Hoogvliet vooraan in economische oecumene Bijbels antwoord op vrageri die onze tijd stelt Kotsonis plotseling naar Konstantinopel en Moskou ZUIDEN WIL EIGEN ZENDINGSSYNODE Yts Zondag Vaderdag' Een woord voor vandaag Eén kerk voor wijkgemeente en parochie Wordt oosterse synode nu mogelijk I gas Zendelinge na 3 ja gevangenschap gedoog Een boek van prof. dr. Roscam Abbing: DINSDAG 13 J UN] Een kleine bijzonderheid in het verhaal van Esther mag niet aan onze aandacht ontsnappen. Hamen krijgt de zegelring van de koning en daarmee het lot van het Joodse volk in handen op de dertiende van de maand Nisan (Esther 3:12). Op 14 Nisan begon het Pascha. Op 13 Nisan ruimen de Joden al het gezuurde in hun huizei op. Het gezuurde is dat, wat uitdijt, dat wat het gist met het brood doet. Er spreekt weer de ontwikkeling van deze wereld uit. Dat moest zorgvuldig worden nagekeken. Al het gezuurde, al wat zich opblaast, moest tot het kleinste toe worden bijeen gezameld en vernietigd. De gist is een bijbels beeld van het verderen van de besmettende onreinheid. Van dat alles moest men volledig afstand doen, om dan van 14 tot 21 Nisan onge zuurde broden te eten. Die ongegiste broodkoeken waren als het ware uitgezogen (de letterlijke betekenis van het woord mazzooth, matses), zonder sap, gezuiverd van de zuurdesem van de zonde. Deze arme maaltijd, het brood der armoede", is wel vol komen het tegendeel van de geest van Haman. Het is het brood van het volk Gods onderweg. Oudtijds werd het Pascha zelfs overhaast gegeten; lendenen omgord, schoenen aan de voeten, staf in de hand. Wij hebben hier geen blijvende stad. Hoe een geseculariseerde indruk het achtergebleven Jodendom in Perzië in het boek Esther ook maakt, dit vreemdelingschap van Gods volk in deze wereld moet toch nog zichtbaar zijn geweest. Het is geen wonder, dat juist in de Paastijd Hamans haat tot kookpunt kwam. Wij lezen vandaag Jakobus 2 1-13. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De hervormde gemeente te Hoogvliet en de rooms-katholieke parochie St. Jan hebben op de Meeuwenplaat samen één kerk in eigendom en gebruik. Het is het, tot dusver hervormd, kerkelijk centrum De Bron. Maan dagavond kreeg de heer C. Bol werk, penningmeester van de parochie, de tweede sleutel van het gebouw van de heer J. A. Naujoks, voorzitter van de kerk voogdij. Het waren in hoofdzaak economische overwegingen die tot deze (nog) unieke stap hebben geleid, maar in de samen komst die er maandagavond een offi cieel karakter aan gaf zijn de wijkge meente en de parochie aangezet tot verdere samenwerking. Prof. dr. H. Berkhof, kerkelijk hoog leraar te Leiden, vond het dan ook niet zo vreemd dat „oecumenisch" en „economisch" nogal eens door elkaar worden gehaald. „Ze horen wel dege lijk bij elkaar. Hier is de Heilige Geest bezig ons te vangen met de list van de portemonnee". Professor Berkhof zag de Meeuwen- platers als oecumenische pioniers naar heel Nederland kijkt, maar hij was er enigszins bevreesd voor ook hier te doen te hebben met een halve maatregel waardoor oecumenisch werk zo vaak in discrediet komt: veel ophef het begin, maar later hoor je er niets meer van! Daarom sprak de hoogleraar de ens uit dat Meeuwenplaat, econo misch begonnen, oecumenisch zal ver der gaan. „Laten we alles samen doen we om des gewetens wil niet niet-samen kunnen doen." Operationeel Prof. dr. H. A. M. Fiolet, hoofd bestuurslid van de St. Willibrordusver- eniging, die van een historisch gebeu ren sprak, werkte deze doelstelling nog verder uit. Hij zei dat eeuwenlang de onheilsbetekenis van de kerkelijke verdeeldheid is beleefd, maar dat nu (Van onze kerkredactie) ATHENE Hieronymus Kotsonis, de nieuwe primaat van de Griekse Kerk, volgt het voorbeeld van de paus. Na jarenlang een Griekse aartsbisschop gehad te hebben die zich opsloot in zijn paleis en isoleerde van de wereld, blijkt Griekenland ineens een reizende aartsbisschop te hebben. Het afgelopen weekend bracht hij een bezoek aan Konstantinopel. Deze zomer gaat hij nog naar Moskou. En ook Servië en Bulgarije staan op zijn programma. De laatste jaren werd onder aartsbis schop Chrysostomos de verhouding met het Oecumenisch Patriarchaat steeds moeilijker. Terwijl Athenago- ras contact zocht met paus Paulus, wilde de Griekse Kerk van een der gelijk contact niets weten. Terwijl Athenagoras al jaren zyn best doet om tot een pan-orthodoxe syno de te komen, een soort oosters conci lie, deed de Griekse Kerk voortdu rend haar best om dergelijke plan nen te doen mislukken. De laatste synode werd gehouden in 787, dus 1180 jaar geleden. Aan te nemen valt, dat Aathenagoras tijdens het bezoek van oKtsonis met zijn lievelingsprojeot op de proppen gekomen is en dat Kotsonis hem ver teld heeft, dat de Griekse Kerk niet langer een graat in zijn keel wil zijn. MOSKOU Veel merkwaardiger nog is het bezoek van Kotsonis aan Moskou. De Russische en de Griekse Kerk waren tot nu toe altijd tegenpolen in de oosters-orthodoxe wereld. De wijze waarop Kotsonis aan zijn nieuwe ambt is gekomen zou doen verwachten dat Rusland niet erg in genomen kan zijn met de nieuwe Griekse primaat. Zijn voorganger, de oude Chrysostomos, werd immers gezet door de nieuwe Griekse rege ring van militairen. Hij werd geko zen door een nieuwe kerkelijke lei ding die door deze rechtse regering was benoemd. Prompt reageerde het patriarchaat van Moskou dan ook met een scherp pro test tegen de afzetting van Chrysosto mos. Maar Moskou schijnt plotseling van gedachten veranderd te zijn. want Nikodim nodigt nu Kotsonis uit. Trekpleister is dat hij een erelid maatschap krijgt aangeboden van de Theologische Academie van Moskou. OBSTAKELS Volgens persberichten zal ook tijdens dit bezoek aan Moskou de oosterse synode onderwerp van gesprek zijn. De bezoeken kunnen voor de oosters-orthodoxe wereld van enorm belang zijn omdat ze wel eens de obstakels uit de weg kunnen ruimen die een dergelijk hoogste kerkverga dering tot nu toe in de weg gestaan hebben. Athenagors wil dat deze oosterse syno de in het bijzonder zich zal gaan bezinnen op de verhouding van de Oosters' Orthodoxe Kerken tot de Rooms-Katholieke Kerk en tot de niet-roomse kerken in de wereld. De verkiezing van Kotsonis tot primaat van Griekenland heeft kennelijk een nieuwe periode ingeluid voor de oosters-orthodoxe wereld. Een derde opmerkelijk facet van al deze boeken is de volkomen on-or- thodoxe haast waarmee alles gere geld wordt Het bezoek aan patri arch Athenagoras werd dit weekein de al afgelegd. De reis naar Moskou staat voor deze zomer al op het pro gramma. CENTRAAL COMITÉ Deze bezoeken kunnen ook van beteke nis zijn voor het aanstaande Cen traal Comité dat op Kreta zal wor den gehouden. Daartoe was besloten lang voor de staatsgreep in Grieken land de situatie ingrijpend wijzigde In Genève begreep men dat het wel eens bijzonder moeilijk zou kunnen worden voor afgevaardigden van achter het ijzeren gordijn om paspoorten te krijgen om Grieken land te bezoeken. Onmiddellijk werd in een topoverleg te Genève gesproken over de moge lijkheid van een andere verga- derst^d. Genève werd voorgesteld, maar in augustus zitten de hotels van deze stad reeds overvol. Een an dere mogelijkheid was Wenen. Uit eindelijk besloot dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal, dat de voorbereidingen al zover gevorderd waren dat het praktisch niet meer mogelijk was een andere stad te kie zen. De opmerkelijke haast waarmee de rei zen van Kotsonis worden voorbereid kan betekenen dat deze moeten wor den gemaakt eer het Centraal Co mité bijeenkomt. PASPOORTEN Toen wij onlangs in Hongarije spra ken met kerkelijke leiders van ach ter het ijzeren gordijn, waren zij pes simistisch gestemd. Zo zei prof. dr. J. Hromadka me dat hij niet ver wachtte dat zijn regering hem toestemming zou verlenen om de gadering in Griekenland bij te Gaat Kotsonis tevens proberen om de Orthodoxe kerkelijke leiders de verschillende landen, die over het algemeen goed bij hun commu nistische regeringen staan aan geschreven, toch toestemming te krij gen voor de afgevaardigden uit Oost-Europa om naar het Centraal Comité te komen? Het lijkt haast wel zeker, want Kotsonis is zelf ook lid van dit Centraal Comité. Ook zijn op het ogenblik dertien bis schopszetels vacant. Volgens het nieu we, door het militaire regime voor geschreven kiessysteem heeft de syno de voor vijf bisdommen drietallen op gesteld en voorgelegd aan de koning, die hieruit zijn keuze mag doen. (Van een medewerker) EINDHOVEN De Gerefor meerde Kerken in Brabant en Lim burg zullen aan de zusterkerken in Zeeland en zuidelijk Zuid-Holland voorstellen, jaarlijks een zendings synode te houden, waarop alle zen dingszaken betreffende de Zuider- Vele modellen en kleuren Vanaf 5.95 zending en het werk in Ruanda kunnen worden afgehandeld. Reeds enkele jaren betoonde de par ticuliere synode van Brabant en Lim burg zich ongelukkig over het gebrek aan inspraak-mogelijkheden in het be leid van de Zuiderzending, die zich richtte op het zendingswerk in de Ja vaanse classis Blora. Deze zending gaat wat Nederland betreft formeel uit van de kerk te Middelburg en wordt geleid door een zendingscomité. Daarnaast benoemen de classes van de met Middelburg sa menwerkende kerken in Zeeland, Bra bant en Limburg elk één deputaat. De provinciale synodes van Zeeland Brabant-Limburg moeten echter, in verband met het omslaan van de zen- dingskosten over de plaatselijke ker ken, kennis nemen van de jaarstukken van de Zuiderzending. Nu Middelburg met de zending var Zuid-Holland-Zuid samenwerkt voo: de Ruanda-zending is de situatie ge heel onoverzichtelijk geworden: een aantal kerkvergaderingen neemt op verschillende tijden beslissingen, v van men de draagwijdte zelf niet kan overzien (temeer daar tot voor kort de voorlichting van de kant van Middel burg volgens de Brabanders en Lim burgers niet overhield: Vorig jaar werd de begroting van de Zuiderzen ding door de Brabants-Limburgse syno de bijna afgestemd. Niet meutv Het idee van een zendingss> iii.de ls niet nieuw. De gereformeerde kerken van Groningen, Drente, Overijssel en Nedersaksen kennen het al lang. De verdere gereformeerde zending ls ge groepeerd rondom plaatselijke senden- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woerden <2e p.p.-toez.) en te Wezep: L. Roetman te Gouda; te Zaamslag (toez.): C. de Jong te Putters- hoek: te Capelle a. d. IJssel: C. J. Amesz te Rijk (Haarlemmermeer): te Amster- dam-Buitenveldert (toez.): G. J. Wispel- wey te Duivendrecht; te Almelo (wijk- gem. 2) P. Hetebrij te Den Dolder. Aangenomen naar Oostzaan (toez.): R. Boerma te Bredevoort; naar Geervliet: H. S. Wassink te Hoek v. Holland; naar Bergentheim (toez.): L. E. Emmen te 't Zandt-Godlinze (Gr.), die bedankte >or Zuid- en Noordwolde. Bedankt voor Giessen-Oudekerk: P Datema te Suawoude (Fr.); voor Ilpen- dam (toez.): H. S. J. Kalf te Bennebroek: voor Giessendam-Nederhardinxveld: J Zwijnenburg te Oudewater: voor Klazle- naveen-Zwartemeer (vac. R. Pomp toez.): F. Moll te Welsum; voor Noord- horn (toez.): C. v. Evert, leraar godsd. te Lochem: voor Heukelum: J. C. Plaat te Well-Ammerzoden. GEREF. KERKEN Beroepen te Slootdorp: kand. R. Klijnsma te Weesp. Aangenomen naar Zandvoort: J. de Waard te Oostvoome; de benoem, tot bijstand in het pastoraat te Barchum: E. I. F. Nawijn te Hattem. GEREF. KERKEN (vr(jgem.) Beroepen te Hoogezand-Sappemeer: J. de Feyter te Berkum. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Groningen: G. J. Niewöh- ner te Apeldoorn; te Franeker; kand. H. Onderstal te Utrecht. haar heilsbetekenis moet worden be leefd. „U moet de verdeeldheid van de kerk nu operationeel gaan maken". Prof. Fiolet stelde dat veel gedach ten en waarden van de Schrift tot dusver alleen voor intern eigen kerke lijk gebruik zijn gehouden. Hij achtte overdracht en uitwisseling van deze waarden geboden. „Een stuk reformato rische vroomheid moet gestalte worden gegeven in het rooms-katholieke leven en omgekeerd". Hij beschouwde het samenwonen in één gebouw als een uitdaging aan de parochie en de wijkgemeente om op alle terreinen samen te doen wat moge lijk is tot dienst aan de samenleving. „Het gaat God niet om de Kerk, maar om de wereld, die Hij alzo heeft liefge had dat Hij daarvoor Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft". Ds. K. Verbeek, predikant van de wijk gemeente Meeuwenplaat, had op dat laatste al in zijn openingswoord doeld. Hij constateerde dat de twee kerken nu „dubbelraü" langs twee evenwijdige lijnen in één vlak gaan rijden en sprak de hoop uit dat deze lijnen elkaar eens zullen snijden. „We hebben al dezelfde Bovenlijn en we ontspringen ook aan dezelfde Bron". Parochiepastoor C. N. M. Hammann sprak een slotwoord. HtftV. GEMEENTE MEE UWE NPIAAT ■io.oouur 19.00 prcdlkont; d». k.v*rb««k alv*r>troat 3 1.1.161540 tpraakttur vrijdag 19.30-20.00 ko»t rJ robb» koolvttvag 3 R.IC. PA RO C Hl OptUT - JAH uoharUtia-viarlni lat.rdog ,e30t pa «foor: 0.ha mm a n n p0svg ,82 tal. 101283 Niemand hoeft er nog aan te twijfelen, dat de kerk op de Meeuwenplaat nu gemeenschap pelijk hezit is van de hervorm gemeente en de rooms-katholif parochie. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. (Van onze kerkredactie) KINSHANA Terwijl de dood gewaande rooms-katholieke mis sionaris Alfons Strybosch bevrijd werd door het nationale Kongo lese leger, werd op hetzelfde mo ment de Engelse zendelinge Win- nifred Davies vermoord. Het was bekend dat ztf nog in leven was. Zuster Davies was uitgezonden door de World Evangelization Cru sade als verpleegster. De negers noemden haar „Moeder Vreugde" omdat z(j altijd zo opgewekt was. Miss Davies werd reeds in 1964 gevan gen genomen, toen de Simba's de macht in haar gebied in handen kre gen. Tientallen christenen werden in die dagen vermoord, maar de rebel len spaarden het leven van haar en van de Afrikaanse predikant Alieni en evangelist Saboni. Na enkele weken wisten zij te ont vluchten. Saboni droeg de jonge vrouw op een gegeven ogenblik ne gen kilometer op zijn rug, omdat zij door ondervoeding zo verzwakt was. Na enkele weken werden zij opnieuw door de Simba's gevangen genomen. Ds. Alieni stond op het punt om te worden doodgeschoten toen de kapi tein van het vuurpeloton ontdekte dat hij een stamgenoot was. Hij mocht toen blijven levtn. Samen met pater Strijbosch werd zij in juni 1965 overgebracht naar ma. Herhaaldelijk werden hoofdstad van Kongo bericht® jdl vangen dat zij levend was Toen in 1965 de Kongolese t )U de rebellen in Batama ven bleek dat zij door hen diep h woud in was vervoerd. idhuis Ned eestra Emig ;n kj jkgeb Eind mei kwam het bericht rebellen door het Kongolese werden aangevallen. Op het moment werd zij gedood. Het niet bekend op welke wijze leven verloor. 13, Schak N kj N Hi Medicijnen: 17! aanmeldinge i. Lei (dit i t otine enves Leide jkgeb (Van onze onderwijsredactie] ,ze ti. DEN HAAG Bij de plaatsin) missie eerstejaars geneeskunde per 1 juni 1729 aanmeldingen gistreerd. Vorig jaar werden 1707 rant-studenten in de geneeskund volgt over de zeven universiteiteiD 1 deeld: Groningen 257, Leider 1 Utrecht 312, universiteit van A dam 254, VU 218, Nijmegen 249 e terdam 160. Tot 1 juni hadden 2 kandidaten voor de studie in de heelkunde gemeld. Vorig jaar in totaal 284 studenten tandheejbes ingeschreven. 'i F" J^AMPEN De beken de Groninger hoogle raar prof. dr. P. J. Roscam Abbing heeft een boek geschreven: Actuele uitdagingen aan de chris tenheid. Dit boek heeft als ondertitel meegekre gen: Vragen die door onze tijd aan het chris tendom worden voorge legd. De schrijver heeft het zich daarbij niet gemakke lijk gemaakt. Niet alleen heeft hij geduldig ge luisterd, maar ook getracht vanuit het Evangelie ant woorden te geven op de uit dagingen van de zijde van atheïsme, relativisme, huma nisering en verzakelijking, van causaliteit en fataliteit, van vrijheid en demonie, absurditeit, de Nieuwe Mo raal, welvaart en c ommu- Uitdaging Het is al met al geen klei nigheid en ik zou ook niet weten welke belangrijke „uitdagingen" aan het christelijk geloof in dit boek over het hoofd zijn gezien, of 't zou moeten zijn, die „uitdaging" die gelegen is in de structuren van de kerk; dit punt heeft hij echter be wust buiten spel willen hou den. In elk geval verdient het boek onze dank en onze aandacht, want niet ieder is het gegeven om niet alleen op analyserende wijze met onze tijd bezig te zijn maar ook daarna duidelijk te ma ken wat het antwoord van het Evangelie is. De uitgever heeft, zoals ge bruikelijk, dit boek een aan beveling meegegeven dat het zo geschreven is „dat ie der die bezinningslectuur le zen kan, in staat is mee te denken." Gezegd kan worden dat dit voor verreweg het grootste gedeelte van het boek inderdaad opgaat; eer lijkheidshalve wil ik erbij zeggen dat er enige theolo gische partijen zijn opgeno men waar men wel alle zei len bij moet zetten; maar wat wil men ook anders wanneer het om een serieu ze bezinning gaat en men de zaak niet met apodictische uitspraken wil afdoen. Het meest intrigerend heb ik zelf gevonden het hoofdstuk over de vragen die samenhangen met de evolutie, over welk vraagstuk de discussies in „onze kring" nog maar nau welijks begonnen zijn, d.w.z. de échte discussies, want wat men er meestal van meemaakt is in de regel een tamelijk geëmotioneerde zaak. Vandaar dat ik de aan dacht met name op dit hoofdstuk vestigen wil. Waarde De waarde van dit boek lijkt mij vooral hierin gele gen. dat prof. Roscam Ab bing tracht het gesprek te beginnen „met de vijanden in de poort." Nu is het met deze vijan den wat eigenaardig gesteld. In hun voorgeslachten wa ren zij namelijk nog vrien den van de kerk en het christelijk geloof, maar ze zijn op de een of andere wij ze in conflict gekomen met dat geloof, en men kan zich in gemoede afvragen of de kerk niet meer dan zij zich daarvan bewust is schuld heeft aan deze conflicten, door eenvoudig de vragen die gesteld werden vanuit de wetenschap, niet serieus te nemen, waardoor zij ve len van zich vervreemd heeft. Heeft de kerk in het verleden niet vaak bepaalde antwoorden gegeven die in het geheel niet sloegen op de vragen die gesteld wer den? Een serieus luisteren naar wat anderen zeggen wordt in dit boek juist niet uit de weg gegaan, maar voor alle dingen op gang gebracht. Dit brengt voor de schrij ver de verplichting mee ter dege kennis te nemen van de gebruikte argumenten. Wanneer men dan al in som mige kringen een simpele verwijzing naar het belijden der kerk het einde van alle tegenspraak acht te zijn, dan kan men met zoiets niet volstaan wanneer het er om gaat de „anderen" te verstaan en te weerleggen. Prof. Roscam Abbing heeft daarom die andere me thode gevolgd, door de inner lijke tegenspraak in de argu menten aan het licht te brengen, en deze te herlei den tot zulke religieuze mo tieven die duidelijk in te genspraak zijn met het Evangelie. Zo krijgt men die ..ander" werkelijk op het oog, doordat men hem volstrekt serieus neemt, maar ook het Evangelie in nieuwe verwoording door geeft, waarbij blijkt dat dit Evangelie allerminst uit de tijd is, maar op nieuwe vra gen met nieuwe antwoorden Door prof. dr. G. P. Hartvelt te Kampen besproken Juist deze reductie tot op het Evangelie kan in veel gevallen ontnuchterd en ontmaskerend werken, om dat dan blijkt dat velen die zich voor hun stellingen op het Evangelie beroepen in feite meer met zichzelf be zig zijn dan met de vertol king van het Evangelie. Jammer is dan dat de schrijver helaas enige malen het standpunt van de „an der" belast met waarderings oordelen, als hij diens wij ze van redeneren bijvoor beeld „brutaal" vindt of van mening is dat de ander toch wel veel lef moet hebben om dit of dat te zeggen. Winst Deze wijze van schrijven brengt echter iets anders met zich mee. dat niet min der als duidelijke winst moet worden beschouwd, dat het namelijk niet allemadl onzin ts wat door de „anderen" wordt gezegd. Zo maakt schrijver duidelijk, dat wij nog wel 't een en ander kun nen leren van de nadruk op de sociale gerechtigheid in het communisme, al had ik voor mijzelf maar wie ben ik) graag gezien dat hij in gegaan was op de messi- aanse allures waarmee het communisme zich pleegt te bekleden. Gollwitzer heeft dat wel gedaan in zijn: Die marxistische Religïonskritik und der christliche Glaube, welk boek ik bij de litera tuur-opgaven eigenlijk wat pijnlijk heb gemist. Op de bladzijden 245 en volgende trekt de schrijver enige conclusies onder ande re inzake het brede veld van de sexualiteit. Hij kan natuurlijk in enige bladzij den niet alles zeggen. Is het echter pastoraal niet nét te weinig wanneer hij zegt (247) dat de homosexuele praktijk in principe (van mij) af te wijzen is? Wij kennen allemaal de uit drukking: in principe is het zus of zo, maa r... Graag had ik gezien dat de auteur deze zin had voltooid, gezien het lijden van zeer velen on der deze problemen. Evolutie Van belang vind ik voor mijzelf de bijdrage tot het gesprek inzake de evolutie. Op zeer voorzichtige wijze worden de gegevens van geo logie en biologie ter sprake gebracht én gehanteerd, niet minder ook het hypothetisch karakter van sommige uitspraken aangegeven. In het betoog van prof. Roscam Abbing zit hoegenaamd niets imperialistisch, al be weegt hij zich ook vér bui ten de geëffende wegen. Zelf wil hij niet meer dan een bijdrage geven, in alle bescheidenheid en voorlopig heid. Het is voor hem in elk geval een soort denkbehoef te en voorstellingsbehoefte, wanneer hij erover nadenkt, hoe het alles in den beginne geweest zou kunnen zijn. Natuurlijk is 't daarom niet alles argeloos wat hier gezegd wordt. In dit licht wil ik dan graag de uitspraak lezen (132) „toen God een speciale relatie tot het dier aanging, werd het dier daardoor per definitie mens." Men doet er verstan dig aan, niet alleen op déze zin af te vliegen, maar het betoog in zijn geheel te le- !fl te i'd dc lig -17.: -18 Niet minder intrigerend 't de bespreking van de vri naar de oorsprong der zi de. Schrijver wil de histo niet laten verdwijnen zou Adam de een of and „Jan en Alleman" zijn i weest. Kan de schrijver zich echter werkelijk i voorstellen bij de gedacz aan oorspronkelijke zon0 loosheid en een eerste zia( de? Gaat het in wat de kt de zondeval genoemd he 'n werkelijk slechts varing van een „min Uj. meer voortdurend driftlei als schuld, ten oversti van de Stem?" Is dan ti in het verlengde van z 1 redenering de Zonde het bestaan zelf gegeven? Wanneer wij willen afzif van alle voorstellingen en le „plaatjes" die de orth doxie gemaakt heeft van paradijsverhaal en de pa dijsidylle, blijft er in het tuigenis der Schrift én het belijden van de kt toch nog één ding hardne kig overeind staan, dat a het begin van het besta géén tragiek ten grondsl ligt; dan zou de zonde e l o t zijn, waarvoor God dan toch aansprakelijk ste Dit lijkt mij in alle discn sies rondom het paradijsvt haal het werkelijk serieu punt te zijn. Het is voor 't eerst overigens de kerk over deze zak heeft nagedacht: in de ou kerk heeft men duideli neen gezegd tegen Marcii die de Schepper-God God van het Oude Tesi ment) aansprakelijk steh voor alle narigheid in leven. Na dit alles moet mij ding nog van het hart. i mijn spijt moet ik nameli zeggen dat dit boek wem van taal- en stijlfouten. zijn veel onzorgvuldigheden germanismen e.d. die t een boek van dit tilt)., tiauwelijks te verdrag zijn; in één geval doet i onzorgvuldigheid de beteh nis van de zin zelfs in tegendeel verkeren. Actuele uitdaging aan christenheid door prof. P. J. Roscam Abbing. Üh„ geven bij het Boekence trum te Den Haag De is 12 50. van 1 aart dag aga' v 'en neb 6,02

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2