oonwagenkamp in [illegom verdwijnt Obligaties voor bouw kerk Katwijk KW 88 piekfijn hersteld Aspecten onderwijs aan dove kind Nodig: meer en betere bejaardenoorden LOEWE OPTA STEREO RADIO ƒ448.- «Mo plein KIP-CARAVAN gasverwarming Kraanwagens en vorkheftrucks VAN LEEUWEN VADERDAG JI M LEIDSE COÜRATVT VRIJDAG 9 JUNI 1997 ^EGOM Gisteravond verga- de gemeenteraad onder leiding I ]urgemeester Van Niekerk. Men I B ekte gelden voor het plaatsen I twee mobiele lokalen voor de I rschool in de Juliana van Stol- Ljflan (f 28.400). Er werd nogal bezwaren geuit tegen de plaat- LEIDE vanwege de opeenhoping van n in deze omgeving en vanwege •rsmoeilijkheden. ii W. vroegen verlenging van het overdracht bevoegdheden" sluit houdt in. dat de raad aan W. diverse bevoegdheden van ^11 ad overdraagt om daarom een Ere afdoening van „kleine zaken" krijgen. •tegen had de heer E. Spilker egende bezwaren. Deze werden le heer T. Lodewijk gedeeld. Na uitvoerige toelichting door illege werd het voorstel van B. met 11 tegen 5 stemmen aange- Woningbouw bouwmaatschappij Nijhan N.V. sterdam wenst een perceel bouw- te kopen, groot circa 4480 m2. aan de Thorbeckelaan en Sa- Lohmanlaan, voor f 348.000,- dit terrein 28 woningen te bou jheer R. S. van der Laan wees op prijs van deze grond per m2 g of dit zo door moet gaan. De VOOrF kapitaalkrachtige groepen krij- ":eds minder kans op een behoor, •oning. voorzitter maakte duidelijk dat ..de hogere prijs voor een deel '9 Irde gronden het mogelijk wordt laapb te sparen voor de bouw van VOOTtopere woningen, o.m. won k.kpninêen- [gronden aan de Haven zijn ver- aan drie handelaren in mest, n bouwmaterialen. Daarvoor tot heden f 1,75 per m2 betaald, de hogere lonen en prijzen stel en W. voor genoemd bedrag te ;n tot f 2,50 per m2. Voorts B. en W. de termijn van de v.o.n K NV* SE^ it [ehtelijke diefstallen iiil bloemenkassen HAAG Omdat de bloemen- il tegenviel en er schulden ont- waren een 25-jarige koopman 19-jarige glazenwasser respec- k uit Hillegom en Leiden bloe- ;aan stelen in de omgeving van «heirn. Zij drongen 's naohts ka«- schuren binnen en haalden e i weg. officier van justitie eiste tegen de nan zeven maanden gevangenis met aftrek van voorarrest en te- ,de glazenwasser vier maanden erKeIJvan drie maanden voorwaardelijk rechtbank heeft de verdachten \Alfrdeeld tot respeotievelijk zes IHIfden gevangenisstraf waarvan Vl|maanden voorwaardelijk met af- C.V.Jvan voorarrest en conform de eis. /oor nbreker vluchtte haidfn Gisteravond omstreeks gebroken in een huis aan teyersikade. De bewoners waret. inwezig. De buren hoorden glas- iel en waarschuwden de politie, ibreker wist op tijd te vluchten, er kon worden nagegaan, is er stolen. i. De Groot uit [id van Leiderdorp JlDERDORP Mr. J. J. de Groot, d voor de V.V.D.. heeft, wegens werkzaamheden, met ingang f[l juli a.s. bedankt als lid van de fcenteraad. I heer De Groot kreeg in 1962 zit- i de gemeenteraad. isje (12) geschept "DERDORP Gisteravond om- half acht is op de Persant eg het 12rjarige meisje Den ischept door een auto, bestuurd een 48-jarige inwoner uit Ter 1 toen zij de weg overstak. kreeg een schouderblessure en een ziekenhuis worden llacht. IRDWIJK Wisselmedailles r voor 't Land gewonnen door: J !'Ükj 5o pnt, w de Mooy 42, H de Mooy de 3e klas behaalden H de Mooy Schrier beiden 42 pnt maar door beste laagste schot werd eerstee- hde winnaar. aggeld verlaagd 1STERDAM Het tarief voor dag- s 8 juni met een half tot vier pc! igde door lichte ontspanning op de markt door gelijdelijke terugkeer vao cbiljetten en door dollartransactie» de Nederlandsche Bank es; verhuring vast te stellen tot uiterlijk 1 januari 1968, gezien de overlast voor de omwonenden. Er zal worden ge tracht een oplossing te zoeken voor het opslaan en vervoer van de mest op een andere plaats. Ook over dit voorstel werd uit voerig gediscussieerd. De overlast van de verschepingen en de daarmede verband houdende opslagen van mest en bouwstoffen schijnt moeilijk te verhelpen en de kosten daaraan be steed hebben te weinig resultaat. Ofschoon meer gedeelten riool in slechte toestand verkeren, aldus B. en W., verdient het aanbeveling de rio lering in de Krochtstraat voorrang te verlenen. Daarmede wordt tevens een einde gemaakt aan de steeds terugke rende wateroverlast in de Prins Hen drikstraat. Er werd een krediet van f 80.000,. voor gevraagd. De heer W. Imthorn maakte duide lijk dat de overlast van water in de Prins Hendrikstraat zeer ernstig is. De voorzitter was hiervan overtuigd, maar de toegezegde verbetering zal pas mogelijk zijn na realisering van het rioleringsplan waarvoor thans het gevraagde krediet zou dienen. W oonwagens Aan de Fredrikslaan staan nu 16 woonwagens. Dit „woonwagenkamp" kan volgens B. en W. niet langer wor den geduld. Om aan deze toestanden een einde te maken wensen B. en W. aansluiting bij een regionaal woonwagenkamp. B. en W. deelden mee dat het gemeenschappelijke kamp te Leiden gemeenschappelijk wordt onderhouden door de aangesloten ge meenten. Voor Hillegom vraagt dat over 1967 een bedrag van f 7000,-. Na dat de aansluiting een feit is gewor den, zal worden begonnen aan de toe stand aan- de Fredrikslaan een einde te maken. De raad was het volkomen eens over de onmogelijkheid van handhaving van de toestand in de Fredrikslaan, maar verscheidene leden vonden het bedrag van f 7000,- voor aansluiting bij een gemeenschappelijk kamp te Lei den te hoog. Niettemin werd het voor stel met algemene stemmen aangeno- KATWIJK AAN ZEE De bouw van de hervormde kerk in de Hoor- nespolder verloopt vlot. Noa vóói de bouwvakvakantie hoopt men het dak dicht te hebben. Evenals bij de bouw van de Ichthuskerk heeft de kerkvoogdij besloten renteloze obligaties uit te geven. Deze obligaties in stukken van f100, f250, f500 en f 1.000 zijn verkrijgbaar aan het kerkelijk bureau, Voorstraat 81. De obligaties kunnen te allen tijde worden ve verd. Foto D. Kruyt LISSE De heer J. J. Simonis (zon van wijlen tandarts Simonis) is te Utrecht geslaagd voor examen tand heelkunde. Voor het patroonsdiploma technisch gedeelte typografie zijn geslaagd onze plaatsgenoten M. C. van Osten en C. van Voorst. LISSE De evangelist ds. J. Gra vendeel uit België komt woensdag 14 juni spreken voor de evangelisatie kring in De Witte Zwaan. Aanvang 8 LTSSE De voetbalver. Lisse houdt vrijdag 16 juni de jaarlijkse vergade ring in de kantinezaal van het gem. sportpark. 8 uur. LISSE Door het vertrek van mevr. De Ridder naar Oisterwijk is een wijziging gekomen in de samen stelling van het bestuur der Lissen wandelsportver. De heer A. M. Beu kers neemt de leiding over. Voorts hebben de volgende personen in hel voorlopige bestuur zitting genomen J J Verhaar Tasmanstr. 8, mevr J Dobbe Delfweg 28, mej J de Ridder Vredenhofstr 10 Haarlem. Het adres de leider is Broekweg 59. tel.: 4534. De heer Bert Clay en mej Ans als leider en leidster. LISSE De afd. Bollenstreek van Philatelica houdt donderdag 15 juni de laatste vergadering in dit sei: De Witte Zwaan, 8 uur. jaarvergadering „Effatlia" VOORBURG Het Christelijk In stituut voor dove kinderen, de vereni ging „Effalha" heeft gisteren haar jaarlijkse bijeenkomst voor ouders van haar leerlingen, correspondenten en belangstellenden gehouden in de Fon- teinkerk, die bijna tot op de laatste plaats bezet was. waarmee alweer gebleken dat deze bijeenkomsten zich steeds weer in een grote belangstelling mogen verheugen. Vanochtend werden weer verschil lende aspecten van het onderwijs aan het dove kind besproken, de maat schappelijke nazorg, de plaats van de ouder in het geheel en de taak. die de school heeft als onderwijzende in stelling en als opvoeder. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de vereniging ..Effatha" mr. R. J. Mulder, die enkele gedeelten uit Klaagliederen 3 voorlas. Naar aanlei ding hiervan zei hij onder meer: „In een wereld die momenteel meer en meer tracht te bewijzen dat zij het zonder Gon kan klaarspelen, berust de grondslag van onze vereniging op Gods Woord. Laten onze wijsheid en onze nederigheid om er voor behoeden zo te worden als de ar- rogante mens die zijn kennis in de plaats van God tracht te stellen". Hierna vestigde mr. Mulder de aau- dacht op de bouw van het nieuwe meu- jespaviljoen dat waarschijnlijk in sep tember wordt geopend, welke opening weer een vooruitgang in de ontwikke ling van het werk van .Effatha" zal be tekenen en ten slotte zei hij: t,Laten wij doorgaan het dove kind proberen te be reiken opdat het Op zijn beurt ons bet«r kan bereiken" maatschappij Op deze laatste woorden sloot mej. M. J. Visser, maatschappelijk werkster aan. die een blik wierp op ,,De dove en de maatschappij". Zij legde er de nadruk oo dat niet alle doven met aanpassingsmoei lijkheden te kampen hebben: velen kun nen hun eigen problemen oplossen, maar anderen moeten geholpen worden, Mo menteel houden, uitgaande van de ver eniging „Effatha", drie maatschappelijk werksters zioh met de zorg voor 600 oud- leerlingen bezig. Mej. Visser zei onder meer: „Het is van belang dat het dove kind wordt voorbereid op het leven in de geordende wereld en daarom moet het al •roeg leren zijn eigen boontjes te dop pen. Zeer belangrijk is daarbij het con tact met horende kinderen, dat het zeiJ moet leren leggen, In de maatschappij voelt de dove zich vaak achtergesteld of minderwaardig en het zich handhaven vraagt dan ook bij zonder veel energie. Daarbij konut het dat ondanks het feit dat de dove veel meer mogelijkheden heeft dan vroeger, deze toch beperkt zullen blijven. Toch kan hij op zijn post een volwaardige taak vervullen. Het is aan ons en degenen die hem omringen hem dit bij te brengen". Mej Vissers wees op het van de verenigingen voor doven, zij daar m?"? kans hebben op spontaan gesrpek, dan zij nu eenmaal hebben in de omgang met horende i. Dit kan een ruggesteun vorme het leven. Tenslotte zei mej. Visser: „Wij moeten de dove zien als iemand die staat is zijn eigen levenswijze te kiezen bepaald niet minderwaardie is". gezin De heer W J Zwart sprak als voorzat- r van de oudervereniging over het pro bleem „Gezin en school" Voor de ouder het dove kind dat intern is bij ..Ef fatha" is het moeilijk het contact stevig levend te houden, daar hij zijn kind eenmaal weinig ziet. „Al heeft het instituut een groot brok verantwoorde lijkheid moeten overnemen; wij moeten srvan bewust zijn dat onze kinderen kinderen blijven en dat wij hen moeten vasthouden Dat kost inspanning, want wij moeten steeds contact houden hen helpen door ons te interesseren hun leven. Wij moeten hierbij naast „Effatha" staan". Een steun hierbij kun- volgens de heer Zwart de ouderstu diedagen bieden, waarmee men m het najaar hoopt te beginnen school Tenslotte sprak de heer J. L. v, d. Ha- directeur van „Effatha", over het on derwerp „School en gezin". Hij wees er op dat men nu eenmaal overal heit pro bleem relatie school en gezin tegenkomt. Dit komt onder meer doordat iedereen het kind bekijkt vanuit de situatie waar in hij het tegenkomt ,,Wij moeten one realiseren dat de schoolsituatie totaal verschilt van de gezinssituatie. Wij trach ten dan ook door kleinere groepsvor ming het gezinsidec enigszins te bena deren. De communicatie met het kind is zeer moeilijk „Effatha" heeft hier meer tijd en gelegenheid voor dan de ouder. Tot hun 18e jaar moeten onze kinderen naar hetzelfde instituut. Hierdoor gaat de school voor het kind meer betekenen dan voor een kind, dat op diie leeftijd al drie scholen heeft doorlopen. Dit maakt het contact ouder-kind moeilijker en daarom wordt van de ouder ook een voortdurende aandacht gevraagd. School en ouder moeten nauw samenwerken en znch inleven in eikaars situatie". Mr. Mulder sloot de bijeenkomst en daarna gingen ouders en belangstellen den naar ..Effatha". waar zij de lunch gebruikten en enkele lessen bijwoonden. Burgerlijke stand van Hillegom HILLEGOM Geboren: Wilbert Simon Hendrikus Maria, z. v. C. J. Warmerdam en A. M. Kempkes; Wil- helmina Gerarda Hendrika, d. v. W. /an Beek en W. M. M. van der Eist; Edith Arnolda Maria, d. v. P. S. Hulseboseh en A. C. W. Schutter; Diana, d. v. P. Froeke en A. M. I. A. Schoo; Ivonne Johanna Cornelia, d. M. Slykerman en A. G. Baars. Ondertrouwd: F. J. van de Loo en M. Assendelft; C. L. S. Maat en C. M. Bakker; A. G. van Schaik en C. M. A. van Houten; H. J. L. Vandebroek en A. Reijneveld. Getrouwd: C. J. Teileman en A. J. Teeuw; J. B. Jannink en N. H. M. Telkamp; W. A. P. de Kier en J. H. M. Dierikx; J. C. M. Mooijekind en C. Klitz;; C. S. Goossens en C. W. J in Leeuwen. Overleden: M. S. D. Perfors v, 85 jaren, weduwe van J. J. Heerens. Sfeer ir De ,JVieuwe 't gezin Provinciale Staten bijeen DEN HAAG De PSP-fractie in de vele werk wat Ged. Staten reeds hadden KATWIJK Gisteren is de oude garnalenschuit KW 88 op de Boule vard vlakbij de vuurbaak geplaatst. Opgeknapt door leden van het Ge nootschap Oud-Katwijk ziet het vaar tuig, dat een tijdlang in Schevenin- gen tentoongesteld is geweest en daar ernstig bleek te zijn verwaarloosd, er weer piekfijn uit. In Scheveningen had men er een Schevenings kentekenbordje op ge plaatst. Ook dat euvel is nu verhol pen. Het schip komt goed uit op de plek aar het nu staat. Tal van Katwijkers en badgasten zijn er al een kijkje we zen nemen. Het laatst is het toen het nog in bedrijf was, eigendom ge weest van de familie Messemaker. Er zijn nog Katwijwers die erop heb ben gevaren. Binnenkort zal een hek om de schuit worden geplaatst om vernie ling tegen te gaan. 's Winters zal hij worden geplaatst in de bergruimte van de zeilvereniging Skuytevaert. De KW 88 is eigendom van het rijk en aan Katwijk in bruikleen gege- .Foto D. Kruyt Grote rookwolken stagneerden het verkeer RIJNSBURG Gistermiddag om uur raakte nabij het nieuwe viaduct Rijksweg 4. op de grens van Leiden i Vallkenburg, een sloot in brand. Men dacht eerst aan een in de sloot gekantelde tankauto (vanwege de enorme rookontwikkeling), maar het bleek, dat enkele dagen geleden die was geiloosd in de sloot. Deze olie is door onbekende oorzaak gaan bran den. Door de zware rookontwikkeling werd het verkeer op Rijksweg 4 korte tijd gestagneerd. Men heeft de olie laten uitbranden, terwijl de politie het verkeer regelde. Er is geen scha de aangericht. iM-aëleoniité Rijnsburg RIJNSBURG Zoals we reeds meld den. bestaan ook in Rijnsburg plannen voor een inzamelingsactie ter leniging van de nood. die in Israël is ontstaan als gevolg van de oorlogshandelingen in het Midden-Oosten, Door de leerlingen van de Juliana- school werd spontaan reeds een be drag van f 110,21 ingezameld. Hoewel zo'n spontane actie zeer te prijzen va-lt is het wellicht voor een goéde gang van zaken beter individuele acties zo veel mogelijk te bundelen tot één gro te, plaatselijke actie. Om na te gaan in welke vorm een dergelijke actie kan worden gevoerd, heeft de burgemeester vertegenwoor digers van plaatselijke kerkbesturen en raadsfracties uitgenodigd zitting te nemen in e?n te vormen comité, dat op dinsdag 13 juni a.s. zijn eerste bij eenkomst zal houden. Na deze bijeenkomst zullen nader' mededelingen volgen. Provinciale Staten meende bij de be handeling van het verslag op de bejaar denoorden, dat het hoog tijd wordt, dat er iets gedaan wordt aan de huisvesting van de bejaarden. In Zuid-Holland zijn er 88.000 mensen boven de 75 jaar. Hier tegenover staat een aantal bejaardente huizen met in totaal slechts 20.000 bed den. De WD meende, dat nog vele te huizen dienen te worden verbeterd, voor al op het ount van de brandveiligheid. Voorts meende deze fractie, dat in voor al de grotere gemeenten een coördinatie moet komen om te voorkomen, dat er vele plannen elkaar overlappen. In Gouda waren plannen voor de bouw van een interkerkelijk tehuis en vooi de bouw van een tehuis van Humanitas Beide tehuizen waren in Gouda hard no dig. Deze week heeft het gemeentebe stuur van Gouda bericht ontvangen dat de bouw van het interkerkelijke tehuis goedgekeurd en het tehuis van Humani tas niet De WD meende hier een falen van de planningscommissie te moeten constateren. De heer Swiebel (PvdA) viel over het geringe aantal klachten van de bewoners van de tehuizen. „Er is niets te klagen, of durft men niet, om dat men het later weer ingepeperd krijgt" zo vroeg hij "oorts sloot hij zich aan bij de WD om te komen tot een betere planning om het herzien van vuistregels bij de bouw van tehuizen. De AR-fractde sprak bij monde van de heer Den Duik waardering uit voor het verricht als uitvloeisel van de wet op de bejaardenoorden. De heer Den Duik vroeg om een opleiding van bejaarden hulpen om de tehuizen, die met perso neelsgebrek kampen, uit de moeilijkhe den te helpen. Gedeputeerde prof. dr. Van Praag sprak er zijn waardering over uit, dat de ge meenten Den Haag en Rotterdam bet toe zicht op de bejaardenoorden goed aan pakken. A. van der Laan tweede waarnemer HILLEGOM Vóór de aanvang der raadsvergadering gisteravond werd heer A. van der Laan door de burge meester beëdigd als 2e waarnemend se cretaris van de gemeente Hillegom. De heer A. van der Laan is geboren Sassenheim op 7 december 1927 en ge huwd. ij is hoofdcommies op de afde ling Algemene Zaken ter gemeentese cretarie en bezit de vakdiploma's ge meente-administratie 1 en 2 (le deel) met het diploma hbs a De heer Van der Laan wordt nu ver vanger voor de le plaatsvervangend se cretaris de heer P. W. de Lange, die sinds 1 december gemeentesecretaris J. Th. M. Punt verving, die met ziektever lof is. Artillerie- en tankstrijd aan Syrisch front TEL AVIV Het Israëlische leger valt de Syrische stellingen aan van waaruit op Israël werd geschoten. Radio Beiroet meldt het binnenval len van Israëlische tanks;> „Syrië wordt met artillerie beschoten". Volgens radio Damascus zijn de voorhoeden van twee Israëlische tank- kolonnes vernietigd. Zij trokken op El Bahriat en El Nassiriya aan. Negen Israëlische zouden zijn vernietigd en de Syrische artillerie zet de beschie ting van Israëlische stellingen voort. Staakt het vuren in Sinai Radio-Kairo meldt dat het staakt het vuren in de Sinai is ingegaan. „Aan het front heerst rust". Weer post naar Israël Met ingang van heden kan weer post worden verzonden naar Israël. Dit v vanmorgen van de zijde van de I ^egedeeld. Twee artsen naar Israël vertrokken SCHIPHOL Het KLM-vliegtuig dat, op weg via Wenen en Athene naar Teheran, vanavond zal trachten een tussen'lnding op het vliegveld vn Tel Aviv te maken, is vanochtend met 98 oassagiers aan boord van Schiphol vertrokken. 37 Passagiers hoopten naar Tel Aviv te reizen. Onedr hen bevonden zich twee Nederlandse art sen, die gedurende enkele maanden ails vrijwilliger in Israël medische bij stand zullen verlenen: dr. Ph. J. H. Lamaker (37), bijna 2'A jaar als plas tisch chirurg werkzaam in het Prin ses Beatrixoord en het Weesperplein- ziekemhuis te Amsterdam en de 34- jarige anesthesist dr. K. H. Dijk, on geveer 3 jaar verbonden aan het Gro nings Academisch Ziekenhuis. Hoessein: wij hebben hard gevochten AMMAN Vanmiddag zei koning Hoessein van Jordanië op een pers conferentie dat zijn land het vuren had gestaakt, na geweldige verliezen te hebben geleden door Israëls grote overmacht in de lucht. ,Ik hoop dat de hele wereld de krachtsinspanningen erkent die ons land heeft verricht. Elke militair en elke burger heeft gevochten. Tegen de verpletterende kracht van Israël in de lucht konden wy niet op". MERCEDES-BENZ OCCASIONS Maakt u eens kennis met onze fraaie collectie. Wij hebben een ruime keuze voor u. een MERCEDES-BENZ OCCASION koopt u het veiligst bij ons gespecialiseerd 'bedrijf. Ons devies ia TOPSERVICE SPECIALISATIE VOLLEDIGE GARANTIE Autobedrijf STIPDONK - LEIDEN Rijndijk 112 (tussen de Vink en H Schouw). Autohandel T. J. NATZIJL Hazerswoude Rijndijk 250 Telefoon 817 14-366 BIEDT AAN: CHEVROLET CHEVELLEI COUPE 1065 CHEVROLET Nova i 1963 MERCEDES 190 D. schuifdak en radio 1964 FORD TAUNUS 20M vierdeurs 1965 FORD TAUNUS Combi 17M super 1965 FORD TAUNUS Combi 17M super 1964 FORD TAUNUS Combi 12M 1964 FORD TAUNUS 12M 1965 en 1963 FORD ANGLIA Stationcar 1962 FORD CORTINA 1964 OPEL REKORD 1700 1964 LANCIA FLAMINJA Coupé 2-deurs 1963 LANCIA FLAM INI A 4-deurs 1963 LANCIA FLAVIA 1962 BUICK SPECIAL 4-dcurs 1963 SI MC A 1300 GL 1963 SIMCA ARIANE 1963 PEUGEOT 404 1964 NSU PRINZ 1962 FIAT MULTIPLA 1962 BMW 700 LS 1962 VW DE LUXE met raldak 1963 INKOOP INRUIL FINANCIERING 3 maanden garantie. Tijdelijke aanbieding tot VADERDAG met 2 aparte luidspreker- Zolang de voorraad strekt ontvangt U een waardebon van 50,- onzer KOELKASTEN VIJF MEIPLEIN 16 LEIDEN TELEFOON 25100 GEBR. BOO IJ Gouwsluisseweg Alphen a. d. Rijn. Tel. 01720-2888 Tevens caravanverhuur LEIDEN K. Rapenburg 10 Noordeinde 54 Tel. 32041 voor hijs- en montage- S. A. v. LEEUWEN N.V. Zoeterwoudseweg 7 Leiden Tel. 01710-25773 Na 18 uur 01717-4018 AANBIEDING 2e OVERHEMD Vz PRIJS

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9