de weg werd vrijgehouden, later werden ze ook opgenomen in het stads- en acade misch ziekenhuis. Hulpbiedenden mochten slechts met helm op het terrein betreden w bij hun nadrukkelijk werd bevolen niet van de weg af te gaan. Met man en macht is men daarna be gonnen met het opruimen van de glassplinters, die tot honderden me ters in de omtrek verspreid lagen Bij het snelrestaurant Albert's Cor ner aan de rijksweg vond men zelfs nog stukken granaten. Leden van de vaar- en duikersschool, die eveneens te hulp waren gesneld, constateerden, dat een van hun boot jes in de haven was gezonken. Conflict dreigt in koopvaardij ROTTERDAM In de koopvaardij kan een confliktsituatie ontstaan in dien binnen een periode van twee maanden geen overeenstemming wordt bereikt tussen werkgevers en werkne- De onderhandelingen over de wijzi gingen van de loon- en arbeidsvoor waarden, die sedert 6 april jj. worden gevoerd, zijn namelijk vastgelopen. De Federatie van Werknemers Orga nisaties in de Zeevaart, daartoe door haar leden gemachtigd, heeft naar aan leiding daarvan de c.a.o. met de werk geversorganisatie de Raad van Bestuur voor de Zeevaart opgezegd. China schiet onbemand VS-vliegtuig neer PEKING Chinese jachtvliegtuigen hebben boven de provincie Kwangsi een onbemand Amerikaans verkennings- vliegutig neergeschoten. Dit meldt het persbureau „Nieuw China". In België werk in de Belgische provincie Limburg zul len een aantal chemische fabrieken worden gebouwd die aan 1500 man werk zullen bieden. Het gaat om Bel gische en Duitse industriëlen, die zich hier gaan vestigen. Israël bedreigd (9) De heer Kaptein is wel erg haastig met zijn conclusie, dat Israël geen geld meer nodig heeft. Wil hij soms op die manier de spontane actie, die vorige week oplaaide, teniet doen? Er zal in Israël veel opgebouwd moeten worden en dat vergt geld, veel geld. Ik ben tegen zijn dwaze voorstel en zijn even dwaze voorstel ling van zaken. Rotterdam J. Stuurman Israël bedreigd (10) Als getrouw lezer van uw blad heeft mij de publikatie van de oproep van de Hervormde Predikanten te Rotterdam tot een waarlijk profe tische oproep tot gebed voor Israël goed gedaan. De verpolitiekte oproep van het mo- deramen van de Hervormde Synode tot gebed voor het „Nabije Oosten" was er volkomen naast. Wij mogen en moeten thans voor Gods uitverkoren volk bidden. De be dreiging, welke het volk Israël nu heeft te doorstaan, worde gebracht voor de troon van de God van Abra ham, Izak en Jakob, de Vader van onze Heere Jezus Christus. In de laatste oorlog hebben wij kun nen leren (maar velen, vooral de ker ken. zijn hardleers) dat de strijd gaat tegen Israëls God. Voor een diepe in houd van uw gebed wil ik wijzen op Numeri 622-27. Zoek dit op in uw Bijbel! „De Heere verheffe Zijn aangezicht over U. Israël en geve U Sjaloom". Wassenaar Dr. K. H. E. Gravemeyer munitieschip had. vertelde: „Na de eerste brandmelding greep ik een toevallig in de buurt hangende brandblusser en begon uit alle macht te blussen. Ook twee andere soldaten op dal moment bevonden zich zeven dienstplichtigen en een burger in dc ruimen van het 34 me ter lange schip gingen met blusap- paraten de brand te lijf. Er ontstond een enorme rookontwikkeling en een granaat ontplofte zonder schade aan te richten. Een van de soldaten had de tegenwoor- digheid van geest een voor het schip j I staande vrachtauto met munitie wég P te rijden. Toen alle blusapparaten i leeg waren gespoten, rende iedereen weg. Ik bluste net zolang, tot ook oTenenbloDe7 ,.ZPSJ 7 De. 18 iar'ee blindt «UI. van dar Heijd,„. afkomati, op een lopen. Ult Spijkenisse. is aan het Eerste christelijke lyceum te Zeist cum laude ge slaagd voor het eindexamen gymnasium/alpha. Nellie kon sinds haar tiende jaar door een ernstige oogziekte niet meer zien. Acht jaar geleden werd zij opgenomen in de kring van het Christelijke Blin deninstituut Bartimeus te Zeist. Al die jaren kreeg zij de voile steun en medewerking van haar klasgenoten en docenten van wie een aantal zich in het belang van het meisje in het braille schrift bekwaamde. Ook Bartimeus verleende alle hulp op het gebied van leerboeken in braille en een braille-machine. Nellie stelde hen niet teleur. Zij Direct op het geschreeuw uit het ruimj slaagde met een acht als gemiddeld cijfer. waarsohuwde de 20-jarige dek- Nellie van der Heijden is van plan haar studie voort te zetten. Aan de r(jk«- knecht, de soldaat eerste klasse J. C. universiteit in Utrecht gaat zij na de vakantie psychologie studeren. Nog geen honderd meter van het schip vandaan, viel ik op een collega. De klap die volgde heb ik niet gehoord. Alleen heb ik een scherf in mijn hand gekregen", aldus de sergeant. Blindgangers

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7