Geen overwinningsroes; nu komt koude oorlog Egypte verloor zeker 7000 man Russen geen krijgsgevangene Avondaktie voor Israël viel tegen Uit de Haagse hof geplukt Veroveraars nu zonder water in de woestijn Vrijwilligers aangekomen DINSDAG 13 JUNI 1967 Vrees voor politiek spel der groten Israël is bezorgd na de grote zege de I a 146 II Pa Mich iesje V 204 ■CW 96 IJM 5 en 31 57 abelja isten. 'Aanspraken (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ^EL AVIV De 90-urige oorlog: zo zal de strijd van het kleine Israël tegen zijn drievoudige Arabische vijand de historie ingaan. Militaire waarnemers hier in Tel Aviv raken er niet over uitgepraat. Een victorie zoals deze. roepen zij in verbaasde koren, heeft de wereld sinds de vernieti ging van de Spaanse Armada niet meer gezien. Van een overwinningsroes is echter geen sprake. In tegendeel: Israël is bezorgd over de maanden van de koude oorlog, die op de wapenstilstand zullen volgen. ar Coi Akke it na. Dui raat ijdorp naar Rott< TSRAËL zal nooit terugkeren naar de situatie van vóór de oorlog. Dit is de diplomatieke taal van mi nister-president Esjkol. onder wiens leiding Israël zich zijn vijanden van het lijf kon houden. Zijn woorden getuigen van méér be grip voor Israëls positie dan de mili tante verklaringen van minister van defensie Dayan. Deze meent, dat Is-j raël de Gazastrook (Egypte) enj westelijk Jordanië nooit meer magi Zwervend langs de drie fronten heb Bezorgd ook over de gevolgen, die het conflict zal meebrengen voor de toch al wankele econo-l mie van het land. „We zijn! dankbaar voor de vriendenhand, die Nederland ons zowel op po litiek als op financieel gebied toesteekt", zei een regeringsfunc tionaris gistermorgen, „maar ik vrees, dat het een druppel is op een plaat, die rood gloeiend staat van afgunst, achterdocht en haat." berg] prijsgeven. Dayans verklaringen kunnen onvol doende besef kweken voor de posi tie, waarin Israël zich bevindt.! Daarom is het goed, dat premier! Esjkol bedachtzamer houding aan- De minister-president wil streven naar directe onderhandelingen met de Arabische landen. Hij weet dat dit moeiliik zal zijn. Reeds hebben Arabische leiders ïmoonj voorbereidingen getroffen om op een Rotte topconferentie een gemeenschappe lijke politiek uit te stippelen tegen over de Israëlische aanspraken. De Algerijnse president Boumedien-I ne, die de leiding in de Arabische; wereld wil overnemen, voert hier-j besprekingen te Moskou. Budd Rusland, dat in de Veiligheidsraad bakzeil haalde, wenst nu de Alge mene vergadering van de VN in te schakelen om Israël te dwingen zijn troepen terug te trekken. Israël is ermee gebaat, als het geen houding aanneemt, die diplomatiek overleg al bij voorbaat onmogelijk Dit hoeft niet te betekenen, dat het zich nu al bereid verklaart, af te zien van elke eis tot gebiedsuitbrei- »n, J| ding. g la i Dat heeft premier Esjkol dan ook Cros' beslist niet gedaan. Wèl probeert hij stge«| de deur open te houden voor over leg. dat een vreedzame regeling mo gelijk moet maken. ik met veel Joden over dit pro bleem gesproken. Wat een vreem de oorlog is dit toch. Ik ben aan het Suezkanaal geweest, vanwaar Israël zonder slag of stoot zou kun nen oprukken op de drempel van Nassers paleis in Cairo. Ik heb aan de Jordaan gestaan, van waar Israël moeiteloos heel het rijk van koning Hoessein zou kunnen ver- Ik ben in de Syrische heuvels ge weest en heb de weg naar Da mascus wagenwijd open zien lig gen. Maar de officieren, die dit strate gische huzarenstuk hebben ver richt, halen de schouders op. Wat hebben we er aan. zeggen ze. Dat de onmiddellijke bedreiging van Israëls bestaan is weggenomen, zou alleen maar beschouwd wor den als een welkome gelegenheid voor hernieuwd politiek touwtrek ken, niet alleen door onze «jan den. maar ook door onze zogenaam de vrienden. We krijgen hetzelfde schijnheilige spel als na de Sinai-campagne in 1956. name economisch. Een tank com- I mandant, in het dagelijks leven professor in de economie aan de universiteit van Tel Aviv, heeft mij uitgelegd waarom, terwijl wij rondslenterden tussen honingkleu- rige heiligdommen van oud-Jeruza- ,.De snelle stijging van onze levens- j standaard en de verhoogde produc tiekosten. die onze export afrem- I men", zei hij, „hebben het gat in onze betalingsbalans vergroot. We zijn meer dan ooit afhankelijk van de toestroming van buitenlandse gelden. Daar komt bij, dat de oor log, die ons dwingt een leger in het veld te houden en die onze landbouw en industrie gedeeltelijk lam legt, zwaar op onze economie drukt. Tel daarbij de schade op van een verloren toeristenseizoen en het zou mij niet verbazen, als we dit jaar een tekort op de beta- lingsbalns zouden hebben van 500 miljoen pond. De politieke koude oorlog, die nu dreigt, zou ons tot grote zuinigheid dwingen en tot een poging om uit ons land het uiterste te persen, dat erin zit. Maar dat is niets nieuws voor ons en ik denk wel, dat we het klaar spelen." Goocheltoer ils tere t la Bosla Anti ADEN In de wijk Crater is gisteren een bejaarde jood ;n Arabische menigte doodgesla- straatiDe afSel°Pen week hebben Arabie- in Aden felle anti-Joodse en an- •Britse demonstraties gehouden, iarbij o.a. een Joodse gebouw en een kliikePnagoge *n dezelfde wijk in vlammen 'ijzieii mogt Koude oorlog Ook in regeringskringen vreest men, dat sympathie, die Israël in de Westerse wereld ondervond, toen het in levensgevaar leek. wegge vaagd zou worden door een golf van verontwaardiging over het feit, dat het land zijn duurbetaal de winstpunten niet op zal willen geven. Na het gewapende conflict met de Arabieren bereidt men zich thans voor op een koude oorlog met andere landen, die niet min der bitter zal zijn en veel langduri ger. Men verwacht sancties, hetzij onder auspiciën van de UNO. het zij onder andere vlag. De mate, waarin Israël profijt zal trekken van zijn militaire overwin ning, zal daarom vooral afhangen van zijn vermogen, om stand te houden op ander terrein met TEL AVIV Het aantal Egyp-1 klooster hadden schuil gehouden. Ze In de Israëlische haven Eilat heeft de bevolking met veel vreugde het eerste schip ontvangen dat na de op heffing van de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba het stadje heeft bereikt. Sinds de nacht van 17 op 18 mei. toen de Golf door Egypte werd gesloten, heeft de bevolking in spanning geleefd en een schuilplaats gezocht in naburige grotten, in af wachting van het gewapend conflict. volgens een Israëlische Woordvoerder tussen de 7.000 en jo.OOO. Egypte had zeven divisies de strijd en Israël vier. In de Sinai is een Egyptische raketbasis |aaf in handen van de Israëliërs vallen en ook vond men er ne- §en luchtafweerraketten van het issische type Sa-2 tussen de itla-pas en het Suezkanaal. 1 Van Israëlische zijde komen steeds V .Vtroepeil lieer bijzonderheden los over de zo1 f De terugtrekking van de VN-troe- juccesvol verlopen strijd aan drieipen die tien jaar lang een buffer heb-l fronten. (ben gevormd tussen Egypte en Israël i bijna voltooid. Er bevonden zich oor twee weken 7.000 VN-militai- in het grensgebied. Dit laatste is natuurlijk een zinspe ling op het wonder, dat Israël in de 19 jaar van zijn onafhankelijk heid heeft gewrocht. Waar eens een sehilderachtige woestijn lag, bloeien nu sinaasappelbomen en leiden comfortabele wegen van het ene moderne dorp naar het ande re. Het nationale inkomen steeg met tien welsprekende procenten per jaar tot een peil, dat voor geen enkel Westeuropees land meer onder doet. Een volk van tweeëneenhalf miljoen, dat berooid uit honderd verschillende landen naar hier is komen toestromen en dan zo'n goocheltoer verricht, heeft wel meer konijnen in zijn Ik heb zelfs cynici gesproken, die mompelen, dat de oorlog in zekere opzichten veel minder rampzalig is voor Israël dan de wereld denkt. Zij wijzen op het onloochenbare feit. dat de economie na 1965 verre van gezond was, met als voor naamste oorzaak het feit, dat min der en minder Joden hun hunke ring naar het beloofde land om gaan zetten in daadwerkelijke im migratie 200.000 in 1949 en vo rig jaar slechts 12.000. Erger, vorig jaar pakten 11.000 Jo den teleurgesteld hun biezen, waar onder verontrustend veel zaken mensen en technici, aan wie Israël in de pioniersdagen het wonder van zijn opbloei te danken heeft De bouwnijverheid liep met 40 pro cent terug. Het nationale inkomen steeg nog maar met een magere anderhalf procent en er was het ongewone aantal an 100.000 werk- Het Spartaanse leven in de kibboetz lokt de Joden niet meer aan. Er kwam een trek naar de grote stad met alle gevolgen van dien. De oorlog heeft daarin kan men de cynici volgen Israël wild doorelkaar geschud en uit zijn dreigend bestaan naar de werke lijkheid teruggeroepen. De oorlog heeft ook uitpuilende vliegtuigen, die landden op Lod be wezen het de dertien miljoen Joden, die leven in de wereld, op nieuw de weg gewezen naar het land van Abraham. Dat zijn de winstpunten, die zullen gaan tel len, wanneer de wond van het oor logsleed is geheeld. Mijn excuses voor dit cijfermatige betoog, waar men misschien liever over de heldendaden van het Israëlische leger had gelezen, maar dit is nu eenmaal de keerzijde van de blinkende medaille der overwin- Ik schreef het al: wat een vreemde oorlog toch, hier in dit land. waar de mensen letterlijk met melk en honing schijnen groot gebracht, zo gezond en vrolijk gaan zij door hun zongeteisterde wereld. Op dit moment zie ik ze spelen op het strand en in de blauwe zee mannen en vrouwen, bronskleurig als goden als of het barbaarse lijf-aan-lijf-ge- vecht in de Syrische loopgraven het verzinsel is geweest van een sadistisch brein. Maar met de zelfde vrolijkheid heb ik ze de dood zien ingaan en daarom stoort het beeld me niet. Het is geen lichtzinnigheid, dat spelen in de blauwe zee, maar een on gelofelijke veerkracht. In het grensgebied, dat vori ge week door de Israëli's op de Syriërs werd veroverd, bevin den zich nog vele sluipschutters. Een van hen werd gegrepen en geblinddoekt door Israëlische soldaten afgevoerd. Israël ontkent TEL AVIV Een Israëlische woord voerder heeft vanmorgen formeel ont kend dat zich Russische officieren in Israëlische krijgsgevangenschap bevin- Gisteren circuleerden berichten dat de Israëliërs in Syrië vijf Russische hoge militairen hadden gevangen ge nomen. Dit was het eerste „bewijs" dat Russen zich in de strijd hadden ge mengd. Bij de Syrische strijdkrachten zijn Russische deskundigen werkzaam als instructeur en adviseur, maar zij zijn vermoedelijk in Damascus gestatio neerd, aldus de bekendmaking in Tel Geruchten, dat over de Syrische en de Egyptische militaire radio bevelen in het Russisch waren gehoord, zouden niet door bewijsmateriaal worden ge steund. LAS PALMAS Op de Britse tank boot Pankus, in de haven van Las Palmas op de Canarische eilanden, is gisteren een aantal matrozen aan het muiten geslagen. De Spaanse marine arresteerde der tig muiters, die de officieren in hun hutten hadden opgesloten. De gezag voerder is gewond. Er zijn 48 man aan bobrd. (Van een onzer verslaggevers) ilsch hadden gemeld verschenen in tal •an gevallen na oproep niet op het appèl. DEN HAAG De indruk be-1 Door het snel moeten reageren leek staat dat de gisteravond gehoudenhet even of niet kon worden vastgehou- artip vnnr Tsraël in tal van pp- den aan het beproefde beginsel, dat acne \oor israei in xai van ge beide partijen in het Nabije Oosten meenten, waaronder Den Haag. gelijkelijk aan plasma dienden te niet datgene heeft opgeleverd wat men er van had verwacht. De stil te na de enerverende gebeurtenis sen van vorige week, alsmede eni ge verwaring omtrent de bestem ming der gelden (ook Arabische landen) zijn daar kennelijk debet aan. In elk geval stonden in vijfhon derd gemeenten gisteravond op allerlei plaatsen stembussen ge reed. Verwacht werden vooral zij, die niet in loondienst zijn. Via ra dio en televisie werden zij opge wekt flink in de bus te blazen. Verwarring SUEZKANAAL De Israëlische troepen, die in zo korte tijd de Sinaï wisten te veroveren tot aan het Suezkanaal, zitten nu met de problemen: er is geen water. Ze hebben de Egyptenaren aan de overzijde van het Kanaal om water gevraagd, maar zonder suc ces. De Israëliërs blijven nu dus afhankelijk van de wateraanvoer uit het 160 kilometer oostelijker gelegen El Arisj aan de Middel landse Zee. Dat betekent dat ze zich met een fles per dag tevre den moet stellen. Voor de Israëlische soldaat aan het Kanaal blijft het leven op hetzelfde Spartaanse peil als steeds sinds de bilisatie drie weken geleden. Zo zijn er geen veldkeukens en staan de militai ren op een saai dieet Hebron 1 De bevolking van Hebron heeft hoe genaamd geen verzet geboden tegen Israëlische troepen en ook na de iezetting is geen enkel schot gelost, r is in Hebron geen uitgaansverbod 1 de autoriteiten werken goed samen t het militair gezag Voor het graf van Abraham werd 1 miin van zeven kilo gevonden. Israëlische genie kon haar niet, Jemonteren en moest erop schieten, ■egen de verwachting in viel de mijn ftt elkaar zonder tot ontploffing te Somen. Zodoende werd het graf niet pnstig beschadigd. J In Bethlehem neemt het leven al veer zijn normale gang. Alleen het lakenleven heeft nog te kampen met Iet gebrek aan toeristen. I Op de heuvels van Golan tussen de uïnes van voormalige Syrische bol- rerken wordt uitbundig gezongen en •danst. Israëlische voorraden stromen bver de Jordaan naar het duizend me ier hoge plateau, dat na bloedige ge rechten werd bezet. De Israëliërs staan Thans op nog geen 45 kilometer van de Éyrische hoofdstad Damascus. Militairen: geen vakantie in Nabije Oosten (Vu redacteuren) Jeruzalem DEN HAAG Minister van defensie Den Toom heeft de bevelhebbers van de drie krijgsmachtonderdelen meegedeeld, dat militairen niet met vakantie mogen gaan naar de landen in het oostelijk ge bied van de Middellandse Zee. Zij, die reeds afspraken voor dat gebied hadden gemaakt, dienen deze te annuleren. Voor zover men niet precies weet welke lan den onder het verbod vallen, moet daar over contact met het departement wor den opgenomen. Het burgerpersoneel van defensie valt niet onder deze maatregel. De minister heeft ook zijn burgerambtenaren de raad gegeven hun vakantie daar niet door te brengen. LONDEN De Britse filosoof Ber- trans Russel heeft Israël in een ver- aklaring beschuldigd van agressie door In de door Israëlische troepen be-voortzetting van zijn aanvallen op Sv- itte oude stad van Jeruzalem hebben i rië ondanks de oproepen van de Veilig- gisteren tachtig gewapende Jor-jheidsraad het vuren te staken. Ook Baanse militairen overgegeven, die i-verwijt Russell dat Israël de veroverde Wh vijf dagen lang in het Santa Rosa-1 gebieden niet heeft prijsgegeven. bewaren. En dat is erg. Het allerergste is nog, dat ons al ler lieveling, als we strikt eerlijk zijn, de veroorzaker is van alle on rust. Een nauwkeurige rekensom echter heeft ons geleerd dat we het verdragen moeten. De lastpost zal zowat in zijn puberteitsjaren zijn. en elkeen weet wat dat betekent Hij is dawrs, baldadig, ontkent elk gezag en bij dat alles zo jaloers, dat we hem niet durven passeren zonder eens over het bolletje te aai en. Wat "pedagogisch misschien niet verantwoord is. Maar strengheid haalt helemaal niks uit. Dan gaat hij mokken, wordt triest en dof en venijniger dan ooit. Nu. achteraf bezien, is het heel duidelijk wanneer het allemaal be gonnen is: op een dag dat muis Alan zijn intrede deed en het gla zen huis betrok. Sindsdien is poes Jeroen veran derd. Was hij vroeger hooghartig en volmaakt onverschillig voor onze aanwezigheid, tenzij het etensuur was aangebroken, nu bewaakt hij elke stap. Gaat de kamerdeur voor zijn neus dicht, dan bonkt hij opstandig en achterdochtig tegen de barricade tot we voor de zoveelste keer toegeven en ons uit de luie stoel verheffen om hem open te Dan treedt hij binnen met opgehe ven staart, speurt argwanend rond en blikt aandachtig naar de kast deur, waarachter hij het glazen huis weet. Daar leeft muis Alan in eenzaam heid. Zielstevreden. Ontroerend te vreden. Elke dag weer duikt hij met een olijk lachje uit zijn bed om het sla blaadje te verwelkomen, dat tot zijn levensbehoeften behoort. Maar waar poes Jeroen ook is: slapend op het balkon, spinnend op zijn kussen in een andere kamer. Met smart wacht ik op knoppen, maar evenzo Jeroen. Met een scherpe blik ontdekt hij ze in het allerprilste begin en knauwt er dan een keer vakkundig op. Weg knop, adieu bloem... De hebiscus op zijn beurt pro testeert tegen de behandeling door gedrochtelijk uit te groeien met hal ve en doorbeten bladeren. De laatste dagen is er een nieuw spel. Een goede geest zond mij een fraai bloemgeval. Vorstelijke anthu- riums. kunstig in pen flacon geschikt. Jeroen had direct is de gaten, dat ik het met zorg en aandacht omring- Wachten echter tot ik druk zat te werken en begon toen: klap tegen een bloem... Ik waarschuwde... Jeroen zonk terug in slaaphou- etend in de keuken, binnen een hal- ding. Bij de eerste tikgeluiden van minuut staat hij met een grauw en een miauw te likkebaarden naar Alan, die onbekommerd juist een maïskorrel pelt. Het eind is altijd, dat Alan weer opgeborgen wordt. Niet dat de rust dan weerkeert. Jeroen, helemaal rappekops zint op wraak voor de aan Alan bewezen attentie. Met menselijk raffinement zoekt hij zijn meest kwetsbare plek: de hebiscus... mijn machine, gluurde hij stiekem over zijn schouder, strekte de poot... ik gromde.. Jeroen sliep Maar een minuut later lag het schoons tegen de vlakte... Jeroen gierend af.... Ik heb het er maar druk mee. Muis, hebiscus en anthuriums sjouw ik van kamer tot kamer, maar het moeilijke is. dat Jeroen me trouw achtemakomtIets liefs heeft hij toch wel. den geholpen. Er Nederlanders, die toen het Israëlische Rode Kruis bloedplasma vroeg speciaal hiervoor hun bloed beschikbaar stel den. Deze flessen zijn inderdaad naar Israël gegaan. Toen (gelukkig) daarna hulp ge vraagd werd door de Arabische landen ontstond niet de situatie dat men nog bloed „speciaal voor Israël" in voor raad had. .Uit voorraad kon aan de vraag van de Arabische landen worden voldaan. Mocht blijken dat deze hoeveelheid niet voldoende is. dan zal het Rode Kruis een opwekking doen uitgaan om alsnog bloed ter beschikking te stellen. Gehoopt wordt dat dan even royaal zal worden gegeven als verleden week. Op de girorekening voor Israël blijven veel giften binnenkomen. In dozen wor den duizenden bfj-strookjes aangedragen, waaronder een dat een bedrag van een ton vermeldde. De actie van het comité w van graanhandelaren in de Rotterdamse Ook het Rode Kruis heett. mede door j beurs bracht 112.876.— op. nogal verwarrende berichten, moeilijk-1 Brosio (Navo) prijst Israël (Vervolg van pagina 1) Te Algiers hebben ambassadeurs van Arabische landen de stichting van I een oorlogskas bekendgemaakt. Zij i sloten zich aan bij de oproep van pre- sident Boumedienne tot een sttijd op leven en dood tegen Israël en het im perialisme. De Arabische rijkdommen, die door Amerika en Engeland worden geëx ploiteerd, moeten volgens de verkla ring in beslag worden genomen. De belangen van die landen moeten teniet gedaan worden en de olieleveranties moeten worden verhinderd. Frankrijk werd geprezen om zijn „voortreffelijke houding in het con flict". Het zal gevraagd worden, te helpen bij het vinden van een oplos sing. Spartaans leven bij Suezkanaal vechtsrantsoenen: harde kaken, vlees en bonen in blik. En die ene fles wa ter. Bier, koffie en frisdranken zijn een zeldzame luxe. Trots Majoor Koller, commandant van een Israëlisch parachutistenbataljon, is ver vuld van trots over de Israëlische over winning. Maar hij en zijn mannen ver tonen ondanks het staakt het vuren weinig neiging hun waakzaamheid te verslappen. Passen worden zorgvuldig gecontro leerd voordat iemand hun kamp mag betreden en 's nachts staan er wacht posten op de daken terwijl hun mak kers onder hun voertuigen of zomaar in de open lucht slapen. Plundering is streng verboden. Een paar winkels in Qantara zijn open. maar de Arabieren weigeren het Israëlische geld. Eigen schuld Het regeringsgezinde Jordaanse blad El Destour schrijft dat de Arabieren de oorzaken van hun nederlaag tegen Israël niet aan anderen, maar aan hun eigen tekortkomingen moeten wijten. „Als wy niet openhartig staan te genover onze tekortkomingen, zullen wij de verkeerde weg blijven volgen, waar ons een nieuwe verschrikke- j lijker tegenslag wacht, die verder- ir het zuiden staat de draai-1 Saande gevolgen zal hebben", het Kanaal naar Ismailia in de lengterichting van de Waterweg. Het draaimechanisme is kapotgescho ten en het bruggehuis ligt in puin. Israëlische troepen hebben op korte afstand een klein kamp ingericht. Hoe wel Israël tot dusver geen aanspraken op Sinaï heeft gemaakt, zien de solda ten er wel iets in om het gebied te houden. Dan kunnen misschien weer Israëlische schepen door het Suezka- Otigewapend De Israëliërs laten slechts ongewa pende Egyptenaren naar de overkant gaan. Vele Egyptische militairen pogen na een vermoeiende mars door de woestijn tot Qantara door te dringen, eenvoudigweg omdat zij (ook) dorst hebben. Er schijnen al veel Egyptenaren van dorst te zijn omgekomen. Dat leidt men af uit de vele lijken die in de woestijn verspreid liggen zonder dat ze verwondingen vertonen. De terugweg voor de Egyptische Si- naï-eenheden is overigens voor een deel door hun eigen troepen afgesne den. zeggen de Israëliërs De spoorbrug bij Fergan was twee- i maal gebombardeerd. De tweede maal j door Egyptische Migs om zo nemen de Israëlische militairen aan de te rugkeer van de Egyptische eenheden i te vertragen met het oog op de politie- ke verwarring in Kaïro. De Sinaï-woestijn is herschapen in een reusachtig kerkhof van honderden lijken tussen kapotte tanks. Het oor- logsmaterieel is voornamelijk Russische makelij. Met uitzondering van de hoge officie ren gelooft het merendeel van de Egyp tische gevangenen dat zij te maken, hebben met Amerikanen en niet met Israëliërs.... Olie Arbeiders in havens aan de Perzische golf weigeren tankers te laden van landen, die de Arabische staten niet hebben gesteund in de stryd tegen Is- Een Britse methaan-tanker mocht de Algerijnse haven Arzew niet bin nenvaren. Algerije verbood de uitvoer van olie, maar nog niet die van gas. LUXEMBURG Manlio Brosio, de secretaris-generaal van de Navo, heeft Israël lof toegezwaaid voor de „dap pere wijze waarop het de Arabische omsingeling wist te doorbreken". Hij sprak op een persconferentie aan de vooravond van de Navo-con- ferentie, die vandaag te Luxemburg begon. Brisio oefende kritiek uit op Rus land. dat de zijde van de Arabische landen koos in „wat een avontuurlijk en gevaarlijk beleid is gebleken". De verklaring van Brosio wekte ver bazing in officiële kringen. De leiders van de grote Navolanden hebben zich er totdusver van onthouden, duidelijk partij te kiezen in het conflict. Werving gestaakt (Va verslaggevers) AMSTERDAM Alle vrijwil- lig(st)ers van Nederland onderweg naar Israël, in totaal bijna tachtig mensen, zijn daar inmiddels aangeko- of zullen vandaag nog aankomen. Onder hen bevinden zich twee groepen medisch personeel, bestaande uit artsen, verpleegsters en verpleeghul pen. De anderen, onder wie veel techni ci, zullen daar te werk worden gesteld, waar hulp het meest dringend is. Dit deelt de Nederlandse Zionisten- Hulp gevraagd voor Palestijnse vluchtelingen BEIROET De VN-organisatie vooi hulp aan de Palestijnse vluchtelingen bond mee die vorige week0 i heeft gisteren een oproep gedaan omnacht heeft gewerkt om alle vrijwilli- I geld en medicamenten beschikbaar te "ers te registreren. De honderden late- j stellen voor de slachtoffers van dere aanmeldingen blijven genoteerd, j strijd in het Nabije Oosten. Men heeftmaar zullen, na overleg met Israël, i vooral tenten, dekens en voertuigen no- niet naar Palestina behoeven te !dig. De Arabische Liga heeft 100.000 j gaan. gulden ter beschikking van de Palestij- Deze ruim vierhonderd mensen heb- :nen gesteld. |ben een brief van de Zionistenbond Paus Paulus schonk een bedrag van ontvangen, waarin zij worden bedankt 180.000 gulden aan de vluchtelingen voor hun soontane aanbod en waarin Het Nederlandse Roode Kruis heeft voorts wordt meegedeeld, dat acuut gisteren besloten zijn girorekening 777 vertrek voor hen niet meer nodig is. Zij blijven evenwel geregistreerd om in voorkomende gevallen alsnog te worden opgeroepen. De registratie is thans volledig gestaakt. Ruim een week geleden begon in het kantoor van de bond de verwerking van vrijwilligers die zich via telefoon, persoonlijk of schriftelijk voor Israël meldden. Onder hen bevonden zich zeer vele niet-joodse Nederlanders. Twintig personen zijn op het kan toor bij de afhandeling van de geval len betrokken geweest. Ook hier kan de vrijwilligersstroo m nu afvloeien. Eerste-minister Levi Esjkol heeft in een persoonliike boodschap al degenen die zich beschikbaar stelden bedankt voor hun offerbereidheid. de slachtoffers het Nabije Oosten. Beslag od Shell- vestiging in ALeriie opgeheven PARIJS Het van zaterdag dateren de beslag op Compagnie des petr.oles d'Algerie (CPA) in Algerië is gisteren opgeheven, zo wordt in Parijs verno- De Koninklijke/Shell heeft een be lang van 65 procent in de CPA en de Franse overheidsmaatschappij ERAP van 29 procent. Uit Khartoem wordt vernomen dat de raffinaderij van Shell en British Petroleum in Port Soedan (Soedan) op die manier zeker is dat de olie voor Soedans eigen gebruik behouden blijft. De raffinaderii wordt beheerd door - een in Soedan geregistreerde der regeringstoezicht is geplaatst. Mi-j maatschappij, die in 1962 is opgericht nister van industrie Ziyada zei dal het'door de Kon. Shell en BP gezamenlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5